Laatste berichten. Van Ewijcksluis. Schagen. Wieringen. B. en W. kunnen zich, evenals de com missaris van politie, met de strekking van het verzoek in haar algemeenheid vereeni gen en achten het daarom wel gewenecht, dat de algemeene politieverordening dien overeenkomstig wordt aangevuld. Evenwel geven zij er de voorkeur aan dat niet alleen een verbod ten aanzien van bier wordt ge troffen, maar dat het verbod zich zal uit strekken over alle alcoholhoudende dran ken, andere dan sterken drank. In zijn advies deelt de commissaris van politie tevens mede, dat hij het zeer ge- wenscht acht, dat het venten met waren op het strand wordt verboden, omdat tenge volge daarvan de strandt)ezoekere niet tel kens meer zullen worden gehinderd door ventende personen. iB. en W. achten ook het treffen van een dergelijk verbod gewenscht, omdat dit mede ten goede zal komen aan den naam van Huisduinen als badplaats. Het moet vooral voor vreemdelingen, diie eenigen tijd aan ons strand doorbrengen, zeer onaange naam zjjn ieder willekeurig oogenblik las tig te worden gevallen door de hierbe- doelde venters. In dit verband vestigen B. en W. er evenwel 's Raads aandacht op, dat de exploitanten van de zoogenaamde verver- schingsstalletj es en -tenten langs het. strand niet door het bedoeld wenschelijk geachte verbod zullen worden 'getroffen, zoodat de strandbezoekers volop gelegen heid zullen blijven behouden om zich ter plaatse gemakkeliik van allerlei versna peringen te voorzien. (Het artikel zal dan in het algemeen het venten, tenzij met schriftelijke vergun ning van ons College, in de gemeente ver bieden. Tenslotte zal ingevolge verzoek van den Commissaris der Koningin in de Alge meene Politieverordening een bepaling opgenomen worden, waarbij strafbaar worden gesteld de houders van handekar ren, die niet voldoen aan het hun door of vanwege B. en W. schriftelijk gegeven bevel om hun karren met honden en tui gen en met geleide op de in het bevel aangegeven plaats en tijd ter keuring aanwezig te doen zijn. De Commissaris der Koningin acht een dergelijke strafbe paling noodig voor een goede en doeltref fende uitvoering van de Trekhondenwet en haar uitvoeringsvoorschriften. Aanvankelijk waren B. en W. van plan, om de hierboven genoemde wijzigingen te verwerken in een geheel nieuw ontwerp- algemeene politieverordening, aan welk plan wegens tijdgebrek geen uitvoering kon worden gegeven. Nochtans hopen B. en W. binnen 'korten tijd een nieuwe po litieverordening in ontwerp bij den Raad te kunnen indienen. De thans voorgestelde wijzigingen wor den aan den Raad ter goedkeuring voor gelegd. Aanleggen gedeelte straat De aannemer N. P. Krul alhier verzoekt de Wachtsteraat te mogen verlengen over het aan hem in eigendom behoorende per ceel. Adressant is bereid om de aan te leggen straat na haar voltooiing gratis aan de gemeente in eigendom over te dragen, onder voorwaarde evenwel dat de benoo- digde gas-, water- en electriciteitsgelei- dingen door en voor rekening van de ge meente zuilen' worden aangebracht Krul heeft bovengenoemd verzoek inge diend met de bedoeling om, bij inwilliging daarvan, aan de nieuwe straat een aantal huizen te bouwen. Tegen inwilliging van. het verzoek tot het verlengen van de Waohtstraat hebben B. en W. geen bezwaar. En dit temeer niet nu Krul op een dezerzijdsche vraag heeft verklaard de zich ter plaatse bevindende Leeuwsteeg, waardoor geregeld een vrij druk verkeer is, op zijn kosten te ver broeden. Op Krul's bereidverklaring om de nieu we straat gratis aan de gemeente in eigen dom over te dragen meenen B. en W. eerst verder te kunnen ingaan, wanneer hij de straat geheel ten genoege van den technisohen dienst zal hebben opgeleverd, zoodat wij ons voornemen u met betrek king tot dit punt t.z.t. een voorstel te doen toekomen. Aldus B. en W. Thans geven wij u, op grond van het bovenstaande en onder verwijzing naar den Inhoud van de desbetreffende stuk ken, slechts in overweging om Krul te machtigen tot de onderwerpelijke ver lenging van de Wacht straat over te gaan. Speeltuin Tuindorp. Door de Speeltuinvereeniging „Tuin dorp alhier wordt aan den Raad het ver zoek gericht tot beschikbaarstelling van een terrein voor en tot inrichting daarvan als speeltuin. B. en W. zeggen hierom- trent i Hoewel wij ons een zoodanigen tuin aanvankelijk dachten aan den Singel nl. tusschen de Breestraat en de Laan, kwam het ons bij nader Inzien beter voor om een speeltuin te vestigen in het Tuindorp in welker omgeving wij de aanwezigheid van een speeltuin momenteel meer nood zakelijk achten. Bij een bij ons College Ingediend stra tenplan nabij het Tuindorp is, waar de onderhavige zaak toen juist aanhangig was, met 'n eventueele beschikbaarstelling van een terrein reeds rekening gehouden groot ongeveer 3500 Ms. Met het bestuur der Speeltuinvereeni ging heeft het betrokken lid van ons Col lége een bespreking gehad, waarbij bleek, dat men, naast een paar zandbakken, de inrichting van het terrein meer aan het Q&el beantwoord zou achten, wanneer zij van gemeentewege werd aangevuld met andere speelwerktuigen, als: een klimstelling met palen of klim- touwen; vier schommelbakken; •en rekstok en twee ringen; vier hobbelpaarden; v een glijbaan; aanleg waterleiding met put en drink- fontedn, van welk een en ander de koeten zijn geraamd op 1000. Wij hebben overlegging gevraagd van een aantal stukken, waaruit wij ons eenlg denkbeeld zouden kunnen vormen omtrent de toekomstige linancieele positie der Vereeniging. Uiteraard berusten de gegeven®, die ons bij schrijven van 24 Maart 1930 door het bestuur werden verstrekt, op ramin gen, wijl het bestuur zelf nog niet positief weet hoe de financieele positie der Veree niging zioh in de toekomst za) ontwik kelen. Met de voor het jaar 1931 overgelegde begrooting, die in ontvangst een bedrag van 1100 vermeldt aan contributie van leden en subsidie's van een aantal Veree- nigingen en een gelijk bedrag aan uit gaven kunnen wij ons vereenigen. Immers, het zal momenteel niet anders kunnen, of voor het eerste jaar zullen de exploitatie-uitkomsten moeten worden af gewacht, alvorens men zich eenig denk beeld over de financieele ontwikkeling der ereeniging kan vormen. Daarom meenen wij met een vergoeding van 100 voor het jaar 1931 genoegen te kunnen nemen, met dien verstande, dat voor volgende jaren, aan de hand van de financieele uitkomsten over elk jaar, na der zal moeten worden uitgemaakt in hoe verre wijziging van dit bedrag mogelijk is. Wij hebben hieromtrent het advies in gewonnen van de Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf, die zich met een vergoeding voor 1931 van 100 kan ver eenigen, en daarbij tevens in overweging heeft om de inrichting tot speeltuin van het terrein aan den Singel aan te houden totdat gebleken is, dat aan de aanwezig- beid van een zoodanigen tuin daar ter plaatse behoefte bestaat. Wij gaan daarmede accoord en stellen u mitsdien voor in den geest, als hier boven is omschreven, met dien verstande, dat de kosten van aanleg van den tuin voor gelijke deelen ten laste komen van de gemeente en van het Grondbedrijf. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoren over de maand Maart 1930. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f76.238,89 en terug betaald f 76.822,61, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 583,72. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 62. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 1600.en afgeschreven f 8050.Derhalve minder in- dan afge schreven f 6450.Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 0. NÜTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Maart 1930. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 207.106,34 en terugbetaald f 173.628,73. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 33.477,61. Gedurende het tijdvak 1 Januari31 Maart in dit jaar werd in het geheel ingelegd f 588.742,63 en terugbetaald f 513.909,76, zoodat in dit tijdperk meer werd ingelegd dan terugbetaald f 74.832,87. Hetaantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Maart 126. In het tijdperk 1 Januari31 Maart van dit jaar werden totaal 413 nieuwe spaar boekjes uitgegeven. De lediging in den loop van Maart van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 2.742,42 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Januari31 Maart van dit jaar werd totaal in de busjes f 8.864,03 bespaard. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Het standlpuut van de V.A.R.A. Hilversum, 12 April. In een gisteren belegde persconferentie heeft het bestuur van die V.A.R.A. zijn standpunt uiteen gezet inzake de verdeeling van den zend tijd en tevens een uieenzetting „gegeven van de organisatie en de werkwijze van de V.A.R.A., mede als toelichting op het morgen te Den Haag te houden Demon stratief Congres van deze organisatie. De V.A.R.A. werd opgericht op 1 No vember 1925 en telde toen 500 leden. Thans telt de V.A.R.A., na vier-en-een- half jaar, ruim 85.000 leden. Daarvan zijn 2500 als adspiranit-leden te beschouwen. De V.A.R.A. heeft ongeveer 800 afdee- lingen, verdeeld over het geheele land. Doordat de V.A.R.A.-leden voor het groot ste deel tot de Arbeidende klasse behooren en slechts over bescheiden middelen be schikken om zich het radio-genot te ver schaffen, vormt de technische voorziening van haar leden een belangrijk deel van de taak van de V.A.R.A. en is het organisee- ren van bouwcursussen, waar reeds hon derdtallen toestellen gebouwd zijn, een der belangrijkste werkzaamheden der af- deelingen. De vorige Minister van Buitera Landsche Zaken stelde de V.A.R.A. een spoedige definitieve regeling van den' zendtijd in uitzicht, dooh deze is tot nog toe uitge bleven, en het bestuur van de V.A.R.A. sprak de meening uit, dat haar ledental en de middelen, waarover de V.A.R.A. be st hikt, haar geen genoegen meer kan doen nemen met de huidige zendtijd-verdeellng. Bij den groei van de V.A.R.A. werd ech ter de behoeite aan een eigen en beter- •geoutilleerde studio steeds nijpender, en in Deeember 1928 wsrd het gebouw be trokken aan de Heuvellaan te Hilversum, waarin een studio werd lr. 'cht, die volgens het V.A.R.A.-bestuur de best ge outilleerde en meest moderne studio ln Nederland is. Het bestuur «telde daarop de aanwezigen ln de gelegenheid door een rondgang door het gebouw de inrichting in oogensdhouw te nemen. Thans Is men bezig met de voorbereiding van den bouw van een zeer groote studio in den tuin van het gebouw, welke nieuwe studio zal die nen voor het uitzenden van oonoerten van groote symphonlsche orkesten. LANTAARNPAAL OP 'T KONINGSPLEIN. Lantaarnpaal op 't Koningsplein, Wat sta je daar toch reuze fijn, Precies in 't midden zou ik zeggen, Want tien man was aan 't overleggen Of je beslist zoo goed daar stond. De auto's rijfden om je rond, Een -diender komt straks bij je waken, Opdat geen Ford je kan genaken, Neen, dat verkiest men- niet, dien hoon, Want jij staat daar als op een troon. Al ben je 'n verveloos mirakel, Men kreeg om jou beslist spectakel. De marktkooplui die zijn jouw vrienden, Electriciens zijn jouw bedienden, Een vijand ben je, -dat is waar, Van 'n minnekoozen'd menschenpaar. Wanneer je op -dijk stond kan je g'looven, Dan zou men gauw je lampje -dooven, Daarom sta jij op 't Koningplein, Het is maar voor den schijn. JAN MENS. fiSN ONGELUK. Door het wegdek gezakt Toen Donderdagmiddag een tweetal zwaarg-eladen bietenwagens van den heer R. Meeldijk uit Breezand den duiker pas seerden, welke van-uit het Oude Veer on der de Van Ewiicksvaart era, den Van Ewijcksvaartweg door de verbinding met ue gemaalkolk van 't stoomgemaal vormt, zakte eensklaps één der wielen door het wegdek, waaronder zich eene groote holle ruimte vertoonde. Hoewel dit ongeval op zichzelf goed afliep, bleek toch de omvang van het zich onder het wegdek bevindende gat zoodanig 'te zijn, dat oramiddellij'k moest woraien overgegaan tot het omleg gen van het verkeer voorloopi'g langs ue zijde van den weg. De 'holte had namelijk eene diepte van bijna drie meter, terwijl de middellijn van het gat eveneens deze afmeting nadert. Slechts het vaste weg dek was daar nog koepelvormig overheen blijven staan. Men vermoedt, dat zich in den zijwand van den duiker een lek be vindt, waardoor de grond, welke tevoren deze ruimte heeft gevuld, geleidelijk ver dwenen is. Lekkage was echter tevoren niet geconstateerd. Vrijdag heeit men over den vlak hier naast liggenden duikermorad (van den duiker uit de Van Ewijkcksvaart naar de gemaalkolk) eene stevige noodbrug ge slagen, die om 6 uur 's avonds in gebruik kon worden genomen en waarlangs thans het verkeer zal plaats hebben. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Daar is een tijd geweest, dat Italië in ons land minder gezien was, dan thans het geval is. Het was in de tijden, toen de Italiaansche politiek predikte: „Het doei heiligt de middelen." En door den over wegenden invloed, dien Spanje in 't Vati- caansche schiereiland bezet, moesten wij die leus maar al te vaak gevoelen. Geluk kig is op dat gebied veel anders gewor den en als Italië op onze markten komt als koopman, dan is hij steeds welkom. Het is vooral Mussolini, die deze omme keer bij ons teweeg heeft gebracht. Deze dictator heeft nadat hij Italië bevrijd heeft van een jaarlijksohen tarwe invoer van 4000 millioen kilo, zich ook ten doel gesteld heeft Italië een voldoenden vee stapel te verschaffen. De veestapel die het schiereiland bezit is volgens den minister lang niet voldoende. In het beste deel van 't land, Lombardije zijn 45 a 46 stuks run deren op den vierkanten kilometer in bet zuiden en op Sicilië 6 a 7 stuks, 't Blijft er niet bij praten: in 1929 werden er 103.534 runderen ingevoerd, in 1928 116.526, dodh in 1927 slechts 45.806. Daar Mussolini zioh van de goede eigenschap pen van ons vee, en vooral van het Friesohe, heeft laten overtuigen, gaat er tegenwoordig geen markt te Leeuwarden voorbij of er wordt voor Italië gekocht. MARKTOVERZICHT VAN DONDERDAG 10 APRIL. Voor deq gebruiksveehandel een zelfde macht als de vorige week, dus geen ver laging in prijs, de handel was voor do weidekoeien duur, en er werd meer ge vraagd dan van de melkkoeien, misschien wel door de lagere melkprijzen. Hoogste markt geldekoeien f 860.kalfkoeien, die nogal aardig waren aangevoerd, hoogste markt f 390.Over't algemeen was er niet zooveel aanvoer, daar wi gisteren reeds de Paaschtentoonstelling; hadden en vooral wat het slachtvee be treft.door de meesten wel al was aange kocht. De slachtveehandel was goed en tamelijk duur, hoogste markt f870.de prijs wijst wel uit dat de aanvoer niel van eerste kwaliteit was. Er waren eenige paarden aangevoerd, handel matig, hoog ste markt f 250.Voor de nuchtere kalveren een zeer goede aanvoer, bijna weer 400 stuks, hoogste markt f 20. de prijs was algemeen iets terug geloopen Voor de wolveemarkt een stuggi- slappe markt, met lagere prijzen voorden export wordt wel gekocht, maar voor lage prijzen, hoogste markt f 88.voor de over- houders. Voor de vette varkens een eleehte en lagere markt, de aanvoer was niet groot en als hoogste markt werd 86 ct. p. pond besteed. De handel sloeg ook terug op de magere varkens en biggen, voor de ma gere varkens als hoogste markt f 50. voor de biggen een hoogBte markt van f 88.—. KERMISSEN. Ip 1930 zal op de voornaamste plaatsen van Holland's Noorden de kermis gehou den worden ais volgt: Alkmaar 28 Augustus, Barsingerhorn 10 Augustus, Den Burg (Texel) 80 Juni, Burgerbrug 28 September, Callantsoog 7 September, Dirkshorn 15 September, Heerhugowaard 15, 16 en 17 Juni, Den Helder 7 Juli, Hoogwoud 29 Juni, Hoorn 10 Augustus, Kolhorn 21 September, Koe dijk 21- September, St Maarten 7 Septem ber, St. Maartensbrug 5 October, Nieuwe Niedorp 8 Juni, Oude Niedorp 17 Augus tus, N. Scharwoude 7 September, Oude- sluis 20 Juli, Petten 19 October, Pur- merend 5 Mei, Schagen 22 Juni, Schager- brug 14 September, Schoorl 14 September, Warmenhuizen 17 Augustus, Opmeer 2 Juni, Wieringen 31 Juli, Wieringerwaard 15 Juni, Winkel 8 Augustus, Woignum 9 Juni, 't Zand 12 October, Z. Scharwoude 21 September. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Poppen, boekhouder bij de N. V. „Noord- Hollandsch Landbouwcrediet" te Alkmaar is met ingang van 1 Mei ajs. bevorderd tot procuratiehouder aan voormelde bank. BEZOEK AAN DE ZUIDERZEE WERKEN. J.1. Donderdag werden de Zuiderzee werken te Den Oever bezocht door de Vlaamsche Studenten die aan de Hooge- school te Delft de Dietsoh-academisohe leergangen volgen. Ook de leden van het civiel- en bouwkundig gezelschap „Prac- tisohe Studie" hadden zich hierbij aange sloten. De leiding van dit bezoek had prof. ir. J. W. Thierry, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. STEMMING VOOR EEN HOOFDINGELAND. Naar wij' vernemen zal de stemming voor een hoofdingeland voor Polder WaardNieuwland wegens periodieke af treding van den heer J. Bosker Sr., plaats hebben op Woensdag 23 April a.s. in het Hotel de Haan te Hippolytushoef van des voorm. 1012 uur. VERHURING GRASGEWAS. De verhuring van het grasgewas, van dijken, wegen, kaden, riet en vischwater enz. behoorende aan Polder Waard Nieuwland, zal plaats hebben op Woens dag 23 April a.s. des avonds half acht in het Hotel de Haan te Hippolytushoef. DRIEHOEKSMEISJES. Gisteren- (Donderdag-) avond werd in het gebouw „Land in Zicht" te Den Oever, een ai'deeling van de Nederlandsohe Meis jesclub (Driehoeksmeisjes) opgericht. Er gaven zich voorloopig 22 meisjes als lid op, zoodat 5 kleine groepen konden gevormd worden, die volgende namen kregen: Sneeuwklokje, Vergeet mij nietje, Witte Lelie, Doornroosje en Zonnebloem. Ajs. Maandag van 79 uur zal de eerste clubavond in „Land in Zicht" gehouden worden en bestaat er ook op dien avond nog gelegenheid zich als lid te laten in schrijven. LEZING MEVR. LEVER—BROUWER IN HET CHR. TEHUIS. Zooals aangekondigd, heeft mevrouw Lever Brouwer uit Den Helder Donderdagavond 10 dezer voor de Zuiderzeewerken in het Chr. Tehuis hare lezing gehouden over het onderwerp „De Opstan- gen", het bekende boek van Jo van Ammers Küller, vormende een familieroman in 3 boeken, waarin het geslacht Coornvelt vanaf 1840 wordt beschreven. Reeds aanstonds treft ons wederom bl] het bin nenkomen der recreatiezaal de intieme sfeer, welke daar als regel pleegt te heerschen. Als de klok 8.15 aanwijst, opent de heer Dokter de bijeenkomst. Gezongen wordt „Rust mijn ziel. Uw God is Koning". Daarna heet de heer Dokter alle aanwezigen van harte welkom. Spreker is verheugd, dat hij weer vele bekende gezichten ziet, een teeken, dat men het doel van het Chr. Tehuis hoe langer hoe beter gaat begrijpen en terugkomt als men er eens geweest is. Spreker noodiat daarna mevr. LeverBrouwer uit zijn plaats op het spreekgestoelte te willen in nemen. Mevr. Lever vangt aan met de mededeellng, hoe groot de opschudding was, toen het boekwerk „Max Havelaar" van Multatuli verscheen. Het soezende menschdom werd als het ware uit den dommel opgeschrikt en een rilling ging door de wereld. Van „De Opstandlgen" wil mevrouw Lever niet direct zeggen, dat dit boek dezelfde emotie wekte bij verschijnen, doch wel, dat bij het uitkomen een beweging door de menschen ging. De orthodoxe familie Coornvelt, wonende ln het statige wolwevershuls aan het Rapenburg te Lei den ln 1840, bestaande uit vader, moeder en 8 kinderen, waarvan 4 jongens en 4 meisjes, wordt ln 3 opeenvolgende geslachten door schrijfster als onderwerp ln haar boek beschreven. Mevr. Lever bespreekt enkele fragmenten uit de geschiedenis der Coornvelts en vangt aan te vra gen of bij de schrijfster de bedoeling heeft voor gezeten met het boek een bepaalde zaak te dienen. Neen, aan propaganda is hierbij door schrijfster niet gedacht, ook niet aan emancipatie, want dan zou zl) het tegendeel bereikt hebben en niet zij ngeslaagd. Het werk ls dus niet met tendentieure irekldng geschreven. Echter de spreekster jammer van het boek. Er heerscht vol- daarin beschrevem personen wel en «Ut vindt gens hare meening te weinig sfeer ln de beschre ven geschiedenis en de gebeurtenissen erin komen te onverwacht. Zeker zijn er keurige tafereeltjea ln beschreven, maar juist doordat de personen met een tendentieure strekking zijn beschreven, doen zij zich niet voor zooals zij in werkelijkheid zijn. Da schrijfster plaatst oas voor voldongen feiten. Zij teekent de personen niet aooals sij sijn maar zooals schrijfster ze hebben wil. Hierdoor maakt ze de personen oasympathlck en dit is jammer, daar men toch telkens weer de fijne kunstenares voelt. Met de bijbelkennis van schrijfster Is het volgens spreekster treurig gesteld. De wereld krijgt door haar boek een verkeerden Indruk der Christelijke families. Waarom hebben de dominee's het altijd ln boeken gedaan? Daarin juist kent men de mentaliteit van sommige schrijvers en schrijf sters. Ziehier, haar pen is met venijn lnplaats van met inkt gevuld, als ze Hendrik Coornvelt, den toekomstlgen dominee teekent. Schrijfster beweert, dat zij in haar boek de waar heid spreekt en het geheel nog verzacht, daar zij de wetenschap heeft van iemand die het leven zeer Intiem kent, die beweerde, dat het nog veel erger is dan zij beschrijft. Als dit Inderdaad waar zou zijn, wat zou ons dan de volgende eeuw op leveren? Schrijfster weet met de door haar zelf opgeworpen problemen geen raad, kan zelfs niet antwoorden op de vraag „Wat moet er met onze kinderen gedaan worden om hen niet met de sleur der losbandigheid te laten meedrijven". Gelukkig, dat Jo v. AmmersKüller niet alleen staat. Honderden anderen staan klaar die zeggen „Geef ons die problemen, wij brengen ze naar Jezus". Dit is volgens anderen den bekenden dood doener, doch spreekster toont hierna aan, dat dit wis en zeker geen dooddoener is. Zeer gevoelig bespreekt mevr. Lever de liefde tusschen ouders en kinderen, waartoe deze kan leiden, vooral in het christelijk gezin. Zeker de kinderen gaan wel eens langs paadjes, andere dan die, welke de ouders uitzochten, doch zoolang ze den Heiland niet uit het oog verliezen, laat ze dan gaan, ze worden immers door den Heer bewaakt terwijl de ouders hierin toch niets kunnen doen. Ten slotte eindigt spreekster haar zeer boeiende verhandeling met de medeeling, dat het eenige groote probleem uit het boek is: „Hoe word lk gelukkig". Schrijfster en ook Ina BoudierBakker, de schrijfster, welke spreekster eenige malen in haar lezing met Jo v. AmmersKüller op sommige punten meende te kunnen vergelijken, zoeken het geluk, daar waar het niet is te vinden en wel op de aarde, het kermisachtige wereldje. Wij chris tenen echter, zoo besluit zij, weten beter en vin den het in den Heiland. Hierna wordt 10 minuten gepauzeerd, in welke pauze op voortreffelijke wijze door mej. Kieft en den heer Winter, resp. op viool en orgel wordt gemusiceerd. Hierna volgden eenige voordrachten van den heer Adema, welke zeer in den smaak vielen. De heer Adema moet echter in zijn overi gens boeiende voordrachten trachten duidelijker en minder vlug te spreken, daar nog wel eens het een en ander verloren ging. Wij noemen van zijn voordrachten „Eliza's vlucht" onder meer. Hierna declameerde mevr. Lever nog een tweetal zelf ge schreven schetsen, getiteld: „Mijn vader weet het" en „Eenzaam", waarvan vooral de eerste ons op aangrijpende wijze boeide. Ten slotte sprak de heer Dokter een hartelijk dankwoord uit, waarna de avond werd besloten door gezamenlijk te zingen „Ga niet alleen" t onder orgelbegeleiding van den heer Winter. Een zeer geslaagde avond voor het Chr. Tehuis en een aansporing voor velen om dergelijke leerzame en prettige avonden ln het Chr. Tehuis te gaan bij wonen, in de toekomst. OPENBARK VERGADERING PLUIMVEEVEREENIGING „HELDER". J.1. Donderdagavond had een openbare ver gadering plaats in hotel de Haan te Hippoly tushoef, uitgaande van de Plulmveevereeniging „Helder". Aanvankelijk waren slechts 4 be langhebbenden voor deze vereeniging, bene vens een oplcooper van eieren, terwijl de overige personen uit pers en bestuur van Den Helder bestonden. De voorzitter, de heer G. J. H. Verstegen uit Den Helder, opende de ver gadering en drukte zijn leedwezen uit over de geringe opkomst. Spreker begon met er op te wijzen, dat het voor de pluimveehouders van het grootste be lang was de prijs van de eierxen, waarbij tevens komt de economische huisvesting en voeding van de kippen. Verder moest steeds het oog gericht blijven op de winst van het bedrijf, wat betreft het vervoeren van eieren naar een veiling. Hoe dichter bij de veilings plaats was, des te beter, dus ook. grooter winst, daar de vervoerkosten dan minder hoog zouden zijn. Het is, zoo vervolgde spreker, een wereldartikel. Overal wordt het gebruikt, maar ook is het ei een artikel, dat aan schommelin gen onderhevig is; 7 maanden zal het in prijs omhoog gaan, daarentegen zal het de overige 5 maanden in prijs dalen Gewoonlijk zijn ze in Maart goedkoop en in November duur. Hoe grooter eieren, zooveel te meer geld. Dit is een ding, waarop de pluimveehouder terdege het oog gericht moet houden, ook eventueel al met den aanfok en aankoop van kippen. Er wordt toch in Nederland jaarlijks voor 12 millioen aan eieren uitgevoerd en wel voor 75 aan Duitschland en 25 aan Engeland. Engeland heeft echter steeds eieren van de Barneveldsche markt. Wij mogeni dan ook dc export niet uit het oog verliezen en steed» denken 2 voor het buitenland en 1 ei voor het binnenland. Thans worden er reeds in Duitsch land en Engeland staatscommissies ingevoerd om het eierenpeil zoo hoog mogelijk op te voeren terwijl Rusland en Polen onz» grootste concurrenten zijn. Ook België begint uit de kluiten te komen. Tevens wees spreker er op zoo veel mogelijk met zindelijke -lerett ter markt te komen, daar onzindelijke eierni geen 'goeden indruk maken. Houdt de nesten der dieren schoon en zorg vooral zooveel mogelijk eieren te rapen. Laat de eieren niet een ge- heelen dag in het nest liggen, want dat ver oorzaakt, dat ze spoedig bederven. Ook mogen de eieren niet blootgesteld zijn aan zon, regen en vocht. Wanneer dit alles wordt nag-.komen, wordt de handelswaarde der eieren vergroot. Hierna begon spreker oevr het eigenlijke onderwerp van dezen avond: „De belangen van de Wieringer pluimveehouders en de Hel- dersche eierenveiling". Spreker zette uiteen het ontstaan en de hoogte waarop de veiling tot heden was opgegroeid, tevens dat de toe stand gezond was, en een opgewekte stem ming onder de koopers en aanbrengers heerschte. De voormaiinge burgemeester Hou-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 19