PUROL GEMENGD NIEUWS EERSTE KAMER. Overval In de Vijverhofstraat te Rotterdam. De bankier K. op vrije voeten gesteld. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Marineberichten. tlrtff op treoixïssacï r-on banden Lcgpaa Men mag evenwel deze wet niet be schouwen z. i. als een socialen last. Inte gendeel, mem moet haar beschouwen als een pleister op de wonde, door het werk tijdenbesluit geslagen. Daarin ligt dan tenminste de erkenning, dat dit besluit geen onvermengd goed is. Uit het debat willen wij nog vermelden, dat de heer Schaper (s.-<L) de houding zijner tractie aanhaalde ais een. bewijs, dat de aoc.-dem. niet steedis en onder alle omstandigheden op t kLassestnjdstandpunt staan. Aardig was zijn opmerking, dat men nu niet moet doen» alsof het ideaal voor een winkel is, dat hij dicht is. Ook voor het amendement-Helienberg Hubar, eventueel een verplichting te scheppen, de winkels gedurende de middaguren ander half uur te sluiten, soheeen de heer Scha per niet enthousiast. Ondanks dit alles zal van de zijde der protestantsoh rechtsche partijen waar schijnlijk wel worden gepoogd, tenminste reeds bestaande verordeningen, die verder gaan dan d'e wet, te doen voortbestaan, en het is dus niet ondenkbaar, dat wij bij de eindstemming over dit ontwerp, een meer derheid tot stand zullen zien komen, van de soort, als waarop in 1925 de heer Mar- ohfluif. het Kabinet, waarvan 'hij destijds droomde had! willen doen steunen. Over art.^2 der wet zal Dinsdag moeten worden gestemd. Vergadering van Donderdag 6 Maart. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Staatsbegrlooting. De Minister van Bimnenlanldsche Zaken, en Landbouiw beantwoordt de sprekers. Hij wijst in de eerste plaats op de vele moeilijkheden bij de benoeming van bur gemeesters. Na replieken eiegt de heer S li mg om ber g (v.-d.), dat bij strijd tusschen wel en gemeentelijke verordening, de regee ring verplicht is, die verordening te ver nietigen. De Minister dupliceert, waarin Hoofdstuk V z.h. s. wordt aangenomen Aan de orde ia Hoofdstuk XI (Koloniën) der Staatsibegrooting. De heer Foc k (lib.) wenisCht steeds goedkeuring van de begroeting van Cu- ragao bij de wet, ook al is zij sluitende. De minister van Koloniën zegt over weging toe, waarna het hoofdstuk wordt goedgekeurd. Hierna wordt gepauzeerd. Na dè pauize behandelt de heer Kra nenburg (v.-d.) bij Hoofdstuk IV (Ju stitie) de administratieve rechtspraak en de organisatie van de rechterlijke macht. De heer Mendels (a-d.) vraagt zich af- of zijn fractie den minister in het ver volg, gelijk in de vorige periodei, met eenige reserves zal kunnen blijven steu nen'. Spr. bepleit uitbreiding van de mo gelijkheid tot echtscheiding met wèderzijd- sohe overeenstemming, die hier feitelijk wel bestaat, doch alleen na scheiding van tafel en bed. Spr. behandelt vervolgens de zaak Giessem—Nieüwkerk. Bij de eerste be handeling zijn de waarborgen voor een goede rechtsbedoeling geschonden en dat is het ergerlijke in deze zaak. Hij dringt aan op een moedige mede- deeling aan de Kamer van de rapporten aan den procureur-generaal aangaande de Maastriohtsche schietpartij. Hij bepleit de oprichting van een neutrale Rijksschool voor de opleiding van politiebeambten. De vergadering wordt verdaagd. Vergadering van Vrijdag. In de Eerste Kamer werd Vrijdag het hoofdstuk Justitie behandeld, waarbij de gevallen van den laatsten tijd, o. a. Giessen-Nieuwkerk en, de rolletjes in Maastricht, werden besproken. De r.k. heer Janssen achtte publicatie der rapporten Giessen-Nieuwkerk onnoodig en ongewenscht. Te Maastricht zijn' fouten gemaakt door de politieleiding, de burgerij aldaar dient in het vervolg beter te worden beschermd. Maar de verantwoordelijkheden moeten worden vastgesteld, en de advocaat-generaal had iü de eerste plaats den burgemeester moeten hooren. De heer Diepenhorst (a.r.) meent, dat er ten opzichte van Giessen-Nieuwkerk van den aanvang af een vaste lijn in 's ministers optreden is geweest, die getoond heeft den ernst der zaak te begrijpen. Spr. somt enkele lessen op, die de zaak ons geleerd heeft, o.a. ook de waarde van een goed advocaat. De beteekenis van een flinken, doortastenden, onaf- hankelijken advocatenstand is wel duide lijk gebleken. Hij meent, dat de benoeming van de rechter-commissarissen door de Kroon moet geschieden na opmaken van een alfabetische lijst. Ook bepleit hij een vroegere pensioneering. Er zijn nog rechters in functie, die veel te oud zijn. De heer van der Hoeven (a.r.) con stateert met genoegen den achteruitgang van het aantal der preventief gevangenen. De leden der Staten-Generaal moeten zich eigenlijk niet mét strafzaken gaan bemoeien, want dan komen zij op glad ijs en dreigen meer kwaad dan goed te doen. De Minister beantwoordt verschillende opmerkingen. Spr. heeft zich afgevraagd of niet wellicht het oogenblik gekomen is om enkele menschen bijeen te brengen, die er zich rekenschap van zouden hebben te geven welke stappen op het gebied der administratieve rechtspraak te doen zouden zijn. In de zaak Giessen-Nieuw kerk heeft spr. van den beginne af een vaste lijn gevolgd. Een zeer belangrijk deel van de schuld in deze zaak valt op de beide hoofdgetuigen terug. Het was niet 's ministers bedoeling de rapporten i der procureurs-gener. openbaar te maken Het renport omtrent de sohletpartij te Maastrieèt is in de eerste plaats voor de regeering bestemd. De pers vroeg of de regeerlng soms iets te verbergen had. Dit nu was niet het geval. Do agenten hebben de zaak geregeld omdat zij niet genoeg leiding hadden. Dat zij zouden hebben gehandeld onder invloed der geestelijkheid zal nader worden onder zocht; de advocaat-generaal is daartoe deze week naar Maastricht gêweest. Het hoofdstuk wordt voorts aangenomen z.ïlb. en de vergadering tot a.s. Dinsdag verdaagd. Binnenland. HET MISDRIJF TE BENNEKOM. Men seint uit Dusseldorp: Volgens mededeeling van de Dussel- dorpsche politie heeft de gearresteerde J. H. niets uitstaande met de te Dusseldorp gepleegde moorden, daar H. de Duitsche taal niet kent en in verhand met de te Dusseldorp gepleegde moorden zijn alibi heeft kunnen aantoonen. Twee gemaskerde mannen, ge wapend met een revolver, 'drin gen een werkplaats binnen. Donderdagavond is te Rotterdam een uiterst Brutale overval gepleegd. Een kleermaker, die zijn werkplaats heeft onder een van de bogen van de spoorwegviaduct in de Vijverhofstraat te Rotterdam, zat nog alleen te werken, toen plotseling twee mannen binnen dron gen. Beide waren gemaskerd en droegen een revolver. Zij spraken geen woord en toen de kleermaker vroeg wat zij wilden, sloegen zij hem neer. Toen hij weer bijkwam, bleek zij» portefeuille te zijn gestolen. In deze portefeuille zat niets van waarde. De politie stelt een onderzoek in. Zooals dezer dagen is gemeld, was de bankier K., directeur van de Provinciale Bankvereeniging in Den Haag, als ver lacht van verduistering an bedriegelijke bankbreuk in het begin dezer week in rijn tegenwoordige woning te Haarlem gearresteerd en door de politie te 's-Gra- venhage opgesloten. Daarna is de heer K. ter beschikking pan de justitie gesteld en werd hij op verzoek van den substituut-officier, mr. Polman, die de bewaring van den aan gehoudene noodig oordeelde, voor den rechter-commissaris geleid. In tegenwoordigheid van zijn raadsman, mr. Mout, is de heer K. gisterochtend door dezen rechter-commissaris aan een verhoor onderworpen. Na dit verhoor was de rechter-commis saris van oordeel, dat er geen grond be stond om een bevel tot bewaring van den heer K. te verleenen. Hij wees de daartoe strekkende vordering van den officier af, waarna de heer K. onmiddellijk op vrije voeten werd gesteld. Buitenland. S TIMSONS SECRETARESSE. Uit biet raam (gevallen en over leden. Gisterenochtend' stortte de dertigjarige mevrouw De Maret, de particuliere secre taresse van Stimson, den leider der Ame- rikaanische delegatie ter Vlootconferentie, uit het venster van haar slaapkamer op de zesde verdieping van het Mayfair Hotel. Zij zou gisteren naar de Vereeonigdé Sta ten vertrekken. Zij overleed in het zieken huis zonder dat zij haar bewusföajn had teruggekregen. Men vermoedt, dat zij bij het openen van het venster barer kamer door een duizeling werd overvallen. Zij laat te Washington man en kind na. DE VASTENBRIEF VAN DEN PAUS. Tegen dien invloed van Amerika en dé houding van dé moderne Jeugd In een rede heeft Paus Pius XI Dins dagmorgen de vastenbogdschap bekend gemaakt, die hij jaarlijks geeft aan de priesters. Voor het eerst sedert dat hij de Pauselijke waardigheid bekleedt, heeft Pius XI openlijk een aanval gedaan op den invloed van het Amerikanisme op het moderne leven. Hoewel Z.H, den naam Amerika niet met zooveel woorden noem de, verklaarde hij, dat de moderne ten- denz in de opvoeding, die er toe leidde dat kinderen geen respect meer hebben voor hun ouders, voor een groot deel af komstig was van „de andére zijde van den Oceaan". Z.H. noemde deze tendenz een der gevaarlijkste bedreigingen voor het christelijke leven in deze dagen. De vastenboodsobap van den Paus be vatte voorts een uitvoerige algemeene kritiek op het moderne familie-leven. Z.H. verklaarde, dat het vraagstuk van de opvoeding der jeugd door hem met groote belangstelling werd bestudeerd en dat men niet tevreden kon zijn met den hui- digen toestand, waarin de scholen verkee- ren, noch in Italië, noch ergens anders ter wereld. De Paus verklaarde tenslotte, «lat de moderne jeugd in het algemeen de ouders zeer dikwijls aanvaardde als een soort last of iets, dat waardeloos is. Vergadering-deining. Rokin-demplnghet gebed ronder end. De Lucifer-opvoering. de offl- Natuurlljk wordt er in een stad als Amsterdam altijd druk vergaderd. Verga deringen van allerlei besturen, commis- saris—ooileges en van aandeelhouders, zijn,in een handelscentrum, waar de N. V .'s en andere eommercieele en flnancieele instellingen bij duizenden te tellen vallen, nooit van de lucht. Meestal gaat dit alles zijn stillen gang, zonder dat „men" het groote publiek er veel van merkt. Zelfs van de elders zooals b.v. in Rot terdam den laatsten tijd meer en meer in zwang komende rumoerigheid van aan deelhouders-vergaderingen (ging men er elkaar niet reeds met peper te lijf?) zijn wij tot nu toe gespeend gebleven. Toch hebben we nu juist een nogal rumoerige periode achter den rug, valt er op verga- deringsgebied wel eenige „deining" te vermelden gen zitting naar wier stemmen cieele heëren, die tenslotte het schouw- burg-bouwvraagstuk te beslissen -trijgen, dan toch zeker ernstig zullen luisteren. Alleen valt te vreezen, dat de zaak, in hoogste, offlcieele instantie, geducht door »de politiek* vertroebeld zal worden. Men zal, helaas, wel gaan strijden over het dogma van de gemeentelijke exploitatie- in-'t-algemeen. men zal daarover veel theoretisch pró en contra te hooren krij gen en vergeten dat bier, in dit speciale »kunst«-geval, bewezen is, dat de parti culiere exploitatie de eenig mogelijke is om te komen tot een gunstig artistiek en zakelijk resultaat. Dit ook wordt in het Tooneelverbond-rapport zeer krachtig op den voorgrond gesteld en waar de com missie-leden zeker niet allen door-dik-en- dun particulier-initiatief-verheerlijkers zijn, wordt dit advies er des te belang- ïngeromdén modedeellng. 852 Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door^ Dooi 30-«0. Tul* Apotb. en Drogtotco Daar hadden we dan b.v. dezen Dinsdag- (joor. Moge het dan ook, bij de avond de groote protestvergadering tegen u^ejn(jeinke beslissing, naar waarde ge- 2? schat worden! in de groote zaal van het Concertgebouw Er waren voor deze bijeenkomst een groot aantal nagemaakte toegangskaarten in omloop gebracht, een feit, waar men evenwel nog tijdig genoeg achter kwam om, door middel van een extra scherpe contróle bij den ingang, een rustigverloop van deze meeting binnenshuis te waar borgen. De deining beperkte zich dan pok tot de buitenomgeving, waar zij die deining overigens ook weinig kon uitrichten, beperkt als zij bleef binnen de zéér zware dijken, die daar, door een uitgebreide politiemacht, opgeworpen waren. Het goede van deze protest-actie tegen genoemde „vervolgingen" (ik zet hier aanhalingsteekens om aan te toonen, dat ik me niet bevoegd acht uitte maken of, wat er in werkelijkheid in Rusland voorvalt, zulk een betiteling al dan niet verdient) was in alle geval dit: dat er hier een samengaan was van vele seoten en gezindten en zulk een samengaan is in ons land, waar we doorgaans zoo hopeloos uiteenliggen, op zichzelf verheugend. Geheel afgescheiden van de vraag, welke waarde men hecht aan deze actie. Deining ook viel, enkele dagen voor dezen, te constateeren op een debatavond in het gebouw der Vrije Gemeente, belegd door een Comité van „Weerbaarheids propagandisten" of te wel anti-ontwape- naars. Geslaagd uit een oogpunt van serieus debat, kon men dezen avond moei lijk noemenhet werd tenslotte wederzijds niet veel meer dan een demonstratiié De ontwapenaars verlieten op een gegeven oogenblik, toen zij meenden, dat de ver gadering èl te fascistisch geleid werd, demonstratief de zaal en de weerbaarheids- mannen trokken na afloop, voor een ge deelte, in rotten van 4, krijgshaftig da Leidsehestraat door. Ook liep een dezer avonden de kleine zaal van het Concert gebouw vol met een aantal menschen, die nu blijkbaar nog niet gehoord hadden over de Rokin-demping. Amstelodanum, een vereeniging van minnaars en beoe fenaars onzer stadshistorie, deed hier, door middel van enkele sprekers, nog eens alle anti-demp-argumenten ever de hoofden van het publiek uitstrooien. Het zou, gezien de afgezaagdheid van het onderwerp, uitermate vervelend geweest zijn, hadden niet enkele prodempers op de achterste rijen zoo nu en dan krachtige kreten van protest doen opgaan. Zulk een protest was alleen al juist uit het feit, dat het bestuur van genoemd genootschap deze' propaganda-avond op eigen houtje belegd had, zonder de leden er in te ken nen. Leden, onder wie er zéér velen zijn, die in liefde voor ons oude stadsschoon voor niemand onderdoen, maar die tóch sterk voor het dichtgooien van het stukje Rokin, waar het thans om gaat, zijn, leden, die van harte het volgende punt dicht van een pró-demper zouden onder schrijven Geen zand in het water: houdt óns Amsterdam I Het is, met permissie, oud-heertjes-' gezwam 1 Een stad van jong leven, z]f is toch, potdorie, Wel méér, wel iets béters dan prof.-in-bistorie 11 Inmiddels heeft nu ook eindelijk de Raad de zaak aangesneden, zonder even wel nog tot een beslissing gekomen te zijn. Maar ook kón, als die beslissing er is, als men, in principe, besloten heeft tot behoud van 't water of géén behoud, zullen we er nog niet zijnl .Want dan krijgen we nog de behandeling van het practische reorganisatie-plan. Gereorga niseerd wordt er n.1. in ólle geval, nat of droog Tenslotte dan nog een vergadering die nu eens niét rumoerig, maar wel belang rijk mocht heeten. De vergadering van de Afd. Amsterdam van het Ned. Tooneel- verbond, waar het rapport besproken werd, dat, een speciale commissie onlangs heeft uitgebracht over het vraagstuk van onze schouwburgbouw. „Bellevue", het bekende feestgebouw tusschen Marnix- straat en Leidschekade, kwam bij deze gelegenheid in het brandpunt der belang stelling te staan, waar bleek, dat van al de vele ingekomen schouwburg-bouw plannen alleen dat vaD den heer Koop man, die thans (na eerst het Wetering plantsoen op het oog te hebben gehad) daar, op de plaats van Bellevue, zijn »grooten schouwburg* wil bouwen. De kansen van den heer Koopman, de ex- directeur van de Ned. Opera, zijn hier mede zeker gestegen. Wèl is het Ned. rooneelverbond geen offlMeel lichaam en heeft het als vereeniging zelfs ni6t zoo bijster veel in de melk te brokkelen, maar in die meergenoemde advies-com missie, die nu dan unaniem achter zijn plannen kwam te staan, hadden vooraan staande persoonlijkheden uit tooneel-, zoowel als uit flnancieele en andere krin Naar waarde geschat, dat werd waar schijnlijk Cornelis Dopper, de tweede dirigent van ons Concertgebouw-orkest, in de vele jaren dat hij die functie be kleed, niet altijdOngetwijfeld is dat voor een groot deel gevolg van het feit. dat hij voortdurend in de schaduw van een figuur als Mengelberg moest staan, een figuur, die min of meer verblindend op het publiek werkt, waardoor alles wat er in die schaduw geschiedt lichtelijk verdoezeld en verwrongen wordt waar genomen Dat geldt dan in de eerste plaats voor Dopper als dirigent: zijn droge, allerminst elegante, ietwat school meesterachtige wijze van dirigeeren houdt het zeker niet uit tegenover de brillante, vurige, suggestieve wijze waarop Mengel berg het orkest aanvoert en... bet publiek onder een soort hypnose weet te brengen. Het geldt minder voor zijn werk als componist; hier was die na bijheid van zijn beroemden collega-dirigent voor hem misschien eerder een vóór-, dan een nadeel, in zooverre dat hij zijn composities daardoor waarschijnlijk eerder uitgevoed kreeg dan het geval zou ge weest zijn indien hij verder van het vuur af gearbeid had. Toch is zijn positie, alles bijeen genomen, zeker niet gemak kelijk geweest en men voelde, nu hij zijn 60-sten geboortedag vierde vrij alge meen, dat men wat aan hem had goed te maken. Hetwelk dan ook o.a. gebeurde doormiddel van een tweetal feestconcer- ten, een onder Monteux, en een onder Mengelberg, waar voornamelijk zijn werk werd uitgevoerd en men hem van harte, zoowel in het publiek, als in kleineren kring, gehuldigd heeft. Het Rijk heeft hem tenslotte door toekenning van een subsidie die het mogelijk zal maken enkele Dopper-composities in druk te laten verschijnen, in het zonnetje gezet, zosals de Gemeente dat deed door het schenken van de groote zilveren medaille der stad Amsterdam, de eenige „decoratie" die zij officieel te vergeven heeft Er is aan de figuur van Dopper iets typisch oubolligs en gezond-Hollandsch, wat dan ook in zijn muziek duidelijk tot uiting komt. Hij biedt tegenover veel wat in deze moderne tijden, ook in de muziek wereld, naar het ziekelijke on-eigene en on-eehte neigt, een tegenwicht dat wel eens te laag en niet naar waarde wordt wordt aangeslagen. Men is zich, gelukkig, in deze dagen die werkelijke waarde meer dan anders bewust géworden. In dézen tijd, die volgens sommigen zoo veel beter is aan een eenvoudig burger die zich slechts als dichter, maar nimmer door stoffelijken arbeid verdienstelijk maakte, die al zijn kracht aan de poëzij (cjeen productieve zaak!) gewijd en zel|B ook wel eens ergernis gegeven had - wel zooveel gunst bewijzen zou als zfl (die burgemeesteren en vroedschap van eer tijds) toén aan Vondel deden Met dit al mogen we ons en nü zonder ongerechtvaardigde zelfverheffing, ver heugen in het feit, dat er in onzen tijd althans weer eens een ernstige poging gedaan werd om een stuk als Luciier uit de stoffige kasten van taal- en kamer geleerden, via de planken, te brengen dóar waar het behoort: onder het groote pu bliek en in het levende leven! In het kader van de Dopperfeesten werd daarenboven ook nog, dezen Woens dag, Vondel's Lucifer* tot wederopvoe ring gebracht. De jubilaris schreef voor dit grootsche drama van onzen, nog altijd grootsten dichter, begeleidende muziek. Ook Vondel heeft men vele jaren lang niet naar waarde geschat. Eerst de laatste tientallen jaren tracht men hem een soort eerherstel te bezorgen, wat nog maar zeer gedeeltelijk geluktWant al moge dan onder intellectueel en en artisten den laatsten tijd een duidelijke 'terug-naar- Vondel»-strooming te bemerken vallen, bezit van het groote publiek, van ons volk, is Neérlands grootste poëet zeer zeker nog niet. Anders dan b.v. in Duitsch- land, waar vrijwei een ieder zijn «Goethe* thuis in druk heeft en hem leest en kent is, Vondel bij ons dikwijls nog niet veel meer dan een naam en een woord waarmede het grootste park in de hoofd stad wordt aangeduid I Maar, al ként men hem dan ook niet, een zekeren trots voelt men toch, trots op ons zooveel beter begrip en kunst gevoel, als men bedenkt, dat men Vondel in zijn tijd «afscheepte* met een baantje aan de Bank van Leening, terwijl thans onze eerste tooneelgezelschappen het als een der hoogste opgaven beschou wen zijn stukken tot opvoering te brengen. Wat minder trots en wat minder onrecht vaardig tegenover het voorgeslacht der 17e eeuw zal men echter worden als men verneemt, dat, volgens de jongste onder zoekingen, dit beruchte baantje bij Öome Jan waaronder de dichter dan zou zijn gebukt gegaan, slechts... «titulair* was hem geheel vrij liet voor zijn scheppen de» arbeid en niets anders beoogde dan een vorm te zijn waaronder men, -d i d u hem aan een subsidie hiein' Boekhouder van de kleine panden*, zoo als mr. J. van Lennep dat destijds ook nog voorstelde in zijntooneelwerk*. «Een dichter aan de Bank van Leening*, is hti zeker nooit geweest en dat er in die Bank boeken werden bewaard waarin, tusschen de panden brokken van de Luciferzou Uid ^innfw0k dat sprookie vond langen ^gel£0i^S ®ven^eer be^den de waar- eenige heid. Reeds ter Gouw schreef jaren geleden, - en zijn woorden kunnen ook nu nog gelden: uunen 't Zou de vraag kunnen zijn 0f men Hr. Ms. Balder, die te Hellevoetsluis op 's rijks werf zeven weken in reparatie is^ ge weest, ié gisterochtend naar haar station Vlis- sinigen vertrokken. Luitenant ter zee ield. H. D. Dn dn er 1» uit Oost-Inddë naar Nederland teruggekeerd aan boord van het s.s. Tjenmai, dat 26 Fe bruari van Tandjong-Priok is vertrokken. Luit. ter zee der 21e ui. der marine-reserve S. Dobbenga wordt 17 Maart geplaatst aan boord' van Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord. Bij Kon. besluit van 5 Maart zijn met dex» datum van dit besluit bij de KonMklijke ma rine-reserve bevorderd: a. tot luit. ter zee der ie kl. de luit. ter zee der 2e kl. P. de Booy; b. tot luit. ter zee der 2e kl. de luit. ter zee der 3e kl. H. Gorsten en W. F. Kraan; c. tot off. van den M.S.D. der 2e kl. de off. van den M.S.D. der 3e kl. M. Kemp. De luit. ter zee 2e kl. M.R. A. Boosman dienende bij 'die Onderzeekazerne wordt den 9en Maart a.s. wegens eindiging van den voorgeschreven oefeningstijd van zijne plaat sing ontheven. 11 Maart luit. ter zee ze kl. H. Witte van Kon'. Instituut naar Wachtschip Willemsoord. Id. id. C. Moolenburgh van non.act. naar Kon. Instituut. 10 Maart serg.-monteur J. Schipper van Wachtschip Willemsoord naar de Mok. De officieren vlieger der 3e kl. F. Bakker en J. Kranenburg worden den ioen Maart a.a. overgeplaatst van de Kooij naar de Mok. Ondervolgende onderofficieren en man schappen van het Korps Mariniers zijn be stemd naar West-Indië te worden uitgezon den voor het waldetachement aldaar. Serg. der mar. A. J. Looijsen, mar. 3e kl. W. A. Holst, id. W. Leeflang, id. J. A. H. Hermamn, id;. H. de Vries, id. D. Rousche, id. H. W. J. Venus, id. J. J. Voers, id. A. J. C. v. Spaarudonck, id. M. Rooze, id. A. H,. Snoeijerbos'ch, id. A. Geerestein, id. G. H. Mulder, id. R. de Blécourt, id. H. D. Pastoor, id. B. v. d. Weg, id. G. C. Vonk, id. E. Idsin- ga, id. W. M. A. Kruijssen, id. H. Muskee, id. H. Krijgsman, id. F. H. Radema, id. P. Hes- seling, id, H. Schouten, id. N. J. Leroij, id. A. A. J. Vloeimans, id. T. v. d. Mije. De korporaal vliegtuigmaker (Hi) H. Kerkdijk wordt met ingang van den lóen Maart a.s. weder overgebracht in den rang van korporaal timmerman, waarbij hij zijn vroegere plaats in de ranglijst tusschen de korporaals timmerman J. de Boer en B. Tems zal hernemen. De opleiding tot korporaal vliegtuigmaker (H) van den korporaal timmerman W. van den Brink wordt op verzoek van betrokkene gestaakt. 7 Maart serg.-machinist J. J. Kesteloo van van Speijk naar Z 7. Ondervolgende schepelingen zijn den 27en Februari j.1. per s.s. Indrapoera uit O.-I. in Nederland teruggekeerd: Opperseiner N. Schoonens, serg.-kok C. J. Wieffering, serg.-timmerman D. Buck, matr. ie kl. A. J. Muller, id. D, Midavaine, kleer- - maker C. Buter, serg.-vliegtuigmaker W. A. J. H. Reinders, korp. id. M. J. Jurg, maj.- mach. J. van Stralen, serg.-mach. W. Reitsma, korp.-mach. W. van de Hoff, id. C. de Vries, id. M. J. Straub, korp.-sitoker M. N. Wolf, stoker ie kl. C. J. Boerboom, mar. ie kl. L. Piet er», id. J. Beek. OOST-INDIE. J8eriocmdtot hoofd der •Pyrotechnische Werkplaats bij het Marine Etablissement te Soerabaja G. H. C. A. de Laive, eervol ont- Marine IC kJ' bii de Kon' Overgeplaatst van Hr. Ms, Evertsen naar ''ir'"eDzeme Oedjoeng, de luit. ter zee der 3e kl. H. W. A. Madsen; HpT.1 HZ' Ms' Florie8 naar Hr- Ma. Evertsen, de luit. ter zee 3e kl. M. G. Smalt; 0-LIlr' •vjs' Java naar de Marinekazerne kl' C J' van Hr. Ma, De Zeven Provinciën naar Hr. Ms. Java, de luit. ter zee re kl. L. Guiot; Ondpr- IIr:,-Ms' Zeven Provinciën naar den Knoops6- enSt> luil ter zee 3e kL F' 1 A' ^S' Pe Zeven Provinciën naar de I W c,ZC^ Oedjoeng, de luit ter zee 3e kl- J- W. Bach Kolling; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Tydeman, off. van den M.S.D. 2e kl. F. J. de Hoq.PI W™1 r' ~^s' Willebord Snelliua naar de kl s" ®ed^oeng' de °ff- van adm. 2e M7ln Hf- MS. De Zeven Provinciën- naar Hr- II V 1 ebrord Smellius, de off. van adm. 2e si. G. Bakker. Geplaatst aan boord Hr. Ms. De Zeven Pro- vmcien, de luit. ter zee 3e kl. A. P. L- de seider, verwacht uit Nederland.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10