WOUTERLODP' BUITENLAND. eUKGROj^M^ OP EN OM HET BINNENHOF. Het ultimatum van Gandbl. het geheime fonds van buttenlandsche zaken. 00ST-IND1È. Admiraal von Tirpitz overleden. ENGELAND. BURGGRAAF GLADSTONE OVERLEDEN. Londen, 0 Maart Burggraaf Gladstone, de eerste gouverneur-generaal van Zmd- Afrika, is overleden. Burggraaf Herbert John Gladstone was de jongste zoon van den grooten liheralen staatsman W. B. Gladstone. Hij was op 7 Januari 1854 geboren en is derhalve 7fl jaar oud geworden. DE NIEUWE BEGBOOOING VA£N MARINE. De parlementaire medewerker van de Daily Herald meldt, dat er dit jaar vier millioen pond minder voor de begrooting van marine zal worden uitgetrokken. De begrooting wordt dan 52 millioen pond; dit is het laagste bedrag sedert den oor log. Alexander, de minister van marine, deelde mee dat op zijn begrooting het be drag van 4.126.000 bezuinigd is kunnen worden, hoofdzakelijk door de schrapping van kruisers en1 torpedojagers, waardoor behalve arbeidsloon ook die soldij van 3000 matrozen bespaard werd. Een telegram uit Ahmedabad deelt nog iets naders mede uit Gandhi's ultimatum aan den Onderkoning. Hij zegt er ronduit in dat hij de Birit- sche heerschappij voor Indië als een vloek beschouwt, maar niet van plan is, eenilgl Engelschman schade te berokke nen. Daar de hoop op het slagen van de conferentie van Britsche en Indische vertegenwoordigers ijdel is, blijft geer. andere keus over, meent hij, dan de ver wezenlijking van het besluit van hel; nationale congres betreffende onverwijl de toekenning van onafhankelijkheid. Gandhi verklaart nog in een memo randum dat het de plicht van een vrit Indië zou zijn alle financieele verplich tingen van het land nauwgezet te toet sen en dan dezulke te verloochenen die niet als billijk en redelijk erkend wer den. In het door hem openbaar gemaakt me morandum zegt Gandhi dat hij geens zins een bedreiging beoogt, maar enkel een heiligen plicht wil vervullen. Hij geeft openhartig toe dat hij een onbe zonnen risico loopt, „maar de waarheid is nooit te bereiken zonder dikwijls zeer 'ernstige risico's". „Het staat aan u," besluit hij, „mijn plannen te verijdelen door mij in hech tenis te nemen, maar ik heb hoop dat tienduizend volgelingen dan man fcaak zullen voortzetten." Het nationalistische orgaan Young In dia zegt over den brief van Gandhi aan den Onderkoning: Hij is niet gebrand! op' den Btrijd. Hij zal geen steen op den an deren laten om hem te vermijden, maar is gereed voor het oogenblik waarop hij merkt dat er geen eervolle uitweg meer is. De brief is geen ultimatum, maar een vriendschappelijke, doch openhartige mededeeling van iemand die zich als een vriend van de Engelsohen beschouwt trum en de democraten. Bil de verkiezin gen van 1928 heeft v. T. een nieuwe oan- didatuur geweigerd en sedert dien heeft hij zeer teruggetrokken geleefd. DE AS. ONTRUIMING DER DERDE BEZETTE ZONE. T© Mainz, het Fransche hoofdkwartier in het nog bezette Rijnland, maakt men reeds groote plannen om de ontruiming dezen zomer te vieren. Naar de Frankf. Ztg. meldt zal de feestdag of op fl of op 13 Juli vallen. De feestelijkheden gaan uit van de Rijksregeering, de Hessische regeering en de stad Mainz en zullen 's ochtends beginnen met een intocht van de rijksbanier, waaraan vendels uit het geheele rijk zullen deelnemen. BEBGIE Geen antwoord op een parle mentaire vraag. Door dien VI aamsch-nationalen afge vaardigde Ward Henmans is aan den mi nister van buitenlandsche zaken de vol gend© vraag gesteld: „Kan de minister mijl nader opheldering geven over het „fonds voor geheime doeleinden-" (100.000 frcs.) ingeschreven op pag. 8 der begrbo- ting? Indien de minister de gewenschte uitleggingen niet geven kan, meent hij dan niet, dat zulke geheime fondsen in strijd zijn met de nieuwe begrippen, die zoogenaamd sedert Genève en Locarno zouden heerschen, in wat men. gaat noe men de „open diplomatie!"? Minister Hijlmans heeft op deze vraag schriftelijk geantwoord: „De benaming van het ciediet toont aan dat er op de ge stelde vraag niet dient geantwoord." ROEMENIE DE VERBROKEN VERLOVING. Naar de correspondent te Boekarest van de „Daily TeL" meldt heeft de regeering in overleg met die koninklijke familie een officieel© vertegenwoordiger naar Berlijn en Pless gezonden ter mededeéLing, dat de Roemeensche koninklijke familie en de regeering de verloving tusschen prin ses lleana en graaf von Pless als geëin digd beschouwt. t DE ZAAK VAN EX-NOTARIS ROELOFFS VALK oogenblik, waarop de aanvriHe® naar «en wapen grijpt Waar gebleken is dat van de op de cultuur- en suikerondernemingen in den Oosthoek voorgekomen aanslagen 85 pet. zijn gepleegd door Madoereezen, mag daaraan allereerst aandacht worden ge schonken. Moedig en trouw, maar opvlie gend. Nagenoeg zonder een enkele uitzonde ring wordt door d© planters, die met Madoereezen werken, de ijver, moed en trouw van dit volk geroemd. Maar ook allen geven als hun vaste overtuiging, dat er geen volk is zoo opvliegendi van aard, wanneer het betreft geldzaken, kwetsing van hun eergevoel of aantas ting van de eerbaarheid van hunne vrou wen. Ook onder elkaar vertoonen de Madoe reezen deze eigpnschap De Madoerees vecht spoedig eni altijd niet het mes in die hand. Den jongen Madoerees wordt door zijn vader geleerd geen beleedigingen door de vingers te zien. Op schelden en ver- wenschingen moet worden gereageerd. Vooral als de Madoerees zijn moecer hoort beleedigen, is hij tot het ergste in staat De jaloersch© Madoerees duldt voorts meestal niet, dat zijn vrouw met niet- faanilieleden spreekt In zoogenaamde vrouwen-zaken komt hij door zijn drift spoedig tot het uiterste. Even bekend is het, dlat de Madoerees in geldzaken geheel anders Is, dan andere volken van den archipel. Als hij tekort wordt gedaan of maar vermeent te kort, te worden gedaan, dan brengt hem dit reeds tot woede. LoonJkwestlea In de onderzoekingen in de moord zaken op de heeren Groeneboom, Hem ming en Simpson bleek dat loonkwesties een groote rol hebben gespeeld. In ieder geval moet, in de geaardheid van den Madioerees, in zdjn opvliegend heid vooral', een van de voornaamste oor zaken worden gezien van het groote aan tal aanslagen op employés in den Oost hoek gepleegd. Den Haag, 0 Maart. Man van de daad! De „iAfioorpmy".' Zwaait en nmAt cteele dank. Het Indisch Budget afgedaan. —Offi- DUIT8CHLAND. Münohen, 6 Maart. Dinsdagnacht is in een sanatorium te Milnchen, op 81 jarigen leeftijd overleden, admiraal von Tirpitz, tijdens den wereldoorlog opperbevelheb ber der Duitsche vloot. Sedert eenigen tijd was htf lijdende aan bronchitis en hartverzwakklng waar door hij zich eenige dagen geleden ge dwongen zag zich in een sanatorium te doen opnemen. Bij de ontwikkeling van de Duitsche vloot onder Keizer Wilhelm II heeft von Tirpitz een leidende rol gespeeld. De door hem ontworpen novelle van 1897 be vatte bouwplannen op langen termijn en de vlootwet van 1900 stelde een program vast voor een lange reeks van zeventien jaar. Dit program werd nog aangevuld door de novelle van 1907, waarin de levensduur van linieschepen- tot 20 jaar werd verkort en door die van 1912, welke de invoering van een derde actief eska der en versterking van het duikbootwa pen en aanschaffing van enkele lucht schepen voorzag. Het groote vlootprogram, dat tot 1917 liep, is tengevolge van den wereldoorlog nooit geheel voltooid. Naar men weet was von Tirpitz van oordeel dat dadelijk na de deelneming van Engeland aan de vij andelijkheden de vloot krachtig moest ingrijpen. Hij verzocht daarom den kei zer hem ook de strategische leiding der marine toe te vertrouwen. Dit verzoek werd geweigerd en von Tirpitz' verdere pogingen om de vloot meer actief aan den strijd te doen deelnemen eveneens. Dit verbitterde den ouden houwdegen ten zeerste. Reeds in het najaar van 1914, toen de oorlog nog slechts enkele maan den aan den gang was. zeide hij sarcas tisch dat tJde vloot gevaar liep achter de barricaden van de riviermondingen nut teloos te blijven liggen." In 1924. vijf jaar na den vrede van Ver- sailles. i3 Von Tirpitz door de Duitsch- nationalen naar den Rijksdag afgevaar digd. Korten tijd daarna, in Juni 1921 hebben de Duitsch-nationalisten getracht om een kabinet te vormen met Von Tir pitz als rijkskanselier. Deze poging mis lukte door den tegenstand van het oen- Batavla. Bi) voortgezette behandeling voor den Raad van Justitie heeft get. Wit, gouvernements-aocountant het totale deficit berekendl op 160.504. MOSKOU'S ACTIE IN HET OOSTEN. Hoe die Menadoneeschle com munist Daniël Kamce voor de propaganda werd opgeleid. Bandoeng, 5 Maart 1930. Naar het A L D. meldt, is gebleken, dat de in Moe ting geïnterneerde Menadoneea Daniël Kamoe den Men October 1924, na als schepeling te Rottendam te zijn afgemon sterd van boord van het stoomschip Palembang, door den communist Semaoen met eenige andere geestverwanten via Amsterdam en St Petersburg naar Mos kou is gezonden. Hij werd aldaar ge plaatst op de Eastern University, waar personen van verschillende nationaliteit meerendeels afkomstig uit Azië on der valsche namen en registratie-num mers verblijven om te worden opgeleid tot propagandisten van het communisme voor het Oosten. Daniël Kamoe zou onder den schuil naam Oelebes circa 8 jaar aldaar hebben doorgebracht en onderricht hebben ont vangen in de Russische taal, het Marxis me, staathuishoudkunde, het voeren van wettige en onwettige actie in politieke partijen en vakbonden, het exerceeren en het ageeren met ontplofbare stoffen. Verder zou zijn gebleken, dat Daniël Kamoe, toen hij in het jaar 1928 geacht werd voldoende onderricht te hebben ge noten, door het bestuur der universiteit en door Semaoen voorzien van instruc ties, geld en paspoort, via St. Petersburg en Hamburg naar Ned.-lhdië is gereisd. De instructies hadden de strekking, dat hij moest trachten het in Rusland ge leerde in Ned.-Indië in toepassing te brengen. DE AANSLAGEN OP OULTUUR- ONDERNEMINGEN IN OOST-JAVA. Het rapport-Pastor. De Ma- doereesche volksaard. Aan het rapport van den arbeidsinspec teur Pastor over de aanslagen op planters in den Oosthoek van Java, zijn de vol gende bizondierheden ontleend: Het is niet mogelijk een volledige opsomming te geven van de oorzaken der aanslagen. Die oorzaken liggen in oen menigte van factoren. Factoren van ver schillenden aard en vaak geheel uiteen- loopend. Het behoort tot de onmogelijk- Robert 'Owen gronden,wat nogaT wat beden na te gaan welke gebeurtenis voor verschil beteekent 't Was deze rede van bet eerst bij den inheemschen arbeider den katholieken „nieuweling" in den wrevel heeft gewekt en hoe lang dat ge- Senaat, welke den heer Henri Polak ntt -n u x I Dinsdagmiddag uit zijn tent lokte. Dikwijls kan het zijn, dat eene opeen- Van de 28 Februari zittino «tin iv r,™ stapel^ van misschien kleine, zelfe aan, dat n£ F^^S?rd^te^dl va^nl^ 6 ^i?V6D <yver een t«d" officieele dankbetuiging k Fruytfer bï vak van jaren vooraf ia gegaan aan het tuigd bij diens afSden als Gouv^ieur De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag, 4 Maart, het „groot-politiek" debat over het Rijksbudget-1930 beëindigd. De Voor zitter had blijkbaar vastelijk besloten, dat 't nu maar eens met de Algemeen© Be schouwingen uit moest wezen voor dit maal, en mr, De Vos van Steenwak is iemand, die zijn wil weet door te zetten. In den regel weet de Senaat zich ver te houden van repliek, maar ook deze voor treffelijke gewoonte raakt bij het zeer- hooge Staatscollege jammer genoeg, in onbruik. Toen den 4en Maart j.1. de ministers Ruys de Beerenbrouck en De Geer hadden geredevoerd en er werden replieken aangevraagd, nam Praeses het besluit, de Kamer bijeen te houden, totdat de heeren, onze senatrice mev ouw Pothuis-Smit bezondigt zich waarlijk niet aan breedsprakerigheid! hun hart had den uitgestort. De Jjlok wees al over half zes, voor Senaatsvergadering reeds laatl maar de heer Henri Polak nam er rustigjes den tijd voor om zijn katholie ken collega Serrarens te verduidelijken, dat de Engelsche „labour-party" wel degelijk ras- en wasch-echt socialistisch moet heeten. En volstrekt niet „uit lam metjes" bestaat", zooals de heer Polak 't uitdrukte. Hij heeft jarenlang in Enge land gewoond, kent er de toestanden door-en-door, terwijl de heer Serrarens zijn kennis van de sociaal-democratische sfeer in Engeland slechts „van hooren zeggen", alsook uit-de-boeken heeft ver gaard. Het debat over dit ónderwerp, gevoerd door mannen, als de heeren Ser rarens en Polak, is zeker zeer interes sant. En wanneer zij het pro-en-contra in deze eens gingen bepleiten in eene open bare bijeenkomst, dan zou er stellig be langstelling voor zulk een middag of avond worden gevonden. Aan een door bespiegeling oververzadigde Eerste Ka mer, waarvan de leden, die „Ausdauer", volharding, genoeg bezitten om tot zóó ongewoon laat uur te „blijven hangen", is zulk gepraat niet besteed. Heel veel interessants hebben de sena- toriale Algemeene Beschouwingen niet gebracht Van de zitting, op Vrijdag 28 Febr. ge houden, teeken ik nog aan, dat de soo.- dem. senator Henri Polak de vraag aan roerde, of samengaan van rood en zwart mogelijk zou wezen. Van-nature is de heer Polak optimistisch aangelegd. Hij1 is er zeker van, dat katholieken en soc.-dem. tot samengaan zullen worden genoopt niet dr. Nolens' „uiterste noodzaak" zal den doorslag geven, zei de afgevaar digde. Intusschen, tusschen deze nood zaak èn het onvermijdelijke, waar de heer Polak op doelde, bestaat geen geweldig in 't oog springend verschil, .zal men moeten erkennen! Hoe 't hiermeê zij, de scheidingslijn tusschen Rechts en Links strookt z.L niet meer met de wer kelijkheid. Op den duur zal zij, is de heer Polak overtuigd vervangen wor den door een lijn, scheiding vormend tus schen democratisch- en conservatief-ge- zinden. Vooral bij de katholieke partij worden die beide groepen verzekert de senator slechts met groote moeite bij eengehouden. De democratische fractie der katholieke Staatspartij ziet hij zich straks aansluiten bij de S. D. A P. De kath. vakvereonigings-man Serrarens, pas in de Eerste Kamer verschenen, kwam tegen het betoog van den heer Polak op, daarbij verduidelijkend, dat het samen gaan van katholieken en S. D. A P. hier te lande niet kan worden verwacht, en dat wel „wegens de anti-godsdienstige mentaliteit, van de Nederlandsehe soc.- democratie". Voorts betoogde de heer Serrarens, dat de Engelsche socialisten hun beginselen niet op Marx, maar op van Curagao. De heer Fock wil slechts dank doen betuigen in het Koninklijk Be sluit, waarbij eervpl ontslag wordt verf leend, wanneer die dank werkelijk ver diend is. Men weet, de heer Van Oit- ters heeft zich daarbij aangesloten. Natuurlijk staat deze kwestie algeheel buiten de politiekerij. Gelijk ook 't geval is, mag men aannemen met de be noeming tot een zeer-begeerde functie bij de Arbeids-inspectie, den heer Fruytier te beurt gevallen. Daarover zal nog 't een en ander worden gesproken bij de Be groeting van Arbeid. Mr. Fock heeft reeds aangekondigd, dat hij dan zijn opi nie over dat geval zal verduidelijken. Voor minister Verschuur kan 't een warm uurtje worden!.... De premier heeft Dinsdag j.L in herin nering gebracht, dat minister Slotemaker de Bruïne den heer Fruytier, toen deze naar Curagao ging, heeft beloofd: her plaatsing bij de Arbeids-inspectie na zijn terugkeer in Patria. Zulk een vaste be lofte, waardoor dus een volgenden be windsman wordt gebonden, heeft op zich zelf al iets-bedenkelijks. Maar i.c. gebeur de bovendien, dat voor ir. Fruytier een der allerbeste plaatsen bij de Inspectie werd, „open-gemaakt", terwijl de alles zins bekwame hoofdambtenaar (ir. Huy- gens) die haar vervulde, werd overge plaatst. Niemand mag er zich -over verwonde ren, dat zulk een loop der zaken kritiek in de Vertegenwoordiging uitloktl. Met die officieele dankbetuiging ls 't nog een graadje „vreemder" gesteldl Minister Ruys de Beerenbrouck heeft Dinsdag j.1 in dé Eerste Kamer gezegd, dat men hier nu eenmaal te maken heeft met een oud gebruik. Alsook: dat er vijf graden van dankbetuiging bestaan. Ir. Fruytier kreeg de allerminste, 't Valt moeilijk te betwisten, dat men hier met iets-belachelijks te doen heeft, waaraan zoo spoedig mogelijk een eind dient te worden gemaakt, Op deze manier is de „pluim", welke de Regeering een uit hoog ambt scheidenden landgenoot op de muts steekt, ganschelijk zonder eenige waarde of beteekenis. Ten slotte, bij zijn dupliek heeft de premier Dinsdag dan ook beloofd, ern stig te zullen overwegen, een eind te maken aan die officieele dankbetuigin gen. Dat is een alleszins te prijzen voor nemen I Op deze wijze kan het bij hooge uitzondering dank brengen voor dien sten den lande bewezen, het karakter krijgen van een hooge onderscheiding, welke ook den mensch van ernst en ka rakter aangenaam zou zijn na zijn plicht naar beste weten ep kunnen te hebben vervuld. Eenige „verrassing" bracht de rede van den minister-president Dinsdag j.1. volstrekt niet. Wat Z.Exc. omtrent het ex- tra-parlementair karakter van het door hem gevormde kabinet zei, dat immers t naast staat bij de Rechtsche partijen, heeft men reeds zóó vaak van zijn lippen of via de schriftelijke gedachten-wisse- ling, met de beide Kamers der Staten- Generaal gevoerd,vernomen,dat ik 't zeker na het versie der Senaatszitting van 4 Maart niet behoef te herhalen. Nog niet algemeen bekend is misschien, dat mr. Ruys, nadat hij vruchteloos getracht had een parlementair kabinet te vormen, ge zocht heeft naar een anderen formateur, welke poging niet met succes werd be kroond. Uit de lange rede, vervolgens door mi- n'ster De Geer gehouden, breng ik in herinnering, dat ZJSxc. van Financiën den heer Van Lanschot betwistte, dat via verlaging van Staatsschuld-rente thans iets van beteekenis voor de schatkist valt te winnen. Ook mr. Slingenberg's denk beeld om van de batige saldi een reserve fonds voor „tijd van nood" te vormen ver werpt mr. De Geer. De heer Ossendorp kreeg te hooren, dat indien de Regeering zyn wensch naar algemeene salaris-her- daarna- de onte- £ch 10051 2011 blijven uiten 1 Minister De Geer gaf Dinsdagmiddag een nieuw staaltje van zijn „spelend vernuft" door den senator toe te roepen: „Ik- wil met u wedden, dat 't aldus zou gaan. Ver- lies ik, dan garandeer ik u een levenslang abonnement op alle bladen, die toch nog hooze artikelen over den minister van Fi nanciën zouden blijven schrijven!" De portemonnaie des bewindmans ver keert niet in gevaar. En de heer Ossen- dorp behoeft geen maatregelen te treffen tot het ruimer maken van zn brievenbus 1 Onze Senaat vatte in zijn Woensdagzit- ting de Begrooting van Financiën aan, - dewelke voor de Koninklijke sanctie is Sekeuid, - alsook die van BinnenL Zakm en Landbouw. Voor hetgeen daar bij werd bespiegeld verwijs ik. wederom naar de verslagen. Ik teeken nog even aan, dat de h.h. Her mans en Ossendorp, -- eoc.-dem. senato- ren zich aansloten bij den drang naar het toekennen van een vaste som voor rarfroeding ööd d.0 loeten dor Korst© Kamer. Minister De Geer bleef staan bij zijn weigering, gegrond op bezwaren, ont leend aan onze Grondwet. Welke de heer Hermans via Ckwifirtitutie-wijziging uit den weg wil geruimd zien. Men weet voorgesteld is, voor de (vier) in Den Haag wonende senatoren tien gulden per dag uit te trekken. En dot ontwerp heeft in de Tweede Kamer reeds stormpje van verontwaardiging ontketend. Men moet niet voorbijzien, dat ook de leden der Eerste Kamer besohikken over een vrij1 abonnement le klasse op onze Spoorwegen. En evenmin: dat de taak van het senatorsohap, ook wat het ge tal vergaderingen betreft, heel wat minder zwaar moet worden gesteld dan die van de leden der Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de Indische Begrooting achter den rug. De 28ste Februari waa dé laatste dag van „Indisch debat". Vergeten mag men hierbij niet, dat de Indische Regeering hare plannen tot aan bouw van een derden kruiser en verdedi ging van de oliehavens Tarakan en Balik- papan ais suppletoire Begrooting bij den Volksraad heeft aanhangig gemaakt. Over dat alles krijgen we dus nog in de Tweede Kamer te hooren. Ook en vooral: wanneer het ontwerp tot nieuwe regeling der verdeeling van de vloot-uitgaven tus schen Nederland en Indië op het tapijt komt. Bij de suppletoire Defensie-begroo ting komt het „stormpje". Dat is reeds aangekondigd I Tien vergaderingen heeft de Tweede Kamer aan do Indische Begrooting-1930 gewijd. Zeker had de discussie wat korter kun nen zijn. Maar toch ook ls er aanleiding om ons Lagerhuis een eere-saluut te brengen voor den ernst, waarmeê de Kamer dit maal de belangen van Insulinde tot on derwerp van bespreking heeft gemaakt, welke bij vele afgevaardigden blijk gaf van naarstige studie en van warme toe wijding, van „hart" voor Insulinde. Ook op het Binnenhof bewegen wij ons, wat déze dingen betreft, in de goede richting. De afd. Marine de laatste het In disch Budget is Woensdagochtend door de Tweede Kamer goedgekeurd met de stemmen tegen van: vrijz.- en soc.-dem. en de beMe communisten. Plus: de stem van den heer Floris Vos, den tollen-bestor- mer en afgevaardigde van eene Midden- standersgroep. Die hem inmiddels blijkt te hebben „losgelaten". De heer Floris Vos is in Juli-1929 door zijne committen ten volstrekt niet afgevaardigd om de een zijdige ontwapening op het Binnenhof te gaan bepleiten. Toch schijnt hij dat te wil len doen. Hij wil toch niet met den heer Wijnkoop gaan ooncurreerep om de „gunst en recommandatie" van Moskou!? 't Is een vreemd geval. De Tweede Kamer doorleefde Woens dag j.1. enkele zeer-rustige uren, waarin o.m. werd goedgekeurd (behalve een lange reeks conclusiën op adressen) het krediet tot het brengen der diepte van een deel der Vlissingsche haven van 10 op 12 M. De heer Brautigam bleek de toekomst dier haven niet zoo optimistisch te beschou wen. Minister Reymer schijnt letwat-zon- niger gestemd. „Qui vivra verra!" De toekomst moet leeren, wie hier 't scherpst ziet. Voor de ietwat-zwaarwichtige bespiege lingen, Woensdag j.1. in de Tweede Kamer gevoerd over het ontwerp met betrekking tot de vreedzame regeling van internatio nale geschillen verwijs ik naar het ver slag. Wat daarover in de bladen vermeld ls, zal Jan Publiek vermoed ik niet zoo heel-kras kluisteren en boeien. Op hoeveel van de verslagen en beschouwin gen over wat in ons Parlement gebeurt is dit. goed berekend, van toepassing? Uit.^lijfsbehoud" durf ik geen antwoord op deze vraag doen volgen. Mr. ANTONIO TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Revue der Sporten,, j Maart. Inhoud: Water sport. De zwemavon/d van de H.D.Z.: Twee honderd zwemsters in één wedstrijd. De Utrechtsche singelloop door N. M. J. Mun- zert, z;.K.C voetbalt drie kwartier en wint stevig van E.D.O. door M. J. Adriani Engel». Amsterdamsche bokskampioenschappen, sport-emotie, door C. J. Groot- r Goede wedstrijd- van de Zebra's, door p' Groothoff, Onze damesathleten naar ÏÏÏÏS. naar Montevidleo, door C. J. Droothoff, Ajjax Kampioen, door Max Izaaks, Z r a j' U'tenbroek over ons korfbal, door p p Adnani Engels, Waarom werd de r.c..p.-er Manni geschorst? door M. Heemstra. I ln 4 Maart Medicamenten door o Fauer, Medische Rubriek, Versje van Leo ,D? hoogere Jacht, Verder de .gewone sportrubneken, en veel nieuws over auto's en motoren, de Dagboekbladen, het feuilleton, 6112 ri ^'en otnsilag van dien zwem- mer de Haas, wintersport, nog moer afbeeldin- Ken van; paarden^ voetbalkieken en elftallen, noclceykieken, de Duitsche biljart-kampioen ochimitz, de Mei»je» van Hollywood de »P«rt, mopp«*rubrisk, «ns.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2