I ^*3 Gesprongen Handen TWEEDE BLAD BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 De droogmaking van de Zuiderzee. Welke polder ls nu aan de beurt? door hen aangevoerd zijn tweeledig en betreffen eensdeels de belangen der be trokken gemeenten, anderdeels het lands belang. De belangen der genieenten. Het landsbelang. SLAPTE IN IMS AMSTERDAMSCHE HAVEN. Drie schepen van de Nederland opgelegd. SCHADEVERGOEDING VOOR NEDERL. HARINGVIsêCHERS. DE SNELHEID DER ELECTRISCHE TREINEN. Proeven met een snelheid van 100 K.M. per uur. Ingezonden mededeeling. (889) Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Buitenland. GRONDVERZAKKINGEN IN DE LIMBURGSCHE MIJNSTREEK. Woningen ontruimd. DE VALSCHE HONDERD-DOLLAR BILJETTEN. Een Internationaal onderzoek: slechts welnfg valsche biljetten gevonden. 4 Zooals men weet, ligt het in de bedoe ling, zoodra de werkzaamheden zoo v es gevorderd zijn, dat men kan overgaan tot de eigenlijke inpoldering van de ver schillende polders, waarin de Zuiderzee verdeeld gedacht is, te beginnen met den polder in het Zuiidi-Westen. Nu zijn bij de drooglegging ten zeerste betrokken de (belangen van de kleine steden en dor pen, speciaal aan de Oost- en Noordkust, waarvan de bevolking nog grootendeels een bestaantje vindt in de vischvangst en de daarmede verband houdende bedrijven. Eèn der meest gedupeerde plaatsen is wel Vollenhove, het typische Overijsel- sohe stadje, dat ligt op een hooge, ver in zee uitloopende zandrug, en waarvan de bevolking door het ontbreken van een achterland en van industrie geheel aan gewezen en ingesteld is op die visscberij. Het gemeentebestuur hiervan heeft con tact gezocht en verkregen met de bestu ren van de andere gemeenten langs de Oost- en Noordkust der Zuiderzee om ge zamenlijk te adresseeren aan den min i si. ter van waterstaat, teneinde gedaan te krijgen, dat bij de inpoldering in de eer ste plaats begonnen wordt met den N.-O.- polder. Dit adres is in verschillende raads vergaderingen reeds aangenomen, bij enkele nog in behandeling. De argumenten De betrokken gemeenten, thans aan gewezen op de viescherij en andere in komsten door de zee. Na de inpoldering worden het zuiver landelijke gemeenten. Thans reeds doen de afsluitingswerk zaamheden een zeer sterken invloed gel den op den vischstand en na voltooiing van den afsluitdijk zal dit nog erger wor den. Waar de bestaansmiddelen ziender- o:ogen verdwijnen en de economische toestand van dag tot dag ernstiger wordt is werkverruiming en de mogelijkheid zich geleidelijk aan te passen aan nieuwe bestaansmagelijkheden een dringende eisch. De inpoldering van den N.O.-polder zal het goedkoopst zijn, omdat deze het dichtst gelegen is bij de vindplaatsen van keileem, benoodigd voor den aanleg der dijken. De gronden in dezen polder zullen volgens de comtmissie-Lovink bij zonder vruchtbaar zijn met een lager zoutgehalte en dus sneller in cultuur te brengen. De Wieringermeer voorziet in de eerste behoeften aan cultuurgrond in de provincie Noord-Holland, terwijl de Frlesohe en Groninger boeren zich eer- dier zullen vestigen in den N.-O.-polder, dan in één der Zuidelijke. Inpoldering der N.O.- polder en afsluiting van het IJ-meer kan zeer goed samengaan. Dit adres zal aan den minister gezon den worden door alle gemeenten direct betrokken bij. dezen polder, dat zijn de kust-gemeenten van Vollenhove tot Lem mer. (Nw. Rott. Crt.) Men meldt aan de Nw. Rott. Crt.: In den laatsten tijd is er in de Amster- damsche haven weinig vrachtvervoer. Als gevolg hiervan zün drie vrachtschepen varf de stoomvaartmaatschappij Nederland de Rondo, de Saparoea en de Singkep, tij delijk uit de vaart genomen en te Amster dam opgelegd. Bovendien ligt van dezelf de maatschappij in de Amsterdamsche haven het stoomschip Vondel als reserve mailschip. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft aan den minister van buitenland- sche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, mede te deelen, of de schadevergoeding voor Nederland- sche baringvisschers, waaromtrent vol gens de memorie van antwoord op hoofd stuk UT der Rijksbegrooting 1930 op 26 April 1929 overeenstemming met de Brit- sche regeering was bereikt, reeds is uitbe taald? 2. Indien zulks nog niet is geschied, is de minister dan bereid, de afdoening hier van, zoo mogelijk, te bespoedigen? 3. Indien de vergoeding wel is uitbe taald, wil de minister dan bevorderen, dat ook aan de bemanning het hun toekomend deel spoedig wordt uitgekeerd, wijl velen hunner zich in moeilijke omstandigheden bevinden? Met electrische treinen, bestaande uit zes en acht rijtuigen, worden, zoo wordt aan het Utr. Dgbl. gemeld, onder leiding van ingenieur H. Goedhart op de baan vakken Den Haag—LeidenHaarlem Amsterdam proeven genomen, of het mo gelijk is, de electrische treinen met nog grooter snelheid te vervoeren. In de cabi nes der electrische treinen zijn bizondere snelheidsmeters geplaatst om de snelheid per seconde te kunnen nagaan. Met een snelheid van 100 K.M. per uur Doozen 30*60 en 90ct. Tube 80ct. Bij Apotb.en Drogisten werd de afstand LeidenDen Haag in 11 minuten, het traject LeidenHaarlem in 18 minuten en het traject Haarlem—Am sterdam in 12 minuten afgelegd. De ge- heele afstand Den HaagAmsterdam werd in 42 minuten Eifgelegd. Ook met de snelstoptreinen, de zooge naamde locaaltreinen, worden tusschen LeidenWarmond en de andere tusschen- stations proeven genomen, of het moge lijk is, de snelheid te vergrooten. In de Limburgsche mijnstreek worden, op sommige plaatsen, sedert eenigen tijd, grondverzakkingen waargenomen welke reeds heel wat schade aan buizen en an dere gebouwen beginnen te berokkenen. Op het grondgebied van Genk-Winter- slag, zijn verscheidene huizen een meter en meer in den grond gezakt en loopen de waterputten leeg. Onlangs moesten de bewoners van den Hostaertschen molen aldaar hun woonstee ontruimen daar huis en molen niet minder dan vijf meter diep wegzonken en totaal onbruikbaar waren geworden. In de heide is de grond op vele plaatsen eveneens gescheurd. Het opduiken van valsche honderd-dol lar-biljetten te Berlijn heeft, naar Wolff meldt, alle Europeesohe staten aanleiding gegeven met behulp der groote banken na te gaan, hoeveel valsche honderd-dol lar-biljetten er in het geheel in omloop zijn, of deze vervalschingen in een parti culiere werkplaats zijn bedreven, of dat, zooals meermalen vermoed werd, wellicht een staart achter deze vervalschingen steekt. Schier alle voorraden honderd-dollar biljetten zijn in den loop der laatste weken nauwkeurig onderzocht en daarbij is vol gens het Berl. Tageblatt gebleken dat er wel eenige vervalschingen onder, waren, maar dat het aantal er van in verhouding tot de aanwezige hoeveelheden echte bil jetten zoo gering is, dat men in ieder ge val niet van een vervalsching op groote schaal kan spreken. Sedert het ontdekken te Berlijn van de in betaling gegeven valsche biljetten zijn er in heel Europa geen meer aan de markt gekomen. Van den man, die de biljetten in Duitsch- land heeft uitgegeven (hij noemde zich Fischer) is sedert dien geen spoor ontdekt. Vermoedelijk is hij lid van een bende die haar zetel in Amerika heeft, want do justi tie vermoedt, dat de vervalschingen daar te lande zijn gepleegd. In het Noordzeekanaal, op de grens van het IJ is men bozig een roode lichtbaken te plaatsen. Op het sloependek van de „Europa". H*et groote mailschip „Europa", in de haven van Ham burg gereed voor den proeftocht, welke deze week op de Noordzee gemaakt zal worden. Elk der reddingsbooten kan 160 personen bevatten. De verdwijning van generaal Koetjepoff houdt in Frankrijk de gemoederen druk bezig. De rechter van instructie heeft een reconstructie van het gebeurde gelast, welk tooneeltje veel be langstelling lokte. Een grijze auto was eveneensop het apel. De 750.000 ste Amsterdam mer, Jan Nauta, met zijn moeder. Een narclssententoonstelling. Te Sassenheim is Dinsdag de groote "arciss®nt®"^' stelling door den minister van binnenlandsche zaken en Landbouw, jnr. Kuys ae brouck geopend. Twee zeldzame tulpen genaamd Peer Gynt en Bernard onaw. Het gebouw van de „Rothe Fahne" te Berlijn is Dinsdag door een sterke politiemacht bezet in verband met communistische actie tegen het Young plan. Dé bureaux werden doorzocht en verzegeld.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5