MAATORDERS BUITENAF HERMAN NYPELS STER-TABAK Derde Blad. WIST U BINNENLAND. urr de a d. a. p. WEST-INDIË 00ST-INDIË. BUITENLAND. Het optreden van Gandhi. VAN ZATERDAG 15 MAART 1930 EEN OFFICIEUZE TEGENSPRAAK. Prinses Julfana ion niet naar IntHB gaan. Het HaagBche Corr. Bureau meldt: Naar wij uit beste bron vernemen zijn alle geruchten als zou Prinses Juliana eerlang een reis naar Ned.-Indië onder nemen, volkomen uit de lucht gegrepen, grepen. CENTRALE BOND VAN NEDERL. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL. Het aantal leden, aangesloten bij den Oentralen bond van NederL Po^, Tele graaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) heeft in den afgeloopen week de 7500 overschreden. RECHERCHEUR DE JONG. Op vragen van het Tweede Kamerlid F. Vos betreffende de plaatsing van den Rijksrechercheur De Jong bij de pascon: trole te Hoek van Holland, heeft de minis ter van justitie geantwoord: De ondergeteekende heeft de overtui ging, en bezit daarin voldoende waarbor gen, dat de bedoelde post door den be trokkene naar eisch zal worden waarge nomen. Hij moge verwijzen naar hetgeen hij over deze aangelegenheid bij de behan deling der begrooting in de Eerste Kamer in antwoord aan den heer Hermans heeft gezegd. Een nieuwe onderwljs-commissie. In de jongste vergadering van het par tij-bestuur der S.D.A.P. is, blijkens bericht in Het Volk, besloten tot het instellen van een nieuwe onderwijs-oommissie. Aan deze oommissie zal opdracht worden ge geven een advies uit te brengen over de volgende vragen: le. Welke veranderingen moeten wor den gebracht in de toepassing van het grondwettelijk beginsel der gelijkstelling op het gebied van het lager onderwijs? 2e. In hoeverre moet het beginsel van de gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs, dat voor het L. O. in de Grondwet is aanvaard, ook toegepast wor den op andere onderwijsgebieden: voor bereidend onderwijs, vervolgonderwijs, middelbaar en gymnastiekonderwijs, nij verheidsonderwijs, handelsonderwijs, hoo- ger onderwijs? Met bestuur van het NederL Verbond van Vakvereenigingen zal overleg ge pleegd worden over de samenstelling van deze commissie. DE ZENDTIJD-VERDEELING. Het advies van den Radioraad aan den minister van Waterstaat Gelijk men weet, heeft de minister van Waterstaat, mr. Reymer, in de vergade ring der Eerste Kamer van j.1. Woensdag medegedeeld, dat het advies van den Radioraad in zake de zendtijd-verdeeling, hem Vrijdag J.1. bereikt heeft. Van wel-ingelichte zijde vernemen wij, dat dit advies hierop neerkomt. Voorgesteld wordt over de beide zen ders (Hilversum en Huizen) per week te geven aan de V.A.R.A., K.K.O. en N.C.R.V. 18 procent; aan de A.V.R.O. 20 procent aan de bijzondere omroepvereenigingen 6 procent. Voorts zal 15 procent bestemd zijn voor de uitzending van een algemeen programma (éveneens over beide zen ders), echter met dien verstande, dat iedere week een andere omroepvereeni- glng dit programma zal uitzenden. Ditmaal ls het advies van den Radio raad éénstemmig geweest. Naar men zich herinneren zal, heeft de minister dezer dagen in de Mem. van Antwoord aan de Eerste Kamer verklaard, dat een regeling van den zendtijd zéér ■poedig te wachten is. DE DEMPING VAN HET ROKIN. De stemmen staken met 2222. Donderdagavond had in den Amster- damschen raad de stemming plaats om trent het Rokin-vraagstuk. Allereerst kwam aan de orde een motie van den heer Rutgers (v.b.) waarin wordt uitgesproken, dat in het Rokln-vjaagstuk zonder voorafgaande, behoorlijke" voor bereiding, geen beslissing kan worden genomen en B. en W. worden uitgenoo- dlgd met uitgewerkte ptlannen te komen, één met behoud en één met demping van water. Deze motie werd verworpen met 89 tegen 5 stemmen. Daarna kwam in «temming het voor- stel-Ter Haar om over te gaan tot dem ping v®n het Rokin van Dam tot Spui. Over dit voorstel staakten de «temmen (22 tegen 22). Dr. Vos bleek niet aanwezig te zijn. Nauwelijks had de voorzitter echter den uitslag der stemming bekend gemaakt of het raadslid kwam, onder daverend ge lach, binnen. Een nieuwe stemming moet dus plaats hebben in een volgende vergadering. De raadsvergadering werd voor vijf minuten geschorst. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de overige stemmingen ook worden aangehouden tot een 'volgende vergadering. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS. De Commissie van Onderzoek inzake de Wet yan 18 Mei 1927 heeft zich met een schrijven tot het bestuur van den Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne nabestaanden gewend, waarin o.m. ver zocht werd een met redenen omkleed voor stel, betreffend^ de verbeteringen, welke naar het oordeel van het bestuur van den Bond, in de Wet van 18 Mei 1927 dienen te worden aangebracht, te doen. Het bestuur heeft hierop geantwoord, i dat er moet toornen een wét, waarbij af doende wordt geregeld: le. een versterkte rechtspositie der mo bilisatie-invaliden en hunne nabe staanden; 2a een' redélijtoe schadeloosstelling van niet-gepensioneerde, zoowel als van. onvoldoend gepensioneerde mobilisa tie-invaliden en' 'hunne nabestaanden, in den vorm van een toereikenden en waar noodig, levenslangen finan- cdeelen steun, waaraan elk karakter van bedeeling is ontnomen en' zóó, dat zij overeenkomstig hun maatschappe lijke positie behoorlijk kunnen leven, 8 e. dezen steun te verkenen met terug werkende kracht, tot op den datum van ontslag uit den militairen dienst, onder aftrek van den sindsdien geno ten rijkssteun; 4e. eene vergoeding van noodzakelijk ge maakte onkosten voor verpleging in ziekenhuizen, dokters- en apothekers- rekeningen enz., alsmede een alge- heele teruggave van vla het Burger lijk Armbestuur door de gemeente verstrekte ondersteuning; 5e. de samenstelling van een Commissie van uitvoerin? ein Beroep, beide com- missiën bestaande uit 5 leden, waar van twee aan te wijzen door de regee ring en twee door onzen Bond, welke vier personen samen een vijfden per soon als voorzitter aanwijzen. DOELTREFFENDE BESTRIJDING VAN DEN BASTAARDSATIJN- VLINDER. Scholieren leveren te Harder wijk 86.000 nesten met 11 mlllloen rupsen In. Donderdag werd te Harderwijk door een 100-tal leerlingen van de hoogste klas sen der bijzondere en openbare scholen onder leiding van den Burgemeester van Harderwijk een tocht gemaakt naar de bossohen ter verdelging van de nesten van de bastaardsatijnrups, die in deze streek het houtgewas bedreigt. De jacht bleek een enorm succes, niet minder dan 86.000 nesten, bevattend on geveer 11 millioen rupsen, werden op de brandstapels vernield. De afdeeling Harderwijk van de N.P.V. verleende bij een en ander haar mede werking, terwijl het gemeentebestuur voor de noodige ververschingen zorg droeg. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 13 Maart DE ONDERWIJSBEGROOTING. Bij de voortgezette behandeling van de onderwijsbegrooting bepleit mevrouw Pothui sS m i t (s.-d.) subsidie-ver- hooging van de Amsterdamsche Tooneel- schooL De heer De Zeeuw (s.-d.) bepleit be ëindiging van het spellingvraagstuk, waarin thans een chaos heerscht. Uitbreiding van het nijverheidsonder wijs acht spr. noodzakelijk. De heer De Jong (r.-k.) bepleit o.a. uitbreiding van het buitengewoon onder wijs en invoering van Esperanto als leer vak naast de moderne talen. De heer Smeenge (lib.) wenscht ver betering van het leerlingwezen bij nij verheidsonderwijs en uitbreiding van het landbouwhuishoudonderwijs. De heer De Veer (a.-r.) huldigt een voorzichtige onderwijs-politiek. Meer aandacht dient besteed te worden aan het nijverheidsonderwijs. Spr. vindt het ver- toonen van afgekeurde films ln overi heidsgebouwen als te Delft is geschied, verkeerd. Minister Terpstra antwoordt, dat het herstel van de leerllngensohaal van 1920 thans minstens 9 millioen per jaar zal kosten en inwilliging van alle wenschen 80 a 87 millioen. De practische ontwikkeling van het nij verheidsonderwijs zal spr. gaarne bevor deren. Inzake de spelling acht spreker het voorschrijven van een bepaald stelsel niet gewenscht. Verschillende geuite wenschen zal spreker onderzoeken. De onderwijsbegrooting wordt goedge keurd en de vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag a.s. dat wij tal van ontvangen, omdat coupe en afwer king van onze kleeding zoo onbe rispelijk is Vraagt onze stalen met prijzen en modeboekje ter inzage Onze maatkleeding is zeer voordeelig Kledingmagazijnen Den Helder plaatselijke hoofden aangespoord hun functies neer te leggen als protest tegen de politiek van de regeering. Hij raadde de bevolking aan, zich naar Dalpur, Bor- sad en Tahika te begeven, waar zout in overvloed aanwezig is, om zoodoende het zoutmonopolie van de regeering te breken. Voorts droeg hij de bevolking op, alle vreemde manufacturen, die in haar bezit waren, te verbranden. rechtstreeks ingaat tegen de bedoeling der wet. De heer VanHellenbergHubar (r.-k.) gelooft niet, dat het amendement- Drop zijn doei kan bereiken. De heer Sme enk (a.-r.) vreest, dat bij de beperking van de bevoegdheid van den gemeenteraad deze zich zal onthouden van het maken van een verordening ten deze. De heer Oud (v.-d.) sluit zich aan bij den heer Smeenk. Bovendien gelooft hij, dat men tot een verplichten vrijen middag moet komen niet door winkelsluiting, maar door wijziging van de Arbeidswet. De beer Drop trëkt zijn amendement in omdat bij verwerping de indruk ge wekt zou kunnen zijn, dat mén tegen ver plichte middagsluiting is. De heer Vos (lib.) licht een amende ment toe, om het mogelijk te maken bij gemeentelijke verordening, dat melk be zorgd kan worden op Zondag gedurende de sluiting. De heer v. d. Bergh (s.-d.) verdedigt een amendement om den „verkoop over het hekje" te voorkomen. De Minister neemt het amendement- v. d. Bergh over en laat de beslissing over dat van den heer Vos over aan de Kamer. Het amendement-Vos wordt verworpen met 68 tegen 17 stemmen. Een breedvoerige discussie ontspon zich over een groot aantal ingediende amen dementen betreffende de quaestie van het venten op Zondag. Vele amendementen werden ingetrok ken. Het amendement Van Dis (Ger. St.) tot een algeheel ventverbod op Zondag wordt verworpen met 6718 stemmen. Een amendement Van Rappard (v.b.) om op Zondag met geringe drink waren te mogen venten wordt verworpen met 4634 stemmen. Het amendement v. <L Bergh (s.-d.) idem met 40—84 stemmen. De vergadering wordt verdaagd. Vergadering van Vrijdag, Het slot van die behandeling der winkel sluitingswet was feitelijk van minder be lang voorzoover de discussie liep over den inhoud der voorgestelde artikelen of door de politieke quaesties, die te berde Wierden gebracht, naar aanleiding van een amendement Van den Bergh. Dit bedoelde, bij' deze wet een artikel van de oude Zondagswet te schrappen. Daar heet bet in artikel 2, dat op deze dagen (Zon- en Feestdagen) met uitzonde ring van geringe eetwaren, geen koop waren hoegenaamd op markten en straten, en openbare plaatsen zullen mogen wor den uitgestald of verkocht, en dat koop lieden en winkeliers hun waren niet zullen mogen uitstalen, noch met open deur ver- koopen. In die nieuwe (WinkeMuMngs) wet komt juist een reeks uitzonderingen voor op artikel 2 der nieuwe wet, dat aldus luidt: „Het is verboden een winkel voor bet publiek geopend te hebben: a. gedurende den Zondag". In alle uiitizonderingsgevaUen behoeft dé deur dus niet gesloten te zijn. Men voedt, «lat hier iets wringt en dat het beter is, het verou<ierde wetsartikel te schrappen, nu dezelfde materie (verkoop op Zondag) in een nieuiwe wet geregeld wordt. Dit is dan ook door mr. Van den Bergh betoogd, die bij mr. Knottenbelt steun vond. De minister echter bleef volhouden, dat de nieuwe wet volstrekt geen inbreuk maakte op de oude, behalve alleen voor zoover de verordeningen ex-artikel 9 in het geding waren. En bit deze verordenin gen mocht het volgens hem. Mr. Van den Bergh trok tenslotte zijn amendement in. Den volgenden Vrijdag zal de eindstem ming over de Winkelsluitingswet plaats hebben; de uitslag ls niet onzeker. De resteerende amendemeniten-Visscher zijn verworpen; een amendement-Van Hellen- berg Hubar, dat de straf (maximum-boete) bij overtreding vertienvoudigde, ia inge trokken. POLEN. KABINETSCRISIS. Moties van wantrouwen aange nomen. De Landdag heeft, naar Wolff meldt, gister de motie van wantrouwen tegen den minister van oeconomische zaken Prystor aangenomen met een meerder heid, bestaande uit de linksche oppositie en de nationaal democraten. Aangezien de eerste minister heeft ver klaard dat het geheele kabinet solidair is met Prystor, verwacht men dat het ge heele ministerie dezer dagen zal aftreden. Het kabinet besluit heen te gaan. Uit Warschau wordt nader gemeld, dat de ministers na de bekendmaking van het resultaat der stemming de zaal verlieten. In een zitting, die zij onmiddellijk daarop hielden, hebben zij besloten hun ontslag aan te vragen. LEVENDIGHEID IN DE WATEREN VAN CURACAO. Men schreef begin Februari uit Wil lemstad aan De West: Wij hebben tegenwoordig zeker niet te klagen over onvoldoende bescherming. Op dit oogenblik zijn drie oorlogsschepen hier gestationneerd: de „Hertog Hendrik" met 800 man, de „Van Galen" met 180 man en de „Arend" met 80 man. Als aanvul ling een wal-detaohement mariniers, ter sterkte van 146 man, terwijl aan politie (militairen en Indisch leger) 800 man schappen aanwezig zijn. Men zegt, dat een en ander als eisch gesteld is door den nieuwbenoemden gouverneur, kolonel van Slobbe. Ook aan toeristenbooten geeh gebrek Zij1 liggen in de haven m'et 2, 3 en 4 sohoorsteenen, ieder met honderden pas sagiers. Vanmorgen liep een boot var 30.000 ton binnen, met 900 passagiers. De volgende week wordt hier de Statendam verwacht. „He ben een volmaakt te vreden kerel, mijn carrière is gelukt en ik heb prettige vrienden. In den beginne was het eenige. waarnap ik heimwee had, mijn pijp maar sedert deze heerlijke abakookin Indiê verkrijg baar is, blijft er niets meer te wenschen over. CRITTEK OP DE VLOOT-UITBREIDENG. De Locomotief betoogt in een serie hoofdartikelen over de aanhangige defen- iievoorstellen dat, mede in verband met uitspraken op de vlootoonferentie te Londen, de aanbouw van een torpedojager jf van enkele duikbooten meer aanbe- /eiing verdient dan die van een derden cruiser, welke een eenheid van twijfelacht ige waarde voor de vloot zou vormen. „Begeeft men zich nochtans in dit marine-avontuur" betoogt het blad, dan belet men deze en de volgende re- jeerjng de meest urgente belangen van iand en volk te behartigen". AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Overgang dier seizoenen. Tnhnrerfcscholen. De Rokin-strijd. Haarlem badplaats. TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag IS Maart. DE WINKELSLUITINGSWET. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Winkelsluitingswet. De heer Drop (s.-d.) verdedigt een amendement om den gemeenteraad de bevoegdheid te geven, te bepalen dat alle of bepaalde groepen van winkels op een werkdag na 1 uur gesloten moeten zijn. Hij zegt, dat men bij het geven van een vrijen ochtend, zoo als thans geschiedt, ENGELAND. De overgang der seizoenen vertoont zich in deze Maartsche dagen op allerlei wijzen en op allerlei gebied. Uren met lentezon, die de eerste rieten stoeltjes en tafeltjes en de eerste buitengasten op de café-ter rassen te voorschijn tooveren, afgewisseld door plotselinge sneeuwbuitjes <iie de win tersport-enthousiasten met spijtigheid doet bedenken wat het de laatste maanden had kunnen zijn, in de eerste plaats. Maar daarnaast dan ook de eindspurt van de wintersche sporten en geneugten en de eerste voorbereidingen voor de zomer- sche dito's. Koning Voetbal in 't bijzonder zal dit keer in de hoofdstad met een groot- sche apotheose afscheid van zijn getrou wen en van het hem gewijde koude sei zoen nemen.... Voetballend Amsterdam en allen «iie hier het Bruine Monster aan bidden en dat zij:n er ettelijke .duizen den, leven deze dagen in een verhoogde stemming nu beide hoofdstedelijke eerste klassers, Ajax en Blauw-Wit, het kam pioenschap in hun afdeeling wisten te be halen en men dus' binnenkort beide favo rieten in het Stadion in de kampioens- we«istrijden elkander zal zien bevechten. Ajax'Blauw-Wit, het is toch al zulk een ontmoeting, een bijzondere 'attractie, maar het zal het dit keer dubbel wor den nu de gebeurtenis omstraald wordt door het aureool van het kampioenschap. Dat er door de bestuurderen aanstonds iet of wat profijt wordt getrokken van deze bijzondere situatie door de entree prijzen voor deze ontmoeting lichtelijk te verhoogen, het heeft reeds van ver schillende kanten tot protesten aanleiding gegeven, maar valt de Heeren nu niet zoo bijster kwalijk te nemen. Het mogen nog zulke goed-sportleve lieden zijn, het zijn daarnaast ook.Amsterdammers en in hen kan nu eenmaal de handelsgeest nooit geheel zwijgen! Overigens komt dit financieele buitenkansje, speciaal voor wat Ajax betreft, juist van pas waar er groote kans bestaat dat die club binnen kort haar speelterrein in de Watergraafs meer kwijt raakt en ergens anders heen zal moeten verhuizen, iets wat vanzelf sprekend groote kapitaals-uitgaven met zich meebrengt. Teeken van het komende seizoen is dan b.v. aan den anderen kant weer de ver hoogde aandacht en belangstelling voor de natuur, onder de stadsbevolking zich uitend in hernieuwde werkzaamheden ln de volkstuintjes en andere bedrijvigheden. Een soort gemobiliseerde bedrijvigheid op plantkundig gebied had hier j.1. Woens dag plaats, toen daartoe vanwege B. en W. op-gecommandeerd, een honderd tal schooljongens werd uitgestuurd op een oorlogseypeditle tegen de bastaardsatijn- vlinders, deze kwaadaardige verwoesters van zoovele onzer sitadsboomen, een ex peditie.die met zulk een strijdlust en ent housiasme werd uitgevoerd, dat er binnen enkele uren een 80.000 achter het front gelegen vijandelijke stellingen (dat waren hier: rupsennesten I) veroverd waren die al Gandhi is met zijn partijgangers te Vasma aangekomen. Tengevolge van zijn actie hebben de notabelen van eenige dorpen langs den weg dien hij genomen heeft, hun ambten neergelegd en andere dorpsbewoners ver klaard dat zij hen niet zouden vervangen. Matar, 14 Maart. In een rede, die Gandhi hier gehouden heeft, heeft hij de spoedig afdoende door het vuur verwoest de aandacht trekkend, het" 20-Jarig be weiden. Niet alleen door zulke, uit den aard der zaak slechts zelden voorkomen de, op zichzelf staande expeditie® tracht men in de hoofdstad van bovenaf de jeugd nader tot de natuur te brengen. Sinds en kele jaren doét men dat ook meer syste matisch door middel van de z.g. Sohool- werktuinen. Binnenkort zal de vierde van dergelijke tuinen worden geopend. Hoe wel ook weder- door dezen vierden werk- tuin de verwezenlijking van het doel der Vereeniging voor Schoolwerktuinen dioh- terbij zal zijn gekomen, stuurt deze Ver eeniging, die dezer dagen haar tienjarig bestaan staat te gedenken, aan op het heb ben, rondom Amsterdam van tien a veer tien schoolwerktuinen, waar de school kinderen uit de twee hoogste klassen practisch werkzaam kunnen zijn in het belang van hun ontwikkeling, hun gezond heid, kortom van hun geheele persoonlijk heid. De «Irie tuinen die dan de laatste jaren reeds in exploitatie waren, zijn ieder groot l1/» tot 2 ËLA. en worden door de gemeente in huur gegeven. De Vereeni ging ontvangt daarnaast een subsidie. Deze tuinen zijn verdeeld in twee gedeel ten. Het grootste deel is bestemd voor de tuintjes «ïer kinderen; het kleinste deel bestaat uit een ommanteld stuk met een kweekerij. Aan den ingang staat een ge bouwtje, waar, bij leelijk weer theorie kan gegeven worden en waarin tevens aquaria, terraria, insectenverzamelingen en «llver- se halffabrikaten, zooals hennep, touw, cacao, tabak, plateel, enz. zijn onderge bracht. Op het oefenterrein krijgt elk kind een stukje grond van pl.m. 20 vier kante meter, meestentijds bestaande uit 8 bedjes. Wanneer de kinderen met de werkzaamheden aanvangen, heeft het be- mesten en omspitten der tuintjes ree<i8 plaats gehad. Dit laatste werk wordt voor de kinderen te zwaar geacht, bovendien zou dan ook in het voorjaar te veel kost bare tijd verloren gaan. Al de overige arbeid, van zaaien tot oogsten geschiedt echter uitsluitend door de kinderen zelf. Zij krijgen daarbij vakkundige leiding onder toezicht van een ambtenaar die ln vasten dienst is bij1 de Vereeniging en die wordt bijgestaan door een drietal vakkun- dlgen. Ook de thans tienjarige vereeniging heeft van de malaise en de daaruit voort spruitende bezuiniging te lijden gehad en moeilijke jaren doorworsteld. Eerst toen er een Provinciale vereeniging, on der leiding van den heer A. de Roos te Haarlem tot stand kwam en men de pro vincie als zoodanig'ook tot subsidieerlng wist te krijgen, kwam er weer sohot ln en het treft goed dat nu juist om en nabij dit tienjarig feest die nieuwe» aanwinst in het TuindorpWatergraafsmeer, de vierde tuin, geopend zal worden. Het is weer een stap tot de.veertien «iie deze sympathieke beweging zich als voorloo- pig einddoel gesteld heeft. Een andere herdenking, deze dagen ook

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13