Legerborlchton. Sport. Laatste berlohten. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" teruggekeerd. Nn een verblijf van 11 maanden la Hr. Ma. „Hertog1 Hendrik" weder ln het moe derland gearriveerd, en zooala wij hebben meegedeeld, 1b het schip Vrijdagavond ter reede van Nleuwedlep gearriveerd. Daar in verband met dit buitengewoon lange verblijf in de West en de taak, die het sohip aldaar te vervullen had, een aantal vragen in ons waren opgerezen, waarom trent wjj gaarne een nader antwoord wil den hebben zoo mogelijk, hebben wij ons onmiddellijk na aankomst in verbinding gesteld met den commandant, den kapt. ter zee Bosma, die ons inet buiten- j gewone hoffelijkheid ontving en met de grootste bereidwilligheid ons de inlichtin gen verstrekte, die wij vroegen. Voor deze vriendelijkheid brengen wij te dezer plaatse den heer Bosma gaarne onzen dank. ontwikkelen. Deze laatste wordt met Aimerik. geld gefinancierd, en breidt zich geweldig uit. Zl.1 zal straks ongetwijfeld die op Curacao terzMe streven. Dit geeft aan ons gebied ln de West een Interna tionaal knrakter. Tot «oover wat dit punt betreft. WIJ kwamen thans op een teer punt, dat ver band hield met geruchten als zou er ge mopper over het lange gedwongen verblijf ln de West onder de bemanning zijn ge weest. Deze getruohton zlln onjuist van ontevredenheid over het lange verbiyf is nimmer sprake geweest Wel natuurlijk was er een sterk verlangen naar huls, en ook heeft de bemanning steeds in het on zekere verkeerd ten opzichte vaü den duuT van het veteblijf. Slakeapeare". 8.00 Aintl. van „Tlvoll" ia Utrecht, Llefdadlg- hsidiconcert. Chr. Oratorium Vereen., I'tracht; Jo Vincent (sopraan), Jeanne Fuyjrok (aopraan), -Hans Gruye (mezzo sopraan), Suae Luger (alt), Maurlce Wey- randt (tenor), Max Kloea (baa), Job. WU- derbeek (cembalio), Bern. Verhoeven (or- gel)het Utr. Sted. Orkest. In de pauze: Mu/.kaal tuaachenapel. Na afloop: Peraber. panrna: Grammofoonpl. taoo Sluiting. Huilen, 1873 M. Uita. KRO-Uitz. 8.15930 Grammofoonpl. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 Politieber. 12.15—1.15 Concert. KRO-Trio. 1.15ioo Grammofoonpl. 2.00—300 Vrouwenuurtje. 4.00i.00 Grammofoonpl. 5.00—4.00 Concert. Mej. Annie Hol (sopraan), Don van Kuijk (piano). 6.014.15 Dr. J. M. H. A. Martens „Medische Spotkeuring". 6.15t.45 Grammofoonpl. 6-451-15 Grammofoonpl. 6.45'.15 Cursus Kerklatijn. 7.15'-45 Dr. R. Post: „Over de Godsdienstige beweging der veertiende en vijftiende Eeuw in Nederland". 7.45!.oo Politieber. 8.01>.15 Russische Avond. KRO-Orkeat. Nely Vertregt (alt). 9.15»-20 Nieuwsber. 9200.15 Vervolg concert. 10.15~u1.45 Friesche avond uit Leeuwarden. De Kath. orkest Vereen., R.K. Gemengd Koer, Fiesche humoristen. Toespraken. 1 ETAT-MAJOR VAN ÏR. MS. „HERTOG HENDRIK". Kaïitein ter zee J. Bosma, commandant; Ml ter zee le kl. H. Spits, eerste officier; id. E E. B. Lacombié, id. 2e kl. E. 1'. Burgiard, id. A. Molenaar, id. F. W. van Overiem," id. M. Schoo, id. H. van Schreven, id. ie kl. E. Dankmeijer, id. P. G. J. Snipje, id. -A. H. J. van der Schatte Oliviir, id. G. Kruijs, id. H. W. R. Krauss, id. E B- van Heuven, off. M.S.D. le kL J. A.de Veer, id. 2e kl. J. M. Buitink, id. P, J. Drijver, id. J. C. Hamilton, id. 3e kl. A Oir, id. J. G. O. van Hilten, off. van gtz. le kL F. J. A. Baden, off. van_ adm. le k". J. Oosterhuis, id. 2e kl. J. W. B. Biijies, le luit. der mars. P. J. van Gijn. De mijnenlegger Hydra is te Willemsoord in diaist gesteld. De heer dr. J. J. Tesch zal 12 Mei met den nieuwen politiekruiser Nautilus voor eenige dager de reis naar de Noordzee mede maken, teneirde zich te belasten met het zeevisscherij- ondeeoek, terwijl hij in de maand Juni, tijdens de uioefening van het politietoezicht door dit vaartiig,, een toch van langeren duur zal mede makel voor het doen' van verdere waarnemin gen,. Bi; Kon. besluit van 6 Mei is: a. Depaald, dat Hr. Ms. pantserschip Hertog Henlrik, op een door den minister van defen sie 6 bepalen datum te Willemsoord zal wor den ait dienst gesteld; b. de kap. ter zee J. Bosma, met den sub a bedeelden datum, eervol van het bevel over gentemden bodem. Bj Kon. besluit van 6 dezer zijn, op grond ran de bepalingen van het dienstplichtbesluit too- Nederlandsch-Indië, benoemd, tot luit. ter zee der 3e kl. bij die reserve, de heeren G. besens, P. Nichtng, W. Vader Dzn., B. J. W. N. van Voorthuysen, J. C. van Vulpen, H. Hmendijk, J. Th. Valk. Ee koning van Spanje heeft kap. ter zee C. Rail, commandant van Hr. Ms. pantserschip Heimskerck en kap.-luit. ter zee J. C. M. Mamsinck, chef van den radiodienst der ma- rint, benoemd, resp. tot commandeur 3e kl. et :ommandeur 2e kl. lu de orde van Mari- ti:ne Verdiensten. Lut. ter zee ie kl. C. C. F. Jager, conman- drt van het vliegkamp de Mok op Texel, is amgewezen voor den dienst in Oost-Indië en al 20 dezer met de Johan de WLtt uit Am- serdam zijn nieuwe bestemming volgen. Luit. ter zee 2e kl. der marine-reserve S. Joibenga is overgeplaatst van het Wachtschip te Willemsoord aan boord va Hr. Ms, pantser- ioct Gruno aldaar. I'e luit. ter zee ie kl. marine-resrve J. M. Moerdijk en de luit. ter zee 2e kl. J. J. Ho- geidoorn worden den i6en Mei a.s. geplaatst aar boord van Hr. Ms. Vulcanus, eerstge- noande als commandant. 1! Mei: serg.-seiner C. Bosman van Wal- staion Willemsoord naar Heemskerck Lorp.-torpedomaker A. H. Vonk, W. ekerk en P. J. Na-gelkerke zijn geslaagd voer het examen voor serg.-torpedomaker. )e korp.-timmerman W. v. d. Brink is ge- sla.gd voor het examen voor sergi.-timmer- mai. Onderstaande schepelingen worden ge- oiatst aan boord Hr. Ms. Vulcanus, welke >oem den i6en Mei te Willemsoord in dienst wdt gesteld: --hipper L. L. Verhage, bootsman W. van 'ra"> kwartlermr. G. van Weerdenburg, id. ,',rre^8ersi korp.-seiner E. Snoek, korp.- cfrijver G. Spaan», korp.-bottelier J. Bouw, rn.'i° e"tr F- J. Wbuters, korp.-kok F. lilkel, maj.-machinist L. J. van Beekhoven, flp.-macht. C. J. Dhont, stoker-olieman A. van Raad, stoker ie kl. P. C. Bruin, id. J. 'laken, ld. J. Boekei. Bevordering. Let 25 April 1930: Srg.-macht. H. Bakker tot maj.-machini»t. Let 1 Mei 1930: Srg.-torpedomaker J. Dijkstra tot maj.- oredomalcer. Let ij Mei 1930: Srg.-ichrijver P. F. Montagne tot maj.- chijver; korp.-schrijver J. P. Fhllipte tot en-schrijver. Let 16 Mei 1930: Latroos ie kl. W. P. Marquenie, J. Koger, 1. /ermeule, F. N. van Mll, marinier ie kl. vn der Woude, J. Dijkers, A. J. J. Balk, M. loauw, A. de Bruin, J. H. Theunisz, T. )ai en L. H. C. van der Sel tot korp.-kon- tatel. Werving bij het regiment genietroepen. Aangezien het aantal vrijwilligers, dat bij het reg. genietroepen In 1930 mocht worden aangenomen li bereikt, wordt de werving voor deze categorie van pereonen voor het Jaar 1930 gesloten. Eventueele gegadigden worden aan geraden, zich In het begin van 19ji wederom aan te melden. Op 36 Mei a.s. zal hier aankomen een deta chement van het korps luchtdoel-artillerie tot het houden van oefeningen In de stelling van Den Helder. Dit detachement komt in onder houd bij het reg. kust-art. De serg.-maj.-instr. J. M. Arets van het reg. genietroepen, is bevorderd tot adjudant-onder- officier-instructeur. Aan den dienstplichtige J. van Doorn van het reg. kust-art. is bij besch. D. v. D. d.d. 3 Mei 1930 Vlle Afd. No. 318 T uitstel van op komst voor herhalingsoefeningen verleend tot 19 Februari 1931. Stoomvaartberichten. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Tello, t., pass. 8 Mei Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt, 9 Mei v. A'dam. Borneo, t., pass. 8 Mei Perim. Grotius, t., pass. 8 Mei- Perim. Kambangan, t., 9 Mei te Marseille. Prins der Nederlanden, u., 7 Mei v. Belawan. Radja, 8 Mei te Batavia. Roepat, u., 8 Mei te Genua. Koningin der Nedrelanden,. t., 8 Mei v. Co lombo. Johan v. Oldenbarnevelt, 9 Mei v. A'dam. Madoera, t., pass. 8 Mei Lizard. Kon. Ned. Stoomboot Maatschaopij Mars, 8 Mei te A'dam. Achilles, 8 Mei v. Valencia. Ariadne, 7 Mei v. Hamburg. Beimekom, t., pass. 7 Mei Azoren. Berenice, 8 Mei te Smyrna. Crijnssen, t., pass. 7 Mei Azoren. Fauna, 7 Mei v. San Domingio City. Ganymedes, 7 Mei te Curagao. Hebe, 7 Mei v. Valencia. T'os, 7 Mei v. Oran. Orestes, 7 Mei te Bourgas. Proteus, 7 Mei te Stettin. Simon Bolivar, 7 Mei te Hamburg. Triton, 7 Mei v. Cristobal. Alkmaar, 8 Mei te Duinkerken. Agamemnon, 7 Mei v. Barcelona. Barneveld, t., 7 Mei v. Valparaiso. Baarn, 8 Mei v. A'dam. Doros, pass. 8 Mei Gibraltar. Eos, 9 Mei te R'dam. Haarlem, u., 6 Mei v. Guayaquil. Iris, 8 Mei v. Santander. Perseus, pass. 8 Mei Dungeness. Vesta, 9 Mei te Hamburg. Aurora, 9 Mei te A'dam. Commewyne, 8 Mei v. Madeira. Irene, 7 Mei v. Bari. Nero, 9 Mei te A'dam. Oberon, 7 Mei v. Carthagena. Perseus, 9 Mei te A'dam. Poseidon, 8 Mei v. Malta. Rhea, 7 Mei v. Sanchez. Stella, 9 Mei te Hamburg. Stuyvesant, 8 Mei v. Curagao. Telamon, 8 Mei te Hamburg. Theseus, 9 Mei te Aarhus. Venus, 8 Mei v. Vourla. Ajax, pass. 8 Mei Dungeness. Barait, 7 Mei te Colcm. Boskoop, u., 7 Mei te Guayaquil. Gottica, 9 Mei v. A'dam. Deucalion, 9 Mei v. A'dam. Euterpe, 9 Mei v. A'dam. Jason, u., pass. 9 Mei Azoren. Minerva, 9 Mei te R'dam. Odyseus, 9. Mei v. A'dam. Van Rensselaer, u., pass. 9 Mei A,zoren. Vulcanus, pass. 8 Mei Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Orania, u., 7 Mei v. Las Palmas. Drechterland, u.,-8 Mei v. Rio Janeiro. Kon. Paketvaartmaatschappij. Kampar, pass. 7 Mei Maladiven. Tidore, 8 Mei te Port Said. Tohiti, pass. 8 Mei Oran. Tosari, pass. 8 Mei Algiers. N. Zeeland, 7 Mei te Melbourne. Moessi, pass. 8 Mei Malediven. Tobelo, pass. 9 Mei Pantellaria. Van Heutsz, 7 Mei v. Hongkong. Halcyon Lijn. Stad Amsterdam, 6 Mei te San Nieola. Stad Arnhem, 7 Mei te Hamburg. Holland—Afrika Lijn Jagersfontein, u., 8 Mei v. Port Elisabeth. Nias, pass. 7 Mei Ouessant. umatra, 8 Mei te A'dam. Rietfontein, 8 Mei v. R'dam. Aldabi, t., pass. 9 Mei Gibraltar. Heemskerk, 9 Mei te A'dam. Randfontein, u., 8 Mei v. Dar-es-Salaam. Rijperkerk, t., 8 Mei te Duinkerken. HollandWest-Afrikj» Lijn. Reggestroom, 8 Mei v. A'dam. Maaskerk, t., 6 Mei v. Freetown. Saturnus, 7 Mei te Hamburg. Drechtstroom, t., 5 Mei v. Grand Bassan. Gaasterland, u., 9 Mei te Takoradi. Texelstroom, u.^ 7 Mei v. Cotonou. HollandAmerika Lijn. Burgerdijk, pass. 8 Mei Scilly. Dinteldijk, 6 Mei v. S. José. Nieuw Amsterdam, pass. 7 Mei Cape Race. Edam, 8 Mei t, Havana. Kinderdijk, 7 Mei te Seattle. Lochmonar, 8 Mei te Londen. Mtoerdijk, 7 Mei te Cristobal. HollandBritsch-lndië Lijn. Hoogkerk, 8 Mei te R'dam. Schiekerk, t., 9 Mei te Antwerpen. IJselkerk, u., 7 Mei v. Genua. Koudekerk, t., pas». 9 Mei Oueaaant. Sommelsdijk, 8 Mei te Hamburg. Stadsdijk, u., 8 Mei te Calcutta. Veendijk, t., 9 Mei v. Port Said. Holland—Australië Lijn. Almkerk, t., 8Mei v. Oran. Arendskerk, u., pa»». 9 Mei Ouessant. Holland—O.-Arië LUn. Alderamin, 8 Mei te R'dam. Gemma, t., 8 Mei v. Colombo. Zosma, t., 8 Mei te Shanghai. Java—New-Vork Lijn. Soekaboeml, pas». 7 Mei Kaap Bon. Sembilan, 8 Mei v. Colombo. Sitoebondo, 8 Mei te New-York. Dell, 8 Mei te Suez. JavaChinaJapan Lijn. Tjikandl, 6 Mei te Batavia. Tjimanoek, 6 Mei v. Shanghai. Tjibadak, 7 Mei v. Batavia. Tjikarang, 8 Mei v. Shanghai. JavaBengalen Lijn. Ball, 7 Mei v. Java. Medan, 7 Mei te Belawan. Java Pacific Lijn. Batoe, 8 Mei v. Singapore. Rotterdamtche Lloyd. Ameland, pnaa. 7 Mei Oueaaant. Tabanan, 9 Mei te R'dam. Tapanoeli, t., 9 Mei v. Londen. Temate, pa»». 7 Mei Kaap Guardafui. Kertoaono, 8 Mei v. R'dam. Bandoeng, 9 Mei v. Hamburg. Kota Gede, u., paae. 9 Mal Perim. Rotterdam—Zuld-Amarlka Lijn. Alcyone, 8 Mei te R'dam. Alhena, u., 7 Mei te B. Ayree. Aludra, t., 7 Mei v. Bnhia. Alwaki, t., pa»». 7 Mei Teneriffe. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Calchaa, 7 Mei v. P. Swettenham. Euryades, 7 Mei te Pt. Said. Eurypylus, 6 Mei v. Padang. Teucer, 8 Mei v. A'dam. Ameland, pass. 8 Mei Dover. Eurymedon, pass. 8 Mei Gibraltar. Indrapoera, t., 9 Mei v. Singapore. Tapanoeli, t., 9 Mei te Gravesend. Texel, t., 8 Mei v. Gibraltar. Tjerimai, u., 8 Mei te Marseille. Automedon, 8 Mei v. Colombo. Calchas, 8 Mei v. Penang. Mertelaus, 8 Mei te Londen. Phrontis, 7 Mei v. Perim. Peisarader, 8 Mei te Batavia. Sarpedon, 9 Mei v. Port Said. Titan, 9 Mei v. Port Said. Smze'co Lijn. Jonge Anthony, 8 Mei v. Castellon. Jonge Elisabeth, 8 Mei te Cette. Jonge Jacobus, 8 Mei v. Toronto. Jonge Johannna, pass. 8 Mei Dover. VOETBAL. K. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Ajax—Go Ahead, Willem IIBlauw Wit. De nationale kamipoenscompetitie brengt ons eiken Zondag nieuwe verrassingen en van daar een steeds nieuwe spanning en verhoogde interesse. Geen der kampioenen die boven de anderen uitsteekt; het meest opvallende figuur slaat Veloeitas nog, de niet serieus genoemde candidaat voor de ie plaats. AjaxGo Ahead zal mits het weder beter wordt ongetwijfeld een vol stadion trekken, al vallen beide clubs tenslotte toch tegen wat .de pres tatie in deze competitie betreft. In Deventer verloor G.A. met den on«ven goal (o1) en zal nu wel alles in het werk stellen' revenhae te nemen. Ajax wacht een zware wedstrijd, die ongetwijfeld veel belangstelling zal bren gen. In techniek doen beide ploegen niet veel voor elkaar onder, al speelt de roodwitte voor hoede wellicht iets „fijner". Een verzwakt Blauw Wit 4 invallers speelt te Tilburg tegen Willem II. De thuisclub heeft nog een klein kansje, welke zij in de gegeven, omstan digheden wel zal behouden. AFDEELING I. ie klasse. ADOSparta. Prom.-comp. ae klasse. KFC—Haarlem. De laatste en beslissende wedstrijd; de win naar is binnen! Haarlem won op eigen grond met 1o, maar een herhaling van dit resul taat zal wel niet plaats vinden. Daarvoor staan K.'s papieren te gunstig. Prom.-comp. 3e klasse. O WOde Spartaan, TOGHolalnd (DEC- terrein). Met een gelijk spel is Spartaan voor de 2e klasse behouden. TOG echter is nog niet zoover; beslist moet van de Utrechtsche club gewonnen worden en dan is het nog af wachten wat HVC zal doen. 3e klasse C. Oosterpark—DJK. AFDEELING II. Prom.-comp. ae klasse. DHCVUC. Ook een match, waarvan veel afhangt. De ie klassers doen een goede gooi om te blijven wat zij zijn, maar daarvoor is noodig minstens een draw te Delft, wat niet zoo gemakkelijk zal blijken te zijn. Verliest VUC dan moet een beslissingswedstrijd gespeeld worden. BEKERWEDSTRIJDEN. 4e ronde. RCHNOAD, KmheimWest-Frisia, FeijenoordAlcmaria Victrix, PSVDWV, HeraclesNeptunus (R'dam), ExcelsiorWa- geningen, ForwardAjax (deze match wordt hedenmiddag te Oud-Watergraafsmeer ge speeld), Hengelo: TubantiaZeeburgia, De venter: RODADEC, enz. POSTDUIVENSPORT. Postduivenvereeniging „Victoria". Zondag j.1. hield onze vereeniging haar eerste buitenlandsche wedvlucht vanaf Lier, afstand 203 K.M. In concours 190 duiven. Los om 8 uur met oostenwind. Prijzen werden be haald door Brian 1, 16; Bunck 2, 8; Goosen 3, 4; W. Verblauw 5; Peters 6, 15; A. v. d. Maas 7, 18; Kramer 9; Beneker 10; Duinker 11; M. v. d. Maas 12; Brink 13; Fillerup 14; Geu» 17; Woort 19 en Hubrechtaen 20. De eerste duif werd geconstateerd om 12.29.35 uur en de laatste om 12.59.25 uur..De duiven hebben waarschijnlijk alecht weer ge had onderweg, daar zij de vlucht In 3 uur beat hadden kunnen volbrengen. Heden, Zaterdag, om 5 uur aanwezig zijn om de klokken te regelen. H.S.V.—A.H.S. Op het laatste oogenblik la door den K. N. V. B. den wedstrijd Feijenoord—Alcmaria Vic trix op Zaterdag vastgesteld. Daar de beste speler van de Alkmaarache Handelsschool: Hamstra met Alcmaria mee moet, heeft Alk maar verzocht de op Zaterdagmiddag vastge stelde wedstrijd HSVAHS een week uit te stellen. Hieraan is gevolg gegeven, zoodat de bekerwedstrijd nu volgenden Zaterdagmiddag onder dezelfde omstandigheden als vermeld in de H. Ct. van Donderdag j.1. zal plaats vinden. In plaats van bedoelden wedstrijd is nu vast gesteld: Schorpioen-combinatieHSV, om 3 uur op 't Ankerpark-terrein. Wat kolonel Bosma ons mededeelde, vas in meer dan èèn opzicht belangrijk, ndat het blijken gaf, dat deze comman dant, die trouwens veel met de bevolking op Curapao en Aruba in persoonlijk con tact kwam, een goed inzicht heeft in de psyche dezer weliswaar Nederlandsohe, maar wat ras en geaardheid betreft, mee- rendeels Zuid-Amerikaansche bevolking, welke geheel afwijkt van die van het moe derland. Buitengewoon populair was de marine daar, en in het bizonder de „Her tog Hendrik". Nu was het pas echt, nu m een groot schip was gekomen; nu kon men zien, dat Nederland hen toch niet in den steek liet. Dat was zoo ongeveer de rredachtengang daar van groot tot klein. Onze vraag of de commandant het nood- zakeliik achtte in de West een oorlogs schip gestationneerd te houden, werd dan ook door kolonel Bosma zonder voorbe houd bevestigend beantwoord. En dat schip, aldus kolonel Bosma, behoeft niet in de eerste plaats een groot schip te zijn Maar wel moet 'het gevechtswaard-j be zitten. En dit ook al weer niet om politie diensten te verrichten, maar uitsluitend omdat een betrouwbaar schip, dat ge- vechtswaarde bezit, de bevolking het ge voel van veiligheid en rust geeft, de we tenschap, dat Nederland hen niet vergeet en hen zoo nopdig beschermen zab De taak van zoo'n schip moet in de eerste plaats deze zijn, dat het, zoowei ten opzichte van het eigen gebied als ten op zichte van de naburige landen en van ge heel MiddemAmerika bescherming biedt. Curacao is de belangrijkste haven in de Caraïbische Zee, en dit niet zoozeer om het aantal schepen, dat daar in- en uit vaart, dan wel doordat het een centraal punt is geworden. Het is de plaats, waar alle mailverbindingen met het gansehe Nederlandische gebied in den West-Indi sch en Archipel samenkomen. Ook aan de Westkust van Amerika wonen vele van Curacao afkomstige handelaren, die dus ook Nederlandsche bescherming van noode hebben. Curacao is daardoor in de laatste jaren meer en meer een internationaal centrum geworden; De bevolking is daar zeer heterogeen. Lang niet allen zijn van Nederlandsche origine. Nochtans gevoelen zij zioh onder het Nederlandsche bestuur zeer op hun gemak, mits men rekening houdt met hun mentaliteit, die anders is dan die van den1 -west-Europeaan. Men ziet daar gaarne, dat notitie van hen genomen wordt, en vandaar, dat de marine daar buitengewoon populair was en men het verblijf van een oorlogsschip zeer op prijs steldle. Men moet niet vergeten, aldus kolonel Bosma. dat speciaal voor Curacao de marine altijd van groote beteekenis is geweest. Er is op Curacao en ook te Aruba begint zich die te ontwikkelen een enorme industrie, welke circa 10000 mensdhen in dienst heeft. En dat zijn lieden van de meest uiteenloopende natio naliteiten, uit den aard der zaak de on- rustigen, de zwervers. Het is daarom ge- wenscht, dat er in de West een instru ment is, dat ontzag heeft. Maar om ze „zoet te houden" met een scheepje, dat ze zelf voelen als niet '„echt" te zijn is voor deze menschen verkeerd. De stand en positie van Nederland wordt hoven- dien afgemeten naar het uiterlijk, en spe- ciaal in Spaanisoh Amerika is men op dat uiterlijk vertoon zeer gesteld. Het zijn daar eigenaardige menschen; ze leven volkomen op hun gevoel en fantasie. De wildste geruchten doen er de ronde, welke dikwijls op niets uitdraaien; men fanta seert er op los. Plannen worden gemaakt, die nimmer worden uitgevoerd. Niettemin bevatten dergelijke fantasti sche geruchten meestal een kern van waarheid. Men begrijpt van hoe groote beteekenis het is voor een bevolking met een dergelijke mentaliteit, dat hier een sohip aanwezig is, dat als volwaardige vertegenwoordiging van Nederland kan worden beschouwd. Hierdoor wordt het aanzien van Nederland hooggehouden en dat zal er in de eerste plaats toe bijdra gen, dat de rust en orde op de eilanden worden gehandhaafd. Maar dit oorlogs schip moet niet als pollttesoWp optreden. Daarom is het van het grootste belang, dat de aanwezigheid van een oorlogsschip de politioneel© toestanden ln d!e West in orde zijn. In dit verhand bepleitte spr. ook het beschikbaar houden van eenig garnizoen op de eilanden Curacao en Aruba. Men vergete niet, dat de Benedenwlndsche eilanden zich uitstrekken over een slechts klein gebied, dat, ver van het moederland, niet kan teruggrijpen naar hulpmiddelen, waarover het moederland uit den aard der zaak kan beschikken. In Nederland heeft men in enkele uren alle gewensch- te hnlp bij de hand. Op Curacao hebben we de grootste petroleumindustrie van de wereld, en, zooals hierboven reeds ge1 zegd, op Aruba begint die zich ook te Zooals men weet, was de aanvankelijke opzet een verblijf van 3, 4, hoogstens 5 maanden Maar de regeering was aange wezen op de adviezen van de commissie Hoorweg-Bennewitz ten opzichte van den toestand od Curacao en deze adviez'en bleven langer uti dan gedacht werd. Hierbij moet nog worden opgemerkt, dat ook de commissie zelve laat werd uitge zonden. Eind 1929 eerst beschikte de re geering over deze adviezen, waardoor vanzelf de beslissing omtrent het thuis varen uitbleef. Dientengevolge verkeerde de bemanning in voortdurende onzeker heid. Toen kwam ten overvloede de tegen valler met de „Arend". Deze zou de „Her tog „Hendrik" aflossen', en zou 1 Decemhej- zijn uitgevaren, doch doordat het schip niet gereed, was, werd dit 15 Januari. Toen de „Arend" en later de „Van Galen" in de West arriveerden, maakte de nieuw benoemde gouverneur bezwaar de „Her tog Hendrik" te laten vertrekken. Tenslotte kon, na de aankomst van de „Witte de With", oo 19 April de thuisreis worden aanvaard. Door dezen gang van zaken bleef de bemanning, zooals gezegd, in voortdurende onzekerheid; hun gedach ten bleven geconcentreerd1 op de mogelijk heid van vertrek en daardoor had ruen tevens het gevoel op Curacao maar tijde lijk te zijn. In normale omstandigheden gaat bij een eenigszins lang verblijf in de koloniën of in een andere haven de be manning zich daar thuis gevoelen, maar hier ontbrak het element en dat maakte natuurlijk het verblijf niet aangenamer. Door een groot deel der oo varend en werd dan ook het oogenblik van vertrek met ongeduld verheid. Hierbij komt nog, dat de „Hertog Hen drik" naar de West was vertrokken met een bemanning, die niet speciaal voor dit bezoek was samengesteld; er waren men schen bij, die pas uit de Oost terugwaren, anderen, die er op gerekend hadden, daar heen te vertrekken, zoodat -veler plannen en belangen daardoor in de lucht kwamen te hangen. Het gevoel van voortdurende onzekerheid en onrust en het zich niet thuisvoelen op Curacao, domineerde door dit alles voortdurend. Op onze vraag, of er voldoende amuse ment was voor de bemanning, antwoordde kolonel Bosma, dat een langdurig verblijf op Curacao en Arabu zeer zeker eenige afwisseling voor de menschen gewenscht maakt. Maar alle kringen van de samen leving hebben van den aanvang af alle mogelijk medewerking betoond. De Pe- troleummaatsohappij stelde haar bioscoop zaal o.a. tweemaal 's weeks gratis beschik baar; bovendien was er eenmaal 's weeks een bioscoopvoorstelling in de cantine van de politietroepen, alle gratis. On danks de bestaande onzekerheid en het zeer begrijpelijke ongeduld was de stem ming onder de opvarenden uitstekend, en er was dan ook geen enkele reden voor ongerustheid. Terwijl wjj beneden, in de gezellige kajuit van dein commandant met den com mandant over dit" alles spraken, heerschte boven op het dek de bedrijvigheid, welke bii het binnenloopen van een oorlogs schip ontstaat. Met de stoombarkas, die de manschappen vervoerde, welke alles voor het meeren straks aan de kade in orde zouden maken, keerden wij aan wal t'erug. Daar heerschte reeds de drukte, die de aankomst van vrienden en verwanten meebrengt; tal van officieren met hunne dames wachtten er de aankomst af. Voor een achttal jonge officieren, die tijdens de reis als zoodanig beëedigd zijn, was die thuiskomst vooral van beteekenis; als adelborst voeren' zij uit, als officier keeren zij bij familie en kennissen terug. Jammer was het, dat de reis zoo weinig afwisseling bracht,, want behalve Curacao en Aruba hebben 'zij niets van de West gezien. Maar dat brengt het beroep op zijn tijd mee. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. De Stad Amsterdam, g MeL Van de Mei feesten in het Stadion zijn een aantal mooie opnamen in dit nummer gereproduceerd. „De laatste Compagnie" is de naam van een film, waarvan we hier eenige opnamen vinden. Ook de bloeiende vruchtboomcn ln de buurt van Hoorn zijn niet vergeten. De Amsterdamsche Raamgracht in eersten lentrtouniooi vinden we over een dubbele pagina met een mooie opname. Voorts zijn er allerlei binnen- en buitenlandsche gemengde kieken. Verschenen bij C. Morks Czn. te Dordrecht: het April-nummer van Morks Magazijn". Onder de rubriek „Persoonlijkheden" vertelt Canncgieter een en ander over „de vrouw van den dag", Elisabeth M. Rogge, die 23 janr „De I Vrouw en haar Huis" heeft geredigeerd. Dan vinden we het alot vnn de buitenge woon mooie „Politieke novelle" door Bruno Frank, vertaald door Alice van Nahuys. Ook het artikel over Dr. August Borms en het „Spel uit den goeden ouden tijd" vinden ln dit nummer hun slot. Een Brlelsch jurist Dr. Jur. H. P. Schaap schrijft een artikel over Cornells Matthiasz van den Nieuatadt, een Briellenaar uit de ige eeuw en beroemd rechtskundige. In ,,Zij" vinden we wee: een deel van de „Rede door Famke op 30 Nov. 1929 gehouden voor het Amsterdamach studentengezelschap voor aoclale lezingen en sociale atudle."

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 15