POSTER'C NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT S. A. KaNNIWASSER ZN. Buitenlandsch overzicht. HEEREN-RAA1 J[ RugpijnNieren Pillen Nr. 6801. EERSTE BLAD 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. De Volkenbondscommissie voor arbitrage en veilig heid. - De hngelsche vlootplannen. - Hen nieuw vloot- programma voor Italië. - De toestand in Britsch-Indië critiek. nog maar eens rustig na. Itaiie is een dreigend gevaar voor <Jen wereldvrede? De Volkenbondscommissie voor arbitrage en veiligheid heeft Donderdag de discussies ten einde gebracht over de belangrijkste artikelen van het Engelsche ontwerpconventie voor versterking van de bevoegdheid van den Volkenbondsraad in tijden van crisis. De geheele ochtendzitting ging voorbij met een gevecht over artikel 3 van het Britsche ontwerp-conventie, waarbij de Voikenbondsraad het recht zou krijgen, indien reeds vijandelijkheden zijn uitge broken, de partijen de eindiging daarvan voor te schrijven en terugtrekken van reeds over de grens getrokken troepen te bevelen. Dit voorstel werd bestreden door Sokal (Polen), die vreesde dat door artikel 3 een toestand van half vrede, half oorlog in het volkenrecht in het leven zou wor den geroepen, hetgeen een toepassing van de toch reeds zware sanctiebepalingen van artikel 16 van het Volkenbondsver drag nog meer zou verlangzamen. Lord Cecil trachtte Sokal gerust te stel len dat de conventie volstrekt niet de be doeling heeft in oorlogsgevallen de toe passing der sancties te belemmeren of te vertragen, waarop Massigly bemiddelend voorstelde dat dit duidelijk in de conven tie zou worden uitgesproken. Lord Cecil richtte bij deze gelegenheid een dringend beroep tot Sokal en allen die tot zijn school behooren om tooh niet de beschei den vooruitgang op het gebied van veilig heid die deze conventie brengen zal van de hand te wijzen, omdat niet alles ter zake van de sancties kan verkregen wor den wat menigeen wel begeert. Het oogenbiik is thans gekomen zei- de Cecil om ons met hetgeen practisch bereikbaar is tot geleidelijken vooruit gang te vergenoegen. Ook Massigly erkende de noodzakelijkheid hiervan. De tijd van proefnemingen van ideëelen aard is voorbij, zoo zeide hij ook Frank rijk wil met Engeland thans naar het practisch bereikbare streven. Een opmerking van prof. Rutgers over het reoht der neutralen in een oorlog ont lokte een interessante tegenopmerking van Massigly, die uitdrukkelijk verzeker de, dat naar de opvatting der Franscbe regeering in een volgenden oorlog geen neutralen meer zouden bestaan, gezien het Volkenbondsverdrag en het pact van Kellogg ten aanzien van die staten aan wie volksgerechtelijk het recht van neu traliteit is toegestaan, zooals Zwitserland. In het Engelsche Lagerhuis heeft mi nister Alexander deze week, in antwoord ECHTB PRIESCH6 FEUILLETON Uit het Engelse!» door P. G. WODEHOUSB. 8) c Engeland""26^6 ^am' over naar „Ik ook. Ik ga Maandag." ^„Waarachtig!" zeide Sam nadenkend', "vr en> dat ik Zaterdag imet de „Mauretania" ga, maar ik heb wel lust om met jou te varen. Ik vind zoo'n tête k tete van zes dagen met Lord Tilbury niet aanlokkelijk!" „Wie is dat nu weer?" „De eigenaar van de Mamimouth Uit gevers maatschappij., waar ik een betrek king heb." „Ben je er hier dan uitgegooid1?" 'Het hinderde Sam wel wat, dat deze slecht onderlegde man zoo onmiddellijk de situatie begreep. Ook vond hij Snert wat tactloos. Hij had toch kunnen doen, alsof hij meende, dat er hier van ontslag nemen .sprake was. „Ja, zoo zou je het kunnen noemen." "Toch niet omdat ik in zijn stoel zat?" „Neen. O-ogenschijnlijk zijn er allerlei redenen. Snert, het is heel vreemd, dat mijn oom het plotseling in zijn hoofd heeft gekregen om. mij weg te bonjouren naar op verschillende vragen meegedeeld, dat alsgevolgvanderesultatender vlootconferentie, de beide krui sers van 10.000 ton, met kanonnen van 8 duim van het program 1928 en één van 1929, niet op stapel zouden worden gezet, wat een besparing van 72 millioen gulden beteekende. Engeland's. aantal van deze kruisers bleef nu tenminste tot 1936 be paald op 15. De Vereenigde Staten, die oorspronke lijk gedacht hadden een minimum van 23 ziuke kruisers noodig te zullen hebben, zullen nu ook volstaan met 15, maar zij mogen eventueel van 19341936 ieder jaar nog een van deze soort kruisers bij bouwen. Waarschijnlijk zal van deze optie echter geen gebruik worden gemaakt. Japan had beloofd te blijven staan op 12 kruisers en zal ook na 1936 geen nieu we uitbreiding voorstellen in deze klasse, ofschoon het verouderde schepen zal ver vangen. Ten slotte deelde de- minister' mee, dat het werk aan de vlootbasis te Singapore zal worden voortgezet, omdat het op dit oogenbiik zeer onoeconomisch zou zijn om het groote oorlogsdok in een half voltooi den toestand te verwaarloozen. De minis ter sloot zich intusschen gaarne aan bij degenen, die hoopten dat het nooit voor oorlogsdoeleinden zou behoeven gebruikt te worden. Klinken deze berichtten dus nogal be moedigend, waaor zij alle spreken van een beperking van het vlootprograimma van Engeland, die Ver. Staten en Japan, minder optimistisch is het bericht uit Italië, waarin wordt meegedeeld dat do ministerraad zijn goedkeuring heeft ge hecht aan een uitbreiding van het Italiaansohe vlootpro- gramim a, volgens hetwelk nog dit jaar op stapel zullen worden gezet de kruiser Pola van 10.000 ton, de kruisers Mo-nte cueuli en Attendolo van 5300 ton en een torpedojager van 1240 ton, vier duik boo ten van 1930 ton, zes van 835 en 12 van 620 ton. Op het oogenbiik staan nog op stapel twee kruisers van 10,000 ton, twee krui sers van 5300 ton, vier torpeaobootjagers van 1465 en vier van 1480 ton, 7 duik booten van 626 en 4 van 835 ton, terwijl zich in afbouw bevinden of pas in dienst zijn gesteld twee kruisers van 10.000 ton, 4 van 5300 ton, 2 flottieljeleiders van 2100 ton en 6 duikbooten van 850 ton. Aan verdere moderne schepen beschikt de vloot dan nog over twee kruisers van 10.000 ton, 13 flottieljeleiders, 24 torpedo- bo-otjagers en 12 duikbooten, die elk na 1919 te' water zijn gelaten. Als u dus in de veronderstelling mocht zijn, dat we leven in een tijdperk waarin den oorlog tot de onmogelijkheden be hoort en waarin alle volken zijn bezield met de vredesgedachte en daaraan uiting geven door een vermindering van bewa pening, leest u dan bovenstaand berichtje Engeland. Een paar da£en geleden heeft een waarzegster mij verteld, dat ik spoe dig een lange reis z-ou ondernemen en dat ik aan het eind daarvan een blond meisje ontmoeten zou.Snert" 1 „Hm." „Ik zal je wat laten zien." Hij tastte in zijn zak en haalde een por tefeuille te voorschijn. En toen hij zoo ver was, bezon hij zich eerst nog eens. Maar hij scheen zijn aarzeling te overwinnen, deed de portefeuille open en haalde er met een wijding, die herinnerde aan de heilige handelingen van een Oostersch priester bij een reliquie-schrijn, een toe gevouwen stuk papier uit. Iemand, die niet zoo heel fijn opmerkt, zou, misleid door zijn ©ogenschijnlijk luchthartige gedragingen, Sam Sbotter als een door en door materialistischen jongen man gedoodverfd hebben, in wiens wapenrusting de romantiek- geen kwets bare plaats zou vinden. Niets was minder waar. Want hoewel hij honderd en zeven tig pondi woog, schoon aan den haak en ofschoon hij, als hij vroolijk was en dat kwaim nogal eens voor een lach hoeren liet, die in zijn welluidendheid herinnerde aan het schateren van een hyena in de 'wildernis, toch was Sam buitengewoon ge- 1 voelig. Anders zou hij dit document ook niet in zijn bezit hebben. „Maar eer ik je het laat zien," zeide hij en hij keek Snert scherp aan, „moet ik je iets vragen. Vindt je iets grappigs, iets 'belachelijks, iets komisch in het feit, dat een kerel in Oanada gaat visschen en daar strandt in een hut honderd mijl b-ui- ten de beschaafde wereld met niets om te lezen en niets om naar te luisteren, be- De toestand in Britsch-Indië wordt met den dag critieker. De instelling van een perscensuur was noodzakelijk omdat de plaatselijke blaadjes kolommen verhalen opdischten, die op geen feiten berusten en waarvan de schrijvers wisten dat zij volkomen onjuist waren, d-ooh welke leu gens tot de basis werden van aanvallen op de regeering en haar ambtenaren, waarbij een terminologie gebruikt werd, die al-leen op die laaghartigste schavuiten van toepassing kon zijn. Donderdag meldden de Engelsche bla den dat de inhechtenisneming van Gandhi aanstaande was. De Nw. Rott. Crt. schrijft naar aan leiding daarvan: „Hoewel de beslissing over zulk een kritieken maatregel, die zoolang mogelijk vermeden is om geen martelaar van hem te maken, aan de Britsche regeering staat, moet de Onderkoning er vooraf de moe- derlandsche regeering over geraadpleegd hebben en, naar verluidt, heeft het En gelsche kabinet uit de arbeiderspartij Woensdag zijn fiat op het voorstel van Lord Irwin gegeven. Men geeft -er zich rekenschap van dat de inhechtenisneming van Gandhi, den door de Hindoes ver eerden „mah-atma", den staat van zaken plotseling verergeren zal, maar acht haar noodig, oan dat nog ernstiger gevolgen, f welke een straffelooze voortzetting van zijn propaganda zou meebrengen, te voor komen. Met dat al blijft het een zeer ern stige stap." Bevatten deze berichten dus waarheid, dan is de toestand in Britsch-Indië cri- tik, daarbij' komt ook nog dat er geruchten loopen over ontevredenheid van enkele Sikh-bataljons, wat de toestand niet wei nig ernstiger maakt, daar de Sikhs ver maard zijn om hun trouw aan de Britsche regeering. GEMENGD NIEUWS Binnenland. Uw oude dag een lu$t! halve h-et liefdeslokken van de wilde een den en naar het wauwel van een Fransch- Canadeeschen gids, die geen die woorden behoorlijk Engelsch „Neen," zei Snert. „Ik ben nog niet klaar. Vindt je om verder te gaan vindt je er Iets vreemds in, dat als zoo'n kerel in een dergelijken toestand een portret van een beeld) van een meisje op den muur vindt geprikt door een vorigen bezoeker, en ais hij vijf weken lang niets anders heeft te doen, dan daar naar te staren, vindt je het dan wonderlijk, dat hij tot over zijn ooren ver liefd1 raakt? Denkt na, eer je antwoordt." „Neen," zeide Snert, na een oogenbli-k peinzens. Hij was niet ietmand, die spoe dig den humoristischen kant van een zaak ontdekte. „Best," zeide Sam. „Dat is Je geluk. Want als je ook maar even gegrijnsd hadt een -m-ondvertrekking maar dan zou ik je vierkant uit het raam hebben ge smeten. Nou, die man ben ik." „Welke man?" „Die photo op den muur vond en er verliefd op werd. Kijk!" Vol eerbied vouwde hij het papier open. Dit bleek nu een gedeelte te zijn van een pagina, gescheurd uit een of ander ge ïllustreerd blad, dat zoo midden in de Iweek een Engelschm-an komt opfleuren. Het tijdelijk verblijf aan den wand van de vi.sscher.shut had aan h-et geheel geen goed gedaan. Het was verschoten en geel -geworden en in een hoek liep een donkere vlek, die er op -scheen te wijzen, dat op den een of anderen tijd een bezoeker van de hut wat onhandig met zijn eten was ge- i weest. Toch staarde hij er naar als een De moedermoord te Soest. Omtrent den moord te Soest meldt men nader: De jongen weet absoluut geen. motief op te geven, waarom hij' zijn moeder met een bijl vier slagen op het -hoofd heeft gege ven. Hij heeft niet veel geestesgaven; op zijn 15de jaar was hij leerling van de vijf- de klas der lagere school. Na het verlaten j van de school bleef hij thuis en dwaalde j soms heel© -dagen langs den weg en d-o-or t den polder. Verder doodde hij den tijd met het lezen van allerlei boeken. Voorts ging hij om met personen te Soest, die in den volksmond „de naaktloopers" worden genoemd. Dit zijn personen, die zich tot J een aparte groep hebben vereenigd. Zij hebben zeer „vooruitstrevende" ideeën en gaan eigenaardig gekleed. Het schijnt, dat de jongen, die niet erg bij wias, niet nor maal heeft weten te verweraen, wat hij hoorde van bedoelde personen en wat hij las in d-e vele boeken. Dinsdagmiddag zat hij te lezen in een boek, dat hanaeld-e over spiritisme. Hij is- toen later in de kamer gekomen om dit boek in de bibliotheek op te bergen. Ineens heeft hij op dat oogenbiik de bJj-1 opgeheven en zijn moe der op h-et hoofd geslagen. Deze riep: O, o, wat is dat! Daarop heeft d-e Jongen haar nog drie -slagen toegediend. Vervol gens is hij den polder ingevlucht met het doel, zich zelf van h-et leven te beho-oven. Maar cim half 'acht 's av <nds is hij- in de ouderlijke woning teruggekeerd. Men deelde nog mee, dat de Jongen altijd kalm zijn weg. ging, cn dat hij zei den of nooit -oneenl'gheid met zijn moeder bad. Eerd-er had bij een- hard woord tot zijn vader te zeggen dan tot zyn moeder. Donderdagmorgen is hij naar Utrecht overgebracht. Misdaad Woensdag is in het Gein 'bij Abcoude het lijk gevonden van den 53-jarigen ohauffeur C. de Bruin uit Nigtevecht. Ge bleken is, dat de man zijn dochter te Ab coude, die ziek was, bezocht had. Hij was daar per fiets heen gegaan. Een gerechterlijk onderzoek is thans ingesteld en dit heeft uitgemaakt dat de man overleden is tengevolge van vijf schoten in de borst. Daar de fiets niet ter plaatse is teruggevonden, vermoedde men dat hier misdaad in het spel was. De fiets is gisteren teruggevonden door de Am- sterdamsche recherche 'bij de Mauritskade te Amsterdam. Daar dit laatste het ver- GEMAKKELIJK TE WASSChEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN!!!!! dolend ridder naar die heilige Graal. „Nu?" Snert b-eke-ek het papier eens wat nauw keuriger. „Dat is schapenjus," zeide hij op de vlek wijzend met de onfeilbare en snelle diagnose van een deskundige. „Rund-erjus is nooit zoo donker." Sam keek zijn vriend -met een feilen haatblik aan, die een gevoeliger mensch misschien een onaangename gewaarwor ding had kunnen bezorgen. „Ik laat je daar een beeld van een ge zichtje zien, tintelend van jeugd en levens vreugde," riep hij uit, „en het eenige, wat je weet te zoggen is, dat de een of andere vandaal, dien ik dolgraag den n-etc -zou om draaien, met zijn ellendig eten gemorst heeft, Man, kijk eens naar dat meisje, heb je ooit z-oo Iets gezien?" „Hm, niet kwaad." „Niet kwaadll Zie Je dan.niett, dat ze een wonder is?" Inderdaad bood de photo wel eenigen grond voor Sam's geestdrift. Hij stelde voor een meisje in jachtoostuum naast haar paard .staande. Het was een mooi, jong en slank kind van een jaar of acht tien, iets langer dan de middelmaat, en zij keek u aan met heldere, rustige, ernstige oogen. De hoekjes van haar mond gingen «vat peinzend omlaag. Het was een snoe perig mondje; maar Sam die de photo nauwkeurig bestudeerd had en zich zelf als uiterst deskundig beschouwde, meende dat het glimlachend n-og liever zou zijn. In choc'O'Iade-letters stond onder de photo: „Een schoone dochter van Nim rod". Onder deze dichterlijke ontboezeming VOLLBDIUE GARANTIE!! moeden van misdaad heeft versterkt, heetf men een uitgebreid onderzoek in gesteld. Nader wordt gemeld: Woensdagmiddag zag een voorbijgan ger die -langs de Mauritskade te Amster dam kwam, nabij de P. Vlamingstraat het stuur van een fiets even onder het water" glinsteren. Hij haalde de fiets uit het water en gaf deze aan een a-gent van politie, die de fiets naar het politiebureau in de Linnaeusstraat braöht. Later kwam er een politie-radiobericht, waarin sprake was van de fiets van De Bruin. De be schrijving klopte met die van de gevon den fiets. De commissaris van politie, de heer Reyenga, heeft zich toen in verbin ding gesteld met den burgemeester van Abcoude. Uit deze gemeente is vervol gens iemand gekomen, die de fiets heeft herkend, afkomstig van De Bruin. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een vrachtauto meegesleurd. Woensdagmorgen is de vrachtrijder H. Iyuge-1 met een vrachtauto, toen hij uit de richting Meedhuizen bij Delfzijl den on- beiwaakten overweg wilde passeeren, on danks het feit, dat h-et uitzicht daar be hoorlijk is, tusschen dén eersten en twee den wagon van een juist voorbijrijdenden trein gegrepen, met het gevolg, dat de auto een eindweeg» werd meegesleurd. Een eind verder werd d-e auto aan den berm van den weg geworpen, nij was ge heel vernield. De vrachtrijder, evenals twee kinderen, die in den wagen zaten, hebben geen letsel gekregen. had naar alle waarschijnlijkheid een na dere Omschrijving gestaan van het sujet, miaar de heiligschennend® hand', die het blad had uitgescheurd, had ongelukkig ook den onderstaanden tekst vernietigd. „Eenvoudig heerlijk," zeide Sam ge roerd. „Hoe is dat vers van Tennyson over een. ro-zeknop ook weer?" „Tennyson toen ik op „De Zeevogel" voer, w-as er een kerel die Pennyman heette. „O, ho-u je mo<nd! Is ze niet heerlijk, Snert? En wat meer zegt blond. Denk je ook niet?" Snert krabde zich eens langs de kin. Hij -overwoog de dingen graag. „Of d-on-kier," zei hij. „Idioot. Vertel me nou niet, dat ze geen blauwe opgen heeft." „Misschien gaf Snert aarzelend' toe. „En heur haar zal goudblond zijn, of misschien ook heel lichtbruin." „Hoe kan ik dat nu weten?" „Snert," zei Sam. „Het eerste, wat ik in Engeland doe, is naar dat meisje zoeken." „Dat is n-ogal gemakkelijk." Snert wees met zijn neuswarmertje naar den buit. „Dochter van Nimrod. Je neemt gewoon een tetephoonboek op en zoekt zijn -adres op. Dan ben je ineens klaar." „Wat bén je toch practisch," zeide Sam vol bewondering. „Het lastige is alleen, dat die ouwe Nimrod wel buiten wonen zal. Het klinkt zoo sportief." „Ta," zei Snert. „Dat is wel zool" (Wordt vervolgd.* HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail ën overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f070 f070 fr Modeblad resp. fo.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et.; fr. p'. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Po&t-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. 20'50 ct. per ons De oude dag is niet alleen een kwestie van jaren; zooveel hangt af van den toestand der levensorganen. Doch veel kan gedaan worden om het leven van oudere menschen te veraangenamen, want aan rugpijn, urinekwalen, spit, rheumatische pijnen en blaaszwakte wordt vaak onnoodig geleden. De nieren en blaas zijn al licht de organen, die het meest hulp noodig hebben, en wel de verster kende hulp van Posters Rugpijn Nieren Pillen. Waarom zouden oudere menschen onnoodig kwade kansen loopen? Op welken leeftijd ook, het gebruik van eenige Poster's Pillen nu en dan zal blijkens de ervaring van zoovelen van groot nut blijken te zijn. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. TOBRALCO Komt Tobralco aan het stuk zien let alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit (n 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1