ESONA VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN ZATERDAG 8 MAART 1930 Onze vroegere stadgenoot, Db. H. L. G. Ouwerkerk, Herst. Evang. Luth. pre dikant te Groede, heeft voor het beroep naar Enkhuizen bedankt. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. M, den Hartog, Commies ter Secretarie te Haarlem, werd met ingang van 1 Jan. 1930 bevorderd tot Hoofdcommies Afdee- limg financiën en verificatie, aldaar. JEUGDDIENST LUTHERSCHE KERK Morgenochtend' zal in de Luthersche Kerk, Weezenstraat, voor het eerst een jeugddienst worden gehouden waar door Ds. P. H. Bergers zal worden gesproken over „De jeugdige vluchteling", terwijl op het fraaie kerkorgel een orgelsolo zal worden uitgevoerd. De dienst vangt om half elf aan, terwijl alle zitplaatsen dien morgen vrij zijn. Onder jeugddienst wordt verstaan een dienst voor den leeftijd van 1630 jaar, doch een ieder is hartelijk welkom. TWEE JUBILARISSEN. Maandag 10 Maart a.s. herdenken de scheepmakers J. Brouwer en J. Lumke- man den dag dat zij 40 jaar ln Rijks dienst zijn. N. V. ZEERAD „HUISDUINEN". De N. V. „Zeebad Huisduinen" heeft een fraai geïllustreerd prospectus het licht doen zien, waarin, naast vele afbeel dingen, die een goed denkbeeld geven van stad, strand en omgeving, uitvoerige beschrijvingen voorkomen van de door de vennootschap geëxploiteerde villa's en pensions, alsmede natuurlijk het nieuwe hotel-pension. Ook bevat het boekje een kort overzicht van de voornaamste be zienswaardigheden van Den Helder, be nevens een kaartje van de belangrijkste verbindingswegen rondom de stad. Een en ander is wel geschikt om den vreem deling volledig in te lichten omtrent onze badplaats, die de laatste jaren zich in een steeds drukker wordend' bezoek verheu gen mag. Wij vinden hier nieuwe opnamen van Den Helder, o.a. een gezicht op* Huis duinen, op de haven, mooie overzichts- photo's van strand en stad, die den vreemdeling wel een goed denkbeeld kun nen geven van het zomerverblijf, dat zij zich uitkiezen. Ook het nieuwe hotel-pen sion komt er goed' in uit. Uitvoerig zijn de gegevens betreffende de verschillende pensions en gemeubileerde villa'». RADIOTELEFONIEVERKEER MET OOST-INDIË. Op verzoek van den Burgemeester ves tigen wij' er de aandacht van belangheb benden op, dat sedert 1 Februari j.k de alhier bestaande publieke spreekcel, in het P.T.T.-kantoor, in het radiotelefonie- verkeer met Nederl. Oost-Indië is opge nomen. In deze spreekcel kunnen, door middel van een extra meeluistertelefoon, twee personen gelijktijdig aan het gesprek deelnemen. De kosten zullen bedragen 30—, 32,50 en 35,—, resp. voor Ie, He en Ille zóne. Nadere inlichtingen worden des ver langd ten postkantore verstrekt. JEUGDHERBERG TE DEN HELDER. Het Comité inzake de stichting van een Jeugdherberg heeft zich met een nieuwen oproep tot de burgerij' gericht betreffende oen tweede vergadering, welke op Dins dag i April zal worden gehouden in de eetzaal van „Bellevue". In dezen oproep wordt gezegd: Door de gewijzigde omstandigheden is bet mogelijk gebleken den band met de Stichting „De Weide-heuvel" te Amster dam weder op vriendschappelijke wijze te verbreken. Er kan dus alhier, naar wij hopen, een zelfstandige Stichting tot stand komen. Het is onze bedoeling daartoe 1 April a.s. te geraken en 'een Bestuur te kiezen, dat zoo veelzijdig mogelijk is samenge steld, (c. q. een Raad van toezicht en beheer). Gaarne zouden wiji zien, dat u intus- schen met uzelf en (of) met uwe organi satie te rade gaat, of u al» lid kunt toe treden en wat jaarlijks voorlooplg door u zou kunnen worden bijgedragen voor het. mooie doel. Tot nu toe zijn giften toegezega, mits een zelfstandige stichting wordt tot aan zijn geroepen, tot een bedrag van pl.m. J 800—daarnevens is een enkele jaar- lij ksohe bijdrage in uitzicht g'esteld. BRAND. Vermoedelijk door het pmvjallen ivan een petroleumlamp ontstond gisteren avond brand in het perceel Achterstraat 27, dat bewoond werd door dien heer A. Smit. Het vuur greep zoo snel om zich heen, I zorgd. dat niettegenstaande de politie spoedig Na een interessant journaal wordt een met het slangenwagentje aanwezig was, i twee-acter vertoond, met de komieken het huisje totaal is uitgebrand. jStan Laurel en Oliver Hardy, welke den Het huisje was verzekerd, dooh de ln- i iaatsten tijd, vooral in Amerika veel op- boedel niet. gang nakies. „WALSDROOM". Men schrijft ons: Morgen zal in Casino de aangekondigde operette „Walsdroom" plaats hebben. Gezien de vele gunstige persbeoordeelin- gen, geeft het N. Ned. Operette Gezelschap er een uitvoering van, waartoe niet weinig bijdraagt: de Wiener kapel onder leiding van James Clement. Alle medewerkenden in die operette zijn goede bekenden op dit gebied. De hoofdvertolkers en de meeste vertolkers van de meer onder geschikte rollen, beschikken over een prachtig, jeugdig en frisch stemorgaan, paren hieraan een weloverwogen, natuur lijke actie en weten ook in deparlando's een spel ten beste te geven, dat hen als prima operette-artisten doet kennen. De Bredasche cour. schreef: „Wij zouden alle volwassenen willen aanraden gebruik te maken van de gelegenheid om deze heerlijke vlotte muziek, welke nog steeds frisch en jeugdig blijft, te gaan hooren om eens hartelijk te gaan lachen om den kostelijken humor en om te genieten van dit hoogstaand ensemble". JUBILEUMVOORSTELLING WILLY DERBY. Voor de te geven jubileumavond van Willy Derby, ter gelegenheid van zijn 15-jarigen tooneelloopbaan, heeft zich hier ter stede een comité gevormd om deze populaire zanger die zoo vele malen ons Heldersch publiek van zijn gave heeft doen genieten een gepaste hulde te brengen. Woensdagavond zal| de jubilaris voor den aanvang der voorstelling door één onzer muziekkorpsen worden afgehaald en per auto naar Casino gebracht, waar hij in de pauze, namens het eomité, zal worden toegesproken. Hierbij wordt hem namens de vele vereerders uit Den Helder een souvenir aangeboden, waarna een bloemenhulde volgt. Nadere gegevens zullen wij in ons blad van Dinsdag vermelden. EEN NIEUWE ZAAK IN DE KEIZERSTRAAT. De heer O. Hoogendijk, die eenige jaren lang een zaak in huishoudelijke artikelen op den Kanaalweg gedreven heeft, tegen over de H.B.S., heeft zijn zaak verplaatst naar het centrum der stad, n.L Keizer straat 97. Voor het burger woonhuis, dat daar eertijds stond, is een keuris winkel verrezen, die praotisch is ingerllwt en een schat van huishoudelijke artikelen, die er zijn in glas, porselein en aardewerk, in zink en emaillewaren, in horstelwerk en zeemleder, bevat. In een flinke, ruime etalage zijn ver schillende artikelen overzichtelijk uitge stald en wat u daar niet vindt, is onge twijfeld in den winkel voorradig. Blijkens een advertentie geeft de heer Hoogendijk heden, bij de opening van zijn nieuwe zaak, aan ieder kooper, voor een bedrag van twee gulden vijftig, een fraaie kop en schotel cadeau. De winkel is gebouwd door den aan nemer H. ter Burg, het schilderwerk werd verricht door den heer Kriek, die met frissche en sprekende kleuren werkte, waardoor het geheel een prettig aanzien heeft. De electrische verlichting werd aangelegd door den heer Fey. De nieuwe winkel zal op dit punt zeker veel kijkers en koopers trekken. DE ACTIE VOOR HET MONUMENT VOOR HET NED. REDDIN GWEZEüï. Wij hebben een en ander medegedeeld omtrent de actie, die thans is ingezet voor het monument, dat hier zal worden ge sticht om de herinnering wakker te hou den aan het Nederiandsohe redding wezen. Wij zeiden bij die gelegenheid, dat reeds vele aanvragen inkwamen naar propaganda-materiaal. J.L Woensdag nu is door het Persbureau Vaz Dias per radio omgeroepen, dat reeds 80.000 kaar ten waren uitgegeven. Donderdagavond was dit aantal reeds over de 100.000 ge stegen. Voor een aanzienlijk deel is dit mede te danken aan de medewerking der groote bladen, van wie verscheidene het door het comité verzonden communiqué hebben opgenomen. Het gaat hier dus wel den goeden kant op. WITTE BIOSCOOP. Het masker van den Duivel Een film met een onderwerp, dat al vele malen gespeeld is en die het dus hebben moet van helt spel van de artisten. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de film al eens meer vertoond is, het is alleen de intrige die niet nieuw is, en zoo'n film staat of valt met het spel der artisten, hoewel na tuurlijk het scenario ook in orde moet zijn. Bij de film, die wij gisterenavond zagen, is dit het geval. Het verhaal boeit van begin tot het einde, <?e regie en fotografie zijn goöd en het spel van de artisten is uitstekend. John Gübert, de held van de „Groote Paradie", vervult de hoofdrol, bijgestaan door Ralph Forbes, Alma Rubens, en de hier nog minder bekende Eva von Beme. Het is het verhaal van een rijken graaf, (John Gilbert), een duivel in mensohen- gedaante als het ware, zijn gezicht ziet hij zelf ais dat van een duivel. Vooral in deze scènes is John Gilbert, hoewel geen mi misch acteur als b.v. Jannings, zeer goed. Zijn slechte hartstochten worden ten slotte overwonnen door de liefde van een vrouw (Eva von Berne). De film wordt muzikaal geïllustreerd op de geluidsinstallatie. Het is geen „talkie", het gesproken woord ontbreekt geheel, alleen muzikale illustratie, welke echter zeer goed is. Het bijprograimma is uitstekend ver- de meest regelmatige en vlugst9 dienst op ALKMAAR en A'DAM. De film, waarin zij hier optreden, is vrij goed, hoewel ze lang nog niet op het peil staan van de films van andere komieken. Dan nog een komische film, welke ons veel beter voldeed, n.L Koerenbedrog", een Fox comedie, en een van de beste die wjj van deze productie zagen. Een vrouwelijke ster, Marjorie Beebe, vervult de hoofdrol. De film zit vol van komische momenten, die een hartelijk ge lach aan de toeschouwers ontlokten. De komische zesacter noemt een voorname plaats op het bioscoo-pprOgramma in. Een verrassing was het vertoonen van enkele fragmenten uit do Inidië film van Willy Mullens. Reeds deze fragmenten waren interessant, hoeveel te meer zal hot dan wel met de film zijn, die aanstonds gedurende veertien weken, in de Witte Bioscoop zal worden vertoond; eon zeer goede gelegenheid, om met onze over- zeesche bezittingen nader bekend te raken. Voor liefhebbers van drama's is er dus gezorgd, de film „Het Masker van den Duivel" geeft goed' dramatisch spel te zien van de hoofdpersonen. Daarbij 'komt, dat John Gilbert, die naam begint te ma ken, een graag geziene figuur op het witte doek is, vooral de dames loop en met hem weg. De komische films zijn, zooal-s wjj reeds zeiden; ook in orde, en voegt men daarbij het stuk van de film over Indië, dan heeft men voor „élck wat wils" en voor een film liefhebber een mooie avond. DE BEMANNING VAN DE „HERTOG HENDRIK". Over verlof. Het Tweede Kamerlid BTautigam heeft den minister van defensie gevraagd: L Is het den minister bekend: a. dat ten vorigen jare het vertrek van het pantsersohip „Hertog Hendrik" naar West-Indië dermate overhaast ge schiedde, dat door de bemanning het ge bruikelijke voorafgaande verlof bij een reis naar de tropen of het buitenland niet kon worden genoten en voc* vele opva renden zelfs geen gelegenheid bestond afscheid van hun betrekkingen te nemen; b. dat krachtens beschikking van den vlootvoogd, op een daartoe strekkend ver zoek der bonden van marinepersoneel, aan deze bemanning bij terugkeer van het schip geen verruiming van verlof zal worden verleend, dooh slechts het gebrui kelijke verlof van 14 dagen zal worden toegekend? II. Is de minister bereid, gelet op de in vraag I, onder a, genoemde feiten, te bevorderen, dat alsnog de leden der ge noemde bemanning in het genot van een ruimer verlof, b.v. van een maand, wor den gesteld? GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Dinsdag 11 Maart 1930, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Winkelsluiting. Voorstel met betrekking tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting (Burgemeester en Wethouders stellen voor om, met het oog op het in de Tweede Kamer der Staten Generaal in behande ling zijnde wetsontwerp op de winkelslui ting, de behandeling van dit punt in den Raad thans niet verder voort te zetten). Nieuwe straten. Voorstel tot het aanleggen van diverse straten en tot het aankoopen van eenige perceelen grond. Ter visie. 1. Een overzicht van de tot nu toe be kende uitgaven en ontvangsten voor de ziekenverpleging over 1929. 2. (Naar aanleiding van een desbetref fende vraag van den heer Bogaard). Een brief van de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer", houdende mededee- ling, dat de verzekering tegen geldelijke gevolgen van ziekte van de door deze ge meente bij wijze van werkverschaffing te werk gestelde arbeiders bij de Algemee- ne Bedrijfsvereenlging voor ziekengeld- verzekering (groep Nederlandsqhe ge meenten) alleen mogelijk is op den voei zooals in, de ziektewet is bepaald. De uit- keering bij' ziekte zal dus geschieden met ingang van den derden dag na dien waar op de ziekte aanving. Raadsoverzicht. Lieve lezer, het wordt lente; de mus- schen, spreeuwen en hoe dat goedje meer heeten mag, gaat als razend te keer in de tuinen en plantsoenen, overal komen de groene puntjes al boven den grond en, hoezeer ook nu en dan de zon zieh achter wolken of nevels verbergen moet, zij moet toeh vroeg of laat weer voor den dag komen en al dat nieuwe leven koes teren met baar warmte. De kinderwagens zijn extra opgepoetst, de jeugdige bewo ners hebben nieuwe truitjes, jumpertjes. kepertjes, mutsjes, enfin, zooals dat dan heet, aangekregen en de moeders? De moeders kwateren en kwetteren al rijdend, ze hebben splinternieuwe hoedjes op en nieuwe mantels aankortom, het is voorjaar of liever het wordt voorjaar. U zal zeggen: wat heeft dit alles nu met den gemeenteraad te maken Geduld maar; ook in den raad kwam zoo lang zamerhand het voorjaar naar binnen sluipen in den vorm van op verminderde kracht gestelde centrale verwarming en voorjaars- dat is levenslustige, energieke discussies. Nu geef lk toe, dat het niet bijster gezellig is, als bij zooveel voor- jaarstemperatuur buiten de politieke kachel binnen wordt aangemaakt en dat de Raad dan uit zijn verband springt is alleszins begrijpelijk. Blijft de vraag maar wie die kachel aanmaakte. Booze tongen zeggende heer Biersteker deed het, maar ik zou het niet graag durven beweren. Als je nu juist een ontboezeming op schrift gesteld hebt, waarin je niet alleeu de winkelsluitings-voorstanders eens on derhanden neemt, maar waarin je tevens zoo en passant de gelegenheid krijgt eenige onvriendelijkheden aan het adres der S. D. te lanceeren en er komt dan plotseling, zonder voorafgaande waarschuwing, een motie van orde, die die heele mooie pero ratie overbodig zou maken, nou, dan is dat ook om helsch te worden. De kwestie was deze: de vorige week werden, zooals men weet, de discussies over de winkelsluiting verdaagd; naden heer Van der Vaart, die zeer uitvoerig op het vraagstuk der winkelsluiting in ging, kwamen nog eenige andere sprekers, maar toen de heer Biersteker aan de beurt kwam, sneed de voorzitter dit af door de zitting te verdagen. Deze werd nu Dinsdag j.1. voortgezet, maar toen was er in de situatie inmiddels eenige ver andering gekomen. Want nadat we li uur op de steenen van de hal hadden gestaan er is wel een nieuw raadhuis gekomen, maar aan een wachtkamer voor het publiek is niet gedacht en er was dan ook al een gelukkig paartje, dat zich knus geïn stalleerd had op de zijbanken in de vesti bule, die het voordeel hebben, dat ze tenminste niet koud opgeven nadat we uur gewacht hadden, werd de ver gadering geopend met een motie van orde van den heer Meyer. In die motie van orde werd de raad uitgenoodigd de kwestie v#n de winkelsluiting te laten rusten totdat de rijksregeling, die thans niet lang meer op zich zal laten wachten (zij komt voor op de agenda der Tweede Kamer) haar beslag zou hebben gekregen. Gewoonte is nu, dat een dergelijke motie van orde de voorkeur heeft en daarover dus aller eerst moet worden gestemd. Maar de heer Biersteker, die het blijk baar jammer vond van al die getikte foliovellen, wist het zóó te leiden, dat de voorzitter hem voor zijn speech het woord verleende en eenmaal dit geschied zijnde was het hek van den dam. Want toen de voorzitter, na den heer Biersteker te hebben laten uitspreken, alle verdere debatten aanvankelijk weigerde, kreeg hij het met den geheelen raad met en benevens den heer Biersteker zeiven aan den stok Wat doet men dan? Men haalt bakzeilen zoo kon het gebeuren, dat Dinsdagavond opnieuw de debatten over deze niet zeer debatrijpe zaak oplaaiden. En tengevolge van het door den heer Biersteker aan de brandstof toegevoegde blikje benzine heftiger dan ooit. En zoo kon het ook gebeuren, dat dientengevolge de raad om Huur precies even ver was als den Dinsdag' avond van de vorige week en dat hij a.s. Dinsdag wederom met nieuwen moed aan den slag gaat. Als daar zijn de heeren Minnes (eerst aan bod) en wie verder volgt, het college van B. en W. in ant woord op de eerste instanties, de tweede instanties met den|aankleve van dien Ziet u wel, dat je beter doet om met zoo'n voor jaarstempera tuur de kachelmaar niet aan te maken? Ofschoon, ik geef toe het jammer is van al de brandstof, die renteloos blijft liggen. Er was ditmaal groote belangstelling van de zijde der winkeliers, die een vrijwel verloren avond intusschen hadden. Het ging er,, afgezien dan van deze kleine heftigheden, die in den loop van den avond terugvloeiden^ in de kalmer bedding van gemoedelijke dedatten, aan het slot nog min of meer grappig toe, Want toen de raad druk bezig was zijn paperassen in te pakken en voor een deel al weggeloopen was, kwam de voorzitter en passant eventjes met.de rest van de agenda aandragen. Toen werd zoo maar in een vloek en een zucht de functie van adjunct-inspecteur van politie geschapen, een onderwerp, waaraan anders dankbaar een gansche avond kan worden besteed. En een kotter, voor het ondterwijs aan de Zeevaartschool door het rijk in bruikleen afgestaan en waaromtrent door den minis ter de eisch was gesteld dien ö'f aan te koopen óf daarvoor een jaarlijksche huur te betalen, werd eveneens zonder meer ter beschikking van het rijk gesteld, hoe wel daar blijkens de stukken, in de com missie van bijstand nog al wat over te doen is geweest. Deze commissie was het althans in geenen deele met het advies van den directeur der Zeevaartschool eens. Ook dit was een onderwerp, dat op een agenda als debatpunt geen kwaad figuur zou slaan, omdat er, wat men in de jour nalistiek noemt, „copij" in zit. Maar laten wij nu óók geen politiek kacheltje gaan aanmaken. Tot wederziens, lieve lezer, de volgende week. U en ik hebben tegenwoordig wekelijksche ontmoetingen. Inmiddels komt er, naar uit de agenda in dit nummer blijkt, een voorstel om de winkelsluiting van de agenda te voeren. Nu kunnen we dóór weer over debatteeren. „N ACHTASYL". Op Vrijdag 14 Maart wordt .door het Groot Volkstooneel van het Instituut voor Arbeid ersontwikk eling Maxim Gorki'a „Naohtasyr' in Casino opgevoerd. Over de Amsterdaansohe opvoering van dit stuk dioor dit gezelschap (onder leiding van Herman Bouber) schreven de groote bla den als volgt: PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Ned. Herv. Gein. (Nw. Kerk, Weststraat), 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp: «Kruis en Kroon* Inleiding lijdensweken. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: «Zoeken naar het Leven» (Joh. 1010) Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Weatplei») Geen dienst wegens reparatie. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar. Viering H. Avondmaal. 's Middags 2.30 uur, Ds. F. Tollenaar Viering H. Avondmaal. 's Avonds 6 uur, Ds. F. Tollenaar. Dankzegging H. Avondmaal, Geref. Kerk (Hulpkerkd. öhr. Mil. Tehuis 's Morgens 10 uur, Ds. M. Zijlema, van Engwierum. 's Avonds 6 uur, Ds. M. Zijlema, Dankzegging H. Avondmaal. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 5.30 u., de heer N. v.d. Kraats. Donderdagavond 730 uur, de heer N. v.d. Kraats. Biduur voor het gewas. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur, Ds. S. van der Molen, van Lisse. Dinsdagavond 8 uur, Ds. J. Drenth van Broek op Langendijk. Biduur voor het gewas. Herst Evang. Lnth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u.,Ds. P. H. Borgers Jeugddienst. Onderwerp: »De jeug dige vluchteling» 's Avonds 5.30 uur, Ds. P. H. Borgers Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. P. H. Borgers. Doopsgez. Gem 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 6.80 u., Ds. R. O. W. J. Hoek. Gebouw Middenstraat 117. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. Hoek. Leger des Heils. 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Av. 7.30u., Verlossingssamenkomst. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem Geen dienst. Ned. Herv. Gem Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10 u. en 's avonds de heer Akse van Beverwijk. JULIANADORP. 7 u. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon. ANNA PAULOWNA, Ned. Herv. Gem. Hedenavond 8 uur, le lustrum der V.O.J.B. 's Morgens 10 uur, Ds. Vorstman. Geref. Kerk. 's Morgens 10 u. en 's middags 2.30 u., Ds. Dracht van Noordscharwoude. WEERINGEN. Ned. Herv. Gem (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem (WesterlandX 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv, Gem., H.Hoet). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Gebouw „Land in zicht" (Den Oever), 's Morgens 10 uur, de heer R. <3. Frank, Hulpprediker. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 3 uur, Ds. Zeilensa. Op beide beurten busdiensten vanaf Poelweg, Westerland. VAN JEUGENIA" TOT „MARIËTTE". Naar zee vertrokken. Het Grieksche stoomschip „Mariëtte", dat onder zijn vroegeren naam „Eugenia" van November 1928 tot Augustus 1929 ïeeft vastgezeten op den dijk, alhier, la donderdagmiddag na volbrachte repara tie te Amsterdam, op eigen kracht riswv zee vertrokken, naar Griekenland. „Het Algemeen Handelsblad", Amsterdam: Buitengewoon was de voorstelling in meer dan een opzicht. Allereerst doordat de tekst in, zijn geheel gegeven werd, zoodat de op voering wan half drie tot kwart voor zeven duurde. Voorts door de spanning, waarin de toeschouwers werden gebracht, zoodat zij, on danks den ongewoon langen duur van het spel, tot het einde gebleven zijn, en een dicht bezette zaal de spelers nog, na het slotbedrijf een geestdriftige ovatie bracht. Buitengewoon ook door de eenheid van sfeer, walk» varicrage» was, «a vooral door 4a r*s4r U. ZONDAG 8 MAART „De Maasbode", Rotterdam: Spel van een.' volks- en kleurig realisme; boertig .en met de volksche ironie, die dichter bij levenswijsheid staat dan de „geest" der „upper ten"; barok en teeder, smeltend' in tra nen en' guluit lachend. Doch zij spelen altoos het volk, het volk dat ln zijn 'diepste diepten veel meer gezonde eerbaarheid en verwardo maar niettemin in wezen „christelijke" instinc ten kent, dan we wel vermoeden doch om dit te vinden moet ge diep graven, héél diep. En zij spelen .altoos met iets als achtergrond, dat als synthese en tevens als atmosfeer: Am sterdam, de stad met haar felle volksche hart, haar kinderoogen en haar onrustige handen: de stad' van Brêroo en van Querido en een beetje van .mij. Deze spelers brengen ons Am sterdam en zij brengen' 't zoo zuiver, dikwijls vol van de glorieuse teederheid dezer stad, met accenten een1 enkel maal da hun epel als van Breitner op zijn doeken.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13