len rondreis door Amerika. Pijnloos Scheren PUROL DERDE EN LAATSTE BLAD. GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 1 MEI t930 Binnenland. Een schipper vermoord. Maandagavond jus in de kajuit van het schip, E. H. te Smeenmaes even over de Belgische grens bij Maastricht het lijk go- vonden van den met bijlslagen, vermoor den schipper Frans Stokhoven, uit Hobo ken bij Antwerpen. De recherche te Maas tricht heeft een persoon aangehouden. Een Duitsche knecht van den schipper is voortvluchtig. VERMIST. (Sedert Zondagmiddag wordt uit het kamp te Noordeinde te Giethoorn een tewerkgestelde uit Rotterdam vermist. De man zou vermoedelijk naar Zwart- luis zijn gegaan, doch is tot heden nergens aangetroffen. Men denkt aan een onge luk. HEIDEBRAND. DOOB VRACHTAUTO OVERREDEN. DE PAPEGAAIENZIEKTE. Verbod van invoer van papegaaien. NOODLOTTIGE VAL. Een meisje gedood. Buitenland. HET BANDIETISME-GEVAAR IN CHINA. Klen-Ll bedreigd. De 750.000 inwoners tellende stad Kien-Li aan de Jangtse wordt ernstig door bandieten bedreigd. De miss ionna rissen hebben zich reeds van hun posten teruggetrokken. OPNIEUW ONRUST IN DE GEVANGENIS TE OOLUMBUS. In de gevangenis te Ooluonbus, waar vorige week een ernstige brand heeft ge woed1, is het opnieuw tot opstootjes geko men. Een deel der gevangenen was er in geslaagd de deuren van een aantal cellen imet geweld te openen. Zij poogden te ont vluchten. Daar de gevangenis-autoritei ten vreesden, dat het tot ernstige inciden ten zou komen, werden 500 soldaten ge- alarmeert!, die de binnenplaats van de ge vangenis bezetten, gewapend met machi negeweren. De directeur van de gevange nis poogde daarop de gevangenen tot rede te brengen, wat hem gelukt sohijnt te zijn. Den Reuter-bericht uit Columbus meldt «Fat de gevangenen sedert den brand wei gerden te werken, Zij eischten het ont slag van den directeur, die, vastbesloten een einde te maken aan de houding van lijdelijk verzet der gevangenen, bekend maakte dat er niet imeer onderhandeld zou worden: de gevangenen moeten wer ken of hongerlijden. EEN MILLIOENEN-ERFENIS. Het testament vervalscht? DE AARDBEVING IN ITALIË. WEER EEN GRUWELSTUK VAN CHINEESCHE BANDIETEN. POSTDIEFSTAL TUSSCHEN SINGAPORE EN DJAMBL Postbeambte aangehouden. VERDACHT VAN HOOGVERRAAD. Het blad besluit deze mededeelingen gulden, voor narcissenien gladiolen maxi- met de correspondentie van enkele groote maal vijf duizend gulden) verboden bloe- reeders, die stuk voor stuk uitermate en- men te snijden met het doel die te ver- tbousiast zijn, over de, door middel van koopen. Onder het tulpenoontract vallen de advertentie, bereikte resultaten. de vroege tulpen niet, omdat deze toch als snijbloem geen waarde hebben, aange* (Overgenomen int: Mededeelangen vanzien de gteel te kort is> Ook mag eike „De Nederlandsche Dagbladpers kweeker bloemen wegschenken tot een gewicht van 8 K.G. voor tulpen en gla diolen en van 1 K.G. voor hyacinthen- trossen Bovendien zijn toegelaten zendingen voor kerken, ziekenhuizen en philantro- pische inrichtingen, alsmede zendingen De „Eet meer visch"-campagne in Engeland. De macht der reclaime. 40.000 p.St. leveren 1.100.000 p.St. extra verkoop op. BLOEMBOLLENTEELT. Het antfdeB of plukken van bloemen. Chicago is over de geheele wereld be kend alm „Packing Town", d« stad: '1~~ der Van Chicago ging de reis naar Detroit, het industrie-wonder. Zeer gunstig uit <231ot voigtj). Onder Heumen, op het Maldens vlak, behoor en de tot de gemeente Nijmegen, heeft Dinsdagochtend een heidebrand ge wed over 20 H.A. De brand is vermoede lijk door vonken uit oen locomotief ont staan. Te Bussum is Dinsdagmorgen het vier jarige meisje M. v. N. op het Oosterpad, toen zij uit het tuintje voor de ouderlijke woning kwam geloopen, onder een vracht auto van de firma v. d. Arend uit Putten geraakt. Voordat de bestuurder kon rem men was een wiel over de kleine gegaan. Het kind was onmiddellijk dood. Wegens het aanzienlijke aantal geval len van papegaaienziekte, die de laatste twee maanden in Engeland zijn voorge komen. heeft het departement van volks gezondheid den invoer van alle pape gaaien en yerwante soorten verboden. Het verbód gaat 20 Mei in. Dinsdagochtend wilde in bet Rijks administratiegebouw aan het Droogbak een jong meisje, behoorende tot het per soneel, uit een raam1 van de vierde ver dieping naar het IJ kijken, waar de ,Jo- han van Oldebarneveldt" zou vertrekken. Zij verloor het evenwicht, viel en ie dood opgenomen. De Berlijnsche juwelier Albert Loeske, die het vorige jaar is overleden, had zijn geheele vermogen, dat eenige millioenen mark bedraagt, vermaakt aan de men- schen bij wie hij de laatste jaren had ge woond. Tegen deze beschikking zijn de erfgenamen opgekomen en nu heeft het Pruisische Instituut voor forensische ge neeskunde bij vergelijking van het sohrift van den erflater met dat van het testament uitgemaakt dat het testament zeer waar schijnlijk vervalscht is. De wettige erfgenamen hebben zich thans tot de justitie gewend met het ver zoek schrift-proeven van hen, te wier bate het testament is gesteld, te laten nemen. Bij de aardbeving van Zaterdag in de streek tusschen Nocera en Avellino blij ken sterke schokken geregistreerd te zijn. Te Nocera Inferiore en in de omgeving vertoonen talrijke huizen scheuren. Te Siano en te Sarno zijn eenige huizen in gestort, terwijl de kerken in die plaatsen ernstig beschadigd werden. Tusschen tienen en twaalven Zondagavond werden wederom in die plaatsen schokken ge voeld. De bevolking verzamelde zich op de marktpleinen. Te Avellino hebben de inwoners den nacht in de opén lucht door gebracht. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Men schat de schade op 600.000 lire, Reuter meldt d.d. Dinsdag uit Sjanghai dat uit betrouwbare Chineesche bron be richt is ontvangen, dat bij de overrompe ling van de stad Sjentaosjen, aan de ri vier de Han, op zoowat 50 mijl van Han- kou gelegen, twee zendelingen door de roovers zijn vermoord. Aan de Britsche legatie te Peking heeft men nog geen officieele bevestiging van den moord ontvangen. Wel weet men dat het hier Iersohe priesters geldt. Aneta meldt uit Singapore, dat een postbeambte van bet postkantoor aldaar is gearresteerd op beschuldiging van diefstal van een bedrag van 40.0>00 gulden, hetwelk indertijd door een Chineesche bank naar Djambi werd gezonden. Het bedrag voor een eventueelen borgtocht werd gesteld op 250.000 (St^aits) dollar. Te Wiesbaden zijn acht leden van het bestuur der plaatselijke afdeeling van de nationaal soc'alistische partij in hechtenis genomen. Zij worden beticht van poging tot hoogverraad, hierin bestaande d'at zij hun partijgenoot Neumann, die uit de ge vangenis te Moabit is gevlucht, hebben helpen vluchten door hem valsche papie ren te verschaffen. Zes van de acht zijn later weer vrijgelaten. »Hij vertelde me, dat hij voor altijd van mijn kussen kon leven. »En wil jij hem dat niet laten doen?* >Niet voordat ik weet, waar ik dan van moet leven.* («Everybody's Weekly«, London.) voor officieel uitgeschreven tentoonstel lingen, mits daartoe voor elke zending schriftelijk toestemming is verleend door of vanwege de commissie van scheids lieden. Onze lezers zien hieruit, dat de kweekers voldoende vrijheid verkrijgen om den bezoekers van de bloemenvelden wat bloemen mee te geven, maar de afge sneden bloemen mogen zij, voor zooverre Geen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid inwrijft met een weinigje Doos 30 en 60, Tube 80 ct. De Britsche trawler eigenaars 'hebr ben, zooals men weet, een groote zooge naamde „eet meer visch"-caim:pagne op touw gezet. In een jaar tijds gaven zij 40.000 p. St. uit, verkregen, door van iederen p. St. aan waarde, van aan den walgebrachte visch, één penny achter te houden. Dit bedrag heeft 27-voudig zjjn waarde opgebracht! En het publiek heeft voor de visch geen penny meer betaald. Dit resultaat bereikte men, dank zij een goed gevoerde reclamecampagne. „Advertiser's Weekly" vertelt er bet volgende van: ,J)q visch heeft den trawler-eigenaars een gemiddelde ver meerdering van 0.105 penny per pond opgebracht. Deze vermeerdering heeft natuurlijk geen invloed gehad op den prijs dien de huisvrouw moest betalen, doch deze zelfde ougensehijnlijk zoo on belangrijke vermeerdering heeft den trawler-eigenaars, mede door de vergroo ting van den omzet met 37.000 ton in 1929 een kapitaal van 1.100.000 p.St. opgebacht. Dit bedrag is geheel aan de industrie ten goede gekomen, in den vorm van nieuwe trawlers. Reeds 72 booten zijn uitgerust en de scheepswerven die trawlers bou wen, zitten voor maanden vol. wprk. Sinds den wereldoorlog is zooiets niet voorge komen, eensdeel door gebrek aan ver trouw en in de toekomst, anderdeels door gebrek aan ondernemingsgeest. Van jaar tot jaar wordt de trawlervloot kleiner. Op het oogenblik heeft men de gelukkige overtuiging, dat de huidige bloei niet geforceerd is. doch beschouwd kan worden als iets van blijvenden aard, waardoor er weer een vaste basis is voor een toekomstige expansie." „Welk een enorme beteekenis een goed gevoerde reclame campagne heeft, moge verder blijken uit het feit, dat de vloot op volle capaciteit werkt. Na den oorlog is dit tot 1929 niet voorgekomen. De loonen zijn intusschen hooger geworden en de haven- en dokarbeid is bloeiende. Voorts varen tal van industrieën, die in direct bestaan van de visscherij, wel bij de resultaten van de „eet meer visch"- caimpagne. Achter iecfóre ton visch staan vier en een halve ton kolende Brit sche mijnen ontvingen dientengevolge in 1929 extra-orders voor 160.000 ton ko len. dank zij de advertenties van de reeders!" ,De opzet van de reclame campagne had ten doel, het publiek bekend t,e ma ken met kleinere vischsoorten ale voor dien niet genuttigd werden in Engeland en die dan ook voor het grootste deel teruggegooid werden in zee, of voor ge ringe prijzen verkocht werden aan fabrieken die haar als grondstoffen ge bruikten." „Advertiser's Weekliy" geeft vervol gens een overzicht van de vischsoorten die, nadat er voor geadverteerd was, plot seling grif verkocht werden. Nadruk verboden). In een der vorige nummers van de „Heldersche Courant" werd een reisje be schreven, dat een der medewerkers naar Breezand had ondernomen om na te gaan, op welke manier de bezoekers van de bloembollenvelden in den Anna Paulow-|dg^de^kena7rTTan'dé" wntVacters napolder hun reis konden inrichten om nlet verhandelen. zooveel mogelijk van de voorjaarsprachtNu ziet men in dezen tyd ook by y0 der bollenvelden te kunnen genieten. venters langs de wegen in de bollencen- Nu is het de gewoonte van alle reizigersj.ra jangstelige tulpen; deze zijn evenwel om een herinnering mede te nemen van I in kagsen geforceerd en niet van de vel de plaatsen, die zij hebben bezocht, al thans aan hun familie en vrienden te toonen, dat zij in een andere plaats zijn geweest. Het eenvoudigste bewijs wordt wel gegeven door bet zenden van een prentbriefkaart, maar daarnaast wordt als regel ook iets gekocht, dat als souvenir aan de bezochte plaats of streek kan wor- den beschouwd. Melkbekers, kop en schotels, aschbakjes, wandbordjes, een naar klompjes, ja wat voor voorwerpen doen al niet dienst als souvenir. Soms zijn die voorwerpen zoo weinig karakteristiek voor een bepaalde plaats, dat men het maar op het voorwerp laten drukken. Zoo krijgt de een zijn chocolade in een beker, waarop geschreven staat: Souvenir uit den. Meestal is 't: „Made in Rijnsburg". De snijoontracten zijn een tiental jaren oud. In de jaren, dat men bedoelde con tracten heeft opgesteld, had het bloem bollenvak nog niet die hooge vlucht, die het thans heeft genomen. De wereldoor log was pas achter den rug. Gedurende de oorlogsjaren waren de bloembollen zoo goed als niéts waard met als gevolg, dat de bollentelers groentekweekers werden. Na 1918 begonnen de bollenreizigers weer het buitenland te bezoeken om or ders op te nemen. Het forceeren (het in bloei brengen gedurende de wintermaan den) stond toen lang niet op zoo'n hoog peil als tegenwoordig. Gevolg was, dat de meeste hyacinthen, narcissen en tulpen Bergen aan Zee, terwyl een ander een pag Februari, Maart en April aan de aschbakje gebruikt met het opschrift: bujtenlandsche markten verschenen. Aan- Souvenir van Scheverungen. De mooiste rez]en vooral het Paaschfeest in het bui- souvenirs zijn evenwel die, welke zonder Onland (met name in Duitschland) een opschriit de afkomst vertoonen. rot deze t g^t bloemenfeest is, zorgde men er voor, rekenen we de trossen hyacinthen, de da^ tegen Paschen veel bolbloemen wer- bossen narcissen en de ruikers tulpen, den geforceerd. Viel Paschen evenwel waarmee de bezoekers van de bollenvel- iaat en was een zachte voorjaar, dan den zich huiswaarts begeven. Nu wordt kon ket gebeuren, dat de narcissen en men ook op dit gebied gelijk op zooveelnyacinthen hier buiten bloeiden, terwijl terreinen, dikwijls bij den neus genomen. jn buitenland de broeiers met hun We herinneren ons het geval van iemand, iaatste zetten geforceerde bolbloemen aan die in Japan, eenige lakdoozen voor zijn |jde markt kwamen. Was er vooral in familieleden in Holland kocht, loen hij Duitschland en Engeland dan een tekort met de cadeaux m den huiselyken kring i aan bloemen, dan liet men wel de van dé was aangeland, en zijn bloedverwanten [Jollandsehe velden gesnedene komen om gelukkig had gemaakt, wilde het toeval,ket tekort aan te vullen. Dit werd weer een dat een der gelukkigen de doos omkeerde. e(jen Voor sommige Hollandsohe bloe- Groot was de verbazing, toen daar een rnenhandelaars om ongevraagd afge- sHmP WfP ops&merkt met het bekende ^aeden bolbloemen te sturen en dikwijls „JVlade in Germany j jn zulke geweldige hoeveelheden, dat de De gever stond gelukkig goed aange- markt er totaal door werd bedorven. De schreven en men had andere bewijzen, bollenreizigers, die juist in het voorjaar dat hu inderdaad in Japan was geweest. jn ket buitenland verblijf houden om be- maar onzen zeeman kwam toch het ver- stellingen op te nemen, moesten dan heel haal m gedachten van den Zondagsjager. wat booren. „Eerst", zoo luidden de op- die op de hazenjacht ging, maar voor alle merkingen „verkoopen jullie ons de bol- zekerheid by den polier een langoor be-len en later maken jullie met de afge stelde. 1 sneden bloemen het ons onmogelijk een *e 1™ 562611, bollenvelden be- boterham aan onze bloemen te verdienen", zoekt, heeft wel eens het voorrecht var, jeheel juist waren deze opmerkingen een kweeker enkele hyacinthentrossen oi i lVel Met) omdat gewoonlijk een andere wat langgesteelde narcissen te ontvangen. groep menschen dan de hollenexporteurs die voor hem op den tuin van den kwee- ^gesneden bloemen verzonden, maar het ker gesneden worden. De meeste bloemen/erkoopen van bollen werd door de zen- worden evenwel langs den weg gekocht lingen afgesneden bloemen uit Holland van kooplui (dikwyls zeer jeugdige) die IV. WesöiJngton verlaat men slechts noode. Vooral ook, omdat van hier uit de groote zijsprong naar het Westen moet worden gemaakt, hetgeen beteekent: talrijke uren tusschen de wielen, Maar een Amerikaan- fiche express-trein is geheed op deze lange afstanden ingericht, is een rijdend hotel Wü verlieten Washington met The Liber ty Limitèd; toen wij uit dezen luxueuzen trein stapten, waren wij te Chicago Chlcago! De stad zonder verleden, maar met een machtig heden en eeri groote toekomst. Nog slechts vijftig jaren geleden waa het een onbeteekenend dorpje; thans is het de tweedie stad van Amerika, met ruim drie imiillioen inwo ners. Gelegen in het hart van Noord- Aimerika, aan het geweldige Michigan meer, staat het niet alleen als handels-, doch ook als industriestad voor onbe grensde expansie-mogelijkheden. Cliicago is een belangrijk spoorwegknooppunt; 24 hoofdlijnen komen hier tezamen; het aan tal in- en uitgaande treinen bedraagt ruim 1600 per dag; de ruim 120 stations, waar onder 8 hoofdstations, zijn door verschei dene ringbanen onderling verbonden, terwijl het goederentransport door afzon derlijke tunnels geschiedt. The Loop, de Gity vas Chicago, geldt als da drukste stadswijk ter wereld; snelle bovengrond.- sche electrische treinen, subways, trams en bussen vervoeren de massa's welke in deze zakenwijk hun dagelijksch werk in den, naar en van die op tientallen kilo meters afstand gelegen woonkwartieren. Langs de zijde van het meer vormen de talrijke suyscrapers langs de onafzienbare Michigan Boulevard een imposante sky line; vooral des avonds krijgt men hier onvergetelijke indrukken. Hier bevindt zich ook de Tribune Tower, op welks 35ste verdieping men een prachtig pano rama heeft. Het gebouw is de zetel van de „Chicago Tribune", de grootste courant ter wereld; de oplaag bedraagt 800.000 per dag en 12.000.000 des Zundags. Dit machtige oourantenbedrijf, dat in alle Europeesche hoofdsteden een permanen ten staf van redacteuren en duizenden correspondenten over de geheele wereld heeft, verzorgt om per radio de scheeps- oöurant van de meeste Oceaan,stooimers. Buiten The Loop is de stad zeer uit- eengebouwd, hetgeen de afstanden bui- tenigewoon groot maakt; de huisnummers der avenue's, welke vanaf The Loop in Noordelijke en Zuidelijke richting beginr nen te tellen,, loopen dan ook uit tot op vijf cijfers, zoodat men b.v. op Western Avenue kan wonen No. 10820 Zuid en 14631 Noord! Nadat men in een auto uren achtereen heeft rondgereden, kiygt men bef gevoel alsof er nimmer een einde komt aan deze huizen- en fabrieks- massa's. niet zelden op een eigenaardige maniei aan die bloemen zijn gekomen. De nagels der hyacinthen (zoo worden de afzonder lijke bloempjes genoemd) hebben ze ge woonlijk wel van de bloemisten gekregen, alsmede de narcissenbloemen zondei stelen. De bloemen, die anders toch op den vuilnis belanden, worden dan tot slin gers geregen, waarmee fietsers en auto mobilisten zichzelf en hun voertuigen op een vrij smakelooze wijze versiern. Latei in den ty'd kan men ook wel wat tulpen met een kort steeltje bekomen. De handel in hyacinthentrossen, en narcissen met lange stelen, alsmede in tulpen, welke niet in den grond zijn afgesneden, is vrij wel onmogelijk, omdat de kweekers die niet mogen verkoopen. Wat toch is het geval? Zoo goed als alle bollenkweekers ziin onderteekenaars van de z.g. snijcontrac- ten. Van deze snijoontracten zijn. er vier, n.1. voor narcissen, hyacinthen, tulpen en gladiolen. Den onderteekenaars nu is het op straffe van een vrij hooge boete (vooi tulpen en hyacinthen maximaal duizend vleeschlndustrie. Een Introductie stelde ons in staat, een bezoek te brengen aan Swift Plant, een der vijf groote export- slachterijen (the big five), welke 65.000 employé's in dienst heeft. Garische kud den vee worden hier eiken dag geslacht; varkens 800 1000 per uur! Men kan de bewerking volgen vanaf het oogenblik, dat, elke vier seconden, een brullend dier aan den transportband wordt gehangen en aldus een zekeren dood tegemoet wordt gevoerd, tot twintig minuten later het vleescb keurig afgewogen en door ambtenaren van het Gouvernement ge ïnspecteerd, in de koelkelders wordt op gehangen, of aanstonds wordt ingeladen in de eigen spoorwagens, van welke deze finma er ruim 6000 bezit. Deernis wekt de aanblik van een kudde schapen, welke ter slachtbank wordt geleid; hun leider wordt naar binnen gelokt, en de angstig blaten de dieren, welke hem in blind vertrouwen volgen, voltrekken daarmede hun dood vonnis. Zonderling doet het aan, te midden van deze omgeving een radio studio aan te treffen; de fabriek heeft namelijk een eigen' zendstation, en tus schen de muzieknummers door worden de producten der firma aanbevelen, ja kan men wellicht, de doodskreten van het slachtvee hooren. Neen', waarlijk, deze on gebreidelde vrijheid op radio-gebied in Amerika heeft ook haar schaduwzijdieni toch ten zeerste bemoeilijkt, 't Is de Bond v'an Bloembollenhandelaren geweest, die toen de snijoontracten voor hyacinthen, tulpen en gladiolen heeft opgesteld en met een boycot als de stok achter de deur de kweekers heeft gedwongen bedoelde contracten te onderteekenen. Het narcis- ^ensnijcontract is niet ondergebracht bij den Bond van Bloembollenhandelaren, doch bij de vereeniging „De" Narcis". We gelooven niet, dat de snijoontracten, wanneer ze er niet waren, er nog zouden komen. Er is een vrij sterk verzet onder de kweekers tegen die snijoontracten, vooral tegen het narcissensnijcontract. Dat de hyaointhen- en tulpenkweekers minder bezwaar maken, staat in verband met de sohuurbehandeling der bollen. Door de onderzoekingen van Prof. Blaauw is het mogelijk geworden de leverbare bollen van hyacinth en tulp een zoodanige sohuurbehandeling te geven, dat men reeds eind December bloeiende hyacin then en tulpen kan hebben. Ook heeft men door stelselmatige kruisingen varië teiten verkregen, die van nature veel verkeersoogpunt gelegen, ontwikkelde het zich in korten tijd tot een mllHoenen- rtad met een bloeiende indutsrie, en steeds groeit het elke week aan miet geheele straten tegelijk. Het sterkst is er de automobielen-industrie vertegenwoordi gd deze telt niet minder dan 25 fabrieken, welke per jaar 4 miliioen auto's vervaar digen. In de grootste dezer fabrieken, die der Ford Motor Company, zijn niet minder dan 150.000 menschen werkzaam. De geweldige automobiel-productie heeft in weinige jaren tijds het gansohe ver keersbeeld in Amerika gewijzigd; geen stad waar niet tienduizenden auto's langs de trottoirs parkeeren, geen hofstedè waar niet tenminste een Ford voor het huis staat; zelfs de cowboy heeft zijn vurig rossinant voor een prozaïsche auto verwisseld 1 Met eigen oogen mochten wij het ge weldige bedrijf in de grootste der Ford fabrieken, The River Rouge Plant, aan schouwen. Het enorme fabrieksterrein wordt doorsneden door wegen ter lengte van 25 K.M.; een geregelde autobusdienst brengt den bezoekers van het eene fabrieksgebouw naar het andere. Zware Ford-liooomotieven vervoeren de eigen treinen over het fabrieksrailnet van 150 K.-M. lengte, en groote Ford-stoomers liggen gemeerd langs de fabriekskaden, die zich uitstrekken ter lengte van 2 K.M Uit de ruwe grondstoffen, welke uit de Eord-mijnen worden aangevoerd, zijn reeds binnen 27 uren alle auto-onderdee- len vervaardigd. In de volgende 22 uren heeft de motor de 500 K.M.-proef afge legd en dnp wordt in het 50ste uur de auto volledig in elkander gezet. Uiter aard is deze laatste werkzaamïieid voor den bezoeker het belangwekkendst. Het constructiewerk geschiedt op een trans portband, welke langzaam tusohen een Leger van werklieden voorschuift; iedier heeft slechts één handeling te verrichten, b.v. het aandraaien van een moer, het monteeren van een wiel, het vastklemmen van een bout. Wandelt men met den transportband mee, dan ziet men bij eiken volgenden meter het aanvankelijke geraamte verder uitgroeien tot een auto. Totdat aan het einde de wagen geheel ge reedi is, en op eigen kracht rechtstreeks in een spoorwagen rijdt. En zoo rollen in deze fabriek, waar het tegenwoordige model A wordt gemonteerd, per dag 6500 auto's van de transportbanden! Meer dan in eenig ander bedrijf is in de Ford-fabrieken, de arbeider een nietig onderdeel van een groot mechanisch ge heel. Het minimum-loon bedraagt zes dol ler per dag, terwijl ieder slechts vijf '■lagen per week werkt, naar gezegd wordt om op de twee vrije dagen van zijn auto te kunnen genieten. De uitgestrekte par koer-terreinen rondom de fabriek bevat ten tienduizenden auto's, welke des nachts in garages met verscheidene verdiepin gen worden geborgen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9