II GEHEIM «IN I LU VERKOUDEN. ABDÜSmOOP NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA STER-TABAK IS ALTIJD Eerste Blad. OOK VOOR DAMES BUITENLAND. Eerst alleen^ ABDUSIROOPBONBOrS [HEEREN-BAAI Nierkwalen verouderen U! RugpijnNieren Pillen' Nr. 6774 ZATERDAG 1 MAART 1930 58ste JAARGANG M 6.11 WEEKOVERZICHT. Gaat Prinses Jullana naar lndië? Er is een zeker aantal niet- pijprookers, die meenen, dat het te veel moeite is om telkens een pijp testoppen. Laat hen het eens prooee- ren met Dan zullen zij het stoppen van een pijp niet langer lastig vinden, maar het be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot Een verlies voor de letterkundige wereld. Buitenland. Een nieuwe kabinetscrisis ln Frankrijk. De Vlootconferentle. ENGELAND. FEUILLETON „Dat waag ik er op", zei ik kortaf. Zon- der mjj. vorder om do oude zuster te be- kommeren, bood ik Elma mijn arm aan DE MIJNWET IN HET LAGERHUIS. Het liberale amendement met 9 stemmen meerderheid verwor pen. Graham plotseling ongesteld. Voorde Borst deld, zoodat Donderdag de wet in haar geheel kan worden aangenomen. HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR ACOOORD. Ward Hermans' voorstel tot opening van de dossiers. FRANKRIJK. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Tardieu zal zijn. kabinet Zon dag gereed hebben. BELCfIË. De oude non had ons niet verraden. Zij had geen alarm gemaakt. Wij waren nog maar weinige schreden van de ontsloten deur, waarachter de DE VER VLA AMSCHIN G VAN DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. Art 1 van het wetsontwerp aangenomen. Ook artikel 2 en 3 aangenomen. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant ï.5°, v°or Koegra8, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; Ned' 2' e? W- lndië P- f 2.i0| id P. mail en J i landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f r. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorékening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redactlom tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v d blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Maart. opond. op: ond: -7— Z 2 7.40 19.51 6.44 17.39 10.04 22.19 3 7.51 21.06 6.42 17.41 10.34 22.49 D 4 8.02 22.22 6.40 17.43 11.04 23.20 W 5 8.16 23.44 6.38 17.45 U.36 23.53 D 6 8.33 6.35 17.46 0.11 V 7 8.56 1.07 6.33 17.48 12.30 0.51 Z 8 9.31 2.30 6.31 17.49 13.14 1.39 Licht op voor alle voertuigen: Maart 6.07 uur. 6.09 Zaterdag 1 Zondag 2 Maandag 8 Binnenland. Deze week wist het Vaderland te ver tellen, dat er tamelijk betrouwbare ge ruchten liepen, dat Prinses Juliana, bin- nen afzienbaren tijd, eeni reis naar NecL- Indië zou ondernemen. Het is niet de eerste keer, dat een dergelijk bericht ge lanceerd wordt, en men dient bet dan ook met eenigi voorbehoud te lezen. Meermalen is het verlangen, zoowel in Nederland als in Ned.-Indië geuit, dat een van de Koninklijke familieleden ln dië met een bezoek zal vereeren. Wij ge- looven zeker, dat een dergelijk bezoek, de band van lndië met het moederland zou versterken en daarom alleen al zou het gewenscht zijn. Het is toch ook bij andere koloniale mogendheden gewoonte, wij denken b.v. aan Engeland en België, dat de regeerende vorsten, of althans een der naaste familieleden! van een regee- rend vorst, van tijd tot tijd een bezoek brengt aan de overzeesche bezittingen, om persoonlijke belangstelling te toonen in de ontwikkeling en den vooruitgang van deze bezittingen. Natuurlijk is er bij, onze Koninklijke familie de grootste belangstelling voor lndië, niemand is er, die daar ook maar een oogenblik aan twijfelt, maar dan mag ook verwacht worden, en lndië verlangt dat ook, dat een der Koninklijke familie leden, door eigen aanschouwing, het ko loniale werk gaat zien en dat ook de In- landsche bevolking haar vorstin, of haar kroonprinses, van nabij kan begroeten. Deze week zijn een tweetal bekende literatoren overleden. Jac. van Looy, die op 74-jarigen leeftijd te Haarlem over leed, genoot als schrijver een groote be kendheid en dat niet alleen in literair ontwikkelde 'kringen, maar ook ver daar buiten. Zijn boek „Jaapej" b.v. werd ver slonden en ook tal van andere werken, van dezen begaafden schrijver, kwamen in menig gezin. Neliie van Kol, die op 78-jarigen leef tijd te Utrecht overleed, was niet zoo alge meen bekend. Haar latere verzen werden vooral in Ohr. kringen gelezen en hooge- Ujk gewaardeerd. Pijn en subtiel kon zij de dingen zeggen en ook haar verschei den kan als een groot verlies worden beschouwd. Toen wij' de vorige week schreven over de kabinetskrisis in Frankrijk, was Chau- temps juist door den president der Fnan- sche republiek aangewezen als kabinets formateur. Wij hadden toen niet veel hoop op een spoedige en bijvende oplos sing van de crisis. In het eerste geval hebben wij ons vergist, want reeds in hetzelfde nummer, waarin we het over zicht schreven, kwam ook een bericht voor, waarin werd meegedeeld, dat Chau- temps erin gslaagd was, een kabinet te vormen, dat Dinsdag daarop voor de Ka mer zou verschijnen. De oplossing was dus toch nog onverwacht en ongedacht. Maar van blijvenden aard is deze oplos sing niet geweest, want bij: zijn eerste verschijning voor de Kamer is het kabi net ten val gebracht en -dus staat de toe stand er weer net zoo voor als de vorige week. Nu heeft Tardieu de opdracht aan vaard om een kabinet-samen te stellen en hij zal daar waarschijnlijk wel in sla gen, het zal wel weer een rechts georiën teerde regeering worden. Of Tardieu er spoedig in zal slagen de gewenschte oplossing te brengen is moeilijk te zeg gen. Hoewel men aanvankelijk meende, dat de vlootoonferentie, door de regeerings- crisis in Frankrijk, ook een ontijdig einde zou hebben, is dit vermoeden' niet bewaar heid. In de besprekingen, die daarom trent Woensdag hebben plaats gevonden, is besloten de conferentie de eerste da gen zonder de Franschen voort te zetten, waarbij dan de Amerikaansch-Engelsche aangelegenheden in particuliere bespre kingen kunnen worden behandeld. door WHJJAM LE QUEUX 44. Opnieuw wende ik mij tot- Elima. Plot seling greep zij de hand van de non en bedekte die met kussen als om mij te be duiden dat zij haar ten volle vertrouwde. Toen schreef ik op het papier: „Is baron Oberg uw oom?" Zij schudde ontkennend het hoofd. „Wie is Philip Hornhy?" „Mijn vriend". Vriend! Ik had hem voortdurend be schouwd als een gelukszoeker en een vijand. „Wat moest hij in Livorno doen?" vroeg ik. „Dat is een geheim. Zij waren overeen gekomen u te dooden, doch ik dreigde hen te zullen dwarsboomen," schreef zij. „Dus dank ik u mijn leven?!" schreef ik. „Als wederdienst zal ik u van hier bevrijden, als gij u aan mij durft toever trouwen." „Ik smeek u, bevrijd mij en ik zal u het geheim toevertrouwen. Maar," schreef zij, „ik ben bang, dat u mij' niet zult kun nen bevrijden. Ik ben tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld". „Maar gij, rijt Engelsch onderdaan, en als men u niet behoorlijk heeft gevonnist, kan ik de hulp van onzen gezant inroe pen." „Neen, ik ben Russisch onderdaan. Ik werd te Moskou geboren en op acht jarigen leeftijd eerst naar Engeland ge zonden." Dat veranderde de zaak. Als onderdaan van den Czaar kon zij, op btoote aanwij zing van een hoog geplaatst persoon zon der eenigen vorm van proces in hechte nis worden genomen. Ik stond hier dus voor een bijna onoverkomelijke moeilijk heid. Maar mooht ik gedogen, dat dit teere. hulpbehoevende meisje gevangen bleef? „Ik heb mijn besluit genomen," zei ik eensklaps, mij tot de oude non wendend, die intusschen de boeien van ELma's han den had ontsloten. „U zult toch niet ondoordacht bande len," vroeg zij smeekend. „Bedenk dat niet alleen uw leven, doch ook het mijne gevaar loopt." „Haar vijanden hebben ook mijn leven bedreigd," antwoordde ik, haar strak in de diepe, geheimzinnige, donkere oogen ziend. „Haar hebben zij ongelukkig ge maakt; ik zal nu optreden als haar be schermer." "H°e?" -p. „Men wacht mij buiten m de boot. Ik ben van plan haar met mi} mede te nemen." „Maar dat is onmogelijk; dat is onuit voerbaar", zei de non, heesch van angst. „Als de wacht u ontdekt, zult u worden neergeschoten." De behandeling van de mijnwet in het Lagerhuis was Donderdag genaderd tot de eindstemming over het eerste deel met de befaamde beperking der productie tot het noodzakelijk quotum. De liberalen hadden een amendement ingediend om dit deel uit de wet te lichten en het eer ste deel alleen te doen bestaan uit de be- marktingsvoorstellen. Na de rede van den minister werd tot stemming overgegaan en het liberale amendement bleek onder toenemende spanning met 280 tegen 271 stemmen te zijn verworpen. De conservatieven stem den als één man tegen, de 3 aanwezige onafhankelijken stemden voor. Van de 58 liberalen waren er 3 afwezig, acht stemden blanco; vier stemden tegen hun eigen amendement en. de 42 anderen stemden met Lloyd George voor het amendement. De uitslag werd met minu tenlang aanhoudend handgeklap en ge juich door de arbeidersbanken begroet. Londen, 28 Febr. Tengevolge van een dan een dikke keel, daarna een schorre hoest. Neem toch dadelijk Akker's Abdijsiroop, welke de vastzittende slijm doet loskomen, de ziektekiemen ver wijdert en Uw hoest in den aanvang kan verdrijven voordat Gij het slacht offer wordt van een AfCiTtmR*^ telkens terugkeerende chronische bronchitis. Flacons: f 1,50, f2.75,f4.50 60 cent p. doos Iets Nieuwst Voor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen" met behoud van alle genezende bestanddeelen tot plotselinge ongesteldheid van Graham, den minister van handel, zal het debat over de mijnwet verdaagd worden. Het is bekend geworden, dat de mijn werkera besloten hadden in staking te gaan, wanneer de regeering verslagen zou zfln. Het Vlaamsch-nationale Kamerlid voor Meohelen Ward Hermans heeft thans een memorie van toelichting op het van hem uitgaande wetsvoorstel betreffende de publicatie van de Fransch-Belgische do cumenten ingediend. Bedoeling met het indienen van dit wetsvoorstel is, volkomen opheldering te zien verschaffen in alles, wat aan de pu blicatie der documenten is voorafgegaan en op deze laatsten betrekking heeft. Naar Havas meldt, heeft Tardieu Don derdagavond aan journalisten verklaard, dat zijn kabinet zeker Zondag samenge steld zou zijn. De samenstelling zou zich van het vorige door opneming van ten minste 5 radicale ministers onderschei den. ECHTE FRIESCHE 20 SO ct per ons De zuster ij'lde naar de deur om ons den weg te versperren en mij zoodoende te verhinderen, aan mijn voornemen gevolg te geven. „Wat u zelf aangaat, dbe zooals gij wilt: wendt u tot den baron; tot den Czaar; doch doe geen poging ben gevangene van hier te bevrijden, dat is onbegonnen, roekeloos werk. De man, die u uit Abo hier neen bracht, zal zulk een verant woordelijkheid niet op zich durven ne men, ik smeek u, laat haar achter." „Kom," zei ik tot Elma, geen acht slaand op de non. „Laten wij trachten van hier te komen." Zij hoorde mij helaas niet, doch zij be greep wat ik bedoelde en volgde mij. Het was een roekelooze daad, want ge steld, dat wij er in slaagden ongehinderd het meer te bereiken, hoe zouden wij, on bekend met bet terrein, den weg vinden in de onmetelijke wouden, zoo ver van de bewoonde wereld? Toch achtte ik het mijn plicht haar met miji mede te nemen, en had ik mij niet van het eerste oogenblik, toen ik nog enkel haar portret had gezien, tot haar aangetrokken gevoeld; en was de band, die mij van dat oogenblik aan haar bond. niet iederen dag hechter geworden? Zij drong zich angstig tegen mij aan toen wij door de gang liepen, aan welker einde zich de sterke, zware deur bevond. Eenmaal in de boot, konden wij naar de plaats roeien waar de paarden ons wachtten en wjj waren veilig! Brussel, 27 Febr. De Kamer nam met 154 tegen 10 stemmen en 6 onthoudin gen het eerste artikel van het wetsont werp tot vervlaamsohing van de hooge- school van Gent aan. Derhalve zal te be ginnen met het academiejaar 1930/31 het onderwijs aan de Gentsohe hoogesohool in de Vlaamsche taal worden gegeven. Art. 2, waarbij wordt voorzien, dat alle cursussen, behalve die, welke opleiden tot den graad van ingenieur, trapsgewijze zullen worden vervlaamseht en art. 3, waarbij wordt voorzien, dat de speciale technische scholen met ingang van het academische jaar 19351936 geleidelijk zullen worden vervlaamseht, werden daarop eveneens met groote meerderheid aangenomen. Woensdag worden de verdere artike len, die van minder belang zijn, behan Na den middelbaren leeftijd heeft men zoo vaak last van rugpijn, duize ligheid, waterzuchtige zwellingen en urinestoornissen. En dan moet vaak gedacht worden aan overspannen nieren. Want gedurende uw geheele leven passeert iedere drie minuten het bloed de nieren om gedltreerd en gezuiverd te worden. Geen wonder derhalve, dat deze organen verzwakken kunnen. Er bestaat gevaar voor uitbreiding van uw kwaal en daarom is het ver standig bijtijds in te grijpen. Versterk uw nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het zacht werkende middel, dat blijkens de ervaring van zoovelen een weldadigen invloed kan uitoefenen. Houd uw nieren jong en flink, dan houden deze uw flink en jong. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. ln glazen verpakking f 1.75 p. flacon. boot ons wachtte, toen plotseling het flauwe licht van onze lantaarn op iets viel, dat schitterde. Op hetzelfde oogen blik riep een zware stem: „Halt, of ik schiet!" Meteen bevonden wij onis tegenover een schildwacht, die met den rug naai den uitgang stond. Zijn donkere oogen schitterden vlak achter den trekker van zijn karabijn, gereed aan de bedreiging gevolg te geven. De moed ontzonk mij een oogenblik. Ik haidi roekeloos gehandeld en was in ban den getallen van Zijne Excellentie baron Xavier Oberg, den gewetenloozen Gou verneur-Generaal ik was gevallen in den valstrik, die men mij zoo handig ge legd had. Ik was gevangene in deze verschrik kelijke vesting, waar niemand, de wach ten uitgezonderd, levend uitkwam; in die Bastille van den Beul van Finland. HOOFDSTUK XXHI. Ik zag dat ik verloren was; en als een laatste kans, zonder aarzeling, sprong ik onverhoeds onder bet vuurwapen door op mijn tegenstander aan. Hij richtte zijn karabijn lager, doch te laat, want reeds had ik hem om het middel gegrepen. Ik besefte maar al; te goed, dat ons behoud afhing van snel handelen. Maar als nu de boot eens niet meer achter de gesloten deur lag te wachten? Als mijn Fin eens niet gereed was ons op te nemen? Dan was ik reddeloos verloren en het ongelukkige meisje met mij. Elma had zioh vol1 angst tegen den muur ge drongen. Zoodira zij evenwel bemerkte, dat ik slaags was, sprong zij' snel toe en greep het vuurwapen met beide handen vast om het den wachter te ontrukken. Zijn vingers waren den trekker kwijt. Hij deed alle moeite bet wapen af te vuren, en alarm te maken. Ik zag dit en gebruik makende van een truc, dien ik in mijn jeugd te Uppingham geleerd had, lichtte ik hem een beentje, waardoor hij wankelde en bijna viel. Op hetzelfde oogenblik ontrukte Elma hem het geweer. Hij; was forsch en sterk; veel gespier der dan ik; doch te Uppingham had ik bekend gestaan als een goed worstelaar en zoo ooit, dan was zeker thans de ge legenheid! daar, het te tooneni. De man riep om hulp; zijn zware, hee- sche stem weergalmde dof door de gan gen. Wanneer een van zijn kameraden dien hulpkreet hoorde waren wij ver loren. Wij worstelden als wanhopigen; bij alle krachten inspannend mij ten onder te brengen; ik van mijn kant alle beher dighedd en trucs toepassend, waarover L de beschikking bad. Op een ongelukkig oogenblik deed lk een verkeerden greep ent zijn band vrij makend, omsloot op hetzelfde oogenblik mijn keel als een ijzeren schroef. Ik spande alle kracht in, mij los te wringen; doch vergeefs. Ik hoorde een plomp en zag, dat Elma het geweer in het water had geworpen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1