T Maatkleeding TWEEDE BLAD DE DONKERE ZIJDE VAN HET LEVEN IN PEKING. BUITENLAND. BINNENLAND. Stoffen. VAN DONDERDAG 13 MAART 1930 De opmarsch van Gandhi en zijn vrijwilligers begonnen. Oost-lndiö. De wetten van Youngaangenomen. De vlootconferentie. onder leiding van eigen coupeur op eigen atelier vervaardigd. Zeer mooie oolleotle Voordeelige prijzen. Kledingmagazijn. p. roorda. t opening nieuwe groote schutsluis te ijmuiden. De Defensie in Indië. ENGELAND. Een telegram uit Ahmedabad meldt dat Gandhi's pioniers voor het prediken der burgerongehoorzaamheid ter bereiking van volledige onafhankelijkheid hun marsch van 160 K.M. naar de Golf van Cambay (presidentschap Bombay) giste renochtend begonnen zijn. Een nader bericht meldt: De groep van partijgangers van Gandhi die naar de Golf van Cambay opgebroken ls, bestaat uit 79 vrijwilligers met een voorhoede van 16 studenten van Gandhi's nationale hoogeschool. Indien Gandhi en zijn vrijwilligers in hechtenis mochten genomen worden, zal de voorhoede het program uitvoeren. Zoo niet dan zal deze voorhoede voor de hoofdgroep blijven uittrekken en onder weg propaganda maken. Gandhi stelde zich aan het hoofd van den stoet De anderen volgden hem met gelederen van drie man. Op tal van plaatsen langs den weg wer den aan den „mahatma" bloemen en ko kosnoten aangeboden. Tot dusver is alles vreedzaam in zijn werk gegaan. Vóór zijn vertrek heeft Gandhi de zieke pupillen van zijn seminarie bezocht en hartelijk afscheid van hen genomen. In den afgeloopen week zijn in het se minarie van Gandhi veertien gevallen van pokken, alle bij kinderen, voorgekomen. Drie kinderen zijn bezweken, de andere zijn herstellende. Bij een betooging, die 2000 schooljon gens te Bombay hielden, zijn zij met de politie in botsing gekomen. Verscheidene schooljongens werden gewond en in het ziekenhuis opgenomen. Bombay, 12 Maart. Het 11e regiment Sikks dat te Poona in garnizoen ligt, heeft onverwaohts*last gekregen naar den staat Baridah te gaan waar de tocht van Gandhi doorheen zal leiden. Het is niet bekend of er verband tus- schen die twee gebeurtenissen bestaat. Ahmedabad, 12 Maart. Toen Gandhi op brak, was de belangstelling van de bewo ners van deze stad zoo groot dat zij bijna uitgestorven leek. Vanmiddag zal Gandhi waarsohijnlijk te Asali een toespraak tot de bevolking houden. GandhTg opvolger als hfj In hechtenis wordt genomen. Volgens den bijzonderen correspondent van de Daily Express te Sabarmati namen gisteren ongeveer 20.000 menschen aan Gandhi's avondgebed deel. Voor het geval hij- in hechténis wordt genomen, heeft hij bepaald dat Abbas Tayabja, de opperste rechter, hem als leider zal opvolgen. De correspondent denkt dat de over heid Gandhi ongemoeid zal laten, tot hij iets tegen het zoutmonopolie onder neemt. DE BEGROOTING VAN OORLOG. De uitgaven voor het leger over het nieuwe begrootingsjaar 1 April 1930 tot 1 April 1931 worden op 401/. millioen geraamd of 605.000 minder dan in het loopende dienstjaar. Zij houden rekening met een staand leger van 150.000 man, Britsch-Indië niet meegerekend. DUITSCHLAND. wat Frankrijk's definitieve behoeften zul len blijken. Italië blijft een afwachtende houding bewaren. Officieel verklaart men dat de Ame- i'ikaansoh-Japansohe onderhandelingen over de kwestie van de groote kruisers bevredigend vorderen. Het onderhoud tusschen Mac Donald eu Briand. Naar van Franache, in nauwe betrek king met het departement van bulten- landsche zaken staande zijde verluidt, moet de den vorigen Zondag tusschen MacDonald en Briand gehouden bespre king een zeer ernstig karakter gedragen hebben. Briand zou een verklaring hebben afge legd, die veel op een ultimatum geleek. Hij moet nl. hebben medegedeeld, dat Frankrijk tot 1936 ongeveer 724.000 ton in dienst zou houden of bouwen als het niet de gevraagde zekerheid voor de handha ving van den vrede kreeg. Deze tonnage zou tot 1954 tot 800.000 ton vermeerderd worden, wanneer de veiligheidsgaranties afgewezen werden. Amerika en Engeland afkeerlg van een Middellandsche Zee-pact Inlichtingen in Aimerikaansche krin gen bevestigen dat er geen mogelijkheid bestaat, dat de Ver. Staten zullen deel nemen aan een Middellandsche Zee-Lo- carno ter waarborging der Franache vei ligheid. Er is reden te gelooven, dat enkele leden van het Britsche kabinet vertoogen hebben gericht tot de Britsche delegatie ter Vlootconferentie tegen het op zich nemen van nieuwe verbintenissen door Groot-Brittannië. Een verklaring van Briand aan de Fransche journalisten. Briand somber gestemd. Briand heeft gisterenavond alleen de Fransche journalisten ontvangen1. Men heeft dien vasten- inlctruk, dat Dinsdag één van de krltiekste dagen van de conferentie is geweest en wellicht de beslissende. Briand zei tegen de journalisten: Mijn rol is geëindigd. De zaak zal morgen voor de delegaties komen. Briand zag er gede primeerd uit en de atmosfeer in Fransche kringen- was somber. Het waarschijnlijkste lijkt op het oogen- blik een verdrag van de 5 mogendheden, waarin een zekere ontwapening bereikt wordt In deni vorm van een vlootvacantie ten aanzien vani den bouw van nieuwe slagschepen en waarin zooveel mogelijk van het voorbereidende werk wordt opge nomen, dat den weg zal effenen' voor een toekomstige vlootconferentie. Briand heeft gisterenavond duidelijk te kennen gegeven, dat bet idee van een poli tiek verdrag van de baan ia Hiermee is dus ook de mogelijkheid van belangrijke vermindering van de Franscbe tonnage- cijfers van de baan. Aan de Italianen zou gevraagd zijn om met hun tonnagecijfera voor den dag te komen. De Franschen zijn van meening, dat niets kan gedaan worden, wanneer men de ItaMaamsche cijfers niet kent. De woordvoerder van de EngeJsche de legatie uitte de meening, dat de conferen tie nog een maand zou duren. Briand dacht, dat het slecht» nog 14 da gen zou zijn. Ook het liquidatie verdrag met Polen aanvaard. Men meldde gisteravond uit Berlijn: De Rijksdag heeft heden de wetten van Young in derde lezing aangenomen. Art. 1 van het wetsontwerp over de Haagsche oonferentie werd in hoofdelijke stemming aangenomen met 266 tegen 198 stemmen en 8 onthoudingen. De verdere artikelen over de Haagsche oonferentie, die de regeling van Young omvatten, werden ln hoofdelijke stem'- ming aangenomen met 270 tegen 192 stemmen en 8 onthoudingen. Onder groote spanning ging men daar na over tot het stemmen over het liqui- datleverdrag met Polen, dat werd aan vaard met 286 stemmen tegen 217 en 8 onthoudingen. Met groote meerderheid van stemmen werd de motie aangenomen ln zake de bescherming der Duitsche minderheden ln Polen. De Engelsche en Fransche deskundi gen hebben Dinsdagochtend in bijzijn van een Amerlkaansch waarnemer doorge werkt aan de tabellen van de tonnemaat voor de categorieën. Zij hebben last dit werk voort te zetten tot zij hun taak vol bracht hebben. Het definitief totstand komen van het Engelach-Amerikaahsoh *eooord blijft afhankelijk van de vraag, DE ZAAK VAN EX-NOTARIS ROELOFFS VALK. De eisch tegen den ex-notaris van Batavia Roeloffs Valk luidt 7 jaar gevan genisstraf, onder aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht, als mede ontzetting uit het notarisambt voor den tijd van 12 jaar. De verdediger be pleitte clementie. DE COMMISSIE-SCHEPPER INGESTELD. Politieke en oeconamlsche volks beweging. Buitenzorg, 11 Maart 1980. Ingesteld ls de oommissie voor de herziening van de art. 158 bis en ter en 161 bis van het W. v. S. In verband met de nieuwe be palingen tegen revolutionnaire woelingen. De commissie zal hebben uit te gaan van de „noodzakelijkheid om ter handhaving van orde en gezag, alsmede ln het belang van het functionneeren der maatschappe lijke huishouding, elke daarmee onver- eenigbare politieke en economische actie te weren". Tot voorzitter werd benoemd prof. mr. J. M. J. Schepper van de Redhtshoogesohool te Batavia. J Te Hilversum Is Maandag plotseling overleden, 74 jaar oud, de heer P. Roorda, oud-directeur van het Instituut voor doofstommen te Groningen. De Roorda had ln Nederland op gebied van het onderwijs, in het bijzonder dat in het Engelsch, een klank als een klok. Wie van de lessen van den leeraar Roorda eens hebben genoten, zullen dien uitnemenden docent en kenner van de Engelsche taal niet licht vergeten. Zijn leerboek voor de Engelsche taal behoort nog altijd den hoeveelsten druk beleeft het nu al? tot het beste wat er op dit gebied is gepubli ceerd. Later wijdde de heer Roorda zich aan het onderwijs voor doofstommen en was hfj jarenlang de nauwgezette en humane leider van het Instituut voor Doofstommen te Groningen. Een zeer welbesteed leven is met hem geëindigd. Nw. Rott Ort RECHTERLIJKE MACHT. Mr. Dr. N. Muller, rechter in de arron dissementsrechtbank te Alkmaar, is ln dezelfde functie benoemd bij de Recht bank te Amsterdam. Door de Koningin op 29 April. De Koningin heeft zich bereid ver klaard, de nieuwe groote schutsluis te IJmuiden, die reeds den naam Noorder- sluis heeft gekregen, plechtig te openen. Als datum daarvoor is vastgesteld Dinsdag 29 April e.k. GEEN VISUM VOOR MEVR. KOLLONTAY. Aan de Voorwaarts is gisteren meege deeld, dat de regeerinig definitief besloten heeft, aan mevrouw Alexandra Kollon- tay, de gezante te Oslo van de Söwjetre- publiek, een pasvisum voor Nederland: te weigeren, omdat de regeering geen ter men aanwezig acht om mevrouw Kollon- tay wèl ln ons land toe te laten. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. De minister van waterstaat heeft giste ren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het definitieve advies van den Radio-raad inzake de verdeeling van den zendtijd hem Vrijdag j.1. had bereikt. De minister zeide dit advies rijpelijk te moeten over wegen, waarmede hij niet meende de zaak op de lange baan te willen schuiven. DE MISDADIGHEID IN ONS LAND. Geen reden tot groote veront rusting. De hoofdredactie van het «Weekblad van het Recht" schrijft: Er zijn in den laatsten tijd in ons land zware, gruwelijke misdaden gepleegd. Het is niet meer dan natuurlijk, dat daarover luide weeklachten worden gehoord, op strengere bestraffing, zooals ook wel van zelf spreekt op wederinvoering van de doodstraf wordt aangedrongen, alsof in landen, waar die straf nog bestaat en wordt toegepast, minder zware misdaden worden gepleegd. Doch juist onder om standigheden als deze is het noodig, dat de hoofden koel blijven en slechts ge redeneerd wordt op grond van de werke lijke feiten. Daarom willen wij nog eren de volle aandacht vestigen op de statis tische cijfers. In de inleiding tot de indexcijfers cri minaliteit wordt eene vergelijking ge maakt met het jaar te voren en gezegd, dat het aantal veroordeelden ln 19291167 minderbedroeg dan in 1928het aantal mis drijven tegen leven en persoon was 290 minder. Het vierde kwartaal geeft een lager indexoijfer voor alle misdrijven tezamen; misdrijven tegen de zeden en economi sche misdrijven gaven veel gunstiger cijfers dan verleden jaar. Tegenover het indexcijfer 99 voor 1928 stond voor 1929 het cijfer 92. Heel verontrustend klinkt dit alles niet, vooral als men zich herinnert, dat mr. G. T. J. de Jongh, kinderrechter in zijn ln 1923 verschenen boekje Bestraffen en Bestrijden opblz.2schrijven kon: Het is u misschien niet onbekend, dat er in de laatste jaren ln de strafrechtszaal een andere klank is gekomen, een ander licht, een andere atmosfeer. VRIJWILLIGE VERKEERSPOLITIE. Voor die veiligheid In Noord Holland. Wij ontvingen het verslag over 1929 van de Vrijwillige Verkeerspolitie in Noord-Holland. Er blijkt uit, dat het ledental op 1 Januari 1980 bedroeg 252, n.1. 178 werkende en 74 belangstellende leden. In 1929 bedroeg het aantal contróle- ritten 817 tegen 805 in 1928, in totaal werden 284 waarschuwingen gegeven en 397 processen-verbaal opgemaakt, zoodat totaal 631 feiten werden geconstateerd, waaromtrent het noodig was, dat de politie optrad, hetzij waarschuwend of verbali- seerend. Al deze feiten zijn geconstateerd op de z.g. buitenwegen, aangezien de commissie de overige wegen aan de politie der gemeente laat. Het aantal processen-verbaal: 897 in 1929, tegen 614 in 1928, wijst op een belang rijke daling aan, niettegenstaande het verkeer op de wegen intensiever wordt. Mogen wij dit toeschrijven, aldus de com missie, aan de betere toepassing der wets bepalingen en hiervan dan ook een klein gedeelte boeken op onse rekening, dan geeft dit ons een reden tot groote vol doening, omdat hieruit blijkt dat onze arbeid goede vruchten draagt. De kustverdediging ln twee handen He>t Tweede Kamerlid, de heer Van Rappard, heeft den minister van Kolo niën de volgende vragen gesteld: Zijn de loopende geruchten juist, dat de regeering in Nederland heeft vastge steld dat in Indië de batterijen ter ver dediging der mijnversperringen bezet zullen worden door personeel van de landmacht? Zoo ja, acht de minister het niet ten nadeele van de Indische defensie, dat de verdediging, bewaking en behandeling dier mijnversperringen, in afwijking van het tot nu toe gevolgde systeem, in han den komen van twee deelen der weer macht, marine en leger; te meer, daar het toch zal kunnen voorkomen, dat marine schepen en marinevliegtuigen deelnemen aan de verdediging der versperringen en daardoor de zoo noodlge eenheid van op vattingen bij die verdediging niet bevor derd wordt? Zal het zich ook niet als een nadeel doen gevoelen, dat, daar het ter verdedi ging der versperringen bestemde geschut toch geheel of ln elk geval voor het grootste deel zal bestaan uit geschut, het welk gelijk is aan dat, door de marine gebruikt, eventueel noodige verwisseling en aanvulling van materieel en personeel minder eenvoudig en ook minder econo misch zal zijn, dan wanneer bedoelde bat terijen in handen van de marine zouden zijn, vooral als het betreft de batterijen in <ie buitengewesten? Vermeent de minister niet, dat de door de regeering hier bedoelde getroffep maatregel ln tegengestelde richting gaat van de organisaties bij mogendheden met oorlogservaring, waar zelfs de kustver dediging bij Marine is ondergebracht? NIEUWE TORPEDOVOLGBOOT. Voor Indië bestemd. De heer H. W. de Voogt, directeur van het Technisch Bureau voor Scheepsbouw te Haarlem, heeft onlangs een torpedo volgboot ln een door hem nieuw ontwor pen model geconstrueerd. Deze boot is Dinsdag na een proeftocht, waarbij zich o.m. vioe-admiraai Schorer als lid van de commissie van opname aan boord bevond, aanvaard. De boot is vervaardigd in op dracht van het ministerie van Koloniën en bestemd voor den dienst in Nederl.- Indië. Na deze reis dient de torpedo volgboot om bij' het houden van oefenin gen met het inschieten van torpedo's be hulpzaam te zijn bij het opsporen van de afgeschoten torpedo's, ten einde te voor komen, dat deze verloren gaan. Wil een dergelijke boot aan haar doel beantwoor den, dan dient deze niet alleen een be langrijke snelheid te ontwikkelen, dooh bovendien zeer nauw te luisteren en bin nen een gering tijdsbestek van snelheid te wisselen. Aan deze voorwaarden nu voldoet het door den heer De Voogt ge construeerde model volkomen. Behoudens de machine, welke ln het vaartuig ge plaatst werd en van Fransch fabrikaat ia, welke aan de boot een snelheid geeft van 32 zeemijlen per uur, is het vaartuig daarenboven geheel van Nederlandsch fabrikaat. (De Telegr.). In vergelijking met China bestaat er lin ons land geen armoede, ifjn er alleen maar minderbedeelden. Een droevig verbaal van zendeling Leynse. Een onzer ötadgenooten ontving van den bekenden zendeling James Leynse, die al sedert jaren in China werkt, het onderstaande verhaal, dat met sobere woorden de ellende en diepe armoede schetst van millioenen Chineezen, die den hongerdood sterven. Hif zond ons dit verhaal toe, dat wij hieronder in zijn geheel opnemen. Wij herinneren er aan dat de heer Leynse, ongeveer drie jaar geleden, een bezoek kleeren draagt en op armenbezoek gaat, geen doorsnee vertegenwoordiger van het gewone type is en vertrouwelijk glim lachend stemt hij toe in mijn prijs. Het is druk op de straten. Het Chlnee- sche Nieuwjaar wordt deze week ge vierd. Alle deurposten hebben nieuwe roode papieren met in goud of zwart op schriften over het geluk, vrede en lang leven dat een ieder ervaren zal die bin nentreedt. „Open de deur en gij ontmoet aan onze stad gebracht heeft en bij die vreugde", zegt de een in gouden letters gelegenheid heeft verteld van zijn werk en „Vrede zij met U", een ander. Het in China. blauwe papier dat op giridsche poort is geplakt geeft te kennen dat het nog geen drie jaar geledén is dat de Vader van het gezin gestorven is. Het witte echter, daar een eind verder, duidt aan dat er binnen de honderd dagen voor het Nieuwe jaar een doode ln de familie ls geweest. Ook de winkels hebben groote zegenspreuken met gouden letters op rood papier. Er is een hartelijk Oostersoh welkom op iedere poort of deur. Hier en daar staat een poort wat open, Vier ricksha's staan voor de deur. Een maar het geestenmuurtje achter de deur hoog beladen met dik gewatteerde winter- verhindert het binnenkijken. De hulzen kleeren, een vol gepakt met zakken meel liggen alle achter hooge blinde muren en rijst, een voor de Zendingszuster en verborgen. Er is geen enkel raam dat op een voor mij. Het is uitdeelingsmiddag.1 straat uitziet en de straten zijn lange De armen, die geen voldoende kleeren rijen van hooge muren. Hier en daar staat hebben om op straat te komen zonder ge- een man voor zijn poort omringd door aar te loopen van doodvriezen of te oud groepjes kinderen. Zoo nu en dan steekt zijn om naar de papkeukens te gaan, wor- hij een vuurpijl af om de gestorven voor den nu bezocht. De ricksha jongens we ten reeds waar we heen gaan. Alle geval len zijn te voren zorgvuldig onderzocht. Ze draven hard die jongens, de lucht banden der kleine tweewi- l.ge wagentjes snellen over de ongeplavlelde straten. On sympathiek toch om gereden te wordén door jonge mannen wier levenstaak be staat uit paard zijn voor beter gesitueer den. Maar wat is er anders voor hen te doen in het groote China? De keuze is voor velen miniem en absoluut.ricksha jongen of hongerlijden. De jongens zien er goed gevoed en gekleed uit Zij zijn im mers de jongens van den Presbyteriaan- schen Zendingspost. Zij verdienen „kou chih fan", genoeg om te eten en zij heb ben zelfs naast de groote poort een klein huisje waarin ze kunnen wachten op klandizie zonder dat hun -handen of voe ten bevriezen. Zij gevoelen zich dan ook ver verheven boven de menigte van ricksha jongens, die dag en nacht op de ouders in het luchtruim te begroeten, met de Nieuwjaarsfeesten komen zij immers terug naar hét familiehuis. Donderbussen knallen overaL Die scherpe, vlugge knal len drijven de booze goden, de geesten, duivels en slechte elfen weg, maar de groote zware, die de lucht doen trillen, roepen een welkom aan de goede goden en beschermgeesten. Het dunne roode papier, ragfijn als kant, dat boven de deu ren hangt en heen. on weer fladdert in den wind, doet geld naar huis of winkel stroo men. Het lawaai van de donderbussen is oorverdoovend. Zeven dagen en nachten i duurt het voort. Den eersten nacht des jaars is slapen haast onmogelijk, maar wie, behalve dan de Westerling en Chris tenen, slaapt er ook gedurende den Nieuw- jaarsnacht? De slagers hebben het druk gehad en de koekbakker heeft zijn winkel tot ver op straat verlengd. De huiskamers zijn met borduursel, spreuken en papieren bloemen versierd en straten van Peking krioelen en een hon- de geur van bloeiende narcissen, de geluk denleven lijden. Al dravend praten en aanbrengende bloem van het seizoen, ver- laohen zij en het schijnt alsof hun woor- vult bijna ieder huis. Menige jonge vrouw denschat voor drie vierde gedeelte uit heeft lang te voren haar narcissen zorg- zinnen bestaan, die verband houden piet vuldig verzorgd. Het brengt immers ge- geld en eten. luk als de narcis op de feestdagen bloeit Met een zwaai sliert mijn wagentje om en springt een knop open op den Nleuw- de uitstalling van een draagbaar eet- jaarsdag zelf, dan verheugt ledereen er kraampje dat een venter ineens van zijn zich over dat er gedurende het komende rug midden op straat neer zet. Rap jaar een zoon zal geboren worden ln het schreeuwt de jongen een scheldwoord en als een echo klinkt een tegenschreeuw. gezin. Bijna iedereen is vandaag in feestklee- Maar voort gaat het, alle vier de wagen- ding en gaat op bezoek of ontvangt gas tjes aohter elkaar, naar den kruidenier ten. De straten zijn belijnd met kraampjes om wat fijn meel te koopen voor een paar met vuurwerk, witte koeken, vruchten en oude zieke vrouwtjes. papieren speelgoed. Het is een kleurige De winkelier ontvangt ons uiterst mengeling en de uitstallingen met groote vriendelijk. Buigend komt hij ons tege- vliegers maken de straten tot een waar moet. Met een glans neemt hij de Zen- paradijs. Er is een feeststemming in de dingszuster en mij op, taxeert hij ons. straat-atmosfeer. Iedereen geniet. Zon- Die glans zal de prijs bepalen van de ge- j dagen als1 vrije dagen zijn weliswaar nog wenschte waren. Een Europeaan koopt een tamelijk onbekende Westersche in- altijd duurder dan een Chinees, maar stelling, maar nu met het Nieuwejaar een Europeaan die de taal niet spreekt heeft iedereen een week vrij en viert betaalt zijn onwetendheid met een toe- feest. Iedereen, behalve de armen, en daar name van tien tot honderd percent van zijn er nu Juist zoovelen van in China, den prijs der waren. Om tijd te winnen en meer dan in eenig ander land der wereld! het lange spel van opbieden en afdingen Het is het land van de uitersten. Er te voorkomen noem ik zelf den prijs dien ik heerscht hier en daar een overweldigende besteden wil. De winkelier heft zijn han-' luxe, een gemakkelijke Oostersche levens den omhoog in een afwerend gebaar. De houding en daarnaast aangrijpende, on- man zijn gezicht en houding is een psy- besohrijfelijke armoede en een harden ohologisohe studie waard. Zijn gebaren strijd om het bestaan, zouden volmaakt zijn op oen tooneel, Vanaf de straat ln feesttooi zwenken de maar hij begrijpt aldra dat een Euro- ricksha's een nauwe hutung ln. Weg ls al peaan, die de taal spreekt, Chineesohe de drukte. Het straatje ia stoffig De

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5