K ANNE WASSER lil UI VIN IE LOLA IS ALTIJD GOEDKOOPER KOllllN's GELDERSCHE ROOKWORST weer Eerste Blad. OOK VOOR DAMES'CONFECTIE BUITENLAND. BINNENLAND. No. 6776 DONDERDAG 5 MAART 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Donderdag 6 Maart. 6.16 uur. Vrijdag 7 6.18 ENGELAND. De campagne van Ghandhi. Vorming van stormtroepen. Het ultimatum van Gandhi. HET RAPPORT UIT MOSKOU WORDT NIET OPENBAAR GEMAAKT. De vernederlandsching van de universiteit te Gent. Het wetsontwerp met 12520 stemmen en 7 onthoudingen aan genomen. DE BERLIJN SOHE SCHOOLr POLITIEK FRANKRIJK Tardieu voor do Kamer. Een meerderheid van 53 stem men. CHINA. BELGIS. DE KONINKLIJKE REIS NAAR EGYPTE. DE CHAOS IN CHINA. Hevige burgeroorlog verwacht. FEUILLETON 46) WELLLAM LE QUEUX. Mijn eenige vrees was, omsingeld of naar een andere plaats opgejaagd te wor- heP> waar ontkomen onmogelijk was. Mijn trouw» leidsman aoheen deze vrees BUITENLANDSCB NIEUWS. De vlootconferentie. Amerika en de vlootconferen tie. De kwestie van Frankrilk's veil igheidkwaarborg. De vooruitzichten. OOST-INDIË. DE „KORTENAER" OP DE ATJEH-KUST. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 DINERS TEN HOVE. VOOR DE ONGEHUWDE MOEDER EN HAAR KIND. De godsdienstvervolging in Rusland. Protestvergadering te Amster dam van die Protestantsche, R. K. en Joodsche gezindten. paar W y her*- tableüenf Zij beschef- men tegen verkoud heid en infectie. fWordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Licht op voor alle voertuigen: Volgens de laatste berichten uit Indië treft Gandhi thans alle voorbereidingen voor de uitvoering van zijn campagne tegen de regeering. Hij zou bezig zijn met het vormen van een soort stormtroepen, samengesteld uit vrijwilligers, die van de Sabarmati Asjram (het seminarium, waar de discipelen van Gandhi worden opge leid) een marsch door net land zullen be ginnen. Wat precies het doel vau deze troepen is, wordt niet bekend gemaakt, maar Gandhizelf deelt mede, dat zij slechts propagandistisch werk zullen heb ben te doen. Inmiddels heeft de Congres commissie van de Tamilnadu-di&tricten, ten Noorden van Madras, Maandag een resolutie aangenomen, waarin de onaf hankelijkheidscampagne tegen de regee ring wordt goedgekeurd. De bewoners der betrokken provincie worden opgeroe pen om de beweging op elke mogelijke wijze te steunen en onvoorwaardelijk ge volg te geven aan de instructies van Gandhi's directe medewerkers, tot het slagen van de campagne. Blijkens een Reuter-bericht uit New- Delhi is het ultimatum van Gandhi thans aan den onderkoning ter hand gesteld. Evenals bij een vorige gelegenheid heeft Gandhi zich voor de overbrenging van den brief aan den onderkoning van een Engelsohman bediend. De inhoud van het ultimatum wordt zooals reeds gemeld ge heim gehouden, doch verwacht wordt naar men weet dat de campagne voor bur gerlijke ongehoorzaamheid over veertien dagen zal beginnen. Minister Henderson heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij het rapport van den Engelschen gezant te Moskou nu bestudeerd had en tot de con clusie was gekomen, dat de openbaar making ongewenschte gevolgen zou heb ben ên ook de ronddeeling aan de leden van het Huis als Witboek ditmaal niet in aanmerking kon komen. De regeering zou natuurlijk van den inhoud van het rapport gebruik maken, maar men moest dit met vertrouwen aan de regeering overlaten. De Kamer is gisterenmiddag na een langdurig debat over de laatste artikelen van het regeeringsvoorstel tot verneder landsching van de rijksuniversiteit te Gent tot de eindstemming kunnen over gaan. Het regeeringsvoorstel werd aangeno men met 125 tegen 24 stemmen en 7 ont houdingen. De bekendmaking der cijfers van de eindstemming werd door de Vlaamsch katholieken en enkele liberalen met luid handgeklap begroet. Ministerpresident Jaspar en de minister van kunsten en wetenschappen. Vauthier, onthielden zich van applaus. Door de regeering zal nu worden aan gedrongen op een spoedige regeling in den Senaat van het door de Kamer aan genomen wetsvoorstel. DUITSCHLAND. Het Berlijnsche gemeentebestuur, dat onlangs heeft besloten ongeveer 450 klas sen van de lagere scholen af te schaffen en 387 onderwijzers te ontslaan, kondigt nu een aanzienlijke verhooging aan van het schoolgeld. Voor de middelbare en hoogere scholen zal deze verhooging on geveer 20 pet. bedragen. Het gemeente bestuur verwacht van deze verschillende verhoogingen een stijging der ontvang sten van ongeveer 1.6 millioen mark. De bladen wijzen er op, dat dit bedrag zeer gering is, vergeleken bij de begrooting der hoofdstad. Zij betreuren voorts, dat voornamelijk de middenstand het slacht offer van dit besluit zal worden. De Kamer heeft met 316263 stemmen haar. vertrouwen in het kabinet-Tardieu uitgesproken. Koning Albert en koningin Elizabeth der Belgen zijn gisterenochtend om negen uur, door hun gevolg vergezeld naar Egypte vertrokken, via Genua. Op een vergadering van Britsche inwo ners van Tientsin is besloten, aan de Britsche regeering het verzoek te rich ten, de terugtrekking van een deel van het Britsche garnizoen uit te stellen. Zij achten het n.1. waarschijnlijk dat de bur geroorlog met een tot dusver nog niet beleefde hevigheid zal losbarsten. door HOOFDSTUK XXfV. »Vluig, Excellentie, vlucht Nu is er nog tijd," riep de Fin, mijn hand grijpend en mij uit de boot trekkend, terwijl ik. op Njn Iwurt Elma aan wal zette. „Hierheen, vlug", riep onze gids, en met ons drieën holden wij' voort, het woud hi, juist toen onze vervolgers onze boot bereikten. Het was een wedloop1 om onze vrijheid om oma leven. Wij1 konden ternauwer nood een hand voor oogen zien; en ach ter ons hoorden wij de kreten en schoten van onze vervolgers, waarboven een stem van commando klonk: .Schiet de mannen neer, doch spaar de vrouw. De kolonel wenscht haar levend terug. Laat haar niet ontsnappen. Gij zult ruimschoots beloond worden, kame raden. Mene ademmfiksi." Doch het bevende meisje naast mij hoorde niets; en misschien was het zoó v;el 't best voor het oogenblik. i niet te deeden, want hij liep voort, telkens de hand uitstrekkend om te voelen, of de weg veilig was en tevens het meisje ondersteunend, dat we met zooveel moeite hadden helpen ontvluchten. Een geweersohot weergalmde door het woud, onaar de knal kwam van de andere zijde als waarheen wij vluchtten; wij1 kre gen dus hoop, onze vervolgers om den tuin geleid te hebben. Spoedig evenwel knalde een tweede schot van uit tegen overgestelde richting. Wij1 waren inge sloten! De Fin doorzag het gevaaren stond [Stil. „Laten wij terugkeeren," uitte hij, bul ten adem. Wij1 keerdien op onze schreden terug, zoo vlug ons dit mogelijk was. Eenmaal zagen wij door de boomen heen het schijnsel van een lantaarn in de verte. Reeds was 't het meisje aan te zien, hoe de tocht haar vermoeide; maar voort renden wij, zoo weinig mogelijk leven makend, hoewel het kraken van het doode hout onder onze voeten ons ieder oogen blik in levensgevaar bracht. Eindelijk hielden wij stil en luisterdien. Wij hoorden niets. De wacht was rechtuit blijven voortgaan in de veronderstelling, dat wij in den val waren geloopen. Zij waren zeker van hun vangst! Maar gingen langs den waterkant en zagen bij het twijfelachtige licht twee ledige booten liggen: een van de wacht en onze eigen boot. Wij waren dus in een cirkel rondgeloopen en op de plaats waar wij kort geleden aan wal waren gegaan, teruggekomen. „Laten wij tot aan de rivier doorroeien, aal d» Fin. „Daar kunnen wij dan lan- De leiders van de delegaties zijn Woensdagochtend weer in het paleis van St. James te Londen bijeengekomen. De Fransohe gezant vertegenwoordig de in deze vergadering zijn land. De Manchester Guardian maakt eeni- gen ophef van het door .1200 Amerikanen onderteekend beroep op Stimson om een consultatief Middellandsche Zee pact te aanvaarden. De correspondent van de Manchester Guardian te New York meent, dat het niet waar is dat de Senaat dit niet zou willen goedkeuren. Mits het op deze wijze door de openbare meening wordt gesteund, zou de Senaat het inderdaad wel willen aannemen en in elk geval zal het alleen voor een klein aantal jaren kun nen verbinden. De Parijsche correspondent van het zelfde blad wijst op de meening van de Temps, dat de gedachte volgens w<j#e Frankrijk bereid zou zijn om voor een dergelijk pact iets van zijn eischen te la ten vallen een illusie is. Frankrijk zal ab solute behoeften alleen tot betrekkelijke behoefte degradeeren, wanneer het Mid dellandsche Zee-verdrag "waarborgen voor wederkeerigen bijstand krijgt. Tijdens de afwezigheid der Franschen is de toestand op de riootconferentie op gehelderd en men beschouwt de vooruit zichten op het oogenblik optimistisch. Men is het in prinpipe eens geworden over verschillende vraagstukken betref fende het humaner gebruik van de duik- booten. De Japanners zouden aandringen op een max. tonnage voor duikbooten var. 2000 ton. Lichtere dulkbgoten kunnen in de woelige wateren om Noord-Japan niet gebruikt worden. De bijeenkomst van de eerste commis sie, die tegen morgen was aangekondigd, is uitgesteld tot Vrijdag, daar de indruk bestaat, dat het rapport over de speciale schepen onveilig is. De hoofden der delegties zullen Vrijdag bijeenkomen. De torpedojager „Kortenaer" is Maan dagmiddag naar Belawan vertrokken. Of ficieren en bemanning hebben Zondag middag kransen neergelegd op het kerk hof Peutjoet en op de marine-gedenk- teekens. HET FIJNSTE 80 ot. per pond den." Een oogenblik later zaten wij in de politieboot, wegroeiend van het stadje Nystad. Nauwlettend zagen wij rondi, doch ont dekten geen boot. Alle wachters waren, afgaande op de geweerschoten, waar schijnlijk aan wal gegaan, zoodat wij den afstand tusschen ons en onze vervolgers met lederen riemslag grooter maakten. Na eenige mijlen afgelegd te hebben, landden wij opnieuw; in het Oosten be gon 't reeds te lichten. Elma zag, het; zat in die gedachten er naar te kijken; voor haar was het de da geraad van een nieuw leven I. Onze oogen ontmoetten elkander. Zij glimlachte en blikte opnieuw Oostwaarts. Wat zou er in haar omgaan, vroeg ik imij af; helaas, zij kon haar 'gedachten, droevige of hoopvolle, niet in woorden uiten. Wij trokken de boot aan wal eni ver borgen haar in het kreupelhout en lie pen Noordwaarts. De miist trok op; doch het bleef koud. Uren lang doold'en wij in een uitge strekt pijnbosdh rond, oan den weg te vin den van Alavo naar Tammerfors. Vier lange uren reeds zochten wij, doch tever geefs. Hoe uitgeput en uitgehongerd ook, wij hielden vol; een stukje hard brood, dat de Fin nog in zijn zak had, reikten wij Edima over, die het gretig opat. Ik had geen flauw vermoeden hoevele mijlen wij reeds hadden afgelegd. Een geruststelling was het evenwei, te weten dat wiji, voor 't oogenblik althans, zonder vervolgers waren. Als wij er in slaagden den weg te vinden zouden wij wel een houthakkershut bereiken, waa» wij ten De Koningin is voornemens a.s. Don derdag een diner aan te bieden aan vlag-* en opperofficieren van zee- en landmacht en op Donderdag 13 dezer aan de hoogere civiele autoriteiten te Den Haag. Dezer dagen werd in het Centraal La boratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht de voorgenomen vergadering van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind gehouden onder voorzitter schap van dr. N. M. Josephus Jitta, voor zitter van den Gezondheidsraad. Na de inleiding van den voorzitter werd onder algemeene instemming be sloten tot de oprichting van de Neder- landsche Federatie van Instellingen voer Ongehuwde Moeders (F. I. O. M.), welke organisatie met eerbiediging van de vol komen vrijheid der aangesloten instellin gen, een bond vormt van alle instellingen, welke in Nederland voor de ongehuwde moeder en haar kind werkzaam zijn. Staande de vergadering traden ongeveer 26 instellingen ais lid toe. Dinsdagavond is in het Concertgebouw te Amsterdam de groote openbare pto- testvergadering gehouden tegen de kerk vervolging in' Rusland. Gelijk men weet, was deze vergadering belegd door de pro- testantsohe, Roomsoh-Katholieke en Jood sche gemeenten in de hoofdstad, van elke waarvan een leidende vertegenwoordiger het woord zoude voeren. Voor deze vergadering was buitenge woon veel belangstelling. Van tevoren waren toegangskaarten uitgegeven, die alle waren uitverkocht, zoodat de zaal tot de laatste plaats bezet was met een pu bliek van ruim 2000 menschen. Van communistische zijde waren po gingen aangewend om de vergadering ir, de war te sturen. Zoo waren ongeveer duizend nagemaakte toegangskaarten verspreid met de kennelijke bedoeling, dat in grooten getale elementen binnen zou den dringen, die in deze bijeenkomst on- gewenscht waren en de orde zouden kun nen verstoren. De politie waa echter hiervan op de hoogte, met het gevolg dat de toegangs kaarten zeer zorgvuldig door politie-agen- ten en personeel van het Concertgebouw gecontroleerd werden. Wie een valsche toegangskaart vertoonden, werden door een der zijdeuren naar buiten geloodst. In de van Baerlestraat veroorzaakten talrijke communisten met hun luidkeels geschreeuwde anti-godsdienstige kreten nogal wat beroering. Tot ernstige orde verstoringen is het echter niet gekomen; tweemaal heeft de politie, waarvan een sterk detachement de orde op straat be waarde, een charge gemaakt op de tegen- betoogers, en dezen verspreid. Eerste spreker was ds. H. Bakker, Ned. Hervormd predikant, die eraan herinner de, dat de sovjet-machthebbers in Rus land eerst gepoogd hebben hun leuze: Geen God, geen Godsdienst I door te voe ren door scheiding tusschen kerk en staat, daarna, toen zij zoo hun doel niet bereikten, door een intense propaganda voor het atheïsme. Het baat alles niet, toen hebben zij hun toevlucht genomen tot de minste voedsel zouden kunnen krijgen, doch onze gids, hoe goed bekend ook in deze streek, was den weg kwijt Elma struikelde en verzwikte haar voet, waardoor het loopen haar pijnlijk- werd Van droge bladeren maakten wij haar een rustplaats, terwijl wij op den harden grond plaats namen. Nauwelijks zaten wij, of zij was reeds in slaap gevallen. De Fin zei niet den minsten last te hebben van de koude en trok zijn jas uit. Teerder als ware zij zijn dochter, spreidde hij dit klee- dingstuk over haar schoudera Inderdaad, het hoofd der politie had niet te veel gezegd omtrent de trouw van dezen man. Heel traag kroop die nacht voorbij; het gehuil der wolven deed mij ieder oogen blik naar mijn revolver grijpen. Bij het krieken van den dag vervolgden wij onzen tocht, ondanks den knagenden honger. Elima leed ondragelijke pijn aan dien voet. Bk beduidde haar te gaan zitten op dat ik haar den schoen kon uittrekken. Zij voldeed aan mijn verzoek, doch zoodra ik den veter hadl los gedaan, zag ik, dat haar kous vol geronnen bloed zat, zoodat baar voet zeer ernstig gekwetst scheen. Ofschoon ik papier had, bezat ik geen potlood meer om haar iets aan het ver- i stand te brengen; waarschijnlijk had ik het in het fort verloren bij mijn wor steling met den schildwacht; ik volstand dus met het geven van teekens. Zij had niet geklaagd, wetende in welk doodsgevaar wij ons bevonden. Glim lachend trok zij den schoen weder aan en beduidde ons, dat zij in staat was verder te gaan. Mijn groote vrees was, dlat wij wederom den nacht In het bosch zouden goddelooze godsdienstvervolging, die thans in vollen gang is. Zij zullen echter ervaren dat alle streven tegen den gods dienst hopeloos is; God Iaat zich niet uit roeien, en het materialisme is een richting welke wetenschappelijk heeft uitgediend. Spr. besloot met het woord van Dosto- jefski: Een volk gaat te gronde zonder Gods woord, zijn ziel dorst ernaar". Tweede spreker was kanunnik dr. G. 0. v. Noort, deken van Amsterdam, als woordvoerder van de Katholieken. Hij ondervond het als iets verheffends om hier te mogen optreden voor zooveel Amsterdamsche mannen en vrouwen die bij alle verschil van opvatting één zijn in hun aanbidding van den Schepper van hemel en aarde, voor wien aller knie zich buigt De opperrabijn van de Ned. Lsr. gemeente, de heer A. S. Onderwijzer, beschreef hoe de uitoefening van de godsdienstplichten in Rusland thans ty- ranniek onderdrukt wordt en de gods dienstige opvoeding van de jeugd daar zwaar wordt gestraft. Slechts weenen in onze tenten om deze tyrannieën baat ons niet; met moed moeten wij ons aaneen sluiten om op te komen voor de heiligste belangen, die aangerand zijn. Over de wereld moet een machtig millioenenpro- test gaan; wij hopen, dat dit de leiders van de godsdienstvervolging in Rusland tot bezinning zal brengen. Ds. A. Klinkenberg, hersteld evange lisch luthersch predikant, noemde bestrij ding van den godsdienst in woord en in geschrift een Don Quiohotterie, maar be strijding van den godsdienst met geweld een misdaad. De kerkvervolging heeft zich echter steeds gekeerd tegen degenen die haar bedreigen. Kerken kan men slui ten, maar als het moet kan de godsdienst het ook zonder kerken doen; de belijders van den godsdienst kan men dooden, maar den godsdienst uitroeien kan men niet, omdat hij de praktijk is van het Godsvertrouwen, hetwelk zetelt in het menschelijke hart. Ds. F. Dijkema, doopsgezind predikant, zeido o.m.: Men kan het geloof pijnlijk treffen, maar men kan het niet treffen in het hart. Mijn geloofsgenooten, die als schooiers over de grenzen van Rusland zijn gekomen, zijn daarvan het beste be wijs. Zij hebben gesmokkeld: hun smok kelwaar hadden zij geborgen in hun hart; het was hun geloof. Da. 'J, P. van Heest, evangelisdh luthersch predikant, deed een protest tegen de kerkvervolging in Rusland boo- ren uit naam van de vrijheid, de gelijk heid en de broederschap. De wandaden, die thans ginds gepleegd worden, maken den indruk van wanhoopsdaden. 7/66 strijdt men niet tegen een God, die er niet is. Zulk een strijd houdt in de erken ning van zijn bestaan; het is de erken ning van een overmacht, waarvoor men niet wil bukken. Ons beste protest daar tegen zou zijn een dagelijksche en innige levenstoewijding aan God en aan elkan der. Laatste spreker was dr. J. G. Geelker ken, predikant der Geref. kerk in hersteld verband. Deze vergadering, zoo sprak hjj, moest komen als een doorbraak van wat lang leeft in de harten van het overgroote gedeelte van hét Nederlandsohe volk. En het zegenrijke ervan is, dat zij, ons bij al wat ons verdeelt de ervaring heeft ge- moeten doorbrengen; het meest was ik daarbij bezorgd om het teere schepseltje, dat nog zooveel wilskracht bezat, in haar verminkten toestand te blijven voort- loopen. Eensklaps riep de trouwe Fin, Fehx Estlander, uit: „Excellentie, daar is de weg." Zijn geoefendle oogen hadden in het schemerlicht een pad ontdekt, dat op eenigen afstond onzen weg kruiste. Wij bevonden ons op een plaats, waar tal van boomen gekapt, dwairis over den weg lagen, vanwaar zij naar de rivier werden gesleept om daar een paar jaar in te blij ven liggen. Ieder oogenblik verwachtten wij aan een hut te komen, waar de bewoner ons mis schien gastvrijheidi voor den nacht zou willen verleenen. De duisternis viel even wel in en wij zagen niets. Eindelijk, vier uren later, ontdekten we een lichtje en vijf minuten later klopte Felix aan de deur van het huisje en vroeg in bet Finsch of men een dame, die in het bosch was verdwaald, gastvrijheid wilde verleenen. Wy zagen niemand, doch hoorden een soort gebrom van achter de deur. Een oogenblik later werd deze geopend en verscheen een groote, gespierde oude mnn met een zwaren baard. Hij had een groote revolver in de hand. Een vluchtige blik op ons stelde heim gerust. Hij noodigde ons uit binnen te komen; Felix vertelde hem, dat wy ge land waren, doch dat onze boot was weg gedreven, zoodat wy genoodzaakt waren geweest den tocht door het boach voort te zetten.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1