KANHEWASSER HIT GEHEIM VAN Dt LOLA Nederiandsche Middenstandsbank Eerste Blad. GRATIS. BüiTENLAND. 00ST-INDIË. No. 6782 DONDERDAG 2G MAART 1930 68ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderaag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DB BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 413 Zij, die zich vanl IS ALTIÜD GOEDKOOPER 'heden af, voor min- OOK VOOR DAMES-CONFECTIE stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers adm. held. grt. DB BEGROOTING VAN LUCHT VAART. Donderdag 20 Maart6-31 uur. Vrijdag 21 6-33 ENGELAND. LORD BALFOUR. t Gisterenochtend werd bericht, dat Arthur James Balfoux, de conservatieve staatsman, op 81-jarigen leeftijd over leden is. Hij was een neef van markies Salis bury, dien hij later in het hooge ambt van eerste-minister zou opvolgen, en droeg eveneens als zijn oom dezelfde voornamen als de hertog van Wellington. De tocht van Ghandi. Uit Anand, waar Gandhi Maandag rust hield, wordt gemeld, dat hij aan twee van zijn partijgenooten, van wie er een ziek is, vergunning geweigerd heeft, om terug te gaan naar de plaats van vertrek. Hij verklaarde met nadruk, dat het thans onmogelijk was „achteruit te gaan". Ongeregeldheden bl] het proces tegen Sen Gupta, Gisteren diende te Rangoon, in Birma, het proces tegen Sen Gupta, den burge meester van Galcutta, die met een schip daarheen is gebracht om zich te verant woorden tegenover de beschuldiging van aanhitsing tot oproer. Tusschen de menigte voor het gebouw en de politie ontstond een hevige botsing. Er werden meer dan 100 menschen ge kwetst, o. w. 30 politiebeambten en een Indisch notabel burger. De menigte bestookte de politie met werptuigen. De militaire politie herstelde tenslotte de orde. Gandhi wijzigt zijn route. Naar verluidt, heeft Gandhi de route van zijn opmarsch gewijzigd. Hij zal niet door den inlandschen staat Baróda trek ken, maar rechtstreeks naar Jalalpur, geheel door Britsch gebied, gaan. De Pandit Jawabarlal Nehru, de voor zitter van het congres, zal met Gandhi te Raas overleg houden. Hij wordt daar morgen verwacht. DE ONRUST IN BRITSCH-INDIB. Samenzwering tegen gouverneur van de Pensjab ontdekt Uit Lahore wordt gemeld, dat een sa menzwering is ontdekt tegen het leven van den gouverneur van den Pendsjab, 6ir Geoffrey de Montaorency. Onderstaatssecretaris Montague heeft Dinsdagavond de begrooting, van de lucht macht in het Lagerhuis ingediend, die bijna 900.000 pond (bijna elf miliioen gulden) hooger is dan het vorig jaar. Montague zeidie, dat Engeland's lucht macht veel zwakker was dan die van Frankrijk, Italië en de Ver. Staten, maar dat de Engelsche regeering zich deson danks niet af had laten brengen van haar standpunt om in geen geval ook ©en wed strijd te organiseeren in bewapening in de lucht. De verhooging van dit jaar zou ook vermeden hebben kunnen worden), maar dit is ten slotte bepaald door den stand van de verhoogingen in Frankrijk en Italië, die natuurlijk een zekeren terugslag op Engeland uitoefenen. Sir Samuel Hoare zeide in het debat, dat ook de conservatieven geen wedstrijd in bewapening wilden, maar daarom kon het toch ongerustheid wekken als Engeland's luchtvloot te zeer bij: die van andere vol ken. achterbleef. Spr. raadde de regeering aan, na afloop der vlootoonferentie, spe ciaal haar aandacht te wijden aan de strijdkrachten' in de lucht en te trachten ook daar een overeenkomst met andere landen op de basis van ongelijkheid! te treffen. In zijn rede in het Lagerhuis heeft Montague nog aangetoond, dat Engeland met zijn luchtmacht de vierde plaats in neemt, Frankrijk heeft 1300 vliegtuigen, Italië 1100, de Ver. Staten 900, Elngeland 707 en Japan 500. BELGIË DB GEARRESTEERDE KASTEEL HEER. Weer vrijgelaten. De Brusselsche bladen, die Dinsdag de arrestatie meldden van den kasteelheer van Linkebeek, Simon Barman of David Cyriuski, onder verdenking van spion- nage voor Rusland, deelen thans mede, dat Barman aan het hoofd staat van het Crédit du Congo Beige te Brussel, in 1924 een verzoek om naturalisatie indien de en deze in 1927 verkreeg. Hij; verbleef vele jaren in de Belgische Oongokolonie en blijkt wel degelijk indertijd toestem ming gekregen te hebben om zijn naam te veranderen. De arrestatie had plaats op aanklacht van een der neven van Barman, verblijvend© in de Oongokolonie, maar volgens de laatste berichten zou de on schuld van den kasteelheer ten volle zijn gebleken en niets in zijn woning ontdekt zijn, dat rechtsvervolging zou kunnen wettigen. woord, dat inderdaad versterking wen- sdheljjk zou zijn. Terwijl Frankrijk 22 pet. van zijn militaire uitgaven en Enge land 17 pet. van de zijne aan de lucht macht besteedt, is dat cijfer voor Italië slechts 14 pet. Ziet men de zaak alleen in verband met wat er noodig zou zijn, dan is de toestand van de luchtmacht niet schitterend, doch dat is een gevolg van het gebrek aan de noodige middelen. Gaat men daarentegen den toestand na van het wapen zooals het nu eenmaal is, dan is deze schitterend. Voor ieder vlieg tuig van de 800, die de luchtmacht ter be schikking staan, beschikt men over drie geschoolde en bekwame vliegers, die steedis gereed staan om den roem van het wapen te vermeerderen. CHINA. BUITENLANDSCH NIEUWS. MUITERIJ IN HEI CHEVEESCHB LEGER, Twee regimenten Kanton-Chineesche troepen, die gestationneerd lagen nabij de Bias-bocht, zijn, naar uit Hongkong ge meld wordt, aan het muiten geslagen. De officieren van beide regimenten werden gedood. Het onlangs in verband met de campagne tegen de zeeroovers in de Bias-bocht opgerichte radio-station werd geheel vernield. Een afdeeling militairen en drie kanonneerbooten zijn uit Kanton naar de plaats van den opstand gezonden om de muiterij! te onderdrukken. HET COMMUNISME IN CHINA. Uit Zuid-West China 'norden ernstige ongeregeldheden en plunderingen door communistische opstandelingen gemeld. Volgens berichten uit Hongkong zouden de opstandelingen handelscentra over vallen en geplunderd hebben. Ook is een Fransdh zendingsstation overvallen; het; hoofd van het station :.>erd gevankelijk; weggevoerd en men vermoedt, dat hij' is omgebracht De Red. van de Nw. Rott Crt teekent hierbij aan: Berichten uit Russische bron gewagen van uitbreiding van de boerenbeweging in Zuid China, waar sowjet-territoria ge vormd worden, welke door een Rood leger beschermd worden. Op 30 Mei zou een congres van sowjet-territoria in China bijeengeroepen worden. Fransche vlieg tuigen zouden bommen geworpen hebben op Loen-tsjoi, in de provincie Kwansi, waar een sowjet-bewind gevormd is, dat de Fransche zendelingen en den Fran- schen consul uitgewezen heeft. Zoo zou in de streek Sjasji Jantse een Japansche kanonneerboot roode troepen beschoten hebben. De vlootoonferentie. Misleiding aan alle kanten. De ster-oorr. van de Nw. Rott Crt. schrijft: Het is heel moeilijk uit te maken, wat waarheid en onwaarheid is op deze con ferentie, aangezien op het oogenblik ver halen, afkomstig van plaatsen, waarop men moet kunnen vertrouwen, ten eenen- male in tegenspraak zijn met elkaar. De stilte der geheimhouding, welke men te recht wenscthelijk acht rondom het ziek bed der oonferentie, tracht men blijkbaar te bereiken öf door misleidende berich ten öf door loochening van hetgeen toch uitlekt. Het schijnt, dat er Zondag op Qhequere tusschen Tardieu en Ramsay MacDonald wel degelijk over een politieke regeling is gesproken en niet heelemaal zonder re sultaat. Een status quo-verklaring in de Middellandsche Zee scheen voor Mac Donald niet onaannemelijk. Hij heeft dit denkbeeld' ook met de voornaamste lei ders van zijn kabinet besproken. Er bleek weinig sympathie voor te bestaan onder de Engelsche ministers; het werd echter niet ronduit verworpen. Ben ander zeer merkwaardig geval van verkeerde inlichtingen is het volgende, waarvan zelfs MacDonald de dupe moet zijn geworden. Stimson heeft getracht zijn voorloopige regeling met de Japanners te gebruiken om indruk op de Franschen te maken, daar hierdoor de mogelijkheid van een verdrag tusschen drie mogendheden ge opend scheen. Stimson verzweeg echter, dat de Japansche delegatie alléén haar goedkeuring aan de ontworpen regeling had gehecht voor het geval deze deel kon uitmaken van een tractaat tusschen de vijf mogendheden. Stimson verzweeg deze voorwaarde zelfs tegen MacDonald, die daarover nu diep verontwaardigd moet zi.ii. Men kan echter niet anders zeggen dan dat deze methode in den stijl dezer conferentie zou passen. Brland vertrekt. Gisterenavond laat heeft Briand aan de pers meegedeeld, dat hij heden naar Parijs vertrekt en' dat het niet meer zeker is, dat hij nog met Tardieu terugkomt. De rued.deeling van Briand heeft eeu seusationeelen indruk gemaakt en wekt veel en opgewonden commentaar. ITALIË FEUILLETON door WHJLIAM EE QTJEÜX HOOFDSTUK XXVIH. DE LUCHTMACHT. In antwoord op de betoogen van Gray en anderen over de relatieve zwakte van de luchtmacht heeft minister Balbo geant WJJ maten elkaar zwijgend met de oogen. »Gij zijt Gouverneur-Generaal," sprak ik ten laatste, „dat is waar,, maar toch zult g]j, vermoed ik, ernstig overwegen, vóór gjj mjj, een Engelschman, zonder vorm van proces tot de gevangenis ver oordeelt. Ik weet zeer goed, dat men in Rusland niet bijzonder Engelsdh gezind is, maar ik heb reden te veronderstellen, dat men te Londen niet zal gedoogen, dat men zulke methoden toepast op een En- gelsch onderdaan. Veroordeel mij tot ge vangenisstraf, goed maar bedenk, dat alle verantwoordelijkheid dan ook op u rust." Ik kruiste mijn armen over de borst; keek hem rustig aan. „Wat de verantwoordelijkheid betreft, die neem ik geheel op mij," zei hij. „En is u bereid de gevolgen van uw handelwijze te dragen?" vroeg ik. „U "weet waarschijnlijk niet, dat men bekend is met mijn plannen en met mijn komst alhier? Als ik niet terugkom zal men zich tot den Minister van Buitenlandsohe Za ken wenden om opheldering." „Dis ktj niet aal ventrekkss." KONINGSTRAAT 108a Handelscredieten Rekening-Courant „Als hij weigert zal het geheim wereld kundig worden," zei ik spotlachend, nu ik zag hoe vast hij stond in zijn besluit, mij gevangen te nemen. „Roep uw tra wanten en sluit mij op te Kajana. Dat zal de eerste schrede wezen op den weg van uw ondergang." „Dat zullen wij afwachten," bromde hij. „Zoudt u nu' in ernst meenen, dat ik, na zes jaren dienst in de diplomatie, naar Finland zou komen op gevaar af gevan gen te worden genomen, zonder eerst alle voorzorgen te hebben genomen? Tot zulk een naïeve gedachten acht ik u te gesle pen en van avond nog verlaat ik Helsing- fors." „Dat zult u niet. U is onder arrest." Ik lachte spottend en knipte met de vingers om hem te beduiden hoe weinig indruk zijn bedreigingen maakten. „Vóór u mij aan de politie overlevert, verzoek ik u den Minister van Financiën te telegrafeeren." „Ik begrijp niet wat u bedoelt." ,Doe enkel wat ik u raad en vTaag antwoord per draadberioht,' zei ik. „Hij zal u wel instructies doen toekomen, of beter nog, telegrafeer den Czaar zelf." „Wat heeft de Czaar met u te inaken?" vroeg hij eenigszins verward. „Dat zult u wel zien als ik te Kajana opgesloten zit en men te St. Petersburg kennis draagt van uw geheim." „Wat bedoelt u?" „Ik bedoel," antwoordde ik, „dat ik de noodige voorzorgsmaatregelen heb geno men vóór ik mij. binnen uw bereik waag de. Niet ik zal het slachtoffer worden, idoch gijl" i Mijn raadselachtige bedreiging mis leidde hem; en onbekend met hetgeen ik wel wist, vreesde hij anij. De Indische Defensie. De regeering heeft aan den Volksraad een brief gezonden, waarin wordt uiteen gezet, welk© beslissingen het opperbe stuur heeft genomen ten aanzien van de taakverdeeling en organisatie der weer macht. Het volgend© is er aan ontleend betref fende de Zeemacht De aanbouw van schepen zal in de naaste toekomst berekend zijn op het scheppen van een zoodanige materieel- reserve, dat steeds over het in de grond slagen aangegeven minimum daadwerke lijk kan worden beschikt, welikö reserve zal zijn: 1 kruiser; 4 fcorp edobootjagers onderzeebooten; 2 der in deze gewesten aanwezige on derzeebooten zullen tevens zijn ingericht voor het leggen van mijnen. Met aanschaffing van materieel voor den viiegdienst zal worden voortgegaan tot die noodige mat erleelreserv e aan wezig is. Zoolang de hierna te noemen batterijen met kns. van ongeveer 24 cM. aan Oost en Westgat te Soerabaja nog niet zijn op gericht, zal Hr. Ma „De Zeven Provin ciën" by mobilisatie een taak hebben bij de locale verdediging van de vlootbaals. Het materieel voocr locale verdediging zal bestaan uit: 7 mijnenleggers; 2 flottieljevaartuigen; 4 torpedobooten; 6 mijnenvegers en het noodige hulpmaterieel. Bet onderzeebootmoederschip „Peli kaan" zal als het t.z.z. zal zijn opge varen niet worden' vervangen. Soenalbaja zal geleidelijk 'als vlootbasis worden verbeterd, waartoe het Marine etablissement verder zal worden gemo derniseerd en verbeterd, terwijl verschii- 1'ende vernieuwingen noodig zijn. De minimum-voorwaarden zu'llen wor den uitgebreid. Woningbouw voor het marinepersoneel te Soerabaja zal gere geld voortgang hebben. De vliegkampen Soerabaja en Tandjong Priok zullen verder voltooid worden en zoodanig ingericht, dat zij berekend zijn op de behoeften bij mobilisatie. Wanneer de hiarvoren uiteengezette programmals zullen zijn afgewerkt, zal het bouwen van een batterij bewapend met circa 24 c.M. aan het Oostgat van Soerabaje, aan de orde zijn. De regeering meent er voorts nadruk op te moeten leggen, dat het tempo waarin jan de hiervoren geschetste maatregelen uitvoering zall worden gegeven, zal afhan gen van den algemeenen geldelijken toe stand. Ten einde aan de hierboven uiteen gezette plannen een begin van uitvoering ie geven, wordt bij nota's van wijziging >p Afdeeling IX en Afdeeling X van het janhen gi ge ontwerp der eerste aanvul- ende begrooting voor 1930 op de ver dachte fondsen gerekend. Deze voorstellen omvatten; a. een aan hang om 125.000 als aandeel In de kos- ',en van aanbouw, uitrusting en uitzen- iing van oorlogssohepen beschik- >aar te stellen (een gelijk be- irag zal op de Rjjksbegrooting worden gebracht) bedoeld als eersten termijn voor den aanbouw van een derden krui ser van 6250 tons, kostende 12.500.00, duur van den bouw 4 jaar, pantsering overeenkomende met het „Java"-type, net een hoofdbewapening van 6 kanon nen van lfl c.M., en een snelheid van 52 mijl. b. De post voor de verdediging van de >liehavens, die wiji Zaterdag 18 dezer reeds aankondigden, en wel tot een be drag van 75.000. De regeertnfl over die defensie- voorstellen. In de M. v. A. verklaart de Regeering dat omtrent de wijze van vaststelling van de Defensievoorstellen (n.1. bij Kabinets rescript) reeds door het opperbestuur is beslist. Tegen vaststelling bij de wet of alg. maatregel van bestuur zouden ernstige bezwaren rijzen, omdat dan niet voldoende rekening kan worden gehouden met de ontwikkeling der techniek, de voort schrijdende vredesgedachte, de internatio nale verhoudingen en met de begrootings- mogelijkheden. Indien nieuwe gezichtspunten of over tuigende argumenten tegen de richtlijnen „Gij dreigt mij," schreeuwde hij heesch, nog steeds het bevel voor mijn inhechte nisneming in de hand houdend. „Maar wij; zullen zien." „Gij1 kunt Finland tyrannleseeren,1 antwoordde ik woedend, „maar Uw tyran- nie strekt zich niet uit over Gordom Gregg." „Toch bezit ik die macht en ik zal er gebruik van maken ook."' „Ten koste van u zelf," (merkte ik op, met een glimlach van zelfvertrouwen. „Geef uw trawanten bevel mij te dooden beveel, dat een „noodlottig toeval" een einde maakt aan mijn leven, maar ik geef u de vereekering, dat dit niets zal bijdragen tot uw redding. Anderen dan ik zijn bekend! met uw geheim en om mij te wreken zal men het stilzwijgen verbre ken.. Vergeet niet, dat ELma Heath niet beroofd ia van het vermogen haar mede- deelingen op papier te zetten; zwart op wit. Al is de Ozaar uw chef en Al zijt gij zijn gunsteling, Ik betwijfel of gij dat zult blijven, indien hij weet welke misdaad gij hebt bedreven." „Gij spreekt van mijn arrestatie," voeg de ik er glimlachend bij. „U deedt ver standiger mijn stilzwijgen op uw knieën af te smeeken." Hij kookte van ergernis, want hij zag, dat ik kalm en bedaard bleef en niet de minste vrees koesterde voor de straf, die hij tmij1 had toegedaeh en waarmede hij mij telkens bedreigd had. Na een kort zwijgen ging ik voort: „Er zijn personen, voor wie het van belang zou wezen te weten waarom de „Lola" Livorno bezocht; waarom ik aan boord werd gedokt; waarom men inbraak pleegde in het Britsch Consulaat; waar om hst ongelukkig© meisje, na eerst «aa boord gevangen te zijn gehouden, aan wal werd gebracht juist vóór het vertrek van het jacht. En er zijn andiere mis daden, die de Engelsche politie tracht op te sporen, bijvoorbeeld waarom Ar- rnida Santini en iemand, die men voor haar echtgenoot hield, in Schotland wer den vermoord. Ik zal hieraan niets toe voegen. Het is voldoende om u te over tuigen, dat, als men de waarheid aan het licht bracht, de uitslag een ganscfh andere zou zijn dan u vermoedt." „Voor wien?" vroeg 'hij1. „Voor ul Komaan, baron," zei ik, kun nen wij niet open kaart spelen?" Een oogenblik zweeg hij; een feit dat verried, dat hij zijn voornemens, mij ge vangen te doen nemen, in nadere over weging nam. Hij liep besluiteloos die kamer heen en weder, tandenknarsend en rebht voor zich uit starend, de dunne op klauwen gelijkende banden bijeengevouwen. Had hij gedurfd, hij had mij aanstonds ver moord; doch hij miste hiertoe den moed. Ik hield de troefkaart nog in handen, ook bij het verlies van mijn vrijgeleide; hij vreesde mij;. Het noeimen van den naam van den Minister van Financiën scheen niet nage laten, indruk te hebben gemaakt. Deze hoogwaardigheidsbekleeder was de rech terhand van den Ozaar. Ik wachtte kalm i af wat Oberg zou besluiten en trachtte op zijn gelaat te lezen wat er in hem om ging. Eindelijk bleef hij staan en keek door het venster op de binnenplaats, waar de schildwachten heen en weder liepen. Het paleis was voor hem een gevangenis, want hij durfde geen wandeling maken ia d© uitgsstBekt© parkem, geen water tochtje op de groote vijvera In Abo had men mij verteld, dat hij alleen bij avond en vermomd als een gewoon soldaat van die 'lijfwacht, op straat durfde verschijnen. Ik oordeelde het verstandig, gebruik te maken Van zijn aarzeling en sprka hem daarom flinkweg aan: „Ik veronderstel, baron, dat het onder houd is afgeloopen, nietwaar? Goeden dag, dus." Eensklaps keerde hij zich om met een valschen gloed! in de grijze oogen; een vloek ontsnapte zijn lippen. Nog steeds had hij het bevel tot inhechtenisneming in de handen. „Vóór ik heenga, verzoek ik u vrien delijk, dat bevel te vernietigen- Het zou in verkeerde handen kunnen komen, weet u." „Dat ligt geenszins In mijn bedoeling," snauwde hij mij toe. Zonder op dit gezegde acht te slaan, rukte ik hem het papier uit de handen en scheurde het voor zijn oogen stuk; draaide hem den rug toe en vertrok; ging de schildwachten in de anti-cham- bre met opgericht hoofd voorbij, door de met bloemen versierde gangen, en zoo over de binnenplaats naar de vestibule, waar de portier mij onderdanig groette toen ik de stoep afging. Ik was ontsnapt door koelbloedig en onversaagd op te treden. De vertegenwoordiger van den Ozaar, de man, die Finland onder den duim hield vreesde mij,, en durfde mij daarom niet gevangen houdenI Toen ik evenwel dacht aan den kwaad willigen, onheilspeilenden blik van woede in zijn oogen, op het oogenblik van mijn vertrek, met bet mij onwillekeurig iet wat angstig te moede. riVordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Lloht op voor alle voertuigen i 900.000 pond hooger dan vorig jaar. 62) KANTOOR DEN HELDER Voorstellen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1