VIJFDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN ZATERDAG 12 APRIL 1930 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater April, op: Z 13 19.27 M 14 D 15 W 16 D 17 V 18 Z 19 20.51 22.14 23.33 6.43 1.41 ond.: 5.18 5.32 5.48 8.09 op: 5.08 5.06 5.04 5.01 4.59 4.56 4 54 oud: 18.52 18.54 18.55 18.57 8.47 21.05 9.22 21.40 9.58 22.16 10.34 22.52 18.59 11.10 23.29 19.00 .11.48 19.02 12.08 0.29 Zaterdag 12 Zondag 13 Maandag 14 April 19.20 uur. 19.22 19.24 CORRESPONDENTIE VOOR HR. „HERTOG HENDRIK". MS. Volledig gefrankeerd®, en van de daarvoor vastgestelde aanwijzing voor- slene «orrespondentie voor opvarenden aan boord van Hr. Ha. pantserschip „Hertog Hendrik" zal 18 April worden verzonden in een brievenmaal naar Horta (Aaoren). WEESINRICHTING HUISDUINEN. A.s. Woensdag ln gebmikname van twee nieuwe woningen. Nu a.s. Woensdag de twee nieuwe wo ningen voor de Weesinridhting te Huis duinen in gebruik worden genomen, vin den wij daarin aanleiding eens vooraf iets omtrent deze inrichting te vertellen, waarbij wij tevens een wandeling zullen maken door de gebouwen. Het is mis schien niet algemeen bekend, wat deze weesinridhting, die in 1900 werd gesticht, eigenlijk is. De naam „weesinridhting" is thans, na de nieuwe kinderwetten van mi nister Cort van der Linden, niet geheel juist meer. Oorspronkelijk waren de drie gebouwen, die wp alle te Huisduinen na tuurlijk wel kennen, bedoeld als inrich tingen voor weezen, halfweezen, verwaar loosde en onverzorgde kinderen. Wie er der toezicht. Balkons geven een mooi uit naast de thans ontstane op de plaats, waar nu nog het oude Tillenhof staat, dat dan afgebroken wordt. Het behoeft geen be toog. dat het aspect hier door deze nieuwe woningen aanmerkelijk is verfraaid; de gemeente heeft het hare er toe bijgedra gen door bestrating van dit gedeelte duinweg. Reeds is de zich voor het com plex bevindende muur doorgetrokken langs Tillenhof. Behalve met den bouw en het toezicht belast de regeering zich ook met de finan cieel e controle. Hiervoor worden op ongo- regelde tijden steekproeven genomen. Dat deze regeeringsbijdrage nog wel van be lang is, blijkt hieruit, dat thans ongeveer 14 a 15.000 jaarlijks aan subsidia wordt ontvangen. Het meisjesgebouw heeft «en opper vlakte van 12 x 15 M., het kindertehuis van 9 x 15 M. Beide zijn door een over dekte gang met elkander verbonden, die aan beide zijden afsluitbaar id, zoodat de beide woningen kunnen worden geïso leerd. In het meisjeshuis verblijven 20 meisjes van schoolplichtigen leeftijd en daarboven; het kindertehuis huisvest 10 jongens en meisjes beneden den schooi plichtigen leeftijd. Achter de woningen is een ruim speelterrein, 25 M. breed en diep; de onmiddellijke nabijheid van een dennenboschje hier maakt het hier tot een gezellig terrein. Daar dit op het oosten ligt, hebben de kinderen weinig hinder van de hier domineerende westenwinden. Tot zoover deze algemeen® bizonder- hederu Beschrijving van de gebouwen. Door den hoofdingang van het meisjes huis komt men in een vestibule en een trappenhuis. Links hiervan zijn twee rui me huiskamers, die op het oogenblik nog niet gemeubileerd waren, doch die een indruk geven van strengen eenvoud, prac- tisdhe inrichting, licht en gezelligheid. De tuimelramen, die hier zijn aangebracht, zijn 'op praotiacha wijze afgesloten met gaas, zoodat muggen en vliegen, die hier aan den zeekant veelvuldig voorkomen, geen toegang hebben. Behalve de hoofd' lamp zijn nog een viertal kleine lampjes aangebracht van een vroolijk gekleurd glas, die eveneens een prettigen indruk geven. Een viertal kasten zijn aange bracht voor de kinderen. In de gang bevindt zich een vaste waschtafel met tuimelbol voor zeep, ver der een keuken met bijkeuken (voor de wasch enz.), alles zeer eenvoudig, maar practisch. Er is een wasohgelegenheid met warme en koude douche, ook een linnen kamer, want alles wordt zooveel mogelijk in de inrichting zelve vervaardigd en her steld. Tenslotte is er nog de kamer voor de juffrouw, die het toezicht houdt. Op de bovenverdieping vinden we twee slaapzalen met op de gang wasohgelegen- heden. In de kamer van de juffrouw zijn met glas en gaas afgeschoten openingen aangebracht, waardoor zij ten allen tijde zien en hooren kan wat op deze slaapzalen gebeurt. De meisjes zijn dus nimmer zon- SPOORSTRAAT 126 - TEL. 370. Onze confectie past als maatwerk, terwijl ons maatwerk iets aparts is duyn, het sanitair door de firma Tan Wil ligen. in de jaren 19001912 verpleegd werden, waren in hoofdzaak „Pro Jnventute"- klantjes. 1913 heeft in dit opzicht veran dering gebracht, omdat toen de Kinder wetten in werking traden, en de inrich ting zich aansloot bij de regeering. Sedert dat jaar behoort Huisduinen tot de zoo genaamde „aangeschakelde gestichten", d.w.z. er worden Voogdijkinderen opge nomen. Natuurlijk geniet de instelling als zoodanig rijkssubsidie, maar dat subsidie is steeds beneden den kostprijs, zoodat de openbare liefdadigheid moet bijspringen om de exploitatie mogelijk te maken. Dat dit aldus is geregeld, geschiedde opzette lijk om het instituut dezer openbare lief dadigheid niet te dooden. Daar de oude woningen bouwvallig werden, zijn thans een tweetal nieuwe huizen gebouwd, in overeenstemming met de eischen van de regeering. Beide woningen, een meisjeshuis en een huis voor de kleintjes, zijn dan ook door de regeering na afbouw geïnspecteerd en goedgekeurd. Het derde huis, voor de jon gens, zal te gelegenertjjd gebouwd worden zicht op het duinlandschap. Elk kind heeft de beschikking over een kastje voor het opbergen van lijfgoederen. Behalve de ge wone verlichting, is hier ook aangebracht een naohtbrander. Regeeringseisch was voorts het aanbren gen van een kamertje voor „afzondering", een zachtere naam voor straf of ook wel provoost. Een tweetal kamertjes voor zie ken zijn er voorts. Op de tweede verdieping vinden we twee groote zolders, heerlijk speelterrein voor de kinderen bij slecht weer, en ver der zeer veel bergruimte biedend. In het kinderhuis is de indeeling vrij wel dezelfde, slechts heeft men hier geen verdieping en zijn natuurlijk de afmetin gen kleiner van W. O.'s en derg. Op alle gangen en portalen is op flinke hoogte een betegeling aangebracht, teneinde be schadiging of vuil worden der muren te voorkomen. Vermelden wij tenslotte nog, dat de woningen zijn gebouwd door den heer S. Krijnen, aannemer Steeman. Het schilder werk is verzorgd door de firma Hooger- VLIEGONGELUK IN HET MALZWIN. Donderdagmiddag was de sergeant monteur Ardewijn, leerling-vlieger, met «en W. A.-vliegtuig van het vliegkamp „de Mok" aan het oefenen voor doellan- uhjg) bij een boei in het Malzwin. Door onbekende oorzaak is het vliegtuig plot seling van een hoogte van 20 M. afge gleden en met de drijvers dwars op het water gekomen. De drijvers werden ver nield en het toestel verloor daardoor zijn drijfvermogcn en begon te zinken. De be- i 6ri ongedeerd was, schoot licht- Kogels af en deze werden op „de Mok" op- Goed! afgeloopen. gemerkt. Oogenblikkelijk snelde de raoe- boot van het vliegkamp te hulp en zij kwam juist op tijd om het vliegtuig naar ondiep water te sleepen. Met een prauw van het vliegkamp „de Kooy" en eenige motorbooten van „de Mok" is het vlieg tuig om half zeven naar „de Mok" ge sleept. Het toestel is tamelijk beschadigd, doch de motor is behouden. De foto hieronder toont het veronge lukte vliegtuig, waarvan die vleugels afge zaagd moesten worden om het op de prauw te krijgen. Belangstellenden worden uitgenoodigd tot bezichtiging van de huizen op Zondag, Maandag en Dinsdag ajs. 11 uur des mor gens. Zooals hoven vermeld is, zullen Woensdag 16 dezer de woningen in ge bruik worden genomen; tevens zal dan het 30-jarig bestaan der instelling worden herdacht, alsmede het feit, dat de heer G, A. Niessink 30 jaar directeur daarvan is. OUDERAVOND SCHOOL 10. Men schrijft ons: Donderdagavond werd in School No. 10 aan de Vischmarkt een ouderavond go- houden. De voorzitter der oudercommis sie, de heer L. Boerkoop, heette de aan wezigen welkom, waarna het hoofd der school, de heer van der Horst, 't doel van den avond uiteenzette. Daarna was 't woord aan den heer C. lest, hoofd der school voor buitengewoon onderwijs, die op boeiende wijze interessante mededee- lingen deed over 't onderwijs aan 't ach terlijke kind en de resultaten daarvan liet zien. Veel verkeerde opvattingen omtrent dat onderwijs zijn door deze voorlichtin gen weggenomen. Met een hartelijk dank woord aan den inleider werd de bijeen komst gesloten en hadden de ouders, die slechts zeer gering in aantal waren, ge legenheid de belangen van hun kinderen te bespreken. De chef der afd. Onderwijs, de heer L. J. Daalder, woonde de vergadering bij. In 1920 werden de ouderavonden in de Wet vastgelegd. Thans, na 10 jaar, is de belangstelling ervoor nog buitengewoon gering. HANDELSSCHOOL-VEREENIGING. Een aardige avond Donderdagavond had de reeds meerdere malen aangekondigde uitvoering plaats, welke de Handelssclhoolvereeniging aan het Comité voor het Reddingsmonumenö had aangeboden, en het is, wij: willen dit aanstonds oonstateeren, een aardige, goedgeslaagde avond geworden. Wel had het publiek in grooteren getale aanwezig behooren te zijn, maar dit is een zaak, die de menschen zelf aangaat. Prijzen van 60 en 40 cents voor een entrée tellen in het tegenwoordig budget, zelfs van arbeiders gezinnen, niet meer mee, en het feit, dat de zaai slechts halfvol was, moet wel tot de conclusie leiden, dat men niets voelt voor een symbolische hulde aan onze red ders en evenmin voor een verfraaiing van de stad door middel van een decoratief monument. Wij zouden er onder deze om standigheden haast toe komen het Comité, dat zich beijvert gelden bijeen te brengen, dan maar te adviseeren in vredesnaam het monument in den Haag of Rotterdam te plaatsen, waar wel enthousiasme is voor het bijeenbrengen van gelden. Intusschen, wij hebben voorloopig ons alleen bezig te houden met de uitvoe ring, die de leerlingen der Handelsschool voor dit doel hadden aangeboden, en die den aanwezigen een uiterst genoeglijken avond heeft bezorgd. De jongens en meis jes hadden het oog laten vallen op Frede- rik van Eeden's „De Student thuis" en dit jeugdwerk van Van Eeden was bij: uitstek geschikt om door de jeugd te worden op gevoerd. Het was geestig, af en toe uit bundig, fijn sarcastisch, en nimmer plat of ordinair. Het eerste bedrijf: de studentenkamer, waar de „Dynamietclub" zit te fuiven, mooht wellicht in meerdere mate het groote publiek amuseeren te meer, daar de jeugdige artisten met hart en ziel zich aan hun spel overgaven het tweede be drijf vooral bood kostelijke tooneeltjes. Om te beginnen het ganzenbord, waar aan de familie van Til verslaafd is, dan de gansche sfeer van dit oer-Hollandsche, oer-degelijke huishouden, door den jeug digen Van Eeden zoo buitengewoon raak en geestig getypeerd. De jongelui van de Handelsschool had den hun vreugde aan de opvoering van dit jolige stuk, en dat zij zich daaraan met hart en ziel gaven, is geen geringe ver dienste. Van de dames was vooral mevr. Van Til een snoezige mama, niet het minst om de wijze waarop zij wist te hui len, en ook papa Van Til zag er, met zijn grijze pruik en zijn sikje, eoht vaderlijk uit. Nanda Schippers vertolkte twee ver schillende rollen van dienstmeisjo, en zij was het die later ook de fopperij uit bracht door de uniform waarmee Frans naar Atjeh wilde drossen, als een schut- tersuniform te identificeeren. De vraag mag worden gesteld of de jongelui wel wisten wat een schutter was, want dit dap peren-instituut is sinds verscheidene jaren verdwenen uit onze samenleving. Aan de opvoering van dit blijspel was een uitvoering voorafgegaan van het H.S. V.-strijkje, dat gezamenlijk een tweetal marschen van Blankenburg vertolkte, maar welks leden zich ook afzonderlijk deden hooren. Zoo gaf de heer K. Boon op zeer verdienstelijke wijze een tweetal vioolsolo's en de heer Van Praag, die ook de begeleiding had, ontpopte zich als een goed pianist. Het was ook de heer Van Praag, die den aanwezigen het welkom toeriep en mededeelde, dat een dag of tien geleden het denkbeeld was geopperd de in beslotex kring gegeven uitvoering te keu- kal em voor ket bekende doel. De keer De Vries, leeraar gymnastiek, belastte rich met de regie en leiding van een en ander. Na afloop betrad de burgemeester, de heer Driessen, het podium om den jonge lui dank te zeggen voor hun vriendelijk aanbod. Ook bracht de spr. dank aan den regisseur, die zooveel tijd aan de uitvoe ring besteedde, aan den heer Zuidervliet, directeur der sohool, en aan de Casino directie, die op zoo royale wijze heeft medegewerkt. Bovendien, zoo zeide de burgemeester, het spel van dien aard,, dat ze er mee voor den dag kunnen komen. Een kwalificatie, waarmede stellig de ge- heele zaal het eens was, daar men zich uitstekend heeft geamuseerd. Ondanks het vrij uitgebreide program ma, was de uitvoering nbg tijdig afgeloo pen, zoodat te elfder ure aan het bal kon worden begonnen. NOGMAALS DE OPENBARE LEESZAAL. De Jaarvergadering der Instel ling. Een paar leden hebben hun contributie verhoogd. Wie volgt dit goedé voorbeeld? Gisterenavond werd ini het gebouw der Leeszaal in de Breewaterstraat de jaaor- ljjksche algemeene vergadering gehouden, welke, hoewel drukker bezocht dan an ders, zich toch niet in groote belangstel ling van de zijde der leden mocht ver heugen. De Voorzitter, dr. Ketner, dit con- stateerend, merkt op, dat aan de convo ceering van deze vergadering aan de leden is individueel het jaarverslag met uitnoodiging toegezonden veel kosten en moeite zijn besteed, welke niet even redig zijn aan het bezoek. Intusschen zijn de uitvoerige artikelen van den heer Brouwer in de Held. Courant niet zonder resultaat geweest, want een paar leden hebben naar aanleiding hiervan hun con tributie verhoogd Moge dit voorbeeld na volging vinden! Verscheidene leden hebben bericht van verhindering gezonden. Van den Bond v. M. M. Personeel is een schrijven ingekomen, dat als gedele geerde van dien Bond is benoemd, in de plaats van den heer Van der Gein de heer D. v. d. Waal, Emmastraat 42. De heer Wimimers, lid Dag. Bestuur, heeft wegens gezondheidsredenen gemeend deze functie te moeten neerleggen; verder is ingekomen een schrijven van den heer J. Korver, die wegens hoogen leeftijd zijn functie als lid Alg. Best. neerlegt. De Voorzitter memoreert de thans heengegane leden van het bestuur. De heer Smeets is overleden; de heeren dr. Redeke en Storm zijn naar elders ver trokken. In 't bizonder wil spr. hier de werkzaamheid van den heer Storm her denken, lid dag. bestuur en van de oprich ting af werkzaam. Toen in 1912 de vereeniging geconsti tueerd werd, geschiedde dat nadat er een drievoudig initiatief was voorafgegaan, n.1. een van het Departement tot Nut van 't Algemeen, een van dien Bond' van Ned. Onderwijzers en een van den heer Storm. Deze laatste heeft sedert veel belangstel ling getoond voor de Leeszaal. Nadat de notulen der vorige algemeene vergadering waren gelezen en vastgesteld, komen in behandeling de diverse jaarver slagen, die geen aanleiding gaven tot be langrijke opmerkingen. De finantieele commissie brengt rapport uit over het onderzoek der rekening en adviseert tot goedkeuring en decharge van den pen ningmeester. Enkele inlichtingen worden gevraagd. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn: dr. C. H. Ketner, voorzitter; Th. O. W. van Mierlo; Mevr. E. van Urk—Zwanenburg; P. C. de Boer; C. M. Wimmens, lid dag. best., van welke, zooals gezegd, laatstge noemde zich niet weder herkiesbaar stelt. De anderen worden met 14 stemmen van de 16 herbenoemd; in de vacature Wim- mers wordt gekozen da P. H. Borgers, Herst. Evang. Luth. predikant met 8 stem men. De heer Lever krijgt 5 stemmen. In de vacature Storm wordt met 11 stemmen gekozen de heer Lever, tegen 4 op den heer Bos. Ds. Borgers, nu herkozen voor den heer Wimimers, treedt af in 1933; de heer Le ver (vacature-Storm) in 1931. De heer Marinus zou, gezien de slechte opkomst hedenavond, de proef niet willen voortzetten. De heer Brouwer vindt daarentegen de opkomst, vergeleken bij andere jaren, buitengewoon go-ed. Nog nooit hebben wij 16 personen bijeen gehadi. De heer Slingervoet Ramondt v:raagt naar de kosten van zoo'n alge meene convocatie. Mejuffrouw Van der Graaafl ant woordt: 15 k 20 plus het meerdere werk van schrijven, cyclostileeren, enz. met Op alle eventueele spoed-reparatlSn kan gewacht worden ©.R.E.S.- en Rublin-herstellingen. Schoenen verven in alle kleuren, gegarandeerd goed. Modernste Elee. Schoenreparatlefabriek en Sohoenhandsi (Tel. 606) Braklieveldweg 114, Tuindorp, PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Ned. Herv. Gein. (Nw. Kerk, Weststraat). 's Morgens 10.80 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Doop: Bevestiging Adel borsten. - Onderwerp: Jezus, onze Koning» Ned. Herv. Gent (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10 uur, Ds. R. C. W. J. Hoek.. Bevestiging van nieuwe leden Gerei. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Db. E. de Jong, van Bellingwolde. Gerei. Kerk (Hulpkerkd. Okr. Mil. Tekiüa, 'e Morgens 10 uur, Ds. E. de Jong 'b Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 5.80 u., de heer N. v. d. Kraats. Chr Gerei. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur, Prof. J. J. v. d. Schuit van Apeldoor» Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Bevestiging van nieuwe leden. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Doopsbediening Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, ln de Westerkerk, Ds. R. C. W. J. Hoek. Bevestiging van lidmaten. 's Avonds 5.30 uur, in Geb. Palmatr., Ds. R. O. W. J. Hoek. Lijdens-predikatie Leger des Heils. 's Morgens 10 uur, Helligingsdienst, tevens inzegening van Jong-Soldaten 's Middags 8.80 uur, Qpenluohtmee- ting (Plantsoen) 's Av. 7.30u.,Verlössingssamenkomst. Spreker Ensign G. Claeijs HUISDUINEN. Ned. Herr. Gem. Geen dienst- JULIANADOBP. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u.,'Ds. E. R. Damsté Bevestiging van nieuwe leden. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer J. Sevensma van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur Ds. Vorstman Bevestiging van nieuwe leden. Geref. Kerk. 's Morgens 10 u. en 's middags 2.80 u., Ds. Bouma van Dirkshorn. CALLANT80OG Zendingsgebeow „Ster der Hope". Dinsdagavond 7 80 uur, de heer J. Sevensma van Amsterdam. WIERINGEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Bevestiging van lidmaten. Ned. Herv. Gem. (Oosteriand). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Avondmaalsviering Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Heef). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Gebouw „Land In zicht" (Den Oever), 's Morgens 10 uur, R. O. Franck, Hulpprediker Gerei. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags I u., Ds. A. van Leer, van Oosterend (T.) Voor- en namiddags busdiensten van af den Poelweg Westerland. Doopsgezinde Gem. (Hippolytushoef) 's Morgens 10 uur, Ds. van Calcar van Beverwijk De heer Koning vindt het wensche- lijk de proef te herhalen, 't Is het eenige contact dat de Leeszaal met de leden rechtstreeks heeft In stemming gebracht wordt het voor stel om de proef te herhalen verworpen met 97 stemmen. De beer Marinus wijst op het feit, dat over 7 jaar de Leeszaal haar 25-jarig bestaan herdenkt. Spr. zou dit feit gaarne vieren in een nieuwe leerzaal en stelt voor een commissie te benoemen, die het vol gend jaar teens rapport kan uitbrengen over de beste wilze om gelden voor dit doel in te zamelen. Aangenomen met 2 stommen blanco. Desgevraagd1 verklaart de heer Brouwer wel met den heer Marinus besprekingen hieromtrent te willen houden. De heer Engelmann zal' eveneens uitgenoodigd worden zitting in deze commissie t? nemen. Financieele oommissie. Hiervoor worden benoemd de heeren Tuk, Koning en v. d. Graaf; tot plaatsverv. leden de heeren Marinus, v. d. Poll en Slingervoet Ra- mondt. De beer Tuk bespreekt een tijdschrift, dat wel op de leestafel lag, maar niet was gecatalogiseerd. Zal wgjden ondje"zocht. De heer Kraak heeft met aandacht de artikelen van den heer Brouwer in de Held. Courant gevolgd en zich afgevraagd waardoor onze Leeszaal zoo weinig leden telt. Spr. deelt uit zjjn vakbond den modernen rijm ervaringen mee. Kam bleek btj ULVcaag, dat da» T Op* en ondergang van Zon en Maan n tijd van hoogwater (Texel). 6.08 6.38 7.17 voor Lloht op alle voertuigen i C.V.TRIET, Rondvraag. De Voorzitter merkt op, dat ten vorigen jare besloten is een proef te nemen met het rondzenden, in dividueel, van jaarverslag en oproep voor de vergadering, in de hoop daardoor meer bezoek op de vergadering te krijgen. Spr. zou gaarne vernemen of men meening is, dat die proef als geslaagd moet wor den beschouwd. Sehoenen- reparatle Spek Ago gelijmde Genaaide moton. Houtgepende Rubberleer BIJ CORN. C. DITO, ZONDAG 13 APRIL

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 17