Kil GEHEIM MN DE LQLA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER STER-TABAK „DE LELIE". Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE HEERENBAAI D. J. BANSEMA, Waterzuchtige Zwellingen. FugpijnNierenPilleiy Nr. 6771 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 68ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. Vraagt Uur Winkelier 'n pakje D*E Wrijf Uw pijnlijke spieren KLOOSTERBALSEM BUITENLAND. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50, voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f2. Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, fo.70. f 1.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f i.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Posf-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine adivert. (gevraagd, 13 koop, te huur) v. 11lm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10et. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Febr. opond. op: oud: Z 23 5.04 11.36 6.59 17.26 4.28 17.16 M 24 5.48 12.36 6.57 17.28 6.01 18.40 D 25 6.22 13.44 6.55 17.29 7.13 19.40 W 26 6.46 14.57 6.53 17.31 8.02 20.20 D 27 7.04 16.11 6.50 17.33 8.37 20.53 V 28 7.18 17.24 6.48 17.35 9.08 21.22 Maart. Z 1 7.30 18.37 6.46 17.37 9.36 21.60 Licht op voor alle voertuigen 1 Zaterdag 22 Febr6.54 uur. Zondag 23 5.56 Maandag 24 6.58 Binnenland. De minister van Defensie en de Rijkswerven. In Marinekringen is men over het op treden van den tegenwoordigen minister van Defensie, Dr. Deckers, vrij wat beter te spreken dan over zijn voorganger. De ongewenschte besluiten van dezen, ten opzichte van de opheffing van de Rijks werf van Hellevoetsluis en andere voor nemens, die niet in het belang geacht wer den van de Marine, zijn door minister Deckers teniet aêdaan. De tegenwoordige minister heeft deze week een kleine oom missie ingesteld, die hem ten opzichte van het wervenvraagstuk zal inlichten en in deze commissie zijn niet domineerend de directeuren van scheepvaartmaatschap pijen, die uit den aard der zaak geen warm hart hebben voor de Marinewerven, doch in deze commissie zit als adviseerend lid, naast den hoofdingenieur van de maatschappij Feyenoord, jhr. Rappard, oud-directeur van de Marinewerf alhier. Eenzijdig is deze commissie dus zeker niet samengesteld en wij mogen dan ook zeker verwachten, dat de adviezen, door deze oommissie uitgebracht, waarlijk in het belang van de Marine en daardoor ook in het belang van onze stad zijn. Communistisch (gevaar. Wij hebben er kort geleden op gewezen, dat de communisten een actie op touw hebben gezet, tot het voeren van een in tensieve propaganda, die vooral in Duitschland gevaarlijk werd, tengevolge ECHTE FRIESCHE 20-50ct..perons waarvan er deze week ook in Berlijn een inval is gedaan in het communistische hoofdkwartier, waarbij eenige vracht auto's met papieren en documenten in be slag werden genomen. Over de geheele wereld wordt Sowjet- propaganda gemaakt en alle middelen daarvoor zijn de communisten welkom. Want kieskeurig zijn de heeren uit Mos kou niet en de meest sluwe en slinkscb» wijze van propaganda en het ter hand nemen van alle middelen tot ondermij ning van het gezag, worden gaarne ge bruikt, mits men maar zijn doel bereikt. Deze week heeft het uitvoerend comité van de Communistische Jeugd Internatio nale een open brief aan alle organisaties en leden der C.J.I. gericht, waaruit wij eenige passages overnemen, om den toon te laten zien, waarin deze brief gesteld is en die natuurlijk niet na zal laten indruk te maken op jonge communisten. „De uitgebreide voltallige vergadering van de leiding der Communistische Jeugd- Internationale (uitgebreide Plenumzit- ting), die tijdens het 10-jarig jubileum van de Communistische Jeugd-Internatio- nale plaats vond, heeft buitengewoon be langrijke besluiten genomen. Deze beslui ten zijn voor ons van historische betee- kenis, omdat ze een scherpe wending in de richting van het werk in de massa aan geven, de juiste wegen aanwijzen voor den strijd ter verovering.der jonge arbeiders en de geheele beweging oriënteeren op het aanzwellen van een nieuwe revolutionaire golf." U ziet, het klinkt revolutionair genoeg. En tenslotte leze men nog deze passage: Door het snelle toenemen van het ver zet en de ontevredenheid der arbeiders jeugd werd de bourgeoisie verontrust; zij doet nu alles om te beletten, dat de kete nen, waarmee de millioenen-massa der ar beidersjeugd aan den wagen der bour geoisie is geketend, worden geslaakt. De middelen met behulp waarvan de bour geoisie de gelederen der jonge arbeiders uit elkaar rukt, om ze van den klassen strijd te vervreemden en om ze op te voe den tot gehoorzame slaven van het kapita lisme, dat zijn de radicale phraseologie der „linksche" sociaal-fascisten, de nationaal- fascisten met hun ongebreidelde sociale demagogie, het gif der religie, van de sport en van de burgerlijke schooL Een heerlijke verrassing was het de vorige week voor de familie Nauta in de Korenbloemstraat te Amster dam, het heugelijke feit te vernemen, dat hun zoon Jan tot 750.000ste Amsterdam mer was gepromoveerd, welke gebeurte nis in de eerste plaats' deze familie in het middelpunt van de nationale belangstel ling bracht, maar, wat het voornaamste was, hen een schat van practische cadeaux bezorgde. Het was wel aardig dat juist Jan Nauta, die uit een behoeftig ge zin kwam, de driekwart-millioenste was en wij kunnen daardoor de bureaucratie van den ambtenaar, die aanvankelijk niet uit kon zoeken, wie de bevoorrechte was, vergeven en vergeten. FEUILLETON door 32) WILLIAM LD QUEUX „Zijn excellentie heeft imij uitvoerig uitgelegd wat ik te doen had," was s mans antwoord, terwijl hij een groote houten pijp stopte. „U wensoht de jonge damete zien en te spreken?" „Ja, antwoordde ik, „maar waar is zij?" „Onder ïsijstadtl" was het vage ant woord, en hij wees cmet lijn groote hand in de richting van een donker dennen bosch, dat zich vóór ons uitstrekte. „We zullen er, denk ik, een uur na zonsonder gang wezen." Ik stapte opnieuw in het ongemakke lijke voertuig, dat hotste en stootte over den ongeiijken boschweg. Elma Heath werd ergens verborgen gehouden; maar wéér? En waarom? Twee uur later hielden wij stil voor een laag posthuis, juist tegenover een stadje, dat als verdwaald scheen te mid den van die eindelooze vlakten. HieT wer den de drie vermoeide paarden vervan gen door drie frissche. Ik,trad de gelag kamer binnen bestelde een glas brande wijn en knoopte een praatje aan met den posthouder. Van hem vernam ik, dat de plaats Dadendal heetta Daarop zetten wij de reis voort en de korte herfstdag (maakte plaats voor een langen nacht; de zon ging geel en waterig onder achter de spichtige pijnboomen en wjj reden voort door een dicht, onmete lijk woud, waar 's winters de wolven huil den en de weinige boschwegen onveilig maakten voor den enkelen reiziger, die gedwongen was dezen weg te nemen. Het begon te vrieizen. Door de voor ruit zag ik, hoe de groote Fin zijn armen om; de schouders sloeg, juist zooals men dat van die „Snorders" zoo dikwijls kan zien, als zij in felle kou op hun „vrachtje" (moeten wachten. In den loop van den nacht wisselden wij opnieuw van paarden in een posthuis aan den zoom van het woud en steeds ging het verder. De paarden schenen den weg bij in stinct te vinden, want om ons hoen heerschte ondoordringbare duisternis. Het eentoonige gerammel van bet rijtuig maaktê mij slaperig; en ik sloot de oogen; doorleefde opnieuw den avond aan boord van do „Lola". Ik kwam weder tot volle bewustzijh door 't schijnsel van een lantaarn en doordat de koetsier imJji bij den schouder heen en weer schudde. Toen ik mij' op richtte en hem vroeg wat er aan de hand was, hield hij den vinger waarschuwend op den mond en zei: „Hush, uwe Hoogheid, hushl Koon m de. Maak vooral geen leven. Zachtjesl Zonder gedruisch voortloopen! Kijk, hier is de boot. Ik zal eerst instappen. Zijn wij eenmaal op het water, dan kan men ons niet oneer hoor en. Zoo!" De man nam mij bij de hand en bracht mij aan den oever van een breede don kere rivier, welke ik door de ondoor dringbare duisternis ternauwernood kon onderscheiden. 750.000 inwoners telt Amsterdam nu. Het is wel een feit dat de vermelding waard is, want wat haar inwoner-aantal betreft kan Amsterdam hoe langer hoe meer onder de wereldsteden haar plaats innemen en wat haar bouw betreft, men weet het, wordt Amsterdam nog altijd als een van de mooiste steden beschouwd. Wij kunnen trots zijn op onze hoofdstad! Buitenland. De val van het Fransche ministerie. Na een regeer-periode van goed drie maanden is het kabinet-Tardieu Maandag gevallen, na een stemming in de Kamer over een amendement betreffende vrijstel ling van een bepaalde categorie van be lastingplichtigen. De minister van finan ciën, Chéron wilde niet aan deze vrijstel ling, omdat zij hem 60 millioen franc minder in het laadje bracht en hij deze niet kon missen. Hoe is het mogelijk! Toen nu de Kamer dit amendement met een kleine meerderheid toch aannam, heeft Ohéron zijn portefeuille beschikbaar gesteld en met hem traden de andere mi nisters van het kabinet-Tardieu af. Over de oplossing vin de crisis schrijft de Nw. Rott. Crt.: Zulle een geestdrift werkt aanstekelijkI Wie vroeger een pijp rookte uit sleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: ,tjk wist niet dat er in een pijp Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lagl 1 „De natuurlijke oplossing zou zijn de terugkeer van een ministerie-Tardieu T>f Briand zonder Chéron en van soortgelijke samenstelling als de afgetreden regeering, dat dan weer tegenover een Kamer komt te staan waarin de tot dwarsdrijverij gaande oppositie elk oogenblik een nieu wen doeltreffenden aanslag op het leven van het kabinet kan doen. Briand's mi nisterie, dat aan het kabinet-Tardieu voorafging, was ook niet ouder dan drie maanden geworden. Sedert Poincaré dc leiding niet meer heeft, is de stabiliteit der Fransche regeeringen wel zeer ver minderd". Dit schreven wij Donderdagmiddag en heden (Vrijdag) blijkt dat de Fransche minister-president, den voorzitter der radicaal-socialistische Kamergroep, op dracht heeft gegeven een kabinet samen te stellen, waardoor men denzelfden toe stand heeft gekregen als in November van het vorige jaar, toen ook de radicaal- socialisten een kans kregen, om een Kabinet te vormen, waarin zij toen even wel niet slaagden. Of zij nu meer succes zullen hebben staat nog zeer te bezien. DC vlootconferentle. Op de besprekingen tusschen de gede legeerden van de vlootconferentie had de Fransche regeeringscrisis ook haar terug slag, omdat de vertegenwoordigers Lon den den rug moesten toekeeren. Voor- loopig zijn de besprekingen uitgesteld tot 24 Februari, of de Franschen dan weer present zullen zijn is nog lang nie\zeker en buiten hen kan men geen besluite]||nemen, De besprekingen, die in de eerste dagen van deze week zijn gehouden, zijn niet openbaar geweest en daarvan is dus niets te vermelden.- De godsdienstvervolging In Rusland. Het protest van de beschaafde landen, tegen de wreede vervolgingen van alle geloovigen in Rusland, heeft niet veel in druk gemaakt op de Russische regeering. Integendeel, op het protest van den paus heeft de vereeniging van Goddeloozen, te Leningrad, geantwoord; dat de dag zal komen, „dat de atheïstische arbeiders der geheele wereld het Vatikaan zullen trans- formeeren in een museum en een mum mie-paus zullen tentoonstellen als een herinnering aan de eeuwen van bijgeloof en kerkelijk bedrog". Uit dit antwoord spreekt wel zeer de haat en de afkeer van den godsdienst en „de geest van verbroe dering", die immers het communisme zegt te zullen brengen, is wel zeer ver te zoe ken. Overal in de wereld wordt de veront waardiging dieper over het onmenschelijk optreden van de Russische Regeering en in het Engelsche Lager- en Hoogerhuis is er menig hartig woordje over gezegd en is aangedrongen op een verbreking van alle betrekkingen met dit land. Binnen kort zal de Engelsche gezant te Moskou een volledig rapport over den toestand in Rusland inzenden en daarnaar zal de En gelsche regeering dan haar maatregelen nemen. en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- k matiek en spit met de beroemde^ AKKER'* verzacht verrassend^ •nel. ZGeen goad 100 goed." FRANKRIJK. CHAUTEMPS KABINETS FORMATEUR. ChiautempiS, afgevaardigde voor het dep. Loir-et-Chier en leidea- der radicale Kamerfractie, heeft opdracht gekregen een kabinet te vormen. Donderdagavond om half zeven zal hij den president der republiek van het resul taat zijner pogingen in kennis stellen. HOOFDSTUK XXI. Met vereende krachten roeiden wij de oude, zware boot over het water. Plotse ling verwijdde de rivier zich tot een soort kom. In het flauwe licht der sterren ontwaarde ik pijnboomen aan den ande ren oever, „Waar gaan wij heen!" vroeg ik fluis terend aan mijn gids. Hij' fluisterde enkel terug: „Ssst, Excellentie. Blijf kalm zitten1; u zult de jonge Engelsche daane zien." Even later vernauwde de rivier zich op nieuw en na een mijl bevonden wij ons op een (meertje In de verte verrees hoog en statig een groot, ouderwetsch gebouw met drie verdiepingen en een toren op een der hoeken, uit het water; waarschijn lijk een kasteel; en achter een der kleine torenvensters ontwaarden wij het schijn sel van een licht, dat op het water terug kaatste. Zonder twijfel een teeken voor ons. Behoedzaam naderden wij' het gebouw, voortroeiend onder dekking van den oever tot vlak tegenover den toren. Ach ter het verlichte venster ontdekte ik even de donkere silhouet van een vrouw. Mijn gids streek een lucifer af; Meld deze in de hoogte tot zijn volkomen opgebrand was. Bijna tegelijkertijd verdween het licht; en na ongeveer vijf minuten waohtens, minuten die mij even zoovele uren toeschenen roeide hij recht op den toren aan, die tot in het water was door getrokken. Nooit nog had ik zulk een grimmig en' tevens zulk een trotsch bolwerk gezien. Ik Meld mijn hand tegen den glibberi- BREEWATERSTRAAT16. BLOEMENMAGAZIJN gen, verweerden muur om de boot van den muur af. te houden; en zag vlak tegenover mij' plotseling een houten trapje met zes treden, leidend naar een kleine, gewelfde deur, die zonder ge druisch open ging. Tegelijkertijd ver scheen een donkere vrouwengestalte in de opening. Mijn gids sprak eenige woorden in het Finsch en trok daarna behoedzaam de boot vlak voor de trap. „U kunt uitstappen, Excellentie. Oogen- blikkélijk gevaar dreigt u niet," zei Mj. Ik stapte uit, Meld .mij stevig vast aan de verroeste trapleuning en wrong mij door de nauwe opening in den zwaren muur, tot ik mij in volslagen duisternis vlak naast de gedaante bevond, die blijk baar op onze komst had gewacht. Zonder een woord, voerde zij mij door een korte gang en stak, aan het einde hiervan gekomen, een groote, ouderwet- sche lantaarn aan. Toen het licht op mijn geleidster viel, zag ik, dat haar gelaats trekken fijn, doch hard waren; de oogen diep in de kassen, hadden zwart-blauwe kringen, terwijl het haar reeds begon te grijizen. Het hoofd was als het ware om lijst door een1 soort hoed van dezelfde kleur en stof als baar kleeding zwart ruwe wol zoo het scheen. Ik maakte daaruit de gevolgtrekking, dat zij tot de een of andere godsdienstige orde behoorde, hoewel ik deze kl'eeding in Italië nooit had gezien. „De zuster spreekt Fransch?" vroeg ik in die taal, wetend, dat in de meeste Europeesche kloosters Fransch gespro ken wordt. „Oui, m'aieur," was het antwoord. „En een beetje „EngeLsoh" ook, dooht zéér Hebt gij blazen onder de oogen. zwellingen rond de enkels, bij de polsen, op de handen, en last van rugpijn, een duizelig, afgemat gevoel, of urinestoornissen? Dan bestaat er reden om aan nierzwakte te denken. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij kunnen trage nieren opwekken en versterken. En doordat gezonde nieren het bloed volkomen zuiveren van de erin voorkomende vergiften als urinezuur en urea, ondervindt uw geheele gestel er den weldadigen invloed van. Verkr öbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. weinig," voegde zij er glimlachend bij. „U weet waarschijnlijk met welk doel ik gekomen ben?" zei ik, gelukkig dat ten minste iemond in dit land mijn moe dertaal kon. spreken. „Ja. Ik ben reeds ingelicht," was het antwoord. Wij' waren nu voort geloopen tot wij, ons in een klein, kaal vertrek be vonden, een haifcirkelvornmge toren kamer, vroeger misscMen als gevangenis gebruikt. „Maar }g u Met bang uw leven in de waagschaal te leggen?" vroeg zij. „Waarom?" „Wel, omdat vreemdelingen Mer niet mogen komen. Als u ontdekt werd, zoudt u deze plaats niet levend ver aten. Ik waarschuw u dus!" „Dc waag het er op," gaf ik glimlachend ten antwoord, doch onwillekeurig mijn hand uitstrekkend naar mijn achterzak, teneinde mij te overtuigen, dat ik mijn wapen bij mij' had. „Ik zou mejuffrouw Elma Heath gaarne zien." De oude non knikte. Ik keek op mijn horloge en zag, dat het twee uren in den morgen was. „Let wel: Als u ontdekt wordt, houdt u m'iji buiten de zaak", zei zij. „Door u Mer toe te laten verbreek ik mijn gelofte; waartoe ik door overmacht gedwongen werd." „Overmacht?! Hoe dan?" „Op bevel van het hoofd der politie. Zelfs Mer kunnen wij hem Met weer- istreven." (Wbrdt vwvolad.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1