hoeden GEMENGD NIEUWS AMSTERSAMSCHE BRIEVEN. Onze 750.000ste. Juiste woorden over de Rokln-demping. Onze kunsthandel-buurt RECLAME-AANBIEDING Kleedingmagazijn HERMAN NYPELS De vloek van den Pharaoh". Auto-ongelukken. Een lawine. Pseudo-graaf en oplichter. maar tegen dien tijd was hy en met hem autoriteiten doorgegeven en Berlijnsche Nu is hij er dan toch officieel, onze 750.000ste. Velen lieten hem reeds eerder officieus verschijnen en ook ik deed dat enkele weken geleden in deze brieven, maar het bleek, dat de administratie van den ooievaar, die ons ter zijde en in het voorbijgaan inlichtte, niet al te betrouw baar was. Hij heeft het, de ijverige vogel, ook hier nog steeds bijster druk en men kan hem zijn wat slordige boekhouding dan ook niet al te euvel dulden. Tenslotte kwam hij echter voor de heeren van ge meentebestuur en burgerlijken stand, hij werd op zijn roode pooten getikt, met het resultaat, dat nu definitief en zonder mogelijkheid van hoeger beroep Jan Nauta als onze 8-kwart millioenste medeburger werd aangewezen. Met het gevolg ook, dat, na het offlcieele bezoek van een wet houder aan baby en kraamvrouw en het overhandigen van 't gemeentelijke spaar bankboekje, de stroom van cadeaux, die meer dan een jaar lang wassende was geweest in diverse winkels en magazijnen, kon beginnen te vloeien naar de Koren bloemstraat over het IJ, waar de prijs winnaar van deze baby-wedloop zoo juist op het ondermaansche was aangekomen. Het is eigenlijk wel een moeilijk ding met deze geschenkenis het n.1. niet zeer twijfelachtig of vele van de goede gaven, die thans dezen zuigeling bereiken met de bedoeling, dat hij er later, als hij groot is, plezier van hebben zal, in dien komen den tijd nog wel gangbaar of gebruikelijk zullen zijn. Een flets b.v. „hij" kreeg er een bon voor zal, als zijn tijd komt, gezien de altijd maar weer nieuwe uit vindingen in deze eeuw der techtiek, mis schien al lang hebben afgedaan en ver vangen zijn ik noem maar iets door op draadlooze krachtgolvenz wevend voort bewogen gemakkelijke stoeltjes. En... de hooge hoed ook deze behoorde tot de. ge-chenken zal in dien komenden tijd toch op zijn minst een klein, draadloos ontvangtoestelletje herbergen. Maar het kan natuurlijk zijn, dat dit hoofddekse meer bedoeld was voor den gelukkigen vader, wat in dit geval dan overigens wel een zeer te onpas, ja hatelijk-ironisch cadeau zou heeten. Vader Nauta zal hei; als veeljarig werklooze moeilijk in zijn hoofd krijgen om met een hoogen hoed op op werk uit te gaan. Maar enfin, de win keliers en zakenlieden, die hier, ter gele genheid van deze welkome, bijzondere reclame-gelegenheid niet achter wilden blijven, kunnen nu eenmaal niet handelen in artikelen-der-toekomst. Alhoewel het dan toch bevreemdde, dat geen van hen op het denkbeeld is gekomen op origi- neele wijze reclame te maken voor zijn vooruitstrevendheid, zijn energie en zijr geloof in de toekomst van eigen zaak door een bon te schenken, waarop onzo 750.000e, later in de jaren zijns onder scheid», een artikel zou kunnen bekomen, dat dan in de betreffende branche op den voorgrond staat. Intusschen kan het gezin Nauta toch tevreden zijn. Doelmatige en zeer welkome geschenken en toezeggingen gewerden het ook. Een en ander een klein voorproefje van wat eenmaal onze millioenste waar we dan nu weer met frisschen moed op aanstevenen en zijn omgeving zal ten deel vallen. We hebben thans nog grooter eerzucht gekregen om zoo spoedig mo gelijk een échte millioenstad te worden. Ook een stad heeft dikwijls haar ijdelheid en eerzucht, waarbij dan de vraag of het begeerde doel nu wel zoo wenschelijk is, niet eens gesteld wordt. Een „millioen", dat klinkt ook voor Amsterdam goed;het „staat" lang niet slecht. De ooievaar blijft dus onder ons een welkome gast, al zullen we hem van nu af aan gezien den last, dien weer dezen keer van hadden - voortdurend aanmanen om zijn admini stratie nauwkeurig bij te houden. zij zelf, in hun vak, onderling verdeeld i zijn in „antiek" en „modern" en zij dus ook over dit probleem antiek (anti-dem pen) of modern (pro-dempen) zullen oor- deelen. Het is de groep der kunsthandel aars. Men kan langzamerhand het Rokin met een gerust geweten wel de buurt der kunsthandelaars noemen, zooals men de tabaksbuurt en de krantenwijk noemt. Men kan tegenwoordig vanaf de groote kunst-veilingzaak van Frederik Muller naar den kant van de Munt, om zoo te zeggen over de hoofden der handelaars in antieke en moderne schilderijen en andere kunst, loopen naar het kunstvei ling-gebouw de Roos, dat aan de Dam- zijde deze kunstzinnige wijk afsluit. Het moge met de kunst zélf, met de kunstenaars in eigen persoon de laatste jaren niet al te best in financieel opzicht gaan, zoodater voortdurend gesubsi dieerd moet wordeD, fondsen moeten ge sticht worden voor „noodlijdende beel dende kunstenaars" enz., enz., de han del in kunst daarentege schijnt te bloei- als nooit tevoren, want steeds grooter, steeds fraaier worden hier aan het Rokin de „zaken", waar de Muza aan Mercurius, de God van den handel, met huid en haar wordt overgeleverd. Het is overigens geen uitsluitend mo dern verschijnsel, 't veelvuldig voorkomen van kunsthandelzaken in de hoofdstad. Ook het 17e eeuwsche Amsterdam kende veel van dergelijke zaken. Maar die gingen voor het meerendeel slecht, vele gingen bankroet, in tegenstelling met wat wij heden ten dage zien. Het is wel merkwaardig; men had het eerder andersom verwacht, want de 17e eeuw was dan toch de gouden eeuw en de onze die van na-oorlogsche malaise. Een en ander zal voornamelijk wel te verklaren vallen uit het feit, dat toen, in vroeger tijd, dergelijke zaken meestal gedreven werden door min of meer mislukte schilders, die naar aard en wezen weinig koopmanschap hadden, terwijl tegen woordig het handelen dezen kunstzaken lieden op het Rokin zéér wel afgaatl... Daar kwam bij, dat de omgezette be dragen, vergeleken met thans, nu het bij veilingen bij Frederik Muller en anderen steeds in de vele duizenden loopt, uiterst klein waren, zoodat er weinig «commissieloon* aan den strijkstok kon blijven hangen. Een Schilderij van Van Goyen b.v. deed toen pl.m. f 14. een Rembrandt van f 12.tot een goede f 100.Nu gaan de jongste modernen al voor enkele honderden, terwijl met ouderen van naam al gauw halve of tieele vermogens gemoeid zijn. Men kan, al naar men gestemd is en ai naar den hoek van waaruit men de zaak beziet, veel goeds en veel kwaads van dezen drukken kunsthandel en dit uitgebreide kunst-veiling-wezen in de Rokin-buurt zeggen. Ook in dien goeden ouden tijd oordeelde men verschillend over dit bedrijf. Vondel, hij had nu eenmaal nogal gauw een loflied klaar I bezong b.v. eens een schilderijen veiling, een soort voorlooper van de hedendaagsche bij Frederik Muller, in dezen trant: van f 2.90 voor f 2.35 f4.50 f5.— f 5.50 f3.90 f4.30 f4.70 Buitenland. Voor dat we de millioen bereiken, zal inmiddels het Rokin en de Vijzelgracht dan toch wel dicht zijn. Wél werd het groote debat, dat we nu al zoo lang in den Raad verwachten en wederom enkele weken uitgesteld, maar de hulptroepen, die moeten helpen het demp-voorstef van B. en W. ter overwinning te voeren, wor den steeds sterker en ook van beter kwa liteit. Ook de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg heeft nu onlangs instem ming betuigt met het demp plan van pu blieke werken. In haar advies zegt zij o.m. „Ook de mooiste stad is geen mu seum van oudheden en indien zij niet temin als zoodanig zou worden behandeld, zou zij juist daardoor ook aan schoon heid verliezen, naarmate het levend be drijf, waarvoor zij bestemd is, zich uit hare straten zou terugtrekken." O.i. zeer juiste, behartenswaardige woor den, die wel boven de schrijftafel mochten hargen van het vrij groote aantal oud- Amsterdam en haar historie beminnende, iet of wat sentimenteel© kamergeleerden dieinderdaad de hoofdstad in de eerste plaats of uitsluitend als een soort museum zienl Zeer nuchter en juist merkt genoemde commissie verder nog op, dat zij tegen het dempingsplanTe minder bezwaar ziet, omdat zoowel het Rokin als de Vijzel gracht met de scheeplooze en te smalle waterbanen, de kaden van ongelijk peil en, wat de stille zijde van het Rokin be treft, de grootendeels reeds uit de goede verhouding gegroeide afmetingen der bebouwing, allerminst tot de. mooie grach- te an Amsterdam be.hooren". Één bepaalde groep Rokin-bewoners heeft zich nog steeds niet uitgesproken over al dan niet dempen. Aan den eenen kant is dit verwonderlijk, waar het wel de hoofdgroep mag heeten, aan den anderen kant begrijpelijk, waar Een ieders hart verlangt naar prijs [in 't vrolijck loten, De Godt Apollo komt, vol levens [en vol geest In dees vergadering. Hij groet [de kunstgenooten En spéélt op zijne harp in 't midden [van dit feest. De mist der lastertongen verstomt [voor 's kenners klaarheid De logen taal verdwijnt voor 't helder [licht der waarheid. Anderen waren daarentegen, vooral waar het de kunsthandelaars betreft, lang zoo optimistisch niet. Bij een portret- teekening van den kunsthandelaar Jan Pieterz. Zomer werd b.v. dit gerijmd: Dit's Jan Piet de makelaar In de kunst een- kakelaar, In de kunst een Jan de Dooper, Bij de duistre nacht een loper, Die rinkinker in zijn hart Leeft hier in het wit en zwart En een ander kritisch gestemd man gaf den raad maar eens een proef te nemen met die kunsthandelaars: »Men werpe«, schreef hij, «slechts een balletje op, b.v.: Het stukje dat je mij daar laat zien, heeft ook iemand mijner vrienden in zijn kabinet, zoodat het een of het ander onecht moet zijn Dadelijk heb ben zij 60 of 70 ducaten gereed (in den mond), die ze er onder verwedden willen, dat het andere een ondeugende copy is van het heerlijk echte, waarvan zij de bezitters zijngevende niet alleen de historie maar zulk een nauwkeurige ge nealogie van hun uitmuntende tafereel, dat men er zoo vasten staat op maken kan als op de doorluchte geslachtstafels van... den een of anderen rijk geworden opsnijder* Gelukkig had echter deze hekelaar in zijn tijd er toch nog hier en daar ge vonden, die, met een «eerlijke winst te vreden zijnde, ook voor een eerlijken negotiant (handelsman) teboek mag staan en niemand, tenzij hijzelf ('t geen ten gauwste gebeuren kaal) eerst bedrogen is, willens bedriegen zal*... Laat ons dan maar hopen, dat hij, onze hekelaar, als hij eens mocht opstaan en in onze dagen langs het Rokin wandelde, en niet «hier en daar* maar huis aan huis van dit laatste slag zou vinden... Uit verdriet over den dood van zijn zoon en erfgenaam, zoo luidt een mede- deeling van de politie, is Vrijdag de 78- jarige Lord Westbury uit het raam van zijn woning op de zevende verdieping van een deftig huis in- -het Westen van Londen naar beneden gesprongen en omgekomen. De zelfmoord van dezen bekenden aristo craat, zegt een N. T. A.-telegram uit Lon den, heeft in de Londensche kringen zoo veel te meer opzien gebaard, omdat hij het oude bijgeloof aan den „vloek van den Pharaoh" verlevendigd heeft, een vloek, waarvan men meent dat hij ieder treft die de rust van de Pharaoh's in hun graven in het Dal der Koningen stoort of met zulk een rustverstoorder in betrekking staat. De zoon en erfgenaam van Lord West bury die secretaris van Howard Carter den leider van de opgravingen van het graf van Toetankhamen is geweest, is in November gestorven. Men vond hem dood in zijn kamer in de Bath Club waarheen hij zich gezond en wel had begeven. In kringen waar «men aan „den vloek van den Pharaoh" gelooft, zijn Vrijdag na den zelfmoord van Lord Westbury nog eens allen opgenoemd die naar hun mee ning door het noodlot van hun deelneming aan de opening van het -graf van Toetank hamen achterhaald zijn. Het zijn: Lord Carnarvon, die het geld voor de opgra vingen verschaft heeft en eenige weken na de opening van de grafkamer stierf; verder Archibald Douglas, die de Roent- gen-foto van de mummie van den Koning maakte; prof. Laf leur van de MoGill-uni- versiteit, die het graf bezocht had; Evelyn- White, die zelfmoord pleegde en een me- dedeeling achterliet, waarin hij verklaar de te gelooven dat de vloek hem achter haald had; de Fransche archaeoloog Bene- dite en zijn collega Casanova, die aan het- onderzoek hebben deelgenomen; kolonel Herbert, de zwager van Lord Carnarvon die bij- de opening van het graf is geweest; de Amerikaansohe spoorwegmagnaat Jay Gould, die kort na een bezoek met Lord Carnarvon aan het graf, aan longont steking overleed; prins Ali Fahmybei, een rijk Egyptenaar, die in geheimzinnige om standigheden doodgeschoten werd, kort na zijn- bezoek aan het graf; zijn particu liere secretaris die hem vergezeld had en kort daarna stierf; juffrouw Greely, een dame uit de Amerikaansche groote krin gen die, nadat zij het graf bezichtigd heeft, in Amerika zelfmoord pleegde; dr. Carver, die bij de opening van het graf heeft meegeholpen en later bij een auto ongeluk omkwam; voorts' zes Fransche onderzoekers en journalisten, die Toetank- hamen's graf beschreven hadden. Lord Westbury, die de twintigste doode van de lijst is, heeft verscheidene brieven achtergelaten, van welke er, volgens het telegram van het N.T.A.-agentschap, een begint met de woorden: „Ik kan den vloek niet langer verdragen". Natuurlijk zal echter de beslissing van den gerechtelijken lijkschouwer, zooals altijd voor zelfmoor denaars, luiden: „Zelfmoord, tijdens tijde lijke krankzinnigheid". De zelfmoord van den ouden Lord had bijna nog iemand het leven gekost. Hij viel van een hoogte van 70 voet vlak naast een schoonmaakster neer, die de stoep van het huis deed. Hij wordt nu in den titel opge volgd door een 15-jarig kleinzoon. Diens moeder heeft herhaaldelijk verklaard dat zij niet aan den vloek van den Pharaoh gelooft en voert daarvoor als bewijs aan dat zij haar dochter Nefertari genoemd heeft, naar de gemalin van Toetankhamen. vrienden van Trotzki hebben een afschrift gezonden aan dén Turkschen gezant om de Turksche regeering in de gelegen heid te stellen voorzorgsmaatregelen te nemen. Trotzki zelf moet ook door -een telegram zjjn gewaarschuwd. EEN ONDERZOEK TEGEN DE FIRMA'S KRUPP EN THYSSEN. Voor het leveren van oorlogs materiaal aan vijandelijke staten. De bevoegde autoriteiten hebben een onderzoek geopend tegen de firma's Krupp en Thyssen die zich aan landver raad en oorlogsverraad zouden hehben schuldig gemaakt. Als getuigen in deze zaak zijn reeds gehoord dr. Keiier, hoog leeraar in de katholieke theologie aan de universiteit te Freiburg, prof. Hauser en N. O. Lehmann—Russbüldt, een Ber- lijnsch pacifistisch publicist. Deze laatste had ©enigen tijd geleden een boek uitge geven getiteld. „Die blutige internatio nale Rüstungsindustrie" en enkele zijner beweringen in dit beek hebben aanleiding Men meldt uit Berlijngegeven tot een onderzoèk tegen de ge- Een vreeselyk ongeluk, hetwelk 2 men- f10|mde f^a's. Volgens Lehmann— schen het leven heeft geko3t, terwijl een Russkdidt zou de firma Thyssen tijdens derde zwaar gewond werd, is Zondag- den aan de Nederiandsche infan- ochtend op den straatweg van Teltow terie SchutzscMider (borststukken?) heb- ook voor duizenden aan juweelen verdwe nen. De echtgenoot van de gedupeerde dame mengde de politie in liet geval en uit een onderzoek bij den ouden graaf de Fondelaye bleek, dat diens eenige zoon, nari wien het zakboekje behoorde reeds jaren in Kameroen zat. Ceccaldi werd ge arresteerd,, en zal nu de straf voor zijn euveldaden ondergaan. naar Lichterfelde bij Berlijn gebeurd. Ongeveer halfweg Berlijn reed een taxi in een groep personen, die van een ge- costumeerd feest huiswaarts keerden. Een 21-jarige vrouw en een 25-jarige man wer den op slag gedood. Een 20-jarige man werd met levensgevaarlijke wonden naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand was vanochtend ernstig. Uit het onder zoek is gebleken dat de lichten van de auto niet functioneerden en de chauffeur hierdoor in de groep van de midden op straat loopende menschen was gekomen. Do man bracht de 2 dooden met zijn auto naar een nabijgelegen ziekenhuis, waarheen de zwaargewonde door een an deren auto werd vervoerd. Daarna stelde de chauffeur zichzelf ter beschikking van de politie. Bij een andere autoramp is Zaterdag nacht op den straatweg ParlebergLan- zen een particuliere auto tegen een boom gereden, met het gevolg dat de eigenaar die het rijtuig bestuurde en zijn twee zoons vrijwel onmiddellijk werden gedood. Reeds negen slachtoffers ge vonden. Een lawine heeft enkele buitenhuizen te Bolognola bedolven. Men vreest dat er tal van menschen zijn omgekomen. Een later bericht meldt: Tot dusver zyn negen slachtoffers van het lawine-ongeluk .bij Bolognola gevon den. Vijf menschen zijn gered en twaalf worden nog vermist. ben verkocht voor 68 mark, terwijl de Duitsche militaire autoriteiten voor de zelfde waren een prijs van 117 mark heb ben betaald. Krupp zou internationale pa tenten voor het fabriceeren van granaat- tondels aan Engeland hebben afgestaan. Voorts werd in het boek beweerd dat veel oorlogsmaterieel tijdens den oorlog door de firma's Krupp en Thyssen naar Ne derland en Zwitserland is geleverd, hoe wel beide firma's wisten dat dit materieel verder aan de vijandelijke staten zou worden verkocht en daar zou worden be stemd voor het vervaardigen van wape nen ter bestrijding van Duitschland en zijn bondgenooten. DE WRAAK VAN EEN AFGEWEZEN MINNAAR. Een gevierd actrice verbrand. Uit de puinhoopen huizen, die in de Bolognola aan Uit Tunis wordt melding gemaakt van de verschrikkelijke wraak van een afge wezen minnaar, die een bekend inlandseh actrice vermoordde door baar bed met benzine te drenken en het in brand te steken. De naam van het slachtoffer is Habita Messika, een der grootste kunste naressen, die Tunis heeft gekend. Zij had zich in het bijzonder toegelegd op de oude Arabische liederen en Oostersche dansen. Zij was kortgeleden van een suc cesvol touxnée in Europa te Tunis terug gekomen. Teen zij1 Donderdagnacht door een vreemd geluid wakker werd, ontdekte zij dat haar bed in brand stond en dat in haar nabijheid de afgewezen minnaar, Jaou Memoun geheeten, stond. Het I meisje kreeg brandwonden, waaraan zij van de veertig j dén -volgenden ochtend overleed. Jaou Memoun, die op het hulpgeroep de i Monte Pendrano door een lawine zijn van het meisje de vlucht nam, werd liater vernield, heeft men reeds dertien dooden en negen gewonden te voorschijn ge in zijn hotel gevonden. Hij had de deur van zijn kamer gesloten, en toen de po- Van de veertig huizen steken slechts enkele schoorsteenen boven de sneeuw uit. £n de gemeente bevonden zich in TE Avontuurlijk© loopbaan ln gevangenis geëindigd. de Oude dame: „Waarom vraag je om geld. Je wilt het toch hoop ik niet aan drank besteden?" Landlooper: „Nee, mevrouw, ik wou zoo graag mijn portret laten maken". Te Parijs zit thans een misdadiger ach ter slot en grendel, die al een zeer avontuurlijke loopbaan heeft gehad. Als jongen van elf jaar ging hij met gestolen geld van zijn ouders naar Algiers. Hier was hij afwisselend liftjongen, arbeider, banklooper, schoenpoetser, barbier en soldaat. In deze laatste functie deserteer de hij en ging er met de regimentskas van door. Hij werd gevangen genomen en op gesloten, maar hy ontsnapte en vestigde zich te Fez. Daar kwam een militair zakboekje in zijn banden, dat den naam droeg van Graaf Alain de Fourville de Fondelaye. Dit vond Ceccaldi. zoo beet de avonturier, blijkbaar een heel mooie naam. Althar,s hij liet vis,te-kaartjes met dien naam drukken. Te Parijs vond bij een werk kring bij een groote firma in levensmid delen. Ook hier hield bij het niet uit. Hy trok onder den naam van graaf de Fourville de Fondelaye naar de Volkenbondsstad Ge- nève en leefde' er op grooten voet. Het viel den pseudo-graaf niet moeilijk b.v. een bedrag van 1000 gulden te leenen van den Franschen consul. Zijn verscho ning en zijn graven-titel maakten vooral indruk op de vrouwen en hij leende links en rechts geld. Een der dames gaf hem zelfs geld voor den aankoop van een auto en bovendien nog wat contanten. De pseudo-graaf beloofde dit bedrag aan het einde der maand terug te zullen betalen, haald.^ Twee menschen zijn nog zoek. litie ze openbrak, bemerkte zij' dat hij I zijn meubels in brand had gestoken en een poging had gedaan, om zich met zijn turban te worgen. Hij werd naar het zie- hoofdzaak oude menschen en kinderen,kenhuis gebracht, waar hij in doodsge- daar alles wat arbeiden kan, volgens de j vaar verkeert, oude traditie in de naby gelegen pro-1 vincie Romagna zyn brood gaat verdienen. By de reddingswerkzaamheden heeft men veel hulp ondervonden van de ski patrouilles uit de naburige gehuchten. Deze patrouilles waren verleden jaar, toen de wegen door een zwaren sneeuw val onbegaanbaar waren, gevormd om in de behoeften aan levensmiddelen te voorzien. Een der bewoners van Villa di Mezzo, het getroffen gehucht, was op ski's weten te ontkomen en had hulp DE RABBIJNEN-ARRESTATIES MINSK. Wat de Sovjets als misdaad be stempelen. De sovjet-regeering heeft enkele dagen geleden erkend, dat verscheiden rabbynen te Minsk zyn gearresteerd. Thans wordt een uiteenzetting gepubliceerd van hun gehaald. Deze kon echter slechts met »misdade°"> diQ. d°or de Ogpoe als con- moeite het gehucht bereiken en stond y'f'Ti, T u g^uahficeerd. toen nog vrijwel machteloos, omdat het aan de noodige werktuigen ontbrak. Eerst in den nacht kwam er meer hulp pondeerd te hebben met Joodsche or ganisaties en personen in het buitenland met de noodige werktuigen. Behalve de tC hebben §edaan °P Jood onbegaanbaarheid der wegen, heeft ook i ?S de verbreking van alle" telegraaf- en in be* buitenland voor steun telefoonverbindingen het reddingswerk p u6!6 va> noodlydende Joden ten zeerste vertraagd. DE ONGELUKKIGE VERLOVING VAN PRINSES ILEANA VAN ROEMENIE. In verband met het eindigen van de ver in Rusland. DE MOORDZAAK-BAUER. Naar Wolff uit Halle meldt, heeft het onderzoek in de moordzaak-Bauer een verrassende wending genomen. Het lyk vtui VC1._ van Bauer is, naar men weet, eenige da- loving van prinses üeana zal de minister P", Selede" de Saaie opgehaald. Za- van het protocol Hiott zyn ontslag aan- terdag £a de begrafenis van Bauer zyn bieden. Hem werd ten laste gelegd, dat Bauer, en de rechercheur Peters hy, by het nemen van informaties over P Maagdenburg met wien zy liefdes den gewezen verloofde van de prinses betrekkingen onderhoudt, in hechtenis niet voorzichtig genoeg is geweest. Hiott §enomen' daar zy verdacht worden, by heeft ook tegen de gewoont de koningin- moord betrokken te zyn. Er is sprake weduwe en de prinses niet op hun reis van zwendelary met de levensverzekering naar het buitenland vergezeld. De mi- Pn Bauer- M&vr. Bauer sclnjnt n.1. tegen - - den zin 1 nisterpresident heeft aan alle politie- en z.ln gendarmerie-autoriteiten een vertrouw e-1 je Kering Mi vertrouwe lijke circulaire gezonden, waarin zy wor den gelast alle foto's van de prinses en graaf Hochberg in beslag te nemen en op de politie-oommissariaten te verbran den, waarvan in allen vorm procesver baal moet worden opgemaakt. EEN AANSLAG TEGEN TROTZKI BERAAMD. De Beriynschè uitgever van de ge schriften van Trotzki heeft van den Praagschen journalist Ludwig Hemych een waarschuwing ontvangen, dat te Praag woonachtige leden van het voor malige witte Russische leger een aanslag tegen Trotzki hebben beraamd. Zy zijn voornemens Trotzki in zyn woning op het Prinsen-eiland by Konstnntinopel te overvallen en neer te schieten De uitgever heeft dezen brief aan de van haar man, een levensver' voor hem van 100.000 mark te hebben gesloten ELF MENSCHEN BEDOLVEN. iengevolgie van het breken van een .stalen tros viel in een steenkoolopslag plaats in het stadsdeel Bronx (New-York) een lawine van ongeveer duizend ton toien, op een binnenplaats. Elf daar wer kende personen werden bedolven. l ot nu toe zyn twee lyken gevonden en er is weinig kans op redding der negen anderen. Desniettemin wordt het ber gingswerk met groote haast voortgezet en men zal nog trachten de slachtoffers met stoomgrijpers te bevrijden. TEGEN HET DRANKMISBRUIK IN DUITSCHLAND. Men meldt uit Beriyn: De oomimissie van den Ryksdag voor de sociale politiek heeft een aantal be-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2