nieuwsblad voor den helder, koegras, texel, wieringen en anna paulowna K ANNE WASSER HET GEHEIM VEN DE LOU LS1.T1 ifts Buitenlandsch overzicht. OOST-INDIË, BINNENLAND. HEEREiNbBAAI Raad voor Vrouwen I .RugpijnNierenPilleni No. 6789. EERSTE BLAD ZATERDAG 6 APRIL 1930 Het optimisme ter Vlootconferentie. - De inotie van wantrouwen tegen het Duitsch kabinet verworpen. - De lersche kabinetscrisis opgelost. - Zal Gandhi wor den gearresteerd? - De burgeroorlog in China. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag üc dat te ar: P. C. DE BOSR. ADVXBTSNTIBS-. H«?t optimisme ter vlootconferentie houdt aan eni is versterkt geworden door het sluiten van een driecmogendheden ver drag, 'tusschen de voornaamste zeemo gendheden, Engeland, Ver. Staten en Japan. Het verdrag rust op den grondr slag van de tusschen de Ver. Staten en Japan bereikte overeenstemmnig. En Vaz Dias meldde Donderdag uit Londen, dat de onderhandelingen, van welke? verloop de totstandkoming van1 een vier- of vijf-mogendheden-verdrag af hangt, eveneens bepaalde vorderingen hebben gemaakt. Bovendien wist Reuter nog me® te deele.11, dat de juristen tot overeenstemming zfjo gekomen orer de groote lijnen van het rapport, Inzake het menscheljjiker maken van het duikboot- wapen, dat wordt opgesteld: om aan de eerste commissie te worden voorgelegd. De chef van de Jap arische adimiraliteiti ia er overigen* niet zoo over te spreken, dat het drie-mogendheden verdrag tot stand is gekomen en heeft zich met een memorandum tot den Japanschen keizer gewend, waarin scherpe critiek wordt ge oefend op het goedkeuren van het Enr gelsoh-Amerikaansche compromis-voor stel. Het memorandum zou tot de con clusie komen, dat het aanvaarden van het voorgestelde cijfer zeer gevaarlijk 1* voor de Japansche veiligheid. De chefs van den Japanschen generalen staf en van1 de admiraliteit zijn in bizon- dere gevallen gemachtigd voorstellen on middellijk aan den keizer voor te leggen. Aangezien van dit recht zeer zelden ge bruik wordt gemaakt, heeft het bezoek van admiraal Kato bij den keizer, voor het overhandigen van het memorandum, te Tokio groot opzien gebaard. Voor het overige moet men ten opzichte van het verloop van die conferentie niet al te optimistisch zijn, want Briand klaag de een dezer dagen nog, dat de conferentie hem nog maanden bezig zou houden. En al schuilt hierin wellicht ©enige overdrij ving, het einde is er voorloopig nog niet en er kan nog lederen dag verandering ten kwade komen1, al hopen wij natuurlijk van harte, dat het optimisme zal blijven zegevieren, op grondi van het feit, dat men tot overeenstemming komt. De overwinning Is te danken aan de Duitsch-nationale fractie, die op het laat ste 0ogenblik besloot tegen de moties te stemmen en dat niet in de eerste plaats omdat men met dezeregeering wegloopt, doch, zooals de woordvoerder van deze fractie in den Rijksdag betoogde, om te verhinderen, dat de tegenstanders er in zouden slagen, de Duitsch-nationalen uit een te doen vallen, en omdat de fractie zooveel mogelijk wilde voldoen aan de wenschen van den „Roichslandbund". Een homerisch gelach ging op toen Hugeniberg aan het slot van zijn rede voering verklaarde, dat zijn party deze regeering met het grootste wantrouwen beschouwt. Wei belacheiyk was het dus, dat zij stemden tegen de motie van wan trouwen. De „Nw. Rott. Crt." schrijft nog, naar aanleiding van de medewerking van de Duitsch-nationalen: „Brüning's regeering zal natuurlijk behoorlijk moeten betalen voor de hulp, die de Duitsch-nationalen haar verleend hebben, en dit zal goed merkbaar zijn aan de belangrijke wetge vende maatregelen op het gebied der fi nancieel» hervorming, welke d® Rijksdag strak* af te doen krijgt". o Volgers berichten uit alle deelen ren Britsch-Indië is de toestand in het ge heele land aanmerkelijk verscherpt. De inhechtenisneming van Oandhl, waarover reeds geruimen tyd gesproken wordt, zou volgens de mededeelingen van een bi zonderen verslaggever van de „Daily Te- legraph" te Bomibay, heden (Zaterdag), wanneer hy by de kust aankomt, ge schieden. De politie te Soerat, waar Gandhi Woensdag aankwam, was gemachtigd om hem, by overtreding van het zoutmono polie in hechtenis te nemen. De provinciale commissie te Bombay, van het Indisch congres, heeft besloten op 7 April het eout-monopolie te breken. Reuter meldt uit Peking, dat een ver tegenwoordiger van Jen Si-sjan die op het oogenblik te Peking en in Noord- C'hina de lakens uitdeelt heeft bekend gemaakt, dat Jen het 0 pp erbevelhebber- schap heeft aanvaard'van leger, vloot en landmacht der Ohineesch© republiek. De opperbevelhebber zal een exneditie leiden tegen Tsiang Kai-sjek, het hoofd der centrale regeering te Nanking. Tsjiang Kai-sjek heeft echter verklaard, dat hy den strijd tot het uiterste zal door zetten. Hij is voornemens zyn troepen by het spoorwegknooppunt Soetsjoeboe, be zuiden de Gele rivier, samen te trekken en hier den beslissend en slag te leveren. DE MOORDAANSLAG OP HET ALTIUO MEISJE BEKKERING TE BATAVIA. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE FEUILLETON door WLLLLAM LE QUEUX. 59) »Wel, majoor," zei ik, opstaand en hem de hand toestekend, „ik heb u niet weder lt>ruggezien sinds de heer Leithcohrt u en de overige gasten zoo onheusch aan uw lot overliet." .-Neen," antwoordde hy lachend. „Dat WH9 een rare geschiedenis, niet waar? •Nadat de Leithoourt's de plaat hadden gepoetst, *cheen het of de duivel was los gebroken; de gasten „moerden" alles wat tos en vast was. Wat my verwondert is dat de couranten niets van de heele ge schiedenis hebben opgenomen." „Waar hangt Leithcourt tegenwoordig uit?" vroeg ik in spanning „Ik weet het waarachtig niet," ant woordde de majoor, met de handen in de zakken tegen een naburig tafeltje leu nend. „Paget vertelde imy, dat hy Murie) later nog eens gezien had, doch dat z;1 hem niet scheen te herkennen, misschien ook niet wilde herkennen. Het waren eigenaardige lui, die Leithoourth's," voegde hy er nadenkend by. „Wat zeide je daar van de Leithoourt's, Cbarley?" vroeg Jack, zich tot den spreker wendend. „Ik ken iemand, die zoo heet; Philip Leithoourt, die heeft »e* doek ter, Nadere bijzonderheden: Omtrent den moordaanslag, door een onbekenden Inlander gepleegd op de acht tienjarige Poppie, dochter van den hotel houder Bekkering te Batavia, worden de volgende bijzonderheden gemeld. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om drie uur is de onbekende de slaapkamer bin nengedrongen door do hand te steken door de jaloezieën waarmede het raam was afgesloten en aan de binnenzijde den grendel open te trekken. Hij sloop ver volgens naar het bed waarin het meisje lag te slapen en bracht haar met een flesch een hevigen slag op het hoofd toe. Het slachtoffer werd wakker en meende in de duisternis de figuur voor haar bed te herkennen al» van haar twaalfjarig broertje. Zy riep luid: „Au broertjewaarop de misdadiger het kind onder hevig ge gil harerzyds drie messteken toebracht in de borst, den rug en den arm. Daarby werd een long ernstig getroffen. Inmiddels was de heer Bekkering komen toesnellen. Bij hem voegden zich twee logeergasten van het hotel, de com missarissen van politie Hazeloop en Taoo- ma. De misdadiger had echter reeds de vlucht genomen en niets anders achterge laten dan de flesch waarmee hij den slag had toegebracht. Poppie Bekkering kon een zeer kort verhoor ondergaan. Zy verklaarde dat de Inlander die haar had aangevallen, een kleine kerel was. Vervolgens werd' zy naar het Militair I-Iospitcal overgebracht waar drie doktoren onmiddellijk operatief ingrepen, aangezien zij ernstig levensge vaar constateerden. GEWEZEN POLniE-OOMMIiSARIH UIT INDIK GEZET. Woensdagmorgen is als ongewenscht element uitgezet en per sjs. Prinses Ju- liana op transpoort naar Europa gesteld de gewezen commissaris van politie van Soerabaja, W., die later werkzaam was geweest by de emigratiecommissie en on langs wederom onder misleidende voor stellingen bij dien dienst India was bin nengekomen. DE BEZUINIGINGEN BIJ DE BATAAFSCHE. Pereoneelsontslag. De bladen melden, dat de administratie van de B.P.M. te Batik-Papan op Borneo instructie heeft ontvangen om de uitga ven terug te brengen met 2,090,000; 50 man van de administratie en 80 man van het technisch personeel zyn ontslagen; de uitbreidingswerken on de exploitatie op de nieuwe olievelden zyn stopgezet Dui zenden koelies, als arbeiders werkzaam in de steengroeven te Loehdoeri, zijn naar Java teruggezonden. BALLINGEN UIT DIGOEL TERUG. De regeering heeft uit overweging, dat er niet langer politieke bezwaren bestaan tegen den terugkeer van een 9-tal te Di- goel geïnterneerde communisten, na de onlusten in November 1926 geïnterneerd, hun vergund naar hun woonplaatsen terug te keeren. ECHTF FRJR3C3S 20-50ctperons DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. Prinses Jullnna aal de Koningin vergezellen. Naar het Hbl. verneemt, zal prinses Juliania die Koningin vergezellen bij de opening van de nieuwe sluis te ütmuiden op Dinsdag 29 ApriL BOND VAN MOBILISATIE- INVALIDEN. Onder voorzitterschap van den heer P. de Boer heeft de Bond van mobilisatie invaliden en van hun nabestaanden te Draohten zyn 6de algemeene jaarUJksohe vergadering gehouden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er in 1929 700 personen lid van den Bond zyn geworden. Het jaarverslag van den penningmees ter vermeldde, dat de inkomsten over 1929 hebben bedragen 5450 en de uitgaven 6038, zoodat er 81 December j.L een batig saldo was van 418. In beginsel werd op voorstel van een der leden besloten tot de oprichting van een overtijdensfonda Het bestuur werd opdracht gegeven, hieromtrent met nade re voorstellen te komen. Met op één na algemeene stemmen werd voorts nog besloten, voor den propagan dist een auto ter beschikking te stellen. POGING TOT BRANDSTICHTING TE HEERLEN. Vragen van het Kamerlid L. de Visser. Het lid der Tweede Kamer de heer L. de Visser heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat in den loop van de week van 22 tot 29 Maart j.L te Heerlen is ge arresteerd de bouwvakarbeider Jan van Beers, functionnaris van de Communis tische Party Holland, onder beschuldi ging z.g. van brandstichting ten huize van ds. G. Mol aldaar, omdat de „brand stichter" vlak btf de ontbrandbare, ech ter niet ontbrande stoffen een papier had geplaatst met het opschrift: Communis- tenwraak? 2. Is het den minister bekend, dat de omstandigheden, welke hij deze z.g. poging tot brandstichting werden gecon stateerd, sterk het vermoeden wettigen, dat hierby van provocatie moet worden gesprokep, met de klaarbtijkeiyke bedoe ling om functioimarissen van de O.P.H. in Limburg het onmogelijk te maken de actie der C.P.H. In verband met de zich verscherpende crisis in de kolenmynen en de ook daar plaats vindende oorlogsophit- singscampagne tegen de Unie der Soc. Sowjetrepublieken, verder door te voe ren? 8. Is de minister bereid, na kennis neming van deze omstandigheden te ge lasten Jan van Beers, onmiddellijk In vrij heid te stellenP „Dat schijnen dan dezelfde lui te wezen. Als je ze kent, waarde heer, benijd Ik je hun vriendschap niet", verklaarde de majoor lachend. „Waarom niet?" „Dat zal Gregg je wel vertellen", zei hy. „Die weet er allicht meer van dan ik", voegde hy er by. ,,'t Is best mogeiyk, dat het niet dezelfden blijken te wezen." „Ik heb hen voor 't eerst ontmoet, toen zy1 een pleizlertochtje ondernamen naar Algiers", zei Jack. „Later nog eens te Malta, waar zy tal van vrienden schenen te hebben. Zij hadden een stoomjacht en voeren herhaaldelijk op de Mlddellandsohe Zee." „Dan moeten het dezelfde Leithoourt's zyn, die wy bedoelen", verklaarde Char- ley. „Leithoourt sprak een .paar malen van zyn jacht, maar wy beschouwden het als een niet bestaand vaartuig, want hij praatte er altyd omheen." „Hoe is u met hetm in kennis gekomen?" vroeg ik den majoor. „Een van onze officieren inviteerde hem aan die officierstafel. Daar maakten wy kennis. Hy was een aardig, gezellig pra ter en toen hij mij dan ook uitnoodigde met helm te gaan jagen, nwn ik de invi tatie aan. Toen ik te Rannoch aankwam evenwel, viel mij één ding op, en wel, dat onder de velo gasten, welke ik daar ont~ moette, één was, dien ik kendie als een van de grootste schurken uit Londen. Hij stelde zich aan ons voor als Martin Wood- roffe, hoewel ik hem indertijd in de „Oorinthian Club" als Diok Archor had gekend. In die club werdi hij beschouwd als een schurk van de gevaarlijkste soort, als een lid van d® "baroiht® l*t«matio**le «U»r«mW4» „Toen ik hem voor 't eerst ontmoette, beweerde hij Hornby te heeten," zei ik. Ik was te Livorno en hy bevond zioh aan boord van een Jaoht, de „Lola" geheeten. Hij gaf zich voor eigenaar van dat vaar tuig uit." ,Jiy verliet Rannoch plotseling", merkte Bartlet op. „Men zeide, dat hy met Muriel was verloofd; als dat waar Is, be klaag ik het arme meisje." „Wat?" riep Durnford, van zyn stoel opspringend. „Moet die kerel inet Muriel trouwen?' „Waarom niet?" vroeg ik. Hy was doodsbleek geworden; 'doch gaf geen antwoord. „Aha die Leithoourt's inderdaad vrien den van Je zyn, Durnford, dan spijt het my erg, kerel, dat ik iets te hunnen na- deele heb gezegd," zei de majoor zich verontschuldigend!. „Maar het laatste be zoek, dat ik Leithoourt bracht, was van zóó zonderlingen aard en het gezelschap dat Ik daar ontmoette zóó gemengd, dat om je de waarheid te zeggen, de familie my zeer geheimzinnig voor kwam." „Mis^hien zyn de Leithoourt's, die wy cp het oog hebben niet dezelfde als die Jack kent", merkte ik op, teneinde allen uit de verlegenheid te helpen, waarop Durnford met een gedwongen lachje ant woordde: „Zeer waarschyniyk niet." Hy ging weer zitten en de majoor stapte vlug van het onverkwikkeiyke on derwerp af. Na nog eenige oogenhlikken over koetjes en kalfjes te hebben gepraat, verwijderden de majoor en zyn vriend zich, am «an de Inmiddels voor hen ge dekte tafel te dineeren. Be r «9 d® terug te komen, hem zoodoende de ge legenheid latend my het een en ander te vragen, indien dit in zyn bedoeling lag. Na het diner gingen wy naar het cir cus, waar wy tal van kennissen ontmoet ten en over het algemeen een tametijk genoegtijken avond doorbrachten; na afloop waarvan ik hem mede naar de „Ceoil" nam. „Je bent stil vanavond, Jaok", zei ik. ja," antwoordde hy met een zucht, „en niet zonder reden, na hetgeen Bartlett vertelde". „Hoe zoo? Was het minder aangenaam nieuws voor Je?" vroeg, ik, als wist Ik van niets. „Ja," zei hy heesch, na een korte stilte. Toen vervolgde hy: „Charley beweerde, dat je ntij meer zoudt kunnen vertellen van wat te Rannoch ls afgespeeld. Ver tel my maar alles," zei hy, ais iemand, die voorbereid ia op het ergste en allo hoop hoeft laten varen. „Wel," begon lk, „de Leithoourt's huur den Rannoch Castle, dicht by het buiten van myn ooim, by Dumfries. He kende Leithcourt en ging dikwijls met hem jagen. Op zekeren dag echter stond ik verbaasd in een der vertrekken van het kasteel, het portret te zien van een meisje, een der schoolvriendinnen van Muriel Leithoourt. Dit feit op zichzelf zo-u geen reden tot verwondering geweest zyn, doch wel wordt het je duidelijk als ik je vertel, dat ik een soortgeiyk portret destyds verscheurd op den vloer in het, salon van de „Lola" had gevonden. Je herinnert je misschien nog wel wat ik je omtrent die zonderlinge ge schiedenis heb verteld?" „Wooedeiyk," sstwww-dd» hfl. „Ga Vanaf baar vorming tot voorbij den middelbar» leeftijd, vergen de lichamelijke beproevlagea, waaraan iedere vrouw onderhevig is, veel van haar geetel es vaak veel vaa de nieren Ie ket hljondas. Eveneens hebben de nieren veel extm werk te doen voor es na de geboorte vaa kinderen m ÖJdani de overgange periode. Geen wonder derhalve, dat vrouwen vaak lijden aan rugpijn, lenden zwakte, duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwel lingen. Poster'» Rugpijn Nieren Pillen kun nen onder die omstandigheden blijken» de ervaring ven zoovele vrouwen een weldaad zija. Zfj werken uitsluitend op de nieren en blaas, en staan de nieren bij te haar 200 belangrijke taak: het filtreeren ven het bloed vaa de erin voorkomende onzuiverheden. Verkrijgbaar bij a'le drogisten ent in gissen varpakking f 1.73 p. flacon. voort. Wat deed Je?" „Niets. Ik zweeg. Toen ik evenwel hoorde, dat de kerel, die zich uitgaf «Os Woodroffe, die zich aan imjj had voor gesteld als eigenaar van de „Lola" en die ongetwyfeldi medeplichtig was geweeet aan de inbraak in het consulaat te Livor no, dat die kerel met Muriel verloofd was, toen kreeg ik argwaan." „En. „Woodroffe verdween zoodra hy mij had ontmoet Hy moest voor zaken naar Hamburg, zei men. Daarna geschiedde iets geheimzinnigs. Ongeveer anderhalve myi van het kasteel werden een man en een vrouw vermoord ln het bosch gevon den. De man was de dubbelganger van mijn vroegeren bediende Olinto. Ik geloof, dat Je dien wel eens te Livorno hebt ge zien." „Wat?l Ls Olinto vermoord?" riep Jack verbaasd, van zyn zitplaats oprijzend. „Neen. De man was zyn dubbelganger, 1 zei ik. Maar het was wel Olinto's vrouw, die vermoord werd." „Men vermoordde de vrouw -en verkeer de in de veronderstelling den man tevens uit den weg te hebben geruimd, niet waar?" vroeg hij tandenknarsend. Ik zag hoe hjj krampachtig die arm leuningen van zijn stoel omkneld hield en moeite deed uitwendig kalm te biyven. „En Martin Woodroffe is met -Muriel Leithoourt verloofd. Weet je dat zeker?" „Ja, héél zeker." „Heeft men geen vermoedens omtrent den moordenaar?" „Neen." (Werdt v»rvolgd). HILDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant 3..0. Zondagsblad f j.070', 1 0.70 f - Modeblad reap.fo.95, f ».ag, f ,.aa, f ,,35, Logse no, c't_, {/p p 6 f, Uittrave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOI& JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: flo en 412 Poat-GlrorekontJag No. 16006. 20 ct p. rtjgol (galjaxd)Ingsa ineded. (kolombreedte als redacties, tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buar)T. 1 t/u» 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 at. bij Tooruitbetallsg (adree: Bureau d. blad en met br. ouder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijaao. 4 et. De Dultsche regeering heeft een eerste overwinning behaald, doordat de drie mo ties van wantrouwen, n.1. van de sociaal democraten, van de communisten en van de nationaal-socialisten met 252 tegen 187 stemmen werden verworpen. m De kabinetscrisis In Ierland 1* opge lost. Zooals verwacht wa» is in de lersche volksvertegenwoordiging president Cos- grave als hoofd van de lersche regeering herkozen. Cosgrave zal dus het bewind voortzetten, dat hij reeds sedert 1922 in handen heeft. President Cosgrave heeft Donderdagmorgen aan gouverneur Mc. Neil zh'n herkiezing meegedeeld, waarop de gouverneur-generaal hem uitnoodigde de nieuwe regeexing te vormen. Cosgrave heeft toen zijn geheele oude kabinet ge handhaafd, waarmee de crisis tot het ver leden behoort Vraagt Uw Winkelier W pakjt D'E

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1