HELDERSCHE C1IIIANT ESONA TWEEDE BLAD STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 25 MAART 1930 de meest regelmatige en vlugste dienst op ALKMAAR en A'DAM. JODELTIJD. Burgerlijke Stand van Den Helder Binnenland. Felle brand te Nijmegen. Oude vrouw verbrand. Een andere dame met moeite ln veilig heid gebracht Duizenden aan goud en juweelen gestolen. Een laffe wraakneming? Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 25 Maart 18.50 uur. Woensdag 25 .18.51 Onze stadsgenoot W. B. Jongmans slaagde 19 Maart te 's-Gravenhage voor 8e stuurman groote vaart. KERKDIENST HUISDUINEN. Rectificatie. Zaterdag is de kerkdienst van Huisdui nen verkeerd in onize krant vermeld. Er werd n.1. onder de predikbeurten mee gedeeld dat ds. Damsté 's morgens om 10 uur zou spreken, de dienst werd echter 's avonds om 7 uur gehouden. DE MAIL UIT INDIË. Uit hls. „Chrlst. Huygens". De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Qhristi- aan Huygens" zal Woensdagmorgen 20 Maart te 11 u. 10 uit Genua vertrekken.. Aankomst Donderdagmorgen 27 Maart 9 u. 58 te Amsterdam O. S. EÉN NIEUWE POLITIEKE PARTIJ. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal in Casino, op Vrijdag a.s., ten 8 uur mm., een openbare ver gadering worden gehouden, waar als eer ste onderwerp wordt besproken: „Maakt het Vrijzinnig Protestantisme de Her vormde Kerk kapot?", terwijl het verdere gedeelte van den avond besteed wordt voor een „Protest tegen de geloofsvervol gingen in Rusland" en het oprichten eener nieuwe politieke partij. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie. HET NED. REDDINGSMONUMENT. Het bestuur voor de oprichting van het alhier te stichten RedJdingsmoinument, beeft een reclame-middel bedacht op luci fersdoosjes. Dat men ook buiten onze ge meente met het plan sympathiseert, blijkt wel hieruit dat een 1000-tal doosjes luci fers gratis beschikbaar zijn gesteld door de N. V. Vereenigde Tabaksindustrieën Mignot en de Block te Eindhoven, fabri kanten der alombekende Regal-sigaren. TIV OLI- BIOSCOOP, De eerste sprekende Dultscbe film. De heer Van Twisk had' ons meege deeld, dat Vrijdag in zijn theater de eerste sprekende film zou worden vertoond, wel ke van Duitschen huize was, en aange zien wiji te dezer plaatse ook melding hebben gemaakt van de eerste Amerikaan- scüe, was de gelegenheid om .een verge lijking te maken te mooi. Helaas echter kon dat in ons Zaterdag-nummer niet meer geschieden, maar aangezien het programma do heel© week draait, bestaat nog ruimschoots de gelegenheid voor onze lezers eveneens ter vergelijking deze Duitsohe eigenlijk meer Oostenrijk- sohe film te gaan zien en hooren. Laat ons aanstonds zeggen, dat bij ver gelijking de nieuwe wereld het glansrijk moet afleggen tegen het oude Europa. Wij hebben bij een vroegere gelegenheid de opmerking al eens gemaakt, dat wij de Amerikaansche beschaving in ons oude Europa werkelijk niet noödig hebben. Eer het tegendeel zou het geval zijn, en zeker zou, indien niet de dollar zoo'n overmach tige positie in Europa innam, Amerika en wat voor Amerikaansche cultuur door gaat, thans niet zoo'n grooten invloed hebben. Men moet goed begrijpen wat wij hieronder verstaan; zeker staat Amerika wetenschappelijk en technisch even hoog els Europa, maar met cultuur bedoelen wfj meer de hoogere geestes-besohaving, die een land, zoo goed als een individu, zich eerst na jaren- (hier eeuwen-) lange eruditie kan eigen maken. Ook deze film, die opgenomen is in Budapest, wordt muzikaal geïllustreerd door eigen klankfilm-apparaat. Maar welk een verschil met de onwelluidende negerorkesten met hun lawaai, die Ame rika importeert! Dit is muziek, die ons nader ligt dan de jazzbands. Wat nu de verfilming betreft: ook in deze klank- Mm heeft men gedemonstreerd met alle mogelijkheden, die zij biedt; de meest uit- eenioopende soorten van geluiden zijn er °ij gereproduceerd, precies zooals Ame rika dat deed. Maar hier is het resultaat een alleraardigste geschiedenis. Ja, wij zouden zelfs verder willen gaan en het dramatische verhaal willen rangschikken onder een van de beste films, die wij hier ter stede ooit zagen. Het is toevallig, dat wij1 juist dezer dagen In de bladen lazen van de aankomst eener Hollandsche film ster, Lina Deyers, die in Berlijn in de ateliers der UFA werkt, en welke men natuurlijk heeft geïnterviewd. Zij ver klaarde, dat nagenoeg geen stille films weer werden opgenomen, en scheen, naar haar uitlatingen, te oordeelen, niet al te veel met de klankfilm op te hebben. Te Dewonderen behoeft dit niet, omdat de Klankfilm natuurlijk gansch andere eischen van spel stelt aan de acteurs dan stille, en bovendien dat de mensche- Mke stem nog niet zeer duidelijk kan wordën weegegeven. Ook in deze film is, als in de Amerikaansche, de menschelijke stem het minst duidelijk weergegeven. Maar dit is een kwestie van techniek en zal over eenige jaren wel verbeteren, In deze fHm is, zeiden we, rekening ge houden met alle mogelijkheden, die de klankfilm biedt. Het begint met de aan komst te Budapest van een trein; we hooren de verschillende geluiden, de stoomfluit, het rumoer der machine. Dan: de aankomst op het drukke station, de verschillende geluiden. Alleraardigst is daarna de entrée; de electrische tram belt, taxi's laten hun claxon hooren, couran tenjongens schreeuwen hun waar uit; Hongaarsche klanken mengen zich daar tusschen door. Dan: het stille, ingehou den spel van Dita Parlo, het boerenmeisje, als dienstbode naar de groote stad ge komen, haar vragen naar den weg, haar aarzeling als zij voor het groot© huis staat. De bel gaat over: eer klein meisje komt aanhuppelen, opent de deur en vraagt of zij de nieuwe dienstbode is. Daarna: kermis te Budapest. „Moet je niet naar de kermis?" heeft mevrouw ge vraagd en Julia maakt gaarne van de ge legenheid gebruik. Alweer is het alleraar dig hier een kijkje te nemen en de caoo- phonie van geluiden te hooren. Hier ont moet, Julia den geliefde, die haar mee neemt naar al die heerlijkheden. De eer ste kus, door Janos brutaal .gestolen, wordt gevolgd door een diepen zucht van de zijde van het meisje. Ze dwalen verder en verder, en vergeten uur en tijd. Eerst als de lantaarns al worden geblusoht keert Julia naar haar mevrouw terug. Zij wordt evenwel niet meer binnengelaten. Wij zullen het verder verloop van het verhaal niet vertellen; de idylle eindigt met de tragische en grootsche zelfopoffe ring van het meisje. Daartusschen liggen allerlei aardige, kleurige tafereelen. Niet het minst die, welke gelegenheid geven tot het etaleeren van de schilderachtige Hongaarsche costuums der boeren en boerinnen. We wonen een kerkgang bij, een bruiloft, een kermis, we hooren en zien veel van het platteland, kortom, er is hier een werkelijk goede film te zien. Prachtig is het sobere en beheerschte spel van Dita Parlo, die in Willy Fritsch een waardigen tegenspeler vond. Het tweede hoofdnummer naar volg orde eigenlijk het eerste „Haar groot ste offer" is geen eigenlijke geluidsfilm, hoewel er een enkele maal gebruik wordt gemaakt van de installatie. Hier speelt Norma Talmadge de hoofdrol en ook hierin komen alleraardigste tafereeltjes voor, zooals bijvoorbeeld de scène, waarin zij twee jongelui, waarvan de een officier in het Oostenrijksohe en de ander officier in het Russische leger is, die haar uit een zeer lastig parket hebben gered zij hebben haar ook een betrekking bezorgd ten. eten heeft gekregen. Het verder verloop van het verhaal is wat erg ge zocht, maar daar zij slechts een van de twee kan trouwen, moest men wel op ee.n of andere manier een oplossing vinden. En tenslotte is het „groote offer", dat zij brengt, wel weer grootsch en mooi. Een kwaad ding is de geluidsfilm voor de bioscoop-musici. Doordat beide films hun eigen mechanische begeleidingen hebben, kon het orkest deze week op non activiteit worden gesteld. In de toe- komsü zal dat nog wel erger worden, in dien het tenminste blijken zal, dat de ge luidsfilm op den duur kan voldoen. Wij voor ons gelooven van wel, althans als het gaat op de manier als in „Melodie des Herzens". ISRAËLITISCHE TOONEEL- VEREENIGING. Liefdadigheidsvoorstelling. Op Donderdag 8 April zal de Israëli tische Tooneelvereeniging ten bate van de Vereeniging „Tot Steun" in Musis Sacrum een opvoering geven van „Het Spookhuis" (Goena goena), vroolijk spel van een mysterievollen Indischen nacht dioor Henri van Wermeskerkeni. Door verschillende dames zullen voor dit doel kaarten worden verkocht. Omtrent dit vroolijke spel, indertijd door Cor Ruys met groot succes gespeeld, schrijft de Telegraaf: In de woning van advocaat Proper maakt het mysterie allerlei vreemde geluiden. Op een «oedert nacht gooit het zelfs een kostbare vaas in duizend stuikken. Het huis staat overeind. Proper, zijn vrouw, dochter, zoon en schoon moeder beschouwen het als een uiting van de geheimzinnige Stille Kracht. Tevens denken ze aan geesten van overleden bewoners. Vooral de schoonmama is er sterk ia. Alles krijgt het „op zijn. zei uwen". Het zal ongetwijfeld hier een goed onthaal vinden en de aanwezigen een vroolijken avond bezorgen. Velen, die vroegere uitvoeringen van de Isr. Too- neelvereeniging hebben bijgewoond, we ten dat er zeer goede spelers en speelsters onder zijn en dat zij een op hoog peil staand en avond kunnen verwachten. Anderon, die nog: niet met onze stadge- nooten kennismaakten, raden wij. zeer aan een of meer kaarten te komen; be halve het goede doel, dat zij aldus be vorderen, bezorgen zij zichzelven een ge noeglijken avond. „FLIEREFLUITERS OPONTHOUD". Nap de la Mar. In „Flierefluiters Oponthoud", bet ver volg op „Merijntje Gijzen's Jeugd", naar het bekende boek van A. M. de Jong, wor den de hoofdrollen ook thans weder ver vuld door Nap de ia Mar als „Fliereflui ter"' en de kleine Sisca Krerner als „Me rijntje". De overige bezetting ie eveneens in uitstekende handen, o.a. mevr. R. de la Mar—Dey, Hans Bruning, Mientje Pam, Walter Smith, Jette Kremer, Anna Sluy- ters, Piet Urban, Kreimer, enz. Alle daar voor speciaal vervaardigde decors wor den medegebracht. Het wordt een eerste klas vertooning. Ieder, die het hoek van A. M de Jong heeft gelezen, zal deze prachtvolle uitbeelding ook op het too- neel willen zien. Doch ook voor de niet- iezers is het een buitengewoon interes sante voorstelling, die bij' „pers" en pu bliek bijzonder in den smaak valt. „De Telegraaf" schrijft: en dan krijgt Nap. de la Mar een van zijn groote oogcnblikken; na een paar dwaze grappen wordt het .gesprek tusschen hem cn Merijntje over God er. den Duivel plotseling tot een wonderlijke fijnheid, zonder dat die geboren zwerver iets van zijn' natuurlijkheid verliest; op zulke ©ogenblikken, en het zijn er vele, vergeet men alles voor Nap's spelen. Cisra Krtmer is ook nu weer het zuivere en brooze joingensfiguurtje en zij laat zien wat z:i spelen kan, als Merijntje rac^loos de huis houding van Blozekrdckske onderste boven smijt en de vijandige wereld inTcnt. In Brüning's Pastoor zagi men vooral tegen het einde een. knap geieekende figuur en Mevr. de la MarKley's Jans kan men zich moeilijk beter denken. De „Maasbode" schrijft: De waardeering van het talrijk publiek was niet gering; na ieder tafereel ruimschoots applaus; voor de pauze is het drietal Nap. de la Mar, Cisca Kremer en Mientje Pam een ovatie gebracht. Zie verder de advertentie. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Februari werd de Leeszaal bezocht door 1522 mannen en 134 vrou wen, totaal 1656 personen. Uitgeleend werden: 2062 romans, 2709 kinderboeken en 655 studieboeken, totaal 5426 banden. De navolgende berken werden aange schaft: Berlage: Het ontstaan en vergaan der werelden; Bosboom Toussaint: Gideon Florensz, 2 din.; Dommisse: Krankzinni gen; Eikendal: Constructie-werking, on derhoud en reparatie van den automobiel, 2 dln.; Gerversman: De bouwmeester; Groen van Prirfsterer: Handboek der ge schiedenis van het vaderland, 2 dln.; Het werk van Frans Masereel; Hamerling: As- pasla, 2 dln.; Heijermans: de opgaande zon; ld. Eva Bonheur ;id. Het zevende ge bod; de Ligt: Nieuwe vormen van oorlog en hoe die te bestrijden; von Maltzahn: Vanwaar zijt gij?; Oppenhelm: Rijk en geen geld; van Praag: Sam Levita's levensdans; Roland Holst-van der Schalk: Thomas More; Scheurmann: De Papalagi; Seghers: Het oproer der visschers van St. Barbara; van Woensdrecht: Uit de jonge jaren van Jan Baptist; de Wolff: Het economisch getij; van Zeggelen: De plaetse aan de Veghl Ten geschenke ontvangen: Van Assen: De zorg voor lichamelijk gebrekkigen uit sociaal, economisch en medisch oogpunt; Carey: The mocor cracksman; Ned. bijbelgenootschap: Wat het is, en werkt; in Nederland in zijn afd., en Oost- en West-Indië; id.: Om te zaaien; ld.: Jaarverslag over 1928; Jacobs: Liight freights; London: Bef ore Adam; id.: The star rover; More: The untilled field; Op- penheim: Ambrose Lavendale; le Queux: Guilty bonds; Shaw: The doctor's dilem ma; Sime: Briefe von Felix Mendelssohn Bartholdy; Snaith: The oouncil of seven; Stratton-Porter: Laddio; Verslag van de bevindingen en handelingen der gezond heidscommissie, ingesteld voor de ge meente Den Helder gedurende het jaar 1929; Verslag van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Holland's Noor derkwartier over het jaar 1929; Wallace: Private selby; White: The five knots. PAARD EN WAGEN TE WATER OP DE FABRIEKSGRACHT. Het paard verdronken. Gistermorgen tegen negen uur is een paard, gespannen voor een petroleum- wagen. van „de Automaat", met wagen en al te water geraakt. De bestuurder, D. Kwak, viel op zij en kon zich nog aan den walkant vast grijpen, zoodat hij er met een gedeeltelijk nat pak afkwam. Het paard, dat voor den wagen op de Fa- brieksgracht reed, schrok van een paard, dat met bespanning uit een steeg, achter de v. Hogendorpstraat kwam; het dier sprong op zij en de petroleumwagen viel van den walkant, het paard meetrekkend Kwak, die nog een poging deed om het dier los te snijden moest dit spoedig op geven, door het hevige slaan van het paard, waardoor hijzelf gevaar liep. In korten tijd was het beest onder het water oppervlak verdwenen en het zal spoedig in den modder gestikt zijn. Om tegen tienen, er was toen een enorme belangstelling, heeft men het doode paard en. den wagen met vereende krachten op den wal getrokken. Dit alles geschiedde onder de meelijdende en cyni sche opmerkingen van de omstanders. Een paai jonge kinderen greep het ech ter zoo aan dat zH hard huilend hun toe vlucht zochten bij hun moeder. De foto graaf verrichtte, van uit een wankele vlet, zijn taak. En toen het doode paard op den bemod- derden wagen wegreed, kwam juist om den hoek van de Jan in 't Veldstraat het draaiorgel van Mieldjjk en over heel de zonnige gracht klonken de vroolijke wijs jes uit het py ram ent. Zoo is het leven.... HET VERDRONKEN MEISJE Het lijkje gevonden? Maandagmiddag omstreeks 12 uur heeft de visscher.J. Klein Ewz. van Stroe op den Zuid wal te Wieringen het lijkje opge- vischt van een ongeveer vierjarig meisje. Vermoed wordt, dat dit het lijk is van het kind Marietje Ambriola, die voor eenige dagen te Den Helder in de haven is ge vallen ©n verdronken. Wij wendden ons naar aanleiding van bovenstaand beridht, dat wij van onzen correspondent te Wieringen ontvingen, tot de politie alhier, die ons meedeelde, dat het gevonden kinderlijkje inderdaad dat was van de vermiste Marietje Ambriola. RECTIFICATIE In de advertentie van den heer Van Twisk, Middenstraat 11. in de courant van Zaterdag staat o.m. te koop een 5-lamps radiotoestel. Dit moet zijn een 3-lamps toestel. 't Is in de natuur de lachende en jode lende tijd. Het mag misschien voor ons nog zijn de tijd van dikke jassen, bontmantels en bouffantes, die ons moeten beschermen tegen de duivelsethe invloeden van de scherpe oostenwinden; voor de echte kinderen der natuur, die den invloed der civilisatie nog hebben kunnen ontgaan, is de komende lente de tijd van uitbun digheid en juichende uitgelatenheid. Want al ligt 's morgens de rijp op de vlonders en tegen de slootkanten ten tee- ken, dat zachtheid en malschheid nog niet de hoofddeugden zijn geworden van moe der natuur, toch word je 's morgens al wakker gestommeld door de sterke vreug deuitingen der blijgestemde natuurkinde ren. Spreeuw en musch, lijster en kauwtje, meeuw en duif doen alle mogelijke moeite je wakker te schreeuwen. Clinge Doorenbos heeft in zijn versje: „'t Is Lente", praohtig de stemming daar van weergegeven. 't Is dan ook geen kleinigheid waar over al die gevederde vrienden zich blij maken. Het feest van de bruiloft staat voor de deur of wel dat is reeds achter den rug en nu verkeeren ze in de wittebroodsweken. De zorgen zijn er dus nog niet. Staan ze nog aan den drempel van het bruilofts feest dan is alles jolijt, rozegeur en mane schijn, Het begrip „zorg" is zelfs totaal zoek en alles zwijmelt in zalige verruk king. Verkeeren ze in de wittebroodsweken- stemming ook dar: nog is er de sfeer van de zleltjes-zonder-zorg al ia er dan de geestdriftige stemming van het opkale fateren van het eigen tehuis en de lichte zorg over het dagelijksoh brood. En in die stemming verkeeren nu nog de veder dragers en ze moeten daaraan uiting geven. Van onder de dakpannen, waar ze tegenwoordig in hoofdzaak hun nest moe ten bouwen, omdat er niet geduld wordt, dat er meer holle boomen bestaan, schui felen en krabben en rikketikken spreeu wen en musschen weg en het eerste wat ze vermoedelijk doen, is zich de gekromde ledematen eens lekker uitrekken, daarna trachten een wormpje of larfje op den kop te tikken en als aan de eerste ooh- tendbehoeften is voldaan, dan halen ze de lier van de wilgen en het ochtendooncert, vèr- vóór de radio begint te snateren, zet ten ze in. Domineerend is eerst het ge snerp van de muesohen en het gekwetter van de spreeuwen. En als je het soms niet mocht weten welke weidevogels er zoo al zijn aange komen in den polder en in de duinen, om dat ze zich in het hotel-nachtregister niet hadden laten inschrijven, dan zal de spreeuw-snateraar, tevens beroeps-imita- teur, het je wel vertellen. Zoo genoegelijk kan ie een lijster, of een kievit of een tureluur of een grutto nabootsen. Je hoort wel, dat het niet heelemaal echt is, maar je staat toch vol be wondering als je hem zijn nabootsingen •hoort ten beste geven. Vermakelijk is soms als je hem het ge piep van het pornpzwengelen of het knierpen van een kruiwagen hoort weer geven. Vermoedelijk zal ie weldra begin nen met het zoemen van den vliegtuig motor of Ihet knalten van de voortjakke rende motorfiets. In elk geval zal hij met zijn tijd moeten meegaan, want pornp- zwengelen of kruiwagengeknierp behoort welhaast tot het verleden. Het loont misschien de moeite onze aan dacht daaraan te sohenken of de spreeuw zich daarop instelt met zijn imitatiever mogen. De kauwtjes, die langzamerhand al on ze boomtoppen schijnen in beslag te nemen en die de echte, breede, ouder- wetsohe schoorsteenen nog altijd tot hun domein uitverkiezen, gi-gakken 's mor gens allervervaarlijkst. Erg welluidend klinkt dat ge-gi-gak voor onze ooren niet, doch onwelluidend is het nu ook niet direct. In elk geval is het een uiting van hun voorjaarsstem ming, als de jongen op eigen wieken moeten beginnen te drijven. Het gekrijsch van de meeuwen kennen we, tot in den treure. Maar de tijd van de paring schijnt nog niet over te zijn, het geen zich in hoofdzaak demonstreert in het om elkaar rondduikelen on vliegen en ln het uitvoeren van de meest gecom pliceerde ombuitelingen. Dan zijn er nog de houtduiven, die oo"k al meer onze boomen schijnen te gaan be volken. Hun voorjaarsuiling is werkelijk des duifs. Alles even zacht en genoegelijk. Het draalen en knikken voor elkaar en het zachte gorgelgeluid, dat in rustig dei nende beweging zich voortplant. Een beeld van vredige toegenegenheid en in nige aanhankelijkheid. Dan het onstuimige van den kievit, dien we nu in den polder en ln de duinen ruimschoots kunnen gadeslaan. Hoe wentelt en buitelt en jakkert hij en hts» scherp klinkt zijn liefdeszang! Er is buiten reeds veel waar te nemen en al huiveren wij nog in onze dikke jas sen, deze natuurkinderen heffen hun lui de jubelzangen aan, omdat de schepping in haar eeuwigdurenden voortgang, zoo oneindig schoon is. van 2224 Maiart 1930. BEVALLEN: E. O. Keijzer—Sulk, d. H. Baan—Huchruk, z. P. Tegal'aar—de Langen, d. O. HejjVerbeij, d. M. J. Bax- Doedens, z. OVERLEDEN: A. de Wit, 89 jaar. L. M. Kalfsvel, 2 jaar. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Broerstraat 44 te Nijmegen een felle brand gewoed, waarvan een 72-jarige vrouw 't slachtoffer is geworden. In bedoeld perceel was gevestigd de banketbakkerij van de firma Van den Dungen, thans gedreven door den beer W. Jansen. In het achter de bakkerij gelegen woonhuis woonden 2 bejaarde zusters Stampert, oud res. 70 en 72 jaar, benevens een 2§-jarige kok, die in een lunchroom werkzaam is. Omstreeks 2 uur namen omwonenden brandverschijnselen waar in de bakkerij, waarop zij aanstonds de brandweer waar schuwden. Inmiddels was de brand ook reeds ontdekt door surveilleerende agen ten van politie, die ijlings het huis binnen drongen. Het bleek, dat het vuur met ontstellende snelheid om zich heen greep en dat de benedenverdieping reeds in lichtelaaie stond. Direct werden pogingen in het werk gesteld om de oude dames, die zich reeds ter ruste hadden begeven en zich van geen gevaar bewust waren, te redden. Niet dan met de grootste moeite en met gevaar voor eigen leven, mocht men er in slagen de jongste in veiligheid te brengen. Ondanks heldhaftige pogingen, gelukte het echter niet de 72-jarige Louise Stampert uit 't brandende huis te brengen. De redders werden door de met verras sende snelheid om zich heen grijpende vlammenzee gedwongen hun pogingen op te geven en het veege lijf te bergen. De oude vrouw kwam jammerlijk in den vuurpoel om. Ook de kok had zich reeds ter ruste begeven en van den brand niets bemorkt. Slechts door een overhaaste vlucht over de daken der belendende perceelen kon hij zich in veiligheid stellen. Nadat het vuur gebluscht was, vond men de ongelukkige met verbrand onder lichaam, het bovenlichaam tusschen een kast bekneld. De levensgeesten waren reeds geweken. Gentloreian-lnbreker gepakt. In verband mét de arrestatie van den beruchten inbreker L., verdacht van ver schillende inbraken te Wassenaar en in andere plaatsen, vernemen wij nader dat op L. een groot aantaj voorwerpen, zoo als ringen, broches, kettingen enz., als mede een aantal beleenbriefjes van de Bank van Leening te 's Gravenhage zijn gevonden, L. blijft echter nog steeds ont kennen. De recherche te Wassenaar, die naar aanleiding hiervan een nauwkeurig onderzoek instelde, wist een aantal van deze voorwerpen terecht te brengen. Een paar ringen bleken van een inbraak uit Bloemendaal afkomstig te zijn, een gouden kettinkje uit Voorburg, weer andere uit Rijswijk of Haarlem. Bovendien bleken de op hem gevonden zilveren lepels en vorken afkomstig te zijn van een inbraak in Haarlem. De recherche speurde verder en slaagde er nu ook in een aantal van de kostbare juweelen van de inbraak bij de familie B. aan den Lange Kerkdam te Wassenaar, waar voor een waarde van 6 7000 gul den gestolen was, op te sporen. Het bleek, dat L. een kostbare hanger geheel uit een gehaald had; de platina zetting had hij in een juwelierszaak te Rotterdam verkocht en de brillant voor f 1000 be leend in de gemeentelijke Bank van Leening te Rotterdam. Een platina arm band bleek hij in Amsterdam verkocht te hebben 'en andere juweelen weer in Haar lem. Hij ging gekleed in een keurig rijcos- tuum met laarzen met sporen, en onder den arm een rijzweep met zilveren knop. L. logeerde in goede hotels en bediende zich steeds van een taxi. Niemand zou in dezen persoon een berucht en handig inbreker hebben gezien, hetgeen tevens bleek uit de verklaringen van diverse personen die met hem werderi geconfron teerd. („De Telegraaf') Door communisten. Zondagavond werd te Heerlen een ver gadering gehouden om te protesteeren tegen de godsdienstvervolgingen in Rus land. Sprekers waren rector Golsen uit Nuth en de Ned. Herv. predikant ds. G. Mol uit Heerlen. Tijdens deze protest vergadering kwa^n de dienstbode van den laatsten spreker te omstreeks 10 uur thuis en trachtte de voordeur te openen, waarbij zij evenwel bemerkte, dat de deur aan de binnenzijde met de knip gesloten was. Daarop begaf zij zich naar de achter- zjjde der woning en ontdekte, dat er in gebroken moest zijn; een der ruiten in de serre was vernield. Er waren ook voetstappen op het grint zichtbaar. Zij begaf zich naar de politie, die onmiddel lijk een onderzoek instelde. Het bleek, dat de indringers zich aan de achterzijde van de woning toegang hadden verschaft en in alle kamers van hel huis waren geweest, daar de kasten hadden open gebroken en de inhoud van de verschil lende laden op den grond hadden ver spreid. Een boekenrek, aan den muur beves tigd, was met behulp van een pook van den muur gehaald en op den grond ge worpen. Enkele kleine dingen werden vernield. Op de bovenverdieping waren alle bedden afgehaald en alle beddegoed

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5