II GEHEIM VM DE LOLA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. HEEREN O! die Rugpijn! MAGAZIJN „INSULIN0E" Nr. 6795. EERSTE BLAD ZATERDAG 19 APRIL 1930 58ste JAARGANG Een Engelsch witboek over de Vlootconferentie. - Een Fransche duikboot met 20 c. M. geschut.-Een voor- loopige Russisch-Engelsche handelsovereenkomst. - De Engelsch-Egyptische onderhandelingen. - De nationa listische beweging in Britsch-Indië. Mahmoed nog slechts in het vooruitzicht gesteld had. Moeilijk zijn ook de onder handelingen geweest over de plaats, waar de Britsche troepen 'gestationneerd moe ten worden. „Hoewel de sluiting van het verdrag nu zoo goed als zeker schijnt te zijn, is de formuleering van de verklarende toe lichtingen bij het verdrag van Mahmoed een delicaat en tijdroovend werk", zegt de Nw. Rott. Crt. Deze strenge straffen zijn gesteld als afschrikwekkende vporbeelden voor hen die hun leiders mochten volgen. Het gaat er maar om wie er tenslotte zal winnen, Gandhi of de regeering. Men is nu vrijwel gereed met de redac tie van het vloottractaat en gelooft dat gedeelten ervan reeds aan de regee ringen geseind zijn. Waarschijnlijk zal in den loop van de volgende week de confe rentie gesloten kunnen worden. Met betrekking tot de financieeie bezuinigingen wordt in het memorandum uiteengezet, dat hetgeen ter conferentie is tot stand gekomen, Engeland tot 1936 waarschijnlijk 600 inillioen gulden aan nieuwe slagschepen bespaart en verder 48 millioen gulden door de directe ver mindering van het aantal Britsche slag schepen tot 15. Van nog meer belang dan de finan cieeie resultaten wordt de wederkeerige verbetering der politieke betrekkingen geacht, terwijl de hoop wordt uitgedrukt, dat in het volgende stadium der conferen tie overeenstemming zal worden bereikt met Frankrijk en Italië, welke het moge lijk zal maken hun cijfers in te lasschen in het reeds door de andere mogendheden gesloten verdrag. Engeland is dus nogal tevreden over de resultaten van de conferentie en is, zoo als uit het „Witboek" blijkt, vooral te spreken over de verbetering der politieke betrekkingen. Wel een weinig ontnuch terend is daarom het bericht van den Marinadeskundige van de „Daily Tele- graph" over den bouw van een Fransche onderzeeër, de „Sur- oouf" die een bewapening zou krijgen met 20 c.M. kanonnen terwijl op de Vlootcon ferentie bepaald was dat de onderzeeër uitgerust mocht worden met geschut van 14 c.M. Volgens den marinedeskundige, die bij betrouwbare autoriteiten bevestiging van dit bericht had gekregen, ligt de beteeke- nis van deze bewapening hierin dat daar door alle zorgvuldig uitgewerkte plannen tot bestrijding van het duikbootwapen weer omver worden geworpen. Met ande re woorden dus dat de bepalingen van de conferentie niets te beteekenen hebben. Het is een droevige waarheid. In ons nummer van Donderdag hebben we nog vermeld dat de Britsche regee ring het met Sowjet Rusland eens is ge worden over een voorloopige han delsovereenkomst die naar men hoopt later gevolgd zal kunnen worden door een volledig definitief verdrag in zake den handel en de scheepvaart tus- scben beide landen. Met niet onverdeeld genoegen is dit feit in Etigeland begroet. Zooals men weet zijn in 1927 door de toenmalige regeering de betrekkingen met Rusland afgebroken op grond van het feit van communistische propaganda en daarvoor is men nu na tuurlijk weer bang. Het Hbld. schrijft naar aanleiding van een en ander: Van bijzonder belang is dat den Russen vestiging wordt toegestaan van een han- delsvertegenwoordiging in Engeland, wel ker leiders diplomatieke voorrechten en immuniteit zullen genieten en dat bij den handel op Rusland ook gebruik zal kun nen worden gemaakt van de oredieten, die de Britsche regeering voor de bevor dering van den buitenlandschen (handel ter beschikking zal stellen. Zoo is dus nu, nadat de Britsche regee ring in een in het begin van November door het Lagerhuis bekrachtigde over eenkomst tot het herstel van de diploma tieke betrekkingen met Rusland besloot, een tweede stap gedaan op den weg, die naar het oordeel van de Britsche regee ring en vele bij het handelsverkeer met Rusland belanghebbenden zal kunnen lei den tot een herleving van de economische betrekkingen tussChen beide landen, die echter vooral in conservatieve Britsche kringen als uiterst gevaarlijk wordt be schouwd en slechts tot een verhoogde bolsjewistische propaganda in de Britsche landen zal voeren. De oommercieele belangen geven voor de Britsche regeering den doorslag bij de bespreking in het Lagerhuis over de hervatting der diplomatieke betrekkin gen wees dan ook minister Henderson 02 den zeer verminderden Britschen invoer in Rusland, sedert het afbreken dezer betrekkingen door sir Austen Ohamber- lain. Aanvankelijk zal men wel op een her leving van den Britschen handel op Rus land kunnen rekenen, ten einde den weg naar een definitief handelsverdrag voor te bereiden. Daar echter tevens voor de Russen de verleiding om propaganda te voeren zooveel sterker zal worden, is eenige twijfel aan het succes van de Brit sche pogingen om tot normaler betrek kingen met den Sovjetstaat te komen ech ter zeer gerechtvaardigd. In zijn blad Young India zegt Gandhi Donderdag, dat de Engelsdhen de ondeug den der Indiërs hebben aangekweekt en de aanraking met hen het zedelijk peil verlaagt. Verder verklaart hij dat de be weging in Gujerat zijn verwachtingen overtroffen heeft, dat Bombay niet achter- gebléven is en dat men stand moet houden tegenover Cavalerie-sabels en knuppels. Gandhi matigt zich dus niet en zelfs hee.t het krachtiger optreden van de Britsch-Jndische regeering en het vloeien van bloed heeft hem er niet toe gebracht zijn volgelingen aan te manen zich alleen langs den weg van lijdelijk verzet tegen de regeering op te treden. Maar ook de regeering gaat tot krachti ger maatregelen over en heeft te Karachi zes plaatselijke leiders van de burgerlijke ongehoorzaamheid tot straffen van zes tot vier-en-twintig maanden strenge ge vangenis te veroordeelen. Wegens in breuk op de zoutwetten zijn drie vonnis sen van 16 maanden Voltrokken. Vraagt Uur Uünl 20-50 ct..per ons 'rt pafcj De conferentie tusschen de Engel se he regeering en de Egypti sche gedelegeerden blijft er goed voor staan, waarover de groote conserva tieve bladen zich niet weinig ongerust maken. Nahas' eisch ten aanzien van Soe dan van een soort gezamenlijk bestuur, is beslist afgewezen, maar Henderson zou toegeeflijker geweest zijn met betrekking tot de aanwezigheid van Egyptische troe pen in Soedan, die hij in het verdrag met Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op eiken leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en ziekten als rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwell.ngen. rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra veel kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij overde geheele wereld gebruikt. .Rugpijn Nieren Pilleiv Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. LUCHTVAART. Komt Tobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN II!I FEUILLETON De postvluchten op Indië. De heer Plesman over de plan nen van de Kon. Luchtvaartmij.; de vooruitzichten van de verbin ding en de noodzakelijkheid van een burger-luchtvaartschool. De Nw. Rott. Crt. schrijft: Naar aanleiding van het bericht om trent de toestemming van de Engelsche regeering voor het hervatten van de post- vluohten op Indië met ingang van 1 Oc- tober, zijn wij nog eens met den heer A. Plesman, den directeur van de Kon. Luchtvaartmaatschappij, gaan praten. De voorwaarden door de Engelsche re geering gesteld noemde de heer Plesman normaal en alleszins aannemelijk. Het plan van de K.L.M. is op 1 October met een veertiendaagschen dienst te be ginnen. Oorspronkelijk was het de bedoe ling van de'K.L.M., in overleg met de re- cnmc UaDaMTICII geering en het hoofdbestuur van de fVOLLËDIuE uAKAlNllcII Posterijen, Telegrafie en lelefonie, >laarp^letalteenvoorkieu-,maarookvoorkwoilteit reeds op het einde van 1931 een weke lijkschen van te maken, maar door de periode van onzekerheid omtrent de toe stemming voor het gebruik van de Britsch-Indische vliegvelden, die onge veer een half jaar heeft geduurd, zal het nu een half jaar later moeten worden. In den wachttijd toch is de K.L.M. niet ver der kunnen gaan met haar voorbereidend werk: de opleiding van personeel en de bestelling van materieel. Voor den wekelijkschen dienst op In dië is een vloot van tien vliegtuigen en een personeel van 30 man noodig. De vloot moet gebouwd en het personeel op geleid worden. Dat kon niet zoolang men geen zekerheid had. Nu deze verkregen is wordt de voorbereiding met spoed her vat Deze tien worden F IX's, toestellen voor 20 personen (in het Europeesche verkeer; op Indië minder) met plaats voor 600 K.G. post. Met het eerste toestel, dat gereed komt, zullen zoo spoedig mogelijk (dit jaar nog) proeven worden gedaan om te zien hoe de Britsch-Indisohe vliegvelden zich hou den. Dit is noodig 'omdat de F IX weer zooveel zwaarder wordt dan het zwaarste toestel (de F VII B) dat voor de K.L.M. op de Britsch-Indische vliegterreinen is geweest. De F VII B weegt 5000 K.G., de F IX zal ongeveer 9000 K.G. wegen. Tegelijkertijd zal dan een proef wor den genomen met de radio-verbinding onderweg, iets nieuws voor de Indische route. De toestellen krijgen een installa tie, die zoowel voor de lange als voor de korte golf gebruikt kan worden en zullen verbinding moeten houden met de stations op den grond en met schepen op zee. Omtrent het tijdstip, waarop in 1932 met den wekelijkschen dienst begonnen zou worden kon de heer Plesman, nog niets met zekerheid zeggen. Het kan zijn, zeide 'hij, dat het September wordt in ver band met den natten moesson in Indië In antwoord op een vraag van ons met betrekking tot het vervoer van post naar In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij S.A. randwasser ZN. en van Indië sprak de heer Plesman als zijn meening uit, dat dit stellig zeer zal toenemen, zoodra er een vaste wekelijk- sche dienst is. Bij de tot nu toe gedane vluohten hebben vele firma's nog niet meegedaan, omdat zij er lüet.eji ingesteld waren, maar als er een vaste we&elijksohe dienst komt zullen zij' mee moeten doén om niet bij hun concurrenten ten achter te raken. Het laadvermogen van de F IX's. voor post is groot genoeg om de heele zakenpost te vervoeren. De mail is onge veer 1000 K.G. brievenpost en 4000 K.G. drukwerk. T DE TOCHT VAN DE ZEPPELIN NAAR SPANJE. Behouden thuis. Uit Friedrichshafen werd Donderdag avond gemeld: Om 18.50 uur hedenavond verscheen de Graf Zeppelin boven Frie drichshafen. Ondanks het regenachtige en stormachtige weer is het luchtschip om 19.00 uur vlot geland. door W1LLIAM UB QUEUX. Jack was nu volkomen hersteld en ging Lederen dag naar Basset Road; hij placht Muriei dikwijls mede te brengen om dan te zomen thee te drinken. Herhaalde ma len had Ik haar reeds gevraagd, waar haar vader en Chater zich bevonden, doch zij antwoordde onbekend te wezen met hun verblijfplaats, hoewel zij vermoedde, dat zij op het vasteland waren. Zekeren middag, kort vóór Kerstmis, deelde imljn vriend mij mede, dat Murlel ons dien avond op de thee had verzocht; en wij gingen te zamen naar de villa van haar neef. De hulskamer, waarin wij werden bin nengelaten, was dezelfde, waarin ik Mu rlel de tijding had gebracht van den aan slag op haar geliefde. Muriei, bedrijvig heen en weder loo pend:, leek me vroolijker dan ooit te voren. Zij scheen zenuwachtig en opgewonden; maar toch overgelukkig, en mijns inziens terecht, want Jack Durnford was een van de braafste'kerels ter wereld en zijn her stel was maar iets minder dan wonder baarlijk te achten. Dit alles scheen imjj reden te over, blijde, tevreden en geluk kig te wezen. „Gordoa," Md Jade >ietMli*g op •mati gen toon, toen wij om de tarei waren ge zeten, „ik moet je iets vertellen, iets, wat mij al geruiimen tijd op de lippen lag; thans heb Ik van Murlel toestemming ont vangen, het je mede te deelen. Ik moet Je iets openbaren omtrent haar vader en zijn vrienden." „En omtrent Ehna ook," vulde ik aan. „Als je wist, Jack, hoe verlangend ik was, i zou je imjj alles mededeelen." „Neen, niet alles, want ik weet zelf niet alles. Doch wat ik weet, zal ik zoo kort en zoo volledig mogelijk zeggen; je kunt dan zelf je gevolgtrekkingen maken. „Het is een zonderlinge geschiedenis," begon Jack. „Toen ik haar voor het eerst hoorde, diende ik aan boord van het vlag- gesohlp „Renown", onder admiraal Sir John Fisher. Wij lagen voor Malta, toen daar ëen Engelsch jacht binnenviel, de „Iris" geheeten. Van dit jacht was Philip Leithoourt eigenaar. De gasten waren Martin W.oodroffe, Hylton Ohater, als mede de vrouw en de dochter van den eigenaar. Muriel en ik ontmoeten elkander voor het eerst op een tennispartij; naderhand herhaalde analen bij verschillende families te Malta. Wij vatten wederzijdsdhe gene genheid voor elkander op," zei hij, Mu- riels hand teeder drukkend en haar vrien delijk'toelachend. Wij ontmoetten elkan der dikwijls in het geheim en maakten lange wandelingen, tot Leithoourt aan dezen gelukkigen tijd plotseling een einde meende te moeten anaken, door zijn voor nemen te kennen te geven naar Smyrna te willen, ten einde daar eenige vrienden op te nemen, die een reisje door Palestina hadden gemaakt, Op den nacht van hun vertrek was het eiland in rep en roer, doordat de brandkast van den superinten dant l) was opengebroken en enkelei hoogst gewichtige documenten werden vermist. „En?", vroeg ik vol belangstelling. „Twee maanden later werd in de villa van den prins van MontevacM.te Palermo ingebroken en de gansche Juweelenschat van de prinses gestolen; het wa9 wel op merkelijk, dat op dit tijdstip de „Iris" voor Palermo lag. Doch eerst bij de derde gelegenheid werd mijn achterdocht gaan de gemaakt. Het jacht lag te Vlllefranche. Ons es kader lag voor Toulon en ik had vier dagen verlof om langs de Riviera te reizen. Dien middag dineerde ik met Murlel en haar schoolvriendinnetje, Elma Heath, in het London House te Nlzza. Elma bracht met haar Oom, baron Oberg, den winter daar door. Dienzelfden dag werd een groote dief stal gepleegd^ in een der eerste rangs ho tels te Ciimiez; de vrouw van een Ameri- kaansch mllMonair verloor haar juweelen- sohat ter waarde van drie honderd dui zend gulden. Daarna trokken de diefstal len, juist samenvallend© met de aanwezig heid van het jacht', mijn aandacht. De documenten, welke te Malta waren gesto len, konden enkel voor een vreemde mo gendheid van belang wezen. Daarop Letterlijk: die met het oppertoezicht is belast. In sommige deelen van Duitsch- land Is het de titel van een kerkelijk per soon, aan wien het toezicht over het ker kelijk leven en het schoolwezen la opge dragen. UITZETTEN INDIE UITRUSTINGEN voor SPOOitSTRAAT 87 volgde de inbraak in het oonsulaat te Li- vorno, waarvan jij mij alles hebt verteld. De naam van het jacht was van „Iris" in „Lola" gewijzigd en het uitwendig voor komen door een verfje veranderd. Ik stelde een onderzoek ln en vernam, dat denzelfden avond, dat de „Lola" aan den grond was gevaren, een Russische kanon neerboot ln de nabijheid was gezien. De brandkast van het consulaat was open gebroken en klaarblijkelijk had het ln de bedoeling gelegen, Iets uit de kast in de Russische kanonneerboot in veiligheid te brengen." „Wat lag er dan ln de brandkast?" vroeg ik. „Gelukkig niets. Je weet evenwel, dat het bekend was, dat ons eskader naar Llvorno moest en er dus depêches voor den admiraal onderweg waren; geheime orders in verhand met de quaestie om trent het pas9eeren van de Dardanèllen door de Russische schepen zij veron derstelden, dat deze orders, zooals ge woonlijk, in de brandkast van het Consu laat lagen tot de komst van het eskader. De dieven werden evenwel teleurgesteld, doordat de depêches nog niet waren aan gekomen." „En. „Wel, de eenige Rus, die met de die venbende in verbinding stond was baron Oberg, de Gouverneur-Generaal van Fin land, die gewoonlijk een gedeelte van den winter aan de Middeilandsche Zee door brengt. Van Elma had lk te Nizza vernomen, dat zij en haar oom herhaalde mialen aan boord van de „Iris" als gasten waren ont vangen, hoewel ik erkennen moet, dat Muriei buitengewoon terughoudend was omtrent alles wat met het jacht in ver band stond. Een feit is, dat Leithoourt steeds het slachtoffer is geweest van baron Oberg. Eenige jaren geleden was hij: geldschie ter in de City1); als zoodanig kwam hij ln aanraking met den baron, die tijdelijk bij den Ozaar in ongenade, een som gelds noodig had. Gewoonlijk stond Leithoourt In connectie met de Internationale die venbende, waarvan Diok Archor en Hyl ton Chater de leiders waren. Daardoor schafte hij, te hunnen gerieve een Jacht aan, opdat zij het niet alleen konden ge bruiken als bergplaats voor de gestolen goederen, doch tevens zoodoende konden doorgaan voor welgestelde Engelsohen, die een pleiziertochtj© maakten. In 't jacht was inderdaad een waarde van duizenden en nog eens duizenden guldens aan edelgesteenten verborgen, de opbrengst van diefstal op groote schaal gepleegd in Engeland, Frankrijk en België. Ingevolge de bepalingen van het tractaat van Parijs (1856) zijn de Darda- nellen en de Bosporus voor vreemde oorlogsschepen gesloten; Rusland mag sedert dien geen oorlogsvloot in de Zwarte Zee houden. l) In 't algemeen wordt ln Engeland een „city" genoemd, Iedere stad, waar een 1 bisschopszetel was of is; in engeren zin 1 duidt men hiermede aan de oude stad Londen. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50, vpor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0:50, f 0.70, f 0.70. f 1.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Los9e nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOÉR JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. medecl. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 11lm 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. biad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 at. Donderdagavond is in den vorm van een „Witboek" aan het Engelsche Lager huis een memorandum voorgelegd, be treffende de resultaten der vlootconfe rentie. ECHTE FRIES CR TOBRALCO 65) EN Tafel- en Servetgoederen Lakens en Sloopen GOED en NIET DUUR

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1