KANNEWASSER HEI GEHEIM VIII DE LOLA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad BUITENLAND. OOK VOOR BINNENLAND. Wonden GEMENGD NIEUWS Nr. 6766 DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 68ste JAARGANG Het Bntsche vlootmemorandum. Wij BREIEN!!!!!!!!!! FEUILLETON LUCHTVAART. Een Nederlandsche schoener op de Theems gezonken. Moord te 's-Gravenhage. FOSTER'S MAAGPILLEN HBLDIRtCKI COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderaag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 432 Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 11 Febr5.34 Woensdag 12 6.35 uur. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA. DE AANSLAG OP DEN PRESIDENT. Faimllle van dien dader gear resteerd. Mexico (stad), 8 Pebr. De vader, moe der en twee broers van den dader van den aansilaig op president Rubio zijn aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Zij werdeni te San Louis Potoai gear resteerd' en naar bier gebracht. BUITENLANDSOH NIEUWS. De vlootconferentie beeft nieuw studie materiaal gekregen in bet Vrijdag open- baar gemaakte Britsche memorandum d!at een program voor vermindering van vlootmaterieel, besnoeiing van boruw- programs en beperking van tonnenmaten en bewapening voor de verschillende ca tegorieën aangeeft. Het staaft ten over vloede den ernst van Engeland's streven om aan den bewapeningswedijver een eind te maken en de begrootingen der zeemogendheden te ontlasten. Het geldt deels alleen voor de groote zeemogend heden, deels voor de zeemogendheden in bet algemeen. Met Stimson's voorstelen heeft het Britsche memorandum gemeen dat het de drie groote zeemogendheden tot over eenstemming wil brengen over het berei ken van pariteit voor de kapitale schepen reeds in het volgende jaar, mdar het gaat op dit stuk nog verder door er den* na druk op te leggen, dat de Britsche ma rine-deskundigen er voorstanders van zijn, de tonnecmaat van zulke kapitale schepen op den duur van het maximum van 35,000 ton, volgens het tractaat van Washington, tot 25,000 te verkleinen en tegelijk het kaliber der grootste kanon nen erop van 40.6 c.M. (16 inch) op 30,5 cJM. (12 inch) en hun levensduur van 20 jaar op 26 jaar te brengen. Met bet Aimerikaansche voorstel komt het Engelsche program ook ten aanzien van de duikbooten overeen, door het be kende Britsche standpunt, betreffende de wenschelijkheid van hun afschaffing te herhalen. Beperking wordt voorgesteld ten aan zien van vliegtuig-transportschepen. Te Washington is dienaangaande overeen gekomen dat Engeland en Amerika aan deze schepen 135,000 ton zouden mogen FOTOGRAFISCH ATELIER EISELIH Polderweg—Den Helder FOTOKAARTEN, modern portretwerk Gravure druk en Schetsen_ Foto-Studle's Foto-Studle's van f 5, 110, 115 en I 20^ 1 Fotokaarten per l/« dozijn -j- Salonfotoi™ vanaf f 1.50 tot en met f 5 Vergrootingen naar Ieder portret Foio'a veo? IsWIt bezitten, Japan 81,000 en Frankrijk en Italië eflk 60,000 ton. De Engelsche regee ring stelt nu voor, dlie 135,000 ton tot 100,000 ton te verlagen en voor de andere zeemogendheden natuurlijk naar even redigheid. Ten slotte wordt nog de indeehng van de kruisers in groote van ten hoogste 10,000 en kleine van 6000 tot 7000 ton voorgesteld, wat niets nieuws Is, aange zien men het daar reedis stilzwijgend over eens was. Eindelijk valt nog uit het Britsche me morandum te vermelden, dat het een maximum-tonnenmaat van 1850 ton, voor de grootste torpedobootjagers die de flottieljes aanvoeren (zoogenaamde fliot- tieljeileiders) wil vaststellen en voor de gewone torpedo-bootjagers van 1500 ton. Voor de Engelsche vloot beteekent dit geen verandering, want de 'grootste flot tielje-aanvoerder dien bet bezit is 1830 ton, en de grootste gewone jager 1350 ton. 'Ook voor Amerika bewegen de gren zen zich tusschen 1800 en 1350 ton. Daarentegen heeft Frankrijk een aantal (13 gereed, 12 in aanbouw) van 21003100 torn, Italië schepen van dit type van 2100—2200 ton, zoodat voor deze klasse weer een offer van de kleine zeemogend heden gevraagd wordt. (Nw. Rott Crt.) Engeland's voorwaarden voor verdere beperking der vloot Tom Shaw, de minister van oorlog, heeft in een rede gezegd dat Engeland zijn oorlogsvloot enkel nog meer zou kunnen inkrimpen, als de groote landmogend- heden tegemoetkoming betoonden, vooral ten aanzien van de vermindering van hun luchtmacht. Frankrijk en die duikbooten. Volgens de Petit Parisien zal er in de verklaring, die Leygues, de Fransche mi nister van marine, te Londen in de ver gadering van de Vlootconferentie zal af leggen, duidelijk te kennen worden ge geven, dat Frankrijk onmogelijk kan toe stemmen in een vermindering van den tonnen-inhoud zijner duikbootvloot. De" gezamenlijke inhoud der Fransche duik booten is thans ongeveer op 100.000 ton bepaald. Waarschijnlijk zal Frankrijk in tegendeel nog verhooging van dezen in houd verlangen. Ten aanzien van het ver wijt, dat het optreden der duikbooten in oorlogstijd in strijd zou komen met het volkenrecht, merkt de Petit Parisien op, dat Frankrijk door de eeuwen heen ge toond' heeft, een zoo loyale tegenstander ter zee van Engeland te zijn geweest, dat zulk een verwijt de Fransche marine niet kan treffen. Heden een volledige zitting. De hoofden der delegaties zijn gister ochtend in het paleis van St. James bijeen gekomen. Na afloop werd medegedeeld, dat vandaag een volledige zitting van de vlootconferentie zal gehouden worden, waarin het duikbootvraagstuk aan de orde komt Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon »5 i 27) door WT.IJLT AM MD QUE¥X. DE ZUIDERZEEWERKEN. Naar aan de Leeuw. Gt. wordt gameid, wenden de gemeentebesturen van Lam- sterland, Kuinre, Blankenham, Blokzijl, Stad Vollenhove, Ambt Volienhove, Gene- muiden, Kampen, Zwartsluis en Urk krachtige pogingen aan om, nu de af sluitdijk Wieringen-Zurieh zijn voltooiing nadert, daarna het eerst met de droogleg ging, van den N.O.-polder te beginnen. Op uitnoodiging en onder leiding van den heer H. Bodlema, burgemeester van Lemsterland, heeft een bespreking der gemeentebesturen plaats gehad, en is een adres aan regeering en Zuiderzeeraad verzonden. PALESTINA-OPBOUWPONDS. Bij den voorzitter der afdeeling Rotter dam van het Nederlandsche Palestina- Opbouwfonds is een inteekening van vijf tienduizend gulden ingekomen. GRONDWERKERS VOOR DEN WIERINGER MEERPOLDER. Opleiding van. liefhebbers. Het bestuur der Generale Commissie Zuiderzeesteunwet, heeft aan alle burge meesters der Zuiderzeegemeenten een schrijven gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd op de vraag naar geschik te arbeidskrachten, o.m. grondwerkers en landarbeiders, wanneer de drooglegging der Wieringermeer voltooid is. Ten einde de kansen van belanghebben den en zoons van belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet op plaatsing in. den Wieringermeerpolder, welke de Ge nerale Commissie gaarne zooveel moge lijk wil bevorderen, te vergrooten, is zij 'bereid, belanghebbenden en zoons van be langhebbenden, die zulks wenschen, in de gelegenheid te stellen zich te bekwa men in grondwerk ©n inadarbeid. Liefhebbers moeten zich zoo spoedig mogelijk aanmelden. Nadere inlichtingen omtrent de kosten der opleiding, enz., zijn te verkrijgen ter secretarie in de verschil lende gemeenten. HET WINKEL WERKTIJDEN - BESLUIT, Géén wijziging der verordening op die winkelsluiting. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in handen van de desbetreffende commissie gesteld de verzoekschriften van organisaties van kantoor- en handelsbe dienden, waarin gevraagd wordt, de Ver ordening op de winkelsluiting in dier voege te wijzigen, dat op den Dinsdag na 13 uur winkelsluiting wordt voorgeschre ven en bovendien het avondsluitingsuur des Zaterdags wordt gebracht van 23 op 21 uur en op de overige dagen van 21 op 20 uur. De bewering, als zou de controle op de naleving van het Werktijdenbesluit voor winkels, gedwongen winkelsluiting gedu rende een halven dag per week noodzake lijk maken, komt de commissie niet aan nemelijk voor. Zij kan niet inzien, dat de Arbeidsinspectie niet in staat zal zijn, voor een behoorlijke controle te zorgen. „Het ia ontegenzeggelijk buitenge woon," zei ik. „Klaarblijkelijk wilde Leithoourt zijn bezoeker ontsnappen en daarom gaf hij hem een slaapdrankje in." „Daarom vergiftigde hij hem, bedoelt ge. Oowan zegt, dat de man is vergiftigd, doch dat hij misschien nog zal opknappen- Ik hoor dat hij alweer bij kennis is." Ik besloot den dokter, dien ik zeer goed kende, een bezoek te brengen om meer dere bijzonderheden te vernemen. Om elf uur 's morgens reed ik uit en begaf 'mij naar zijn woning. De dokter was thuis en heette mij hartelijk welkom. „Dat is een rare geschiedenis, mijn heer Gregg", zei hij, nadat ik hem de reden van mijn bezoek had medegedeeld. „Die heer is nog steeds in het zieken huis. Ongetwijfeld is hij vergiftigd en wij waren er nog maar juist bijtijds bij. De politie kreeg de lucht van de zaak en Mackenzie wilde hem reeds ondervragen. Maar hij weigerde eenige opheldering te geven en scheen het geval zeer luchtig op te vatten. De vlucht van Leithcourt evenwel heeft de aandacht getrokken; doch men verdiept zich in gissingen, ter wijl men beangst schijnt de zaak te zeer ln bijzonderheden uit te pluizen." „Natuurlijk. Te meer nog na dat treur spel in het bosch", zei ik. „Dat is hetl" zei de dokter, zijn lorgnet afzettend en de glazen schoonmakend. Mackenzie schijnt verband te vermoeden tusschen deze plotselinge vlucht en dien geheimzlnnigen moord. Zeer waarschijn lijk was de bedoeling van het zenden van dat telegram, Leithcourt te waarschuwen voor de komst van Chater." „Chater!" herhaalde ik. „Weet u ook welke zijn voornaam is?" „Hylton Chater. Hij schijnt iemand van stand. Zonderling, dat hij niets wil uit laten." Wat mij betrof, ik was niet zoo ver wonderd. Lui van hun slag verraden el kander rooit. Mijn tweede bezoek gold Mackenzie, op wien ik bijna een uur moest wachten. „Ah, mijnheer Gregg", zei hij vroolijk, toen hij binnenkwam en mij rustig een courant vond lezen. „U is juist de man dien ik hebben moet. Weet u al iets van die geschiedenis te Rannoch?" „Iets wel", antwoordde ik. „Heeft die man in het ziekenhuis reeds inlichtingen gegeven?" „Neen! hij'weigert beslist, hernam de inspecteur. „Maar volgens mijn meening houdt deze geschiedenis verband imet de geheimzinnige moorden in het bosch. „Wat den moord op den tnan betreft, die is op zichzelf reedis een dubbele ge heimzinnigheid.' „Hoe dat?" „Wel, die kellner Olinto Santini be vindt zich gezond en wel in Londen." „Wat?!" riep hij verbaasd uit. „Dus bij is niet de persoon ,dien u herkend heeft ?t De gevraagde maatregel brengt volgen» het oordeel der oommissie als voornaamste bezwaren, de volgende mede: men zou den winkeliers de gelegenheid ontnemen, te sluiten op den halven dag, die in verband met hun bedrijf het geschiktst voorkomt; men ontneemt den winkeliers de mogelijk heid om sluiting te ontgaan door aan hel personeel om de beurt volgens rooster een halven dag vrij te geven; nu het ontwerp van wet op de winkelsluiting volgens door de commissie verkregen inlichtingen eer lang door de Kamer behandeld zal wor den, zou het stelselloos zijn om den halven vrijen dag thans bij verordening te fixee- ren. Krachtens de bestaande bepalingen is het den venters verboden, te venten op de tijden, dat ook de winkels gesloten moeten zijn. Invoering van den gevraagden maat regel zou met zich brengen, dat ook de financieel zwakke groep van venters ge troffen zou worden. Voor een gemeente als Den Haag, waar heen velen uit omliggende gemeenten komen om te winkelen en waar steeds veel vreemdelingen vertoeven, leidt het sluiten van alle winkels op den middag tot een terugslag in velerlei andere bedrijven (vervoermaatschappijen, restaurants, enz.). Het fixeeren van den beloofden vrijen halven dag op Dinsdagmiddag brengt een speciale onbillijkheid tegenover de Israë lieten mede. Dus meent de oommissie te mogen oon- cludeeren, dat invoering van den door de personeelsorganisaties gewenschten maat regel voor vele bedrijven eein niet onaan zienlijke schadepost zou beteekenen. Wat de gevraagde vervroeging van het avondsluitingsuur betreft, acht de com missie het oogenblik om wijziging van de Verordening op de winkelsluiting in over weging te nemen, zeer ongelukkig, nu het oogenblik van de behandeling van het wetsontwerp op de winkelsluiting weldra gekomen zal zijn. De oommissie heeft den Raad bericht, dat zij derhalve besloten heeft, één voor stel tot wijziging van de Verordening op de winkelsluiting te doen. huiduitslag, springen de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver- I zachten en verzorgen met i AKKER'» KLOOSTERBALSEM bijt nietl .Geen gond zoo yoed.m VLIEGTUIG PARIJS—LONDEN VERONGELUKT. Twee dooden. Gisteren la een vliegtuig van de Air- Union van Parijs naar Londen te Marden in Kent naar beneden gestort en vernield. Het toestel vloog in brand. Twee passa giers iijn dood. De vlieger is gewond. Binnen ton/L „Neen. Ik vermoed, dat de vermoor de zich gegrimeerd heeft om zoodoende voor Oiinto door te gaan. Zelfs tot de moedervlek op luet gezicht was hij! vol komen Olinto's evenbeeld. „Maar u herkende hean toch beslist? Als iemand dlood is, verandert al les steïk, zoodat ik mij daarin zeer goed kon vergissen." „Dat is waar!" zei hjj: nadenkend. „Maar als de vermoorde nu Olinto niet is, is het geheim belangrijk ingewikkel der geworden. Waarom was die vrouw van dien Olinto dan wel Mer?" „En waar is het lijk verborgen? Dat is een qiuiaestia'* v „Ook al weer een geheimzinnigheid te meer. Wij hebben vier dagen lang nauwkeurig gezocht, zonder een spoor te vinden. Het is opmerkelijk, dat Leith court is gevlucht toen Chater kwairn. Maar heeft u inderdaad Olinto Santino gezien?" „Ja, en gesproken ook." „Ik heb naar .Londen getelegrafeerd om een onderzoek in te stellen, maar tot heden heb ik geen bericht ontvangen. „Toen ik Olinto sprak, wist hij wel, dat zjjn vrouw op geheimzinnige wijze was verdwenen, maar niet dat zij dood was." „U heeft hem: toch niets verteld?" „Niets." „Dat is goed. Geloof mij, mijnheer Gregg, wij hebben hier te doen met een vooraf 'beraamd plan/ Ais die Chater nu maar wilde vertellen waarom hij Leithoourt een bezoek kwam brengen." „Wat zeide hij?" „Enkel, dat hij de justitie niet in deze aangelegenheid wenschte te mangen en De kapitein en de kok verdronken. Reuter meldde Zaterdagavond uit Lon den: Na een zwaren overtocht over het Ka naal is de Nederlandsche schoener Oranje die met zware averij' naar Londen werd opgesleept, op de Theems gezonken. De Nederlandsche kapitein, de heer Tulp uit Groningen en de Duitsche kok, W alter, zijn verdronken. De lijken van de omgekomen zeelieden konden nog niet geborgen worden. Een ander lid van de bemanning, een Nederlander, is zwaar aan het hoofd ge wond en moest naar een Londensch zie kenhuis worden getransporteerd. Twee Jaar gevangenisstraf ge- elschit Zaterdag heeft de Haagsche rechtbank behandeld de Donderdag uitgestelde zaak tegen den Duitschen stucadoor te Rotter dam, beschuldigd van moord, subs. dood slag, op den minnaar van zijn gescheiden echtgenoote, gepleegd op 29 October in een perceel aan de Ripperdastraat in Den Haag. Verdachte heeft het slachtoffer met een dolkmes eenige steken in den buik toegebracht, waardoor deze levensgevaar lijk is gewond. Hij is geruimen tijd in een ziekenhuis verpleegd, doch als hersteld daaruit ontslagen. Als deskundige werd ln deze zaak ge hoord de psychiater dr. Soholtens, die tot de conclusie is gekomen, dat verdachte het gebeurde volkomen toegerekend kan wor den. Vervolgens werd de getroffene gehoord. Deze verklaarde, dat hij reeds eenige jaren met verdachte's vrouw samenleefde. De verhouding tusschen de echtelieden deugde niet. Ten slotte is ©r echtscheiding uitgesproken, waarbij de kinderen aan ae vrouw werden toegevoegd. Daarna is ver dachte verschillende keeren aan de woning in de Ripperdastraat gekomen om de kinderen te zien. Volgens getuige zou verdachte daarbij ook minder goede be doelingen tegen zijn gewezen vrouw ge had hebben. Drie weken vóór den aan slag is verdachte ook in de woning ge komen; getuige heeft hem toen de trap afgeslagen. Op den 29sten October, toen verdachte weer de woning binnen wilde komen, is er een vechtpartij tusschen ge tuige en verdachte ontstaan. Verdachte heeft kans gezien getuige twee steken met een mes in den buik toe te brengen. G etuige heeft een mes in verdachte's han den gezien. Tevoren heeft verdachte wel eens tegen getuige gezegd, dat zijn dood kist gereed stond en op het politiebureau liet hij. zich, na de vorige ruzie, uit ln dien zin, dat hij wel met hem zou afrekenen. Volgens verdachte, die verklaarde zeer onder den indruk van het verlies zijner kinderen te zijn, heeft getuige toen hij - verdachte kwam om de moeder der kinderen te spreken, dit niet willen toe laten. yerdachte is toch naar boven ge- loopen, echter niet om den minnaar van zijn gewezen vrouw van het leven te be- rooven. Als hij dat gewild had, zou hij daartoe gelegenheid genoeg gehad heb- dat hij geen testament behoefde te maken". „Kunt gij hem niet dwingen?" „Neen. Dat is juist de groote moeilijk heid. Als hij niet verkiest te spreken, blijven wij in den blinde tasten hoewel ik overtuigd ben, dat hij iets van den moord in het bosch afweet". Ik zweeg, doch deelde desalniettemin de meening van den Schot volkomen. HOOFDSTUK XVHL De plotselinge verdwijning van de be woners van Rannoch was het onderwerp van ieders gesprek in het stadje. Mijn eerste gedaohte was, Chater in het ziekenhuis op te zoeken, doch toen ik be dacht welke rol hij met Hornby in Livor- no had gespeeld, aarzelde ik. Klaarblijkelijk stonden hij en Hornby tegenover Leithoourt, alhoewel deze Hornby's vriend was. Wat zou in de bibliotheek zijn voorgevallen? Hoe was het Leithoourt gelukt zijn vijand bewuste loos te maken en hem in de kast te slui ten? Zou hij in de meening verkeeren, hem gedood te hebben? Boudweg naar Chater gaan stond ge lijk met mij te verraden. Neen. Ik besloot dat de man, die op dien snikheeten zomeravond gezellig met mij had zitten praten en rooken, voor zoover ik daartoe kon bijdragen, niets zou ver nemen van mijn tegenwoordigheid en van hetgeen ik van de zaak wist. Ik bleef een week bij mijn oom, oog en oor voort durend open houdend, doch zorg dragend, dat de patiënt in het ziekenhuis geen ken nis kreeg van mijn tegenwoordigheid. Mackenzie bezocht hem herhaalde als gevolg van «lechte s ijs- vertering wijkt onmiddellijk bij gebruik van Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. f 0.65 per H A flacon. malen, flocü steeds Weef hij In zijn zwij gen volharden. Het onderzoek, in ver band met den moord ln het bosch, was afgeloopen; er verscheen een uitgebreid verslag over „De(n) moord met voorbe dachten rade op een onbekend persoon", terwijl geen woord werd gerept over de tweede misdaad, daar het lijk van de vrouw nog steeds niet was ontdekt Voorgevend op de duivenjacht te gaan, doorkruiste ik herhaalde malen het woud, zonder resultaat evenweL Zoodra Ohater hersteld was, vertrok hij naar het Zuiden naar Londen, daar was ik zeker van, de politie geheel in het onzekere latende. Ik was benieuwd te weten waar Muriel zich thans bevond, in de hoop van haar een aanwijzing te ontvangen omtrent hun bezoeker. Dat zij wist, waarom Chater zou komen, hadden de bedienden ver klaard, die dit zij terloops gezegd allen broodeloos waren achtergebleven en zelfs het hun toekomende loon er bij in hadden geschoten. Op zekeren dag ging ik naar het kasteel, doch vond de voordeur gesloten. Gilrae, de eigenaar was uit Londen over gekomen, ontsloeg alle bedienden van Leithoourt en hield er slechts 3 in dienst, menschen die reeds jaren op het kasteel waren werkzaam geweest en die de huurders achtereenvolgens van elkan der hadden overgenomen. Een van deze, Anna de dienstmeid, opende mij de achterdeur. (W«rdl rewoljjd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1