KANNEWASSER Beursbericht afslag ruwe Wol NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD STER-TABAK HEERENBAAI Eerste Blad OOK VOOR BUITENLAND. Rugpijn Nieren Pillen- Nr. 6765 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1930 58ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. Binnenland. Koopt nu voordeellg al Uw wolartikelen Wollen Dekens 10—20°/o korting. Ondergoederen Idem. Qekl. Knotten Wol van 44 voor 0.32 Wol met zijde 44 0.32 Witte 100 grams 100 0.45 Rheumatiek Vele menschen vragen al tijd weer „iets nieuws", om dat het oude geen bevredi ging schenkt Deze rookera denken hier andere ovei. Zij blijven bij omdat ze er van overtuigd zijn, dat er niets hetem bestaat De aanslag op den nieuwen president van Mexico. Portos Gil neetmt het bestuur op zich. De vlootconferentie. tusschen Nederlandsch Nieuw-Guinea en het Britsche deel van het eiland, en wel op Britsch gebied De Borneo Post meldt weer volledige ECHTE FRIESCHE 20-50ct. per ons W aarschu wingen HELDEIRSCHE OOURAÜY Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant 1 1.50, voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnpland fa. Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en »*eü1SLei ,a en 3-20- Zondagsblad resp. f o.so, f 0.70, f 0.70, f r Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DK BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066, ADVERTENTIEN: 20 ot p. re>g©l (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Febr. op Z 9 11.39 M 10 D 11 W 12 D 13 12.41 14.03 15.37 17.13 V 14 18.45 Z 15 20.14 ond.: 4.45 5.57 6.52 7.30 7.56 8.15 8.30 op: oud: 7.27 17.00 7.25 17.02 7.23 17.04 7.21 7.19 7.17 7.15 17.05 17.07 17.09 8.56 16.42 5.28 18.10 6.49 19.24 7.54 20.20 8.44 21.07 9.30 21.52 17.11 10.13 22.34 Licht op voor alle voertuigen! Zaterdag 8 Febr5.28 uur. Zondag 9 5.30 Maandag 10 6.32 De Koninklijke studente. Prinses Juliana heelt de vorige week het studentenleven vaarwel gezegd en is tevens bij die gelegenheid tot doctor- honoris-causa, in de letteren en wijsbe geerte, gepromoveerd. Ruim twee jaar heeft zij de Leidsche ooileges gevolgd en wij mogen het hier wel gerust zeggen, dat deze twee jaar voor de Prinses zeker tot de meest aangename ,en onbezorgde van haar leven hebben behoord. Zij heeft zich in dien tijd niet in Koninklijke hoogheid teruggetrokken, doch heeft het studentenleven ook van zijn jolige zijde gezien, is als mede-studente met de anderen omgegaan, heeft meegedaan aan de pretjes, die aan dit leven verbonden zijn. De joviale toon, waarop een van haar studie-collega's haar, bij een huldi ging te Katwijk, toesprak, bewees wel, dat zij1 als studepte gezien was. Twee jaar lang heeft'de Kroon-prinses de colleges gevolgd en in die twee jaar heeft zij blijk gegeven van een helder verstand en een scherpen, critischen geest. Haar promotor, prof. Huizinga, noemde haar een van de ijverigste en meest-oplettende studenten en dus heeft de Prinses wel begrepen het groote nut van deze studie, voor de taak, die haar straks te wachten staat. Die taak is min der benijdenswaardig dan men wel denkt en zij legt een groote en zware verant woordelijkheid op haar, die haar heeft te vervullen. De degelijke en practische opvoeding, die de Prinses heeft genoten, haar studie en haar omgang met andere, dan uitsluitend hooggeplaatste en vorste lijke personen, zullen haar mede bekwa men tot deze taak. Het vertrek van den gouver neur van Curacau en het uitge stelde vertrek van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". De heer v. Slobbe, de nieuwe gouver neur van Curagau, is de vorige week naar zijn standplaats vertrokken. Wij hebben dit bericht onder „binnenland"' vermeld, doch zijn er van overtuigd, dat hieraan zoo goed' als geen aandacht geschonken zou zijn, als het niet was, dat gelijktijdig het bericht kwam, dat Hr. Ms. „Hertog Hendrik", die nu ongeveer negen maan den in West-Indië is, voorloopig nog niet terug zal keeren, omdat gouverneur v. Slobbe, alvorens de „Hertog Hendrik" naar Holland vertrekt, eerst poolshoogte wil nemen of langer verblijf van dit schip, in de West, al of niet noodzakelijk is. Voorloopig is het vertrek met een maand uitgesteld en hoeveel maanden hier nog bij zullen komen, is natuurlijk niet te zeggen. Wel zal dit bericht voor hen, die fa milieleden aan boord van het pantser- dekschlp hebben, een teleurstelling ge weest zijn. Aanvankelijk toch had men gehoopt, dat de „Hertog Hendrik" voor de intrede van 1930; weer terug zou zijn en toen dat niet het geval was, dat het S.COLTOF.KANAALWEG NAAST CASINO. schip dan toch in ieder geval in Februari weer in Nieuwediep zou binnenloopen. Nu ook dit niet gebeurt, zal men hier ook in berusten, zij het noode. Doch zoo ook in berusten, zij het noode. Zoo is nu eenmaal het leven van den zee man, en men moet de consequenties van zijn beroep dragen. De zomertijd. Laat ons dit binnenlandsch-overzicht tenslotte mogen eindigen met een pretti ger mededeeling, n.1., .dat bij Kon. be sluit is bepaald, dat de zomertijd zal in gaan op 15 Mei a.s. In deze koude win- tersche dagen is dit wel een aangenaam vooruitzicht, want het herinnert ons er aan, dat de lente, ja, de zomer nabij is. Wij houden dus moed en worstelen ons door de donkere en gure dagen heen. Buitenland. 4 Engeland en de betrekkingen met Rusland!. Het wordt de Engelsohe arbeiders- regeering niet gemakkelijk gemaakt, ten opzichte van de betrekkingen, die zij met Rusland heeft aangeknoopt en waardoor men nu weer te Londen, een zich aan alle controle onttrekkend centrum van bolsjewistische actie en propaganda heeft gekregen. Men vertrouwt Rusland niet en in het Lagerhuis heeft men nu van conservatieve zijde gevraagd, nadere in lichtingen te willen verstrekken, omtrent de belofte van Rusland, om zich te ont houden van anti-Engeische-propaganda. En Rusland is niet te vertrouwen, want al mag men niet alle berichten gelooven, die er over de Sowjetmethoden over de grens komen, al is er de helft maar van waar, dan nog is het verschrikkelijk. Tal van menschen zijn er weer omge bracht, die zich verzetten tegen het tols- jewistisch-regime. de godsdienstvervol gingen nemen toe en in verschillende landen, vooral Duitschland, wordt een intensieve communistische propaganda gevoerd. In Frankrijk is sedert e enige weken, op zeer geheimzinnige wijze een Russische generaal, Koetepow, verdwe nen, hij was een felle tegenstander van het bolsjewisme en leider van de tegen het sowjet-regime gerichte contra-revolu tionaire actie. Men weet niet zeker of de Russische .regeering aan deze verdwij ning schuldig is, doch men heeft alle reden om dit te gelooven. Dit alles zijn waarschuwingen voor een wederaanknoopen van diplomatieke of handelsbetrekkingen met Rusland, omdat de Sowjet-regeering daardoor ge legenheid krijgt, haar sluwe propaganda te voeren. En dit is ook de oorzaak, dat de Engelsche regeering, lastig gevallen wordt met vragen omtrent de Russische anti-propaganda belofte. Hoe Italië reageert op den val van de Spaansche dictatuur. Het is wel interessant om te weten, hoe men in Italië gereageerd heeft op de vernietiging van de Spaansche dictatuur. De Italiaansche pers zet uiteen dat de beweging, die door Primo de Rivera ge leid werd, zich geopenbaard heeft als een autoritair stelsel zonder ideën en zonder aanraking met het volk. Daarom was de Spaansche dictatuur, zegt de Tribuna, niet met het Italiaansche fascisme te ver gelijken. Een ander blad, het Giornale d'Italia, merkt op, dat de Spaansche dic tatuur uit het leger ontstaan was, daar door te sterk van een militairen geest doortrokken was en de kunst van de politiek niet verstond. „Hieruit zou men dus de conclusie moeten trekken" zegt het Handels blad „dat het fascisme weinig militai- ristisch is, evenmin als het bolsjewisme. Zoo troost Italië zich snel en gemakkelijk over de vergankelijkheid der Spaansche dictatuur." Laat ons tenslotte nog eenige regels wijden aan de Vlootconferentie, die, naar het woord van den Amerikaan schen president, Hoover, waarschijnlijk drie maanden in beslag zal nemen. Als men niet sneller vordert, dan tot op heden, zullen de dertien weken zeker vol gemaakt worden en dan zal het nog de vraag zijn, of er veel bereikt is. Nog als maar verkeeren we in het voorbereidend stadium van de conferentie, doch het be gint er op te lijken, dat men behoefte gaat voelen, om tot eigenlijke onderhan delingen over te gaan. Dinsdagmorgen a.s. zal een volledige zitting plaats heb ben, waarin over de kwestie der duik- booten zal worden gesproken. Zelfs ver luidt, dat men ten opzichte van het duik- bootenvraagstuk reeds over een alge- meene pariteit, op de basis van 60.000 ton, heeft gedisputeerd. Er wordt echter niet bij vermeld, dat men het ook eens is ge worden, en wij betwijfelen dat, omdat be kend is, dat Japan zijn kracht juist zoekt in een groote tonnage aan duikbooten en dus zeker geen genoegen zal nemen met 60.000 ton. Verder loopen er nog wel allerlei ge ruchten over bereikte overeenkomsten, die echter even spoedig weer tegenge sproken worden als zij gelanceerd wor den en waarover wij dus gevoeglijk kun nen zwijgen. Dat Italië het niet zoo ernstig meent met zijn ontwapening, moge blijken uit de mededeeling, dat de begrooting voor de Marine, die de vorige week Vrijdag is ingediend, maar even 243 millioen lire hooger is dan de begrooting van het vorige jaar. En dat niettegenstaande de vlootconfe rentie De pijn i> te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver ergert, masseer direct met AJCKuIV KLOOSTERBALSEM VEREENIGDE STATEN. HET BEZOEK DER SLAGVELDEN IN EUROPA. Een crediet voor Amerikaan sche moeders en oorlogsweduwen Het Amerikaansche Huis van afgevaar digden heeft met algemeen© stemmen een voorstel aangenomen om een crediet van meer dan 5 millioen dollar uit te trekken om moeders en oorlogsVèduwen in staat te stellen de graven van hun zoons en ©chtgenooten op de slagvelden in Frank rijk te bezoeken. varaeht Tamtaend. meL KG een gooit too goed." ZUID-AMERIKA. Te Mexico (stad) heersoht tengevolge van den aanslag op den nieuw-gekozen president Ortiz Rubio groote opwinding. Bij het verhoor gaf de dader drie verschil lende namen op, doch het schijnt thans wel vast te staan, dat hij uit San Louis komt en Daniël Salazer heet. 'Hij! schijnt tot zijn daad te zijn aangezet door den verslagen candidaat voor het president schap Vasooneeiios, die na een geslaagden imoord op den president het geheel© fcabi- i net onschadelijk had willen maken en zich dan meester maken van het bewind1. De dader bood bij, zijn arrestatie geen tegen stand. Direct na den aanslag werd de staat van beleg afgekondigd en een censuur op de telegrammen ingesteld, doch reeds twee uur later waren heide maatregelen opgeheven. De toestand ernstig? Er zijn 6 schoten op het gezelschap van den president afgevuurd. Twee leden uit het gevolg van den president zijn gewond. D® echtgenoote van den president kreeg een schampschot. Een nichtje werd ook licht gewond. Voorts zijn twee omstanders getroffen. De dokters zeggen, dat de toestand van den president ernstig ia. Portos Gil, da vroegere president van Mexico, heeft thans na den aanslag op den nieuwen president Rubto, voorloo pig weer de leiding van de regeering op zioh genomen. Aan de verslaggevers heeft hij medegedeeld, dat de vrouw van Rubio reeds eenige dagen geleden een dreig brief had ontvangen, waarin gezegd werd, dat haar man nimmer den ambtseed zou kunnen afleggen. Voorts verklaarde Por tes Gil dat de kwetsuren van Rubio niet gevaarlijk zijn. Behalve een wond aan de kaak heeft hij ook nog een wond aan den schouder opgeloopen. Bijl het eerste schot, dat de wond aan de kaak veroorzaakte, was bijna de slagader geraakt. BUITENLANDSCH NIEUWS. gyn d$ !wm&4o$nd* Een verklaring van Sttomsoin. Pariteit van Engeland! met Amerika. Stimson heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat de Ver. Staten voorgesteld hebben met Enge land onmiddellijk pariteit te doen ingaan van alle categorieën oorlogsschepen. Het voorstel is gedaan om door vermin dering van het aantal pantserschepen de Engelsohe en Amerikaansche vloten in 1931 in plaats van in 1932 gelijk te ma ken. Ten aanzien van de kruisers is voor gesteld, dat tegenover 15 Engelsche krui sers van 10.000 ton met kanonnen van 20 cM., 18 Amerikaansche kruisers zou den koimen te staan, maar in de lichte kruisers zou Ehgeland een voordeel van 42.000 ton hebben. Verder is voorgesteld, dat Engeland en de Ver. Staten hetzelfde aantal vliegtuig- moederschepen en torpedojagers zouden I hebben. Ten aanzien van de duikbooten (wordt een zoo laag mogelijke tonnage voorgesteld. Het onverzoenlijkenfcamp is het tweede geïnterneerden kamp aan den Boven- Digoel, door het bestuur ingericht ter afzondering van een klein aantal geïnter neerden, dat zich hardnekkig bleef ver zetten tegen de pogingen om een geor dende maatschappij! te scheppen en door intimidatie en molest van de tot samen werking met het bestuur bereid zijnde geïnterneerden een voortdurend gevaar opleverde voor de orde en rust. DE MOORD OP KAPITEIN DE QUANT. bijzonderheden over den moord op kapi tein De Quant gepleegd: De moord op kapitein De Quant heeft geen politieken ondergrond. Dader is de Hadji -Doerasid van den kampong Ma- roenti, wiens tenkawangstam, ter waarde van 50, blijkbaar van diens vlot los ge raakt, door kapitein De Quant in de Ba- rito-rtLvier drijvende is aangetroffen, ver volgens toegeëigend en daarna door het negriebestuur, evenals 'alle andere aan de negria toebehoorende stamijnen genum merd. Op diens verzoek om1 opheldering over deze nummering, deelde de negrie- klerk den hadji mede, dat de stam waar schijnlijk gerequireerd was door kapitein De Quant voor zijn negrie. Bij het bezoek van kapitein De Quant per motorboot aan den kampong Maroen- toe, alwaar Doerasid's vlot ligt, verzocht Doerasid den kapitein om opheldering over de kwestie van confiscatie van zijn los geraakten stam en de nummering daarvan door de negrie, waarna een© woordenwisseling ontstond. Op een gegeven moment kon Doerasid zieh niet meer beheerschen, hij haalde een steekwapen, een zoogenaamde badik, te voorschijn en bracht kapitein De Quant een doode,lijken steek toe, waarna het slachtoffer van het vlot in de rivier viel, roepend „tambak". Een gestrafte dwang arbeider, zich in de motorboot bevindend, schoot Doerasid dood. De zoon van Doe- rasid, die zich steeds op een afstand ge houden had, zich niet meer beheersohendj toen hij zijn vader dood zag schieten, maakte aanstalten zich op den dwangar beider te storten, die toen ook den zoon neerlegde. /^ouvv^N DE (ook in Viwmn. ''i en fxxxLal 'l/raapt Uur IVbfkefar 'tl pafyelbE •SWURTUH „ONVERZOENLIJKE!*" UIT BOVEN-DIGOEL ONTSNAPT. Enkele geïnterneerden blijken eenige maanden geleden uit het onverzoenlijken- karnp van Boven-Digoel ontsnapt te zijn. Na de Digoel-rivier te zijn afgezakt zijn zij op Thursday Island beland, waar zij zijn opgepikt door een Gouvernements- stoomer. Een week of twee geleden ont snapte wederom éen groepje geïnterneer den. Zij trokken in Oostelijke richting door de oerwouden. Een deel hunner werd met pijl- en andere verwondingen overdekt, door Papoea's teruggebracht. I De communist Dachten moest door zijn kameraden in het oerwoud worden ach tergelaten wegens uitputting. Vermoedelijk vertoeft 'n groepje vluch telingen nog in de buurt van de Fly Ri- ver, welke voor een deel de grens vormt Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur is, of gij zeer vaak of zeer weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt is, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuma- tische pijnen en een gejaagd, vermoeid gevoe1 kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Beproef zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring van zoovelen weder kunnen versterken en uw leven weder tot een lust kunnen maken. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking A f 1.75 p. flacon.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1