Sproeten komen vroeg in OOST-INDIË. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. De Wereldtentoonstelling te Antwerpen. KONIJN'S GEKOOKTE WORST SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 LUCHTVAART. Vliegtuigongelukken in de Vereenigde Staten. Afschuwelijke misdaad te Sjanghai. het vooijaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. schillende deelen van het land aanslagen De benedenverdieping der Hollandsohe gemeld van communisten en bandieten, aideeling wordt n.L doorsneden door twee Te King Soe-tsjen in Noord Kiangsoe, wegen, zoodat het bezichtigen van dit heeft een bende bandieten, die over mi- groote gebouw juist oordeelkundig op trailleurs. en cavalerie beschikten een aangename wijze even wordt onderbro- razzia gehouden. Alle autoriteiten en een ten. De verdere ruimte van de gelijk- duizendtal inwoners werden vermoord. De vloersche aideeling is bezet door de Na huizen werden verbrand. derlandsche nijverheid, waarbij de ma chinerieën domineeoren. Tenslotte vindt Een bende van 4000 communisten heeft men er de particuliere inzendingen, doch Sjan Tao-tsjen, 50 mijl ten Noorden van niet aüe, want er was voor de groote Hankou veroverd. Er werden 2 katholieke aanvrage geen ruimte genoeg, zoodat ver- priesters gevangen genomen. Een leger schillende exposanten elders op het ter van 6000 goed gedisciplineerde troepen rein een goed heenkomen moesten zoe- bedreigt Rienli met 750.000 inwoners op ken. J 200 mijl ten Noorden van Hankou. De toe- Voor Rotterdam is een afzonderlijke stand in de provincie Kiangsoe wordt mimte in bet' Nederlandsch Paviljoen in- steeds slechter en veroorzaakt de regee- gericht Het havenbedrijf vormt hier het ring ernstige moeilijkheden. Door Koning Albert geopend. Zaterdag werd de Wereldtentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst te Antwerpen door Z. M. Koning Albert officieel geopend. Juist grenzend san de uiterste stads- wijken is de tentoonstellingsstad opge bouwd, bewaakt door de drie ruiters, wier standbeelden onder den hoogen massalen ingang prijken en in hun bronskleur een bijzonder harmonisch geheel vormen met zand-kleurige steen-architectuur. „Ridderlijkheid, welvaart, wijsheid". Deze drie emblemen bekronen het voorhof en zij; vormen de beteekenis van de grondslagen, waarop deze wereldexpp- sitie tot stand kwam. Symbolieke reliefs staan aan de ron dingen van de koepels en worden des avonds door helle schijnwerpers fel be licht. De geheele tentoonstelling is grootsoh op gezet, waartoe men trouwens ook wel de gelegenheid heeft gehad, want het stads bestuur van Antwerpen heeft goed ge zien, door het expositieterrein op te ne men in het uitbreidingsplan der stad. Wanneer na zes maanden de paviljoens weer afgebroken zullen zijn, is het terrein bouwrijp enwegen, straten en plant soenen zijn er reeds. Een voordeeltje, dat slechts e9ns in de zooveel jaar voor een stad voorkomt en waar menig gemeente bestuur van zal watertanden. Het terrein is 60 H.A. groot Fraaie gazons doorsnijden de ruimte, waar men langs de toegangswegen een uitzicht heeft op de gebouwen der ver tegenwoordigde landen, wier koepels of hooge colonnades boven de omgeving reiken. De achterzijde van het plein wordt ge vormd door het paleis voor de ontvangst van de Koninklijke familie bij gelegen heid van de opening. Een groote zaal met ruim podium is hier ingericht voor deze plechtigheid. Een uitgestrekte hall vormt het entrée. Onder de deelnemende landen op de expositie heeft België zelf natuurlijk het leeuwendeel. Opmerkelijk is hier het pa viljoen der stad Antwerpen zelf, dat uit munt door soberen stijl in tegenstelling met de andere Belgische gebouwen, waar van de uitvoering meer in het pompeuze gezocht is. De Nederlandsche afdeellng. Het strekt den Nederlandschen onder nemingsgeest tot eer, hier iets gepres teerd te hebben, waardoor Nederland elke natie (België zelf natuurlijk uitge sloten) op deze expositie overtreft. Een gebouw van 13.000 M3. oppervlakte met trotsche pylonenrij van 35 meter hoogte, waarboven een marine-zoeklicht op de donkere avonden heel het terrein in gloed zal zetten, is tot stand gekomen onder kunstzinnige leiding van den heer Wijde- veld, die een uniek gebouw wist te plaat sen, waarbij alle moderne vindingen op het gebied van architectuur op gelukkige wijze zijn benut. Ingenieurs van andere landen zijn aan de Hollandsohe uitvoerders persoonlijk hun bewondering komen uiten, voor het geen hier bereikt is. Reeds van verre onderscheidt men, het woord „Nederland", hoog aan den pylo nen-gevel. Naderbij komend constateert men onmiddellijk, hoe hier alles spreekt van de echt-Hollandsche degelijkheid. Degelijk is alles wat men ziet integreerend deel, zooals dit ook het ge val is met de inzendingen van Amster dam, Dordrecht en Vlissingen, zoodat Ne- derland's vier grootste havensteden hier vereenigd zijn. De koloniën hebben een plaatsje gevonden op bijna de geheele bo venverdieping, waar maquettes, foto's, producten, kaarten enz. een interessant geheel vormen. MASSA-ONTSLAG BIJ DE B. P. M. Vrees voor ongeregeldheden te Tjepoe? Militaire bescherming gearriveerd. Naar wij vernemen aldus het „Nieuws" zijn er door de B. P. M. te Tjepoe thans reedis 36 leden van haar Europeesch personeel ontslagen, zoomede 60 Inlandsche toekangs en 60 koelies. Kort hierna verschenen te Tjepoe twee brigades militairen onder commando van een luitenant, en bet vermoeden vat post, dat de B. P. M. militaire bescherming ge vraagd heeft uit vrees, dat het massa ontslag wel eens aanleiding zou kunnen geven tot het uitbreken van ongeregeld heden of wraakpogingen tegen de instal laties gericht onder de koeii-bevolking. Een andere verkering is voor de aan wezigheid van militairen bezwaarlijk te vinden, aangezien manoeuvres niet met dergelijke kleine troepeneenheden ge schieden, terwijl van een gewone veld- oefening evenmin sprake kan zijn in ver band met het feit, dat er in de omgeving van Tjepoe geen garnizoenen liggen. Het blad heeft zich gewend tot den hoofdvertegenwoordiger van de B. P. M., doch kon van een en ander geen bevesti ging, echter evenmin een tegenspraak krijgen. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. In den ministerraad besproken. Ieder V« gedeelte? Minlsterleele besprekingen met Engeland en Denemarken. Naar het Hbld. verneemt, is Vrijdag middag een ministerraad gehouden, waar in o.m. ter sprake is gebracht de verdee ling van den zendtijd. Is het blad wel ingelicht, dan is in deze vergadering het plan besproken, aan elk der groote om roepverenigingen (A.V.R.O., K.R.O., N.O. R.V. emV.A.R.A.) één vierde gedeelte van den zendtijd te geven. Het blad vernam voorts, dat de beslisi- sing van minister Reymer in de eerste week van Mei kan worden verwacht. De minister van waterstaat heeft na het gepubliceerde advies van den Radioraad inzake de zendtjjdverdeeling nog nadere zich toen nogmaals hoven de City. Daar- na richtte het luchtschip zic^ n£^ken verdween in de grauwe wolken. kust en Weer te Friedrichshafem. De Graf Zeppelin is ^ndagochte^ om riin tocht naar Engeland het het ONDERSCHEIDEN GEN. Ter gelegenheid van de officieele proef vaart van het motorschip „Johan van öldenharnevelt", van de Stoomvaart Mij. Nederland, heeft minister Verschuur me degedeeld dat door H. M. de Koningin benoemd zijn: tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer J. F. van Hengel, directeur van de Stoom vaart Maatschappij Nederland; tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau ing. P. G. Visker, de bouwmeester van het schip. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. inlichtingen ingewonnen in Engeland en in Denemarken. Het resultaat dezer in lichtingen is niet bekend. DE NIEUWE MOTORREDDINGBOOT VOOR HOEK VAN HOLLAND. Van de scheepswerf Nicolaas Witsen vJl W. F. Stoel Zoon, te Alkmaar, is met goed gevolg te water gelaten de stalen dubbelschroef motorreddingboot „Presi dent J. V. Wierdsma", in aanbouw voor de Zuidhollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen, gevestigd te Rotterdam en bestemd om gestationnèerd te worden te Hoek van Holland. Deze boot is lang ongeveer 63 voet, bij een breedte van 14 voet. Van voor naar achteren is de indeeling als volgt: voor bergplaats, verblijf voor geredden, voorste motorkamer, achterste motorkamer, ver blijf voor bemanning of geredden, berg plaats. De heide motoren, welke in twee geheel gescheiden motorkamera zijn op gesteld, zijn elk 2 cyl. 44 P.K. ruwoÜe met electrische voorwarminrichting. De in richting is zoodanig, dat alle machinerieën centraal bediend kunnen worden van het geheel gesloten, verzonken stuurhuis uit of van den gewonen stuuratand. De over brenging is pneumatisch-hydraulisch. De boot 'heeft in het geheel 20 water dichte compartimenten en een inrichting om als ze onderstboven slaat, zich zelf automatisch weer op te richten. De verlichting is electriseh. De boot is voorzien van een uitrusting als bij red dingsbooten van dit type gebruikelijk, als springnet, reddinglijnen, wippertoestel, tanks met golfstillende olie, enz. Verder is hulp-zeilvermogen aanwezig. De boot zal worden voorzien van draad- looze telefonieinstallatie. Audiënties en avondfeest Gezien den betrekkelijk korten duur van de tentoonstelling, zes maanden, moest het gebouw onzer aideeling ook een tijdelijk karakter dragen. Maar dezen factor in aanmerking genomen verdient het Nederlandsch paviljoen de volle 106 percent der degelijkheidswaardeering. Een bijzonderheid vormt de bekleeding der buitenmuren; welke met gekleurde glasdeeltjes, producten der bekende Leer dam-fabrieken bestreken zijn. Een op spuiting van mica heeft tot effect, dat het zonlicht op de muren duizendvoudig weerkaatst wordt, hetgeen een suggestie ve indruk wekt De raam-groepeering dient tevens als ornamentaal onderdeel van het geheele complex. Het gebouw is omgeven door een tuin van 8000 M3. Bij den aanleg daarvan is ernaar gestreefd, dat gedurende de ge heele tentoonstelling het paviljoen door bloemen omringd zal zijn. Een uitgelezen collectie tulpen en struikrozen zal daar de eer der Nederlandsche kweekers hoog houden. Binnentredend bevindt men zich in de feestzaal, welke zal dienen voor of ficieele ontvangsten en recepties. De wandversiering is gehouden in doorschij nende tinten, waardoor de houtnerven der wandbekleeding zichtbaar blijven, voorgesteld, worden uitgenoodigd ziah Als onderwerp dier schildering is geko- daartoe schriftelijk aan te melden vóór zen de drooglegging der Zuiderzee. Naast 3 Mei met opgave van volledig adres bij de feestzaal sluit aan de officieele expo- mevrouw Van LoonEgidius, Dame du sitie van het departement van Water- Palais van H. M. de Koningin, Keizers staat, waar hier bijzonder werk gemaakt gracht 672 te Amsterdam De chef van het Militaire Huis en die Grootmeester van het Huis van de Ko ningin maken bekend, dat Hare Majesteit tijdens haar verblijf in de hoofdstad van 20 tot 26 Mei a.s. zich voorstelt: le. de navolgenden, die het verlangen te kennen geen om aan H. M. hun op wachting te maken of aan H. M. te wor den voorgesteld, te ontvangen en wel: de in de provincie Noord-Holland in garnizoen liggende officieren en verdere militaire autoriteiten, colleges, corporaties en vereenigingen, de particulieren in de provincie woonachtig of aldaar hun werk kring hebbende; 2e. aan hen, die bepaalde redenen heb ben om aain de koningin belangen van persoonlijken aard of die van een door hén vertegenwoordigd lichaam voor te dragen, een en ander voor zoover betreft in Noord-Holland gevestigde lichamen en personen, daartoe gelegenheid! te ver strekken. In het Koninklijk Paleis te Amsterdam zullen van 28 April tot 3 Mei ajs. lijsten ter inschrijving gereed liggen. Aan de ingeschrevenen zal worden bericht wan-, HRH neer aan hun verlangen gevolg zal wor-^maken- Anders hadden velen gevaar ge- DE TOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN NAAR ENGELAND. Over Parijs. Het luchtschip Graf Zeppelin is Zater dagmorgen even na zes uur te Friedrichs- hafen voor den tocht naar Engeland op gestegen. Om 7 u. 35 werd Bazel gepas seerd, om 8 u. 50 Besangon en om 9 u. 30 Dyon; l1/, uur later vloog het luchtschip boven het stadje Sens aan de Yonne en was het nog slechts 110 KAL van Parijs verwijderd. De speciale verslaggever van het Wolff- bureau meldt van boord van het lucht schip, dat men om 10 uur 50 K.M. ten Noord-Oosten van Dyon was. Er werd op een gemiddelde hoogte van 400 M. ge vlogen en met een snelheid van 100 K.M. per uur. Weer op de thuisreis. De Graf Zeppelin is Zaterdag om 17.14 uur te Cardington aangekomen en om 17.52 weer vertrokken. Gevaarlijk enthousiasme bij de landing. Bij de landing te Cardington gebeur den bijna ongelukken. Toen het lucht schip door 200 mannen van de luchtmacht en een groot aantal werkloozen aan de touwen werd vastgehouden, verbraken duizenden toeschouwera de afzettingen van het terrein. De weinige politie-agenten waren mach teloos en de menigte stormde op hét luchtschip toe. Een aantal Engeische vlie gers wist echter in allerijl met touwen een noodafzetting om het luchtschip te 4 uur 40 van zijn teruggekeerd. Na twee uur boven Bodemneer te hebben Sekslost is luchtschip om 6.42 bij lichten m st geland. Even over zeven lag het al weer in de loods. cm» Onder de passagiers behoorde Sir Bel ton Brancker, directeur van de Engeische civirle luchtvaart. Naar Wolff meldt is thans definitief be sloten dfc reis naar Zuid-Amerika op Mei te beginnen. DE AVERIJ AAN DE B. 100. De averij, die het luchtschip R. 100 Donderdag, toen het uit de loods gehaald werd, op geloop en heeft, blijkt ernstiger dan men eerst erkend heeft. In plaats van half Mei, zal het wel Juni worden, vóór de R. 100 den tocht naar Canada kan beginnen. Vliegtnflg vliegt in dë menigte. Zeven dooden, twintig gewonden. Bij vliegdemonstraties op het vliegveld Fayetteville bij Nashville (Tennessee) is Zondag een ernstig ongeluk gebeurd. Een kunstvlieger stortte met zijn vlieg tuig, waarin zich ook nog twee passa giers bevonden, midden tusschen de toe schouwers. Hierbij werden 6 personen gedood en 20 min of meer ernstig ge wond. De inzittenden van het vliegtuig bleven ongedeerd. Nader wordt uit Nashville gemeld, dat het aantal dooden bij het vliegtuigongeluk tot 7 gestegen is. Toen het vliegtuig, dat betrekkelijk laag boven het vliegveld demonstraties uitvoerde, in de menigte viel, maakte zich een paniek van de toeschouwers meester. Eenige slachtoffers werden vreeselijk verminkt. Onmiddellijk werden maat regelen genomen om de dooden en ge- woaden te bergen. De verdere demon straties werden onmiddellijk gestaakt. Nog meer ongelukken. Vijf dooden. Behalve het vlieg-ongeluk op het vlieg veld Fayetteville hebben Zondag in de Vereenigde Staten nog twee vliegonge lukken plaats gehad, waarbij nog vijf dooden zijn te betreuren. Op eenige kilometers afstand van Alford in den staat Texas stortte de lange afstand- vlieger Kelly met twee passagiers naar beneden. De drie inzittenden waren op slag dood. Het derde ongeluk gebeurde te Ports- mouth (Newhampshire). Daar was een vliegtuig met twee kinderen, een jongen van 14 jaar en een meisje van denzelfden leeftijd opgestegen. Op geringe hoogte weigerde plotseling de motor, zoodat het toestel viel en in brand vloog. De beide kinderen kwamen in de vlammen om, terwijl de bestuurder ernstig gewond werd. VLIEGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Zondagmiddag is er in de buurt van Parijs een vliegtuig met drie menschen er in neergestort Alle drie zijn ernstig gekwetst, in het bijzonder de twee passa giers. ,Is u de baas hier in hais?« ,Nou en of. Mijn vrouw is al veertien dagen op reis.* (»Hummel«, Hamburg.) Een Fransch militair vliegtuig moest Zaterdag op een oefenvlucht een nood landing doen bij Landstuhl wegens een motordefect. De raderen braken bij deze manoeuvre, waardoor het toestel over den kop sloeg. De bestuurder werd zwaar ge wond en is 's nachts in het stedelijk zie kenhuis te Kaiserslautern overleden. De waarnemer kwam met den schrik vrij. den gegeven. Aan Colleges, corporaties en vereenigingen wordt verzocht op de lijsten te vermelden de namen en woon plaatsen van hen, door wie zij zullen wor den vertegenwoordigd; zij kunnen ten hoogste door twee bestuursleden vertegen woordigd worden. De dames, wonende in de provincie Noord-Holland, die haar opwachting wen- loopen onder het luchtschip te geraken. Er werd uit het luchtschip een groot pakket met post naar beneden geworpen. Daarna werd een aluminiumladder naar beneden gelaten en als eerste verliet de commandant, kapitein Lehmann, het luchtschip. De commandant deelde mede, dat de tocht zeer bevredigend verloopen was. Hij Buitenland. schen te maken aan de Koningin "of dl© vestigde er uitdrukkelijk de aandacht op, aan Hare Majesteit wenschen te worden u merL?p verzoek van Engeische zijde boven Wembley (het voetbalveld) was verschenen. Voor de terugreis nam het luchtschip meer dan een dozijn nieuwe passagiers aan boord. Dr. Eckener nam het commando op zich. NOODWEER IN HET ERTSGEBERGTE Het Westelijk Ertsgebergte is Vrijdag door een reeks van hevige onweders ge teisterd., welke hier en daar met wolk breuken gepaard gingen. Uit Aue Thum en Zwoenitz komen berichten over over stroomingen. De Jahnbach is veranderd in een woesten bergstroom, die veel tele graafpalen, die langs de oevers stonden uit den grond gesleurd en meegevoerd heeft. In het dorpje Jahnbach zijn huizen en kelders onder water geloopen Ook in de stad Thum heeft het hooge water groote schade aangericht. Ook de Zwoenitz is hevig gezwollen en heeft het geheele onder de sluizen ge legen gedeelte van de stad onder water gezet. In Ohemnitz-Hilbersdorf is de blik sem ingeslagen in de leiding van een brandweer-alarm-inrichting, zoodat hier door merkwaardigerwijze automatisch de brandweer gewaarschuwd werd. EEN CHINEESCH SCHIP GEZONKEN. Eli menschen vermist Naar uit Moskou wordt gemeld, is een Uuneesch stoomschip, dat van Tsohifoe op weg was naar Wladiwostok, in de Rus sische wateren in aanvaring geweest met Een zevenvoudige moord, Sjanghai is in opschudding door een afschuwelijke misdaad, die door een Chi- neeschen kok in een Chineesch huis be- gaan is, omdat hij geen toestemming had gekregen een dienstmeisje uit hetzelfde huis te trouwen. Met een bijl gewapend sloop hij. van kamer tot kamer en doodde eerst den heer des huizes en zijn vrouw, daarna de twee zoons van 5 en 6 jaar, vervolgens 2 dienstr meisjes en een knecht Geen van de slachtoffers had tijd om zich te verdedi gen. Na de verschrikkelijke daad ging de kok er met zijn geliefde vandoor, DE NOOD TE WEENEN. Naar de Weensche politie meedeelt, komen er haar tegenwoordig gemiddeld per dag zeven pogingen tot zelfmoord ter kennis. Zooals wij onlangs al eens mee deelden, zijn bijna al deze pogingen een gevolg van den oeoonomischen nood, waarin Oostenrijk verkeert. BRAND IN EEN LUCIFERSPAKHUIS. Een schade van 150 duizend gulden. Vrijdagmorgen vroeg is brand ontstaan in het te Riga gevestigd filiaal van het Zweedsche luciferssyndicaat De brand, die aanvankelijk een grooten omvang scheen te zullen aannemen, kon door het snelle optreden van de brandweer gestuit worden. De door het vuur aangerichte schade bedraagt ongeveer 150.000 gulden. VERKEERSSTORIN G BIJ DE J TUNNELSPOOB TE BERLIJN. Op het ondergrondsche station Alexan- derplatz is vanmorgen even na negen uur door een eigenaardig voorval een ver- keersstoring ontstaan, welke- een uur duurde. Een dronken courantenverkooper sprong op de rails juist voor een ver- trekkenden trein. De man werd ongeveer 8 M. meegesleurd. Eerst na een half uur was men erin geslaagd hem uit zijn be narde positie te bevrijden. Met een hersenschudding en ernstige inwendige kwetsuren is hij naar een zie kenhuis vervoerd. CORRUPTIE VAN HONGAARSCHE OFFICIEREN. is van de beschouwing der kustlichten en Mevrouw Van Loon zal te haren huize a ülw6er .op8tae2 begon het loodswezen. Van de nieuwste vindin- op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Mei van u 'hii -,,! P88™8 het lucht- I gen op gebied van moderne expositie is 3 tot 6 uur ontvangen. n p ^er °,veij Londen. In Oost Londen leen groot Japansch stoomschip waarhii gebruik gemaakt Alvorens een volgende Evenals verleden jaar hoopt de k<v X ilrt v ,men- het is gezonken. Eenige leden der beman- afdeeling te bereiken bevindt men zich.... ningin ook ditmaal een avondfeest ten pa- d e|t Pato volïde Timg ei\. passaSiers meiden door het to open lucht leóze te geven. „f bt; Faul\ vol«de daarna de Theems toti Japansche schip opgepikt, 11 matro7Bn aan de parlementsgebouwen en bewoog en passagiers worden nog vermist. Vrijdag is te Boedapest een majoor der artillerie, Takach, gearresteerd in ver band met een groote corruptie-zaak, waarin hij, met een handielaman en een kapitein van den proviandeeringsdienst is betrokken. Het drietal schreef facturen uit voor fictieve bestellingen van paar- denvoer, waarop dan verschillende ban ken geld gaven. De staat lijdt een schade, naar wordt verzekerd van 700,000 pengö. Verdere arrestaties zijn niet waarschijn lijk. De beide officieren verklaren den koopman slechts aan kapitaal te hebben willen helpen voor zijn zaak. ONWEER IN VLAANDEREN. De bhksem ln het telegraaf kantoor te Brugge geslagen. In Vlaanderen heeft een zwaar onweder gewoed. Te Stekene werd een landbouwer door den bliksem gedood. Te Brugge sloeg de bliksem in het telegraafkantoor. De brand) werd spoedig gedoofd, maar honderden telefoondraden zijn vernield. Ook elders blijkt het onweer aanzien lijke schade veroorzaakt te hebben. EEN MYSTERIE. Twee dooden. Mej. Adele Ritchie, een jaar of twintig geleden zeer bekend als hoofdpersoon in operettes en mevr. Doris Walker, een jonge en rijke kunstenares, zijn heiden dood gevonden in de woning van de laatstgenoemde te Laguna Beach, in Oa- ufornië. Mevr. Walker was door het hart geschoten, mej. Ritchie had 'n schot door den mond. Le verklaring van den moord en den zelfmoord want dat zal het wel geweest zijn is nog niet gegeven.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2