sam en zijn schat NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S. A. KaNNLWASSER ZN. liel zfcb foppen Buitenlandsch overzicht. Nr. 6799. EERSTE BLAD DINSDAG 29 APRIL 1930 58ste JAARGANG De eindregeling van het Oostelijk herstelvraagstuk. - Zal de Duitsch-nationale leider, graaf Westarp ontslag nemen? - Belangrijke belastingverlaging in Frankrijk. - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. Wij BREIEN!!!!!!!!!! De nationalistische beweging in Britsch-Indië. Komt Tobral co aan het stuk zien FEU ILLETON Onrust in China. FOSTER'SMAAGPILLEN HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail ën overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f0.70, fo.70, f r, Modeblad resp. f 0.95. '.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Glrorokeniag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. medel. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer lOot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et. In een uiteenzetting nopens de beslui ten der oommissie voor de Oostelijke herstelbetalingen verklaarde Lou- oheur o.a. het volgende: Ten einde de oplossing van de Hon- gaarsche optantenquaestie te vergemak kelijken, hebben Frankrijk, Italië en En geland er in toegestemd nogmaals een offer te brengen door behalve de reeds toegezegde drie millioen nog bovendien tot 1966 anderhalf millioen per jaar te schenken. De commissie kwam tot een overeen komst, bestaande uit een preambule en vier accoorden. De preambule behelst een overzicht der feiten en regelt de voox-waarden der rati ficatie. Het eerste accoord regelt definitief de door Hongarije verschuldigde schadever goedingen: het zal van 1944 tot 1966 moeten betalen 13 millioen gouden kronen. De betalingen in de periode 19301943, ten bedrage van tien millioen, zijn reeds door de commissie van herstel vastge legd. Het tweede en het derde accoord behel zen een regeling der agrarische hervor mingen. Alle hangende en toekomstige procedures zullen worden geregeld door middel van een agrarisch fonds, groot 220 a 240 millioen kronen. Het zal worden ge vormd door Frankrijk, Engeland, Italië en Tsjecho-Slowakye, die ieder 40 mil lioen, Joego-Slavië, dat 25 millioen, en Roemenië, dat 13 a 15 millioen stoiT. Voorts wordt geregeld de quaestie van de goederen der aartshertogen, voortvloeien de uit het veidrag van Trianon, volgens hetwelk zij eenvoudig zullen worden ont eigend, alsmede de quaesties in verband met de religieuze en universitaire stich tingen. Het vierde accoord betreft de instelling van een fonds, groot 100 millioen kronen, geheel verschaft door Frankrijk, Enge land en Italië, in gelijke deelen, ten einde de Kleine-Entente-staten te steunen in verband met de eischen der Hongaarsche onderdanen. Gisterenavond om kwart over zes zijn op het ministerie van buitenlandsche zaken de vier overeenkomsten nopens de Oostelijke vergoedingen geteekend. Voor de onderteekening hield Loucheur als vooi'zitter der commissie voor deze ver goedingen een toespi'aak, waarin hij zei, dat het van den geest, waarin deze over eenkomsten worden uitgevoerd, zal af hangen of er nog andere belangrijke over eenkomsten zullen volgen en of het aan gevangen werk van de oeoonomische ver zoening zal kunnen worden voortgezet. Verzekei'd wordt dat G ra afWestarp, de bekende Duitseh nationale leider, van Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 25 plan is ontslag te nemen als lid van den Rijksdag en zich terug te trekken uit het politieke leven, in verband met het con flict in zijn partij. Zijn politieke vrienden trachten hem hiervan te weerhouden en hopen, dat hij zich zal laten bewegen de leiding van een agrarisch politieke groep en de party of wel van een nieuwe orga nisatie van deze richting op zich te nemen. De Deutsche Tageszeitung deelt nog mede, dat graaf Westarp geen ontslag zal nemen als lid van den Rijksdag; de .meer derheid der fractie is byeengeroepen tot een conferentie, die Donderdag te Berlijn zal worden gehouden. In parlementaire kringen acht men het niet uitgesloten, dat reeds dien dag over het lot der Duitseh nationale party zal woixlen beslist. De Fransche Kamer heeft Zaterdagmor gen, na een avond- en nachtvergadering, de voorstellen tot belasting verlaging aangenomen. Alle partyen stemden voor, alleen de sociaal-democraten hebben zich van stemming onthouden. Tengevolge van het goedkeuren van deze voorstellen wordt de belasting met niet minder dan 1800 millioen franc verlaagd. In parlementaire kringen rekent men er op dat de Senaat de voorstellen tot belas tingverlaging zal goedkeuren. Het parle ment zal daarna op rèces kunnen gaan. Dit toch immers zou al een reden kunnen zijn de voorstellen spoedig goed te keuren. De nationalistische beweging in Britsch-Indië blijft onze volle aandacht vragen waar het verloop ervan ook voor Ned.-Indië van groote beteekenis zal worden. Slaagt toch Gandhi's actie dan zullen ook de nationalistische elementen in ons Indië zich sterker gaan roeren, dan zal het communisme in Indië een dank baar object vinden voor zyn z.g. vrijheids ideaal. De Elngelsche pers uit zich zeer bezorgd over de ontwikkeling van den toestand in Britsch-Indië. Een liberaal blad schrijft, dat de berichten over Indië slechts by stukjes en beetjes binnenkomen en elkaar gedeeltelyk tegenspreken. In ieder geval is zeker dat in een uitgestrekt gebied on lusten zyn uitgebroken. Ook loopen er ge ruchten dat op de berichten uit Indië cen suur wordt uitgeoefend, waarover vooral de liberale en labourbladen zich ernstig ongerust maken. De Daily News hoopt dat dit niet betee- kent dat de regeering van Indië stelling zal nemen om onmisbare en nauwkeurige berichten aan het Britsche publiek te ont houden. Het is een ernstige kwestie, die onmiddellijk de aandacht moet hebben. De omstandigheden in Indië zyn, vol gens haar, van zeer bizonderen aard en zoo vol van beteekenis, dat er geen mis verstand over de feiten mogelyk mag zyn. Als de handelingen der Indische regee ring de sanctie en den steun van de open bare meening in Engeland en de Domini ons willen verkrygen, dan is het nood- zakelyk dat het groote publiek de feiten kent en geen reden heeft voor de verden king dat men het feiten onthoudt. De Daily Herald sohiijft in denzelfden geest en meent dat een groote verande ring in de Indische politiek onvermyde- lyk is. Een groot succes voor Gandhi beteekent het aftreden van Patel, den voor zitter van de wetgevende vergadering te Nieuw-Delhi, die zioh aan zyn zijde ge schaard heeft. De secretaris van Gandhi is tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. In een byeenkomst te Charfada heeft Gandhi de nieuwe plannen voor zyn on gehoorzaamheidsactie uiteengezet. Daar toe behoort o.a. de inbeslagneming van den zoutvoorraad in de regeeringsopslag- plaatsen. Over enkele dagen zou hy daar toe ovei-gaan. In een onderhoud dat Gandhi dezer dagen met een vertegenwoordiger van Amerikaansche dagbladen heeft gehad, zeide hy o.m.: „De Indische nationalisten eischen geen onverwijlde onafhankelijkheid doch on- derhandelingen en uit den weg ruiming van grieven, welke in hoofdzaak van oeco- nomischen en moreel en aard zyn. De In dische regeering heeft geen gelegenheid laten voorbygaan om de bevolking in op winding te brengen en dientengevolge zijn de beste en offervaardigste leiders in de gevangenis gezet. Ik twyfel er met aan aldus besloot Gandhi dat hef 1 Indische volk door de gebrachte offers in een zoodanigen gemoedstoestand is ge komen, dat het zal volhouden totdat Indië onafhankelyk en vrij zal zyn". daar zy den vereisóhten voorraad kolen niet hebben kunnen afleveren. Hierdoor worden 3000 mynwerkers werkloos. I)e verliezen. Volgens een Zondag verschenen offi- cieele opgave zyn b;1 de onlusten te Pes-j hawar twintig Indiërs gedood, van wie vier in het hospitaal zyn bezweken. Vier- en-twintig gewonden zyn nog onder be handeling. Te Madras. Zondag heeft de politie te Madras hy een opstootje weer moeten schieten. Twee mensohen werden gedood en drie ge wond. De menigte had de politie, o.w. verscheidene officieren en de commissa ris, hevig met steenen bekogeld. Veroordeelde Congres-leiders. TOBRALCO Aan vyf congres-leiders wier zaak te Riselpur dadelyk behandeld is, werd aan-j gezegd dat zy, volgens reglement voor het grensgebied, een borgtocht moesten stellen of by gebreke daarvan voor drie jaar de gevangenis in moesten gaan. De i verdachten verkozen dit laatste en zyn bijgevolg naar -de gevangenis te Punjab overgebracht. Geen Engelsche fietsen.I VOLLEDIGE QAR aNTIEI! De Indische rijwielhandelaars hebben j let alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit besloten drie maanden lang geen Engel-i[n 50 patronen en 20 effen kleuren GEMAKKELIJK TE WASSCHEN I ^MOEILIJK TE VERSLIJTEN 1111! DE DRAADLOOZE TELEFOONDIENST TUSSCHEN ENGELAND EN AUSTRALIË. Woensdag zal het draadloos telefoon verkeer tusschen Engeland en Australië geopend worden met een gesprek tus- sohen MacDonald en Scullin, den Austra- 1 lischen eerste-minister, STILLEGGING VAN VIJF KOLEN MIJNEN IN ENGELAND. Drieduizend mijnwerkers werkloos. In het Engelsche steenkooJgebied zul len vy'f kolenmynen worden stilgelegd, I Uit het Engelsch door 1) P. G. WODEHOUSE. HOOFDSTUK I. Sam gaat op reis. Het was den heelen dag in New York, dat te stoven lag in de koesterende stralen van een Augustuszonnetje, al warmer en warmer geworden; totdat nu; om drie uur in den miiddag, de inwoners zich in twee groepen hadden verdeeld, behalve dan een troepje, dat vergaderd was op de tiende verdieping van het Wilmot gebouw op den Upper Broadway en de leden van de eene hoofdgroep slopen sooorvoetend rond en informeerden b;j iedereen, of -ze het nu nog niet warm genoeg hadden, terwyl de leden van de andere party vol hielden, dat ze niet zooveel gaven om die hitte, maar dat ze bepaald iets tegen die 0vvrgroote vochtigheid hadden. De redei» voor de bedrijvigheid, die. op de tiende terdieping van het Wilmot ge bouw heerschte, was te vinden in een sportgebeurtenis van den allereersten rang Spike Murphy van de firma John B. Pynsent lm- en Eixport, had de finale bereikt in het zoo hoog mogelijk tegen den muur trappen in de Klerken Hoog- trappers competitie tegen een overslan- ken jongeling van de Vereenigde Nagel- vijlenfabrieken. De wedstryd had plaats op het terrein van eerstgenoemde firma, ten aan- schouwe van een klein, maar uitgelezen publiek, dat bestond uit enkele stenogra fen, die yverig gom kauwden; enkele loonslaven in hun hemdsmouwen en den heer Samuel Shotter, neef des heeren John B. Pynsent, een knappen jongen man, die als scheidsrechter optrad. Behalve scheidsrechter was Sam Shot ter bovendien de beschermheer en ont werper van dezen wedkamp; aan zyn in zicht en ondernemingsgeest zou het te danken zyn, 'dat een groot jong talent zioh zou kunnen ontwikkelen en dat Ame- rika's kansen niet geschaad zouden wor den, als deze tak van sport ooit zou wor den opgenomen in het programma der Olympische Spelen. Hy was het ook, die op zyn dooltocht door het kantoor, toen hy rusteloos zocht naar iets om zyn droeve en onsympathieke dagtaak wat te verzoeten, den jongeheer Murphy had ontdekt terwyl hy zioh oefende in het hoogtrappen tegen den muur en hy was het geweest, die dezen Murphy aanmoe digde om nog hooger te schoppen. En hy had wedstrijden georganiseerd tusschen vertegenwoordigers van andere firma s in hetzelfde gebouw. En hy had uit zyn eigen zak den prijs betaald, dien hy met een paar welgekozen woorden overhan digde aan Spike, toen de voet van dezen jongen man huim een duim boven het record van zyn tegenstander de pleister van den wand schraapte. „Murphy", zeide Sam, „heeft gezege vierd. Na een eeriyken strijd, die gevoerd is volgens de beste tradities op het gebied en een werkeend merk v ld zn handen shoppen Wfe meh volmaak) genot wil smoken moet natuurlyk J.GBUNOS CCflTE FR/E5CHE BAAI TABAK rookeni van Amerikaansch hoogtrappen, heeft hy de eer van John B. Pynsent Ex- en Imp. hoog gehouden en zijn titel gehandhaafd. Door de afwezigheid van den baas, die helaas naar Philadelphia is geroepen en dientengevolge verhinderd is deze byeen komst by te wonen, heb ik het genoegen dit teek en zyner overwinning, dit keurige dollar-biljet aan hem uit te reiken. Hier is het Spike, en in latere jaren, wanneer gy een vergrysde en geëerde steunpilaar der maatschappij zult zyn of iets derge lijks, dan zult gy op dit oogenblik terug zien en tot u zelf zeggen Sam zweeg gegriefd. Hy vond, dat hy nogal vlot gesproken had, en toch ver dween zyn gehoor. Spike Murphy rende zelfs weg. „Zeg tot u zelf „Als je een oogenblik tyd hebt, Samuel',' merkte iemand achter zyn rug op, „zou ik zeer prijs stellen op een kort onderhoud in mijn kantoor." Sam draaide zich om. „O hallo, Oom!" zeide hy. Hy kuchte. De heer Pynsent kuchte. „Ik dacht, dat u naar Philadelphia was," zeide Sam. „Zoo, zoo," zeide de heer Pynsent. Hy maakte verder geen enkele opmer king, inaar ging met rustigen tred naar zyn kamer; na eenige oogenblikken ver scheen hy weer met een gezicht vol ge duldige belangstelling. „Kom eens hier, Sam," zeide hy. „Wie," en hy wees naar binnen, „is dit?" Sam gluurde eens door de deur en ont dekte achteroverleunend in een schom melstoel een langen, mageren man met een afstootend uiterlijk. zyn groote voe ten rustten gemakkeiyk op de schrijfta fel, zyn hoofd hing wat op zy en zijn mond sche fietsen of onderdooien in te voeren.,; De boycot. Te Karatsji hebben gisteren achtdui zend menschen een optocht gehouden ten gunste van het boycotten van buiten landsche katoentjes. Op drie wagens werden buitenlandsche stoffen meegevoerd, 's Avonds werden zy plechtig verbrand. Volgens den oorrespondent van de Times te Bombay, is de week, die zoo slecht begon met een toon van hoop ge eindigd. In de eerste plaats voert hij on dat te staven het telegram aan van d( broers Ali, de leiders der Mohammeda hen, waarin dezen naar aanleiding var de troebelen in Peshawar Gandhi's bewe- '1 ging in scherpe termen afkeuren. In df tweede plaats is daar de verklaring der' Indische liberalen die weliswaar de hou ding der regeering scherp critiseeren. maar ook ten aanzien van Gandhi heftige afkeuring uitspreken en zeggen dat Gandhi's beweging niet alleen de vervul ling der nationale verlangens niet dich terbij brengt, maar haar vertraagt en het land intusschen in wilde onrust en wan orde staat. Men begint naar hét oordeel van dezen oorrespondent weer over de ronde-tafelconferentie te spreken en dat de liberalen juist in deze bewogen dagqn hun eigen programma nog eens opge steld hebben, acht deze correspondent een ongewone daad van moed. Onbetrouwbare troepen. Naar Reuter uit Londen meldt, deelt de Britsch-Indische regeering mee, dat by de jongste troebelen in Peshawar, toen men gebruik moest maken van de troepen, twee pelotons (d.w.z. een zestig man) van Verkrijgbaar bij een Indisch regiment zich onbevredigend hebben gedragen. Het bataljon, waartoe de pelotons behoorden, is naar Abbolt Abad' gezonden, waar een onderzoek zal worden ingesteld. Weigering van grondbelasting. Uit Soerat wordt gemeld dat Gandhi nachtiging heeft gegeven tot het weige en van het betalen van grondbelasting in het gebied van Broach. hing open. Uit dien mond, die respecta bele afmetingen had, kwam een snurkend geluid. „Wie," herhaalde de heer Pynsent, „is deze mynheer?" Sam bewonderde alles ten spyt het nimmer falende instinct van zyn oom die verwonderlijke intuïtie, waardoor hy onmiddeliyk besefte, dat als er een onge- noode vreemdeling In zyn particulieren zetel dommelde, de verantwoordelijkheid daarvoor noodzakeiyk berustte by zyn neef Samuel. „Goeie Help", riep deze uit. ,Jk wist niet, dat hij daar zat." „Een vriendje van je?" „Dat is Snert." „Pardon?" „Snert Todhunter, ziet u, de kok van de Araminta. Weet u niet meer, dat ik verleden jaar een reisje met een vracht boot maakte? Dit is nu de kok. Ik kwam hem vanmiddag op straat tegen en toen hebben we samen geluncht. En toen heb ik hem hier naar toe gebracht, omdat hy eens wou zien, waar ik werk." „Werkt" zeide de heer Pynsent ver- bysterd. Ik had er geen flauw idee van dat hy in uw kamer verdwaald was." Sam sprak op een verontschuldigenden toon, maar hij zou wel graag hebben te berde gebracht, dat de schuld van al deze onpleiziei'ige gebeurtenissen inderdaad bij den heer Pynsent lag. Als iemand den indruk wekt, dat hij naar Philadelphia is en dan niet gaat, heeft hij alle verwikke lingen, die van deze inconsequentie het gevolg zyn, aan zich zelf te danken. Maar met deze byzonderheden viel hy zyn oom nu maar niet lastig. „Zal ik hem wakker maken?" Te Klng Soe-tsjen schen vermoord. 1000 men- Terwyl de Chineesohe autoriteiten te Sjanghai en omstreken, den staat van be leg hebben afgekondigd, worden uit ver- Indien uw spijsver tering verstoord is, gebruik dan eenige Poster's Maagpillen. Zachte, afdoende wer king,zonder eenige kram pen. f0.65 per flacon. „Als je zoo goed wilt zyn. En als je dat hebt gedaan, neem hem dan mee en zet hem ergens neer en kom dan weer hier terug. Ik heb bet een en ander met je te bespreken." Toen hy door een krachtige hand werd heen en weer geschud, sloeg de slapende de oogen op en liet zich zelf in een soort droomtoestand wegleiden, uit de kamer, de gang door naar het hokje, waar Sam zyn dageiyksche bezigheden verrichtte. Hier zonk hy weer neer in een stoel en viel opnieuw in slaap; en Sam liet hem alleen en ging naar zyn oom. De heer Pynsent staarde nadenkend uit het raam, toen hy binnentrad. „Ga zitten, Sam," zeide hy. Sam ging zitten. „Het spyt mty, dat het allemaal gebeurd is, oom!" „Wat allemaal?" „Nu, de heele geschiedenis, die aan den gang was, toen u binnen kwam." „O juist. Wat deden jullie eigenlyk?" „Spike Murphy wilde eens zien, of hy hooger schoppen kon, dan zoo'n jochie van beneden." „En kon hy dat?" „Ja." „Brave kerel," zeide de heer Pynsent goedkeurend. „En jy hebt zeker dien wedstrijd uitgeschreven?" „Ja, eigenlijk wel." „Dat dacht ik wel. Je bent nu," ging de heer Pynsent voort, „drie maanden by my in dienst. En in dien tyd ben je er in geslaagd om het best-geschoolde kantoor personeel van New York door en door te demoraliseeren." „Hè, Oom," zeide Sam verwytend. (Wordt r«rrelgd.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1