HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 MAART 1930 Gemeenteraad van Texel Vergadering van den Raad der ge meente Texel, op Zaterdag 1 Maart 1930. Bij de opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, met liet oog op de zwaar belaste agenda niet te zullen over gaan tot eene voorlezing van den gebrui- kelijken nieuwjaarsgroet met daarin opge nomen jaaroverzicht. Spreker heeft dit verslag doen vermenigvuldigen, opdat aan elk der leden een exemplaar kan worden uitgereikt. Mede door het verstrekken van oegevens voor de nieuwe financieele rege ling tusschen het Rijk en de gemeenten zijn andere werkzaamheden op den achter grond gebleven, en is de eerste vergade ring in 1930 vertraagd geworden. Spreker wenscht de Gemeente toe, dat het jaar 1929, dat door de groote koude en groote droogte voor vele bedrijven min der gunstig was, gevolgd zal worden door een voorspoedig 1930, en dat het den ge meenteraad gegeven zal zijn, in dat jaar eendrachtelijk vele goede werken tot stand te brengen en verstandige besluiten te nemen. Ingekomen stukken. a. Berichten van aanneming der benoe ming tot leeraar in wis- en zeevaartkunde aan de Zeevaartschool van den heer J. de Vries; tot regentes, resp. regent van het Alge meen Weeshuis van Mevr. H. Kooiman Kuiper en de heeren S. C. Eeiman en M. Kuip; tot lid der Commissie van toezicht op E. C. Keijser—Rolier; tot lide der Commissie van toezicht cp het Nijverheidsonderwijs van den heer J. A. G. Stompff; tot regentes, resp. lid van het Algemeen Armbestuur van Mevr. G. Roeper—Boon en de heeren J. C. Visser en W. .7. Bakker. b. het verslag over 1929 van de Oom missie tot wering van schoolverzuim, be vattende de opmerking, dat het groot aan tal ongeoorloofde schoolverzuimen in 1929 hoofdzakelijk een gevolg is van de inwer kingtreding van het verplichte zevende leerjaar. c. het verslag van de Zeevaartschool over 1929. Gemelde stukken worden voor kennis geving aangenomen. d. Een voorstel van het raadslid Boon om een rechtsvervolging in te stellen tegen de(n)gene<n), die in de plaatselijke bladen van 15 Febr. 1930 den Raad hebben be schuldigd van verkrachting van het regle ment van orde. De Voorzitter stelt voor bij de uit gevers naar de stellers der advertentie te informeer-en en in de volgende vergade ring een beslissing te nemen. De heer Lap acht een dergelijke proce dure onmogelijk en zal uit dien hoofde tegen een dergelijk voorstel stemmen; trouwens, de uitgevers zullen wel geen mededeelingen doen. De heer K e ij s e r (wethouder), merkt op, dat dit aan de rechterlijke macht kan worden overgelaten^ als deze het element van beleediging aanwezig acht. De heer De Graaf wijst er op, dat boven den Raad staande organen wel zul len uitmaken of het reglement van orde al dan niet overtreden is, hetgeen den heer K e ij s e r (weth.) doet opmerken, dat al zou eene vergissing gemaakt zijn, nog niet gesproken mag worden van „ver krachting". Den heer Lap is het bekend, dat de heer De Graaf, evenals spreker, den Voor zitter verlof gevraagd heeft het woord te mogen voeren naar aanleiding van de hiermede verband houdende benoeming van een regent van het Algemeetn Wees huis in de vorige vergadering en spr. wil de resultaten hiervan afwachten, alvorens op het voorstel nader in te gaan. De heer Boon kan zich hiermede niet vereenigen; 's Raads handelingen worden door het publiek beoordeeld, en wanneer door middel van de pers de Raad beschul digd wordt van verkrachting zijner regle menten, brengt sprekers eergevoel mede, oat hij het voor den Raad opneemt. Even- voelt spr. de moeilijkheid, die in zijn yooistei ligt opgesloten, waarom hij bereid ls> dit te vervangen door de volgende motie: „De Raad der gemeente Texel; in vergadering bijeen op 1 Maart 1930, gelet op het anoniepi schrijven in de Texelsche couranten, waarin de Raad beschuldigd wordt van verkrachting van het reglement van orde; spreekt als zijn gevoelen uit, dat dit een pertinente onwaarheid is, en gaat over tot de orde van den dag". De heer Kikkert, geheel vrijuit gaan- ln..^e onderwerpelijke aangelegenheid, 'f z'.in stem aan deze motie geven, over- ujgd als hij is, dat, wanneer met de benoe- iiiog eene vergissing is begaan, dit in alle onschuld gebeurd is. Ook de heer L a p kan voor de motie ommen, omdat hij aan eenig opzet niet gelooft. "e motie wordt hierop zonder hoofde- llke stemming aangenomen. mf i^en VCK?}'ste' van het raadslid Boon, het gelijktijdig met de raadsagenda toezenden aan de raadsleden van gegevens omtrent benoemingen', die moeten plaats hebben. Mondeling licht de heer Boon toe, dat het zijne bedoeling is, dat de voor-drachten en aanbevelingen voor benoemingen, on verschillig of deze al dan niet van B. en Wafkomstig zijn, aan de raadsleden zul len worden toegezonden. Aldus opgevat, zullen er naar de mee ning van den Voorzitter geen bezwa ren bestaan tegen het voorstel, dat ver volgens zonder hoofdelijke stemming aam genomen wordt. f. Een beschikking van den Min. van Waterstaat en een schrijven van den Hout- ester van het Staatsboschbeheer in de Houtvesterij >.De Eilanden", houdende ver gunning tot het aanlegen van een rij wielpad door de Staatsduinen langs het Westersla"'. Burgemeester en Wethouders stellen voor hen te machtigen tot de afgifte van de door den Minister verlangde verklaring, dat de voorwaarden der vergunning wor den aanvaard en zullen worden nageleefd. Dienovereenkomstig wordt zonder hoof delijke stemming besloten. De heer K i k k e r t spreekt zijn ge noegdoening uit over de wijze waarop het pad wordt aangelegd, hetgeen pleit voor den goeden kijk dien de Direct, van ge meentewerken ook on dergelijk werk heeft. g. Een aanvra"0 van Mej. M. Muste om eervol ontslag als onderwijzeres aan de o. L s. te Midden Eierland, hetwelk zon der hoofdelijke stemming verleend wordt met ingang van den datum door B. en W. te bepalen. h. Brieven van de raadsleden De Graaf en Lap, waarin deze verlof vragen het woord te mogen voeren naar aanleiding van de in de vorige vergadering plaats gevonden benoeming van den heer S. C. Eelman tot regent van het Algemeen Weeshuis, welk verlof overeenkomstig het voorstel den Voorzitter verleend zal worden na afhandeling der agenda. Texelsche Electriciteitsmaatschappij. Aanbieding rekening en verslag van de N.V. Texelsche Electriciteitsmaatschappij. Wordt ten fine van onderzoek en rap port in handen gesteld van eene commis sie, tot leden waarvan door den Voor zitter worden aangewezen de heeren A. Boon, W. H. Lap en H. Leber, eerst genoemde voorzitter. De Voorzitter deelt mede, dat blij kens de overgelegde bescheiden na een ruime afschrijving en een dividend van 553/„ 11.247.53 beschikbaar blijft voor reserveering als extra-afschrijving op ma chines in verband met spoediger uitbrei ding der centrale, dan bij de oprichting verwacht werd. Door het dividend op te voeren tot 53/4 11.247.53 beschikbaar blijft voor hetgeen de gemeente op de voor electrici- teitsdoeleind n gesloten leening meer moet aflossen dan door de vennootschap aan de gemeente wodt afgelost, zoodat voor de electriciteitsvoorziening geen belasting gelden worden aangewend. Als op deze wijze kan worden voort gegaan zal na verloop van jaren de ge meente een onbezwaard aandeelenkapitaal in de T. E. M. bezitten, vult de heer K e y- s e r (wethouder) aan. Gehoord deze mededeelingen vraagt de heer Kikkert zich af, of de tarieven ook te hocg zijn, waarop de Voorzit ter opmerkt, dat met het oog op de plan nen in de toekomst tot stroomprijsverla- ging niet kan worden overgegaan. Suppl. kohier hondenbelasting. Vaststelling suppletoir kohier van de hondenbelasting over 1929 en van het ko hier hondenbelasting voor 1930. Worden, zonder dat artikelsgewijze be handeling verlangd wordt, achtereenvol gens vastgesteld als aangeboden dooi 8. en W. resp. op 36.75 en 1076.25. Voorschotten bij/,, lag. onderwijs. Verleening voorschotten op de vergoe dingen voor het bijzonder lager onderwas voor 1930. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. wordt op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1930 een voorschot verleend, berekend naar 80% van de kosten/ ad 14.23 per leerling, van ƒ868.03 voor de school te Oos terend van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Texel; van 2245.50 voor de school te Den Burg van het R.-K. Par. Kerkbestuur van den H. Joannes den Dooper; van 708.66 voor de school te Den Burg van de Vereen, voor Christelijk Volks onderwijs aldaar. Ontslag-aanvrage en benoemingen onderwijzer. Ontslag-aanvrage van den lieer A. Brak als onderwijzer aan de school voor u. 1. o. te Den Burg. Verleend met ingang van den datum door B. en W. te bepalen. Ontslag-aanvrage van den heer J. Zoete als onderwijzer aan de o. 1. school te Oude- schild. Verleend met ingang van den datum door B. en W. te bepalen. Benoeming onderwijzer aan de o.l. school te Oudeschild. De voordracht luidt: 1. J. M. Molenaar te Schagen, 2. J. M. Goddijn te Leiden. 3. J. H. Eden te Wieringen. De heer Heukes informeert waarom de heer Eden no. 3 staat, niettegenstaande hij boven de anderen de akte Handen arbeid bezit. Met het oog op de overige eigenschap pen, antwoordt de Voorzitter; boven dien bezit ook het hoofd der school be doelde bij akte. Op een desbetreffende vraag van den heer Lap antwoordt de Voorzitter, dat geenerlei klachten zijn ingekomen, toen de heer Molenaar indertijd tijdelijk aan de school werkzaam was. Bij besloten en ongeteekende briefjes wordt benoemd de heer J. Molenaar met 12 stemmen tegen 1 stem op den heer Eden. De datum van Indiensttreding zal wor den bepaald door B. en W. Benoeming hoofd der o.l. school te Oost. Bü besloten en ongeteekende briefjes wordt met 13 stemmen benoemd de heer B. T. Zondervan, als eenige benoembare op de voordracht geplaatst. De datum van indiensttreding zal door B. en W. worden bepaald. Andere onderwijszaken. Rekening stichting landbouwschool over 1929 en subsidie voor standplaatstoelage hoofd der school. De Voorzitter deelt mede, dat de ingekomen rekening over 1929 van de Stichting tot bevordering van het land en tuinbon wonderwijs in de gemeente Texel door B. en W. is vergeleken met de ter inzage overgelegde bewijsstukken en spr. op grond daarvan voorstelt de reke ning goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt al dus besloten. Hierop deelt de Voorzitter mede, dat de Minister van B. Z. en L. als stand plaats toelage voor het hoofd der school, den heer H. Klimp, een jaarlijksche sub sidie aan de stichting heeft toegekend van 250. in het vertrouwen, dat ook de ge meente de vroeger aan den heer Klomp verleende subsidie ad 50 voor het geven van landbouwonderwijs zal blijven ge stand doen. Het bestuur der stichting adviseert tot deze subsidieverleening blijkens overge legd schrijven, waarvan voorlezing ge schiedt. De heer E p e informeert of het door net bestuur vermelde salaris ad 3994 het minimum dar ve! het maximum bedrag is, waarop de V orzitter geen ant woord kan geven. Het ligt echter in de bedoeling van B. en W., vervolgt de Voorzitter, dat het subsidie ten bedrage van de gevraagde 50 's jaars tot wederopzegging verleend zal worden en dan aan de stichting met bestemming en zulks naar aanleiding van een opmerking van den heer Kik kert om aan den heer Klimp als standplaatstoelage te worden uitgekeerd. De heer Kikkert keurt het ten sterk ste af, dat de heer Klimp in de Texelsche bladen, ter ondersteuning van de ook door spr. toegejuicht wordende pon in gen om alhier een onderlinge veeverzekering cp te richten, gesproken heeft van het spekken der zakken van agenten en in specteurs, verbonden aan speculatieve maatschappijen. De agenten b.v. verdienen 12//, cent Der koe. De heeren De Graaf en Lap zijn van raeenimg, dat het geenszins in de be doeling van den heer Klimp zal hebben gelegen de agenten in een kwaad daglicht te stellen. Het bij monde van den Voorzitter gedaan voorstel wordt hierop zonder hoof delijke stemming aangenomen. Aanvragen ingevolge Landarbeiderswet. Aanvrage van den heer M. Knol om gelden voor een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. B. en W. stellen voor onder de gebrui kelijke voorwaarden uit 's rijkskas een j voorschot tot een maximum van f 3250 te verleenen. B. en W. hebben berekend, dat bij ver koop van dezen en van den grond, bedoeld in de na te melden aanvrage van den landarbeider C. R. Daalder Lz., de res- teerende van in '29 aangekochte perceelen zal komen voor het bouwterrein annex het perceel van Van Maldegem op f 1 per M2, voor de terreinen over een diepte van 40 Meter ter weerszijden van den Kooger- weg, op f 0.40 per M2 en overigens, uitge zonderd het Mientje, op f 1700 per H.A. De 'heer Lap merkt op, dat ingeval de gronden buiten het uitbreidingsplan zul len vallen de door B. en W. aangenomen pryzen voor weiland te hoog zijn. Naar aanleiding van het antwoord van wethouder K e ij s er merkt spr. nader op, dat, gezien het' feit, dat B. en W. open bebouwing niet onmogelijk willen ma ken, hy zijn stem aan de voordracht zal geven. De voordracht wordt na eenige discus sie zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aanvrage van C. R. Daalder Lz., als boven f 3450. Zonder hoofdelijke stemming aange- nomen. Aanvrage van K. Bone, als boven, f 2780, aangenomen. Aanvrage van H. Muskee, als boven, f 3500, aangenomen. Verkoop van gronden te Oost. B. en W. stellen voor de vol p ende ge meente-gronden te verkoopen: 0.38.30 H.A. aan den heer J. Daalder Oz. aldaar voor f 1150, en 0.38 H.A. aan den heer Jb. van Houte aldaar voor f 1140. Op die Wijze zullen de voor een ryslag en voor wegverbreeding bestemde stroo- ken grond en de resteerende 11.70 Are de Gemeente komen op rond f 200. De heer De Graaf acht verkoop van den grond aan verschillende personen niet gewenscht, met het oog op eventueele wegverlegging. Waarom zou tot den ver koop worden overgegaan, aannemende dat bij verhuring een behoorlijke rente ver kregen zal worden. De Voorzitter schorst hierop de vergadering. Na heropening der vergadering deelt de Voorzitter mede dat B. en W. de keuze laten tusschen verkoop of open- bare verhuring. De heer De Graaf acht verkoop niet in het gemeentebelang. Een voorstel tot verkoop overeenkom- sti g het ontwerp-besluit hierop in stem ming gebracht, wordt aangenomen met zes stemmen voor. Tegen stemmen de heeren Boon, Vonk, de Graaf, S. Keijzer en Henkes. Tijdens de stemming verwijderen zich de heeren Vlaming en R. S. Keijser, die na afloop der stemming weder in de ver gadering terugkeeren. Verhuring van gemeentegrond. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten, zonder hoofdelijke stemming, tot openbare verhuring van eenige gemeentegronden: 1.23.25 H.A. weiland aan den Haffe- lerweg te Den Burg voor den tijd van 6 jaar; 4045 M2. aan den Driehuizertocht- sloot, voor bijv. 3 jaar. 1.96 H.A. grond nabij de Koog voor weiland; 1170 M2. bouwland te Oost; een stukje tuingrond aan de Driehuizer- tochtsloot. Ontbinding huurovereenkomst. Overeenkomstig de daartoe strekkende voordracht van B. en W. wordt goedkeu ring gehecht aan de ontbinding van de met 1 Maart 1930 expireerende overeen komst waarbij de heer L. Klein Klouwen- burg een woning aan de Groeneplaats van de gemeente gehuurd heeft. Kwijtschelding boete. Naar B. en W. mededeelen, zal door den heer J. Daalder,, aannemer van het bouwen der R.K. lagere school te Den Burg, welk werk omstreeks 10 Maart e.k. kan worden opgeleverd van 25 Januari j.1. af een boete verschuldigd zijn van f 25 voor el- ken dag te late oplevering. Uit overweging, dat uitstekend werk ge leverd is, niettegenstaande sterk betwij feld mag worden of voor den aannemer wel van winst gesproken mag worden en het die bedoeling is de school met den aan vang van liet nieuwe leerjaar, d.i. 1 April, in gebruik te nemen, stellen B. en W. voor den aannemer van de boete kwijt schelding te verleenen, voor zooveel zij overtreft de kosten welke voor de ge meente uit de te late oplevering voort vloeien, zijnde die van het langer dage- lijksch toezicht ad f 24 per week. Aldus wordt zónder discuussie en zon der hoofdelijke stemming besloten. Nieuwe rol motorwegwals. B. en W. hebben zich genoodzaakt ge zien uit den post voor wegenonderhoud over te gaan tot de aanschaffing van een stel nieuwe voorrollen met nieuwen vooras voor den motorwegwals, hetgeen rond f 750 heeft gekost. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan B. en W. het door hen gevraagde crediet verleend om tot de aanschaffing over te gaan, zoodra h.i. daaraan behoefte bestaat. Verbreeding Hoorn dervveg. Bij de vaststelling op 28 Dec. 1928 van de plannen tot verbreeding van den Hoornderweg werd van de veronderstel ling uitgegaan, dat subsidiën zouden wor den verleend door het Rijk en de Provin cie bij uitvoering der werken door werk- loozen in den winter 1928/1929. Mede door de lange vorstperiode is het werk destijds niet tot stand gekomen, terwijl voor te werkstelling in den winter 1928/1929 geen subsidiën zijn toegekend. Niettemin meemen B. en W. het werk te moeten uitvoeren en stellen zij voor in het indertijd genomen besluit de verval dag van de betaling der koopsommen voor de benoodigde gronden te wijzigen van 1 April 1929 in 1 Juli 1930. Aldus wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten'.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9