r HET GEHEIM VAN DE LOLA S. A. KANNEWASSER ZN. V<&U4<>fifUn£ NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. Nr. 0706, E0R0T(E HLAfi QINSDAG 00 APRIL, 1000 50ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Het ontwerp-vlootverdrag voltooid. - De pers over de Hngelsch-Russische handelsbetrekkingen. - Briand en de Europeesche statenbond. - De ontwikkeling van den corporatieven staat in Italië. - Het Amerikaan- sche vlootprogram. - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. Naar Reuter meldt, is het ontwerp- vlootverdrag voltooid en de voornaamste bepalingen zijn naar Washington, Tokio, Parijs en Rome geseind. Men hoopt, dat de meening van de verschillende regeerin gen zoo tijdig bekend wordt, dat Donder dagmorgen de slotzitting kan worden ge houden. Het geheele verdrag zal ongeveer 12000 woorden tellen- Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Washington zou Senator Borah nog een bespreking met Hoover van plan zijn, het verdrag te steunen en zou Hoover het ontwerp onmiddellijk aan den Senaat voorleggen. Dat te Londen een tot de op positie behoorende Senator-gedelegeerde zich voor de beveiligingsclausule uitge sproken heeft, is eveneens een aanwijzing dat de kans op aanvaarding van hst ver drag door den Senaat groot is. Het voorloopig handelsverdrag tusschen Engeland en Rusland wordt door de En- gelsöhe pers nogal verschillend ontvangen. De „Times" oefent een scherpe critiek op de bepaling in het voorloopige 'handels verdrag tusschen Groot-Britannië en Rus land, waarin aan de kantoren van de han delsdelegatie immuniteit verleend wordt. Het blad acht het pleit, dat de handel in Rusland een staatsmonopolie is, en dat dit deze immuniteit noodzakelijk maakt, geen geldig argument. Ais de gedelegeerden werkelijk alleen om handel te drijven in Groot-Britannië komen zegt de „Ti mes" is er geen reden, waarom hun kantoren onschendbaar moeten zijn. De „Manchester Guardian" is van een andere meening. Deze immuniteit van handelsgebouwen is een ongewoon ding geeft het blad toe maar het acht het een groot voordeel, dat deze bepaling nu uitsluit, dat een Britsohe regeering of een Britsche minister nogmaals, op grond van politieke overtuiging, tot een Inval in deze gebouwen zal overgaan, en daarmede den heelen handel en de Europeesche rust zonder eenige vergoeding opoffert. De Manchester is er tevreden over, dat in dit verdrag geen commercieele en poli tieke zaken meer door elkaar gehaald zijn omdat het geen bepalingen over propa ganda bevat. Over de kansen van misbiuik der Russische handelsgebouwen voor pro paganda maakt zij zich niet ongerust, aan gezien de communistische propaganda over het algemeen in Groot-Britannië bot pleegt te vangen. Briand, de Fransche minister van bui tenlandsch© zaken, zal binnen enkele da gen aan 26 Europeesche staten een uit voerige vragenlijst zenden, zooals hij in September van het vorige jaar heeft aan gekondigd, welke betrekking heeft op de mogelijkheid van het stichten van een Europeeschen Statenbond. In de „Matin" bespreekt Sauerwein in een uivoerig artikel de vragenlijst. Hij verklaart, dat de mislukking van de vloot- conferentie te Londen, waardoor het Euro peesche probleem met ale moeilijkheden duidelijk aan den dag is gekomen, juist thans 'het groote belang van deze kwestie bewijst. De Vereenigde Staten van Europa moeten er komen om de landen te veree nigen, die gemeenschappelijke belangen hebben, want als Europa geen grootere eenheid wordt, dan zal het steeds meer in handen van het communisme vallen. Wan neer men van Europeesche verzoening, afschaffing van tolgrenzen en vorming van een Europeesche politie spreekt, dan gaat het niet om arbitrageverdragen, zoo als deze den laatsten tijd zooveel zijn ge sloten, doch om de aaneensluiting van 26 staten, die, naast elkaar levend, gedwon gen zijn zich óf met -elkaar te verstaan óf onder te gaan. De gevolmachtigde verte genwoordigers van deze landen moeten nog dit jaar bijeenkomen. Geen land kan vijandig tegenover dit plan staan. Wan neer een.' land, zooals bijvoorbeeld Duitsch- land, geen politiek pan-Europa wenscht, dan heeft het toch zeer groote Europee sche belangen. wil BREIEN!!!!!!!!!! FEUILLETON door WILLLAM LH QWEUi. Soana ook reisden zjj het land in, ten einde de juweelen in verschillende plaat sen van de hand te doen, nadat ze vooraf onherkenbaar waren geimaakt. Op andere tijden viel het jacht een haven binnen, waar Chater en Archor, bijgestaan door Macintoisch, den kapitein, en Olinto San- 1 kofcneearter, hun slag sloegen, ,„^ns 1?* pleegden en daarna weg- zeilden Nooit kwam het iemand in de ge dachte deze welgestelde, „louter voor hun CBS" Engelsohen te ver- denken. Van daar dan ook, dat zij zoo Lang konden voortgaan op zulk een onge in y.Ü26 Inbraak 0p inbraak en diefstal op diefstal te plegen." hoofdstuk xxxvi. „En het scheepsvolk?" vroeg ik na een oogenbllk stilte. n Dat werd natuurlijk goed betaald, doch bleef onbekend met hetgeen de gewaande eigenaar en zijn vrienden aan wal uit voerden." >Jn welke betrekking stond Oberg tot de benfle vroeg ik, verbaasd door het geen mij zooeven verteld was. »©Gsaodigh»tó v*m dl«t sshurk is indw- menwerking van kapitaal en arbeid. Art, 18 besliste kort en bondig: „Uitsluiting en staking zijn verboden", Zij behield de in- deelirug in vakvereenigingen van patroons en arbeiders, doch ontnam deze het karak ter van strijdvereenigingen. Initusschen erkende zij de mogelijkheid van het be staan en ontstaan van geschillen tusschen belde categorieën. Om deze te beslechten en zoo mogelijk te voorkomen moeten de oorporaties dienen, de centrale verbin- dingsorganen tusschen de vakvereenigin gen van patroons en arbeiders, die. ten doel hebben arbeidsgeschillen bij te leg gen, de coördinatie en organisatie van de productie te bevorderen, arbeidsbeurzen op te richten en er toezicht op te houden, het leerlingwezen te regelen. Tot dusver heeft de vorming der corpo raties op zich laten wachten. Een belang rijke schakel in de corporatieve orde ontbreekt dus nog. en wel de schakel, die er juist haar karakter aan moet geven. Ook tot het tot stand komen van dezen schakel zal de nationale raad der corpora ties in zijn nieuwen vorm doeltreffend kunnen meewerken. Eerst als de vakver eenigingen van patroons en werklieden metterdaad in oorporaties tot één doel samenwerken zal men kunnen beoordeelen of een dergelijke samenwerking inder daad langs dezen weg van verbod en be- bod, van boven opgelegd, op doeltreffende wijze te verwezenlijken is. Men verkeert in den fascisüscheni staat nog altijd in het stadium der proefnemingen- De nationale raad der corporaties is een nieuwe proef neming. Onder de aanhangers van Oandhi is on tevredenheid uitgebroken, daar het lijdelijk verzet tegen de Britsche autoriteiten tot nog toe geen succes heeft gehad. Naar gemeld wordt zou een aantal zijner volge lingen den wensoh te kennen hebben ge geven, het lijdelijk verzet op te geven. En kele andere leden van Gandhi's aanhang verklaarden, dat de beweging alleen de overtreding der zoutwetten ten doel had. In verband hiermede verklaarde Gandhi, dat de strijd in Engelsch-Indlë niet alleen de opheffing van het zoutmonopolie ten doel heeft, doch dat het gaat om de vol komen onafhankelijkheid van lndië. West-lndië. DE GOUVERNEUR NAAR ARUBA. De Gouverneur heeft eind Maart per Hr. Ms. „Hertog Hendrik" een inspectie reis naar Aruba gemaakt. REORGANISATIE VAN HET GEVANGENISWEZEN OP CURACAO. Op Curasao is aangekomen de heer H. Bisschoff, voorheen directeur van het huis van bewaring te Alkmaar, die door den minister van koloniën ter beschikking van den gouverneur is gesteld, om te worden belast met het beheer van het gevangeniswezen. Laten wij hopen, schrijft de Amigoe, dat 't hem gelukken moge het gevangeniswezen, dat hier zoo veel te wenschen over laat, ofschoon er wel eenige verbetering in gekomen is, deugdelijk te organiseeren. Naar hetzelfde blad verneemt, worden er binnenkort nog vier gevangenbewaar ders uit Holland verwacht. Mr. P. J. TROELATRA. Op den verjaardag van Rome, die dit jaar op den Tweeden Paaschdag viel, is de geheele herziene nationale raad der cor poraties door Mussolirui geïnstalleerd. De „N. Rott. Crt." schrijft naar aanlei ding daarvan: Tot dusver was dit lichaam afhankelijk van het ministerie van corporatiewezen en was zijn beteekenis gering. Thans wordt de Raad een der fundamenteel© instellin gen van den Staal Hiermee wordt een nieuwe stap gezet tot de geleidelijke cor poratieve indeeling van den staal De Na tionale Raad vormt dienaangaande het al gemeen© lichaam van coördinatie. De grondslagen van den corporatieven staat zijn vastgelegd in de wet van 3 April 1926, die eenmaal door Mussolini de stout moedigste en revototioninairste wet is ge noemd van alle wetten van het fascistische regime. Deze wet bevestigde den practisoh toen reeds bestaanden toestand van sa 0ePer$evrouw daf h rook >ls maar een vraag .Rookt U J. GRUTTO'S \o Zeventig jaar. De voormalige leider der S.D.A.P., de eerste leider, die de piartij heeft groot ge maakt en door vele stormen aanvoerde, werd Zondag 70 jaar. Hij had de gaven en het temperament, die de aandacht van het publiek trekken en die daarom een groote propagandistische kracht voor zijn partij uitoefenden. Hij' heeft aan zijn be ginsel zijn leven gewijd, toen het zijn van sociaal-democraat nog een offer aan be staanszekerheid beteekende, en ook dit heeft hem de aanhankelijkheid van zijn volgelingen bezorgd. Toen de physieke krachten hem ontzonken en Troelstra de teugels van het leiderschap moest over geven, is hem, zij' het gekluisterd aan het ziekbed, nog een levensavond geschonken, gedurende welken hiji zich aan het schrij ven van zijn herinneringen heeft gez^t. Van deze belangwekkende gedenkschrif ten zJjin reeds drie deelen verschenen, welke de politieke literatuur van ons va derland met een belankrijtoe bijdrage heb ben verrijkt. Het mag een reden tot bij zondere voldoening zijn, dat het hem nog gegeven was, dit sluitstuk aan zijn leven aan te brengen, daad duivelachtig. Vóór hij bij den Czaar in zoo hooge gunst stond was hij mijn vader een som gelds schuldig, welke hij evenwel niet wensohte te voldoen. Voort durend bedacht hij een of ander voor wendsel, ten einde de terugbetaling uit te stellen. Intusschen ontdekte hij, door mid del van zijn spionnen, die 'hij als hoogge plaatst Rus voortdurend om zich heen had, het ware doel van de herhaalde toch tjes van de „Iris". Dikwijls werd ik met een kamenier mede aan boord genomen, ten einde verdenking weg te nemen. Toen hij alles wist, dwong hij niet alleen mijn vader de schuldvordering voor voldaan te teekenen, doch hij eisohte, dat het jacht zou worden gebruikt ten behoeve van den spionnendienst voor Rusland. Tien of twaalf malen poogde hij ge heime orders of documenten machtig te worden uit Italiaansche, Fransche en zelfs Engelsche arsenalen. Slechts ééns te Malta en eens te Toulon slaagden zij. Ach, mijnheer Gregg, u weet niet welk een angst ik heb uitgestaan. Terwijl de politie overal zocht, lichtten wij kalm het anker en stoomden met den bult aan 'boord, on gehinderd weg. Wij hadden een Holland- schen juwelier aan boord en een van de hutten was herschapen in een werkplaats, waar de Hollander het uitwendig voor komen van het juweel veranderde, de steenen en sieraden tot verkoop gereed maakte; het goud werd opgesmolten en naar agenten te Hamburg verzonden". „Doch wat gebeurde op dien bewusten avond te Livorno met Elma?" vroeg ik nieuwsgierig. „Dat weet ik niet", luidde het antwoord. ..Wij waren samen aan boord en zagen u aan tafel altten. Elma vertelde mij, dat meesde, dat er een eo sa plet tegea uw Komt To bral co aan bet stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN I111 VOLLEDIGE GARANTIE HET MILITAIR HOSPITAAL TE UTRECHT. Klachten over de voeding van de pleegzuster». Het Utr. DgbL meldt, dat alle negen pleegzusters, die in het militaire hospitaal te Utrecht werken, zioh per request heb ben gewend tot den minister van oorlog met dringend verzoek, te haren behoeve oen regeling te treffen, waarbij zij' niet langer begrepen zullen afin onder de voe ding in dit hospitaal. De pleegzusters, van wie sommigen i'amilie te Utrecht hebben, meenen, dat zij het voor de 600, die hun thans voor huisvesting en voeding gekort wordt voor de 'hoofdzuster wordt 800 ingehou den buiten het hospitaal stellig beter kunnen krijgen. leven werd gesmeed; waaróm zij dit ver onderstelde, wilde zij niet zeggen. Klaar blijkelijk was zij op de hoogte van het plan, in het Consulaat in te breken. Oberg zelf was ook aan boord en hield zich schuil. Elma scheen een gesprek tusschen hem en een van de anderen te hebben af geluisterd, ten minste zij verkeerde voort durend in angst, dat u iets zou overkomen. Toen scheen het, dat zij, als gewoonlijk, zouden handelen, dat wil zeggen, zij wil den zich bij u indringen en door voor komendheid alle achterdocht, die mocht bestaan, wegnemen. Op het oogenbllk evenwel, dat u naar wal terugging, ver trokken ook Woodroffe alias Hornby en Maclntosoh. Zij waren het, die de brandkast in het Consulaat forceerden. Onmiddellijk na hun terugkomst trad Elma mijn hut binnen, maakte mij wak ker en zei, dat de baron van plan wa» haar aan wal te brengen, om over land naar Londen terug te gaan. Zij was reed» geheel gekleed. Ik kuste haar en 'beloofde, haar spoedig te zullen opzoeken. Dat was de laatste maal, dat ik haar zag. Wat na dien met haar is voorgevallen, kan zij alléén ons mededeelen". „Was zij dus niet de nicht van den baron?" vroeg ik. „Neen, dat is een geheimzinnig iets", verklaarde Muriel. „Zij is in het bezit van een geheim eri de baron vreest, dat zij het I zal verklappen. Wat het geheim echter is, weet ik evenmin als gij". „Dus Uw vader heeft nooit een werk zaam deel gehad in die tallooze diefstal len?" vroeg Ik. „Neen. Hij begon met geld uit te leenen en gaarde zoodoende een belangrijk for tuin bijeen. Toen kreeg de gierigheid de overhead; ei toen hij met Arekoor ea zija vrienden in aanraking kwam, vond hij, dat het denkbeeld van exploitatie van de „Iris" voordeelig kon worden. Hij stelde het jacht dan ook ter beschikking van de dieven en, door overmacht gedwongen, later ook ter beschikking van den spion nendienst van Rusland, zooals ik u reeds zei. De resultaten overtroffen verreweg de verwachting. In één jaar tijds sloot de balans van mijn vader met een batig saldo van negen honderd duizend gulden". „En waar is uw vader thans?" vroeg ik haar. „Och!" antwoordde zij bedroefd, terwijl haar gelaat veribleekte. „Ik heb gehoord, dat het schip ergens in de Baltische Zee is gezonken". „Dat is waar. Toen Oberg zijn doel had bereikt, eischte hij de helft van de op brengst van hetgeen zioh aan boord be vond, dreigend de Russische autoriteiten te «uilen inlichten omtrent het werkelijke wezen van de „Iris". Opnieuw trachtte hij mijn vader geld af te persen onder be dreiging hem anders aan openbaar schan daal te zullen prijsgeven, doch zijn plan nen leden schipbreuk. Mijn vader trotseerde hem, naar aan leiding van de behandeling, welke hij Elma had doen ondergaan. In woede ontstoken telegrafeerde Oberg, toen hij te Helsingfors was aangekomen aan den admiraal van de Russische vloot in de Baltische Zee. Plotseling bleef daar op de geheele bemanning van de „Iris" te Riga aan wal en alleen mijn vader en Macintosh gingen in zee. Mijn vader was radeloos, want hij kende het wreede, dui velachtige karakter van den man, wiens slaohtoffer hij zoo langen tijd geweest waa Zli zagen een Russisch en kruiser, dis «9 d» „Iris" Mjaatoemd». Juist het schip bijdraaide, stapte de kapitein met mijn vader in een boot en lieten het jacht in de lucht vliegen; binnen drie minuten was het met geheel zijn onrecht matig verkregen lading gezonken". „En uw vader Zij zweeg en ik bemerkte, dat haar de tranen in de oogen sprongi .1. „Dat was een treurig venoop van zijn opofferende daad", viel Jack in op be wogen toon. „Haar vader en Macintosh konden niet vlug genoeg wegroelen om op voldoenden afstand van het zinkende jacht te komen, zoodat zij in de draaikolk wer den medegesleurd". Ik zag Muriel deelnemend aan. Bijna op hetzelfde oogenbllk werd zachtjes op de deur geklopt en kondigde het dienstmeisje aan: „Mijnheer Santini, juffrouw". „Ah", riep Jack verheugd, toen Olinto binnentrad. „Je hebt mijn briefje dus ont vangen? Wij hebben je verzocht hier te komen, ten einde ons inlichtingen te ver strekken omtrent het complot, dat tegen mijn vriend en mij gesmeed schijnt te zijn. Zooals .je weet scheelde het weinig, of ik was het slaohtoffer geworden". „Dat weet ik, mijnheer. En de signor commendatore wordt ook bedreigd". „Door wien?" „Door den moordenaar van mijn vrouw; door hem, die ook mij het stilzwijgen heeft willen opleggen", was het antwoord. „Dezelfde, die je dwong mij naar het huis met dien ongeluksstoel te brengen, zeker?" (WowJt Ttrrolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnemtnt per 3 maanden bij vooruitbetaling: Kelderache Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f0,70, f0.70. ft. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35, Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Uitgave N.V. Drukkerij Wh C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-GirorekenHag No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard). Ingea. roeded. (kolombreedte ai* redaatlon. tekst) dubbele prijs. Kloiao advert. (gev raagd, te koop, to huur) v. X t/m 3 regela 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en mot br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct. JU L Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den galen winkel. - Telefoon 251. 06) *luwh»id Het Amerlkaansche vlootprogram. Naar Reuter uit Washington meldt, verluidt in Amerikaansche regeeringskringen, dat roet den houw van de eerste zeven bewil ligde kruisers van 10.000 ton waarschijn- lijk nog voor 1983 'begonnen zal worden. De drie laatste zullen waarschijnlijk tel kens één in de drie volgende jaren op stapel worden gezet. *-• tCtlTE FRILSCtIL BAAI TABAK mijnheer? D/e ruik fk zelf^ doi graag I!" ia&X&r/fM a.o»u«o dMNINMlV fNw. Rott. Crt.) TOBRALCO Niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij Een uitstekende spijs vertering verkrijgt gij niet behulp van Foster'a Maagpillen, die zeer zacht werken, f 0.65 per flacon.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1