Men adresseere Rondvraag. Schagen. GEZONDHEIDSDISTRICT. Texel- Ingezonden. Stoom vaartberichten. De Indische kinderhuwelijken. oeleid te worden aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog. Vóór deze opleiding Icomitfn. in aanmerking komen jongens die de lagere school doorloopen hebben, bij voorkeur niet ouder zijn dan 16 jaar en met goed gevolg het toelatingsexamen voor bovenvermelde Zeevaartschool heb ben afgelegd. Aangezien de nieuwe cursus begin Sep tember 1980 een aanvang neemt, is het wenschelijk dat aanvragen om tegemoet koming in de koöten van deze opleiding voor 1 Juli a.B. bij de Generale Commissie worden ingediend. Nadere inlichtingen omtrenit deze opleiding worden gaarne verstrekt op het Bureau der Generale Commissie te Amsterdam. Verder een schrijven van den heer Ont vanger der Registratie en Domeinen te Den Helder, waarin wordt medegedeeld, dat zijn voorstel om het vischrecht op de Wieringermeer met ingang van 1 April aA voor 200 te verpachten aan de Vis- schersvereenigingien te Wieringen, Van Ewijcksluis, Kolthorn en te Medemblik, de goedkeuring van den Minister van Finan ciën heeft verworven. Van het te bevis- Bohen terrein wordt, in verband met de wenschen van de Zuiderzeewerken, uitge zonderd een deel, hetwelk gelegen is bin nen een kring met straal van 200 meter rondom de watergemalen. De verhuring geschiedt tot het tijdstip waarop de Meer b>t het normale waterpeil zal zijn leegge- maleni, doch uiterlijk tot 1 October 1930. Tevens doet de ontvanger nog toekomen een opgave van hen wie een vergunning tot het Yisschen op aal in een strook water is uitgereikt. Deze vergunningen, welke loopen tot 1 Mei a.s., zullen worden inge trokken met ingang van 1 Augustus 1930, omdat zij naast het pachtcontract ook on bestaanbaar zijn. Schrijven van de Generale Commissie Zuiderzeesteunwet dat dit seizoen geen tegemoetkomingen- zullen worden verleend in vervoerkosten per autobus naar en van Den Oever. Schrijven vani den heer J. Taikes Nzn», dat hij als lid wensoht toe te treden van D.E.T.V. Schrijven van den secretaris van de Commissie v. d. Vlootrevue te Enfchuizem, waarin medegedeeld wordt, dat het in de bedoeling ligt, dat ter gelegenheid der Zui derzee-Vissoherij-Tentoonstelling te Enk huizen in Aug.—Sept. op nader te bepalen datum een vlootrevue zal worden gehou den. Beleefd verzoeken zij aan de vereeni- ging of er ook aan deelgenomen kan wor den, zoo ja, -met welk soort en op hoeveel vaartuigen en bemanningen er op den dag van de revue kan worden gerekend. Ver der zal het op prijs worden gesteld, dat de bemanning zooveel mogelijk in costuum is, terwijl het tevens in de bedoeling ligt aan ieder vaartuig,, dat aan de revue deel neemt, een herinneringsmedaille zal wor- neemt, .een herinneringsmedaille uit te reiken; tevens zal een vrijtoljet voor de tentoonstelling aan den schipper, zijne vrouw en den knecht, geldig op den dga van de Vlootrevue, worden verstrekt. De vrouw en den knecht, geldig op den dag dat H. M. de Koningin met gevolg zal komen. Hierna krijgen wij punt 2 der agenda: Mededeeiing aangaande de pacht van de Wieringermeer. Hieraan o-ntleenen wij het volgende: De staat der Nederlanden ver huurt aan de 4 visschersvereenigingen, te weten Wieringen, Van Ewijcksluis, Ko-1- horn en Medemblik gezamenlijk, welke gezamenlijk in huur aannemen: Het recht tot het uitoefenen der vis- 8cherij in de Wieringermeer, hieronder begrepen het aangelegde kanaal Aartsr woud naar Oosteinde (Anna Paulowna), daaronder echter niet begrepen het Am- stel- of Boezemmeer en voorts met uitzon dering van dat gedeelte van de Wieringer meer, hetwelk gelegen is binnen den kring met een straal van 200 meter rondom die watergemalen. Deze verhuring geschiedt voor het tijdvak ingaande 1 April 1930 en einiddt met het tijdstip, waarop naar het oordeel van de directie der Zuiderzee werken de waterstand in de Meer het voor- loopig normale peil heeft bereikt en die Meer als drooggelegd moet worden aan genomen, doch uiterlijk 1 October 1930. Voorts geschiedt deze verhuring tegen den huurprijs in totaal van 200 voor do ver- eeniging, te voldoen ten kantore van voor noemden ontvanger voor of op 1 Mei 1930. Bij gebreke van betaling binnen veertien dagen na den verschijndag verbeuren de vereendgingen gezamenlijk, zonder dat eenige uitstelling noodig is, eene boete ten bedrage van een ten honderd van de huursom voor elke maand verzuim; een Redeelte van een maand voor vol gerekend. Aan de verhuring zijn verschillende bepa lingen verbonden. -Nadat deze bepalingen door den secre- ta ns waren voorgelezen kwam aan de orde bet bezoek aan de vergadering van j.1. r°bdag, gehouden in hotel „Cérès" te schagen. Van deze vereeniging waren 4 bestuursleden heen geweest om boven staand contract te teekenen. In die verga ring werd tevens besloten te probeeren t de straal van 200 meter rondom de wa- tnt8KAla'en ingekrompen kan worden 50 meter, tevens om den termijn te verlengen, die thans bepaald Is op ïHirt 198°' ^aar toch zeer «oed moge- jj.K dat de Wieringermeer op dat ttjd- P niet tot het vereisohte peil is leeg- Remalen. Javens dat de paohtsom voor - Mei moet tfofs betaald. Er is overeengekomen, °eze paohtsom zal worden voorgescho- en door D.E.T.V., welke haar dan weer JJ terugvorderen met de rente, in uit art* 2 van liet eontract'biykt v#r, u ,stuur bevoegd het verpachten n het vischwater te regelen. Hierdoor is t tiietredon als lid van de vereènlging bv'gesteld voor de omwonenden van de v.,^r|nRernieer. Op voorstel van den heer dat Van E^loksluis was besloten, tresa euWe ieden' welke wenschten toe te r°J' Weggeld moeten storten van j-- pius f 1 contributie van het loopende j«ax. Op dit punt ontspinnen zioh enkele dis cussies. De heer J. de Wit beklaagt zich er over, dat hij feiteiyk altijd lid van de vereeniging is geweest, althans drie jaar. Indertyd was er wel een quitantie bij hem aangeboden, maar wellicht wegens gebrek aan gefld is die toen geweigerd. Thans had hij <ien penningmeester er over aange sproken, maar al wie er -kwam, de pen ningmeester niet. Thans wou De Wit het geheel wel voldoen. De penningmeester was hierdoor gepikeerd, gaf wel toe er nadien nooit meer te hebben geweest, maar je kon wel door Wijven bedelen. Nog enkele leden spraken hierover hun misnoegen uit. De heer J. Kaptein zegt, dat de heer De Wit thans wel wat laat komt, want er kunnen er nu wel meer komen, die nooit betaald hebben. De waarn. voorzitter, de heer Jb. Lont, beantwoordt hierop de sprekers en is bet met den heer Kaptein eens. De heer De Wit zal thans, nu de peertjes rijp aan de 'boomen hangen, deze plukken, maar of het vliegertje opgaat, zal uit de bestuurs vergadering blijken. Verder deelt hij mede, dat elk konsent, dat afgegeven zal worden, strikt persoonlijk is en zal kosten J 5. Dit geldt dan voor Wieringen, Van Ewijcksluis, Kolhorn en Medemblik. Tevens worden bezwaren geopperd, die gehoord zijn over de Durgerdammers, daar deze ook i-n de Wieringermeer willen visschen. Er wordt gevraagd, hoe deze kwestie het best geregeld kan worden. De vergadering sprak hierover haar ongenoe gen uit en zoo wordt besloten, dat er een paar bestuursleden1 naar Den Helder zul len gaan om zoo mogelijk -het gevaar te kunnen keeren. De 'heer L. Wigbout, het woord nemen de, zegt in een bestuursvergadering te hebben voorgesteld hoe te handelen met de verfeeling van het kanaal Gemaal Wie ringen naar Medemblik wat 'betreft het vischwater. Hij wou dit verdoelen in- 31 perceel en en ue overige gedeelten vrij. Zijn voorstel was echter gekelderd, maar het voorstel van den heer Keuris was aan genomen. Dit luidt als volgt. Het kanaal is lang 1800 meter. De eerste 1800 meter te verfoeien in stukken van 40 meter en de tweede 1000 meter in- stukken van 50 meter. Deze stukken zullen onderling ver loot worden. Mogelijk zullen deze later dan op dezelfde voorwaarden op langer termijn gepacht kunnen worden. Tevens wordt vastgesteld de regeling van den afstand voor de te zetten fuiken. Wordt goedgevonden, dat dit voor zoover het vrije gedeelte betreft zal bedragen 15 meter, terwijl het in de kanalen 30 meter zal zijn. Besprekingen aangaand© de revue te Enkhuizen worden verdaagd tot de vol- genue vergadering. De -heer D. Takes stelt voor om niet met groote fuiken te visschen in de kanalen, daar dit voor andere visschers met kleine fuiken een bezwaar is. De -heer S. Wage- maker is -hier niet voor. Wel is waar heeft hij zelf groote fuiken, maar dit neemt niet weg, dat andere visschers die toch ook kunnen maken» Hij zal echter niet mede loten bjj de verpachting, dus van hem hebben zij geen last. Na nog eenige beraadslagingen wordt besloten de fuikenmaat vrij te laten, ten- minst© als de overige vereenigingen er mede kunnen instemmen. De heer A. Rotgans, wonende in Den Helder, vraagt of hij ook in de Wieringer meer mag visschen, daar hij toch een oud- Wieriinger is. Voorzitter antwoordt, dat hij ten eerste niet rond de Wieringermeer woont en ten tweede gezien het bezwaar dat ontstaan is over de Durgerdammers, zo er niet op durven ingaan. Wil echter Rotgans te Wieringen komen wonen, nu dat moet hij zelf weten. De heer J. Lont zegt vernomen te heb ben, dat de thans afwezige voorzitter j.1. Maandag 35 jaar is getrouwd geweest. Hij zou de vergadering willen vragen hem een gedachtenis aan te bieden aangaande dat feit Dit wordt door de vergadering goed gevonden. De heer L. Wigbout memoreert, dat er verleden jaar veel gesproken werd over de Wieringermeer. Vele visschers waren van oordeel, dat ze toch niets zouden- krij gen. En -toch, vervolgde de heer Wigbout, is thans te zien -welke resultaten men door eendrachtig samenwerken kan verkrijgen. Het bestuur is naar die verschillende licha men toe geweest om te pleiten voor de be langen dér visschers en het resultaat is bevredigend geweest. Tevens vraagt Wig bout hoe de vergadering er over denkt om een- 2en voorztter te benoemen. Thans blijkt wel, dat de secretaris geen twee dingen tegelijk kan doen. Wordt door de vergadering besloten het bestuur te mach tigen een 2en voorzitter te kiezen. De waannem. voorzitter zegt, tot zijn spijt de vergadering te moeten- openen en sluiten. Immers, onize voorzitter is af wezig, de eerste maal i-n de 10 jaar. Het is te wenschen, dat het ongeluk hem over komen, goed mag afloopen. Met dank aan de vergadering voor de aangename samen werking, sluit hij de vergadering. Te Schagen is de melk van 15 op 14 ct. gebracht. Het Gezondheidsdistrict Schagen, dat bestaat uit 17 gemeenten uit Holland's Noorden, hield te Schagen zijne jaarver gadering. In genoemd district kwamen ln 1929 de volgende gevallen van besmette lijke ziekten voor: roodvonk 5, typhus 5, dyphtherltus 6, dysenterie 1, poliomgeli- tus 5, bulk-typhus 8. WAARD EN GROET. De polder Waard en Groet, hield Zaterdag eene algemeene vergadering ter verkiezing van een Heemraad. De heer M. Vethman te Alkmaar moest periodiek aftreden. Voor de verkiezing gat de heer V. te kennen, dat hi1 voor oene herver kiezing niet weder in aanmerking wensoh- te te komen. Nu werd een drietal opge maakt dat H. M. de Koningin ter benoe ming van een nieuwen Heemraad zal wor den aangeboden. Het 8-tal bestaat uit de heeren: 1. I'. A. Meldhlor, Barslngerhorn. 2. G. D. Geertsema, idem. ,8. P. Koomen, idem. Een ingekomen voorstel om het Ooile ge van Hoofdingelanden op te heffen, er zijn er 9, wérd na bespreking, verworpen. ZANGUITVOERING JEANNE BACILEK. Vrijdag gaf d© bekende zangeres Jeanne Bacilek een uitvoering in Hotel Texel. Een 180-tal personen was aanwezig. Mej. E. Dijt en d© heeren M. Dijt en I. Vles- sing verleenden dezen avond -hun muzi kale medewerking. Nummer 1 van het programma was een trio voor piano, viool en violoncel „Eine kleine Nachtmusik", door mej. E. Dijt en de heeren M. Dijt en I. Vlessing. Het prachtige stuk werd heel mooi gespeeld» Hierna zong mej. Bacilek a. Saksisch Porcelein; b. Liefdezang uit operette Rose Marie; c. De vogel in het woud. De zangeres oogstte met deze prachtig zuiver gezongen liederen een enorm succes. Nu volgde no. 3. Fantasie impromptu Ohöpin en Scherzo door den heer Dijt. No. 4 waren drie liederen voor zang, viool en piano. a. Morgen (R. Strauss); b. Der Spielmaun (Rimsky Korsakov); c. Chan son Hindou. Het samenspel was bijzonder mooi en er werf prachtig op tijd ingeval len. No. 5a. Cavatine (Carl Bohm); b. Czardas (V. Monti). Trio voor piano, viool en violoncel. Hierna volgde de pauze. Na de pauze volgde weer een trio voor piano, viool en violoncel, a. ltondo D-dur van Mozart; b. Andante Cantabile van Tartini. N:u volgden een aantal Tsjechi sche liederen gezongen door mej. Bacilek in nationaal costuum. Zij vertelde vooraf een Tsjechische van geboorte te zijn, doch tijdens haar lang verblijf in Holland de taal aangeleerd te hebben. De woor den van de Lederen werden door haar in het Hollandsch vertaald. Daarna kwam mej. Bacilek in de zaal opdat de dames haar prachtig costuum, dat bijna geheel uit de hand geborduurd was, konden be wonderen. Ds. Vis dankte de zangeres voor het heerlijk kunstgenot dat zij den aanwezigen geschonken had. Als slotnummer gaf de heer Dijt nog een paar Mazurka's van Ghopin. Ds. Vis dankte daarna in 't bijzonder den heer Dijt, die .dezen avond georganiseerd had. Ook mej.'Dijt en de heer Vlessing werden recht hartelijk bedankt. Het was een mooie avond waarop heel wat kunstgenot gesmaakt is. Den Helder, 18 Mrl 1930. Aan de Redactie Heldersch© Courant, Koningstraat. Waard© Redacteurl Gaarne zag ondergeteekende dit stukje over Jeugdherbergen in uw veelgelezen blad geplaatst. Bij voorbaat m'n oprechten dank. Het was Schirrmanni, een onderwijzer uit Altena (Weetfalen), die de pionier is geweest vani het ontstaan- der Jeugdher bergen» Deze man zag ini, dat een net van goede, zij het sober ingerichte Jeugdherbergen, voor de Jeugd van het allergrootste belang zou zijn, om de jongens en meisjes nader in contact te brengen met de Natuur. Doch alle begin is moeilijk; evenals Dr. Zamenhof, die vele vooroordeelen heeft moeten overwinnen, om z'n Wereldhulp taal Esperanto ingang te doen vinden, zoo bad ook Schirnmann z'n bestrijders, maar trots -tegenwerking is men stapje voor stapje vooruitgegaan. Thans beloopen de staatssubsidies ln de miljoenen marken, tal van gemeenten bou wen zelf Jeugdherbergen en het Reichs- veTband für Deutsche Jugendherbergen heeft in de toegangskaarten, zonder wélke men niet wordt toegelaten, een prachtig bewijs om ongewenschte lieden er buiten te houden. Als men nagaat, dat in 1928 het aantal overnachtingen in de 2400 Duitsche Jeugdherbergen 3.000.000 bedroeg, dan kam men zich ©enigszins voorstellen hoe de Jeugd dleze herbergen waardeert. Ook ons kleine landje bezit -tal van mooie plekjes (natuurschoon), waar zeer zeker een Jeugdherberg op z'n plaats zou zijn. Tevens zij hier nog vermeld, dat de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten alles in 't werk stelt om menig stukje natuurschoon voor verdwijning te beschermen of aan te koopen» Ingezetenen van Den Helder, natuur vrienden I Reeds een enkele'maal heeft u ln dit blad een poging gelezen om te ko men tot het oprichten van een Jeugdher berg voor onze gemeente, -toont hiervoor uwe belangstelling en steunt deze zaak door op 1 April a.s. de vergadering te be zoeken, welke geljouden zal worden in hotel „Bellevue", Spoorstraat. Bouwt de kroegen om tot Jeugdherber gen en helpt mede scheppen een schoonere toekomst voor onze Jeugd» HENK KRABBENDAM. In de Held. Courant van 18 Maart J.1. kwam voor aU Ingezonden onder het opechrtft „Kermis get. H. W. Naar aanleiding hiervan verzoek Ik de redac tie vriendelijk het volgende te willen doen op nemen. Door ml) Is ln de raadsvergadering van 11 Maart, en ook ln de Sectievergadering van de begrooting, ter sprake gebracht de kermis niet meer op de Kerkgracht en voor het Raadhuis te doen plaatsen, daar het verkeer daar zeer moeilijk, soms bil veel drukte zelfs gevaarlijk was, Ik heb toen voorgesteld bijv. op het Molenplein eenige flinke attracties te plaatsen en dan de kra men op den Kanaalweg, en op het Westplein ook eenige groote vermakelijkheden. Deze Indeeling ook al naar aanleiding van het verzoek, dat verschillende zakenmenschen tusschen postbrug en Kruisweg hierom hadden verzocht Nu zegt de heer H. W. in zijn Ingezonden stuk, dat het onderwijs ln de R.H.B.S. veel last van het rumoer zal hebben. Doch Ik vernam, dat tijdens de schooluren de kermis gesloten is. Voorheen was in dit gedeelte wel de kermis en voorzoover mij bekend ls, zijn er nooit geen klachten geweest. Wat het standpunt betreft, al of niet kermis, daar kan men verschillend over oordeelen. 't Is maar door welken bril of men het ziet. Het blijkt toch, dat vele inwoners er wel iets voor gevoelen, gezien het vele gebruikmaken hiervan. Zeker, men kan wel wijzen op uitspattingen, hoewel veel minder dein vroeger, doch dit doet zich bij elke festiviteit voor. Doch het meerendeel der inwoners gaat eens gezellig kermis houden, waar niemand aanstoot aan heeft. Men zal wel altijd menschen houden, die elke gelegenheid te baat nemen om uit den band te springen, doch dit mag toch geen motief zijn, om naar aanleiding van de handeling van een enkeling, elke festiviteit af te keuren. Doch de hoofdzaak, waarom de kermis, welke gedurende den oorlog niet heeft plaats gehad, weer is ingesteld door den toenmallgen gemeente raad, zijn de finantiën geweest. Er wordt volgens de begrooting 1930 voor de staangelden 12.500. geraamd. Dit is een bedrag, waar anders de belastingen weer mee zouden moeten worden verhoogd, en dit wordt nu vrijwillig opgebracht. Zonder dit finan- tieele belang, zou ik wel iets gevoelen voor het verdwijnen van de Kermis, doch niet op de motie ven, aangevoerd door H. W„ doch op grond dat, hier de kermisexploitanten met het geld de ge meente Den Helder gaan verlaten. In plaats van de kermis kon dan een andere festiviteit gevormd worden. U dankend voor de verleende plaatsruimte. E. WOUD. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan. de Witt, t., 23 Maart te Belawan. Mapia, u., pass-. 23 Maart Perim. Poelau Roebiah, t-, 23 Maart v. Sabang. Rotti, 22 Maart v. Batavia. Moen-a, 24 Maart te A'dam. Poelau Bras, 23 Maart te Hamburg. Radja, 24 Maart te Antwerpen. Christiaan- Huygens, t., 22 Maart v. Port Sadd. Enggano, t., pass. 21 Maart Perim. P. C. Hooft, u., 22 Maart v. Co-lomibo. Prins der Nederlanden, 22 Maart te A'dam. Roepat, t., 20 Maart v. Marseille. Kon. Ned. Stoomboot Maatsohappij. Achilles, 22 Maart v. Malta. Agamemnon, 24 Maart te Barcelona. Almelo, t., 21 Maart v. Cero Azul. Ares, 23 Maart te Hamburg. Aurora, 22 Maart te Gibraltar. Bacchus', 21 Maart v. New-York. Bennekom, u., 21 Maart v. Callao. Crijnssen. u., 22 Maart v. Dover. Deuealion, pass. 21 Maart Gibraltar. Eos, pas9. 22 Maart Gibraltar. Euterpe, 24 Maart te A'dam. Ganymedes, 23 Maart te A'dam. Haarlem, pass. 24 Maart Vlissin'gen. Ilos, pass. 22 Maart Gibraltar. Iris, 23 Maart te Oporto. Jason, 22 Maart v. Algiers. Minerva, 23 Maart te Smyrna. Neptunus, 21 Maart v. Palermo Nereus, 23 Maart te A'dam. Oberon, 24 Maart te A'dam. Odysseus, pass. 24 Maart Brunsbuttel. Orpheus, 23 Maart te Fiume. Perseus^ 22 Maart v. Afdam. Pluto,, 24 Maart te Kopenhagen. Stella, 22 Maart v. Smyrna. Theresia L. M. Russ, pass. 23 Maart Kaap Finisterre. Theseus, 23 Maart te Kopenhagen. Triton, 24 Maart v. A'dam. Ulysses, 22 Maart v. Algiers. Venus, 24 Maart te A'dam. Mars, pass. 23 Maart Dungeness. Tellus, pass. 22 Maart Gibraltar. Alkmaar, u., 20 Maart te Corral. Ariadne, 21 Maart v. R'dam. Breda, u„ 21 Maart v. Cristobal. Helder, 21 Maart te Cartagena. Proteus, pass. 22 Maart Holteraatj. Van Rensselaer, 20 Maart v. Curagao. Zeuis, 22 Maart te R'dam. Doros» 22 Maart te A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Gelriai, u., pass. 24 Maart Fernando Noroniha. Delfland, t., pass. 23 Maart Finisterre. Maasland, t., 22 Maart v. Bahia. Salland, t., pa9S. 23 Maart Fernando Noronha. Waterland, t., 25 Maart te IJmuiden verwacht. Zaanland, 24 Maart te A'dam. Zeelandlia, t., 23 Maart v. Las Palmas. Gratia, u., 22 Maart Peroambuco. Orania, u., 22 Maart te B.-Ayres. Peursum, t., 22 Maart v. Paragua. Waterland, t., 22 Maart v. Liverpool. Kon. Paketva^rtmaatschappij. N'w. Zeeland, 22 Maart v. S-ydney. Japara, pass. 23 Maart Kaap Roca. Kampar, pass. 213 Maart Dungeness. Maros, 20 Maart te Port Said. Toboali, pass. 23 Maart K. $t. Vincent. Blinjoe, pass. 21 Maart K. Guardeful. Mapia, 21 Maart v. Suez. Slgll, 21 Maart te Belawan. T&mori, pass. 22 Maart Gibraltar. Holland—Afrika Lijn. Grljpskerk, t.t, pass. 22 .Maart Perim. Heemskerk, t., 23 Maart v. Dar-cs-Salaam» Rijperkerk, u., 23 Maart te Beira. Springfontein, u., 24 Maart v. Kaapstad. Aldabl, u., 22 Maart v. L. Marqués. Ullllton, u., pass. 23 Maart Dakar. Giekerk, 23 Maart te R'dam. Nlas, t., 23 Maart te Geniua. Nleuwkerk, 23 Maart te Hamburg. Mij-kerk, u., 221 Maart te Dar-es-Salaam. Rietfontein, t., 21 Maart te L. Marqués. Springfontein, u., 20 Maart te Kaapstad. HollandWest-Afrlka Lijn. Hercules, t., 21 Maart te Liberia. IJstroom, u., 21 Maart v. Lome. Kllstroom, t., 21 Maart v. Lome. Maaskerk, 21 Maart te Hamburg. Saturnus, u., 20 Maart te Abonems. Texel stroom, 22 Maart te Hamburg. Texelttroom, 24 Maart te A'dam. Holland—Amerika Lijn. Binnendijk, pass. 24 Maart Scllly. Delfdljk, 22 Maart te San Franclsco. Eemdijk. at Maart v. Los Angelea. Ga 11 »t era ijk, pas». 23 Maart Llzard. I-ochmonsr, 21 Msart te Los Angeles. Moerdijk, 23 Maart te R'dam. Nebraska, ao Maart v. Taeoma. Nlctheroy, ai Maart v. Coloa Rotterdam, 24 Maart te Cattaxo. Rotterdam, 24 Maart v, «agusa. Kinderdijk, pass. 22 Maart LlzarA Noonderdijk, 2a Maart te R'dam. Statendam, 22 Maart te New-Yorii. Holland—Britsch-Indlë Lijn. Hoogkerk, t, 24 Maart v. Port Said. Kieldrecht, t., pas». 22 Maart Perim. Ridderkerk, 23 Maart te Hamburg. Streefkerk, 23 Maart te R'dam. Veendijk, u., 23 Maart te Rangoon. IJselkerk, t., 23 Maart te Antwerpen. Koudekerk, u., 23 Maart v. Suez. Stadsdijk, u., pass. 21 Maart Ouessanit. Bovenkerk, 21 Maart te Antwerpen. Holland—Australië Lijn. Krakatau, u., pass. 24 Maart Perim. Arendskerk, t., pass. 23 Maart Perim. HollandO.-Azië Lijn. Oost-kerk, u., 24 Maart te Genua. Zosma, u., 23 Maart v. Singapore. JavaNew-York Lijn. Beemsterdijk, 22 Maart v. Penang. Blommersdijk, 22 Maart v. New-York. Boschdijk, 22 Mlaart v. Suez. Soemba, 23 Maart v. Genua. Sitoebondo, 22 Maart v. Batavia. JavaBengalen Lijn. Karimata, 21 Maart v. Java, Medan, 20 Maart te Belawan. Java Pacific Lijn. Batoe, 21 Maart v. Los An-geles. Siantar, 22 Maart v. Singapore. JavaChinaJapan Lijn. Tjikarang, 20 Maart v. Hongkong. Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera, u., pass. 23 Maart Finisterre. Kertosono, t., 24 Maart v. Port Said. Kota Gede, t., pass. 24 Maart Gibraltar. Kota Radja, u., pass. 23 Maart Point de Galle. Si-bajak, u., pass. 22 Maart Perim. Tabanan, 23 Maart te Batavia. Ternate, u., pass. 23 Maart Point de Galle. Texel, 23 Maart v. Palemban-g. Tjerimai, t., pass. 24 Maart Sagres. Tosari, u., pass. 23 Maart Point -die Galle. Merauke, u., pass. 21 Maart Gibraltar. Palembang, -u., 22 Maart v. Bremen. Samarinda, 21 Maart te Hamburg. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone, t., 23 Maart v. Rio Janeiro. Alhen-a, 23 Maart te Hamburg. Alphand, 23 Maart te Hamburg. Sirrah, 23 Maart v. R'dam. Algorab, u., pass. 20 Maart Madera. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Achilles, 21 Maart te Hamburg. A-eneas, 23 Maart v. Singapore. Agamemnon, 24 Maart v. Schiedam. Alcinous, pass. 23 Maart Dungeness. Helenus, pass. 22 Maart Perim. Menelaus, 23 Maart te Tsingtao. Pyrrhus, 23 Maart v. Port Said. Dardanus, 212 Maart v. Belawan. Glaucus, 20 Maart v. Pt. Said. Sarpedon, 20 Maart v. Tientsin. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth, pass. 23 Maart Gibraltar. Jonge Jacobus, pass. 23 Maart Finisterre. Jonge Johanna, 23 Maart te Barcelona. Jonge Maria, 23 Maart te R'dam. Pogingen om de nieuwe wet voor te rijn. Zooala men weet treedt 1 April a.s. in- Irudfl-ë de wet op de kinderhuwelijken in werking, waarbij huwelijken vani kinderen onder de veertien jaar wonden verboden. Hoe «root de beweging ia om het inwer kingtreden van de wet vóór te zijn wordt sterk geïllustreerd door een rechtzaak, die (leze week te Nasdk voorkwam, waarbij de rechter het huwelijk van een Brahmaansch meisje van tien jaar met een mis maakten man van1 'bijna vier keer zoo oud, erbood. Het huwelijk werf op het allerlaatste oogenihlik verhinderd; bruid eni bruide gom verschenen ln hun bruldskieeren in de rechtzaal. De rechter vroeg den vader der bruid of hij' meende, dat met het hu welijk het belang van zijn kind het best was gediend, doch d!e man antwoordde niet» Toen de rechter op een antwoord aandrong, verklaarde de vader, dat de wet op de kinderhuwelijken over een paar da gen van kracht werf, en dat hij in deze korte periode geen beteren man had kun nen vinden. Indien het meisje niet vóór 1 April getrouwd was, moest zjj tot haar veertiende jaar ongetrouwd blijven, het geen in strijd was met de Sjastra's (de canonieke boeken der Hindoes. In deze zaak trad een burger met pu- blieken zin 'het huwelijk in den weg, doch het is bekend, dat veel meer dergelijke huwelijken thans plaats hebben-, waarbij dè tusschenkomst der rechtbanken niet wordt ingeroepen wegens het feit, dat de ouders en familieleden der ongelukkige kinderen in het huwelijk toestemmen. HET KUSSENDE ECHTPAAR. In Ohicago, de stad' der onbegrensde mogelijkheden, heeft de rechter een eigen aardig geval te beoordeelen gekregen. Uit het Crawford-theater aldaar, werden een zekere meneer en mevrouw Dogert ver wijderd, omdat zij elkander wat erg voort durend kusten. Het echtpaar verlangde verontschuldiging ln het openbaar door de directie, en schadevergoeding; de rechter wees den elsch toe, en bepaalde het be drag op 1250 dollar. aan da Redaotle alle stukken betreffende den Inhoud van de krant; aan da Admlnlatratle alles aangaande abonnementen, advartentlën, boekhou ding, klachten over de bezorging van de krant, enz. Aan peraonen nimmer brieven adres- seeren, dit kan stoornis en groote ver traglng tengevolge hebben.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7