KANNEWASSER KT GEHEIM VAK DE LOLA IS ALTIJD KQNIJH's BELDERSCHE ROOKWORST Eerste Blad. BUITENLAND. lE/DT CfJ MTEND LEVEN? Nr. 6775 DINSDAG 4 MAART 1930 58ste JAARGANG OOK VOOR ENGELAND. De burgerongehoorzaamheid Engeisch-indië. in „Een oorlog zonder wedergade" zal beginnen. 0 Wij BREIEN I8IEBBIEE! FEUILLETON Nogmaals riep hy op hulp. Het Kabinet samengesteld. De samenstelling van de dele gatie voor de Vlootconferentle. De onrust in Spanje. Opnieuw relletjes te Madrid. Een verklaring van dé regee- rlng tegen Sanchez Guerra. Berenguer afgetreden. Herstel j van de dictatuur? benedenstad. Honderd vtfftlg woningen ver brand. CHINA Opnieuw vuurde men; dodh door de duisternis misten de schoten. De ven SPOORSTRAAT - TELEFOON 339 „Wat raadt gy ons? Het hoofd der po litie zei, dat wy u ten volle toonden ver Het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder. Wanneer én door wie moet de voorbereiding daarvan geschie den? Op spoed aangedrongen. De inleiding. Ons leven la een roman, waarin wy zelf Vergevorderde onderhandelin gen met den Norddleutscher LloycL Een studiereis naar Rusland. per flacon. FOSTER'S MAAGPILLEN (Wordt vervolgd). COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Lloht op voor alle voertuigen t Dinsdag 4 Maart 0.18 uur. Woensdag 6 6.16 In gezaghebbende Britsch-Indisohe kringen verklaart men dat de veldtocht voor ongehoorzaamheid van de burgers aan de wet over veertien dagen zal begin nen. In een rede te Ahmedabad heeft Val- labhari Patel, de rechterhand van Gandhi, verklaard „dat over enkele dagen een oorlog zonder wedergade in de we reldgeschiedenis zal beginnen, met Guje- rat als uitgangspunt". Zij die den dood vreesden, moesten een pelgrimstocht gaan ondernemen en de rij ken zich naar het buitenland begeven. Een ultimatum van Gandhi aan dén Onder-Koning. Uit Nieuw Delhi wordt gemeld, dat Gandhi, de leider der Indische nationa listen, Zondagavond door een bijzonderen koerier een ultimatum aan Lord Irwin, den Britschen Onder-Koning van Indië, heeft laten overhandigen, waarin inwil liging van de eischen der nationalisten binnen den tijd van acht dagen wordt gevraagd. De maatregelen, die de Indische natio nalisten denken te nemen ingeval hun eischen worden afgewezen, zijn bekend en bestaan o.a. uit bet z.g. opzeggen der burgergehoorzaamheid. In het ultimatum wordt echter niet gezegd, welke van de reeds gepubliceerde maatregelen de na tionalisten zullen uitvoeren, zoodat Gandhi daaromtrent de beslissing houdt. Echter kan verwacht worden, dat de actie zal worden begonnen met het boycotten van Britsche ambtenaren, het weigeren van belastingbetalen en vooral het breken van het regeeringszoutmonopolie en het weigeren van de betaling van accijns op het zout. Te Nieuw Delhi is een commissie van 29 personen uit vertegenwoordigers van alle nationalistische partijen gevormd, die zal overwegen op welke wijze Indië het snelst den Dominion Status kan be reiken. De commissie zal voor de eerste maal op 29 Maart te Nieuw Delhi bij eenkomen en daar waarschijnlijk den omvang krijgen van een congres van alle deelnemende partijen. De inhoud van Gandhi's ultimatum schijnt in zooverre af te wijken van het besluit van het congres voor algeheele onafhankelijkheid, dat hij niet onafhan kelijkheid eischt, maar een groot aantal eischen stelt waarover de regeering echter niet kan denken. Deze vorm van het ultimatum heeft blijkbaar ten doel, Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Eet op den gelen winkel. - Telefoon 251. om nog zooveel mogelijk andere natio nalisten voor Gandhi's beweging te winnen. Hier en daar houdt men met de moge lijkheid van Gandhi's spoedige arrestatie ernstig rekening. Dat de beweging wer kelijk ongewelddadig zal blijven, gelooft niemand en niemand kan daar ook minder optimistisch over zijn dan Gandhi zelf. Uit een interview in de »Daily Tele- graph* met een bekenden nationalistischen leider, die niet tot Gandhi's partij be hoort, blijkt, dat ook onder al de andere nationalisten de behoefte aan den Domi nion Status zeer sterk is en dat er van de ronde tafelconferentie wel niet veel terecht zal komen, wanneer een vorm van Dominion Status daar niet bereik baar blijkt. verbodht. Zijn bedoeling moet het zdjh geweest, om dan naar Tjlmahl te reizen en de party cement tegen hoogeren prijs weer terug te koopen. De man zal thans door den Landraad worden veroordeeld tot 2 jaren gevange nisstraf, terwyi de hem op te leggen boete tot 60 mille kan oploopen. Twee hooge poutie-ambtenaren zyn af- Grootekamponabrand in Batavia's V7JHL omHnt 7.W hp/toOÉT iiiCfvn van Ha ma- ra door WIEMAM KDQBHPB. 46) Dan hoorde ik buiten een stem. „Houd moed', Excellentie, houd moed; ik kom u te hulp." Het was de trouwe Fin, die in de sohaduw op my, was blijven wachten en nu met haastige, korte slagen het vaar tuig tot voor de deuropening roeide. „Neem de dame", slaagde ik er met veel inspanning in neon het Russisch toe te roepen. „Let niet op my." Tot mijn groote vreugde zag ik, dat hij Elima in die boot hielp. Ik worstelde om mijn leven.. Nog steeds hield hij myn keel omkneld en iedere minuut, iedere seoonde zelfs, werd myn kans op overwinning gerin ger. Ik voelde de krachten my begeven. Zoo lang ik myn armen tegen zyn lichaam aan kon houden, kostte het my betrekke lijk weinig moeite hem in bedwang te houden, maar nu, nu hy rijn vingers I om myn keel had weten te knellen en mij het ademhalen byna belette. Plotseling vloog my een wanhopige gedachte door het hoofd; zette ik de wor steling voort, myn tegenstander geleide lijk naar de deuropening wringend. TARDIEU GESLAAGD. Zaterdagnacht om één uur is Tardieu gereedgekomen met de definitieve samen stelling van zyn kabinet Tardieu zelf is premier en minister van Binnenlandsche Zaken en Briand heeft de portefeuille Buitenlandsche Zaken aan vaard. De premier stelde Zondagmorgen op het Elysée de leden van zyn kabinet aan president Doumergue voor, waarna een officieele kabinetsraad gehouden werd, die slechts enkele minuten duurde. Dins dag zal opnieuw een kabinetsraad worden gehouden, evenals Woensdagmorgen, wanneer de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet zal worden opgestelde Tardieu zal deze Woensdagmiddag in de Kamer voorlezen en onmiddellijk de kwestie van vertrouwen stellen. Besloten is, dat de Fransohe delegatie ter vlootconferentie zal bestaan uit Tar dieu, Briand, Dumesnil, Piétri, de Fleu- riaut, den Franschen gezant te Londen en de Kerguézec, den president van de vlootoommissie uit den Senaat. SPANJE. Te Madrid is het Zaterdag opnieuw tot studentenrelletjes gekomen. De studen ten demonstreerden eerst onder het uiten van kreten voor de republiek in het uni versiteitsgebouw en trokken vervolgens de straat op. Het kwam tot botsingen met de politie. De Spaansche regeering publiceert een verklaring, waarin zy zich tegen de dezer dagen door den oud-minister-president Sanchez Guerra uitgesproken redevoe ring richt. Deze had, zooals bekend, een heftigen aanval op den Koning gedaan. (Opgenomen in ons nummer van Zater dag. Red. Held. Ort.). gezet, omdat zy betoogingen van de me nigte na de rede van Sanchez Guerra niet krachtdadig onderdrukt hebben. Benige' Parijsohe bladen verspreiden 't gerucht, dat minister-president Beren guer zou zyn afgetreden. Berenguer zou den Koning zyn ontslag hebben aange boden, omdat deze hem verwyten zou heb ben. gedaan over de rede van Sanchez Guerra. Een bevestiging van deze ge ruchten is niet verkregen. In Spanje zou men, aldus de oorrespon dent van 't Berliner Tageblatt te Madrid, in kringen die over een aanzieniyke macht in den staat beschikken, ernstig denken aan de mogelijkheid van een her stel van de dictatuur. Dit zou bly ken uit conferenties, die bekende generaals' heb ben gehouden, in. het byzonder te Barce- lona. Donderdagavond zyn in kampong Klen- teng-pekapoeran, in de benedenstad van Batavia, ongeveer 150 Inlandsche en Ohi- neesche woningen in de asch gelegd, waaronder enkele vrij igroote Chineesche huizen. Vermoedeiyk is de brand veroor zaakt doordat een Chineesche opiumschui ver een lampje omver heeft geworpen. Het totaal verbrande oppervlak bedraagt 6000 M2. De schade wordt geraamd op 40 tot 60.000 gulden. Byna niets was door verzekering gedekt. De verbrande huizen waren bewoond door 26 Chineesche en 78 Inlandsche gezinnen, tezamen. 323 zielen. Hulpmaatregelen zijn getroffen o.a. de bouw van een tydelyke loods voor dak- loozen. Het blusschingswerk werd bemoeiiykt door watergebrek. DE NIEUWE BURGEROORLOG. Groote slag aanstaande. Volgens een draadloos N. T. A-berioht uit Peking gelooft men dat er een groote slag aanstaande is in verband met een poging van Tsjang Kai Sjek om Tientsin en Peking in te nemen. DE GROOTE OPIUM-AANHALING TE PRIOK. De Opiumfabriek hêeit thans het, door de Douane te Priok aangehaalde, opium onderzoohit, meldt de Java Bode. Er is in totaal uit 16 vaten omtreeks 7268 thiail en 20 mat gehaald. Dit zou voor de aanhalers een premie van 29052.80 zyn. Maar het blad verneemt, dat aan den heer Ran- ouret ,ysl echts" 6 mille zal worden uitbe taald. Dit beteekent dan tevens dat hy in 1930 zoo het geluk hem dienstig zou rijn en hy nog meer aanhalingen zou doen, feiteiyk geen premie meer zou krij gen, daar aan een gouvernements-ambte naar niet meer dan 6 mille per jaar wordt betaald. Alleen de Landvoogd kan een hoogere premie doen uitkeeren. De Chinees, die met de party, opium vanuit Hongkong meereisde, heeft een bekentenis afgelegd. Bjj houdt echter vol geen medeplichtigen te hebben. Het opium is uit Arnoy per prauw naar Hong- i kong gebracht en daar in vaten cement verpakt. Toen de party op Java aan wal werd gebracht, heeft de Chinees ze te lefonisch aan den bouwer 'in Tjiimahi Hy vloekte en schold tot ik met een plotselinge en byna bovenmensoheiyice inspanning van alle beschikbare krach ten, hem nogmaals beentje wist te lich ten; hem met het hoofd tegen den stee- nen bovendrempel van de deur aanstiet. Een oogienblik stond hy overbluft en van dit korte oogenbiik had ik vlug ge bruik gemaakt, de hand van inyti keel te rukken en myn tegenstander tot aan de deur te dringen. Het halfvergane hout kraakte onder ons beider gewicht; een stuk knapte af een doffe plomp, het water borrelde even.en kalm, als ware er niets voor gevallen, klotsten de golfjes weder vredig tegen hot steenen gebouw, waarbinnen zooeven een treurspel was afgespeeld. Een oogenblk stond ik ontzet van me zelf. .1 Een zware, verroeste bel begon te luiden, dof dreunend over de uitge strekte watervlakte. Onmiddellijk roeide de trouwe Fin op miy toe. „Vlug, Excellentie; spring in de boot Daar komt de wacht," riep hij. En inderdaad zag ik achter my het schynsel van licht en het geflikker van wapenen. Een schot knalde en een kogel floot rakelings langs myn hoofd. Met een sprong was ik de boot nx „Roei", riep ik, my omkeerende om te zien of onze trouwe gids misschien ge wond zou wezen. „Houd u bedaard. Excellentie," zei hy, recht vóór ons is scbadluw. Wy moeten hen versohalken, want aan het einde der rivier wacht de politieboot om ons de doortocht te beletten." HET FIJNSTE 80 ct. per pond sters van het fort werden verlicht en wy zagen hoe alles in rep en roer was. De wacht schreeuwde de politiebooten toe, die evenwel nergens te zien wa ren; wy roeiden als razenden dwars over het meer, tot wy; aan de overzyde onder de schaduw waren; dóór gekomen scho ven wy1 langzaam langs den oever terug in de richting vanwaar wij gekomen waren. „Zoodra wij de booten zien, Excellen tie, moeten wij aan wal en het bosch in," ried de Fin. ,*Dat is onze eendge kans op behoud." Nauweiyks had hl] het gezegd of op het midden van het rnieer zagen wy een groote boot, waarin drie wachters, naar het einde der rivier roeien de plaats die wy zoo gaarne bereikt hadden. Eknia wendde haar oog niet van onze vervolgers af; dooh bleef kalm; zy scheen zich volkomen aan my toe te vertrouwen. Wy hoorden de riemen van onze ver volgers knarsen; klaarbUjkeUjk was men in de veronderstelling, dat wy den loop van de rivier hadden gevolgd. Dit was wat de slimme Fin voorzien had; en daarom had hh ons geraden in do scha duw te blijven liggen. Eengryze mist spreidde zioh langza merhand over het water en kwam ons be- grijpeiy korwy z e niet van onpas. „Als wy nu aan wal gaan, zyn wy ge dwongen vier volle dagen in het bosch te blijven," zei de Fin fluisterend. „Slagen wij er evenwel in de rivier te bereiken, dan kunnen wy daar landen en een plaats bereiken om de dame in veiligheid te brengen." Zaterdag is te 's Gravenhage de negen tiende buitengewone algemeene vergade ring van het Kon. Nederl. Landbouw- oomité gehouden onder leiding van den beer J. L. Nysingh, uit De Wyk. De hoer J. B. Westerdyk, uit Uithui- zermeeden, beeft op deze vergadering een inleiding gehouden over het onderwerp: „Op welke wyze en door wie moet de Wieringermeerpolder in cultuur worden gebracht en wanneer en door wie moet de voorbereiding daarvan geschieden?" Spr. maakte enkele opmerkingen be treffende de begreppeling der droogge legde gedeelten en de draineering. Zoo dra de oppervlakte der gronden daarvoor geschikt is, dienen overal gras- en klaver zaden te worden gezaaid, zoo mogelijk overgeaard met doorgevroren grond uit de greppels. Alle gronden behooren ten minste één jaar in gras en klaver te wor den gelegd. De kleigronden late men enkele jaren als hooi- en weiland liggen, de zandgronden iets korter dan de klei gronden. Zoodra de gronden door den verbouw van gras en klaver humushoudend en doorworteld zyn geworden en daardoor, alsmede door de omzetting van natron- klei in kalkklei, doorlatend en bygevoig geen groote schade meer hebben te duch ten van regenrijke perioden, moeten zy successievelyk worden geëffend en onder gronds gedraineerd, Zij kunnen daarna spoedig geacht worden bouwrijp te zyn en geschikt om te worden uitgegeven. De in cultuurbrenging en bouwrijpma- king dienen vanwege het Ryk te geschie den. Het Ryk kieze voor het daarvoor in het leven roepen orgaan niet den rechts vorm eener naamlooze vennootschap, trouwen en dat doen wy ook." „Wy moeten het maar wagen, dunkt my, zei hy na een oogenbiik denkens. „De boot sleepen wy aan wai; en ik zal den oever volgen om te zien wat onze vervolgers uitvoeren. Biyft u maar hier. Ik zal wei oppassen, dat men my niet ziet. Dekking heb ik voldoend© door de iboech- jes en het hakhout. Mocht er tydens myn afwezigheid gevaar dreigen, vlucht dan steeds in Westelijke richting tot u aan een moeras komt; dan moeit u Zuid waarts gaan." Dit zeggend verdween de trouwe kerel in het hakhout. De' duisternis om ons was ondoordringbaar. Teekenen van den na derenden dag zagen wy niet; integen deel, zelfs de sterren waren onzichtbaar en de mist werd steeds dichter. Ik spitste de ooren om het geluld van een roeispaan of een mensoheiyke stem op te vangen, doch niets verbrak de stilte dan het eentoonig geklots van de golven tegen onze boot. Ik nam Ehna'a hand in de mijne drukte ze. Als antwoord drukte rij de imyne; dat was de eenige wyze helaas, waarop wij I elkaar onze gevoelens kenbaar konden maken. Ik had wel een treurige ervaring opgedaan: zij, die ik maandenlang had gezocht en eindeiyk had gevonden, was niet in staat één woord tot ndj te spreken of ook maar één woord te hooren van wat ik tegen haar zei. In de duisternis kon ik haar niet dui- delyk zien, dooh ik voelde dat haar oogen de mijne zochten. Hoe geheel anders had ik mij haar voorgesteld!. noch dien van een waterschap of van een bedrijf in den zin der Bedrijvenwet. Even min belaste het Ryk daarmede het do- meinbestuur, maar stiohte een afzonder- ïyk orgaan, met verordenende bevoegd heid, uitoefenende zoowel de functies van een waterschap als van een landbouwont- glnnlngs- en cultuurmaatschappy. Dringend noodig is het, dat de incul- tuurbrenging van den Wieringermeer polder, met den meesten spoed afdoende worde voorbereid door drie van de be kwaamste practisch en wetenschappeUjk grondig gevormde Nederlandsche land bouwkundigen, opgewassen tegen de technisch en economisch zoo moeiiyke taak der bouwrypmaking van 20.000 KA. uiterst vruchtbaren, maar voorloopig mindoorlatenden, riltigen zeebodem. Be doeld drietal dient tevens de eigenschap pen te bezitten, die hen in aanmerking kunnen doen komen voor het lidmaat schap der later door de regeering aan te wijzen directie van het zoo spoedig moge- Hik door den wetgever in het leven te roe pen Ryksorgaan voor de incultuurbren- ging en bouwrijpmaking van den Wierin germeerpolder. Na een breedvoerige discussie werd tenslotte besloten de regeering in kennis te stellen van een der oonclusies van den heer Westerdyk, nL die, waarin wordt aangedrongen op spoed met de in cul tuurbrenging van den Wieringermeer polder. KONINKLIJKE HOLLANDSOHE LLOYD. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt, zet de Koninkiyke Hollandsche Lloyd de onderhandelingen met den Norddeutschen Lloyd te Bremen inzake een overeenkomst nog steeds voort. Ook aan de Hapag en de Hamburg—Süd zijn voorstellen gedaan om van deze overeen komst deel uit te maken, doch belde maatschappyen stonden hier afwyzend tegenover, daar men den financieelen toestand van den Lloyd niet sterk genoeg achtte. Bovendien maken alle vier maat schappyen deel uit van de Zuid-Amerika- Oonferentie,_ waardoor het aandeel in de vaart op Zuid-Amerika van de Hapag en de Hamburg-Süd voldoende beschermd is. De onderhandelingen tusschen den Koninkiyiten Hollandsohen Lloyd en den Norddeutscher Lloyd zyn zoover gevor derd, dat aan een overeenkomst weinig of §een bezwaren meer in den weg staan. mtrent den feiteiyken inhoud dezer overeenkomst, in het byzonder in hoever re zy van financieelen aard is, wordt een streng stilzwygen in acht genomen. DE RUSSISCHE GELOOFS VERVOLGINGEN. In verband met het overstelpend aan tal berichten betreffende godsdienstver volging in Sowjet-Rusland heeft het En hebt gij last met uw spijsvertering ebruik dan Posters Maagpillen, het ideale laxeermiddel, hetwelk den stoelgang volkomen regelt fO.155 Alom ver krijgbaar de held zyn. By den aanvang hebben wy ons een denkbeeld gevormd van het slot doch immer eindigt heit anders, dan zoo als wy het ons voorgesteld hadden. Door haar hand te drukken, trachtte ik te kennen fe geven, dat ik voortaan beschermer wezen zou, terwyi zy zich vertrouwelijk tot my wendde als om1 mij te zeggen hoe gelukkig zjj daarmede was. By het minste geritsel stond ik gereed, haar op te nemen en te vluchten In dat donkere, ondoordringbare woud vóór ons. Eensklaps hoorde ik sluipende voet stappen naderen en het volgende oogen blk werd ons op fluisterenden toon in het Russisch toegevoegd: „Er dreigt gevaar, Excellentie, doods gevaar. De booten rijn ons op het spoor." Ik herkonde de stem van onzen gids. Nauweiyks echter had hy de woorden gesproken of een kogel floot my om de ooren; knalde een schot. De donkere omtrek van een boot, welke regelrecht op ons aanvoer, werd zicht baar. Het schot was een teeken dat men ons op het spoor was. Opnieuw schoten, vermengd met opge wonden kreten van onze vervolgers en ik besefte dat wy, ten spyt van onze list, verloren waren. De wacht was ona te dicht op de hielen geweest. Waarschyniyk had men den Fin ge zien, toen hy langs den oever onze vij anden bespiedde en was men hem ge volgd. Drie imalen nog knalde een schot, doch gelukikg zonder één onzer te treffen.. I

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1