WOUTERLOOT eUKGRocmeri Derde Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 1 MAART 1930 oost-lndië. LUCHTVAART. Malversaties door een lid der Eerste Kamer. De zaak-Liebermann. Yreeselijk drama bij Bennekom. ENGELAND. De verdwijning der linieschepen. In het vragenuur heeft MacDonald in het Lagerhuis, in antwoord op verschil lende vragen bevestigd, dat het ongetwij feld de politiek der regeering was om ten slotte tot afschaffing van de linieschepen te geraken, maar uitsluitend langs den weg van internationale overeenkomst. En geland had nu een goed voorbeeld ge geven, maar het zou nu verder geen ton van zijn vloot schrappen, tenzij met wederkeerigheid. Toen een conservatief daarna vroeg: Is de premier van meening, dat er nog eenige kans bestaat op die in ternationale overeenkomst? antwoordde MacDonald: zeer zeker. CHINA. TEGEN DE CHRISTENEN. Geestelijken door communisten weggevoerd. Reuter meldt uit Hongkong, dat daar bericht ontvangen is uit Sjioetsjou in Chi na, over een ontvoering van christenen uit het district Jingtak door lieden die men voor communisten houdt. Het geschiedde op 26 dezer. De weggevoerde christenen zijn de katholieke bisschop Versiglia, pater Caravario en verscheidene Ohinee- zen. Men denkt dat de ontvoerden naar het gebergte zijn gebracht..Er is nog geen losprijs voor hen bedongen en hun lot is onzeker. HET CONFLICT MET RUSLAND. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Nanking heeft bericht ontvangen, dat er nog altijd 45 Ghineesche onderdanen door de sowjetoverheid te Wladiwostock gevangen worden gehouden, hoewel de overeenkomst van Chabarofsk bepaald heeft, dat beide partijen de menschen, die bij het conflict over den Oost-Ohineeschen spoorweg gevangen waren genomen, in vrijheid zouden stellen. China heeft reeds alle Russische gevangenen op vrije voe ten gesteld. De regeering zal Duitschland om bemiddeling vragen. BELGIË. DE ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN Door de regeering is medegedeeld, dat zij een crediet van 25 millioen francs voor de feesten bij de honderdste verjaring van België's onafhankelijkheid voorziet. Daarvan zijn ongeveer 8 millioen bestemd voor de comité's in de verschillende pro vincies. Ieder provincie-comité ontvangt verder een subsidie van 400.000 francs voor deelneming aan den grooten histori- sohen optocht, die in Juli te Brussel zal worden gehouden. Met het organiseeren van het groote vaderlandsche feest, op 21 Juli op den Belgischen nationalen feestdag in de hoofdstad te houden, zal een bedrag van ongeveer 5 millioen francs gemoeid zijn. SPANJE. SANCHEZ GUERRA SPREEKT. Zijn afkeer van dien Koning. De voormalige conservatieve minister president Sandhez Guerra heeft Donder dag zijn met spanning verwachte rede voering voor een overvol huis gehouden» In de groote zaal waren alle politieke per soonlijkheden) aanwezig. Allereerst legde de redenaar er dein nadruk op, dat hij slechts in eigen naam sprak. Hij wees op de moeilijkheden, waarin het lanid was ge komen, sedert den dood van Alfons XII. Herhaaldelijk heeft de koninklijke familie op het punt gestaan te vertrekken. De moeilijkheden zijn toen echter door den trouw aan de grondwet van de koningin moeder Christina zonder dictatorale maat regelen opgelost Sanohez Guerra eisohte zoo streng moge lijke afrekening met de dictatuur van Primo de Rivera van den eersten tot den laatsten man. Het is te betreuren, dat de dictatuur ertoe heeft bijgedragen een gun stige stemming te scheppen voor de repu bliek. Hiervoor moet de koning verant woordelijk gesteld worden, van wien Pri mo de Rivena slechts executief orgaan was. Spr. verzekerde met nadruk, dat hij een aan de grondwet getrouw monarchist en geen republikein was. Desondanks moet hii Spanje het recht toekennen voor een republiek te zijn, wanneer het volk het wil. Tenslotte gaf Sandhez Guerra nog maals uiting aan zijn persoonlijken afkeer van den huidigen koning. Nadat de redevoering geëindigd was, trokken eenige duizenden menschen met roode vlaggen door de straten en demon streerden tegen de monarchie en den1 ko ning. 'De politie greep in en dreef de me nigte met den blanken sabel uiteeen. Van monarchistische zijde werden vlugschrif ten voor den koning verspreid, die echter vaak op demonstratieve wijze werden ver scheurd. VEREENIGDE STATEN. DE MOORDZAAK GROENEBOOM. Soerabaja, 27 Februari 1930. De raad van justitie heeft, in revisie uitspraak doende, in de moordzaak Groeneboom, de vonnissen van den Landraad van 10 en 8 jaar vernietigd en beide moordenaars veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. DE COMMISSIE BETREFFENDE HET WERVEN VRAAGSTUK. De minister van defensie, dr. Deckers, heeft gisterenochtend in een der lokalen van het departement de door hem inge stelde commissie betreffende het werven- vraagstuk geïnstalleerd met een korte rede, welke door den voorzitter der com missie, ir. J. A. Kalff, oud-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, werd beant woord. UIT HET NEDERL. VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. In de Woensdag te Amsterdam gehou den vergadering van den bestuursraad van het Nederl. Verbond van Vakvereeni- gingen is, naar Het Volk meldt, de oom missie samengesteld, die in 1931 een be zoek zal brengen aan Ned»-Indië. Het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen heeft aangewezen E. Kopers. De bestuursraadvergadering heeft de heeren P. Danz en P. Moltmaker benoemd. Als eerste plaatsvervanger is aangewezen de heer A. F. Muller, als tweede de heer J. S. Noordhoff en als derde die heer F. v. d. Wat zegd, het meest doeltreffend bestreden kan worden door belastingverlaging. De nieuwe regeling van de ünancieele ver houding tussohen het Rijk en de gemeen ten, die minister de Geer per saldo ook als een belastingverlaging beschouwt, dreigt echter de belastingjvlucht weer in de hand te werken door het (op zichzelf natuurlijk rechtvaardige) verdwijnen van de gemeentelijke „belastingvluchtheu vels". De belastingpolitiek moet er op gericht zijn het nu weer gebleken tekort in de kapitaalvorming hier te lande zoo. snel mogelijk te doen verdwijnen. De gunstige opbrengst der Rijksmiddelen wijst ook op de mogelijkheid van belastingverlaging. VERMINDERING DER VEILIGHEID? Vragen van het Kamerlid van Voorst tot Voorst in verband o.a. met den moord te Bennekom. Het Tweede-Kamerlid Van Voorst tot Voorst heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Justitie ge richt: Is de minister niet van oordeel, dat op schrikbarende wijze de openbare veilig heid van stad en land vermindert, om. blijkende uit de moorden van de laatste maanden te Voorburg, Den Haag en nu wederom uit den afsohuweljjken moord te Bennekom? Acht de minister het thans niet plicht maatregelen te beramen tot het verkrij gen van meer veiligheid in het bijzonder op de buitenwegen, en tot het overwegen van verscherping van straffen, op mis drijven in onze wet gesteld, bepaaldelijk- tot wederinvoering van de doodstraf? DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. D© „Grotius" passeert het eerst die sluis. Bij wijze van proef is, zoo meldt het Hdbl., het stoomschip „Grotius" van de Stoomvaart Mij. Nederland, als eerste zeeschip gistermiddag door de nieuwe groote sluis te IJmuiden naar zee ge schut. Het doorschutten had een vlot ver loop. TEGEN DE LONDENSCHE VLOOTCONFER ENTTE. Washington, 28 Februari. De demo craat McKellar uit Tennessee heeft in den Senaat voorgesteld de Amerikaansche de legatie ter Londensohe vlootconferentie terug te roepen, omdat er toch geen kans bestaat op het verkrijgen van een beper king van de vloten. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA. HET EINDE VAN DEN OPSTAND IN SAN DOMINGO. De Ass. Press meldt uit Santo Domingo dat president Vasquez een decreet heeft onderteekend, waardoor Rafael Estrella Urena, een der leiders van de opstande lingen, tot minister van binnenlandsche zaken en plaatsvervangend ministerpresi- INKOMENS, VERMOGENS EN BELASTINGDRUK. Belastingverlaging noodlg. In het Februari-numimer 1930 van „Maatschappij-Belangen", tijdschrift der Ned. Maatschappij' voor Nijverheidi en Handel, is een beschouwing opgenomen over de onlangs gepubliceerde nota der sub-commissie uit de commissie voor de Economische Politiek over inkomens en vermogens in Nederland in 1915 en 1927. In aansluiting daaraan worden eenige ge gevens over den belastingdruk hier te lande vermeld, en de wenschelijikheid be toogd van verdere belastingverlaging. Uit de nota blijkt, dat het totale particuliere inkomen hier te lande er van rond 2380 m'lllioen in 1915 is gestegen tot 5048 mil lioen in 1927. Rekening houdend met de toestemming der bevolking in dit tijd vak en de daling van de koopkracht van den gulden, constateert de commissie eeri reëLe toeneming der inkomens sinds 1915 met ruim 7 Die stijging komt vooral in de lagere inkomens 3000 tot uiting. Tegenover de stijging van het totale volksinkomen constateert de oommissie echter een relatieve daling, van het volks vermogen en wel met een percentage van 2.98 nadat rekening is gehouden met den Invloed van bevoHtingstoeneming en gedaalde geldswaarde. Uit dit officieels verslag blijkt dus een relatieve achteruitgang van het volksver mogen ginds 1915, terwijl de noodzake- lljheid van uitbreiding onzer voor een toenemend kapitaal-intensieve export-nij verheid (wil het welvaartspeil der sterk toenemende bevolking gehandhaafd kun nen blijven) juist een grooter hoeveelheid beschikbaar kapitaal per hoofd der be volking dan vóór den oorlog zou ver- eiöchen. De schrijver van het artikel is boven dien van meening, dat' de oommissie den toestand, wat het vermogen betreft, zlfs nog te gunstig voorstelt. Hij oefent cri- tiek op de berekening van dat deel van het totale vermogen, dat bestaat uit de kleine en kleinste vermogens, die niet VLIEGDIENST BATAVIA MEDAN V.V. De geregelde luchtlijn Batavia—Medan v.v. wordt met 't imidden van dit jaar geopend. EEN MERKWAARDIG ONGELUK IN DE LUCHT. Boven het vliegveld Ciampioni bij' Ro me zijn Woensdag twee jachtvliegtuigen op ongeveer 50 M. met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Ondanks de ge ringe hoogte wisten beide vliegers zich door een parachutesprong te redden. VLIEGONGELUK. Een letterkundige gedood. De Duitsohe letterkundige dr. Friedrich Koch-Wawra, die in de school voor vlie gers te Berlijn-Staaken les nam, is Don derdagmiddag toen hij een noodlanding bij Wittenberg wilde doen, om het leven gekomen. Het was zijn laatste tocht voor zijn examen als piloot. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Koch is slechts 34 jaar oud geworden. Hij was een typische globetrotter, die alle denkbare beroepen heeft uitgeoefend. Hij had als jongen koffers gedragen aan de Berlijn- sche stations. Later verdween hii uit Duitschland en dook na eenigen tijd in Mexico op, waar hij eindexamen deed aan een college in een klein provinciestadje. Te Hoboken (New York) verdiende hii zijn brood als bananendrager en ook heeft hij als steward gevaren op groote en kleine schepen. Hü is gepromoveerd tot doctor in de staathuishoudkunde aan de univer siteit te Munster in Westfalen op proef schrift: „Het geslachtelijk leven van een onbekenden volksstam op een in Neder' landsch koloniaal bezit zijnd eiland". Van zijn hand zijn tallooze spannende reisver halen versohenen. Binnenland. de Veendiammer op de Disoontobank ter waarde van eenige mfflioemen aan den boedel heeft onttrokken, door het sluiten van het oontract-Paardekooper. Bij dit oon/tract kocht Paardekooper de Veendammer voor 5 millioen, van wel ken koopprijs hij in mindering mocht brengen de vordering van de Veendam- mer op de Discontobank. Deze laatste had voor een groot deel aan die vordering kunnen' voldoen. Paardekooper was al thans voor een aanmerkelijk bedrag goed. Verder overwoog het hof, dat Lieber- manin heeft geweten, dat de pandbrieven niet meer voldoende gedekt waren voor de overdracht, door welke de dekking nog minder werd". De kwade trouw van Lieber- manin en Möhring te dezer zake staan dan ook vast, aldus het hof. 'Ten aanzien van de strafmaat overwoog het hof, dlat het, vooropstellende, dat ver dachte een ernstig misdrijf heeft gepleegd, als verzachtende omstandigheid in aan merking meent te moeten nemen het feit, dat zijn raadslieden, die de aangewezen personen waren om hem, vreemdeling, op het immoreele van zijn handelingen te wijzen, op zeer laakbare wijze in gebreke zijn gebleven die taak te vervullen, waar door het hof verdaohtes strafwaardigheid belangrijk verminderd acht. Ook houdt het hof rekening met de be hoorlijke schikking, welke verdachte met curatoren heeft getroffen, waardoor het grootste gedeelte van het geld weder in de kas der Veendammer is gevloeid. De straf. Derhalve veroordeelt het hof Salomon Liebermann wegens medeplegen van be driegelijke bankbreuk tot een gevangenis straf van' 2 jaar, verminderd met 1 jaar voorlooplge hechtenis. BH de N. V. NederL Spaarver- zekering voor Katholieken, Hoofd kantoor Amsterdam. Donderdag nam het Amsterdamsche Gerechtshof kennis van het hooger be roep van den gewezen directeur der N.V. Nederlandsche Spaarverzekering voor Katholieken, hoofdkantoor Amsterdam, die verdacht wordt van vijf verduiste ringen in dienstbetrekking, het openbaar maken eener onware balans en valsch- heid in geschrifte. Volgens de beide dagvaardingen, in deze zaak uitgebracht, verduisterde ver dachte in het tijdvak tusschen 1 Maart 1923 en 1 September 1926 op verschil lende tijdstippen gelden tot een geza menlijk bedrag van f 9634.47. De valschheid in geschrifte had vol gens de dagvaarding hierin bestaan, dat hij in 1923 of in 1924, althans tusschen 1 Januari 1923 en 1 Januari 1927 opzet telijk de notulen der op 2 Juli 1922 ge houden vergadering van den raad van commissarissen der N.V. heeft vervalscht, met het oogmerk om die als echt en on- vervalscht te gebruiken of te doen ge bruiken, terwijl uit het gebruik nadeel kon ontstaan. In -eersten aanleg had het O.M. één jaar gevangenisstraf gevorderd. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank verklaarde verdachte op 7 November 1.1, schuldig aan verduistering meermalen gepleegd en aan valschheid in geschrifte en veroordeelde hem tot negen maanden gevangenisstraf, daarbij overwegende dat een langduriger straf zou zijn opge legd, als het feit niet meer dan drie jaren geleden was gepleegd. Verdachte verklaarde in hooger beroep te zijn gekomen (het O.M. appelleerde niet mee), omdat hjj zich niet schuldig achtte. Evenals In eersten aanleg, verklaarde verdachte, dat hij de voorschotten op nam, gedeeltelijk met toestemming van commissarissen, gedeeltelijk op afkorting van salaris. Als er gelden gebezigd zijn voor privé-doeleinden, dan had dit niet mogen plaats hebben, doch is het ge schled met toestemming van den presl dent-commissaris. Er werden een tiental getuigen ge hoord, o.a. ir. L. J. M. Feber uit Den Haag, die president-commissaris van de naaml. vennootschap ls geweest en die de verklaring van verdachte bestreed. Nooit gaf hij toestemming aan verdachte om gelden of accepten van de naaml vennootschap ten eigen bate te gebruiken L. veroordeeld tot 2 Jaar gevan genisstraf, verminderd met 1 jaar voorlooplge hechtenis. Gisteren heeft het gerechtshof arrest gewezen in de zaak tegen Salomon Lieber mann, die door de rechtbank te Amster dam veroordeeld was tot 3 jaar gevange nisstraf wegens uitlokking en medeplegen van bedriegelijke bankbreuk. Het hof vernietigt het vonnis der recht bank, daar het hof ta.v. het 'bewijs tot een andere conclusie komt dan de rechtbank. Het neemt echter wel de heeie tenlasteleg ging over. Het hof acht bewezen, dat Liebermann Requisitoir. dent wordt benoemd. - j -. Vasquez heeft aan de nationale verga- onder de Vermogensbelasting vallen dering verzocht, zich om gezondheids- Schr. betoogt verder o.m., dat voortge- redenen naar het buitenland te mogen gaan moet worden met belastingverla-j tezamen en in vereenigmg met Möhring begeven Urena is in 1926 minister van ging bij het Rijk. Minister de Geer heeft ter bedriegelijke verkorting van de redh- lustitie 'en onderwijs gewekt en werd onlangs bij de verlaging van belastingen ten der schuldedschers van de Veendam- later tot gezant in Frankrijk benoemd, ten behoeve van het Leeningsfonds ge- mar in September 1927 de vordering van De advocaat-generaal mr. Bauduin was van meening, dat het vonnis op formeele gronden niet gehandhaafd is en dus ver nietigd zal moeten worden. Ook wanneer een naaml. vennootschap geld in kas heeft, moet dat, evenals bij een particu lier persoon, gerespecteerd worden. Ook de directeur mag, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, geen geld uit de kas zijner naaml. vennootschap nemen. Ook als commissarissen daartoe onbevoegd vergunning geven, ontslaat dit den di recteur niet van zijn strafrechtelijke ver antwoordelijkheid. Hoogstens wordt dan de directeur moreel gedekt, strafrechte lijk echter niet, Donderdagmiddag om kwart over vier uur wandelde mej. Boerwinkel, verpleeg ster te Bennekom, mei) 'haar- 21-jarige vriendin mej. T. Koperberg, verpleegster te Velp, afkomstig uit Arnhem, op den Jreukelerweg, op ruim een half uur af stand van Bennekom. Op den hoek van een denneboechje stond een als heer ge- deed ran.ni, die de meisjes aansprak em mar vervolgens aanrandde met een dolk mes. Mej. B. kreeg een snede over beide handen. Zij nam de vlucht en ontmoette spoedig den jachtopziener Rozeboom, wien zij het gebeurde mededeelde. Deze bracht haar in de woning van den arbei der Tetjer en waarschuwde de politie te Bennekom. De rijksveldwachter Wien en de ge meenteveldwachter Wassink begaven zich onmiddellijk naar de plaats van het ge beurde, waar zij een bloedspoor ontdekten. Dit volgende vonden zij spoedig het lijk an mej. K. Dr. van Omime uit Bennekom, die even eens gewaarschuwd) was, verbond mej. B., waarna hij den dood van mej. K. consta teerde. Inrtiuisscheni werd! met behulp van een politiehond getracht den dader op te spo ren. Er werd een man aangehouden, die echter door mej. B. niet is herkend en weer op vrije voeten is gesteld. Het lijk van mej. K. is naar het zieken- ïuis te Bennekom vervoerd. Mej. B. heeft het volgendie signalement van den moordenaar kunnen opgeven: De man is pl. m. 30 jaar oud, middelmatig groot, draagt een versleten grijsachtig costuum zonder overjas en vermoedelijk een dophoed» De politie in den gansohen omtrek ls gewaarschuwd en met haar nasporingen begonnen» Tot nu toe ontbreekt echter elk spoor van den dader. De toedracht. Uit Ede warden nog de volgende blzon- derheden omtrent het drama gemeld: Donderdagmiddag wandelden d'e 21-ja- rige mej. Boerwinkel, leerling-verpleeg ster, te Beninekom en de 21-jarige leer ling-verpleegster mej. T. Koperberg uit Velp en wonende te Arnhem, op den Breukeier Weg in de richting van de spoorlijn. Omstreeks kwart voor vier wer den zjj aangesproken door een omstreeks 30-jarigen man, die de beide meisjes met een dolkmes dwong met hem mee te gaan. Hij voerde de meisjes mee in het bosch tusschen Ede en Wolfheze, ongeveer 500 meter ten Noorden van het rijwielpad van Ede naar Wolfheze. Daar, midden in het bosch, heeft zich een vreeséüjk drama af gespeeld. De onverlaat overviel mej. Ko perberg en wierp haar tegeni den grond. Het meisje verzette zich krachtig, doch was niet tegen den man opgewassen. Het doel van den man was, met het meisje niet nader te noemen handelingen te plegen. Toen zij zich bleef verzetten, heeft de bruut met een driekantig, lang dolkmes liet meisje in den rug gestoken, aan welke verwondingen dj spoedig moet zijn be zweken. Haar vriendin, mej. Boerwinkel, wilde ïaar helpen, doch toen zij zag, dat de man mej. Koperberg doodstak, ls zij gevlucht» Zij had evenwel verwondingen aan de handen opgeloonen, terwijl ook mej. Ko perberg in de worsteling aan den pols verwond werd. Mej. Boerwinkel vluchtte in de richting van Bennekom en op weg daarheen ont moette zij den jachtopziener Roozenboom» In overspannen toestand vertelde zij hem in verwarde taal wat er gebeurd was. De jachtopziener bracht het meisje naar de woning van den arbeider Tetjer en ging onmiddellijk daarop de politie en andere autoriteiten waarschuwen. Onmiddellijk heeft de 'politie alle maatregelen genomen om te.trachten den dader van het vreese- 1'ijk misdrijf in handen te krijgen. De hulp van de marechaussee en de rijksveldwacht werd ingeroepen, terwijl het parket te Arnhem werd gewaarschuwd. Nog Don derdagavond heeft het parket een onder zoek ter plaatse ingesteld. Uit Arnhem kwamen naar Ede de officier van justitie mr. E. van Ryckevorssel, de reohter-com- missaris mr. H. Hannema, en de politie deskundige dr. Hesselink. Deze heeren werden naar de plaats van het misdrijf ge voerd door den inspecteur van politie te Ede, den heer Hulsman', waar een uitge breid onderzoek werd ingesteld. Aan politiehonden werd lucht gegeven op het lijk en een zeker spoor weid ge volgd. Direct resultaat heeft dit onder zoek Donderdagavond nog niet opgeleverd. Het spoor dat de honden volgden, liep ten slotte dood' in het bosoh. Onder leiding van den polltie-deskundige dr. Hesselink werden foto's van het lijk genomen. Het stoffelijk overschot van mej. Ko perberg is daarop door de justitie in be slag genomen. Het zal voor het verrichten van een' sectie naar Arnhem worden over gebracht Mej. Boerwinkel was intusschen naar het 'huis van dr. H. H. van Omme te Ben nekom overgebracht, waar zij voorlooplg zal blijven. Het was Donderdagavond vrijwel onmo gelijk haar een verhoor af te nemen. Het meisje was zeer overspannen en kon een betrekkelijk vaag signalement van den dader geven. Zij wist te vertellen, dat toen de man de beide meisjes aan sprak, hi1 o. a. zeide: „Ik ben een' beetje rra.Tr" gek" De omgeving is tot op verrem afstand door de politie afgezocht en het onderzoek werd' ook gedurende den nacht voortgezet. 'De plaats van het misdrijf is door de politie afgezet om te voorkomen, dat even- tueele sporen van den dader zullen ver dwijnen. De politie te Ede heeft nog Don- Spreker vraagt verdachtes schuldig- derdagavond een belooning van honderd verklaring en veroordeeling tot vier gulden uitgeloofd voor dengene (degenen) 01 w Je.V?n«geTs8av a,'t v ?ie nadere lnüoh^wen omtrent den dader Het Hof zal op 18 Maart a.s. uitspraak kunnen verstrekken. Reeds hebben zich eenige personen aangemeld, die meenen doen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9