lELtERSGHE C911T HEERENKLEEDING naar maat en gemaakt. VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS Een praatje r onze Leeszaal. VAN ZATERDAG 5 APRIL 1930. CLINGE DOORENBO& SPOORSTRAAT 126 - TEL. 370. Eerste kies LAGE PRIJZEN. Het eerste artikel werd opgenomen in het nummer van Donderdag B April. Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater April. op: ond. op: ond: Z 6 9.21 2.41 5.24 18.40 0.67 13.25 M 7 10.42 3.29 5.21 18.42 2.00 14.48 D 8 12.11 '4.01 5.19 18.44 3.33 16.27 W 9 13.42 4.23 5.16 18.45 6.16 17.67 D 10 15.11 4.40 6.14 18.47 6.32 19.02 V 11 16.37 4.53 5.12 18.48 7.27 19.49 Z 12 18.02 5.06 6.10 18.50 8.09 20.28 Licht op voor alle voertuigen i Zaterdag 6 April 19.08 uur. Zondag 6 19.10 Maandag 7 19.12 Onze plaatsgenoot, de heer M. Kol- fiter, slaagde te Amsterdam voor semi- arU. LEZING LU TH. KERK. A.s. Maandag om 8.16 hoopt DA P. H. Borgen in de Luth. Kerk een lezing te houden over het onderwerp: „Religieus- Sociahst of ChriatelJjk-aoeiaal". Het sa menzijn zal opgeluisterd worden door solozang en orgelspel (men zie de adver tentie in dit blad). TREKKING DER VERLOTING ten bate van het Costuumfonds van de Zang- en Reciteer-Vereen. „Harmonie". De hoofdprijs (een rljiwiel) is gevallen op No. 1986. O O O 2 1 1 3 f 3 1 O t! 3 :cr 3 3 3 20 2 1344 9 293 16 699 23 1446 3 280 10 569 17 480 24 370 4 1414 11 154 18 1493 25 867 5 1700 12 1294 19 1513 26 1297 6 608 13 1579 20 1111 27 1088 7 249 14 606 21 1618 28 1544 8 422 15 1569 22 349 29 De prijzen kunnen worden afgehaald bij den heer W. Buter, Sluisdijkstraat 48. Niet afgehaalde prijzen vervallen na 4 Mei 1980 aan het Fonds. DAMESKAPPERS-EXAMENS TE AMSTERDAM. Maandag j.1. vonden aan de alom be kende Holl. Dames-Kapacademie op de Weteringschans te Amsterdam onder lei ding van den Dir. Leermeester Don. José di Torréro, zeer uitgebreide examens in alle onderdeelen van het hedendaagsche moderne Dameskappersvak plaats. Er was groote belangstelling uit Kappers kringen. Met de allernieuwste Amerikaan- sche Permanent Toestellen werd door vak kundige handen steil haar in prachtig als door de natuur gegolfd haar veranderd; moderne Schoonheidsverzorging, Pédicu re, Manicure, Ondulation Watergolving, etc. werd er gedemonstreerd. Acht-en- dertig der examinandi behaalden het Diploma, uitgereikt door de Jury van het Nederl. Dameskappers-Gilde. Uit Den Helder slaagde met Diploma in modern Dames-haarknippen Ondulatie de heer Antoon Muller. DE UITVOERING VAN DE H. S. V. Frederik van Eeden's „De Studlent thuis". Ten opzichte van de a.s. opvoering van het blijspel van Frederik van Eeden door de leerlingen der Handelsschool, waarvan de baten zullen worden gestort in de kas van het Reddersmonument, kunnen wij nog mededeelen, dat heden een aanvang gemaakt met het aanbieden der kaarten voor deze voorstelling langs de huizen- Zooals men weet, is de prijs voor deze voorstelling slechts 60 en 40 cent. Bij1 den boekhandel, alsmede bij de leerlingen der school, zijn verder kaarten verkrijgbaar. Aan den Vice-Admiraal is toestemming gevraagd voor miliciens om deze voorstel ling te mogen bezoeken. Deze voorstelling belooft alzoo een succes te zullen worden. H. B. S. V. Rectificatie. Onder de advertentie van de H. B. S. V. opgenomen in onze oourant van Donder dag, zijn abusievelijk een paar regels van een andere advertentie gekomen. Er staat namelijk dat de plaatsbespre king zal plaats vinden op Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 35 uur, terwijl hooger wordt vermeld, dat de uit voering op Dinsdag 8 April is. De lezers zullen misschien wel begrepen hebben, dat dit een vergissing is geweest. De uitvoering is dus op Dinsdag 8 April, terwijl de regels van de plaatsbespreking moeten vervallen. TEGEN WIL EN DANK TE WATER. Donderdagmiddag omstreeks half één V'oei op de Hoofdgracht nabü het Haven- Plein, de bakfiets van den heer Klein, Keizerstraat alhier in het Werfkanaal. I Texelsohe haringvischers brachten deze vreemdsoortige viaeh op het droge. -^e actieve Casino-directie heeft den heer Clinge Doorenbos, die het actueele v£fa£stuk van de „politienummering" in „De Telegraaf" behandelt, uitgenoodigd tt ^ns(^aS 16 April persoonlijk in Den Melder te komen om deze kwestie nader onder de oogen te zien. De heer en mevr. Clinge Doorenbos nebben hieraan bereids gevolg gegeven en zullen op de van hen bekende aller leukste wijze een avond van humor en vroolijkheid geven, waarbij zij hun aller nieuwste liedjes ten gehoore zullen bren- gea LIEFDADIGHEIDS-VOORSTELLING „TOT STEUN". Henri van Wermeskerken heeft een aantal slechte tooneelstukken geschreven, waarvan vermoedelijk het door de Isr. Tooneelvereeniging jl. Donderdag opge voerde, bij de beoordeeling op kwaliteit, wel den eersten prijs zou krijgen. Dit lijkt misschien onvriendelijk tegenover de vriendelijke daad van de Isr. Tooneel vereeniging, die deze voorstelling gaf ten bate van de Vereeniging »Tot Steun«, maar het is het geenszins. De heer Man- heim Jr., de ijverige bibliothecaris van de Isr. Tooneelvereeniging, zelf man van smaak en van ontwikkeling, had al eenige dagen tevoren ons zijn nood geklaagd. »Er is niets, letterlijk niets, geschikts voor onze vereeniging te vinden*, zoo klaagde hij. »Het eene stuk heeft een strekking anti-dit, het andere is pro-dat, of het is te zwaar voor dilettanten, of wel er komen te veel spelers in voor, de regie stelt te hooge eischen*, enz., enz. »Ik heb meer dan tweehonderd stukken thuis, maar er is niets bij, wat wjj met de beschik bare krachten gebruiken kunnen*. Zoo klaagde hij. »Goena-Goena« dus maar. Het had deze verdienste, dat er ia het tweede bedrijf eea geheimzinnige sfeer geschapen werd, dank zij de duisternis, waarin het tooneel was gehuld, en die geheimzinnigheid werd nog verhoogd door de rare geluiden, den donder en bliksem, die werden geprodu ceerd. Het stuk bestaat vrijwel uitsluitend uit een dialoog, die draait om kaartleggen en stille kracht, en wordt bijna geheel gespeeld door Oma Prober, naar het be kende recept van de andere Van Wermes- kerken-stukken een zeer ordinair type ergens uit de Jordaan, alsmede door haar tegenspeler en schoonzoon mr. Prober. De overige rollen zijn vrij ondergeschikt. Van Oma's spel, die twee 'bedrijven lang met de kaart zit te werken en wier gesprekken zich uitsluitend beperken tot de terminologie van deze edele bezigheid (van Wermeskerken heeft, dit zij te zijner eere gezegd, een diepgaande studie ge maakt van kaartleggen en wat daaraan annex is), hangt dan ook het wel slagen van de opvoering van dit stuk af. Ieder, die wel eens meer de voorstellin gen van de Israëlitische Tooneelvereeni ging heeft meegemaakt, weet wat wij in dit opzicht van de familie Polak mogen verwachten. Terecht noemde ds. Smidts, die in de pauze een kort dankwoord tot de spelenden achtte, dan ook het spel «geestig». Mejuffrouw Tilly Polak vertolkte de rol van Oma, de heer Jac. B. Polak die van mr. Prober. Mevrouw Prober en Non, de dochter, vonden in de dames J. Meijer en Tilly Coltof hun vertolksters. Laatst genoemde was voor het eerst op de planken. Voor de wijze waarop zij haar rol vervulde, komt haar een welgemeend bravo toe. Verder hadden we nog Thijs, de zoon (de heer I. Grunwald), Dr. Hissink (de heer A. Coitof) en de arme politie-commissaris (de heer M. Manheim). Wij zeggen „arme", omdat hij zoo heesch was alsja, als een schorre kraai, gevolg van zijn feu sacré inzake de repetities en de leiding. En misschien ook van den Noordooster. Kassian 1 De zelfde heer Coltof vervulde ook het rolletje van Kassan, den inlandschen bediende. Van de regie was zeer veel werk ge maakt, zooals wel niet anders te ver wachten was; er was eed allergezelligste binnengalerij geschapen, vol met Indische dingen; er brandde voor Oma's kaarten echte Japansche wierook, er was in het tweede bedrijf, om niet alles donker te maken, een geheimzinnige verlichting aangebracht met blauw licht, die in de zaal een aardig effect maakte, kortom, er waren moeite noch kosten gespaard een aardig geheel te krijgen. Zooals wij zeiden, was het ds. Smidts, die een kort dankwoord sprak tot de spelenden, die op deze wijze een bijdrage wilden geven voor de kas van „Tot Steun". Ds. Smidts wees er daarbij op, dat velen wellicht (ten onrechte; meenen, dat „Tot Steun'' een vereeniging is, die zoo'n beetje geestelijk toezicht houdt op voogdij- en verwaarloosde kinderen. Niets is evenwel minder waar: de hulp van „Tot Steun" strekt zich veel verder uit, namelijk tot stoffelijken onderstand, en dat daarvoor veel geld noodig is, zal ieder duidelijk zijn. Zoodan deed ds. Smidts een beroep op de aanwezigen om de vereeniging „Tot Steun" ook eens op andere wijze te gedenken en wij brengen dat verzoek hierbij gaarne over. Omtrent het batig saldo, dat op deze wijze in de kas der vereeniging is gevloeid hopen wij t.z.t. mededeelingen te kunnen doen. DE BIG VAN T 168ste. Men schrijft ons: Een laohstuk dat wel altijd op het reper- toir zal blijven. Dezen keer wordt het in Casino opgevoerd door het uitmuntende ensemble Jacq. Sluyters, bestaande uit allen zeer bekende krachten op tooneel- gebied. Zooals het door dit gezelschap wordt vertoond is 't in den Helder nog nimmer gezien; we krijgen thans de vol ledige bezetting, welke voor dit oer- komisohe stuk noodig is. Overal waar deze opvoering door hen gegeven werd, is er gebruld en tranen gelachen om de nog steeds gaarne geziene militaire klucht in die Fransche kazerne. C.V.TRIET, VEREEN. VAN HUISVROUWEN. De Vereeniging van Huisvrouwen is zeer actief, telkens komt ze met nieuwe plannen, die alle slechts één doel hebben: de huisvrouw te ontwikkelen ten bate van haar gezin. Zoo heeft het bestuur nu on der de oogen gezieni, dat het voor vele vrouwen toch zoo hoognoodig is, dat ze iets leeren van het beheeren -van geld zaken. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een vrouw zich door droeve omstandigheden plotseling genoodzaakt ziet voor de afwik keling van finantieele aangelegenheden, waarvan ze totnogtoe geen of heel weinig begrip had. Dan staat ze voor het nemen van besluiten, die 'het geldelijk beheer van het gezin raken en is het moeilijk zich dadelijk in te werken. De Rotterdamsche Bankvereeniging heeft het begrepen, dat het voor een ■vrouw gemakkelijker is, zich tot een vrouw te wenden in finantieele aangele genheden. Tegenover een man wil zij haar onkunde op dit gebied niet laten blijken en dit deed' de directie van bovengenoemde Bankvereeniging besluiten een afdeeling te openen, die onder beheer staat van Mej. Clara Meyers en waar alleen vrouwen toe gang hebben. Dit afdeelingahoofd nu is aangezocht hier iets te komen vertellen van geldelijk beheer. Zij heeft hier een paar avonden voor noodig, die zij zich voorstelt in de maand April of Mei te ge ven, waarschijnlijk op Maandagavond van 7.159.15 uur. Wij scheppen hiermee de mogelijkheid u in deze materie te laten voorlichten door een deskundige, waarvan in deze ge meente stellig veel gebruik zal worden ge maakt, ook door vele marinevrouwtjes, die bij vertrek van den man eenige inlichtin gen over dit onderwerp wel kunnen ge bruiken. Wij vragen slechts een kleine vergoe ding, om de onkosten te dekken, n.1. van de leden 25 cent en van belangstellenden 50 cent. Aanmeldingen worden ingewacht vóór Woensdag 9 April a.s. bij de dames DekkerKlik, Westgracht; Van Willi genMelchior, Weststraat of Jaring Burgers, Dijkstraat. Zie de advertentie in dit blad. DORUS RIJKERS EN DE DORUS RIJKERSSTRAAT. We kregen, na de publicatie van ons vorige berichtje over Dorus Rijkers en de naar hem genoemde straat in stad-Gro- ningen, wederom bezoek van de Groning- sche juffrouw, die ons deze mededeeling gedaan had. Ditmaal om een klacht over te brengen van de getrouwde doohiur van- Opa Rijkers, 'hier ter stede woonachtig, die, na de vorstelijke begrafenis, haar vader bereid, van geen enkelen Nieuwe- dieper ooit meer eenige belangstelling heeft ondervonden. Rijkers' naam wordt niet meer genoemd. Nu is dit evenwel niet geheel juist. Misschien geldt het voor de inwoners van Den Helder meer dah voor andere plaat st n, maar een feit is, dat de naam van Dorus Rijkers wij hebben dat b;j een vorige gelegenheid al betoogd over het geheele land bekend is geworden, dank zij de gesohrifties van Levy Grunwald, het boek van den heer Adema, en meerdere schoolboekjes, waarin van hem verteld wordt. Ook wordt hij op de scholen velen kinderen voorgehouden als een lichtend voorbeeld van plichtsbetrachting en hel denmoed, en bovendien dient zijn naam als hét symbool voor tal van anderen, wier daden eveneens aan de vergetelheid wor den ontrukt hiermede. Ons dunkt zoo, een dochter kan met een dergelijke huldiging van baars vaders daden tevreden zijn, al uit zich die hulde dan niet in persoonlijke beizoeken of toespraken. GEMEENTE AVONDVAKTEEKENSCHOOL. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: P. Bakker, O. v. Daim, O. J. Drost, G. Greeuw, H. Hermans, H. Kooger, W. F. Ligteringen, L. Mohns, J. Oudhuis, H. Quant, A. v. d. Sloot, H. Siersma, O. Schenk, A. Esselman. K. Veenstra, J. v. d. Weert, J. Wtist, P. Wiljouw, J. O. Zwa- rieveid, P. Brinkman, J. Duit, P. Kater, R. Oosterwy k, O- v. d. Poel, J. Reinder- man, J. Sdhrieben P. Snel, J. Snijder, L. Sok, O. Snel, J. Stolk, O. Triest, A. Tesse- ltiar, J. Veldman, O. Wit, A. de Wit. Niet bevorderd 9. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: B. Boutkan, J. Boon, W. Brinkman, J. Bruul, H. de Boer, N. Endenburg, J. Grommel, J. Greuter. J. Hoppe, H. v. d. Holst, C. Jolen, H. Jongkees, F. Kramer, Ch. J. Limonard, Th. Mallet, O. van Os, H. Rump, J. v. d. Sloot, O. Swart, J. G. Snip. Niet bevorderd 1. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: J. O. Bromlewe, H. Biinkman, G. A. Dissel, A. O. v. Dijk, F. van Dok, P. J. Duivelshof, S. Ewald. J. de Geus, M. R. de Groene, H. ter Haar, W. D. J. Lafeber, H. Mapderfeld, J. Orelio, G. Rump, H. A. Tiggelaar, J. J. Visser, J. J. A. dé Waard, J. A. G. Wallast, B. de Zee. Herexamen 1 leerling. Bevorderd van de 4e naar de Se klasse: C. Aussum, A. J. Baak, J. O. Ballegooij, J. den Baas, A. de Buijzer, A. v. Erk, J. A Hiestand, D. Kokkelink, H. de Langen, D. Onderstal, A. W. A. Rehorst, F. Spoor, D. A. Wahiers, G. W. Krijger, J. Ver- sluijs, G. Erwich, H. J. Bennink, C. A. H. Dauve, N. Greiner, G. Harjer, K. Hollan der, J. Kossen, O. J. Kuiper, J. Koreman, R. Marsman, L. Orelio, D. Postmus, C. Rensmaag, C. M. v. d. Spek, S. Spigt, H. Trijsburg, J. J. Westdorp. Niet bevorderd 1, (herexamen 1 leerling. Diploma behaalden de leerlingen: J. P. Bosdijk, J. Coelers, G. W. v. Driél, W. O. Dieleman, M. H. Esser, A. Groen, A. J. Groemhard, J. B. Hilker, H. C. v. d. Meijde, H. Nelis, O. H. Put, P. A. Pelser, W. Snel, A. J. v. d Voorn, F. R. de Vos. DE VI8SCHERIJ OVER HET EERSTE KWARTAAL. Een zeer bevredigend resultaat. Ruim 80.000 meer dan het vorige Jaar. De haringvissoherij over het afgeloo- pen kwartaal is nog vrij wat gunstiger dan over de eerste drie maanden van het vori ge jaar, dat, in vergelijking met vorige jaren, tot een van de rijkste behoorde. We mogen oonstateeren dat de vissoherij, in het bizonder de haringvissoherij, ieder jaar vooruit gaat en zeer waarschijnlijk zal dit toegeschreven moeten worden aan de drooglegging van de Zuiderzee, daar de vangsten op de Zuiderzee ieder jaar minder worden. Volgens de bewering van deskundigen zou de haring, na de droog legging, hier haar paar-plaats zoeken. Blijkt deze veronderstelling juist, dan kan Den Helder een centrum voor de vissohe rij worden. Wij komen daar binnenkort nog nader op terug. Nu reeds komen tal van kooplui hier hun visch halen. De laatste weken waren er regelmatig auto's uit IJmuiden, Den Haag, Sdheveningen en uit verschillende plaatsen langs de Zuiderzee, wat te dan ken is aan het feit dat de aanvoer van haring ©norm is geweest. Men herinnert zich wellicht dat het vorig jaar na de strenge vorstperiode hier ongekende vangsten plaats hadden. Vergelijken we echter de cijfers van dit kwartaal, met die van het vorig jaar, dan zijn we nu nog ver in het voordeel. In 1929 werd tot 1 April 46978 tal haring aan de markt ge bracht, voor een bedrag van 231.238.45. Tot 1 April van dit jaar werd er 51.869 tal geveild, voof de som van 312.941.75. Ruim 80.000 meer dus dan het vorige jaar. De prijzen van de haring waren dan ook prachtig, gemiddeld 13.50 per tal en zij bleven op peil, doordat de vraag in bin nen- en buitenland groot was. In tegenstelling met de haringvissoherij, die tot de kustvisscherij behoort, was de Wij zullen nu eenige cijfers en mede deelingen uit het Jaarverslag aan een nadere beschouwing onderwerpen. We noemden reeds het bedrag van 6.570.— aan subsidies, dat werd ont vangen. Om tot het eindcijfer der begroo ting 1929 10.770.te komen, is dus nog een nadere ontvangst noodig van 4200.maar deze voorstelling van zaken is niet geheel juist, omdat een be drag van 600.weliswaar als ontvangst- post is verantwoord, maar inderdaad ont nomen is aan de exploitatie, namelijk om te dienen als reservevorming voor een pensioenfonds en een gebouwfonds. Over zoo'n pensioenfonds zal ieder het wel met het Bestuur der Leeszaal eens zijn, dat daarvoor een bescheiden bedrag moet worden gereserveerd, en wat het gebouwfonds betreft.... luistert u eens naar wat de penningmeester, de heer van Heusden, hieromtrent zegt: „De toestand van het gebouw is van „die aard, dat binnen niet al te lange tijd „voor vernieuwing moet gezorgd worden, „want herstelling of .verbetering zou niet „ekonomies genoemd kunnen worden. „Wij hebben daarom geoordeeld, dat het „wenselik (wilt u liever noodzakelik?) „is, de aflossing van de hypotheek te be spoedigen, opdat we in staat zullen zijn „te gelegener tijd voor een nieuw gebouw „een nieuwe hypotheek te sluiten. Schen- „king toch van een nieuw gebouw, daar- „op durven wij niet hopen, dus moeten „we door eigen middelen en met de ge waardeerde steun, zooals bij 't bestaande „gebouw, trachten te slagen." Die f 600.gaan er dus al af. Dan is er als je zuinigjes leven moet, leer je te sparen en over te leggen nog een batig saldo over 1929 van f 780.dat weliswaar onder de ontvangsten behoort, maar dat óók niet tot de „vaste inkom sten" behoort. Trekken we deze f 1880. dus van de nog resteerende f 4200.af, dan blijft er over een bedrag van f 2820, dat de Leeszaal uit eigen middelen ont vangt. Die f 2820.betreffen een post van f 1600.aan gewone contributie, van f 350.aan opbrengst leesportefeuille, aan f 700.uit de kinderbibliotheek en aan f 170.— subsidies van vereenigingen. We kunnen het bovenstaande dus sa menvatten: de Leeszaal ontvangt van Rijk, Provincie en Gemeente totaal f 6570 subsidie, aan oontributies en bij dragen f 2820.— en moet zien van deze inkomsten rond te komen en zoo moge lijk te reserveeren. Natuurlijk gebeurt dit ook: er is een voudig geen keus. Dat dit noodzakelijker wijze moet gaan ten koste óók van het aanwezige personeel, vinden wij alweer in het finantieel verslag nader uiteenge zet. Aldaar lezen wij: „De bezoldiging van het personeel is, „door onze geringe middelen, in verihou- „ding tot de toewijding van ons perso neel, steeds gebleven beneden het peil, „waarop in onze tijd bezoldigd dient te „worden. De post personeel zal geleidelik „opgevoerd moetem worde*. De begro- Noordzeevissoherij niet bevredigend, ten gevolge van het ongunstige weer. De gar- nalenteelt kan als mislukt worden be schouwd, daar er te veel aanvoer was in het Zuiden van het land en langs de Bel gische en Fransohe kust. De garnalen zijn dan ook zoo goed als allemaal voor puf verkocht Wanneer echter over het geheel genomen, de gunstige vangsten zich voortzetten, dan belooft dit jaar een best jaar te worden voor onze visschers. KINDERFEEST IN CASINO. Ajs. Woensdagmiddag Ie half 8 zal het voor de kinderen weer feest zijn in Casino. Evenals de beide vorige jaren zal ook nu weder de welbekende Prof. Ber- go»-Bergodini en Oomp. een vroolijke middag geven met een zeer afwisselend en beschaafd programma van wonderlijke toovertoeren, waarbij ook weer het klein ste clowntje ter wereld „Clowntje Jantje" optreedt. Als bijzondere verrassing wordt na de pauze een prachtvolle lichtfantasie act vertoond „In het sprookjes Droomen- land" met buitengewoon lioht- en kleuren effect, een sprookje uit 1001-nacht. Ook de ouders wordt aanbevolen deze beschaafde en amusante voorstelling met de kinderen bij te wonen, waarbij zeer zeker zoowel klein als groot zullen gé nieten. Voor prijzen enz. zie men de adverten tie in dit nummer. EEN ONGELUKKIGE VAL. Donderdagmiddag is de ongeveer 14- jarige fietsjongen Oornielje, in de P. H, Laan, door onbekende oorzaak van zijn fiets gevallen. De jongen bleef bewuste loos liggen en werd naar het Hoofdbureau van politie gedragen, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Waarschijnlijk had de jongen een liohte hersenschud ding opgeloopen. Per brancard werd hij naar zijn woning in de Molenstraat ver voerd. BRUTALE INBRAAK IN GRAANMALERIJ JDE HOOP". De brandkast uit kantoor ge- sleept en getracht open te breken. De poging mislukt In de graanmalerij „De Hoop", aan den Rijksweg te Koegras, ter hoogte van da Spoorbrug, heeft in den afgeloopen nacht een brutale inbraak plaats gehad. Door het indrukken van een tweetal ruiten heb ben de inbrekers zioh toegang verschaft tot de malerij, vanwaar zij in het kantoor zijn binnengedrongen. De hier staande brandkast hebben zij naar de malerij ge sjouwd, om ongestoord te kunnen werken. Zij hebben getracht eenige gaten in de kast te boren om deze dan k la sardine „tingen doen daartoe bescheiden stap pen". Hoe zijn die bezoldigingen? Voor de directrice, die een verantwoordelijken post bekleedt niet alleen, maar van wie ook zeer veel algemeene ontwikkelingen vooral kennis van literatuur op schier elk gebied, geëischt wordt, kan niet-meer dan f 2000.worden uitgetrokken. Voor den conciërge, die weliswaar vrij wonen, vuur en licht enz. heeft, maar wiens werkkring uit den aard der zaak zeer gebonden is, en die bovendien nog helpt bij uitleen e.d., is dit bedrag f 540.Verder is er nog een assistente, die ruim f 800.ont vangt en wordt in totaal nog ruim f 1300 aan los personeel uitbetaald. Zooals het finantieel verslag reeds mededeelde, wor den de salarissen geleidelijk opgevoerd, zoodat voor 1930 deze bedragen al hooger zijn geworden. Als men nu weet, dat alle andere uit gaven met kleine schommelingen vrijwel vaste jaarlijk&che uitgaven zijn vuur en lioht, belasting, verzekering, onder houd, e.d. dan begrijpt men, dat er in een dergelijke begrooting weinig pers pectief zit, en dat, wil men een ernstige poging doen tot salarisverbetering, eirtot instellen eener rechtspositie voor het personeel, die poging geschiedt ten koste van den boekaankocp. Want het 1» treurig, maar waar: de post „boekaan- koop" waaronder vanzelf ook tijd schriften vallen, is geworden tot ds sluitpost der Leeszaal. Terwijl het, krach tens aard en bestemming dezer instel ling, Integendeel de openingspost moest zijn. Men moest bij de opstelling der be grooting kunnen zeggen: ziezoo, we zullen zoo- en zooveel aan boeken beste den van 't jaar, want onze leeszaal moet up to date blijven. In plaats daarvan moet angstvallig worden gewikt en ge wogen wat er voor boeken overblijft als we de salarissen weer wat gaan opvoeren. Dat is geen goede toestand. Tot overmaat van ramp komt er nu nog bij, dat het bestaande gebouw bouw vallig wordt en ook de ruimte daar lang zamerhand te klein wordt. Nu kan een in stelling als de Leeszaal wel een hypo theek krijgen voor een nieuw gebouw, maar.... dan zou zij zich al te zeer in de misère werken, omdat op het tegen woordige gebouw nog een hypotheek rust. Vandaar dan ook des penningmees ters verzuchting betreffende een bespoe digde aflossing van de bestaande hypo theek, teneinde des te gauwer een nieuwe hypotheek te kunnen aangaan. In allen ernst is op een alg. bestuursvergadering ook al voorgesteld een nog ingrijpender bezuiniging op den boekenaankoop, om aldus een grooter reserve te kunnen vormen, een voorstel, dat de meerder- heid der aanwezige leden niet wenschte te aanvaarden. Ja, een kat in 't nauw maakt rare sprongen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13