C wiiïï*us pet 2-87 aan Julianadorp. '4 Zand. paarden op hol. melkprijs over maart. De Coöp. Zuivelfabriek „Nieuiw Leven" u. a. almer, betaalde voor over het tijd- Breeiand. drukte in de bollenstreek. Het mooie weer van j.1. Zondag heeft ve en uit den omtrek den tocht naar de bollenvelden doen maken. Het was dan /ezejlig druk in den Westpolder: en wand6laars in groepjes dX™ WTn en vele vermoeiden en dl« Mn zitje en een verfris- wm? (hff' ln t®»enstelling met „de Zuid", waar het Zondag wel „de" dag was, ge- reikMw dat hier het toPPunt al be- wekL ?r treval 201 in de komende wegen nog heel veel moois te zien zijn, als j narcissen en hyacinthen. We Kunnen dus een eerste of een herhaald be- ton volle aanbevelen. Anna Paulowna. uitvoering o. b. k. Opheffing van de Veilingsvereening. Van EwijcksEuis. Wieringen. propaganda-feestavond van den r.k. bouwvakbond „st. JOSKPH", afd. wieringen. druk bezoek aan de zuiderzeewerken. weer honderd arbeiders aangenomen. Schagen. duke lammeren. Texel. oudeschild. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. De heer a. J. Kei, alhier heelt na afgelegd eindexamen het diploma ont vangen als Meikcontroleur voor rundvee- iokvereenigingen, zuivelfabrieken en melkinrichtingen, waarvoor bij de op leiding daarvoor heelt gevolgd te Hoorn en welke gegeven werd door het Ryks- xuivelconsulentschap in Noord-Holland. Naar wij verneine», worden er hier ter plaatse pogingen in bet werk gesteld om een aldeeling van den Christelijken Landarbeidersbond op te richten. Dat is dan ook voor den tweeden keer, evenals dat met de Moderne aldeeling het geval was. Daar er ook nog een aldeeling Zuivelbewerkers bestaat, zullen er dus weldra een drietal organisaties zijn, als de pogingen teminste succes hebben. AUTO DRIEMAAL OVER DEN KOP GESLAGEN. De bestuurder kwam er goed) al. Zondagmiddag j.1. is hier op den Rijks weg ten zuiden van ons dorp de off.-mach. M. S. D. Ziezoo met zijn zoo goed als nieuwen Chevrolet six met een vaartje van ten minste 100 K.M. over den kop geslagen. De oorzaak hiervan is dat Z. voor een dame en twee heeren, welke vóór hem per rijwiel eveneens in zuide lijke richting gingen, moest uitwijken en daarbij door zijn onbesuisden gang aan 't slingeren raakte, in den kant kwam en driemaal over den kop sloeg. De oogge-, tuigen, voorn, fietsers verklaarden ons dat Z. reeds bij de eerste looping welke de auto maakte door den kap heen vloog met een boog tot een hoogte van 4 5 M. en over een alstand van t 20 M. werd rjeergesmakt. De wagen maakte hierna nog 2 salto- mortales waarbij hij sprongen maakte van 8 9 M. en daarna op zijn linkerzij kwam te liggen. Een der fietsrijders heeft hierna Z. helpen opstaan waarbij bleek dat hjj iet wat versuft was en slechts een kleine hoofdwonde en een ontvelde knie had opgeloopen. Z. stak hierna vrij kalm een sigaretje op, waarschuwde den rijksveld wachter, heeft zich laten verbinden en is per autobus 'Noord-Holland* weer naar Den Helder getogen. De wagen intusschen is vreeselijk ge havend en zal naar wij vernamen door Jb. Nelis worden gelicht en naar Den Helder gesleept. MOTOR-ONGELUK. Na het ongeval met den Chevrolet Zon- dabmiiddag, had een paar uur later weder om een ongeluk plaats, ditmaal met een motorrijwiel. Het 'betrof 'hier de heer Harmsen, chef mach. b. d. Zuiderzeewer ken, wonende te Beverwijk, welke zich van daar per „Reading Standard" op weg be vond naar Wieringen. We vernamen dat H. in 't geheel niet snel reed, doch door omkijken in den lossen kant van den weg is gekomen, daar bij slipte en is komen te vallen. Opge nomen is hij bij Dr. Oterdoom in bewuste- loozen toestand binnengedragen. Dank zij de kalme gang, waarmede 'bij reed, is H. er met een flinke hoofdwonde, ontveld ge laat en idem handen afgekomen. Na bij kennis gekomen en verbonden te zijn, heeft C. Johannes hem per auto naar zijn woonplaats vervoerd. We vernamen, dat de motor er nog het beet is afgekomen. Laatst der vorige week sloeg een span paarden van P. V. te Gr. Keeten, 't Zanid, bespannen voor een driewielde kar, op hol. Terwijl 'het zoontje van V. de kraan der gierbak welke op de kar stond zou sluiten, legde hij even de teugels neer, ongeluk kiger wijze kipte op 't oogenblik dat hij zich er achter 'bevond de gierbak, waarna de paarden er vandoor gingen zonder voerman. De bak sloeg al gauw van den kar, terwijl het 'heele gevalletje in een hoek van het 'land in de sloot en over een hek terecht 'kwam. Na de strengen te heb ben doorgesneden kon een en ander op het droge worden gebracht, waarna bleek, dat alles nog best was afgeloopen, dank zij de omstandigheid, dat de jongen niet mee was gereden. StT^ir20 ^aart 1930 keverde melk gTu 7,26 PoeJ 100 K-G-> bij een gem. vet- 2$?? T™?* V°nden d® ver8cbillen- komin n11 aohter«envolgens in bloei komen. Daarin toch zijn veel mooier kleu- De tooneelvereeniging O.B.K. gaf Zon dagavond in de zaal van den heer W. Kos- sen een opvoering van „De Schaduw van het verleden", van Jaap van der Poll. Het zeer gemengde publiek (het was een openbare uitvoering, tevens toegankelijk voor de donateurs en dus waren er 'behalve* de jongelui ook veel ouderen) heeft met aandacht het spel gevolgd en beloonde de spelers aan het slot met een luid applaus. Daar naar te oordeelen is het vertoonde dan ook wel in den smaak gevallen. We weten met welke moeilijkheden O.B. K. te kampen heeft gehad en willen dus niet te critisdh zijn. Na het verlies van den leider is één der medespelenden opgetre den als regisseur. Men zal wel ondervon den hebben, dat die combinatie bij een dilettantenclub 'bijna onmogelijk is en zeker heeft de opvoering daar ook onder geleden. Ook de keuze van 'het stuk von den we niet gelukkig. Dit zwaar-drama- tisch spel lag boven de krachten van de vereeniging. Het best daartegen opgewasL sen vonden we nog den heer A. v. Zand wijk in de rol van Joh. Renner, terwijl ook de heer R. Rezelman als de veekoopman Bak© Sepp, 'goed voldeed, maar dat was dan ook de min of meer komische rol in het stuk. Zonder tooneelverandering volgden de drie bedrijven vlot op elkander en met een gezellig bal konden de talrijke aanwezigen den avond besluiten. Zaterdagavond ergaderde in de «Vlas- en Korenbeurs" de tuinbouwvereeniging «Anna Paulowna". De heer D. Stammes, Voorzitter, merkt in zijn openingswoord op, dat het groot aantal belangstellenden hem doet denken aan den tijd, dat de vereeniging nog bestaansrecht had. De laatste twee jaren is er echter geen aan voer geweest en de belangstelling zal dan ook thans wel zijn oorzaak vinden in punt 3 van de agenda, dat het bestuurs voorstel brengt: de vereeniging te ont binden. Na de voorlezing der notulen door den heer D. J. Kaan, die onder dankzegging goedgekeurd worden, brengt de penning meester, de heer C. Wuis, verslag uit over zijn beheer over 1929. De ontvangsten bedroegen f 215.48, de uitgaven f 174.06. Saldo dus f 41.42. Het batig saldo van 1928 was f 1886.50 en bedraagt dus thans f 1927.92. De heer J. C. Ge rling Gz. en H. Op 't Veld zien de bescheiden na. Alles wordt volkomen in orde bevonden en Voorzitter dankt de commissie voor haar moeite en den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Dan volgt het belangrijkste punt van de agenda, het reeds aangeduide voor- stél, de vereeniging te ontbinden, Met algemeene stemmen wordt het bestuurs voorstel aangenomen. Ook de door het bestuur gevraagde machtiging de veiling te mogen liquideeren wordt met algemeene stemmen verleend. Voorzitter brengt dank voor het vertrouwen dat de vergadering in het bestuur stelt en komt thans met bet bestuursvoorstel de weegbrug aan een vereenigipg te verkoopen voor een bedrag van f 500, waarvoor aandeelen k f 10.uitgegeven zullen worden. Staande de vergadering geven zich reeds 12 per sonen op, die aandeelen wenschen te nemen. Het blijkt dat het bestuursvoor stel instemming heeft, dat de weegbrug in een behoefte voorziet en deze niet in eigendom van één persoon zal komen. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakt de heer M. Cornelissen gebruik door te informeeren of het veilingsgebouw publiek zal worden verkocht. Zoo mogelijk zal dit niet gebeuren. Als daarna, met instemming van de geheele vergadering, de heer J. C. Geer- lings Gz. een woord van dank brengt aan het bestuur voor het goede beheer, waardoor nu de opheffing kan plaats vinden met een ruim overschot, sluit de heer D, Stammes de vergadering met een tot weerziens op den dag, dat de afreke ning kan geschieden. DISTRICTSVERGADERING VAN „DE TIJDGEEST". Vrijdagavond hield de Coöperatie »De Tijdgeest* te Winkel in het lokaal van der. heer W. Waiboer eene districtsver gadering voor hare in deze omgeving wonende leden. Aan deze bijeenkomst was tevens eene tentoonstelling verbon den, waar o.a. verschillende soorten mat ten en dekens, zooals deze door de Coö peratie worden verkocht, waren te be zichtigen. Daarnaast waren aan de wan den verschillende grafische voorstellin gen aangebracht, welke een voor ieder duidelijk waarneembaar beeld vertoonden van den groei van hat ledental, de om zetten sinds de opriahting in 1904, de balanspositie over de laatste jaren, be nevens van den omzetveraeerderingder Haka-artikelen (de artikelen geleverd door het Coöperatief Groothandelsbedrijf »De Handelskamer*). Tenslotte werd van een groot aantal veelvuldig gebruikte kruideniers-artikelen de eenheidsprijs, door de Coöperatie gevraagd, opgegeven, waarbij dan ter vergelijking van deze zelfde artikelen de eenheidsprijs werd vermeld, zooals deze bij een onderzoek op 17 plaatsen, liggende binnen het door de Coöperatie bestreken gebied, was ge bleken te zijn. Deze vergelijking kon ook worden doorgetrokken tot de kwa liteit, wijl van al deze artikelen, plaats- gewijze gerangschikt, monsters aanwezig waren. De gunstige verhouding, waarin de afnemers der Coöperatie zich mogen verheugen, bleek daarbij zoowel voor wat betreft de kwaliteit als de te betalen prijzen. Uit het openingswoord van den Voor zitter, de heer Ham, bleek, het be stuur had gemeend, de districtsvergade- ringen, die tot dusver slechts matig wer dén bezocht, ditmaal wat aantrekkelijker te moeten maken, waarom de hierboven reeds gememoreerde tentoonstelling aan deze vergudering werd verbonden. Het veel grootere bezoek, waarin deze ver gaderingen zich thans mochten verheu gen, was het bewijs, dat het bestuur in deze poging was geslaagd. Vervolgens werden eenige mededeelin- gen gedaan, waarvan wij o.a. aanstippen, dat het congres der Ned. Coöperatieve Vrouwenbond dit jaar te Winkel zal worden gehoudendat het winkelhuis van den heer Joh. Veldman alhier is gehuurd en tol filiaal van »De TijdgeeBt* zal worden ingericht, waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat het filiaal op flinke inkomsten zal mogen bogendat een onderzoek zal worden ingesteld naar de kosten van autotractie en getracht zal worden, hierin zooveel mogelijk be zuiniging aan te brengen dat bet bestuur wegens onaangename flnancieele moei lijkheden met een paar personeelleden, tot haar leedwezen tot het geven van ontslag aan deze personeelleden is moe ten overgaan en dal eene wijziging in het systeem van dividenduitkeering aan de ledenraadsvergadering zal worden voorgelegd, waarbij dan voor de afname van bakkerij-producten (de bakkerij-af- deeling gaf tot heden steeds de beste uitkomsten) een hooger dividend-percen tage zal worden uitgekeerd als voor de van de andere afdeelingen betrokken ar tikelen. Met het doel, bij goedkeuring van dit voorstel, reeds bij de eerstvol gende dividend-uitkeering met de hier voorgestelde wijziging rekening te kun nen houden, wordt thans reeds het brood- verbruik apart op de afnama-kaarten genoteerd. Vervolgens komt' het Jaarverslag over 1929 (dat aan alle leden in druk is ver strekt) aan de orde, naar aanleiding waarvan door den heer D. Kronwel wordt gevraagd, op welke kosten de reeds voor genomen, doch nog niet tot uitvoering gebrachte personeel-pensioenverzekering zal komen te staan. Spreker vraagt verder nog, hoe het mogelijk is, dat de r sultaten derbrand- stoflen-afdeeling te Anna Paulowna zoo belangrijk minder zijn dan de vorige jaren, niettegenstaande de omzet zoo aanzienlijk is uitgebreid en of het wel juist is, dat de gelden uitgetrokken op het Fonds-leden, zijn aangewend voor propaganda-doeleinden Door den bedrijfsleider, de he>-r Beuk man, wordt hierop medegedeeld, dat de kosten van Personeel-verzekering onge veer f 2500.— a f 2600.— per jaar zullen bedragen, terwijl dan ook het personeel zelf nog zal moeten bijdragen. De ver minderde resultaten der Brandstoffen- afdeeljng te Anna Paulowna zijn eener- zijds te wijten aan de vrij hooge af schrijving op de brandstoffen-auto, thans ten laste dezer exploitatierekening ge bracht, anderzijds door de aanstelling van een tweede bezorger, die natuurlijk niet direct voor 100 pet. rendabel kan zijn Bovendien zijn de lasten op deze zaak drukkende, aanzienlijk zwaarder dan die derzelfde afdeeling te Winkel. Wat betreft de betaling van propaganda- kosten uit het Fonds-leden, dit fonds kon slechts een gedeelte der propaganda- kosten dragen, want behalve dit, is bovendien mog ongeveer f 1480.voor dit doel uitgegeven. Spr. geeft daarna eene uiteenzetting van hetgeen wordt beschouwd, als ten laste van dit fonds te mogen worden gebracht (taarten bij jubilea, chocolade-reepen, enz. bij festi viteiten e. d.). De heer Kronwel verklaart zich met de inlichtingen tevreden, waarop de Voorzitter, de heer Beukman, dankt voor de gegeven inlichtingen. Daarna komt aan de orde de verkiezing van vijf leden voor de ledenraad (per 20 leden wordt een ledenraadslid gekozen). Bij enkele candidaatstelling zijn hiervoor voorgedragen de heeren K. Keuris Azn., S. Hoogmoed. J. Noorden en K. Raven, benevens mevr. A. Woudenberg—Lange- dijk, zoodat deze gekozen worden ver klaard. Vervolgens houdt de heer Beukman een propagandistische rede, waarbij hij aan de hand van gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, eene vergelijking maakt ten op zichte der broodprijzen, berekend door »De Tijdgeest* en op andere plaatsen, waarbij die van »De Tijdgeest* in alle opzichten gunstig afsteken. Verder wordt nog eens gewezen op de tentoongestelde kruidenierswaren van de Coöperatie en van de particuliere zaken, waarbij ook de prijzen nog eens terdege onder de loup werden genomen. Daarbij blijkt, dat voor zoover de particuliere winkels de zelfde waren voorhanden hadden als «De Tijdgeest*, het gemiddeld verschil in prijs in het Noordelijk gedeelte van het door haar bestreken gebied 17 bedroeg, terwijl dit in het Zuidelijk deel 19 °/0 bleek te zijn Wöar verschillende artikelen, bij »De Tijdgeest* verkrijgbaar, echter niet in particuliere winkels waren te bekomen, had men voor die artikelen gemakshalve de door de Coöperatie bedongen prijs berekend. Op die wijze kwam men nog tot een prijsverschil van 17 wat dus als een direct voordeel voor de leden kan wo®len aangerekend. Na nog gewezen te hebben op den belangrijken groei in omzet der »Haka«-producten en daarbij vooral te hebben aangedrongen op het betrekken van de zeep-producten, gefa briceerd door »De Handelskamer*, breekt spr. zijn rede voor korten tijd af, om de vergadering gelegenheid te geven, zich ten opzichte van dit laatste uit te spreken. Unaniem wordt daarop besloten voortaan alleen de producten van »De Handels kamer» te betrekken. Als de heer Beukman zijn rede hervat, wijst spr. voornamelijk op de uit de grafieken blijkende omzetvermeerdering. Toch geven ook deze grafieken nog niet ten volle het gewenschte duidelijke beeld, want de prijsverschillen ln de verschil lende jaren komen daarin niet tot huD recht. Zoo bedroeg de prijsverlaging in Januari j.1. vergeleken bij die in Januari 1929 ongeveer 11 °/o- Ook dit cijfer is gegrond op gegevens van het Centraal Bureau voor Statistiek. Zet deze prijs daling zich voort, dan zou, ondanks om zetvermeerdering de grafische voorstel ling het volgend jaar over 1980 toch eene Inzinking kunnen vertoonen. Nadat is gepauzeerd, waarbij de aan wezigen, evenals bij den aanvang der vergadering een kop koffie met een koekje is gepresenteerd neemt de propagandist van „De Tijdgeest", de heer Van der Wal nog het woord, om op zijn beurt de voor- deelen der Coöperatie naar voren te dragen, op welke rede, hoe belangrijk ook wij niet verder zullen ingaan, wijl dit verslag dan al te uitgebreid zou wor den. Bij de rondvraag informeert de heer H. Raven nog naar de ontslagen perso neelleden, waarbij tsvens de vraag wordt gesteld of een indertijd geconstateerd contröle-tekort ook mede aan de hande lingen dezer personeelleden kan zijn te wijten, welke vraag in onkennenden zin wordt beantwoordt. Verder vraagt ee heer Raven nog eenige nadere inlichtingen inzake de Brandstoffenafdeeling te Anna Paulowna, welke inlichtingen worden verstrekt. De heer K. Keuris verwacht, dat het bestuur, toen het besloot tot eene aparte boeking der bakkerij-afname, daarvoor wel hare redenen heeft gehad, maar zou toch de argumenten, welke tot deze wij ziging hebben geleid, wel wat nader wil len zien toegelicht. Het moge dan al waar zijn, dat de Bakkery-afdeeling steeds de beste resultaten heeft opgeleverd, maar zijns inziens dient men de Coöpera tieve samenwerking niet zóó te bezien, dat alles van elkaar wordt gescheiden. Het kan zijn, d'at er afdeelingen zijn, die nog een minder gunstig resultaat ople veren, maar door de verbruikers van deze afdeelingen mede te laten genieten van de gezamenlijk verkregen overschotten, meent spr. het spoedigst te komen tot het rendabel maken van deze nog onvol doende resultaten opleverende afdeelin gen. Spreker hoopt daarom, dat het be stuur voldoende duidelijk zal maken, welke redenen tot deze wijziging in divi dend-uitkeering hebben geleid. Nadat de heer Beukman namens het bestuur heeft uiteengezet, dat eenzelfde gedragslijn als thans door het bestuur wordt voorgesteld, reeds door verschil lende Coöperaties wordt gevolgd, waarbij de hpop voorzit het meest rendabele be drijf nog des te grooter te maken en aldus de Coöperatie nog te meer te ver sterken, wat de heer Keuris zijnerzijds nog eens tot eene nadere uiteenzetting van zijn standpunt noopt, dat er voor namelijk opgericht is- de minder rendabele afdeelingen te verstevigen, wordt van bestuurszijde medegedeeld, dat het niet de bedoeling is, precies de scheiding te trekken naar gelang der gemaakte win sten, doch wel om een zeker verschil in dividend-uitkeering te maken, hetgeen dan telken jare door de ledenraad kan worden vastgesteld. Aldus gewijzigd, blijkt de heer Keuris zich met het voor stel te kunnen vereenigen. Ten slotte werd als verrassing een drietal taarten onder de aanwezigen ver loot, waarna de Voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aanwe zigen sloot. Op Zaterdag 3 Mei a.s., des avonds VI, uur, wordt in 't gebouw van den heer S. Veerdig, te Hippolytushoef, door boven- genoeimden bond een feestavond georga niseerd, ter gelegenheid van de uitreiking van ©en vaandel aan dien bond. Mede werking hierbij verleent de R.K. tooneel vereeniging „Excelsior" van den Helder, door opvoering van „Scheurende muren", tooneelspel in 3 bedrijven van J. Grosfeld. Het mooie weer der laatste dagen lokte vele inwoners en vreemdelingen naar de zuidelijke kust van ons schiereiland om de vorderingen te aanschouwen van de drooglegging van den Wieringermeer- polder. Zoo ver het oog reikt ligt alles droog, terwijl er een paar baggermolentjes van de firma Pranger bezig zijn de nog aan te leggen kanalen te baggeren. Reeds zijn velen al zoo ver geloopen dat de Wieringerkust uit het gezicht was. Thans nu het droog ligt, komen ook overblijfselen van bouwwerken uit vroe ger jaren tevoorschijn. Bij de voormalige Waterkaap in den Polder Waardnieuwland zijn thans op het drooggelegde gedeelte de grondvesten en overblijfselen bloot gekomen van een molen. Stukjes muur staan nog overeind, ter wijl tevens de houten vloer nog aanwezig was. Wy vermoeden dan ook, gezien het feit dat dit land vroeger door de zee ver zwolgen werd, er nog wel meerdere by- zonderheden voor den dag zullen komen. Naar wij vernemen zyn er opnieuw een 100-tal arbeiders bij de Zuiderzeewerken, hoofdzakeiyk bakschippers en dekknech- ten, aangenomen. Het landbouwbedrijf© aan den molen to Schagen „Boije" is in eigendom over gegaan aan den heer H. L. Vader. De heer C. Mook, assistent te Boven- karspel by de NederL Spoorwegen, gaat naar Schagen. De heer J. O. Mulder, commies by de Nederl. Spoorwegen te Schagen, wordt overgeplaatst naar Ruurloo. De dure gelde koeien laten hun invloed reeds op de lammerenprijzcn gevoelen. Te Leiden werden deze reeds verkocht voor 17—28. Dat is duurder dan ver leden jaar. MELKPRIJSVERLAGING. Te Schagen is de melkprijs met ingang van 28 April op 12 cent gebracht. EMMABLOEM-OOLLECTE. De verkoop van het Emmabloempje beeft Zaterdag alhier opgebracht 20,57. WERKTIJD IN BLOEMBOLLEN PELLERIJEN. De minister van arbeid, handel en ny verheid; heeft goedgevonden: A. aan hoofden of bestuurders van bloembolh-npellerijen in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat in hunne ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, gedurende het tydvak van 16 Juni tot en met 16 Aug. 1930, in afwyking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1929, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, 'dat de ar- beidstqd van bedoelde arbeiders in zyn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan te herinneren, dat: le. indien van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het be paalde by art. 10, derde lid, van het Rusttijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 uit een geschrift, hetwelk gedurende bedoeld tydvak naast de arbeidslyst moet zyn opgehangen, zoodanig, dat daarvan ge- makkelyk kan worden kennis genomen, op duidelijke wijze de regeling van de arbeids- en rusttyden moet blyken; 2e. op de dagen, waarop ingevolge deze vergunning langer dan 8'/a uur per dag arbeid wordt verricht, overeenkomstig het bepaalde by art. 3 van vorengenoemd rusttyden- en arbeidslyst'nbesluit, de arbeidstijd van een arbeider niet na ten hoogste 4'/a uur arbeid behoeft te worden afgewisseld door een onafgebroken rust tyd van ten minste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstyd telkens na ten hoogste 4'/a uur arbeid wordt af gewisseld door een onafgebroken rusttyd van ten minste een kwartier en boven dien na ten hoogste 6'/a uur na het begin van zyn dagelykschen werktyd doorheen onafgebroken rusttyd van ten minste een half uur. ONZE GROENTEN. Andijvie. Het vaderland der andijvie ligt in het Mid- deltandsche Zee-gebied, doch kan reeds eeuwen beschouwd worden als ook in ons land thuisbehoorende. We onderscheiden twee soorten: de zomer- andijvie en de winterandijvie, waarvan de laatste in veel grooter hoeveelheid wordt ge teeld dan de eerste, omd'at de winterandijvie niet alleen versch gebruikt wordt, doch ook dient voor de inmaak, wat van de zomer- andijvie niet het geval is. De zomerandijvie wordt óf onder glas ge zaaid óf in den vollen grond. De onder glas gezaaide planten kunnen onder glas worden voortgeteeld of op den vollen grond worden overgebracht. De buiten gezaaide andijvie blijft buiten, 't zij men ze uitplant, 't zij men de planten uitdunt. Bij de laatste wijze van handelen heeft men minder last van schieten, wat in het algemeen bij deze andijvie nogal voorkomt. Vertraging in den groei geeft hier aanleiding toe. Is men genoodzaakt te ver planten, dan zorge men, dat dit geschiedt in een vochtigen, niet kouden tijd. Zijn <ïe planten goed aangeslagen, dan is een overbemesting met Chilisialpeter zeer op haar plaats. Het toe dienen van Chili moet echter met groote zorg geschieden, de meststof mag niet op de plan ten komen. Het zaaien wordt eenigen. tijd herhaald om langen tijd over de groente te kunnen beschik ken. De beste zaaitijd onder glas is Maart April, soms ook nog vroeger; ln den vollen grond wacht men tot April—Mei. Winterandijvie wordt in de tweed® helft van Juni en later gezaaid. De groente kan dan volgen op vroege aardappelen of andere vroege gewassen. Men kan met zaaien doorgaan tot Augustus. Treft men een gunstig najaar, dan kan men vrij laat oogsten. Vreest men voor vorstschade, dan kunnen de planten met een flinken kluit in een kouden bak worden over gebracht. Ook worden ze wel buiten met een koolblad geedekt, waarop eenige grond wordt gelegd. Hierdoor bleekt de plant en wordt tevens beschermd tegen vorst. Dit zijn echter min of meer uitzonderingsgevallen; regel is, dat de planten worden opgebonden. Dit opbin den past men toe zoowel bij zomer- als bij winterandijvie. De planten moeten nagenoeg volwassen zijn en bij het opbinden niet nat van regen of dauw, waardoor rotting zou kun nen ontstaan. Men gebruikt als bindmateria'al 'neestal raffia, doch ook biezen, stroo e.d. Men bindt zóó op, dat de groei van de plant ongestoord kan doorgaan, dus niet te laag, doch ook niet te hoog. Bij laag aanbinden loopt-men kans, dat de band afschuift.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7