KANNE WASSER HEI GEHEIM MH DE LOEI fPOSTER'C NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER «U's QELDERSÜHE ROOKWORST Eerste Blad. GRATIS. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE [HEERENBAAI BUITENLAND. Pas op voor Rheumatiek! J[ RugpijnNieren Pillen No. 6780 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Zl], die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers 1 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Maart, op: ond.op: oud: Z 10 20.32 6.59 6.12 18.04 9.49 22.08 M 17 21.56 7.13 0.09 18.06 10.27 22.46 D 18 28.19 7.28 6.07 18.08 11.04 28.22 W 19 7.46 6.04 18.10 11.41 28.59 D 20 0.39 8.09 6.02 18.11 0.08 V 21 1.58 8.42 6.00 18.18 12.87 0.58 Z 22 2.56 9.26 5.58 18.14 13.21 1.46 Zaterdag 16 Maart 0.32 uur. Zondag 16 6.84 Maandag 17 6.86 WEEKOVERZICHT. BhUKüdBHd. Malaise ia dia VissehertJ ta IJmulden. Elders in dit blad hebben we het ver volg artikel opgenomen over de pufvis- eoherjj, waarover we ook Donderdag schreven. Voor de lezers, die dat niet hebben gelezen, en die dit weekoverzicht onder ihet oog krijgen, diene het volgen de. Door de regeering wordt een pufver- bodl in overweging genomen, tengevolge van den achteruitgang van den visch- stand in de Noordzee, die door sommigen mede wordt toegeschreven aan de puü- visscherij. Men zie het desbetreffend ar tikel in dit nummer. Dat het maar geen praatjes zijn dat de vischstand achteruit gaat blijkt wel uit het feit dat de N.V. Ver. Exploitatie Mij. te IJmuiden, Woensdag een belangrijk deel van haar trawlervloot heeft opge legd, wegens de slapte in het visscherij- bedrijf. Als gevolg van dezen maatregel ECHTE FRIESCHB moesten een groot aantal arbeiders, zoo wel van het zee- als landpersoneel, ont slagen worden, die nu ten laste van de gemeenschap komen. Rooskleurig ziet het er dus niet uit in het visscherijbedrijf, en de geregelde uit breiding van de visschersvloot is ook geen gunstige factor. Doch misschien dat het volgend jaar, of dit jaar nog wel, de toestand beter wordt, daar niets zoo wis selvallig en onzeker is als de visscherij. Behoud van natuurschoon. Voor de natuurvrienden, die in de Zo- mervacantie de schoone plekjes van ons land opzoeken, en wie doet dat tegen woordig niet, nu de levensomstandighe den voor den arbeider in het algemeen vrij wat gunstiger is geworden, is het zeker een verheugend bericht geweest, dat bij de Steeg een terrein van 8000 H.A., omvattend de mooiste heide en bosschen van Nederland, in den natuurlijken staat zullen worden behouden. Er zijn de laat ste jaren al veel te veel mooie plekjes van ons land verknoeid en als dan een zoo uitgestrekt terrein voor de natuur liefhebbers wordt behouden, mag dat wel even worden gereleveerd. Zoo ook dat deze week een protestvergadering te Ber gen is gehouden, tegen het noodlottige plan, om door het Bergerbosch, een weg voor doorgaand verkeer aan te leggen. In het provinciale wegenplan was deze weg opgenomen en om dit besluit nu nog ongedaan te maken, hebben vele vooraan staande Bergenaren deze protestvergade ring belegd. Hopen wij dat het met suc ces moge zijn. Want Bergen is vrij wat dichter bij honk dan De Steeg en door heel wat stadgenooten wordt er nog al eens een uitstapje naar dit schoone oord gemaakt en welke aantrekkingskracht zou dit nog voor de touristen hebben als de rust en daarmee de schoonheid van de bosschen verloren was. Rechercheur De Jong wiens naam bij ieder Nederlander bekend is door de Giessen-Nieuwkerk-zaak, heeft een ander baantje gekregen. Bij de re cherche kon hij natuurlijk niet gehand haafd blijven, na alles wat er van hem was hekend geworden. Maar geen nood, de Staat zorgt goed voor zijn dienaren, wel eens al te goed, men denke maar aan gouverneur Fruytier, en De Jong kreeg een best baantje hij de pascontrole te Hoek van Holland. De onbetrouwbaar heid en impopulariteit van dezen gewezen rechercheur heeft het Kamerlid Floris Vos aan den minister van Justitie vragen doen stellen omtrent de geschiktheid van De Jong, voor deze verantwoordelijke betrekking. Want, laten we het maar eer lijk zeggen, het baantje wordt hem niet gegund, niet alleen door Floris Vos, maar door tal van Nederlanders, die met ver ontwaardiging hebben kennis genomen van het optreden van dezen rechercheur, in bovengenoemde zaak. De minister heeft er nog niet op geant woord. Let dus op zijn antwoord', dat dezer dagen wel in onze krant zal ver schijnen! FEUILLETON door WIGLJAM. EE<ÏU!EnX B0) 5edi:t0 NJ een enveloppe; h^l fn binnenkomenden lakei T gracht het aan den wachten! eeven en °P antwoord te Jawoord kwam binnen weinige nü- h®eTJ verwacht." Ik stond op en volgde den lakei tot de antichambre, waarvoor twee schildwach ten «tonden, standbeelden gelijk. De lakei klopte op de zware, mahoniehouten deur van een vertrek, dat in deze wachtkamer uitkwam. Een stem antwoordde: de deur werd geopend en ik stapte een hooge, ruime kamer binnen met lage vensters, blauwe gordijnen en een blauw, dik tapijt. Recht tegenover me was een trofee met den Russischen dubbelen adelaar als midden stuk. Het vertrek was fraai gemeubileerd. Midden in stond de kleine, schrale stalte van een man op, jaren, gekleed in een engsluitenden rok, die hem nog schraler deed schijlnen. Hij hield de handen op den rug. Met voordacht was hij zóó gaan staan, dat ik, Manenkomend, «tja gelaat Biet n*uw- Een belangrijke kwestie, die deze week door de Tweede Kamer behandeld werd was die betreffende het wetsontwerp voor de winkelsluiting. Wij volstaan met hier voor te verwijzen naar onze Kamerver slagen en naar hetgeen Mr. Antonio elders in dit blad hierover schrijft. Buitenland. Laat ons deze week eens beginnen met enkele regels te schrijven over de Vlootconferentle waar, nadat ook de Frarsche gedelegeer den weer ten tooneele waren verschenen, serieuzer besprekingen konden worden gevoerd. Maar deze heb oen het optimis me, waarover wij de vorige week, met eenige reserve, schrevei, niet versterkt. Het heeft er veel van weg dat, zoolang de gedelegeerden geen besprekingen voeren of er b.v. een land niet vertegenwoordigd is, zooals de vorige week Frankrijk door de kabinetscrisis, er optimisme heersoht. Zoodra echter de onderlinge besprekin gen weer gevoerd worden en de kardinale punten, waarom tenslotte deze conferen tie is belegd, worden aangeroerd, het pes simisme weer toeneemt. Laat ons eerlijk zijn, men, is sedert de vorige conferentie nog geen stap dichter genaderd tot de ontwapening en de oor zaak daarvan is dat men nog even weinig vertrouwen in elkaar heeft en zoolang dat vertrouwen er niet is, zal al het conferee- ren ook niets geven, wandan toch zal de een voor den ander niet geneigd zijn tot vermindering van bewapening over te gaan. Eet Yatrag-bhr! fa dan Duit - schen Rijksdag. Het heeft de laatste weken In den Duitsohen rijksdag gespannen. De vorige week was het de dekking van het tekort van 100 millioen mark, voor de uitkee- ring aan werkloozen, die het gevaar van een crisis veroorzaakte, omdat men het niet eens kon worden over de manier waarop dit sommetje bij elkaar moest wor den gebracht en deze week was het het Young-plan, dat de gemoederen in felle beroering bracht Het resultaat is echter dat het plan Woensdag in derde lezing werd aangenomen. Wel was er felle tegenkanting en ook de regeering was er niet enthousiast over, maar toch meende de rijkskanselier, die het verdedigde, dat, niettegenstaande de buitengewoon zware lasten, die het het Duitsche Rijk oplegt, een poging tot verwezenlijking van het plan niet tot benadeeling van Duitschland zal leiden, op grond echter van de stellige verwachtingen dat ook de schuldeisohers hun verplichtingen eerlijk zullen nakomen. „Met de aanneming van het plan wordt een nieuwe periode begonnen, het begin van Duitschland's herstelarbeid", zoo zei- de de rijkskanselier. Hij gaf voorts als zijn meening te ken nen dat- de bevrijding van het Saarge- -bied spoedig zal volgen op die van het Rijnland en de Palts. De terugkeer tot stabiele verhoudingen, welke de regee ring verwacht als gevolg van de aan- neinlng van het plan-Young, maakt den weg vrij voor financieele, staats- en eoo- nomisoh-politieke hervormingen. De burgerlijke ongehoorzaam heid In Britsch-Indië. Deze week is. Ghandi de burgerlijke ongehoorzaamheid in Britsoh-Indië be gonnen. Met ongeveer honderd van zijn volgelingen is hij naar Badlapoer getrok ken om het volk op te wekken om te wei geren zoutbelasting aan de Britsche re geering te betalen en zelf zout te fabri- ceeren. De bedoeling van het optreden van Ghandi is, zooals men weet, absolute onafhankelijkheid voor Britsch-Indië te verkrijgen en waar de Ehgelsohe regee ring niet geneigd is deze te geven, zal Ghandi haar trachten te verkrijgen door de „burgerlijke ongehoorzaamheid", d.w.z. door opzegging van de samenwerking met de Britten in openbare lichamen, de weigering om belasting te betalen en de boycot van Engelsche goederen. Als het niet anders kan zal Ghandi er niet voor terugdeinzen, zijn eischen met geweld door te zetten, en dit is het groote ver schil tusschen zijn optreden nu en dat in 1922, toen hij ook met eischen kwam van onafhankelijkheid, doch deze toen uitslui tend trachtte te bereiken door lijdelijk verzet, zonder geweld. Niet zonder spanning wordt het ver loop van de gebeurtenissen tegemoet ge zien, daar Ghandi's invloed geweldig is en hij millioenen volgelingen heeft. ENGELAND. keurig kon opnemen, ten gevolge van het sterke licht op den achtergrond. Toen de lakei vertrokken was en wij alleen waren, keerde hij het hoofd snel om en ik zag zijn hoekig gelaat met sterk vooruitstekende jukbeenderen, dunne grijze bakkebaardjes, groven mond en donkere oogen, die dimt bij; eikander stonden, kortom, het gelaat van iemand die tot alles -in staat was. „Wel?!"' kraste hij. „U komt hier voor d'at krankzinnige, Engelsche meisje? Welke opgesmukte leugens komt u hier vertellen?" „Het is mijn bedoeling niet leugens te komen vertellen," antwoordde lk, hem on bevreesd aankijkend. „Zij heeft mij vol doende medegedeeld, om. „Zij heeft u iets verteld? Dat vermoed de lk reeds." Ik zag dat hij1 verbleekte, zijn oogen finkelden van ingehouden woede. Hij meende, dat zij' mij; haar geheim had toevertrouwd. Hij legde zijn hand op de rugleuning van een stoel, waarin een electriisch knopje verborgen was. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam een kleine, forsch gebouwde man binnen door een verborgen deur in den muur tusschen antichambre en ontvangkamer. De bin nentredende was de particulier® bewaker van den Gouverneur. Zijne Excellentie sprak; en zijne woor den deden mij als vastgenageld aan den grond staan. „Grijp dien man," zei hij, op mjj wij zende. „Hij is gewapend. Hij heeft ge tracht imij te vermoorden. Hij is het tegen wlen wij onlangs gewaarschuwd warden de Ingeisshj&anl" HOOFDSTUK XXVIL „Zoo?" riep ik, vlak tegenover den vertegenwoordiger van den Czaar staand, tegenover het monster, dat Finland ver pletterd had onder den ijzeren hiel van Rusland en die mij nu door zijn leugen achtige, schandelijke beaohuldiging in zijn macht had. „Ik doorzie u volkomen, baron Oberg. Gij zijt voornemens mij: als samenzweerder te doen gevangennemen." „Onderzoek den kerel. In zijn achter zak heeft hij een revolver," zeide Gouver neur-Generaal, zonder op mijn gezegde aoht te slaan. In een oogwenk had de kleine man imijn armen omkneld en het ■wapen uit mijn zak. gehaald. „Hij is hier binnen gekomen door middel van een list," verklaarde de baron. „Hij dreigde mij." „Dat is een leugen," protesteerde lk heftig. „Ik ben hier gekomon, enkel en alleen met de bedoeling u over juffrouw Heath te spreken over dat ongelukkige meisje, dat op uw bevel te Kajaua werd gevangen gehouden." „U bedoelt dat krankzinnige meisje?!" lachte hij: valsoh. „Zij is niet gek," schreeuwde ik woe dend. „Zij is even helder van geest als giji Het was uw bedoeling, dat zfj in dat hol gek zou worden, opdat uw geheim bewaard zou blijven." „Wat zegt gij daar?" zei hij, op mij toetredend. „Ik zeg, Xavier Oberg, dat gij Elma Heath aoudt dooden, Indien gij den moed daartoe hadt," antwoordde lk, hem strak aanziend. „Gij «iet bat," laakte hdj, sioh tot den EEN MOTIE TEGEN DE ENGELSCHE REGEERING. Verworpen. Een door de conservatieven ingediende motie van afkeuring van het beleid van de regeering. is Donderdagavond In het Lagerhuis met 808 tegen 283 stemmen verworpen. De tocht van Gandhl. Volgens berichten uit (Bombay, bestaat de door Gandhi geleide troep, die op marsch is, in hoofdzaak uit Hindoe's. Bij de groep bevinden zich slechts twee Mo hammedanen, waaruit men meent te mogen afleiden dat de Möhammedaansche bevolking niet bijzonder geestdriftig is voor Gandhi's plannen. Op het oogenblik, dat Gandhi zijn hoofd kwartier verliet, werd te Bombay een groote betooging gehouden, waarbij hel tot botsingen met de politie kwam. Er werden winkels bestormd en de ruiten van het gebouw van het Engelsche blad Times of India werden ingeworpen. De jeugd hield eveneeens een betooging, waarbij ge tracht werd de Engelsche vlag naar be neden te halen. Een vermogend koopman heeft een be langrijk bedrag ter beschikking van Gandhi gesteld, voor het uitvoeren van diens plannen. Te Bombay is een soort van krijgsraad HET FIJNSTE 80 ot. par pond SPOORSTRAAT - TELEFOON 339 ingesteld, die zioh tot taak stelt vergade ringen te beleggen en aanhangers aan te werven. Dit instituut heeft groote hoeveel heden vlugschriften verspreid, die de be volking opwekken Gandhi tot het uiterste te steunen. Een onderhond met den oor respondent van het Berliner Tageblatt. Over de actie van Gandhi wordt bet volgende uit Ahmedaibad aan het Berli- ner Tageblatt geseind: „De politieke toestand i* buitengewoon gespannen. Heel Indië houdt voortdurend de aandacht gevestigd op de ontwikke ling van de actie van Gandhi. Men uit allerlei vermoedens over de houding, die de Engelsche regeering zal aannemen. Kort voor zijn vertrek naar de kust ver klaarde Gandhi mij. in een gesprek, dat meer dan een uur duurde, ervan over tuigd te zijn in hechtenis te zullen wor den genomen. Op een vraag, of zijn op treden niet overijld was en of men niet eerst de voorkeur aan. een conferentie diende te geven, antwoordde Gandhi met man naast mij wendend. „De kerel is gek. Hij weet niet wat hij zegt. Ja, mijn waar de Malkoff, ik was bijna het slachtoffer geworden van een aanslag. Hij1 wildle mij neerschieten." „Dat wilde lk niet!" protesteerde ik. „Ik kom hier genoegdoening vragen voor Elma Heath.'® „Als de dame zelf hier komt, zal ik haar die geven," antwoordde hij met een sluwen grijnslach. „De dame is u ontsnapt en het staat dus te bezien, of zij vrijwillig te Helsing- fors zal terugkeeren," zei ik. „Gij waart het, die haar uit het kasteel hebt bevrijd door de wachten om te fcoo- pen," merkte hij op. „En," voegde hij er valsoh lachend bij: „Ik veronderstel, dat uwe opoffering naar waarde geschat en ruimschoots beloond ls geworden." „Dat is mijn zaak." „Een doof-stomme dame ls voorwaar geen aangenaam gezelschap, hé?" „Wie maakte haar doof-stom?" riep ik, woedend. „Toen zij te Ohichester was, was zij het niet. Haar doof-stomheid da teert na haar bezoek te Livorno met de „Lola". Misschien herinnert u zich dit voorval?" Hij zag mij ontzeta an. Het was mijn voornemen hem in den waan te brengen, dat ik meer wist dan inderdaad het geyal was en hem daardoor vrees aan te jagen. „Misschien kan Hornby, alias Wood- roffe, een zeer belangrijke beschiedenis mededeelen," ging ik voort. „Als hij' Elma ontmoet en ziet wat gij met haar gedaan hebt. zal hij niet zwijgen." Zijp gelaat was doodsbleek geworden; zijn lippen beefden sa de wenkbrauwen Verwaarloos nooit de geringste aanval van rheumatiek. Deze kan u mettertijd onnoemelijk veel last en pijn bezorgen. Ofschoon velen bij vochtig weer hinder hebben van rheumatische pijnen, behoeft dit niet in zoo erge mate het geval t? zijn- Immers rheu matiek wordt vaak veroorzaakt door urinezuur, dat ais gevolg van trage of verzwakte nieren in het bloed achterblijft. Laat geen kostbare» fljd verloren gaan. Begin onmiddelÜik met het ge bruik van Posters Rugpijn Nieren Pillen, als gij reden hebt om aan te nemen, dat uw nieren verzwakt zijn. door verschijnselen als rheumatische pijnen, rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, of onaangenaame uainestoos- nissen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. fronsden onheilspellend samen. „Ik begrijp in ft minst niet, wat u be doelt, waarde heer," stamelde hij'. „U spreekt in raadselen. Wat gaan imjj die zaken aan van die Engelsche dame." „Zend dien man weg," zei ik, op Mal koff wijzend. „Zend hem weg en ik zal het u vertellen." Doch de beul van Finland, bevreesd voor een werkelijken aanslag op zijn „kostbaar leven", weigerde. Ik bemerkte, dat hij niet vermoedde wat ik wel en wat ik niet wist. Ik had hem dus vrees inge boezemd. Op dit oogenblik viel mijn oog op een lintje In zijn knoopsgat en ik daoht on middellijk aan dat geëmailleerde kruisje, dat wij: in het bosoh hadden gevonden. Ik zei dan ook: „Ik heb geen lust ver der te spreken In tegenwoordigheid van een derde. Ik ben hier gekomen om u alléén te spreken. Ik heb u nog iets om trent een andere vrouw te vertellen Anmida Santini." Ik zag hoe hij' zijn lippen op elkander perste toen ik den naam uitsprak. „Wat ter wereld heb ik met die vrouw uitstaande?" vroeg hij', te vergeefs po gend kalm te schijnen. „Alleen dat u haar heeft gekend," ant woordde ik kort. Ik zag hem opnieuw strak aan en rei: „Zult u thèns dien man laten vertrek ken?" Hij aarzelde een oogenblik, doch wenk. te toen Mailkoff heen te gaan. Een oogen blik later was de getrouwe bewaker aoor dezelfde openlag in de* muur verdwe nen. HELDER COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koes ras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland 1 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, f0.70, f r.— Modeblad retp. f 0.95, f i.2g, f 1.35, f 1.35. Losse nos. 4 et.; fr. p. p, 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 30 en 41a Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ot p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte al* redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et. ADM. HELD. CRT. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Lloht op voor alle voertuigen 1 (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1