T NI Zeebad Huisduinen Badpaviljoen Hotel-Pension VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS CONCERT VAN ZATERDAG 10 MEI 1930 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater oud: 19.39 7.42 20.02 19.40 8.21 20.40 19.42 8.58 21.16 19.43 9.34 21.62 19.45 10.11 22.29 19.46 10.48 28.07 19.48 11.27 23.48 Zaterdag 10 Mei 20.08 uur. Zondag 11 Matndag 12 20.09 20.10 Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Riemera, slaagde gisteren voor het dip.oma van bouwkundig opzichter. zomertijd. hr. ms. „hertog hendrik" 15 Mei bulten dienst de schoolquaestie te den helder. De Comenlusschool krijgt elec- trlsche verlichting. „het dubbel tij." havenverlichting. De klacht betreffende de slechte Haven verlichting heeft doel getroffen en sedert Donderdag prijken er op het Havenhoofd, br plaatse waar de visschers 's nachts mnkomen, een vijftal sterke lampen op hooge masten. Men heeft n.1. voorloopig oe beschikking gekregen over eenige nasten en lampen van de ijsclub „Het ffoorden". Het is nu maar te hopen dat deze haar verlichting zelf niet noodig heeft deze naand, want als het nog een beetje kouder vordt zullen we nog op de schaatsen noeten. nieuwe rijwielzaak. In het perceel Keizerstraat 5, voor malige winkel van den heer Glotze, opent hedenmiddag de heer Daniëls een rijwiel- nagazijn. Behalve Bato- en Gruno- nerken, worden ook eigen1 merken ver kocht alsmede van de firma Kesieyn uit Rotterdam, en er is een groote sorteering rjwielonderdeelen, banden, enz. en een riparatie-inrichting. En aangezien het Kennelijke en vrouwelijke deel der bevol- kng hier nogal sletsch is op dit gebied, ztl ook deze nieuwe winkel wel weer pu- blek 'trekken. De architect was de heer Schoeffelen- btrger, de aannemer de heeren Rejjers en Roggeveen. Het schilderwerk werd uitge vierd door den heer Kriek en de electri- sche installatie aangelegd- door den heer Lppe. NARDUS OP EEN VUILNISWAGEN. Donderdagmiddag viel, wegens dronken schap, in de Molenstraat bewusteloos Bernardus Meyer, meer bekend onder den naam „Nardus". Juist op dat oogenblik passeerde er een vuilniswagen van de Gem.-reiniging, en het publiek was wel zoo vriendelijk hem daarop te deponeeren, waarna Nardus, op verzoek van een agent van politie naar het hoofdbureau werd vervoerd, waar hij in de gelegenheid is gesteld zijn roes uit te slapen. Waarschijnlijk heeft Nardus van het vervoer geen last gehad, want gisteren sjouwde hij weer achter zijn handkar om snel door de straten te loopen en met vlugge handen de vuilnisbakken te door zoeken, of er nog iets van zijn gading was. Groot aquarium. Soms kun je, zonder daartoe opzette lijk te zijn uitgegaan en zonder opzette lijk er je aandacht aan te willen schen ken, voor interessante dingen komen te staan. Maar het bleek, dat ze integendeel in actieve spanning verkeerden, want nau welijks kwam zoo'n zilverig vischje in hun nabijheid of één zoo'n gluiperige schijndroomer sprong voorwaarts en om knelde het fel tegenspartelende vischje mat zijn knijper* en pooten. Dan begon de worsteling en even als een hermelijn de zich kronkelende haai niet loslaat, zoo houdt het krabje het veel grootere vischje omkneld. Soms ontsnapt het vischje, dan weer delft het het onderspit. De strijd in de natuur in al zijn fel heid gedemonstreerd, zooals we dat straks evenzeer weer kunnen waarnemen bij de spinnen en zooals die overal in de natuur plaats vindt. Wat een kracht moet zoo'n. krabbetje hebben om zoo'n snel voortschieterd vischje beet te pakken en vast te houden en vaak te overmeesteren. En welke groote visschen moet een groote zeekrab in staaat zijn te overval len en machteloos te maken I Het water was van een buitengewone helderheid, omdat het in de put gelegen heid had gehad zich van het bezinksel te ontdoen, zoodat alles zoo zuiver was waar te nemen. Men moet even over de schijnbare wreedheid In de natuur zich heenzetten, maar om een blik te. werpen In het on gebreidelde natuurleven, biedt de oester put, bij ebbe, ook weer een prachtige gelegenheid. Je hebt er geen verre reizen voor te doen, je hebt er geen geld voor uit te geven. Vlak bij honk is het en voor wie zijn oogen niet in zijn zak steekt, ls er, dicht bij het eigen schuurtje, ook nog wel wat te bewonderen. ROBINSON. DE STROOIEN HOED. Ode aan de Meimaand. Si" Menuvan Zondag 11 Meièf 2.— Kreeftensalade Groentensoep Ossenhaas Vanille-IJs Vruchten en Dessert den zomer. Die strooien hoed is dus, welbeschouwd, logisch als symbool. Maar ik moet hem niet. Ik houd liever m'n wintercolbertje aan. Er zijn al menschen, die deze maand zijn gaan zwemmen. Behalve nat, was het water ook wat koud, beweerden ze. Dezulken behooren voor f 1.90 dien strooien hoed te koopen, dat is mijn meenirig. Dan gaat-ie tevens uit de éta lage vandaan en behoef, ik me niet meer te ergeren. Prof. M. O. P. Peraar. KAMER VOOR KOOPHANDEL VOOR NOORD HOLLANS NOORDER KWARTIER. De opleiding van winkelper soneel. Een cursus in Den Helder. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). 's Morgens 10.30 u.,Ds.H. A. Enklaar Onderwerp: 'Het groote gebod* (Matth. 2237) Ned. Herv. Gem. (Westerkexk, Westplei») Geen dienst. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 6.30 uur, Ds. R. Haitsma, van Oldekerk (Gr.) Geref. Kerk (Hulpkerkd. Chr. MU. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Ds. R. Haitsma 's Avonds 6.80 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 6.30 u. de heer N. v. d. Kraats. Chr Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 u. en 's avonds 6 uur, leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Maandagav. 8 u., Ds. P. H. Borgers 2e Voordracht over Stanley Jones. Dinsdagavond 8 uur, Wijdingsavond Ds. P. H. Borgers, openingswoord. Ds. O. T. Nolte van Harlingen„Radio en Kerkbezoek". M. Singer, Zwolle: „Taak der gemeenteleden". Ds. J.C.V. van Bemmel, Hoorn: „Het Kerkelijk S.O.S.-signaal". Ds. Th. Gramberg, Zwolle, slotwoord. Solozang, orgelspel Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Hoek l.cger des Hells. 's Morgens 10 u., Heiligingsmeeting 's Middags 8.80 u., Openluchtsamen komst (in 't Plantsoen) 's Avonds 7.30 uur, Verlossingsbijeenkomst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté Zendingsgebwuw „Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer J. Sevensma van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u. Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Ds. R. Haitsma van Oldekerk. CALLANTSOOG Zendingsgebouw „Ster der Hope". beer een vaccin tegen het mond- en klauwzeer. Prof. José Lignières, hoogleeraar aan de universiteit van Buenos Aires zegt een doeltreffend vaccin tegen helt mond- en klauwzeer te hebben bereid. Hij meent daarmee groote streken van Argentinië van het mond- en klauwzeer volkomen te kunnen bevrijden. verplicht vellen van zieke of doode iepen. Verschenen is een Kon. Besluit, waar bij gebruikgerechtigden van stervende of dood© iepen verplicht worden, deze bin nen een door den (minister van Binn. Zaken en Landbouw te bepalen termijn te veilen en de schors volgens nader te geven voorschriften onschadelijk te ma ken. Dit besluit treedt Donderdag reeds in werking. (Bedoeling is de bestrijding van de iepenziekte en den grooten en kleinen iep enspintksver.) WIERINGEN. Ned. Herv. Gem. (Westerland), 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Geim. (Oosterland). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Gebouw „Land in zicht" (Den Oever). 'sMorgens 10 uur, J. K. Lofvers, Cand. t. d. H. D. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags 3 u., dienst. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert eenige weken wordt bij herhaling weer gesproken over toename van het mend- en klauwzeer. Men brengt dit in verband met de groote veemarkten en het veeartsenljkundig stadstoezlcht, ziet in het voortwoekeren van de ziekte een ernstig gevaar dat met spoed en kraoht bestreden moet worden. Uit het verslag dat van dien kant geleverd is wordt ge zegd. dat in den loop van den winter slechts enkele gevallen voorkwamen. In Februari klom dit tot 5. Tegen het begin van de groote markten werd het toezicht verscherpt. In de eerste week van Mei is de ziekte ook voorgekomen bij vee van da Leewar- der markt. Bij dit vee verzonden oaar Leeuwarden kwam op 18 en 19 April de ziekte voor, sedert dien tijd is de ziekte bij verschillende Noord- en Zuid-Holland- sche veebeslagen uitgebroken. Men doet thans een beroep op het geheele land ea raadt ieder veehouder sterk aan voor hij met vee de markt gaat bezoeken, dit vee streng te onderzoeken. De veehouder, waar de ziekte voorkomt, wordt ernstig verzocht persoonlijk geen markt te bezoeken of kooplieden tot zjjn erf toe te laten. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Lloht op voor alle voertulgoni Vij verwijzen naar de publicatie van B. en W. in dit nummer betreffende den aanvang van den zomertijd. In den nacht vai Woensdag op Donderdag vangt de nieuwe tydiregeling aan. Ir. Ms. „Hertog Hendrik", welke bo den gisterenavond van Guragao op de rece alhier aankwam, is hedenmorgen haï elf binnengekomen. Het schip heeft ligplaats genomen vóór het Marinepaleis. Maandagmorgen vroeg wordt het naar de weef overgebracht en zal 15 Mei a.s. bui ter dienst worden gesteld. Dnlangs is voor Ged. Staten van N.- Hilland behandeld het bezwaarschrift van hit bestuur van de Comeniusschool te Dm Helder tegen het besluit van den rtad dier gemeente, waarbij geweigerd ward de gevraagde verandering van het gislicht in de school in electrisch licht te <ben uitvoeren. Ged. Staten hebben het bizwaar gegrond verklaard. Verschenen is nummer 2 van onze bad- CJurant voor Huisduinen, „Het Dubbel lij". Het nummer bevat een artikel over de ontwikkeling van Huisduinen, een pro- paganda-artikel voor het monument voor iet reddingwezen van B., alsmede eenige nededeelingen betreffende een tochtje raar de bloemenvelden te Breezand, die ia hoofdzaak reeds in de Held. Oourant zijn verschenen. Illustraties zijn er van het nieuwe hotel pension, een kiekje van het stille strand en van de Buitenhaven, terwijl verder het routekaartje voor het bollenland is opgenomen, dat onze lezers ook reeds kennen. Losse numimers zijn aan ons bureau verkrijgbaar 0.05, terwijl het abonne ment voor het geheele seizoen slechts 60 cent bedraagt. Dwalend gingen we langs den buiten kant. Het was er nagenoeg alles in rust, want de vrije Zaterdagmiddag had er de sfeer van de latende werkkracht gelegd en booten en schuiten verkeerden in de geeuwstemming. Ze sliepen niet, maar het was er „bij af". Alleen bij verschillende motorbotters was de stuwings-broeilng van het leven, want die maakten zich klaar voor de Zuiderzeereis, die Maandag zou beginnen, omdat in het nog oningedijkte en onont gonnen terrein de voortjagende ansjovis zich bevond, waarvan ze een groote hoe veelheid hoopten te vangen in de nauw- raazige netten, die ze nu bezig waren be- drijfklaar te maken. Vaten petroleum werden aan boord genomen, turf, water en andere brand stoffen gesohecpt. Het was de voorbereiding voor de in spanning verbeide volgende week. Glück Auf Overigens was er de smoring van het in-de-weeksche werkgedraaf. De wacht bij de Onderzeedienstloodsen stond uit te staren naar verre verschieten, de schildwacht op den steiger lange sabel bungelende langs zijn ledon stond, met de handen in de zakken in volle belangstelling te kijken naar een paar stoeiend? honden, aan boord van een O-boot verdiepte men zich in den inhoud van een pas opgehaalde schar- hoepel en schopte men de knorhanen met zekere verachting, weer te water. Op het vlot stonden eon paar kleuters te tukken en hadden voorraad puitaal, waarover poeh thuis zich later wel zou ontfermen. Overigens rust, serene rust. Geen wijd- gewiekt zeil, geen stoomgefluit, geen golf geklots van voortjakkerende en puffende motorbooten. Breed uit lag het wad van het Kuitje, in grauwe kleur afstekende tegen het diepe blauw van de voorjaarsheldere lucht en toonde nu duidelijk de geulen, die de slipgronden doorki onkelden. De kleine sluis lag afgedamd en nage noeg droog en wachtte ook weer op de krachtige handen, die haar weer zoo zou den opkalefateren, dat ze weer het water tusschen haar wanden zou kunnen bergen en alle kleinere schepen weer zou kunnen overhevelen van en naar zee. Oostoever geurde nog in zijn rechtop gaande zelfstandigheid en wist niet, dat hij een prachtige gelegenheid inzich borg voor de jeugd om in uitgèlatenheid haar levenslust bot te vieren. Maar dat dringt nog wel eenmaal tot hem door. De tijd zal dat ook wel rijp maken, zooals hij alles rijp maakt. Vlak achter Oostoever ligt de z.g. Oesterpui. Ook daar heeft de tand des tijds ge knaagd en daar heeft hij hetknaagwerk in juist niet gewilde richting volbracht. Van de Oesterput is slechts de put overgebleven en hier en daar een oester schelp, die nog even herinnert aan den tijd, toen dit particulieren ondernemings- object nog den goeden naam van den z.g. Texelschen oester wist te dragen tot ver buiten onze grenzen. Nu is het één stuk vervallenheid. De beschermende dijkjes zijn weggespoeld, het vallerikshuisje is weggeslagen, de beschermende rots- en basalsteenen zijn her en der verspreid. Eén zielig stuk verval. Een stuk nijver wroeten van ijverige handen is vernietigd. Met zekere wee moed denk je terug aan den tijd toen Texelstroom en het Waddengebied dui zenden en duizenden oesters opleverden, die zeer gewild waren bij de smulpapen. En de laatste jaren werd schier geen enkele oester meeer gevangen, zoodat het oesterput-bedrijf geen resultaat meer opleverde en het verval begon. Ziekte onder de oesters en intensieve bevissching op de „bedden", toen de wulken meer waarde begonnen te krijgen, zijn de oorzaken dat de vroeger zoo ver maarde oesterbanken zijn ontoesterd. Sic transit gloria Maar al leeft er de oester niet, er is nog zooveel ander leven in on om den oesterput en dat trok de aandacht. Het water uit de put vloeide geregeld over de verspreide steenen, waartusschen zich overal gevulde kommetjes vormden door een geultje naar zee. En met dat water kwamen talrijke blik jes of stekeltjes mee. In de kommetjes nestelden zich aantallen kleine krukjes ter grootte van ongeveer een dubbeltje tot een kwartje en schenen allemaal in droomerige rust verzonken te zijn, net alsof ook zij een vrijen Zaterdagmiddag hadden dood te maken. Ue/ikada& 7bfffje& Voor de luttele som van f 1.90 lag-ie in de étalage. De strooien hoed. Ik pas seerde met de kraag van m'n winterulster hoog opgeslagen van wege de kou. En ik philosopheerdehoe zouden ze me aankijken, de mer.schen op straat, als ik, verlokt door het blinkende stroo en het flatteuse van de dracht, mijn f 1.90 offerde en het ding op m'n hoofd zette Zouden ze me voor heelemaal vol aanzien Zouden ze me angstig uit den weggaan, denkend: die meneer heeft rare streken op, zijn kompas, we moeten hem mijden, of zouden ze meewarig het hoofdschud den In ieder geval zou er binnens- makers wel over dien zonderlingen voor bijganger worden gesproken, die zoo maar met een strooien hoed op straat loopt. Eenigen tijd geleden las ik een tijd schriftartikel over Amerika. Het is daar gewoonte, dat de mannelijke bevolking den strooien hoed opzet na een bepaal den datum. Is die dag eenmaal voorbij, dan is er geen Amerikaan, die het waagt een vilten hoedje op z'n hoofd te zetten hij zou voor half gaar worden aangezien. Gelukkig land, dacht ik bij mezelf waar je zoo maar een strooien hoed op kunt zetten, wanneer je wiltHier in Holland hebben we soms drie klimaten op één dag. Ik geef toe, dat de laatste Meidagen ons een constant klimaat hebben gegeven, maar. dat komt alleen door d© weerbe richten van de Bilt, die nog meer kou voorspellen. Gelukkig, dat er nog kachels zijn, al zijn ze op veel plaatsen niet meer aan. Dat lijkt me geen goede maatregel om een kachel te houden, die niet aan is. Overdag lijkt het soms wonderwat met die zon, maar't is niemendal. Alleen een poes kan er van proflteeren tusschen de bloempotten in de vensterbank. Maar voor een mensch is die plaats wat te klein. Ik zou in de Meimaand wel een poes willen zijn, dan hoefde ik tenminste niet zoo'n kou te lijden. Nu zal u zeggen als u zoo koud is, kruipt u dan in bed. Het is waar, ik heb daar zoo gauw niet aan gedacht. Maar ik heb overigens prin- cipieele bezwaren om in de Meimaand, midden op den dag, in mijn bed te kruipen. Vooreerst wordt het pas in den namiddag opgemaakt. U doet dat mis schien anders, maar dat moet ieder voor zich weten, en ik ga niet in een onop gemaakt bed liggen. En ten tweede is Mei dan toch in ieder geval de bloeimaand, het einde van den winter, het begin van ZONDAG 11 MEI van 3—6 uur. Kapelmeester: André Hoppenbrouwer Snijboonen Aardappelen De Kamer van Koophandel voor Noord- Hollands Noorderkwartier heeft Woens dagmiddag een openbare vergadering ge- denstandsvereenigingen in dat district, ter houden met vertegenwoordigers van mid- bespreking van de vraag: Is het ge- wenscht in het district dezer Kaïmer een of meer cursussen te doen houden, waarin tot venkooper(ster) wordt opgeleid. Ter inleiding van deze vraag was uitge- noodigd de heer J. Traast, directeur van de Handelsschool ter opleiding van ver koopsters te Amsterdam. Na een mededeelirig, dat de sohool te Amsterdam herhaaldelijk bezoeken krijgt uit handelskringen, zoowol uit binnen- als buitenland, zelde de heer Traast, dat daar uit zeer zeker blijkt hoezeer de handel overtuigd is van de wenschelijkheid van vakkundige opleiding van personeel. Vast staat, dat met de uitwendige modernisee ring der vele winkelzaken de inwendige opbouw geen gelijken tred heeft gehou den. Er is maar steeds voortgesukkeld met de ouderwetsohe wijze van aanwerven van wekken, juist omdat de leden van het personeel en dit mag zeker verwondering personeel, de geldverdieners voor den pa troon zijn. In Amerika zag men het eerst in, dat aan de eenzijdige opleiding van jongelui een einde moest komen en al heel spoedig werd dat idee in Europa overge nomen, echter vrijwel uitsluitend voor zoover het kantoorpersoneel betreft. In Nederland isi nog slechts èèn gelegenheid om winkelpersoneel op te leiden. Men be gon met een avondcursus voor jongens en meisjes voor verschillende zaken, maar deze mislukte totaal, waarschijnlijk als gevolg van den onbeperkten werktijd in de winkels en door het moeilijke van de leerstof. De dagcursussen, waartoe men later overging, met aanvankelijk 16 leer lingen, worden nu bezocht door 350 meis jes en zeer zeker zou dit aantal verdubbe len, als het niet noodzakelijk was elke uit breiding te houden binnen het raam van de beschikbare subsidies. Amsterdamsciie kooplieden brachten voor de oprichting van die school 15.000 bijeen en thans wordt voor de volle honderd procent van de uitgaven subsidie genoten van rijk, provincie en gemeente, terwijl bovendien jaarlijks nog enkele' giften binnenkomen. Spreker behandelde hierna het leerplan, dat hoofdzakelijk omvat het onderwijs in warenkennis, verkoopkunde en etaleer kunst. Met voorbeelden bracht hij naar voren op welke wiize de verschillende vak ken worden onderwezen. Deze uiteenzettingen werden met groote belangstelling aangehoord en daarna ont wikkelde zich een uitvoerige discussie over het gesprokene. Bü het sluiten van de debatten werd mededeeling gedaan van het voornemen van de K. v. K. om voor Alkmaar, Scha- gen en Den Helder tegen den a.& winter een cursus voor de opleiding voor ver- kooper(ster) op te richten, waarvoor men meende stellig te mogen rekenen op een groot aantal deelnemers. De noodzakelijk heid kwam naar voren, dat de winkeliers in de kleinere steden uit plicht tot zelf behoud geschoold personeel in dienst nemen om de concurrentie met de groo tere steden met succes het hoofd te kun nen bieden. Dit klemt vooral voor de drie genoemde plaatsen, als straks de electrlfl- catie van de spooriyn Amsterdam—Alk maar voltooid zal zijn. ZONDAG 11 MCI Maandagavond 7.30 uur, de J. Sevensma van Amsterdam. In breeden kling werd een groot aantal veebeslagen geïnspecteerd. In 10 weken klom dit tot 12.812. Verdacht vee werd geïsoleerd of met sarum behandeld, Die toestand bleef bestaan tot in de week van 16 tot 22 April, een aangifte van 29 ge vallen inkwam. Het gevaar voor onza veehouding en voor onze export nam dua toen reeds een ernstig karakter aan. Van vee afkomstig van de Rotterdammer markt werd op 11, 12 en 19 April de ziekte geconstateerd.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13