IET GEHEIM M Dl LOL» KANNEWASSER Wasscherij S. Krom, Alkmaar L NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. HEEREN-BAAI OOK VOOR DAMES-CONFECTIE rRhevmatiek Kloosterbalsem BUITENLAND. Lendenpijn Rugpijn Nieren Pillen' No. 6783 ZATERDAG 22 MAART 1930 58ste JAARGANG 18.20 18.21 WEEKOVERZICHT. FEUILLE TON Het steeds toenemende aantal fami lies dat hun wasch aan onze inrichting toevertrouwt, geeft U een waarborg x voor prima aflevering. „Geen goud zoo goed" HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1.50; voor koegras, Ajina Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65 binnenland i a.-, Ned. O. en W lndie p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.ao Zondagsblad resp. fo.50, fo.70, fo.70, f r._ Modeblad resp. 1 0.95, f i-a5.f1.a5, f 1.35. Lo.se nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Poat-Glrorekeniag No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombteadte al1 redaction. tekst) dubbele prijs. Kleiae adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1tlm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maart. Z 28 M 24 D 25 W 28 D 27 V 28 Z 29 Maan op: Ónd.: 8.47 10.23 4.25 11.29 4.61 12.41 5.10 13.55 5.26 15.09 6.38 16.23 6.49 17.37 Zon Hoogwater op: 6.56 5.54 5.52 5.50 5.47 5.44 5.42 ond: 18.16 18.18 18.23 18.24 18.26 2.18 14.67 8.45 16.36 5.25 18.07 6.42 19.10 7.33 19.52 8.08 20.23 8.38 20.52 Licht op voor alle voertuigen 1 Zaterdag 22 Maart 18.44 uur. Zjndag 23 18.46 Maandag 24 18.48 Binnenland. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" keert terug. Nu is het officieel, Hr. Ms. „Hertog Hendrik" keert terug. Bijna een jaar is de „Hertog Hendrik" dan weg geweest en het lijkt ons dan ook niet meer dan billijk, dat de bemanning, voor dit buitenlandsch verblijf, een extra verlof krijgt. Een der Kamerleden heeft dienaangaande, voor eenigen tijd, vragen tot den Minister ge richt, omdat hem ter oore was gekomen, dat de bemanning niet meer dan hun ge wone zomervacantie van 14 dagen zou krijgen. Wij hebben het antwoord van <ien. minister nog niet gelezen, dooh hopen van harte, dat Z. Excellentie gunstig zal beslissen, temeer waar onder de beman ning van de „Hertog Hendrik" verschei dene leden zijn, die pas van een tropen- verblijf in Holland waren teruggekeerd. In de plaats van de „Hertog Hendrik" zal Hr. Ms. „Witte de With" te Curagao worden gestationneerd. De torpedojager zal 1 April van hier vertrekken. Voor de mobilisatieslachtoffers. Al is ons land niet zelf betrokken ge weest in den menschenmoord, die er heeft plaats gehad tussohen 19141918., geleden onder den geesel van den oorlog heeft het wel, en Nederland! telt tal van „mobilisa tie-slachtoffers", die dus indirect door den oorlog hun brood verloren hebben, of erger nog, invalide geworden zijn, of ten gevolge van de doorgestane ellende zijn gestorven. ECHTE FRJESCtTE y\ 20-50 ct-per ons Vraagt Uip Winkelier 'n pakje D*E 68) door WILLLAM UB QUEUX. Welnu, voor de slachtoffers van de mo bilisatie heeft de regeering een fidancieele regeling getroffen, waardoor invaliden worden ondersteund en nabestaanden van gestorvenen een financieels tegemoetko ming ontvangen, voor hun onderhoud. Over het algemeen laten steunregelingen veel te wensohen over en ook deze steun regeling voorziet niet in de nooden en be hoeften der betrokkenen. Nu heeft de regeeringscommissie van onderzoek, inzake de wet van 13 Mei 1927, zich met een schrijven tot dien bond van Mobilisatie-Invaliden gewend, waarin 0. m. verzocht werd een met redenen omkleed voorstel, betreffende de verbeteringen!, welke naar het oordeel van het bestuur van den bond, in de wet van 13 Mei 1927 dienen te worden' aangebracht, in te dienen. Aan dit verzoek heeft de bond voldaan, men heeft het kunnen 'lezen in ons num mer van de vorige week Zaterdag, het is dus nu maar te hopen, dat aan het verzoek de noodige aandacht zal worden geschon ken, zoodat het tot een bevredigende rege ling komt. R. K. Staatspartij en R. K. Volkspartij. Waarschijnlijk zal de eenheid in- de r.-k. politieke organisaties spoedig hersteld w orden, door de opname van de R.-K. Volkspartij 'in de R.-K. Staatspartij. Eenige voorstellen zijn dienaangaande ge daan, zoodat verwacht mag worden, dat voor een volgende verkiezing alle roomsch- kathokeken hun stem weer uit zullen brengen op candldaten van de eene R.-K. politieke partij. Binnenland. De Vlootconferentle. Het gaat met de vlootconferentle als met een grieppatiënt, den eenen dag heeft men hoop op beterschap en is men optimis tisch gestemd, den volgenden echter is de koorts gestegen en vreest men het ergste, en angstig wacht men af wat de nacht zal brengen. Als ik u zou moeten vertellen hoe het deze week met de vlootconferentle is gegaan, dan zou mijn bericht er onge veer als volgt uitzien. Maandag: er bestaat hoop op een oplossing, Dinsdag: het ziet er slecht uit; Woensdag: men meent een overeenkomst tusschen Amerika en Japan te hebben gevonden; Donderdag: Briand vertrekt met de mededeeling, dat hij waar schijnlijk wel niet meer terug zal komen. Dat kwam weer door de onverzettelijkheid van de Italianen. U ziet wel, het is moei lijk om zich nu een denkbeeld te vormen hoe het er eigenlijk mee staat en of er nu nog kans is 00 eenige overeenkomst of dat deze heele conferentie een fiasco zal worden en een aanfluiting voor de we reld en den wereldvrede. Van ontwapening is dam ook nog wel geen sprake en als men in het nummer van Donderdag ge lezen heeft, wat de onderstaatssecretaris van de Engelsohe luchtmacht voor cijfers gaf over de bestaande luchtvloot, in de verschillende groote landen, dan heeft men wel begrepen, dat dit wapen bij een toekomstigen oorlog van geweldige betee- kenis zal zijn. Laat ons hier eenige cijfers noemen. Frankrijk komt bovenaan met een aantal van 1300 vliegtuigen, Italië bezit 1100 vliegtuigen, de Ver. Staten 900, Engeland 707 en Japan 500. Bij een eventueelen oorlog, waarbij Frankrijk, Italië en Engeland betrokken zouden zijn, zouden dus alleen door deze drie landen meer dan 1300 vliegtuigen in gevecht gebracht kunnen worden. Wat dit wil zeggen begrijpt men, als men er aan denkt, dat van uit deze vliegtuigen met 'bommen en gassen op moorddadige wijze kan worden gewerkt. Het is daarom zoo bedroevend, dat blijkens de nu te Londen gehouden vlootconferentle er zoo weinig waarachtige zin is om te ontwapenen, om daadwerkelijk vrede te willen. De nationalistische beweging ln Brltschi-Indië. De tocht van Gandhi heeft niet die sen satie gebracht, die men aanvankelijk meende dat er het gevolg van zou zijn. Niettegenstaande Gandhi zelf gezegd heeft, desnoods met geweld zijn eischen door te voeren, is het tot nog toe gelukkig niet tot bloedige incidenten gekomen. De Britsoh-Indische regeering ziet lijdelijk toe en hoewel men had verwacht, dat zij Gandhi zou arresteeren, tot nog toe heeft zij daartoe geen enkele poging gedaan, niettegenstaande Gandhi verscheidene malen regeeringsver1 "n, om in 't open baar te spreken, heeft overtreden» Zal deze beweging doodbloeden? Wij gelooven het niet en met groote belang stelling mag het verder optreden van Gandhi gevolgd worden, omdat dit ook 1 voor ons Indlë van groote beteekenis zal zijn. Primo die Rlvera overleden. Primo de Ravera is Zondag plotseling te Parijs overleden, met het begrijpelijk gevolg, dat velen van zijn heftigste tegen standers nu zijn lof uitbazuinen. Wij heb ben onlangs, bii zün aftreden als dictator, zijn verdienste vermeld, waarvan de groot- j ste wel was het herstel van de rust in' Marokko. Bij de bijzetting van 'het stoffelijk over schot van' den ex-dictator heeft generaal Martinez Anldoo een rede gehouden uit naam der vroegere ministers der dictatuur, De gedachte, die mij het meeste bezig hield evenwel, was de onzekerheid om trent Elma. Waar was zij op het oogen- blik? Wanneer ik te Helsingfors bleef, kwam ik geen stap verder, te iminder na mijn bezoek bij den geweldenaar; terwijl Ik, door naar Abo terug te keeren, in ieder geval kans had iets te weten te komen. Ik aanbad en beminde Elma en noemde haar in stilte reeds mijn geliefde! Ik vertrok met den nachttrein naar Abo en kwam daar den volgenden mor gen aan. Een uur na aankomst stelde ik alle pogingen in het werk Felix op te sporen. Hij was gelukkig thuis en toen hij mij uitnoodlgde binnen te treden zag ik aan zijn gericht, dat hij nieuws had. „Wel?" vroeg ik. „Weet je wat van de dame? Is zij teruggevonden?" „Ah, Excellentie. Jammer, dat u giste ren niet hier waart," zei hij, zuchtend. „Waarom? Wat is er gebeurd?" „Ik hielp de politie, zooals dat meer voorkomt; en ik heb haar gezien." „Haar gezien? Waar?" vroeg ik nieuwsgierig. JEDLar, in Abo. Gistermorgen ia rij uit Tammerfors gekomen met een Engelsch- man. Zij was geheel ln het zwart gekleed. Zij; hebben ln het restaurant Du Nord ge dineerd, tegenover de haven; een uur daarna rijn zij naar St. Petersburg ver trokken." „Een Engeüschman?!" riep ik. „Heb je het hoofd der politie niet hiervan in ken nis gesteld?' „Zeker, Excellentie, maar hij Zei, dat de paspoorten behoorlijk in orde waren en er geen aanleiding bestond hen aan te houden. Haar bemoeilijken stond gelijk met haar naar Kajana terug te sturen", voegde hij er bij. „Dus de paspoorten waren in orde?" zei ik. „Hoe heette die Engelschmtan dan?" „Ik heb zijn naam opgeschreven, Excel lentie; ik kan hem niet uitspreken", zei hij, en mij een morsig stuk papier toe reikend, waarop stond: „Martin Wood- roffe''. HOOFDSTUK XXIX. Ik raadpleegde een spoorboekje en zag, dat, als ik 's middags te twaalf uur Abo verliet, ik 's nachts ongeveer één uur te St. Peters burg kon wezen, dat wilde zeg gen, vier uur voor aankomst van de stoomboot, waarmede Elma en baar met gezel waren vertrokken. Ik bracht eerst een bezóek aan imijn vriend Boranski, die mij, tot mijn niet geringe verbazing en vreugde tevens, mijn portefeuille overhan digde, waarin het vrijgeleide van den 1 Ozaar stak, mij als toelichting mededee- lende, dat men een dief had gearresteerd, die in het bezit was gevonden van dit do cument. „Wat de Engelsohe daan» aangaat, haar en daarin 0. m. gezegd: „Laten wij God bidden, dat Spanje verder den vrede en welstand zal mogen genieten, die het in de zes jaar van dictatuur heeft gekend". De aanwezigen [hieven een juichkreet aan voor Primo de Rivera. Zoo is er dus nu waardeering voor den man, dien men eenige weken terug met gejuich zag heen gaan. De strijd tegen den godsdienst In de Sowjet Unie. Deze week werd gemeld, dat de Sowjet regeering, in haar politiek ten aanzien van den godsdienst, eenige matiging had gebracht. Een 'bericht, dat overal met vreugde werd begroet, doch waarvan de Waarde niet groot blijkt door een andere mededeeling, waarin melding wordt ge maakt, van opnieuw sluiting van 66 ker ken in' Moskou. Een verslaggever van de United Press zei dan ook terecht: „Wanneer wij daar mede vergelijken, wat Zaterdag j.1. uit Moskou werd gemeld, ni. een verzachting der anti-godsdienstige campagne, waar door overal' een gevoel van hoop werd ge wekt, dan moeten wij wel sceptisch tegen over al die beloften staan en de gebeur tenissen afwachten, alvorens een oordeel te kunnen uitspreken. Dit sluiten van kerken in Moskou zoo gaat deze ver slaggever voort doet het vermoeden ontstaan, dat die Sowjet regeering in de steden een andere politiek wenscht te vol gen dan in de landbouwdistricten. Het bericht van Zaterdag jj. had betrekking op de landbouwdistricten. Het is daarom niet verstandig overmatig veel geloof te slaan aan de verklaringen der Sowjet- regeering." De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, U nog weinig bekend. Maar de ervaring beeft geleerd, dat masseeren met Akker Kloosterbalsem ln staat ls. de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gl) behoeft olet oud te worden, voordat ge oud tljtl RUSLAND. OONTRA-REVOLUTION AIRE ORGANISATIES IN DE OEKRAÏNE. Het tel.-agentschap der Sotwjet-unie meldt, dat in de Oekraïne een contra revolutionaire organisatie ontdekt is, die schade poogde te veroorzaken in den landbouw. De leiders bekleedden belang rijke posten bij bet commissariaat van landbouw en andere instellingen. Zij' poog- ENGELAND. DE MARSCH VAN GANDHL Een geheimzinnige brief aan Gandhi Gandhi heeft een geheiimzinnigen brief gekregen, die afkomstig heet van Indische revolutionairen. De afzenders verklaren er in, dat zij drie .jaar lang hun krachten zullen wijden aan het versterken en inlichten van revo lutionaire genootschappen in het geheele land, waarna zij vrij zullen zijn op 12 Maart 1983 den burgeroorlog uit te roe pen, indien de ongewelddadige methode gefaald heeft Te Raas, waar onlangs zijn rechterhand Pateel wegens opruiing in hechtenis is genomen, heeft Gandhi Woensdag het woord g.evoerd tot een openbare vergade ring. Hoewel er een verbod op zulke open bare redevoeringen bestaat, liet men G andhi ongemoeid. Totdusver heeft Gandhi kennis gekre gen van meer dan honderd gevallen, waarin ambtenaren in vijfentwintig dor pen in het district Kaiia hun ontslag heb ben genomen. geschiedenis is voorzeker zeer zondler- ling", voegde hij er bij. „Het. schijnt, dat zij haar metgezel te Tammerfors heeft ont moet of (misschien nog Noordelijker; toch is het opmerkelijk, dat haar paspoort in orde was, nu zij nog zoo kortelings uit Kajana is gevlucht Het is mij een raadsel, hoe zij uit de houthakkershut is ge komen". „Mij ook," zei ik. „Ik ken haar reisge noot en geloof, dat hij; baar vijand is; dat hij met den baron samenspant." „Waarom neemt hij haar dan met zich mede naar de hoofdstad, buiten het 'be reik van den Gouverneur-Oeneraal?" „Ik ben van plan naar St. Petersburg te gaan om' zekerheid te verkrijgen," ant woordde ik. „Ik ben alleen hier gekomen om u voor uw vriendelijke tusschenkoimst te bedanken. Eerlijk gezegd, sta lk ver wonderd, dat u alleen te mijnen believe zulk een werkzaam deel aan de bevrij ding hebt genomen," zei ik, hem strak aanziend. „Het was niet om u, doch om hóór te believen," antwoordde hij,, ietwat koel. „Ik weet iets van de geschiedenis en het was mijn plicht als iman haar te helpen waar en wanneer ik kon. Ik ben over tuigd, dat zij op vaisohe aanklacht is ver oordeeld. Zoo iets is in Finland niets buitengewoons. „Ontzettend," zei ik. „Welk een schurk moet Oberg tóch wezen." ODoch hij haalde de sohouders op en zei: >yDe hevelen van den Gouverneur-Ge neraal dienen opgevolgd, hóe zij ook lui den. Het is dikwijl minder aangenaam; doch wij durven niet weigeren." „De Russische methoden steken wel af bij ónze begrippen van beschaving," ant woordde ik opgewonden. „Ik gevoel zeer veel sympathie voor hen, die gereed staan voor hun vrijheid te vechten." „In die sympathie staat u niet alleen," zuchtte hij fluisterend, en angstig rond ziend. „De Ozaar zou gaarne hervormin gen en verbeteringen invoeren, doch hij staat machteloos.de alleenheersoherl Hier mompelt men over de groote ge beurtenis van een revolutie, doch helaas, met de pijnlijke zekerheid, dat de dag van den opstand niet ver oneer verwijderd is; Finland zal de eerste der rijken we zen, die de kluisters zullen verbreken en baron Oiberg zal het eerste slachtoffer zijn!" Bijna een uur duurde ons onderhoud, waarbij ik opmerkte, dat, hoe ruw en barsch zijn uiterlijk ook mocht wezen, zijn innerlijk warm klopte voor het arme, kwijnende volk, dat hij ambtshalve ge dwongen was te onderdrukken en uit te zuigen. „Ik heb Abo mede ten onder gebracht," zei hij' openhartig. ,3ij mijn weten zijn reeds meer dan vijfhonderd onschuldigen gevangen genomen. Wat ik evenwel ge daan heb, heb ik op last van hooger auto riteit gedaan bevelen die onrechtvaar dig, hondsch, barbaarsch, doch tevens ondubbelzinnig luidden. Mannen zijn uit den huiselijken kring gerukt en naar de mijnen gezonden; vrouwen zijn zonder vorm van proces opgelicht; onschuldige kinderen zijn in de gevangenis gewor pen, beschuldigd van hoogverraad. Doch," voegde hij er angstig bij, „ik vertrouw, dat gij dit ais alleen tot u gesproken zult beschouwen. U heeft mij gevraagd, waar om ik hulp verleende bij de ontsnapping van de diune, welnu, Ut vermeen, Het groote bezwaar van lendenpijn urinestoornissen, duizeligheid, water zuchtige zwellingen en hoofdpijn ia vaak, dat deze kwalen zich zoo lang zaam ontwikkelen en men er dikwijls niet op verdacht ia. dat de nieren kunnen beginnen te verzwakken. Daarom is het van zooveel belang om behandeling niet uit te stellen. Noodelooze pijn en last kunnen voor komen worden, als men bijtijds in grijpt Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben gedurende de vele jaren, waar in zij werden aangeboden, naam ge maakt en worden over de geheele wereld door tal van menschen aan bevolen. Hun samenstelling is zoodanig dat zij alleen op de nieren en blaas werken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. th glazen verpakking A f 1J5 p. flacon. dat ik u thans ten. volle heb ingelicht." Wij dineerden samen en Boranski bradht mij naar den trein, die precies op tijd vertrok. Ik zat alleen en keek, om de verveling te dooden, uit een der raampjes. Ik had zelfs geen courant kunnen koopen, om den tijd te korten en gaf andj over aan mijn eigen gedachten, mij tevergeefs af vragend waarheen het arme meisje thans weer gevoerd zou worden. De duisternis viel; de lange, vervelen de nacht kroop voorbij» De stoomboot zou Hangö en Helsing fors aandoen, had ik vernomen. Zouden zij aan wal gaan? Was Hornby, de eige naar van de „Lola", van plan haar wedier aan baron Oberg over te leveren? De dag brak eindelijk aan; de zon kwam» op over de uitgestrekte, kale vlakte en aan het kleine station Davinstadt ge bruikte ik mijn ontbijt; ik vervolgde m^n reis naar Viborg, waar een korte stevige Rus, het compartiment binnenstapte. Te ■Viborg stapte ik in de expresse naar St. Petersburg. Even voorbij Galisina, waar tal van zo merverblijven stonden van St. Peters- burgsche Patriciërs, vroeg mijn reisge noot of het mij hinderde wanneer hij een sigaar opstak. Toen ik ontkennend' antwoordde, scheen hij het ijs als gebroken te beschouwen en knoopte een gesprek aan. Hij. was een. ge zellige prater, vertelde mij, dat hij wol handelaar was eh dat hij juist van een uitstapje terugkwam. Eensklaps zei hij: „U schijnt Engelachman te zijn, kamt u uit Helsingfors?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1