K ANNE WASSER HU GEHEIM MN DE LOLA NIEUWSBOD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIÜD GOEDKOOPER Indische Uitrustingen Eerste Blad OOK VOOR DAMES-CONFECTIE HERMAN NYPELS Nr. 6769 DINSDAG 18 FEBRUARI 1930 58ste JAARGANG BUITENLAND. De burger-ongehoorzaamheid in Indië. Bedankt als lid. Groote communistische samenzwering. De vlootconferentie. FEUILLETON Tegen acht uur evenwel, juist toen wij aan het dessert zaten, traden twee politie beambten binnen en arresteerden mij. Ik liep met hen naar het politiebureau, waar Kleedingmagazijn, DEN HELDER. Solide en niet duur. Eigen ateliers. Vraagt prijscourant. 00ST-INDIË. Wil BREIEN Het Fransche kabinet gevallen. FOSTER'S MAAGPILLEN HILDIRtCr-DD COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderache Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, f 0.70, f r,— Modeblad resp. f 0.95, f V25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Posrt-Girorekenlng No. 16066. ADVEBiTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingea. xneded. (kolombreedte ale redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine adrvert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 8 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). BewtJsno. et Lloht op voor alle voertuigen 1 Dinsdag 18 Fsbr5.47 uur. Woensdag 1» 5.48 ENGELAND. Een manifest aan die Indische lntellectueelen. De commissie uit het Al-Indische con gres, die eergisteren in beginsel tot de afkondiging van de burgerlijke onge hoorzaamheid heeft besloten, zoodra Gandhi het tijdstip gekomen zal achten, heeft gisteren een manifest verspreid, dat speciaal tot de Indische intellectueelen en studenten gericht is. Zij, en in de eer ste plaats de advocaten onder hen, wor den verzocht om op het eerste teeken hun volkomen medewerking te verleenen en alle bestuurslichamen of provinciale raden te verlaten en ook ontslag te nemen uit alle vereenigingen die niet met het be oogde doel sympathiseeren. Het uitvoerend bestuur van het All- India-oongres heeft Ghandi. thans toege staan zijn veldtocht van civiele onge hoorzaamheid te beginnen, wanneer het hem goeddunkt. Indische advocaten en studenten hebben hun bijstand beloofd. Een van de belastingen, waarvan de be taling zal worden geweigerd, is die op zout. In een massabetooging aan de oevers van de Sabarmanti-rivier hebben de lei ders de civiele ongehoorzaamheid ge proclameerd. Wanneer Ghandi en de andere leiders gearresteerd zouden worden, zal men tot strijd overgaan. De civiele ongehoor zaamheid begint binnen enkele weken. MACDONALD EN DE ONAFHANKE LIJKE ARBEIDERSPARTIJ. Ramsaij MacDonald heeft bedankt voor het lidmaatsohap voor de Onafhankelijke Arbeiderspartij. Hij heeft dezen stap gedaan omdat er in het Lagerhuis dopr den socialistischen linkervleugel herhaal delijk aanvallen op hem gedaan zijn onder leiding van vooraanstaande leden der Onafhankelijke Arbeiderspartij. Eenigen tijd geleden stemde Maxon met al zijn aanhangers (een twintigtal) tegen de regeering. Ramsay MacDonald was lid van de partij sedert haar oprichting en voor zitter van 1906 tot 1909. GRIEKENLAND. FOTOGRAFISCH ATELIER EISELIN Polderweg—Den Helder FOTOKAARTEN, modern portretwerk Gravure druk en Schetsen^ Foto-Studle's Voor een revolutie in Grieken land1 en den geheelen Balkan. Men meldt aan de Nw. Rott. Ox*t.: De politie is een enorme communisti sche samenzwering op het spoor geko men, waarin zoowel Gxieksche commu nisten als agitatoren uit het buitenland, zijn betrokken. In het huis van den inspecteur-gene raal der communistische federatie Kolo- zov werden bijeenkomsten gehouden, waarin plannen werden gesmeed voor een revolutie in Griekenland en in den ge heelen Balkan. Bij de aldaar gehouden huiszoeking is materiaal in beslag ge nomen, waaruit blijkt dat alle stappen van de federatie gedirigeerd werden van Mos kou uit. Uit gevonden rekeningen blijkt, dat het communistische blad Rizispastis maandelijks 40.000 drachmen ontving ey bovendien ieder lid der directie 4000 drachmen. Er werden een aantal beslui ten van de federatie gevonden betreffend propaganda bij leger en marine. Een aan tal communisten, die met vervalschte pas sen uit Duitschland naar Griekenland zijn gekomen, zijn gearresteerd. De poli tie heeft medegedeeld, dat nieuwe sen- sationeele onthullingen betreffend de communistische opstanden in Grieken land en in den Balkan verwacht kunnen worden en dat het den schijn heeft, dat het middelpunt der oommunisten naar Athene is verplaatst, om de werking dan trapsgewijs in andere Balkancentra te organiseeren. BUITENLANDSCH NTEUWS. Een voorspelling van Tardleu? In de Engelsche pers wordt aan Tar- dieu, den Franscben minister-president, de voorspelling toegeschreven dat het tractaat over de vlootbeperking op 10 Maart geteekend zou kunnen worden. Foto-Studle's van (5, 110, flS en 120 Fotokaarten per V> dozijn -j- Salonfoto f- vanal 11.50 tot en met 15 f rootingen naar leder portret Foto's voor Industrie door WILL1AM LE QUEUX. 80) i,Ja, zeker," zei ik veelbeteekenend. „Daar zal ik zeker aan denken," Ik ver trok,trok, mijn paspoort wederom in mijn portefeuille stekend. Rs liet miij den weg wijzen naar ©en hotel, maar dóór gekomen, bemerkte lik, dat ik reeds onder politietoezicht stond, want twee mannen in burgerklieeding, die vóór bet kantoor heen en weer hadden gedrenteld, waren mij gevolgd, klaarbLij- k olijk mot opdraohit (mijn dJoen ön latön nauwkeurig na te gaan. Inderdaad! Finland zuchtte in die agen zwaar onder de autocratie der Russen. Na mijn kamers besproken te hebben, drentelde ik door het kleine, onbeduiden de stadje, mij' afvragend, hoe het best mijn nasporingen te beginnen. Het sloeg zes uur. Ik hoorde de stoom fluit van de vertrekkende stoomboot naar Zweden, doch was vast besloten te Abo te blijven ten spijt van alle bedreigingen; en keerde dus naar het hotel terug, waar ik te zeven uren gezellig met een Duitscher dineerde, die de reis van af Stockholm met milhad medegemaakt. Het Japansche standpunt Geen afstand van de 70 pet. Reuter seint uit Tokio: Ofschoon de Engelsche bladen schij nen te veronderstellen dat Japan geneigd van de Amerikaansche kruisersterkte, omdat deze eisch niet woordelijk in het Japansche memorandum wordt gesteld, berust dit toch op eem misvatting. De Ja pansche tabellen, die in het memorandum opgesteld zijn berusten preoies op een totale tonnemaat van 70 procent der Ame rikanen in groote kruisers en hulpsche- pen Persstemmen, vlootconferentie. Vier weken De Times van vanmorgen geeft een overzicht van het werk der vlootconfe rentie, welke nu reeds vier weken duurt. Men wijst erop, dat men in het algemeen eenigszins ongeduldig begint te worden. Men maakt zich minder bezorgd over de langzame vordering der onderhandelin gen dan wel over de wending, die is in getreden door de Fransche voorstellen. De Daily Telegraph schrijft in een hoofdartikel, dat wanneer de Franschen hun eisohen niet matigen, de Ebgelsohen hun aanspraken dienen te verhoogen. MacDonald wordt ervan verdacht, in elk geval te streven naar een vermindering van de wapening ter zee van Groot- Britannië. Het is de plicht der Britsche regeeringj zich te laten leiden door fei ten en niet door haar eigen wenschen. Het geen rekening houden met de pu blieke opinie, die een voldoende beveili ging van de belangen van het Britsche Imperium verlangt, zou gelijk staan met zelfmoord van de regeering. Een bijzondere marine-medewerker van de Daily Telegraph verneemt, dat het Fransche besluit, om op den bouw van het bekende Duitsche pantsersohip te ant woorden met het op 'stapel zetten van een nieuwen linie-kruiser, definitief is. Frank rijk is voornemens een schip te bouwen van 20 tot 24.000 ton, uitgerust met ge schut van 8 a 12-duims stukken. DE STRIJD DER KERKEN TEGEN DE 80W JET-UNIE. Athene, 15 Febr. De heilige synode heeft bij den Volkenbond verzet aange- teekend tegen de vervolging der christe nen door de sowjets en den Bond verzocht tusschenheide te komen. Protest uit de Geref. Kerken In Nederland De classis Leiden der Geref. Kerken heeft de volgende resolutie aangenomen: „De classis enz. met diep leedwezen kennis genomen hebbende van de gruwelen, welke in Rus land door het huidige regime en elders tegen de Christenen aldaar worden be dreven, meent hiertegen een ernstig protest te moeten laten hooren en andere kerkelijke vergaderingen en Kerken van onder scheidene formatie te moeten opwekken hetzelfde te doen en daaraan door publi catie in de pers bekendheid te geven; en besluit zich te wenden: a) tot de deputaten van de Gen. Synode der Geref. Kerken voor correspondentie met buitenlandsche Kerken met het ver zoek om, zoover hun. zulks mogelijk is, ook de Kerken in het buitenland tot pro- testeeren op te wekken; en b) tot de deputaten dier Synode voor correspondentie met de Hooge Overheid, met verzoek om te overwegen, of zij- ook de regeering ter bevoegder plaatse tegen die gruwelen haar invloed moge doen gelden; van welke uitspraak de olasis besluit mededeeling te doen aan de pers." De Sowjet-Unle trekt zich niets van de protesten aan. Uit Moskou wordt gemeld, dat van officieele zijde wordt medegedeeld, dat endanks het protest van het buitenland, en den oproep van den Paus en andere hoogwaardigheidsbekleders der West- Europeesehe kerken de politiek ten aan zien van den godsdienst ongewijzigd zal worden voortgezet en dat genoemde pro testen geen indruk op de sowjetregeering maken. De communistische dictatuur heeft o.a. tot taak de arbeiders en boeren in den geest van het atheïsme op te voeden en er kan geen sprake van zijn, dat hierin inmenging kan worden geduld. Kerke lijke functionarissen in Rnsland, die aan acties tegen de sowjetregeering zullen deelnemen, zullen onvoorwaardelijk wor den gestraft. Het verbond van goddeloozen verlangt een invoerverbod van bijbels in Sowjet- Rusland. FRANKRIJK. en de ministers verzocht zidh voorloopig met de zaken te blijven bezighouden. Bij het verlaten van het Elysóe ver klaarde Briand aan de wachtende jour nalisten, dat hij' niet naar Londen terug keerde. Op een vraag betreffende de aanwezig heid van Leygues, den minister van Ma rine, te Londen, antwoordde Briand, dat het mogelijk is, dat Leygues naar Parijs terugkeert Emotie te Londen. Naar een N.T.A.-bericht uit Londen meldt, heeft het bericht van de nederlaag van het kabinet-Tardieu te Londen groote emotie verwekt. Men vreest, dat de werk zaamheden der conferentie door de Fran sche kabinetscrisis ernstig belemmerd zullen worden. W ij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. is afstand te doen van zijn eisch op 70 pot. Let °P den gelen winkel. - Telefoon 251. Met 280281 stemmen tn de minderheid. Gisteravond heeft minister Ohéron in de Kamer het amendement onaannemelijk verklaard, waarbiji gehuwde vrouwen die minder dan 20.000 francs verdienen, vrij dom van belasting voor dit bedrag wordt verleend, mits de echtgenooten dier vrou wen voor tenminste een gelijk bedrag in komen belasting betalen. De minister zei- de, dat aanneming van dit amendement de schatkist jaarlijks 60 miljoen zou kos ten, welk bedrag zij niet missen kon. Toen desondanks het amendement gehand haafd bleef, stelde Ohéron, waarmee hij Zaterdag al gedreigd had, de kwestie van vertrouwen. Het amendement werd daar na met 286 tegen 281 stemmen aangeno men, waarop Ohéron zijn portefeuille nam en de Kamer verliet. Om 8 uur hebben de aanwezige minis ters op het Elysée president Doumergue het ontslag van het kabinet aangeboden. Het ontslag aanvaard. De president der Republiek heeft het ontslag van het kabinet-Tardieu aanvaard ik in tegenwoordigheid werd gebracht van den Rus, die Abo in bedwang hield: van het hoofd der politie. De ambtenaren, die Rusland onder het Tzarenrijk naar Finland zond', 'waren be kend voor hun voor-niets-en-niemand- staanden bureaucratischen geest; ook dit mensch eHjk-maohine In uniform was geen uitzondering op den regel. „Wel!" snauwde hij1 mij' toe, toen ik voor werd geleid: „Uw naam ia Gordon Gregg, Engelschm an uit Stockhiolimi komend. Geen paspoort, en besloten te blijven, ook na de waarschuwing om te vertrekken, hè?" „Tk hèb ©en paspoort!" zei ik beslist, tegelijkertijd het document te voorschijn halend. Hij zag het in en met dón vinger op wij zend, zei hij': „Het is niet gedateerd en dus waarde- 1'OOS." „Daar kan ik niets aan doen, dat is de schuld van het Consulaat. Als u verlangt, dat het gedateerd wordt, kunt giji het naar het Consulaat te Londen opsturen." „Dat is mogelijk, maar ik doe het niet, schreeuwde hij, mij' woedend aanziend; „voor uw wetsovertreding veroordeel ik u tot een maand gevangenisstraf. Dat zal u waarschijhlijk Russische manieren lee- ren." „Dus u zult een Engelschman een maandlang laten opsluiten, zonder behoor- lijk onderzoek en vonnis. Zeer merkwaar dig. Daar zou men in St. Petersburg wel het een en ander over te zeggen hebben, „Beleedigt ge mij?" „Toch niet. Ik heb xniijn paspoort laten zien en verlang niets dan de gebruikelijke gastvrijheid." „Ik zeg je, dat dit paspoort waardeloos DE VERMISTE PASSAGIER. Het drama op zee. Aneta verneemt omtrent de geseinde vermissing van mevr. W. aan boord van de Op ten Noort, dat het onderzoek van den substituut-officier van justitie, mr. Lambers, bijgestaan door de politie, uit wees, dat er geen reden bestaat om aan misdaad te denken. Mevrouw W. werd in den nacht van 17 op 18 Januari tegen vier uur door een Inlandschen bediende enkele malen aan dek gezien, op de plaats waar later slechts haar pantoffels terug gevonden werden. De kapitein van de Op ten Noort ver moedt zelfmoord. Mevrouw W., die 88 jaar oud was, bèvond zich op weg naar haar man, die administrateur van een cultuuronderneming in het Besoekische is," schreeuwde bij. „Kijk, zóóveel geef ik er om." Dit zeggend, pakte hij, het docu ment op van de tafel en scheurde het In tweeën. Mijn bloed kookte; ik beet mij evenwei op de lippen om kalrni te büjtven. „Misschien wilt u wel zoo vriendelijk wezen mij te zeggen, wie u is," vroeg ik droogjes. „Met genoegen: Mlchael Boranski, hoofd der politie te Abo." „Welnu Michael Boranski, dan gelast ik u mlijn paspoort op te rapen, het weer bij elkaar te plakken en mij, uw verontschul digingen aan te bieden." „Ik?! Ik mij verontschuldigen?" En de kerel lachte luid, terwijl de beambten, aan weerszijden van otnij, met hun diomm© ge zichten mie© grijnsden. „Weigert gij1?" „Of ik weiger? Zeker doe ik dat." „Goed!" zei ik, mijn portefeuille op nieuw te voorschijn nemend en er een ge- openden brief uithalend. „Misschien wilt u wel de moeite nemen dezen in te zien. Het is Russisch, dus kunt u het lezen." Woedend trok hij' mij het blad papier uit de hand; doch het volgend oogenblik keek hij miji met open mond in stomme verbazing aan. „Ik bied uwe Excellentie mijn veront schuldigingen aan," zei hij bevend. „Ik ik wist niet.u zei mij' niet. „Nu wilt u mijn paspoort waarschijnlijk waarmerken?" In een oogwenk was hij: van zijn stoel opgesprongen en na .de stukken van het paspoort opgeraapt te hebben, trachtte hij ze weder tegen alkander te plakken. Op de achterzijde zette hij een verklaring, dat het document door een- toeval was ver- is die nare hoofdpijn, prikkel baarheid en gedruktheid. Foster's Maagpillen hejbben naam ge. ïaakt als het laxeermiddel bij uitnemendheid, f 0.65 p. flacon. scheuird, waarmerkte het en plakte er de vereischte zegels op. „Ik hoop, Excellentie," zei hij', zoo diep mogeflijik buigend, toen hij het mij: over handigde, „ik hoop, dat u niet verder aan deze onaangename gebeurtenis zult den ken. Ik verklaar u, dat ik niet van plan was u te beleedigen." „Dat weet u wèl!" zei ik. „U beleedigde mij enkel en alleen omdat ik Engelsch man was. Denk er voortaan evenwel om, dat wie een Etngelsohman beleedigt ge woonlijk zelf de wrange vruchten er van plukt; ik ben dan ook niet van zins dit geval als afgedaan te beschouwen. In Finland is nog een hóógere macht dan de Gouverneur-Generaal zelf." „Maar Excellentie," smeekte de kerel, die nog geen tien minuten te voren zulk een beleedigende houding bad aangeno men; „dan zal ik mijn positie verlie zen. Ik heb een vrouw en zes kinderen, mijn bezoldiging hier is niet groot. U zult mij vergiffenis schenken, niet waar, Exoellentie? Ik heb schuld bekend rui terlijk schuld bekend." Hij nam den brief op, dien ik hem had overhandigd en reikte hem mij1 met be vende vingers toe. En terecht mocht hij' beven, want dit document hield het volgende in: „Ministerie van blnnenlandsche Zaken. Paleis te Peterhof. Houder dezes is Gordon Francis Gregg, Britsch onderdaan; het is Onze wil en Wij bevelen, dat hij Onze gast zal wezen gedurende zijn reis door Ons gebied. Wij bevelen hierbij alle gouverneurs v&n provinciën en hunne ondergeschikten, hem, als zoo danig, alle gewenischte inlichtingen te verstrekken en met de meeste on derscheiding te behandelen." Dit bevel was onderteekend door den heerscher over honderddertig millioen onderdanen, door hem die almachtig was van af de Oostzee tot de Beringzee: „NiColaas". Een jaar tevoren was bet mij verstrekt, toen ik, op verzoek der Russische Regee ring een onderzoek had ingesteld naar den staat, waarin de gevangenissen zich bevonden, ten einde mij persoonlijk te overtuigen of de toestand inderdaad zoo zwart was als schrijvers dien afteeken- den. Mijn plan was geiweest de gevange nissen in Siberië te bezoeken, doch na een twintigtal dier inrichtingen in Euro- peesch Rusland gezien te hebben, werd ik ziek en was ik gedwongen tot herstel van gezondheid naar Italië terug te fcee- ren. Dientengevolge bleef dit document in mijn bezit. „Ik wil Htnijln beileedlging tegenover u goedmaken, wat u ook van mij1 ver langt, excellentie," verklaarde de „waar- digheidsbekleeder". „Ik sta geheel tot uwen dienst." „Welnu!" zei Ik na eenige aarzeling, „misschien kunt gij miji in een lüeine aangelegenheid van dienst zijn. Als gij toestemt zal ik nader overwegen, of ik te St. Petersburg een klacht zal indienen of niet." „Wat is het, excellentie?" vroeg hij gretig. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1