WOUTERKXJ^'' frJM' BUKOüotnrtn GEMENGD NIEUWS Hindenburg onderteekent de wetten van Young. Berlijn, 13 Maart. De rijkspresidwit heeft vanmorgen de wetten nopens de conferentie van den Haag 19291930 en de daarmee verband houdende wetten van Young onderteekend en hun afkondiging in het staatsblad gelast In een proclamatie zegt do Rijkspresi- dent dat hij in het oude leger steeds ge leerd heeft zijn plicht te doen en hij ver maant het volk tot eendracht en samen werking voor den wederopbouw. Do bladen die de regeeringspolitiek steunen, zijn zeer voldaan over de betrek kelijk groote meerderheid, waarmee de Rijksdag gisteren de wetten van Yóung in laatste lezing heeft aangenomen en urgent verklaard, zoodat nu de Rijksraad des gelijks heeft gedaan, niets de bekrachti ging door president Hindenburg meer in den weg staat Dezelfde bladen zijn van oordeel, dat thans de blnnenlandaohe politiek, die tot dusver de voorrang heeft moeten laten aan de buitenlandache, haar rechten moet hernemen. De oppositie-pers daarentegen noemt den dag van gisteren een „zwarte dag" voor Duitschland. In den Lokal Anzeiger schrijft Hugenherg: „De wereldgeschie denis zal den twaalfden Maart 1930 als een der noodlottigste dagen voor het Duitsohe volk aanteekenen. De nieuwe schadevergoedingsregeling toch veroor deelt het thans levende geslacht in Duitschland tot harder lot, dan eertijds de burgerij van het overwonnen Oarthago heeft moeten torsen. SPANJE. HET NIEUWE BEWIND. Opheffing der maatregelen der vorige regeering. De koning heeft een besluit ondertee kend, waarbij de speciale bevoegdheden der voormalige regeering ten aanzien van het opleggen van geldboeten, het ont slaan van ambtenaren enz. worden opge heven. Een tweede besluit stelt vast, onder welke voorwaarden personen, dis zich door de voormalige dictatoriale regeering in hun rechten te kort gedaan achten, hun schadelooastellingsaanspraken kun nen doen gelden. Overal heerschl rust De minister-president verklaart, dat in het geheele land een volkomen kalmte blijft heerschen, en dat de arbeidscon flicten door bemiddeling der ocxmitó's ge makkelijk worden opgelost Hij wenscht het landi een parlement te gerven en daar mede de taak te vervullen, die hij bij de aanvaarding van het bewind op zich had genomen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE VLOOTOONFERE N'TIE. Italië tot een belangrijke con cessie bereid? De „Daily Herald", het orgaan der ar beiderspartij, meldt, dat als gevolg van MaoDonalds pogingen G-r&ndi te kennen heeft gegeven bereid te zijn een zeer be langrijke concessie te doen als het daar door de conferentie kan redden. Do Italianen zijn blijkbaar geneigd om onmiddellijk een verdrag van arbitrage en verzoening met Frankrijk te teekenen en waarschijnlijk hun eisch inzake pari teit te wijzigen of prijs te geven. Thans is het wachten op het Fransche antwoord. 1MV - ""T^PW- OP Ety OM HET BINNENHOF. WeehkronUk Haag, 1» Maart Hst „stevige» tact". Het driemanschap-Kersten. loslippig. De verplichte winkelsluiting. De wfjze, waarop mr. Verschuur, onze huis. Oost-lndië. DE KRAKATAU. Lang Eiland. De Krakatau vertoont wederom eenige eruptieve werking. LUCHTVAART. EEN CANADEESCH OORLOGSVLIEGER OMGEKOMEN. De Canadeesohe vlieger overste Barker, drager van het Victoriakruis, is gisteren te Ottawa omgekomen. Zijn toestel sloeg te pletter op het dikke ijs op de rivier voor de stad. Hij was 35 jaar en had, naar officieel erkend was, in den grooten oorlog 52 vliegtuigen van .den vijand uit de lucht neergehaald. minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, de afgevaardigden heeft beant woord, die deel hadden genomen aan de Algemeene Beschouwingen over het ont werp betreffende de verplichte winkel sluiting heeft opnieuw bewondering ge wekt voor den „stevigen tact", welke het optreden van dezen bewindsman in de Volksvertegenwoordiging kenmerkt. Men weet, de felste bestrijding van dit wets ontwerp komt van de zijde der Vrijheids- bonders. Minister Verschuur voor het pro en oontra in deze kan ik naar het verslag verwijzen, heeft er in alle kalmte op gewezen, dat men hier te ma ken heeft met een bedrijfs-gemeenschap, die niet door den enkeling mag worden verstoord. Slechts de Overheid, voegde Z.Exo. erbij kan hier „het verlossende woord spreken". Van meet-afaan stond bij de gedachten- wisseling over het Winkelsluiting-ont werp de kwestie van de Zondagssluiting in het brandpunt der belangstelling. De min later pareerde in de zitting der Twee de Kamer van Vrijdag 7 Maart den eer sten .stormloop" van de Kerstenianen, die Nederland wilden begiftigen met een „Eingelschaa Zondag" van zuiver-puri- telnsch karakter. De zitting van Dinsdag 11 dezer, toen er gestemd werd over de amendementen op art. 3 van het ont werp, heeft aangetoond (voor zoover noodig) dat er gelukkig geen reden was om te vreezen voor een zegepraal van het driemanschap Kersten, Zandt en Van Dis. Zelfs de „uiterste flank" van de anti-re- volutionnairen, mannen als de hJi. prof. Visseher en Duymaer van Twist lie ten het triumviraat (driemanschap) in den steek. Minister Verschuur bepaalde er zich vrijwel toe op de te merken, dat men van den Staat „niet eene doublure van de Kerk moet maken". Wel erkende de minister van Arbeid, H. en N., dat de Zondagssluiting voor hem het aantrekkelijke in het wetsvoor stel vormt Nam men deze eruit de pit en de smaak zouden ©r dan voor hem uit verdwenen zijn. Men weet, art 9 geeft den Gemeen teraden bevoegdheid om onder controle van de Kroon, afwijzingen vast te stel len van de wettelijke Winkelsluiting. In dien „bijzondere omstandigheden" daartoe aanleiding geven. Tegenover de beden king, dat deze bepaling wel eens tot rechts onzekerheid kan leiden zei minister Ver schuur Vrijdag j.1., dat de Kroon „een tamelijk redelijk Instituut is". Afwijkingen zullen zich in elk geval moeten bewegen in de richting van verruiming. Zóó zal 't ook stellig gaan gedurende het minister schap, onder de verantwoordelijkheid van mr. Verschuur. Een andere vraag is, of niet een bewindsman aan 't roer kan komen, die., in verscherping heil zoekt?! Hier trooste men zich- met het oude, ge moedelijke en berustende: „Komt die tijd, dan krijgen we ook zulke zorgen...." Christelijke gezindheid kan men naar de vaste meening van den minister niet opvatten als" eene „bijzondere omstandig heid" in den zin dezer wet Wanneer art 9 aan de orde komt, zal men over deze on getwijfeld belangrijke kwestie nadere be spiegelingen in de Kamer te hooren krij gen. Van de 7 Maart-zitting moet toch nog even worden genoteerd, dat mr. Marcbant, de vrijz.-dem. leider, zich weer eens door zijn prikkelbare zenuwen parten liet spelen. Terwijl dr. Vos, de steeds bezadig de vrijheidsbonder, op voor hem zeker tamelijk nadrukkelijke wijze opkwam tegen mr. Oud's rede, over het Winkel- sluiting-ontwerp gehouden, barstte de heer Marchant, schrijlings in z'n bank je, met den rug naar den President zit tend, plotseling tegen dr. Vos "uit met een: „Jij bent hier nog veel te kort in de Kamer om zoo'n mond op te zetten, kwa jongen 1" De heer Vos richtte de aandacht des Voorzitters op deze grove, brutale onbe tamelijkheid en nauwelijks had mr. Van Sohaik gelegenheid gevonden om mr. Marchant ter verantwoording te roepen, of deze bood reeds zijn excuses aan. Ik heb 't meermalen opgemerkt, de heer Marchant is iemand van veel te fijn besnaard gemoed om zich aan dergelijke onhebbelijkheden te mogen bezondigen. Overmatig werken, misschien ook wel ver drietelijkheden van particulieren aard I maken hem nu en dan ongenietelijk, zal ik 't maar noemen. Dan komt 'zijn ..aangeboren vrijmoedigheid" boven Men moet een in z'n hart nobele figuur als de heer Marchant is, „beter kennen" om zulke buien van tekort aan zelfbeheer- sching te kunnen verdragen. Art. 2 van de verplichte Winkelsluiting, de winkels steeds van 8 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends dicht, alsook op den Zondag, kwam er Dinsdag j.1. 12 dezer (weten wij) met de stemmen der vrij- heidsbonders. alsmede van de h.h. Braat en ijnkoop tegen. Men kan niet zeggen, dat daarmee de wet werd goedgekeurd. Dat het ontwerp er komt, nogmaals her innerd is zeker. Maar voor sommige anti-revolutionnairen en voor het hier boven aangeduide triumviraat is zij oni de genoemde redenen, te slap. De dag van 12 Maart werd geheel be steed aan art. 3, aangevend wat niet onder deze wet valt, door oas Lager- De Rijks-kantoren vallen erbuiten. Ver der: de apotheken, café's, verkoop van brandstoffen en smeermiddelen voor spoedeischende herstellingen aan voer en vaartuigen, alsook rijwielen; ijs, win kelwaren voor schepen, verkoop via auto maten; aflevering van maaltijden, koks waren en rouwkleeding; levering aan lo geergasten in hotels en aan reizigers in treinen en stations-restaurants. Met 46—35 (rechts contra links) is Dinsdag j.L goedgekeurd een amendement van den katholiek mr. Van Hellenberg Hubar, waardoor stationsverkoop van reisboekje of tijdschrift onder de wet is opgenomen. Minister Verschuur bleek tegenover dit amendement zeer lijdelijk te staan. En mr. Hubar behaalde over- winninkje. Deze afgevaardigde verloor daarentegen het pleit in zijn pogen om ook automaten- verkoop in de wet te begrijpen. De vrijheidsbonder mr. Van Rappard probeerde verkoop van tabaksartikelen in café's en restaurants op de sluitinguren vrij te laten. Deze kwestie had tal van belanghebbenden naar de Kamertribunes doen gaan. Die zich haastten, de Binnen hofvlakte te betreden, nadat het amend.- Van Rappard (door den minister in het belang van de winkeliers ontraden), geduikeld was, met 4436. Niet zonder reden wordt opgemerkt, dat nu tussohen half acht en acht ure kellners en picolo's in de café's zich zullen beijveren, met doozen sigaretten e.t.q. rond te gaan! Bovendien zijn er de automaten. Er was het voorstel-Van Dis, dat alles onder de sluiting wilde begrepen zien. Slechts de apotheken en levering aan lo geergasten zouden gedoogd zijn, had het Kersten-trio z'n zin gekregen. Generaal Van Twist richtte tot den heer Kersten de vraag, of bijaldien het electrisch licht in een kerk defect raakt, de preek dan maar moet eindigen, wijl er niet gerepareerd zou mogen worden?.... „Wel", ant woordde de heer Kersten, „dan zou ik met alle genoegen in 't donker preeken.1" Terecht sprak de soa-dem. theoloog ds. v. dl Heide Dinsdagmiddag van „een theo logisch bacchanaal", hetwelk in de Twee de Kamer werd gehouden!.... De heer v. d. Heide kwam even verdui delijken, dat Zondagsrust a la Kersten o.s. noch in het Oude noch in het Nieuwe Tes tament steun vindt Slechts eene uiting is van puriteinsche benepenheid, ten on rechte geteekend als: eisch van Gods Woord. En óók sprak ds. Lingbeek een goed woord, dat weerklank vond in de linksche geledéren, door er op te wij zen, dat zulk gedoê den Zondag maakt tot eene kwelling, de menschen van den godsdienst afschrikt en vervreemdt. In dien geest had ook minister Verschuur zich uitgelaten. Die zelfs zoo ver ging, maar stellig niet té ver, om te verkla ren, dat men aldus van den godsdienst eene caricatuur maakt!.... Geen grooter ondienst kan men den godsdienst bewijzen voegde ZJExo. er bij;, dan door wet ten te maken, welke niet passen op de werkelijkheid. De Kersten-groep is Dinsdagmiddag in het ongelijk gesteld. Zij leed een gewel dige nederlaag door de verwerping van het amend.-Van Dis met 81 tegen en slechts de loeide stemmen der h.h. Zandt en Van Dis voor. Wel heel opmerkelijk moet 't worden genoemd, datde heer Ker sten bij de stemming afwezig bleek te zijn!.... Laten wij voor hem hopen, dat dringende omstandigheden den afgevaar digde noopten, de Kamerzitting te ver laten. En dat niet het besef van naderende nederlaag hem er toe dreef om zijn beide fractiegenooten op het beslissend moment aan hun lot over te laten! In de zitting van Woensdag 12 Maart heeft de Tweede Kamer de behandeling der artikelen van het ontwerp-verplichte Winkelsluiting voortgezet. Er waren toen bij art. 4, niet min der dandertien amendementen aan de orde! Minister Verschuur bleef aan ,,de win nende hand". En ook bij deze gelegenheid heeft de fractie-Kersten op deerlijke wijze het on derspit gedolven!Ook nu was de heer Kersten absent. En hij liet den heer ir. an Dis, zijn jongsten mede-strijder voor de Staatkundig-Geref. beginselen, het spit afbijten. Voor den uitslag der reeks stemmingen, Woensdag J.L gehou-> den, verwijs ik naar het verslag. Minister Verschuur zette zich schrap tegen de „absolutistische voorstellen" van de Kersten-groep. Slechts een paar amendementen vonden genade in zijn oogen. En deze werden door de Kamer goedgekeurd. Z.Exc. van Arbeid, Handel en Nijver-1 ne:d verklaarde zich te vereenigen met de opvatting van den heer Snoeck Henke- mans (ohr.hist.), dat wanneer ergens alge meene Zondagssluiting regel is, van eene verordening daarop geen goedkeu ring door de Kroon zal worden onthouden. De pogingen van dr. Vos, gedeelte- luk gesteund door mr. v. d. Bergh, om verruiming te krijgen voor de Joodsche ingezetenen, zijn niet gelukt. Dr. Vos*' amendement om voor zijne neringdoende geloofsgenooten de compensatie (vergoe ding) in de wet op te nemen in den vorm i v&* ver»u**iBji om gedurende den ge- heelen Zondag hun zaken temogen'apen houden is evenmin door de Kamer aan vaard als dat van mr. v. d. Itorgfcjue althans gedurende clen zomertijd verru. minp voor de Joodsche winkeliers trachtte 16 MhittteriVerschuur heeft ondersteept met allen nadruk, - dat hier van pnnd- pieel verschil geen sprake ja. De groep- Kersten wilde zoowel katholieke als Jood sche bezwaren uitschakelen. Men w e van zulke met waarachtige vrijheid in botsing komende denkbeelden wil minister Verschuur niet weten. Hij is 't geheel met dr. Vos eens, dat het eerbiedigen van religicuse bezigen, ook van onze Joodsche medeburgers, een maatschappelijk belang van zeer groote beteekenis moet worden genoemd. Men jage de menschen niet tot ongeloof, de minachting voor den godsdienst tege moet, erkent onze minister van Arbeid, Handel en Nijverheid grif en ten volle. 't Waren practisohe bezwaren, welke voor de Regeering den doorslag gaven in deze. En die er toe leidden, dat Woensdag j.1. hetgeen in het Winkelsluitmg-ont- werp is bepaald t.o. van ds Zondagsslui- ting in verband met de Sabb a thvierng der Joden werd gehandhaafd, gelijk het ontwerp dat in zijn vijfde artikel om schrijft. Eerste Kamer. Hoofdstuk Waterstaat. De Senaat behandelt de Hoofdstukken der Rijks-begrooting-1930 met eene uit voerigheid, welke Bresident De Vos van Stéenwijk dwingt om te breken met den „adat" der Eerste Kamer, de vaste ge woonte, welke tot nu toe gold om te vijf uur 's middags uiteen te gaan. De zittin gen worden nu gerekt, tot de klok naar zessen begint te kropen. Waterstaat kwam Woensdagmiddag op zeer laat uur achter den rug. Ik bepaal er mij toe aan te stippen, dat minister Reymer den 12©n Maart inzake de ver binding van Amsterdam met den Rijn zei, dat daarover eerst valt te debatteeren wanneer het ontwerp rijp voor behande ling ter tafel zal liggen. Onmiddellijk na de goedkeuring van de Waterstaats-begrooting, gelijk reeds gezegd, Woensdagnamiddag bereikt, zal tot benoeming van een directeur-generaal worden overgegaan. De Eerste Kamer der Staten-Generaal wijkt al-meer af van den goeden, ouden stelregel om zich te bepalen tot „de grpote lijnen" van een ontwerp, ook waar 't Be- igrootingen betreft. Daardoor nemen ook aan die zijde van het Binnenhof de delibe- ratiën een omvang aan, voor velen lich teljjk-onrustwekkencL Mr. ANTONIO. Binnenland. De ramp van het droogdok Vulcan II. De sleepboot-kapitein van alle schuld vrijgesproken. De reis onverantwoordelijk. De raad voor de scheepvaart te Amster dam heeft Donderdag uitspraak gedaan inzake heit verloren gaan van het door de zeesleepbooten „Humber" en „Witte Zee" gesleepte droogdok „Vulcan II" tijdens stormweer op de Noordzee, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De raad is van oordeel, dat deze ramp is veroorzaakt door het zware stormweer. De raad is er van overtuigd, dat de kapi teins van de aleepbooten, die trouwens hun sporen op dit gebied hadden ver diend, met "beleid en goede zeemanschap zijn opgetreden en dat zij al het mogelijke hebben gedaan om het leven van de per sonen, die zich op heit dok bevonden, te redden. Dat het tenslotte niet gelukt is om den matroos Van der Sluys en den runner Van Buuren te redden, moet wel zeer werden betreurd. Wanneer echter wordt bedacht, dat een oogenblik voordat het dok brak, de opvarenden zich niet bewust waren van ©enig gevaar, dan moet het anderzijds tot tevredenheid stemmen, dat nog acht van de tien personen zich in veiligheid hébben kunnen brengen op een stuk van het dok en tenslotte konden wor den gered. Met den runner Van Buuren zou dit hoogstwaarschijnlijk ook nog het geval zijn geweest, indien hjj eerder in zee had! durven springen. De raad neemt niet aan, dat de ouder dom van het dok bij het vergaan een rol van beteekemiis heeft gespeeld. BH dit stormweer was zulk een sleepreis niet met succes te volbrengen. Waarschijnlijk is op een gegeven oogeniblik het dok op twee zeeen gekomen en toen gebroken. Dit zou vermoedelijk ook het lot van een nieuw dok geweest rijn, onder dergelijke ongun stige omstandigheden. Daarom is ten deze van groot gewicht de vraag, of het verantwoord was, om in de gegeven omstandigheden deze sleep reis te ondernemen. Hoewei de raad od den voorgrond wil stellen, dat de kapi teins van Meepbooten m dok in gemoedte i overtuigd waren, dat op 8 December de k0(? morden ondernomen, is de raad toegekomen tot een ontkennende beant woording van de gestelde vraag. Een der- gehjke sleepreis kan, vooral in den win ter, op de IS oordzee niet worden onderno men op weerberichten, die niet in het bij zonder met het oog op de te ondernemen ras zyn verstrekt emm De raad acht dus het vertrek on a oember niet verantwoord-Hoewel de kant tem®, en in het bijzonder de kanitoin t7o„ ^eten de kapitein van de „Witte Zee (hier de verantwoord *1 HTia cd et terughouden, dat hier alle aan leiding bestond voor de reederfl, om rich met deze aangelegenheid te bemoeien, niet in dien zin, dat zij; het oogenblik van ver trek zou bepalen waarbij dus de moge- ltikheid zich zou kunnen voordoen, dat de kapiteins zelf liet vertrek niet geraden zouden achten - mam- wel op zoodanige wiize, dat zij «>rgde dat de kapiteins in hot bezit kwamen van speciale, met het noc op de te ondernemen reis, verschafte weerberichten. Zij had deze zelf kunnen SE dan, bil ongunstig bericht, het vertrek kunnen uitstellen, of wél zij had den gezagvoerder van het convooi de instructie kunnen geven, om niet te ver trekken dan op' 'zulk een speciaab W) bh de Deutsche Seewarte, hetzij bij het Koninklijk Nederland»ch Meteorologisch Instituut te De Bilt verkregen weerbe richt. Op deze wijze zou de gezagvoerder nooit gedwongen' worden te vertrekken, wanneer hij zeil dit niet veihg zou achten. Wel zou dan de reederij het hare hebben gedaan om de waarborgen- voor een veilig© vaart zoo deugdelijk mogelijk te doen zijn. een chauffeur onder den INVLOED. Door dg rechtbank vrijgesproken. De Groningsche rechtbank heeft Don derdag een hoofdvertegenwoordiger van een spiritualiënfabriek te Sappeneer, wien ten laste was gelegd, dat hij op 4 November j.L onder den invloed van ster ken drank verkeerend, met zijn auto nabij p offert (gem. Hoogkerk) den wielrijder J. Hummel heeft aangereden, tengevolge waarvan dozo is overleden, vrijgesproken. De •eisch was een maand gevangenis straf en een jaar ontzegging van het recht om een motorrijtuig te berijden. Buitenland. Een dievenbende gepakt. Een bejaarde vrouw als leidster. Dezer dagen is de politie te Kamenz (distr. Hamm), er in geslaagd een 40 leden tellende bende inbrekers, dieven en helers te arresteeren, die sedert jaren stel selmatig het district Hamm afliep en haar zetel te Kamenz had. Op grond van bekentenissen en bewij zen staat thans reeds vast, dat de bende ongeveer 160 inbraken en diefstallen heeft gepleegd in hotels, winkels, enz. Zij werkte in alle plaatsen van het district, somtijds ook te Aken en omgeving. Aan het hoofd stond een 59-jarige vrouw, door wier optreden het mogelijk is ge weest, dat zich een tot in kleinigheden ge organiseerde inbrekersbende kon vormen. Zij richtte verkoopplaatsen op voor de ge stolen voorwerpen. Voor de nachtelijke rooftochten voorzag zij de daders van wapens, die zij na afloop weder onder haar berusting nam. De bij de diefstallen betrokken personen ontvingen van haar hun aandeel terstond in contant en uitbe taald. Haar zoons, die allen bij de bende werkzaam waren (één zoon heeft reeds door ophanging in de gevangenis een eind aan zijn leven gemaakt) bedreigden alle handlangers met den dood, indien zij iets verrieden. De papegaaienziekte In Engeland. De zevende doode. Dr. Spencer, de burgemeester van Ashton under Lyne, is Donderdag aan papegaaien-ziekte bezweken. Zijn vrouw en een apothekeres liggen beiden ernstig ziek, maar zijn zoon gaat goed vooruit. Spencer is de zevende patiënt die dit jaar aan de papegaaien-ziekte gestor ven ia. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO Acht gekwetsten. Donderdagmorgén is te Keulen bij de halte Nauserhof een vrachtauto, waarin arbeiders zaten met een locaaltram uit Bernsberg in botsing gekomen. Acht ar beiders hebben hierbij kwetsuren opge kropen; twee hunner moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. De auto is ernstig, de tram licht be schadigd. DE ZAAK-SKLAREK. Max Sklarek ln vrijheid. De Berlijnsche rechtbank besloot -Don- derdag Max Sklarek uit de hechtenis te otslaan. Hij zal zich echter driemaal per week bij de politie moeten melden. Op het verzoek van de verdedigers om ook v iMy en Leo Sklarek in voorloopige vrij heid te stellen, werd door de rechtbank afwijzen*! beschikt. GROOTE BRAND TE MANILLA. Zeshonderd woningen verwoest. Een doode. br®nd te Manilla, de dSÏ, or£hiUPPlJnen> heeft D°n- sorro woningen verwoest en daktoos gemaakt. Zoover ÏÏ2S?» slechts ©en man in de vlammen imnt v00*1 er z^n verscheidene tonv.?™9 ge l)rand"wonden naar de zie kenhuizen vervoerd. EEN JUWEELENDIEFSTAL TE LONDEN. Voor een bedrag van 120.000. Uit het huis van juffrouw Wilson Fil- mer, een dochter van Lord Queensbo- rough, welk huis gelegen is aan de Hiill street te Londen, rijn Woensdagnacht "«ar juweélen ter waards van tienduizend pond sterlinj een beslist neen. We! gel MJ toe, dat hij geen revolutionaire beweging onder steunde. Van een anderen kant is echter een snel handelend optreden noodzake lijk. Grandhi meende, dat het intusschen ■wel mogelijk is, dat de beweging een ge welddadig karakter zal verkrijgen. Voor de Engelsehe regeering beeft hij geen angst. Te Bombay wordt de toestand aeer optimistisoh, beoordeeld." De Mohamme danen zouden een geheel onverschbuge houding tegenover de actie van (ranon! aan den dag leggen. DUITSCHLAND. Persstemmen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2