ESONA U. Z[[BAD_HUISDUINEN VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 A.S. ZONDAG 23 FEBRUARI is het Badpaviljoen weer GEOPEND BOUWPLAN OPENBARE LAGERE SCHOOL IN HET TUINDORP -* «mi ust* j Onze vroegere stadgenoot, de heer H. E. Ouwerkerk, predikant bij de Herst Ev. Luth. kerk te Groede, heeft een be roep ontvangen naar Enkhuizen. Onze stadgenoot, de heer P. J. Grei- ner slaagde den 19en Februari j.L te Den Haag voor 3e stuurman groote vaart. LEZING OVER PROF. SCHWEITZER. Wij herinneren aan de lezing van Ds. Smidts, over prof. Schweitzer, op Maan dagavond as., ten 8 uur, in de Doopsge zinde kerk. ONTVANGER DER GEMEENTE TEVENS BEHEEERDER DER CENTRALE KAS VOOR DE GEMEENTErBEDRIJVEN EN DIENSTEN. Zooals reeds eerder gemeld, heeft, op verzoek van het Bestuur der Broeder schap van Gemeente-Ontvangers in Neder land, onze Gemeente-Ontvanger, de heer P. van Dalen, op Woensdag 19 Februari I.1. in «Krasnapolsky* te Amsterdam een lezing gehouden over het onderwerp: •Centraal Kasbeheer*. Juist doordat onze gemeente de eenige in den lande is, waar centralisatie van het kasbeheer in vollen omvang is door gevoerd, was voor het onderwerp groote belangstelling. Behalve vele Ontvangers waren ook verscheidene Gemeentebesturen vertegen woordigd. De heer Van Dalen heeft zijn onder werp in twee gedeelten behandeld. In het eerste gedeelte kwam hij tot de conclusie, dat het centraal kasbeheer moet worden opgedragen aan den Gemeente ontvanger: le. omdat de Ontvanger, volgens de Gemeentewet, daarvoor de aangewezen persoon is en centralisatie het meest in overeenstemming is met het stelsel dat deze wet wil; 2e. ter voorkoming van fraude; 3e. opdat het Gemeentebestuur elk oogenblik precies weet, over hoeveel geldmiddelen het de beschikking heeft; 4e. omdat rentebesparing verkregen wordt; 5e. omdat op personeelsuitgaven be spaard wordt; 6e. ter vergemakkeling voor het publiek. Bovenstaande 6 punten werden breed voerig uiteengezet. In het tweede gedeelte werden de 22 modellen van het bij de Centrale Kas te Den Helder in gebruik zijnde materieel uitvoerig toegelicht. Deze modellen, keurig verzameld en vastgehecht in mappen, waren den toe hoorders gratis door het Gemeente bestuur van Den Helder aangeboden, hetgeen de vergadering zeer op prijs stelde. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door een 24-tal personen gebruik gemaakt, die allen naar genoegen werden beantwoord. Na afloop viel den heer Van Dalen voor zijn interessante lezing een dank baar en warm applaus ten deel. Ook voor zijn heldere uiteenzetting werd hij door verschillende personen gecomplimenteerd. Naar wij vernemen, zal de lezing van den heer Van Dalen, in verband met de groote belangstelling die er voor bestond en naar aanleiding van tal van vragen van Gemeentebesturen, in brochurevorm verschijnen. ZILVEREN PRIESTERFEEST KAPELAAN J. C. DE GROOT. Tevens een afscheid. Het was gisterenavond feest in den k.K. Volksbond. Te zeggen dat het er vol was, geeft niet volkomen den toestand weer, die er heerschte, want het kostte veel laveeren en veel „mag-ik-als-'t-u-blieft- even-passeeren?" voor iemand, die, zooals wij. heelemaal naar voren moest, op zijn plaats was aangekomen. En Senmaal daar Week het een gezellige boel te zijn of Wthans te worden. Het tooneel zat vol roet dames en heeren, terwijl wat meer naar achteren „Winnubst" stond opgesteld onder leiding van den directeur, den heer Schenkels. Deze avond was gewijd aan het 12£-jarig Priesterfeest van Kapelaan J. C. de Groot der St. Petrus- en Pauluskerk en adviseur van diverse Katholieke vereenigingen, e"n door de Heldersche Katholieken aan hun geliefden priester aangeboden. Hiervoor *as een grootsche en hartelijke hulde- betooging op touw gezet. Jammer was bet, dat deze week, zooals we hebben •runnen lezen, tevens de overplaatsing van den weleerwaarden heer werd ver geld, zoodat dit jubileum tegelijkertijd oen afscheidsavond werd. Dat maakte bet wel even weemoedig. Dij binnenkomst van de eerw. h.h. TELEFOON 45 ^et vlugste en beste adres voor AL UW VERZENDINGEN. geestelijken der beide parochiën verhieven zich de aanwezigen van hun zetels om onder leiding en met begeleiding van de muziekkapel den jubilaris een welkomst lied toe te zingen. Dit lied, op de bij ieder Katholiek bekende wijze „Aan U, o Koning der Eeuwen", werd spontaan door allen meegezongen. r1 Daarna nam de heer W. A. Kol ster als voorzitter van het huldigingscomité, het woord, om allen het welkom toe te roepen. Het verheugt het eomité dat er zoovelen gekomen zijn; het Bondsbestuur heeft het gebouw gratis afgestaan ter huldiging en de heer Leewens heeft zich met zijn groot gemengd koor spontaan aangeboden ter opluistering, evenals „Winnubst" en de lieer Dito met zijn strijkje. Als een donderslag bij helderen hemel kwam deze week het bericht omtrent de overplaatsing van den jubilaris. Deze avond wordt dus tevens een afscheid. Nu nam pastoor de Jong het woord als voorzitter der feestcommissie. Een woord van hulde brengt spr. aan den kapelaan die jubileert. Zeker zouden de woorden gemakkelijker van de lippen als niet de tijd'tevens was gekomen dat hij ons moest verlaten. Als ge allen eens goed wist wat ik aan kapelaan de Groot verlies en wat de parochie van de H.H. Petrus en Paulus hem verschuldigd is, zoo zegt Z.Eerw., als ge vermoeden kondt wat katholiek Den Helder hem dankt, voorzeker zoudt ge beseffen, dat ik on machtig ben hem de hulde te brengen die hij verdient. Vier en een half jaaris hij de kapelaan geweest, die het werk van den pastoor heeft gedaan. Spr. was bijna al dien tijd' ziek en kapelaan de Groot heeft in hoofdzaak in mijn plaats al het werk gedaan dat op mijn schouders rustte. Hij heeft dat zoo voortreffelijk gedaan en op zoo bescheiden wijze, waarbij hij het deed voorkomen, dat het door mij werd verricht. Nooit genpeg kan ik den goeden God danken, die mij in dia jaren zoo'n kapelaan gafl Wat de parochianen betreft: ge kent hem allen; hij was een stichtend priester. Hij predikte met o zooveel voorliefde. Eén ding was in 't bijzonder zijn lieve lingswerk: het geven 'van onderricht, hetzij aan kinderen die dit noodig hadden of wel aan hen, die wilden kennismaken met het katholieke geloof. Hoe velen heeft hij er onderricht I Er moest een leeken-apostolaat voor worden opgericht en hij pakte het met liefde aan. Bovendien gaf hij iedere Woensdagavond een cursusavond. Kape laan de Groot deed het met liefdezijn zorg voor de parochie was groot, op wat uur ookop den dag, midden in den nacht, met de grootste bereidwilligheid stond hij klaar. Hoe heeft God zijn werk gezegend I Hoe groot de vruchten zijn daarvan is bij God alleen bekend. Wat hij voor de zieken was weet gij zelf beter dan ik. Daarvan moest hem op dezen avond voor dit alles hulde worden gebracht voor het werk dat gij in die 12llt jaar deedt, onzen oprechten dank 1 Zijn werk in de nieuwe standplaats is van grooter beteekenismoge Gods zegen er op rusten 1 Moge ook het onderricht aan de kinderen overvloedig zegen dragen en geheel uw nieuwe arbeid daar met overvloedige kracht worden gezegend 1 Ware het zoo niet geweest dat wij hedenavond moesten afscheid nemen, wat zouden wij hebben gejubeld en ge juicht Maar het is niet anderswij heb ben te gehoorzamen waar de overheid spreekt. «Weest Verheugd 1* Zoo zij onze leusonze nieuwe kapelaan, de eerw. heer Verheugd, is reeds in ons midden en spr. heet hem welkom. Tenslotte deelt spr. nog mee, dat de feestcommissie gevormd is uit alle paro chianen zonder onderscheid en allen heb ben bijgedragen aan de huldiging. Voortreffelijk was de zang, die nu volgde; »Tu es Petrus* van Halier, een werk voor koor met orkestbegeleiding wellui dend, fraai gezet en uitstekend vertolkt. Het werd gevolgd door een vijf sten rang feestlied, voor gemengd kool, met orkest begeleiding, piano en orgel vervaardigd door J. Haagh C. s. s.R. Koorzang werd hierin afgewisseld door solostemmen': mannen- en vrouwenstemmen en ieder, die wel eens deze katholieke koren heeft gehoord, weet, dat hier een keur van «puike kelen* vereenigd is, waarnaar te luisteren een waar genot is. Officieel was nu de pauze aangebroken, waarin gelegenheid bestond den jubilaris te complimenteeren, van welke gelegen heid dankbaar gebruik is gemaakt. Eerste spreker is de heer Smits, wethouder der gemeente. Toen wij het plan vormden tot hulde, zegt spr., zal niemand onzer eraan gedacht hebben dat dit tevens een afscheidsfeest zou worden. Maar wij aanvaarden dat wat ons van hoogerhand is opgelegd en den plaats- vervan genden kapelaan Verheugd heeten wij welkom. De voorzichtige, welwillende en tege moetkomende houding van onzen adviseur mocht niet ongemerkt voorbij worden gegaan. Namens het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond zegt spr. dank voor de behartiging der zaken, en waar gij in een andere plaats gaat arbeiden, moge daar uw arbeid strekken tot grootere glorie Gods I De heer De Nij s als voorzitter van de Tooneelvereeniging «Excelsior* is tweede spreker. Sympathiek met onze tooneelclub omgaan kon kapelaan De Groift; hij noemde ons niet »tooneelclub«, maar de «komedianten*. Wij wenschen hem in Amsterdam dezelfde warmte als hier in het koude Noorden. No. 3 is de heer Snel, voorzitter van den R.-K. Volksbond. Onder de vele be langstellenden in de zaal zijn er veel, die belangstellend waren naar den zang. Maar toch is dat niet de hoofdzaak; de belangstelling geldt hedenavond aller eerst onzen adviseur. Het is niet altijd prettig op te treden als adviseur voor de Heldersche katholieken; het gebeurt wel eens, dat er weinig belangstelling is op vergaderingen en zoo. Op onze eerste bestuursvergadering van dit jaar heeft spr. den adviseur toegewenscht een jaar van buitengewone zegening, omdat u zou vieren uw 1272-jarig ambtsjubileum. U hebt ons geantwoord, dat u het dacht te vieren als priester, niet als persoon. Vooral in deze dagen, waar tal van priesters hun stem verheffen tegen de sociale nooden, stellen wij het op hoogen prijs onze priesters te eeren. Maar naast de waardigheid van het ambt, moeten wij ook de persoon eeren. Het kan ook niet anders, want een nieuwen adviseur kunnen wij immers alweer begroeten. Spreker herdenkt nog de viering van Zondagavond van het 1272-jarig priester schap. Naast het parochiale werk kwam ook de zorg voor zieken. U wachtte in Den Helder geen gemakkelijke taak en het was mij aangenaam, bij tal van paro chianen te mogen vernemen hoezeer u geliefd was bij hen. Wij hadden er behoefte aan, u onze gevoelens van dankbaarheid te brengen voor het vele werk, door u als adviseur verricht. Wij zijn wellicht de meest veel- eischende organisatie geweest en de lastigste. Een stoffelijk huldeblijk kan niet wor den overhandigd, daar dit gecombineerd wordt met dat van de geheele parochie. Spreker eindigt met een speciale dank betuiging van het bestuur der Spaarbank. Ook persoonlijk heeft spreker veel steun ondervonden. De heer Angenent spreekt namens de kath. marinemenschen. Spreker heeft geaarzeld of hij dit zou zeggen, omdat het een moeilijk moment voor kapelaan De Groot is. De kath. marinemannen staan niet in parochiaal verband met u, maar toch staan npg velen onder uw leiding en daarom meenden wij daarvoor een woord van dank te moeten brengen. Kapelaan De Groot heeft menig uurtje in ons tehuis doorgebracht. De nieuwe kapelaan Verheugd, met applaus en gejuich begroet, neemt nu het woord. »Wat een moed, om op dit plechtig moment het woord te voeren! Want als gij iemand weg zoudt willen kijken, zou ik het wel zijnAls er iemand zwijgen moest, was ik het thans wel! En ik laat mij kijken, zelfs sta ik te praten, hier!» En toen spreker uit Amsterdam moest naar hier, dacht hijik moest maar niet met den sneltrein gaan, ik moest maar zien te loopen, anders ben ik er zoo gauw In een geestig woord vervolgt spreker zijn rede. Het kwam in Den Helder anders uit. Ik ontmoette: een Vader, die mij ver welkomde, wiens hart bloedde, omdat hij een anderen zoon verloren had. En hij wist ook niet wat hij als zoon zou terug krijgen! Toen kwam de vraag: Hoe zeu de andere kapelaan my ontvangen? En ziet: Ook hij ontving me als vader I De namen «Petrus en Paulus* van de parochie trokken mij aan, omdat ik op Petrus en Paulus tot priestei gewijd ben. Ook zag ik hier een oude kennis en verder zie ik niets dan stralende oogen, kloppende harten. Maar spr., hoewel verheugd de kennis te hebben gemaakt, moet nochtans beven en sidderen, daar hij de plaats moet in nemen van een zoo bemind priester als nu heen gaat. Met Gods hulp zal ik kapelaan de Groot's werk niet naar be neden halen. En ik hoop dat ik zal blijken niet alleen in naam verheugd te zijn, maar ook niet der daad. De heer Kolster brengt namens de Hanze dank, voor alles wat kapelaan De Groot gedaan heeft. De Hanze heeft een tijd beleefd dat zij meende dat hier niets meer voor haar te doen was. Gij hebt ons over het doode punt heengeholpen. De heer Mahieu spreekt namens «Winnubst* een woord van dank. Daar nevens verklaart spr. dat de vereeniging zich zal scharen onder katholiek verband en geestelijke leiding, hetgeen aanleiding geeft tot ëind- en langdurig applaus. Pastoor De Jong roemt het geschenk dat de Vereeniging «Winnubst* heeft aangeboden als bijzonder waardevol. Dat het tot nog toe niet zoo was heeft mij leed gedaan. In Heilo heeft spr. ze gezien toen ze nog wèl in katholiek verband stonden, en toen hij hier pastoor werd was dat niet zoo. Thans zijn ze er weer in. Spr. wenscht hen toe, dat ze er veel pleizler van mogen beleven. Hartelijk dank, mannen van «Winnubst*met deze woorden eindigt de pastoor. Tenslotte krijgt kapelaan De Groot zelf het woord. Ik heb dezer dagen in verschillende stemmingen geleefd, zoo zegt hij. Den hulde-avond aanvaard ik alleen voor de waardigheid van priester, Schoenen- reparatie met i Spek Ago gell|mde Genaaide Houtgepende Rubberleer zolen. Op alle eventueele spoed-reparatiën kan gewacht worden C.R.E.S.- en Rublin-herstellingen. Schoenen verven .ia alle kleuren, gegarandeerd goed. BIJ CORN. C. DITO, Modernste Elec. Schoenreparatiefabriek en Schoenhandel (tel. 506) Brakkeveldweg Tuindorp. niet als persoon. Ik ben te zeer overtuigd van allerlei tekortkomingen, misschien heb ik ergernis gegeven, beleedigen is nooit mijn doel geweest, en gaarne spreek ik het Mea culpa uit, ais ik iemand mocht hebben verdriet gedaan. Kan ik bet niet op een of andere manier goed maken, dan hoop ik dat door gebed te doen. Ten opzichte van wat de heer Mahieu zeide, zegt spr., dat dit geschenk hem zeer welkom was en hem het diepst en in nigst heeft geroerd en tot op zijn sterf bed hem onvergetelijk blijft. Wij als priester hebben het gebed zeo noodig, meer dan gij, en ik doe een beroep op u allen om uw priesters door het gebed te steunen. Spr. is bang, dat pastoor De Jong het wel wat erg gemaakt heeft, daar hij zooveel eer niet heeft vérdiend. Hierna was weer het woord aan den heer Leewens en zijn koor voor de uit voering van een door hem gecomponeerd «Te Deum* voor solo-kwartet en koor, met orkestbegeleiding, piano en orgel. Het is een fraaie compositie, eveneens, als de vorige, voortreffelijk vertolkt. Aan het slot houdt de dirigent een kort toespraakje, waarin hij verlof vraagt het aan kap. De Groot te mogen opdra gen. Ten slotte sprak de heer Kolster het sluitingswoord, daarbij dankbrengend zoowel aan den heer Leewens voor diens opdracht als aan zijn zangkoor, aan «Winnubst* en het strijkje, namens kap. De Groot. Alles tezamen een voor katholiek Den Helder een mooie, onvergetelijke avond. DERDE ABONNEMENTSCONCERT. Optreden van Dorothy Helmrich. Het was geen groot auditorium, dat Donderdagavond gekomen was voor de - - - -:-v Het ontwerp waarmee B. en W. instemming betuigden B. en W. schrijven aan den Raad: Nadat door Uwen Raad een besluit is genomen omtrent de juiste plaats van het te stichten Schoolgebouw in het Tuindorp en Ged. Staten aan dit besluit hunne goedkeuring hebben gehecht, leggen wij U thans een tweetal door den Directeur van Gemeentewerken voorloopig in hoofd lijnen opgezette bouwplannen ter vaststel ling voor, waaruit een keuze kan worden gedaan. De beide plannen stemmen wat grootte en indeeling der school betreft volkomen overeen. Deze indeeling is gedacht als bestaande uit 7 leslokalen en 1 gym nastieklokaal met aanhoorigheden, ais speelplaats en beplanting, een en ander opgezet in overleg met den Inspecteur van het L. O. Ofschoon de school als een zes- klassige is bedoeld, achten wij niettemin den bouw van 7 lokalen wensehelijk, ter voorkoming van latere, veel duurdere uit breiding. Het 7e lokaal zal hetzij voor een parallelklasse, hetzij als lokaal voor han denarbeid steeds góede diensten kunnen bewijzen. De plannen versohillen alleen in dakbe dekking. Het eene plan is n.1. gedacht met bekapping, het andere met platte daken. Het daaruit voortspruitende verschil in uiterlijk voorkomen, komt duidelijk uit op een tweetal bij dit voorstel gevoegde pers- pectief-teekeningen. Hoewel de Direeteur van Gemeentewerken blijkens zijn advies de voorkeur geeft aan het plan met platte daken, meenen wij U in overeenstemming met de adviezen der Oommissies van Bij stand voor Onderwijs en Publieke Wer ken te moeten voorstellen, te besluiten tot den bouw overeenkomstig het plan met bekapping. Met de door eerstgenoemde Oommissie aangevoerde bezwaren tegen platte daken kunnen wij ons geheel ver eenigen, terwijl wij; ook aan het plan met bëkapping uit een aesthetisch oogpunt de voorkeur meenen te moeten geven. Blijkens de in het voorstel van den Di recteur opgenomen kostenraming komt het plan zonder kap op 104.600.en dat met bekapping op 109.600.De meer dere kosten van laatstgenoemd plan van 5000.— leggen naar onze meening tegen over de meerdere aantrekkelijkheid van dit plan en in verhouding tot de totaalkos- ten geen gewicht in de schaal. In deze raming zijn de kosten van den grond buiten beschouwing gelaten. Zooals in het voorstel van 1929 is aangegeven zal voor het terrein, dat het eigendom van het Grondbedrijf blijft, een pacht worden be taald, welke kosten uiteraard uitsluitend op de exploitatierekening drukken. Het bedrag van deze pachtrstaat nog niet vast. Het verdient aanbeveling daartoe eerst door schatting overeenkomstig art 15 der Verordening op het Grondbedrijf de waarde van den grond te doen bepalen, welke schatting later zal' plaats hebben. Ondertusschen is het gewenscht reeds thans een keuze te doen tusschen de bei de ontwerpen, opdat zoo spoedig moge lijk het definitieve plan verder in details kan worden uitgewerkt. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor de keuze te doen vallen op het ontwerp met bekapping. TT V&w -- Het tweede, niet door B. en W. geaccepteerde plan. Beide ontwerpen zijn gemaakt door den directeur van Gem. Werken, den heer A. Dokter.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13