K ANNE WASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER KI GEHEIM Kil DE LDU Nederlandse!» Middenstaodsbank Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BINNENLAND. wwi Nr. 6794. EERSTE BLAD DONDERDAGS® APRIL 1930 58ste JAARGANG De Duitsche financieele hervormingswetten aange nomen. - hngeland en Egypte. - Het arbitrage verdrag tusschen Bulgarij en Hongarije. - Een Kroatisch be roep op den Volkenbond. -De nationalistische beweging in Britsch-Indië. - De Vlootconferentie. FEUILLETON Den volgenden morgen reed ik naat Het meisje naast mij barstte in gedempt snikken uit De voorloopige Engelsch- Russische handelsovereenkomst. KONINGSTRAAT 108a Effecten Coupons DE RIJKSMIDDELEN IN MAART. DE TOESTAND VAN LAND- EN TUINBOUW. Een staatsootmjnlsBto, HET IN CULTUUR BRENGEN VAN DEN WIERIN GERMEERPOLDER. WERKVERSCHAFFING. VERJAARDAG PRINS HENDRIK. Wordt op 30 April gevierd. (Wordt vervolgd, i *- - - -- HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersthe Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland fa. Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad rc»p. f 0.95, f 1.25, f 1.23, f 1.35. Losie nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: go en 412 Poat-Glrorekeniag Mo. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele orijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 8 regels 40 ct.. elke regel meer lOct. bij vooruitbetaling (adrea: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra), Bewijsno. 4 ct. Zooals wij in ons overzicht van Dins dag schreven, heeft Brüning, de Duitsche rijkskanselier, kans gezien, om zonder vaste meerderheid' achter zich, de fi nancieele wetten en de nieuwe agragrische maatregelen, te doen aanne men. „Hoe hem dit gelukt is" schrijft de Nw. Rott. Crt. zou hij zelf moeilijk kun nen verklaren, want het eene ontwerp na het andere is er slechts met een handvol stemmen doorgehaald, maar wel kan men er dit van zeggen, dat de Duitsoh natio- nalen hem in hun verdeeldheid de over winning mogelijk gemaakt hebben. De afwezigheid van een paar medestanders van de regeering, die Maandag van alle kanten bij elkaar getrommeld zijn, had bij de hachelijkste stemmingen tot een ramp kunnen leiden, en het was voor de regeering met haar getrouwen soms een wilde rit tusschen vijandelijke gelederen door, maar het doel is toch tenslotte be reikt". „Van meer belang" zegt het blad verder „dan dat de nieuwe regeering tot na het Paasohreces van haar leven zeker kan zijn, is het, dat de grondslag voor de gezondmaking van 's rijksfinan ciën gelegd is. Daar valt niet meer aan te tornen, evenmin als aan de wetten tot in werkingstelling van het plan Young. Deze groote politieke vraagstukken zijn opgelost, zonder dat de Duitsch-nationa- len, hoewel zij op de wip zaten, de rege ling ervan geheel naar hun eigen zin hebben kunnen voorschrijven." De Times bevestigde Dinsdag in een hoofdartikel, dat de Engelseh-Egyp- tische onderhandelingen ge compliceerd worden door nieuwe voorstel len van de Egyptische delegatie met be trekking tot Soedan en het kanaal van Suez, ondanks het feit dat Henderson vroeger gezegd heeft dat het ontworpen tractaat de uiterste grens vormt van tege moetkoming waartoe Engeland kon gaan. Het blad betoogt dat er geen sprake van kan zijn, de Britsche belangen aan het Kanaal, dat de groote weg naar het Oos ten van het rijk is, in de waagschaal te stellen en evenmin aan de grondslagen van een beschaafd bestuur in Soedan te morrelen, zonder hetwelk dit land een ge stadige bedreiging van het barbarendom aan de Egyptische grens zou zijn. Gisteren werd uit Londen aan de Nw. Rott. Crt. gemeld: De Britsch-Egyptische onderhandelin gen staan er op het oogenblik goed voor. Men verwacht dat het verdrag, dat een eind maakt aan de Britsch-Egyptische kwestie, zoo geen nieuwe moeilijkheden zich voordoen, nog voor Paschen getee- kend zal worden. De Bulgaarsche regeering heeft het tusschen Bulgarije en Hongarije op 22 Juli 1929 te Boedapest ondertee- kende arbitrage en verzoeningsverdrag ter openbaarmaking en registreering op het Volkenbondssecretariaat gedepo neerd. Dit verdrag bepaalt dat de tusschen de twee landen ontstane geschillen, die niet op gewone diplomatiek wijze en in rede lijken tijd zouden kunnen opgelost wor den, aan een verzoeningsprocedure of, zoo het noodig blijkt, aan een arbitrage procedure moeten worden onderworpen. Deze bepaling is echter niet toepasse lijk bij strijdvragen betreffende het recht der souvereiniteit, en ook niet bij geschil len, waarbij door hun aard de belangen van een derde mogendheid betrokken zijn. Indien de verzoeningsprocedure niet tot een oplossing van het geschil leidt, kan elk der beide verdragsluitende par tijen, mits het om een juridische strijd vraag gaat, vorderen, dat het geschil aan arbitrage onderworpen wordt. Indien de twee partijen niet gemeenschappelijk be sloten hebben zich tot een ander arbitraal ooilege te wenden, is het Haagsche inter nationale gerechtshof tot beslissing over den strijd bevoegd. Een Kroatisch beroep op den Volkenbond is gedaan door den Kroatischen afgevaardigde Dr. Krnje- witsj, namens de Kroatische-nationale- vergadering. Dit beroep richt zich tot de geheele beschaafde wereld, in de eerste plaats tot den Volkenbond en de Staten, die het vredesverdrag geteekend hebben. Het vestigt de aandacht op de moeilijke en gevaarlijke positie, waarin de minder heden door het absolute regime in Kroa tië z;jn gebracht en betoogt, dat de poli tieke rechten zijn vernietigd, en dat de veiligheid en het eigendom der minderhe den voortdurend bedreigd worden. Het beroep wijst ten slotte op het ver drukken van de vrijheid' en de berooving van de rechten van den mensch, waaraan de Kroaten zijn blootgesteld, en eisoht van den Volkenbond en van de staten, die op de vredesconferentie den staat der Serviërs, Kroaten en Slowenen hebben geschapen: le. Vertegenwoordigers te zenden naar het proces tegen dr. Matsjek en daardoor een internationale controle op den gang van dit proces uit te oefenen; 2e. Een einde te maken aan de voogdij van Servië over Kroatië en door het ver zekeren van een vrij nationaal politiek leven aan Kroatië en aan de Kroatische staat den internationalen vrede in dit deel van Europa een solidën grondslag te ver schaffen. G a n d h i zet zijn onafhankelijkheids- marsch voort. Dinsdag zou hij uit Dandi vertrekken om gisteren (Woensdag) Bom- bay te bereiken. Men rekent op de moge lijkheid dat Gandhi daar gearresteerd zal worden. Bij de relletjes die na de inhechtenis neming van Sen Gupta, den burgemees ter van Calcutta, daar zijn uitgebroken, hebben tot ernstige botsingen geleid. Negentien mensohen zijn Dinsdagoch tend in ziekenhuizen opgenomen. De menigte steenigde brandweerlieden, die den brand in een tremrjjtuig blusch- ten. 'Een officier van de brandweer werd zwaar gewond. Zes andere officieren kregen eveneens kwetsuren, waarvan twee ernstig. Een later berioht meldde dat de auto riteiten den toestand weer meester wa ren. De particuliere secretaris van Gan dhi is nu ook gevangen genomen. Men heeft Gandhi nu zoolangzamerhand be roofd van al zijn voornaamst© leiders. Gandhi hield Dinsdag een nieuwe rede, waarin hij met een nieuw begrip van on- gewelddadigheid voor den dag kwam, n.1. agressieve ongewelddadigheid, die hierin zou bestaan, dat men, zonder zelfs een hand te verheffen, met zijn volle lichaam weerstand biedt aan pogingen van de po litie om zout in beslag te nemen. Het zout, stevig in de gesloten vuist gehouden, is dus niet meer de eenige vorm van verzet. Gandhi begint hier gevaarlijk dicht in de buurt van pure gewelddadigheid te komen en degenen die hopen dat de bloedige, zij het gelukkig nog niet doodelijke relle tjes te Calcutta Gandhi tot inkeer zouden brengen, en hem zullen döen inzien dat hij voor bloedvergieten rechtstreeks ver antwoordelijk ware, en dus zijn campagne moet stilzetten, is het door deze laatste rede van den Indisohen leider duidelijk geworden, dat zij geen staking zijner campagne behoeven te verwachten. Bij de opstootjes zijn te Karatsji van ochtend een man gedood en zeven ernstig gewond. Zes-en-twintig kregen lichte kwetsuren. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph weei. mede te deelen dat gisteravond tusschen de leden van de Amerikaansohe en de Japansohe vloot- delegaties te Londëi,. '-r^enstemming is bereikt voor het geval, 'dat Amerika slechts 15 kruisers met 20.3 c.M. geschut zal bouwen en de rest van de aan Ameri ka toegestane kruisertonnagemaat zal ge bruiken voor den bouw van kruisers met 15.2 c.M. geschut. Volgens de bestaande overeenkomsten heeft Amerika bet recht 189.000 ton lichte kruisers, en Japan het recht tot het bou wen van 100.000 ton lichte kruisers. De mogelijkheid, dat Amerika zijn volle quote zal gebruiken, heeft aan Japansohe zijde steeds ongerustheid gewekt. Volgens de Dinsdag bereikte overeen komst zou Amerika zich thans bereid hebben verklaard, dë toegestane tonne- maat van 189.000 ton niet ten volle voor den bouw van schepen te zullen ge bruiken. I door WILLIAM LE QUEUX. (54) Ik spoedde mij naar het ziekenhuis, werd daar onmiddellijk in de ziekenzaal toegelaten en vond Jack bewusteloos te bed liggen. ,J>e dokter is hier een kwartier ge leden geweest," fluisterde die verpleeg ster. „Hij vreest het ergste." ..Heeft de patiënt nog iets gezegd?" vroeg ik gejaagd. „Neen. Hij is niet tot het bewustzijn teruggekeerd en ik vrees, dat hij er nim mer tot zal terugkeeren ook. Het schijnt een moordaanslag met voorbedachten rade geweest te zijn; dat beweerde de po litie ten minste, toen de gekwetste hier van (morgen werd binnengebracht." Ik balde de vuisten en zwoer bloedige wraak voor de lafhartige daad. Terwijl ik naast het bed stond, kwam mij Olinto's waarschuwing voor den geest. „Ik was ten doode opgeschreven..." HOOFDSTUK XXXV. Dien langen winteravond ging ik her haalde malen naar het ziekenhuis, doch het antwoord luidde steeds hetzelfde: Jack was nog niet tot bewustzijn geko men en de dokter beschouwde zijn toe stand als hopeloos. Basset Road!, Nottinig Hill en trof Muriel gelukkig thuis. Toen zij de kamer binnentrad, waar ik even had moeten wachten, zag ik, dat zij bleek en zenuwachtig was; wij hadden elkander sinds haar vlucht uit Schotland niet weder gezien en waarschijnlijk was zij bevreesd, uitleg te moeten geven. Doch ik vertelde alleen, d!at Santlni mij haar adres had opgegeven en ik tot mijn leed wezen de brenger was van minder aan genaam nieuws. „Wat dan?" vroeg zij beangst. „Het betreft kapitein Durnford," ant woordde ik. „Hij is op straat aangevallen en naar het ziekenhuis vervoerd." „Ach," riep zij uit. „Ik begrijp het reeds. U zegt mij niet die geheele waarheid. Uw gezicht zegt mij, dat de zaak van veel ern stiger aard is. Dood, niet waar?" „Neen," antwoordde ik ernstig. „Dood is hij niet, doch de geneesheeren vreezen, dat hij niet zal herstellen, Zijh wond is levensgevaarlijk. Hij werd door een tot nu toe onbekend gebleven schurk neerge schoten'.' „Neergeschoten?!" herhaalde zij, in tra nen uitbarstend. „Men was van plan, hem van jtlt! te sohöidön, doch thans zal ik hem zélf beschermen. U ia ook in doods gevaar, (mijnheer Gregg, dat weet ik, doch I de vijanden van Jack zijn ook uw^ vijanden en zij zullen daarom niet ongestraft blij ven. Zou ik Jack mogen bezoeken? „ik vrees neen. Toch zal ik het voor u vragen." „Een kwartier geleden was hij een oogenblik bij' kennis," fluisterde de ver pleegster. „Hij vroeg naar een dame, Muriel geheeten." ECONOMISCHE CONTRA-REVOLUTIE IN DE TSENTROSOJOEZ. Uit Moskou wordt gemeld, dat Maan dag verscheidene hooge ambtenaren van dë Tsentrosojoez, het centrale orgaan der coöperaties, met den directeur Sjkolnik aan het hoofd, zijn gearresteerd' onder be schuldiging van het voeren van economi sche contra-revolutionnaire actie. Negen personen zijn gearresteerd, die allen voor het Hoogste Gerechtshof der Sowjetunie terecht zullen staan. Sjkolnik was vroeger houtindustrieel en zou nog zakelijke rela ties met het buitenland hebben. De Tsen trosojoez is een der grootste Russische organisaties, die reeds voor den oorlog be stond' en filialen in het buitenland had. De eerste handelstransacties der Sowjet- unie liepen over deze filialen. DE DOODSTRAF IN HET ENGELSCHE LEGER. Weer hersteld! door het Hooger- huis. Het Engelsche Hoogerhuis heeft Dins dagavond bij de behandeling van de be grooting van landsverdediging de door het Lagerhuis afgeschafte doodstraf bij desertie en lafheid in het gezicht van den vijand, weer in de wet hersteld. Het amendement werd aangenomen met 45 tegen 12 stemmen en de begrooting gaat nu weer terug naar het Lagerhuis. Gisteren geteekend. Henderson, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, en Sokolnikof, de Russische ambassadeur, hebben gister-1 middag de voorloopige handelsovereen-1 komst geratiüceerd. f De twee landen garandeeren elkaar behandeling op voet van meest begun stigde natie. Een uitzondering hierop wordt gemaakt voor de handelsovereen komsten van de Russische regeering met zijn bondsstaten en de randstaten in Azië, voorts ten aanzien van de rechten, die aan landen toegestaan zijn, welke met Rusland een tolunie vormen. De Russische handelsvertegenwoordi ger en zijn twee onder-directeuren krijgen, zooals gemeld, in Fngeland diplomatieke voorrechten en aan de bureaux, voor zoover ze voor handelsdoeleinden gebruikt worden, wordt immuniteit gegarandeerd. In het verdrag wordt voorts de wedcr- keerige nationale behandeling van sche pen, ladingen, passagiers verzekerd. De werking van het verdrag kan door een voudige wisseling van nota's uitgestrekt worden tot de Engelsche dominions en koloniën. De overeenkomst blijft in werking tot de totstandkoming van het definitieve handelsverdrag, maar beide partijen kun nen het verdrag met 6 maanden opzeggen. KANTOOR DEN HELDER De Rijtosmiddelan brachten in Maait f 2.430.709 en; in het ©eerste kwartaal 3.949.342 meer op dlan in dJezelfde tijd vakken van 1929. De opbrengst van de Wegenbelasting over de afgeloopen maand Maart bedroeg 409.592.64; de Rijwielbelasting bracht 36.155 op. In voorbereiding is de instelling van een staatscommissie om te overwegen, welke maatregelen getroffen kunnen wor den met het oog op den oogenblikkelljken toestand van land- en tuinbouw. Het Eerste Kamerlid Westerdijk heeft aan den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen of het juist is, dat Zijn Excellentie met de heeren in genieurs Smeding, Mesu en Roebroek tot overeenstemming is gekomen betreffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werk zaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringermeerpolder droogge vallen gronden, en, zoo ja, op welke wijze de inrichting van dezen dienst in hoofd lijnen is gedacht? De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat, wegens loonderving op den tweeden Paaschdag, aan de werklooze arbeiders, geplaatst bij centrale werkverschaffingen 1.50 zal worden uitgekeerd. De secretaris van den prins der Neder landen verzoekt aan het Hbl. het volgende mede te deelen: In verband met het feit,, dat de prins op zijn verjaardag, 19 April, nog met zijn zuster, de groot-hertogin van Oldenburg, in het buitenland vertoeft, wordt de ver jaardag tegelijk met dien van prinses Juliana op 30 April gevierd. Daarom wordt in overweging gegeven aan hen, die hun gelukwenschen op eeni- gerlei wijze wenscben aan te bieden, deie wenschen tot uiting te brengen op 80 April in plaats van op 19 April. „Zeg hem," snikte zij, „zeg hem, dat Muriel hier is geweest, dat zij aan zijn bed heeft gezeten en beiloofd heeft op zijn herstel te wachten." Wij mochten niet langer blijven en ik bracht Muriel naar Notting Hill terug, haar belovend!, lederen dag berioht te ko- imien brengen omtrent den toestand van den gewonde. Slechts ééns ontving ik een brief van Elrna, waaruit bleek, dat zij voor héér doen gelukkig was, hoewel zij het huis van de prinses niet durfde verlaten. De gast vrouw betoonde haar veel hartelijkheid en voegde zij er bij maakte in het geheim plannen en trof maatregelen op dat zij Rusland ongehinderd zou kunnen verlaten. Ik bezocht Muriel herhaaldelijk, doch nimmer roerde zij haar veifolijf te Ran- noch of haar vertrek van daar met één enkel woord aan; kieschheidëhalve ver meed ik dit onderwerp dus ook. Haar eenige gedaohte was gewijd aan den man, dien zij liefhad. Ik verkeerde steeds in de veronderstel ling, dat u met Woodroffe verloofd waart," zei ik haar op zekeren dag, na haar als gewoonlijk de laatste berichten omtrent Jaok's toestand te hebben mede gedeeld. „Hij heeft mij wel ten huwelijk ge vraagd," was het antwoord. „Doch er be stonden redenen, waarom ik zijn aanbod niet aanvaardde." „Redenen, die verband Molden met zijn verleden, niet waar?" 0jj glimlachte en antwoordde: „Ach, mijnheer Gregg, dat was een zonderlinge, tragische gescMedenis. Ik moet nu even wel beslist naar Jack toe. Wanneer, denkt u, zou ik hem een bezoek mogen brengen?" Ik deelde haar mede, dat de dokter bang was, dat een bezoek van haar den patiënt te veel zou opwinden, doch dat kans bestond, dat zij hean over twee of drie dagen zou mogen bezoeken. (Herhaalde malen kwam de politie bij mij om inlichtingen omtrent de misdaad; maar hoe gaarne ik ook wilde, ik kon geen zekerheid geven en mij niet herinneren wóór ik het gezicht van dien kerel, die ons was voorbijgegaan, had gezien. Tien dagen na den aanslag op Jack's leven mocht ik hem .bezoeken en hean het een en ander vragen. „Ah, Gordon, kerel?" zei hij vroolijk. „Dat had weinig gesoheeld. Toen ik van je was weggegaan stapte ik wat vlug door, toen plotseling twee bandieten uit Suffolk Street te voorschijn sprongen; een hunner loste, vlak voor mij staande, een revolver schot. Daarna herinner ik mij niets meer." „Wie waren die kerels? Heb je hen her kend?" „Neen. Dat is juist het beroerdste van de geschiedenis." „Maar Muriel weet wie ze waren," zei ik. „Ah, juist! Wil je vragen of zij eens bij mij komt?" vroeg de arme kerel. „Ik ver lang er naar, haar weer te zien." Ik vertelde, dat zij bij hem was geweest, toen hij nog bewusteloos was en dat ik haar dagelijks omtrent zijn toestand op de hoogte hield. Een uur lang bleef ik bij hem praten. Ik raadde hem, zich kalm te houden, opdat hij spoedig herstellen zou en wij te zaïmen het geheim zouden kun nen oplossen en de schuldigen aan het ge recht overleveren. „Muriel kent de schurken en als ze je bemint helpt zij je ongetwijfeld," zei ik hem. „Oh, Gordon, zij! bemint nqj, dat weet ikl" antwoordde Jack, tevreden glim lachend. Toen ik hem verliet, beloofde ik, den eigenden morgen Muriel te zullen mede brengen. Ik Meld mijn belofte en bracht Muriel den volgenden daig aan bet ziekbed. Be leefdheidshalve trok ik mij daarop terug en kon zoodoende niet hooren wat zij zei den. Toen ik een uur later bij het ziekbed terugkwam, vond ik het meest gelukkige paar ter wereld. Intusschen had Jack het ziekenhuis ver laten en hij kwam mij in het hotel opzoe ken. Samen brachten wij, den tijd in de .Junior" door. Muriel evenwel kwam iederen avond bij ons theedrinken en haar vroolijk, gezellig gebabbel deed, ons bel den goed. Zij wist, dat lk Elrna beminde en ook wat in Rusland was voorgevallen. Jack had haar dit medegedeeld. Op zekeren dag ontving ik een briefje van de prinses uit St. Petersrwng. Hare Hoogheid maande mij aan geduld te oefe nen en schreef mij, dat Elma gezond was „Er bestonden evenwel gegronde redenen voor ELma's stilzwijgen." Vruchteloos pij nigde ik mijn hersenen met de vraag welke die gegronde redenen konden we zen. Hoe het zij, ik moest wachten tot ik berioht kreeg, dat ik naar St. Petersburg k n terugkeeren om mijn geliefde mede te nemen. De prinses had op zich geno men alles te regelen. Nog eenmaal had Olinto mij geschreven en zijn waarschuwing herhaald; doch ik sloeg er geen acht op, wantrouwde den

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1