ESONA HERMAN NYPELS WARME CR0QUETTES VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN ZATERDAG 22' MAART 1930 de meest regelmatige en vlugste dienst op ALKMAAR en A'DAM. ZEER MOOIE KEUZE DEN HELDER PREDIKBEURTEN KONIJN'S SPOORSTRAAT TELEFOON 339 Blijkens bij de familie alhier ontvan gen telegrafisch bericht, is de heer A. A. F. Snel, baas der Pyrotechnische werk plaats te Soerabaia, aldaar overleden. AANKOMST INDISCHE MAIL. Het mailschip „Tjerimai" werd gister ochtend te Marseiüe verwacht. De Rotter dam Lloyd Rapide vertrok gisterenoch- tend 11.50 van Marseille. Aankomst heden in Den Haag (H.S.) 9.19. SCHOENMAKERS VEREENIGING. De aandacht der schoenmakers wordt gevestigd op de in dit no. voorkomende advertentie betreffende een algemeene vergadering ap Maandag a.s. AANBESTEDING RIJKSGEBOUWENDIENST. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal op Vrijdag 11 April a.s., in het gebouw Parkstraat 2, te 's-Gra- venbaffe, worden aanbesteed, het uitbrei den van de accu-werkplaats, bij het ka- aernement voor den Onderzeedienst, «lhier. Voor bizonderheden zie inen de be treffende advertentie. f ORGELBESPELING FEIKE ASMA. A.s. Maandag (24 Maart) hoopt onze stadgenoot Feike Asma een orgelconcert te geven voor de Ned. Chr. Radio-Ver., op het orgel der Hersteld Evang. Luth. Gemeente aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, des middags van half één tot kwart voor twee. Zeer zeker zullen vele stadgenooten op dit uurtje afstemmen op Huizen om van het concert van Feike Asma te genieten, vooral zij, die den jongen organist al eerder hoorden. Sedert September van het vorige jaar staat Feike Asma onder de bekwame leiding van den bekenden organist der Herst. Ev. Luth. Kerk, Jan Zwart. Het navolgende programma wordt ten gehoore gebracht: 1. a. Preludium und, Fuga (D dur) Joh. Seb. Bach b. Adagio (Es dur) Joh. Seb. Bach 2. a. Marche Soloanelle Joh. Callaerts b. Pastorale E. Duncan c. Scherzo (8e sonate) A. Guilmant 3. a. Romanza W. T. Best b. Scherzo W. .T. Best c. Pastorale S. Karg-Elert 4. Symphomde No. I Alex. Guilmant I. Introduction et Allegro. II. Pastorale. III. Finale. Allegro assai. 3. 2 Koraalbewerkingen Jata' Zwart a. Psalm sa 2. b. Psalm 68. SNEL GROEIEND AANTAL NIEUWE SPAARDERS BIJ DE NUTSSPAARBANK. Blijkens een in ons nummer van heden voorkomende advertentie, nadert het aan tal spaarders der Nutsspaarbank alhier het getal 4000. Het Bestuur der Spaarbank, verheugd over den snellen groei van den spaarders- kring, wensoht het passeeren van dien „mijlpaal" niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Als herinnering en niet het minst ter aanmoediging zal vanwege de Spaarbank op het boekje van den 4000sten spaarder een extra bijschrijving van 10 plaats vinden. f ARBEIDERS-ZANGVEREENIGING „KUNST AAN HET VOLK". Directeur C. W. Rusting. Op Dinsdag 25 Maart a.s. hoopt boven genoemde Vereeniging een Concert te geven in „Casino". Voor dit concert is de medewerking verkregen van een kwartet, gevormd door de heeren D. B. Steinroth, plano, D. H. Steinroth, vlooi, J. Ströbel, viola en Jac. Wol te is, violoncel. Een 4-tal kwartetten zullen worden uitgevoerd. De namen der genoemde musici waarborgen °ns een goede uitvoering. Loor het koor zal, naast strijdliederen, een 3-tal werkjes van Joh. Brahms worden gezongen, benevens eenige vrouwenkoren. Men zie de advertentie in dit nummer. LAATSTE MARINE-CONCERT. Het laatste (zesde) concert door de Staf- ïïjuziek te geven heeft a.s. Woensdag Plaats. Het opent met een tweetal compo sities van den directeur, n.L een concert- niarsoh (op veelvuldig verzoek, evenals twee andere nummers), en een ouverture ftaar motieven van een zangspel van M. je Petrie. Daarna krijgen we de tweede Hongaarsche rhapsodie van Liszt, een fantasie van La Tosca door Puccini. Na de pauze de ouverture „Wilhelm Teil" van Bossini, de legende Zorahayda van Joh. °vendsen (op verzoek), de Piet Hein-rhap- ®°die van Van Anrooy, terwijl gesloten wordt met het volkslied van Willems (Wien Neêrlandsch bloed). Voor kaartver koop enz. verwijzen wij naar de adver tentie. DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJKEN GEMEENTEN. De Vrijzinnig Democratische Bond had gisterenavoud in het Militair Tehuis In de Spoorstraat een vergadering belegd, waar als spreker optrad het Tweede Kamerlid Mr. P. J. Oud. Bii ontstentenis van den voorzitter, den heer Avenarlus, die evenwel spoedig kwam, heette de heer De Boer den spreker en de aanwezigen welkom, waarna eerstgenoemde met zijn rede begon. Het doel van dezen avond was niet zoozeer het houden van een politieke rede, maar de bespreking van de wet, onder het ministerie-De Geer tot stand gekomen en welke men noemt de wet tot wijziging van de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Deze wet brengt belangrijke wijzigingen in het belastingstelsel. De belastingen worden belangrijk verlicht. Hoewel de belastingpolitiek van minister De Geer in zeer weinig opzichten de instemming van de V.D. heeft gehad, onthouden zij hem voor dit ontwerp hun lof niet, hij heeft het vraagstuk tot oplossing ge bracht. De wet beoogt een rjjksuitkeering aan de gemeenten te doen. Tegenwoordig worden de belasting penningen hoofdzakelijk gevonden uit rijks- en gemeente inkomstenbelastingen, vooral de laatste doen ons klagen over den zwaren belastingdruk. Vroeger hieven de gemeenten accijnzen op suiker, tabak en gedistilleerd, zooals het rijk nu nog doet. Dit was ten slotte veel te bezwaarlijk en onder het tweede ministerie Thorbecke is daar In 1865 een eind aan gekomen. Doch men moest toch aan geld komen en toen heeft het rijk 4/5 van de personeele belasting aan de gemeente afgestaan. De gemeente kon bovendien opcenten heffen. De personeele belasting werd door deze regeling dus tot een gedeeltelijke gemeentebelasting gemaakt. Deze regeling voldeed ook niet. Ging de personeele belasting naar boven, door vermeerderden rijkdom, danjkreeg de ge meente evenredig meer en dit maakte het rijk afgunstig. Daarom werd als maximum vastgesteld eenuitkeering van f 10.000; ook al ging de opbrengst van de gemeente naar boven. Breidde de gemeente zich uit, dan moest ze toch maar rond komen. In 1897 was het toen zoover gekomen, dat verschillende gemeenten in moeilijk heden verkeerden. Toen heeft men een regeling gemaakt van een vast bedrag per inwoner, de berekening van dat be drag was echter vrij ingewikkeld. Die wet van 1897 beschouwde men als een noodwet, die binnen een paar jaar zou worden vervangen, doch pas het vol gende jaar, in 1931, zal er een nieuwe regeling komen en men begrijpt wel dat de toestanden in die 34 jaar geheel ver anderd zijn, men denke slechts aan de waarde van het geld. De regeling leidde ook tot een uittocht van de rijkere menschen naar andere plaatsen waar de belasting minder was, de achtergeblevenen draaiden dan voor allesop, met als gevolg belastingver- hooging. Met het oog hierop, heeft men toen de forensenbelasting ingevoerd, waar men echter rare toestanden mee beleefde. Zoo moest e.en mijnwerker forensenbelasting betalen omdat hij zijn werkzaamheden verrichtte onder den grond van een an dere gemeente. Dat de belastingdruk echter ongelijk was, blijkt uit het volgende: In Wasse naar betaalde men bij eqn inkomen van f 2000, f 5000 en f 10.000, resp. f 21.21, f 52.91 en f 132.46 belasting en in Den Helder f 113,05, f 473,38 en f 1243.55. Toen zijn er staatscommissies aan het werk gegaan, die hebben echter een fout gemaakt; zij beschouwden alleen de kant van de uitgaven der gemeenten en niet de kant van de financieele draagkracht. Minister de Geer heeft deze twee kanten in oogenschouw genomen en heeft de gemeentelijke inkomstenbelasting van het oogenblik afgeschaft en daarvoor inge voerd een gemeentelijke inkomstenbe lasting voor alle gemeenten tezamen. De belasting voor dat fonds heet de gemeen telijke fondsbelasting. In dat fonds wordt ook gestort de bij zondere hefflr.g van menschen met een vermogen van meer dan f 16.000. De ge meenten hebben het recht daarop 100 opcenten te heffen, die echter voor50°/0 in het fonds worden gestort. Voor de verdeeling vun dat fonds, 80 90 millioen, is een bepaalde regeling getroffen, men neemt daartoe voor iedere gemeente eenige van de belangrijkste uitgaven, politie, armenzorg, lager onder wijs en men deelt dat door het aantal inwoners. Dan krijgt men b.v. een bedrag van f 20.Hetzelfde doet men voor alle gemeenten tezamen. Krijgt men hiervoor een bedrag van b.v. f 10.dan volgt daaruit, dat een gemeente, met als cijfer 20 een tweemaal zoo hooge uitkeering moet hebben als een gemeente met het cijfer 10. Waar het getal minder is dan 10, krijgt men een evenredig kleinere som. Men begint om uit het fonds eerst 75°/0 van de bijzondere uitgaven (maxi mumivoor de salarissen van burgemeester, secretaris enz. te betalen. Dit heeft men gedaan om de kleine gemeenten tegemoet te komen. Om te berekenen hoeveel iedere ge meente krijgt, is reusachtig veel werk noodig. Het zou bezwaarlijk zijn geweest, dit elk jaar te doen, daarom zal het nu eens in de 5 jaar gebeuren. Dan krijgt men echter geen zuivere berekening. Er zijn natuurlijk gemeenten, die met de nieuwe regeling achter- en ook die voor uitgaan. Voor de eerste heeft met de z.g. garantie bepaling ingevoerd, dat zij altijd een zeker gedeelte van de inkomstenbe lasting in een bepaald tijdvak krijgen, voor de andere heeft men de limiteerings- bepalingen. Het Rijk geeft bovendien 75 °/o van de Rijk6grondbelasting aan de gemeenten, de opcenten kan de gemeenten daarvan blijven heflen, evenals van de personeele belasting. Minister de Geer was aanvan kelijk van plan de personeele belasting af te schaffen. Om practische redenen is dit niet doorgegaan. De Rijksambtenaren administreeren nu deze belasting, doch het bedrag gaat terug aan de gemeenten. Hiermede is de klasse-indeellng bij de personeele belasting meteen vervallen, elke gemeente kan nu kiezen iu welke klasse zij wenscht te zitten. De belas tingtarieven mogen nu in elke gemeente worden veranderd of opgeheven worden, uitgezonderd de belasting op auto's. De gemeente kan echter nog een kleine gemeentelijke inkomstenbelasting blijven heffen. Op de gemeentelijke fondsbelas' ting mogen zij, niet onbeperkt, opcenten heffen. Het maximum is bepaald op nor maal 80 opcenten. Deze 80 opcenten be hoeft men niet op alle inkomens te leggen, men kan progressief te werk gaan. Op de kleine 40, op de grootere 50, enz. In het uiterste geval mag men tot een maximum van 100 gaan. In 1928 heeft men in Den Helder be taald van f 1000 en f 10000 inkomen resp. f 113 en f 1243, onder de nieuwe regeling zal dit worden f60 en f 720 maximum. De forensenbelasting wordt door deze regeling opgeheven, omdat alle belasting in één fonds komt; alleen wanneer per sonen buiten hun plaats van inwoning nog een buitentje hebben, betalen zij daarvoor aan de gemeente waar dat huis staat, eenige belasting. Men. hoort heel weinig klachten van gemeenten die er slechter van zullen worden. Voor alle gemeenten tezamen zal het 't Rijk ongeveer f 25.000.000 kosten. De belastingen zullen hiervoor echter niet verhoogd behoeven te worden, omdat de financieele toestand van bet land uit stekend is. Mr. Oud besloot zijn rede met zijn vertrouwen uit te spreken in de nieuwe wet, die volgens hem op goede beginselen berust, boewei het in de practijk zal blijken of er misschien nog wat aan hapert. De lezing, die zeer onderhoudend en helder v/as, werd onder de grootste aan dacht door de aanwezigen gevolgd. Van debat werd rpimschoots gebruik gemaakt, hoewel men af en toe wel eens van het onderwerp afweek. De heer Oud beantwoordde echter alle vragers. Met een dankwoord aan den spreker besloot de heer de Boer de vergadering. MODERNE ETALAGE- EN WINKEL VERLICHTING. Interessante en leerzame avond. Door de Besturen der Alg. Held. Winke liersvereniging en van de R.-K. Vereeni ging „de Hanze", alhier, waren de mid denstanders hier ter stede uitgenuodigd tot bijwoning van een lezing, welke de beer Mac Neil, van de Philips' Gloeilam penfabrieken te Eindhoven, Donderdag avond in Musis Sacrum hield over boven staand onderwerp. Er hadden vrij veel winkeliers gevolg gegeven aan de uit- noodiging, en de aanwezigen hebben een interessanten en leerzamen avond gehad. Er waren een drietal etalages opgesteld in de zaal van Musis, n.1. een mode-etalage, een etalage van gevulde drankflesschen, alsmede een van glaswerk, waarmede werd gedemonstreerd. Nadat de heer Van Willigen -als voor zitter der A.H.W. den heer Mao Nell ge ïntroduceerd had, gaf deze een korte in leiding, waarin hij beide onderwerpen be sprak. Tusschen etalage- en winkelver lichting bestaat een groot verschil, omdat beide geheel aparte eischen stellen. De winkelverlichting moet voldoen aan drie eischen: lo moet zij van'het interieur een prettigen indruk geven. In de tweede plaats moeten de muren goed verlicht zijn, omdat zich daar de winkelkasten met de verschillende artikelen bevinden, en ten derde moet de toonbank goed verlicht zijn. Vooral ten opzichte van dit laatste punt wordt veel gezondigd; de toonbanken staan langs de kanten van den winkel, de lichtpunten bevinden zich in het midden, zoodat de kooper zichzelf in het licht staat. Voor winkelverlichting is dan ook de bes te verlichting deze, dat men een rij dif ru soren boven de toonbank aanbrengt. Een vijftal van deze bollen is in de zaal opge hangen en spr. toont aan welke effecten men op deze wijze kan bereiken. Nooit bezige men een zichtbare lamp, daar dit storend werkt. Geldt dit voor den winkel, de laatste eisch dient ook voor de etalage te wor den gesteld. Bij etalage-verlichting, waar bij men de lichtbron ziet, werkt dat hin derlijk op den toeschouwer; hier ter stede, waar spr. nog gelegenheid had even rond te zien, is zeker 80 pet. van de etalage- verlichting verkeerd aangebracht. Het best doet men reflectoren te plaatsen. Er zijn twee soorten van licht: het z.g. ge richt licht en het diffuse. Spr. zet uiteen, wat het verschil is; beide soorten licht zijn noodig om mooie effecten te bereiken, maar ze moeten oordeelkundig worden gebruikt. Sommige goederen komen alleen tot hun recht onder diffuus licht, andere daarentegen hebben het gerichte licht noodig. Men zorge dus bij inriohting van zijn etalage-verlichting of bij verandering daarvan, dat men beschikt over verschil lende mogelijkheden. Ook is nu eens een bovenverlichting noodig, dan weder een zit- of zelfs benedenverliohting. Indien men dus zorgt over al deze mogelijkheden te kunnen beschikken, kan men er naar gelang het noodig is, gebruik van maken. Door middel van een aantal lantaarn plaatjes, na de pauze door etalages, werd een en ander nader gedemonstreerd. Die lantaarnplaatjes toonden aan hoe een ver lichting niet, en hoe zij wel moest zijn; ook de groote verschillen tusschen eeu verlichting met gericht en met diffuus licht kwamen zeer duidelijk uit. Tenslotte waren er verschillende voorbeelden van lichtreclame, goede en slechte, welke de lantaarn projecteerde. Na de pauze kregen we de etalage-ver lichtingen. Hier waren de verschillende boven besproken systemen aangebracht. Eerst de twee loshangende lampen, die de toeschouwers in dit geval was de zaal do straat verblindden, daarenboven slechts schaarsoh de goederen verlichtten. Toen kwamen de vele mogelijkheden, die waren te bereiken door middel van goede, oordeelkundig aangebrachte verlichting (waarbij de lichtbron onzichtbaar was). Voor de diverse winkeliers zeer leerzaam en zeer interessant, omdat zij er leerden, dat soms met minder lichtpunten meerder effecten worden bereikt. Er waren diverse stoffen opgehangen, zooals een lap flu weel, een witte lap, een drietal felkleurige lappen, enz. en met zijn schakeloontacten toonde de heer Macneill aan hoe elk stukje aJi.w. weer aparte eischen stelt. Duidelijk kon men zien hoe met het diffuse licht be paalde stoffen beter tot hun recht kwamen dan met de volle belichting. Ook voor boven- en zijbeliohting gold dit. Vooral het glaswerk in- de beide andere etalages was dankbaar demonstratie-object Onjuist is het, zoo zeide de spr., te mee- nen, dat na winkelsluiting nu ook maar de verlichting moet worden uitgedraaid. Spr. rekende voor aan de hand van het elec- triciteitstarief hier ter plaatse, dat een verlichting na sluiting tijd van gemiddeld 2 a 21/, u. per avond den winkelier slechts enkele guldens per maand behoeft te kos ten. Daarvoor bereikt hij vooral als men het gezamenlijk doet dat de straten des avonds langer vol blijven, en dat -heeft toch zijn terugwerking op de etalage. Men bedenke, dat de etalage het duurste ge deelte van den winkel is, dat dus ook het meeste moet opbrengen. De lezing was, zeiden we, leerzaam en interessant voor den winkelier en werd dan ook met groote aandacht door allen gevolgd. Tenslotte deelde de heer Macneill mede, dat de firma Philips gaarne een ad viseur zal zenden om bij voorkomende ge legenheden den winkelier van advies te dienen omtrent de meest doelmatige wijze van verlichting. THOLEN EN VAN LIER IN CASINO. Gisterenavond traden in Casino de twee broertjes Tholen en van Lier op met lied jes en refreintjes, bijna alles geheel ei gen werk. Door den inzet van Tholenj met zijn August de Domme was meteen hun suc ces voor den heelen avond verzekerd. August was de vreemde verschijning op het tooneel en toen bleek, dat deze pop August door een „mecanikie" ook kon praten, bleef het een half uur onaf gebroken lachen. En toen nog even Tholen met August de zaal in, van Lier achter den vleugel en Augusten de beide ande ren verdwenen achter bet tooneel,doch het niet groote aanwezige publiek was enthousiast en riep door luid applaus het tweetal Tholen en van Lier spoedig terug voor het voetlicht. Toen kwamen de liedjes en refreintjes, welke wellicht velen onzer lezers door de radio bekend zijn. En 't aardigst van deze liederen is: Het eene broertje dichtte en het andere broertje componeerde, en zoo kregen wij hen in de zaal ook te zien en te hooren. Tholen zong verschillende wijsjes en droeg, dit zij meteen gezegd, de meeste er van zeer verdienstelijk en met zeer veel succes voor, en van Lier begeleidde hem en bleek technisch zeer goed op z'n groote broer ingesteld. Voordat een nieuw liedje werd ingezet weyd door Tholen op geestige wijze „tekst en uitleg" gegeven, en kregen we ook enkele geestige grappen, en een grup zonder Moosie is niet denkbaar. Daarna kwam de reken professor, die ons staaltjes van zijn geweldige reken kunst gaf. Wat hij het publiek gisteren avond heeft getoond te kunnen was inderdaad bewonderenswaard en onge- loofelijk. En in mijn goedgeloovigheid zeker denkend op Zondag te zijn geboren, riep ik mijn geboortedatum door de zaal en hoorde de zaal professor's mij-schrik aanjagende antwoord: „Vrijdag „wasch- dag" moet ja kloppen" terug. Nu ver wondert het me niet meer, dat ik voor dien handelingsdag zoo bang ben. Het publiek was in het begin van den avond gul, het applaus, in het midden voor den rekenmeester, idem, maar toen om 11 uur het repertoir van den humorist zanger en zijn partner was afgewerkt, was het opgetogen over den vroolijken, luchtigen avond en deed dat zeer duidelijk verstaan. En Tholen en Van Lier ver stonden dit applaus ook en zoo kregen wij nog een toetje, en de avond, die ik moest verslaan, was voorbij. Én toen ik met koude voeten thuis kwam, was al vlug de-vrouw-weet-alles- beter weer in d'r element en zei: Een mensch moet meer doen dan naar luch tige avonden te gaan, schrijf vlug het verslag, morgenochtend moeten de machi nes weer tikken en morgenmiddag moeten de abonné's er iets van lezen. En ik deed 't nu zelf verslagen. Een avond van luchtige, lichthartige vrooltfkheid was voorbij. ZONDAG 23 MAART DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp: >Jezus voorPiiatus* Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst wegens reparatie. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 u Ds. W. M. Le Cointre van Bergen op Zoom. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Js. Bootsma van Loosduinen. Geref. Kerk (Hulpkerkd. Ghr. Mil. Tehuis, 's Morgens 10 uur, Ds. Js. Bootsma 's Avonds 5.30 u., Ds. W. M. Le Oointre Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 5.30 u., de heer N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Doopsgcz. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., Ds. R. C. W. J. Hoek. Gebouw Middenstraat 117. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. Hoek. Leger des Hells. 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Middags 3.30 uur, Openluchtmee ting (Plantsoen) 's Av. 7.30 u., Verlossingssamenkomst. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté Onderworp: »Het tarwegraan* Verkiezing van 2 notabelen. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. Geen dienst wegens vacature. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10 u. en 's avonds 7 u„ do heer L. Brasser, van Den Helder BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon. ANNA PAULOWNA, Ned. Herv. Gem. 's Morgens'10 uur, Ds. Vorstman. Geref. Kerk. -'s Morgens 10 uur, Leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Ds. Bootsma van Loosduinen. WIERINGEN. Ned. Herv. Gem. (Westerland)'. 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer Renooy van Den Haag. Gebouw „Land ln zicht" (Den Oever), 's Morgens 10 uur, de heer R. O. Frank, Hulpprediker. Geref. Kerk. (Den Oever). Geen opgaaf ontvangen. Doopsgezinde Gem. (Hippolytushoef) Geen dienst. „MEDEZEGGENSCHAP IN OVERHEIDSBEDRIJVEN". Lezing van mr. dr. van den Bergh. Voor het-Instituut v. Arbeidersontwik keling trad gisterenavond als spreker op het Kamerlid mr. dr. G. van den Bergh, met ihet onderwerp „Medezeggenschap in Overheidsbedrijven". Een vorig maal beeft diezelfde spreker de medezeggen schap ira particuliere bedrijven behandeld, doch'gezien het feit, dat hier ter stede liet leven vooral beheersoht wordt door het overheidsbedrijf, zal spr. thans meer in 't bijzonder de medezeggenschap in het overheidsbedrijf behandelen. Het vraagstuk valt te onderschelden in drie onderdeelen, n.1. medezeggenschap ten aanzien van de hoofdarbeidsvoorwaar den, ten tweede die t a. v. de secundaire arbeidsvoorwaarden, ten derde ter zake van de leiding. Het principe van medezeggen schap erkend. Ad lo. In beginsel is de medezeggen schap van den werknemer in partic. be drijven erkend. In arbeidscontracten staan werkgever en werknemer gelijk. In de praktijk komt er vaak wel weinig van te recht, maar de vakbeweging is erin ge slaagd ln tal van particuliere bedrijven werkelijk medezeggenschap te verwerven. Niet in het Overheidsbedrijf. Heel anders staat het ten opzichte van het overheidsbedrijf; in beginsel zijn hier werkgevers en werknemers niet gelijkge rechtigd. Wat de praktijk betreft, zijn we begonnen met de bezoldigingen der amb tenaren; verdere rechtspositie bestond niet aanvankelijk. Men voelde het als een onhoudbare toestand; er kwamen arbei-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13