T Derde blad BUITENLAND. drie dienst brengt op zichzelf geen nadeel of half hooge schotten, terwijl een door- op geringe hoogte boven het water ge- jfP] VAN ZATERDAG 26 APRIL 1930 NA DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Tctdusver zijn in verband met de onlus ten in Palestina 24 doodvonnissen geveld, waarvan acht wegens de moordpartij te Hebron. EEN SAMENZWERING IN PERU. De Associated Press meldt uit Lima, dat eenige weken geleden een aanslag is beraamd op den president van Peru, l^eguia. Dit feit, dat men tot nu toe ge heim had pogen te houden, is bekend ge worden door de aanneming van een pro- testresolutie in de Kamer van afgevaar digden. De regeering heeft den uitzonde ringstoestand afgekondigd voor de de partementen Lima, Yunim, Lambayeue en de provincie Oallao. De bladen publl- ceeren heden mededeelingen, waarin de samenzwering nader beschreven wordt. Als voornaamste samenzweerder wordt de vroegere afgevaardigde, dr. Manuel Urbina genoemd. Een negental menschen, waaronder Urbina, is gearresteerd Een groote hoeveelheid bommen en granaten werd in beslag genomen. Een bekentenis van Urbina. Manuel Urbina heeft bekend, de aan stoker te zijn van het complot tegen presi dent Leguia. JAPAN EN DE VLOOTOVEREENKOMST. B'J de opening van het parlement hield heden, de minister van buitenlandsche zaker. Sjidehara een rede, waarin hij over de vlootoonferentie te Londen o.m. het volgende verklaarde: Allen, wien de bevordering van den vrede en de vriendschap onder de naties ter harte gaat, moeten ingenomen zijn met de overeenkomst van Londen. Japan, Engeland en de Ver. Staten hebben na de herhaalde mislukkingen van de laatste jaren definitief al hun geschillen ge regeld. Het verdrag van Londen maakt aan allen wedijver op het gebied van den bouw van oorlogsschepen voorgoed een eind, zoolang het verdrag van kracht zal zijn. De onlusten fn Britsoh-lndië. Gandhl's secretaris gearresteerd. Uit Bombay wordt gemeld dat Mahadev- desai, de secretaris van Grandhi die achter was gebleven om diens kweekschool te be sturen toen Gandhi zijn veldtocht tegen het zout-monopolie ondernam, met zes vrijwilligers in hechtenis genomen is. Zij waren in het bezit van op onwettige wijze bereid zout. De onlusten te Peshawar. Een officieel bericht uit Peshawar be helst dat een Britsche soldaat en twaalf Indische oproerlingen gedood zijn bij de rustverstoring waarbij de troepen en de politie geweld moesten gebruiken. De menigte verzette zich tegen de inhechte nisneming van eenige drijvers. 's Avonds was de orde hersteld. Twee hooge ambtenaren van de politie zijn ge wond, eén van hen, een assistent-superin tendant, ernstig. De rechtstreeksohe aanleiding tot de onlusten te Peshawar was de afkondiging van een rouwstaking na de inhechtenis neming van vier leden van het Nationalis tische congres. De menigte zette toen een optocht op touw en gedroeg zich zoo ban deloos dat de troepen verplicht waren te schieten. Van ernstlgen aard. Uit Lahore en Bombay wordt gemeld, dat de onlusten te Peshawyar aan de Noordwestelijke grens van Indiö van ern stiger aard geweest zijn dan men tot nog toe meende. Twee in de straten der stad patrouil lerende pantserauto's werden door een groote menigte menschen aangevallen, met petroleum overgoten en in brand ge- ÏÏTm.ilï. een an<iere wijk der stad werd 5 Bur°Peesch sergeant van zijn motor rijwiel geworpen met een bijl mishandeld. Britsche troepen en Ghurka's, die daarop door de stad trokken, werden door de menigte met een hagel van steenen ont vangen, zoodat talrijken hunner gewond werden. De troepen openden daarop het vuur, waarbij ook gebruik werd gemaakt van machinegeweren. De opstandelingen leden groote verliezen. Thans is de rust in de stad hersteld, maar op de belang rijkste punten' staan sterke Britsche mili taire posten en wordt door Britsche troe pen gepatrouilleerd. Woensdagnacht zijn sterke troepen-af- deelingen naar de Noordwestelijke grens gezonden. Ook te Madras is het tot onlusten ge komen, die echter niet van zoo ernstigen aard waren als te Peshawar. lusten te Peshawar op 28 dezer B dooden en acht gewonden verloren. beperking mede voor zooveel de leekeni gaande middengang alle coupés in tweecfrkeld, doch verder niets bijzonders op- volgens de Daily Express, is in Pun- betreft. De stral wegens oontra-revolu-Helften verdeelt. Twee closetafdeelingen,1 gemerkt, lap en aan de Noordwestelijke grens de tionalre werkzaamheid is dezelfde voor gesohelden door een middengang, verdoe- Nog voor de dag aanbrak werden, zoo- censuur lnR®voerd. een geestelijke als voor ieder ander. len het rijtuig in twee deeien rooken wel van Duitsche als van Deensche zijde nip a over. acht de jongste gebeurte- Kerken ziin vernield of voor sohoolge- en niet-rooken elk van drie afdeelin- watervliegtuigen en enkele schepen op name Peshawar, van bruik of clubs overgenomen daar waar rij Ren. De eindcoupés hebben negen zit- fi v en aare- eze wor- niet voldoende gebruikt worden voor de plaatsen, de overige aoht, totaal 98 zit- rfn a Luropeesche vrouwen en kinde- godsdienstoefeningen. Overigens zijn de plaatsen. De zitbanken zijn van teakhout; 6RRevoerd. i kerken open en de ceremoniën even schit- de armleuningen, de hoofdleuningen en rend ais ooit oorkussens zijn bekleed met kunstleder. Overal, vooral in de steden, worden de In de closetafdeeilngen is een W.C. met kerken voortdurend leêger; de meerder- zelfwerkende waterspoeling en n&eralaan- held van de christenen in Rusland zijn de waschkoan met zelfwerkende water - De opstandelingen te Ohlttagong. Men meldde Woensdagavond uit Londen: Central News meldt thans, dat in het gevecht te Ohittagong 12 Indische op standelingen buiten gevecht gestel/dl zijn. Een detachement lichte ruiterij en andere troepen verlieten Ohittagong en volgden het spoor van de rebellen.. Een aantal van hen werd opgemerkt, waarop van de heu vels af een hevig vuur werd geopend met machinegeweren en geweren. Dit vuur werd aangehouden tot de duisternis inviel en de opstandelingen zich verder in de wildernis terugtrokken, waar de troepen niet konden volgen. Later heeft een pa trouille onderzoek gedaan naar de pojitie van de opstandelingen en vond toen 9 dooden en drie gekwetsten. De opstande lingen lieten 28 geweren en een hoeveel heid munitie na. Een opstandeling, die met 2 revolvers gewapend) was, is gistermiddag te Ohitta gong door een geweerschot gedood. PATEL, DE VOORZITTER VAN DE WETGEVENDE VERGADERING AFGETREDEN. De voorzitter van de wetgevende ver gadering V. J. Patel, heeft in een brief aan den onderkoning meegedeeld, dat hij zijn functie heeft neergelegd en tevens bedankt voor zijn lidmaatschap als volks vertegenwoordiger. Patel schrijft, dat zijn plaats bij zijn volk is dat een rechtvaardigen strijd voert voor zijn vrijheid. De voorloopige uit komst heeft de rechtvaardigheid van Gandhi's beweging reeds voldoende be wezen en van nu af is Patel's plaats naast zijn strijdende landslieden. De geloofsvervolgingen In Rusland. De Inhoud van het rapport van den Brltschen gezant Zooals men zich herinnert verzocht be gin van dit jaar de Bngelsche regeering, naar aanleiding van iu het Lagerhuis ge- oefenden aandrang, haar gezant te Mos kou, verslag uit te brengen over aard en omvang van de beweerde campagne der Russische regeering tegen den gods dienst. Toen de Engelsche regeering het verslag ontving, en haar werd verzocht het te publiceeren, weigerde zij- dit zon der opgaaf van redenen. Thans deelt een correspondent van de „Manchester Guardian" mede in staat te zijn, de algemeene strekking van het rap port weer. te geven. Dit zou hierop neer komen, dat er in den strikten zin van het woord gesproken in Rusland geen gods dienstvervolging bestaat. Geestelijken werden doodgeschoten wegens contra-revolutionaire misdrijven. Andere buitenlandsche diplomaten heb ben een soortgelijk onderzoek ingesteld met hetzelfde resultaat De correspondent van de „Manchester Guardian" wijst er hiernevens op, dat de Sovjetregeering zelf beslist anti-religieus is en daarvan geen geheim maakt. Zij meent, dat de godsdienst in het algemeen en het Christendom in het bizonder recht streeks in strijd zijn met de fundamen- teele beginselen van het Communisme. De tegenwoordige heerschers van Rus land erkennen openlijk, dat hun doel is de uiteindelijke verdwijning van den gods dienst in Rusland, gelijk uit de bij het rapport overgelegde wetgeving blijkt, hetgeen zij hopen te bereiken door de jeugd te onttrekken aan den invloed van den godsdienst. Het is verboden, aan kin deren beneden de achttien jaar godsdienst onderricht te geven. Verder worden de geestelijken automatisch van alle burger rechten beroofd, d.w.z. dat zij geen rant- soenkaarten mogen hebben en geen wo ningruimte toegewezen krijgen, zoodat zij zijn aangewezen op hun oongregatie. Op de geringste aanwijzing van contra-revo lutionaire werkzaamheid worden zij on middellijk doodgeschoten, in de gevange nis gezet, of naar Siberië verbannen. Hun wordt niet toegestaan Rusland te verlaten (ook den anderen Russen niet), ook niet om werkzaamheden van eenlgen aard te verrichten, hun kinderen ontvangen geen onderwijs. De uitoefening van den chris- telijken godsdienst of een anderen gods- Het aantal dooden en gewon den bfj de onlusten te Peshawar. ouder dan dertig jaar. De jonge gene ratie is Communist en daarom niet Chris telijk. Het huwelijk van Edda Mussolini. Ais van ©en koningsdochter is Donder dagochtend te Rome het huwelijk ingeze gend van Edda Mussolini, de dochter van den minister-president, imet graaf Galeaz- zo Ciano, den zoon van den minister van verkeerswezen. Reeds vroeg in den och tend waren de straten in den omtrek van den St. Jozef, waarin de plechtigheid zou worden voltrokken, zwart van de men schen. Speciale maatregelen waren door de po litie genomen opdat geen enkel gevaar zou dreigen uit de huizen, die uitzicht gaven op de straten, waar de bruidstoet moest doortrekken. De 19-jarige bruid was gekleed in een wit-satijnen japon, die tot baar schoenen reikte, afgezet met witte Venetiaansche kant. Toen zij in het rijtuig versoheen met een groote boeket witte rozen in de hand, ging er een luid gejuich op. Voor het eerst sedert zijn optreden als dictator verscheen Mussolini bij; een offioieele plechtigheid in het publiek in gezelschap van. zijn vrouw, donna Racheie Mussolini. De Leider geleidde zijn dochter, terwijl donna Racheie volgde aan den arm van minister Ciano, den vadJer van den brui degom. De bruidegom volgde met zijn moeder. Voorts waren alle ministers aanwezig. Onder trompetgeschal trad het bruids paar de kerk binnen. In de kerk bevonden zich zeer vele autoriteiten, leden van het diplomatieke corps, 'leden van de hooge geestelijkheid en de upper ten van Rome. Mussolini als phllantroap. Ter gelegenheid van het huwelijk van voorziening. LUCHTVAART. DE TOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN NAAR ENGELAND. 4L Kapitein Lehmann heeft gisteren in een persgesprek medegedeeld, dat de Graf Zeppelin hedenochtend om zes uur voor den tocht naar Engeland zou opstijgen. De route gaat over Bazel en Besangon naar Parijs, waar post zal worden afgewor pen. Daarna wordt over het Kanaal naai Londen gevlogen. Het luchtschip wordl onderzoek uitgestuurd, en spoedig vond de bemanning van het bergfngsvaartuig Aegir verschillende' wrakstukken van de vllegboot op 7 zeemijlen ten noord-weaten van de lichtboei voor Warnemünde. Ook het Hjk van kapitein Jensen werd hier gevonden en aan boord gehaald. Het is te Gjedser aan land gebracht en Woens dagmorgen per auto saar Kopenhagen vervoerd. Kapitein A. J. Jensen was een der beste vliegers van de marine en tevens een zeer geziene persoon, zoodat de ver slagenheid bij de Deensche militaire luchtvaart groot is. Als een bewijs, welk vertrouwen men in hem stelde, geldt wel het feit, dat hij hoeWel nog jong, pas 82 jaar reeds eenige jaren chef van de opleiding bij den marine-vliegdienst was. Hij vloog veel en vaak in moeilijke weersomstandigheden, maar, behalve een enkele noodlanding, was hem tot nu toe nooit iets overkomen. Hij bewaarde altijd zijn tegenwoordigheid van geest en zijn goede humeur, en toen er eens met een If-erling een ongeluk was gebeurd, steeg Jensen kort daarna met een kleinen, daar 's middags tusschen 8 en 4 uur ver- snellen verkenner op en verrichte allerlei wacht. Na eenig kruisen boven de stad gaat men naar de landingsplaats Carding- ton, waar het luohtschip tusschen vijf en zes uur wordt verwacht. Gedurende het oponthoud aldaar, dat ongeveer twee uur zal duren, wordt de Zeppelin door de lan dingsmanschappen vastgehouden. Voor den terugtocht zijn alle plaatsen reeds bezet. Vóór het vallen van den avond, ongeveer tegen acht uur, wordt de terugtocht aanvaard. Waarschijnlijk neemt men dezelfde route als op de heen reis. Zondagmorgen tusschen 7 en 8 uur wordt de landing te Friedrldhshafen ver wacht. Het vliegongeluk bij Warnemünde. Een medewerker van de Nw. Rott. Crt. schrijft De Deensche Marine-vliegdienst onder houdt sedert eenigen tijd geregeld nacht vluchten met Heinckel-vliegbooten over de Oostzee tusschen Kopenhagen en Warnemünde en met een dezer vlieg- zijn dochter heeft Mussolini een gift ge- booten ia in den nacht van Dinsdag op schonken van 26.000 lire voor een vacan- Woensdag het ongeluk gebeurd, dat aan tie-kolonle voor behoeftige kinderen in de kapitein Jensen en den mecanicien Bres- bergen aan de zeekust. Voorts heeft Mus- sendorff het leven kostte. Dinsdagavond solini 500 lire beschikbaar gesteld voor eik kind dat vandaag geboren wordt in een arm' gezin te Rome, Lugano, Forli, Predappio, Meldola, Forlimpopoll en Faenza, de plaatsen, waar Mussolini zich dikwijls ophoudt of vroeger vaak verblijf heeft gehouden. DUITSCH INVOERRECHT OP EIEREN. Invoering met ingang van 18 December? Naar do Telegr. verneemt, is Duitsch- land voornemens om met Ingang van 18 December op den invoer van Nederland- sche eieren een recht te heffen van 1.2 cents per ei. Geeft Duitschland aan dit voornemen gevolg, dan zal den Neder- landschen» eierexport een zware slag wor den toegebracht. ONTGINNINGSMAATSCHAPPIJ IN NOORD-HOLLAND? Voor arbeid voor alt Noord-Holland. werkioozen „Geen juweelen, geen «enten, niks 1 alleen wat vervallen wissels I Waar In vredesnaam Volgens een beridht van het Exchange- beeft-ie sigaren?'' •««toehap, fcabben d« troepen bij d« om- (Moustiqoe, Charleroi) i ^jhuifdouren, de ooupé'o onderling éoat Naar de TelegT. verneemt zijn burge>- meester en wethouders van Amsterdam en Ged. Staten van Noord-Holland] voor nemens de oprichting te bevorderen van een naamlooze vennootschap voor ont ginning van gronden en droogmaking van plassen door werkioozen uit Amster dam en andere Noord-Hollandsche ge meenten. Door de Statenleden Kupers en Pothuis is daaromtrent in een vorige zit ting van de Prov. Staten een voorstel ge daan. De vennootschap zal zich uitslui tend bepalen tot cultiveering van gronden en uit dien hoofde volgens de bepalingen der onteigeningswet onteigening op kor ten tenmijn kunnen aanvragen. Het over leg tusschen Ged. Staten en het gemeente bestuur is reeds ver gevorderd, zoodat voorstellen aan Prov. Staten en gemeente raad spoedig mogen worden verwacht. NIEUWE DERDE-KLASSE WAGENS VAN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Vijftig nieuwe comfortabele wagens voor de lange blnnen- landsche trajecten. Geen leeren zittingen. De Nederlandsohe Spoorwegen hebben 60 nieuwe derde klasse wagons besteld, 62 bij Werkspoor en 26 bij Beijnes. Van de door Werkspoor af te leveren serie zijn er eenige gereed; Met drie van de nieuwe wagens hebben gisteren een aan tal vertegenwoordigers van Nederland sohe dagbgladen een proefrit gemaakt op het traject Utrecht—Arnhem. De rijtuigen hebben een ijzeren ge- faamte met opgeklonken plaatijzeren be- kleeding en ijzeren dak. Elk rijtuig heeft zee af deelingen elk van twee coupé's waarvan één met portieren en één met breede schuiframen. De afdeelingen zijn gescheiden door dwarasohotten met acrobatische toeren, waardoor de andere leerlingen hun zelfvertrouwen terugkie- gen en spoedig oirkelden alle instructie vliegtuigen boven het vliegveld. Kapitein Jensen heeft tegelijk met kroonprins Frederik van Denemarken bij de marine gediend en was wel de beste vriend van den kroonprins. Hij was pas kort gele den getrouwd. Zijn moeder leeft nog. Wij herinneren er aan, dat kapitein Jensen ook commandant wae van het Deensche eskader vliegtuigen, dat hier voor eenige jaren op »de Mok* is geweest. Red. Held. Crt. De vliegtocht van den prins van Wales over Frankrijk naar Engeland. De prins van Wales werd gisteren avond van zijn Afrikaansehe jachtreis te Londen terugverwacht. Toen het passa giersschip Rawalpindi waarmee hij uit Egypte kwam, gisteren ochtend te Mar- seille binnengevallen was, begaf hij zich pan boord van een van de drie vlieg- vloog de machine r.aar Warnemünde en startte daar om kwart voor elf teneindetuigen van de Britsche Koninklijke lucht- naar Kopenhagen terug te keeren, waar macht die daar uit Northolt heen gevlo- het toestel om 12 uur zou moeten aan-, komen. Toen men om 3 uur 's nachts nog niets van de vliegboot no. 96 ver nomen had, begon men ongerust te wor den, temeer, omdat de bestuurder van een Deensch vliegtuig, dat in Warne- gen waren om hem op te wachten. In het toestel, dat bestuurd werd door den eskader-commandant Don, een vlie ger met wien de prins vele vliegtochten heeft gedaan, deed hij met den wind mee een snelle reis over het Rhöne-dal en munde arriveerde, mededeelde op onge-ikwam hij even over negenen op het vlieg- veer tien minuten vliegens afstand van veld van Bron bij Lyon aannog vóór deze plaats een rood schijnsel te hebben hij daar verwacht word. gezien, dat hem deed denken aan een Gisteren middag zouden negen Fran- ontplofflng. Hij had verschillende malen sche vliegtuigen hem naar de Fransche NAAR DE BLOEM BOLLENVELDEN. Nu we eenige zonnige dagen hebben gehad zijn er zooveel narcissen en tulpen uitgeloopen, dat een bezoek aan Breezand meer d'an de moeite loont. Wij drukken daarom hieronder nogeens het route kaartje af, dat men voor een tocht naar de bollenvelden kan gebruiken.'De dikke zwarte lijn geeft den weg die genomen anoet worden om in het hartje van het bollenland te komen. Ook nemen wij nog maals dat gedeelte van den autobusdienst van Naastepad op, dat men voor het ge bruik van den dienst noodig heeft. Wil men met den trein naar Breezand, dan moet men gebruik maken van een der hier volgende treindiensten. Van Den Helder vertrekt een trein om 9.54 u. Den Helder—Breezand. (H. J. en E Naastepad.) (alleen op Zon- eii feestdagen), om 10.06 Heider (Kerkplein) 10.30; ijs; 2.55; 5.01; 6.05; (niet op Zon- en feestdagen), en een om 12.47 u„ de andere treinen rijden te laat in den middag. Uit Breezand vertrekken treinen naar Den Helder om 14.28 (niet op Zon- en feestdagen), om 17.56 (alleen op Zon- en feestdagen), om 18.18 (niet op Zon- en feestdagen) en om 19.46. De andere trei nen die van Breezand naar Den Helder vertrekken vermelden we niet, daar de diensten of te vroeg of te laat zijn. De waarde van het verdrag is niet ge legen in de stoffelijke voordeelen, die het geeft, maar in den moreelen invloed, dien het op de internationale betrekkingen zal uitoefenen. Men gelooft dat geen militaire verloven I Terend' ais' ooit. voor buitenslands meer zullen worden verleend. Stendplaatn Don Helder Kerkplein bij de» Werfiogaag. Vertrek van Den Helder (Kerkplein) 7.9e 1) 10.30; M5; s-—5 5-is; 7.10 d); 1030 0. Dr Koojj (Vlotbrug) 7.50 io.jo; 2.01, 3.20; 4.35; 7-ao d); 10.50 f). Brecaand (café Boret) 7.30 b)8.a); 11. e.10; 9^0; Mfl; 7-40 dj; 11— f). Vertrek van Breezand: 12.55; 2.25' Breeaand (Café Boret) 10. 3.10 hl; 4.35; 5.33; 7-40 g). De Kooij (Vlotbrug) 10.10; i.o«; 2.35; 4-41; 8.10 g). a) Op Zondag niet. b) Ritten voor achoolkindervn (Doodnrdas» vertrek 7 uur). c) Zondags niet. d) Vaaaf 15 Sept. tot 16 April alleen op Zondag. e) Alle werkdagen behalve Zaterdag. f) Van 15 April tot 10 Sept alleen op Zondag. g) Van 13 April tot IS Sept. h) Ritten voor ai:hoolkiad«r«n.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9