nieuwste Stoffen en Stalen S.COLTOF,Kanaalwegl42 HEI GEHEIM HU DE LOEI MIJN HA JÖBSSS?, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD STER-TABAK Eerste Blad Versterk uw Nieren! RugpijnNierenPilleni Nr. 6708 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Febr. op Z 16 21.38 M 17 D 18 W 19 D 20 V 21 Z 22 23.01 ond.: 8.42 8.55 9.09 9.25 9.44 op: 7.13 7.11 7.09 7.07 7.05 7.03 7.01 ond: 17.13 17.15 17.17 17.18 17.20 17.22 17.24 10.55 23.16 11.86 23.56 0.16 0.35 0.55 1.15 13.37 2.01 14.28 3.01 15.41 Zaterdag 15 Febr5.41 uur. Zondag 16 5.43 Maandag 17 5.45 WEEKOVERZICHT. Binnenland. De droogmaking van dien Wle ringermeerpolder. Al hebben we dan ook in het nummer van Dinsdag meer dan twee pagina's aan het belangrijke feit, van de inwerkingr stelling van de bemalingsinrichting van den Wieringermeer, gewijd, wij1 mogen toch ook niet verzuimen, in dit week overzicht, er nog eenige regels over te schrijven. Want ook voor Den Helder heeft deze gebeurtenis beteekenis en dan denken we aan het woord) van den voor zitter van den Zuiderzeeraad, die er op wees, dat straks, als het water is weg- getmalen, er tal van arbeidskrachten noo- dlg zullen zijn, Vóór de .grond zoover is, dat hij bebouwd kan worden. En die ar beidskrachten zullen moeten komen uit het geheeie land en zullen dus ook kun- OOK VOOR nen komen uit Den Helder, dat immers het dichtst bij is en het gemakkelijkst ar beidskrachten zal kunnen leveren. Voor de vermindering van de werkloosheid is hier perspectief. Op de beteekenis van de droogmaking van de Zuiderzee hebben we, ook op deze plaats, al eerder gewezen en onze ver slaggever heeft dat in zijn verslag ook gedaan, terwijl hij ook wees op het groot- ■sche en ontzaglijke werk, dat dien vreem deling bewondering en ontzag afdwingt, voor wat het kleine Holland vermag. De nu droog te malen polder, de Wie ringermeer, is de kleinste van de Zuider zeepolders en toch omvat zij een opper vlakte van 20.000 H.A., als deze opper vlakte over eenige jaren bouwrijp is en er tal van dorpen zijn verrezen, zal dit ook voor onzen export van beteekenis zijn en ook hiervoor zijn ook weer arbeids krachten noodig. De toekomst ziet er dus niet zoo somher uit en wij hopen dat dit grootsche werk, dat afgezien van de financieele misrekeningen, zoo voorspoe dig gaat, ook in de jaren die nog Voor den boeg zijn, tot een goed einde gebracht mag worden, zonder ernstige tegenslagen. Voor het reddingswezen. Wij' moeiten hier ook nog even mede- doelen, dat het Rotterdamsohe öomitó, dat gelden voor de Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreu kelingen had bijeengebracht, deze geiden Woensdag aan het bestuur dezer maat schappij heeft afgedragen. Zooals men weet was het initiatief hiertoe genomen na de ramp van een der redingbooten van Hoek van Holland. Het bedrag, dat het comité heeft ver zameld en afgedragen, was ruim 185,000 gulden, voorwaar een prachtig resultaat. WIJ berichten de ONTVANGST van de voor Heerencostuums naar Maat. Prima modern Costuum (speciale prijs tot 15 Maart) Buitenland. De vlootconferentle. dulkbootenvraagstuk. Het Fijn blauw serge of kamgaren ff 52.50. LAAT NU IN DEN STILLEN TUD UW COSTUUM AANMETEN FEUILLETON Deze week is er door de gedelegeerden ter vlootoonferentie een serieus» bespre king gehouden over het duikbootenvraag- stuk. Engeland en Amerika zijn voor afschaffing van de duikboot En, we zou den haast zeggen, dat is geen wonder, want deze landen 'zijn kapitaalkrachtig genoeg om tot het bouwen van groote en machtige pantserschepen over te gaan, terwijl de kleine landen financieel daartoe niet in staat zijn. Worden nu de duik- booten afgeschaft, dan nemen de krui sers en pantserschepen minstens honderd procent in gevechtswaarde toe, daar zij den verraderlijken aanval van duikbooten niet meer te vreezen hebben. Een klein en nietig duikbootje toóh ls in staat een machtigen kruiser in den grond te bo ren. Vandaar dat de kleine landen hun kracht zoeken in de duikboot als aan- vals- en verdedigingswapen en de groote mogendheden wel tot afschaffing van dit onding willen overgaan. Het is dus eigenlijk een strijd van tegenstrijdige be langen, waarop we al eerder wezen en waardoor juist de botsingen komen. Het is nu wel zeker, dat men niet tot afschaffing van de duikboot zal over gaan en dat men hoogstens nog eenige bepalingen zal maken voor het gebruik ervan. En waar bepalingen er zijn om overtreden te worden, mag men daaraan ook een niet al te groote waarde hechten. De Japanscbe admiraal Takoradi, maakte ook nog een zeer juiste opmer king, door er op te wijzen, dat het geen zin had de duikboot af te schaffen en tegelijk het luchtwapen zich rustig te laten ontwikkelen, omdat dit nog veel gevaarlijker en in zijn uitwerking ver nietigender zou kunnen zijn dan de duik boot. Aan. afschaffing van het luchtwapen denkt echter geen enkele mogendheid. Resultaat dus van de openbare confe rentie van deze week.nihil. Bijna elf mllUard jaarlijks aan bewapening. In een radio-rede heeft Snowden, de Engelsche kanselier der schatkist dezer dagen interessante bizonderheden mede gedeeld over de uitgaven voor bewape ning, over de geheeie wereld. In de hoop, Ontmoet ge wel een9 iemand,die zegt: „Ik houd niet van eeD pijp tabak?" Laat hem eens kermt* maken met Spoedig zal hij tot een echten Tiefhebberzijn bo- keerd en U dankbaar zijn voor oen goeden raad. door WTLLIAM HE QUEUX. 29) „Dood?l" vroeg ik, haar angstig aan ziend. „Ja, mijnheer» Dóóroro wilde hij het zoo gaarne hebben." Elmia Heiath dtood! Kon dlèt waar wez.en? Ik herinnerde imiji dien zonderlingen brief uit Abo, waarin zij zelf verklaarde, dat haar dood op handen was. Dat zou haxa laatsten brief wezen, had zij geschre ven. Droeg Hylton Chater inderdaad kennis van den dood van het meisje? Was hij bekend met haar verblijfplaats? „Na het portret bij zich te hebben ge stoken, onderzocht de vreemde heer deze kamer nauwkeurig," ging de dienstbode voort. „Hij, tikte op den muur over zijn geheeie lengte, alsof hij <een geheime bergplaats of geheime deur zocht. Ik keek op zijn plattegrond en zag een rood merk op de plaats waar deze muur was afge- teekend. Hij scheen zeer ontevreden en teleurgesteld dat hij de plaats niet kon vinden. Hij bleef wel een uur in de ka mér." „Wat zei hiji als verontschuldiging?" „Alleen: Als ik vind wat ik zoek Anna, krijg jij honderd gulden van mij," meer niet; dat was dan ook voor mij voldoende, daoht DrP' dat u niet van schrik achterover zult slaan, of er eenige rustelooze nachten door zult hebben, laten wij ze hier volgen. ,J>e wereld besteed elk jaar 900 mil lioen een wapening, waarvan alleen 60 pet voor Europa's en 20 pet voor Aroe- rika's rekening komt. De kosten zijn ech ter slechts een klein deel van den last dien de naties moeten dragen tengevolge van deze politiek, die gebaseerd is op het vertrouwen in geweld voor nationale be veiliging. De wapenigen moeten immers op den duur oorlog uitlokken en de oor logsstemming handhaven. Toch is met een oorlog nog nooit iets geregeld. Het was een spel, waarbij beide partijen verliezers waren. Engeland hield uit den laatsten oorlog 7000 millioen schuld over. Voor rente en aflossing van die schuld moet elk jaar 350 millioen aan belasting ge heven worden. Bij het tegenwoordige tempo kan de schuld pas na 140 jaar afge lost zijn. Do Britsche belastingbetalers moeten voor den dienst der schuld eiken dag 1 •millioen betalen of 40,000 per uur en ruim 600 per minuut. Twee mil lioen arbeiders zouden jaar in, jaar uit, den heelen dag bezig moeten zijn, «m de jaarlijkscbe kosten van den dienst met productie te bestrijden. Voegde men hierbij, nog 115 millioen voor leger en vloot in bet jaar en 65 millioen voor oorlogspensioenen, dan komt men tot een equivalent van 630 millioen per jaar, 1000 per minuut, welke de En- gelsohen voor oorlogsdoeleinden moeten opbrengen. Drie kwart van de Engelsche belastin gen worden besteed om vroegere oor logen te betalen en toekomstige voor te bereiden. Het Engelsche volk was het 'zwaarst belaste van de heele wereld. Men komt tot een gemiddelde nationale en plaatse lijke belasting van ongeveer 100 per gezin". Tot zoover Snowden. Is het niet om van te griezelen als men al deze bizonder heden leest. En dan te denken dat er nog zoo weinig waarachtige zin is om te ontwapenen. De strQd van de Sowjets tegen dien godsdienst Diepe verontwaardiging ls In alle be schaafde landen gewekt door den feilen strijd van de Russische regeering, tegen den godsdienst. Nadat de anti-godsdien stige propaganda niet het gewenschte resultaat heeft gebracht, maar er juist in den laatsten tijd overal in Rusland weer een opleving van het godsdienstig be wustzijn was, heeft de Russische regee ring gegrepen naar andere middelen, waarmee zij meer resultaat hoopt te be reiken. Officieel moet de Russische regeering hebben verklaard, dat er in 1933, in het geheeie gebied der Sbwjet-Unie, geen kerk, geen synagoge, geen moskee, geen bedehuis van welke gezindte ook, meer over zou mogen zijn. En nu is men begon nen met een felle vervolging van alle ge- loovigen, met een sluiting van de bede huizen en het inrichten ervan voor ande re doeleinden, In een scherpen brief heeft de Paus de wandaden der Sowjets tegen de kerken veroordeeld en daarin heeft hij o.m. in het licht gesteld, dat men in de Sowjet-Unie de geloovigen ook tot verzaking van hun godsdienst dwingt, door hen met inhou- tjuzezaaden MededeeOng. (887) VERSTOPPING ding van brood en woonkaarten te be dreigen. Niet alleen de Paus heeft zijn diepe verontwaardiging uitgesproken over deze onmenschelijke vervolgingen, doch ook de aartsbisschop van Oanterbury heeft er een vlammende aanklacht tegen gericht. En ook in andere landen gaan er stem men op, om er ten sterkste bij de Rus sische regeering tegen te protesteeren. Zelfs werd er al over gesproken om den Volkenbond er in te mengen, want lijd zaam toezien mag men niet en de veront waardiging die overal door de vervolgin gen gewekt is, is niet onder stoelen of banken gestoken, zoodat de Sowjet-regee- ring er zeker reeds kennis van draagt en haar houding zal moeten bepalen. „Zei hij anders niets omtrent den dood van dlie dame?" vroeg ik angstig. „Neen. Hij zuchtte en bekeek het por tret geruiimen tijd. Ik zag zijn lippen be wegen, maar kon niet verstaan wat hij zei." „Je weet zeker niet, waarom hij Leith- court een bezoek kwam brengen, wel?" „En die waren?" „Ik ben er van overtuigd, dat er in dit huis iets is of was verborgen, dat de man gaarne wilde hebben. Hij. kwam om het aan mijnheer Leithoourt te vragen, maar wat in de bibliotheek voorviel is voor ons een geheim. Hij was evenwel van meening, dat mijnheer Leithoourt het niet mede had genomen, wat het dan ook zijn moge maar dat hetgeen hij zocht, nog steeds hier in huis was." HOOFDSTUK XIX. Den volgenden dag te Londen terugge komen, vernam ik bij1 het Ministerie van Marine, dat het slagschip ,3uiwark" te Palermo lag. Ik telegrafeerde naar Jack Durnford en denzelfden avond laat ont ving ik in de club zijn antwoord: „Kom 20 November te Londen. Wil dien avond1 samen met mij in de Club dineeren. J sok 20 November 1 Dat beteekende nog bijna een maand van werkeloosheid. In dien tusschentijd kon ik naar Abo oversteken, daar het onderzoek voortzetten en mij waarschijnlijk overtuigen, dat Elrna Heath inderdaad dood was, zooaHs Chater had beweerd. Twee feiten troffen imij: Men zei, dat baron Oberg een Pool was en de patroon van Olinto was dat ook. Mij herinnerend hoe Mackenzie in het bosch dat geëmailleerde kruis had ge vonden, kwam het mij plotseling in de gedachte, dlat dit kruisje wel een minia tuur zou kunnen wezen van de een of andere Europeesohe ridderorde. In de bi bliotheek van de Club vond ik een exem plaar van het beroemde werk van Oap- pelletti, getiteld: „Storia degll Ordini Cav'alleresöhjieen standaardwerk. Eindelijk, na lang zoeken, vond ik wat ik zocht., ten minste een afbeelding. Het was een Russische orde de door zoovelen zoozeer begeerde orde van St. Anna, die in het voormalige Tzaren-rijk alleen werd geschonken aan personen die aan den Staat of den Souverein bijzondere dien sten hadden bewezen. Eén ding stond nu vast, namelijk, dat de eigenaar van heit kruis, dat Mac kenzie had ontdekt, 'iemand van hoog aanzien was. Den volgenden diag trachtte ik nadere bijzonderheden uit te vinden omtrent de woning van Leithoourt. Na lang zoeken kwam ik eindelijk te hooren, dat Ledth- oourth het huis in Loden voor het loo- pende seizoen gemeubileerd had gehuurd van een zekere mevrouw Heathoote. Hij had het slechts enkele diagen bewoond, vertelde men mij. Waar de vluchtelingen zich konden ophouden was mij een raadsel. Ik haakte er naar Muriel weder te zien en haar mede te deeien, wait ik haë ontdekt; ik l) Geschiedenis van de ridderorden. veronderstelde evenwel, dlat de familie zich schuil hield voor Chater, die waar schijnlijk wel te Londen zou wezen. Gedwongen werkeloos te blijven, bracht ik mijn tijd in de Club door, doch had immer het portret vóór mij van het on gelukkige meisje, dat verzocht hadl haar ,;laatste boodschap" aan Philip Hornby over te brengen. Wat zou toch haar geheim wezen? Wat was haar lot? Deze twee vragen kwelden mij zóó lang, tot ik de marteling niet langer kon dragen. Ik achtte het mijn plicht naar Finland over te steken en te trachten, dóór Iets .te vernemen omtrent baron Oberg en diens nicht. Ik liet mijn paspoort en mijn papieren behoorlijk In orde maken en vertrok naar Stockholm. Na vier dagen zwaar weder in de Noord- en Baltisobe Zee, kwam ik in de Zweedsche hoofdstad; vandaar een ^stoomboot nemend, landde ik den vol genden dag te Abo. 't Was niet voor 't eerst dat ik het grondgebied van den eens zoo machtigen Tzaar aller Russen betrad; en was dus gepareerd op staaltjes van despotisme, waaronder vooral Finland, vóór den we leldooriog, zwaar gebukt ging. In een houten gebouwtje, waar de pas poorten werden gecontroleerd, ontdekte de ambtenaar, dat men aan het Russische Oonsoilaat vergeten bad den datum van afgifte in te vullen. Wel was het stuk geteekend door den oonsul, dooh de Rus schudde het hoofd en gaf mij het docu- ment terug, er In het Russisch (dat ik tamelijk wel verstond, dloch slecht sprak) bijvoegend: „Niet in orde! Het moet naar Londien worden teruggezonden en geda teerd. Eerder kunt u niet verder gaan." „Dat hadi u moeten, zien vóór te ver trekken. U moet het naar Londen opzen den en vanavond nog naar Stockholm terug." „Maar dat ls mijn schuld niet," protes teerde ik. „Dat is de schuld van den ambtenaar op bet Consulaat." „Maar dit is schandelijk," riep ik, doch hij had reeds de papieren aangeno men van den passagier achter mij. „Genoeg!" schreeuwde hij. „Vanavond gaat u teruig of, als u Wijven wilt, kunt u gearresteerd worden wegens het landen zonder paspoort" ,Jk ga niet terug," verklaarde ik beslist. „Uw Consul teekende het paspoort en ik verlang mijn reis voort te zetten, zonder eenige belemmering uwerzijds." ,Ue boot vertrekt om zes uur," merkte hij op, zonder mij aan te zien of op mijn gezegde acht te slaan. „Als u na dien tijd nog te Abo mocht wezen is dit voor uwe verantwoording." „Ik ben Engelschman, vergeet dlat niet!" zei ik. „Doet er niet toe; uw paspoort is on geldig, nu er geen datum op vermeld staat." „Ik zal een klacht indienen bij den ge zant te St. Petersburg." „Daar heb ik niets mee te maken. Die gezant is hier geen gezant. Hier is de Ozaar niet." „Zooóó?! Wie regeert hier dan in Fin land?" „Zijn Excellentie de GouvemeurjGe- neraal; iemand die niet bijzonder En- elsoh-gezind ls. Als u daaraan maar wilt enken." (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen {3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f 0.70, f r.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 4ia Post-Grirorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 et p. r«gial (g&ljard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advart. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 8 ((j regels 40 et. elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct pi adv. extra). Bewijsno. 4 et Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). 0.22 1.41 2.56 10.11 4.05 10.48 Licht op voor alle voertuigen: TEGEN «u Apoth et» brogisroi „Uit hetgeen hij zei, maakte ik mijn eigen gevolgtrekkingen," was het ant woord). Maak uw leven weder tot een lust! Pijn In de lendenen, die urine- stoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid, zij kunnen aan nierzwakte te wijten zijn. Wordt weer flink en wel door het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Dit betrouwbaar niermid del kan aan overwerkte nieren blijkens de ervaring van zoovelen juist die hulp verschaffen, welk* zij noodig hebben en haar bijstaan om net bloed te zuiveren van de erin voorkomende onzuiverheden, dia uw kwalen ver oorzaken. Begin nog heden met hst gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1