De stichting van een Zoetfabriek. Callantsoog. Wieringen. DISTRICTSVERGADERING DER COÖPERATIE „DE TIJDGEEST" TE WINKEL. Donderdagavond jJ. vond de lokaJJ- teit van den heer P. Luikee Butter, de districtsvergadering plaats der coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel, voor den kies kring Callantsoog. Al dadelijk bij bet betreden der zaal zag men, dat dit geen gewone vergadering zou zijn. Deze districtsvergaderingen zijn in het leven geroepen, om den band tus- schen de leden en de coöperatie becbtf* te maken, en tevens de belanghebbenden op de hoogte te houden met den stand van zalten* Een tentoonstelling. Aan deze bijeenkomst was een tentoon stelling verbonden. Voor het aanvangsuur der vergadering werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om het uitge stalde te bekijken. Monsters van alle arti kelen, die door „De Tijdgeest worden verkocht, waren uitgestald, zoowel levens middelen als andere artikelen, als vloer matten, van groot tot klein, en van duur tot goedkoop. Ook wollen dekens van di verse soorten. Deze, evenals de matten, vielen natuurlijk bii de schoonmakende huismoeders zeer in den smaak. Dan nog langs de verschillende wanden statistie ken, die de geschiedenis der coöperatie, die reeds 25 jaar bestaat, in beeld brengen. Wü zien verschillende grafische voor stellingen, waaraan wij het volgende ont- leenen. Het ledental van „De Tijdgeest is van 664 leden in 1925 geklommen tot 1247 in 1927. Het aantal afnemers in den zelfden tijd van 1400 tot 2200. De totaal-omzet bedroeg in 1904, het oprichtingsjaar der coöperatie, 4283. In 1929 bedroeg dit bedrag 678.000. Ook zien we, dat het gebruik der artikelen van ae Handelskamer (Haka) sedert 1925 flink toegenomen is. Verder nog eetn groote tabel, die in beeld' brengt, de prijzen bij de coöperatie vergeleken met de prijzen van particuliere winkelbedrijven in plaatsen, waar ook coöperatoren wonen. In 't noordelijk deel der streek, die door de coöperatie bediend word, als Zijpe, Cal- lantoog, Schagen, Wieringen, Anina Pau- lowna, bleek de coöperatie gemiddeld 17% goedkooper te zijn. In het overige, meer zuidelijke deel, zelfs gemiddeld 19 goed kooper. Het bestuur der coöperatie „De Tijd geest", bestaande uit de heeren J. Ham, vöorz.; M. Koorn, secretaris; G. Gaayaard, commissaris; H. Beukman, bedrijfsleider, en E. van der Wal, propagandist, zijn aanwezig. De voorzitter den „De Tijdgeest", de heer J. Ham, opent de vergadering en roept den aanwezigen een welkom toe. Hij vindt de opkomst, voor een gemeente als Callantsoog, die zoo uitgestrekt is, schit terend. Alle leden, zegt spr., kunnen niet naar Winkel komen, daarom komen wij, door middel van deze districtsvergaderingen bij de leden. Vorige jaren hebben de districts vergaderingen niet aan hun doel beant woord; er kwamen veel te weinig men- schen. Daarom heeft men er dit jaar deze tentoonstelling aan verbonden. Toch, zegt voorz., is het Woensdagavond jJ. gebeurd op Wieringen, dat we bijna zonder men- schen waren, en dat in zoo'n groote wijk. Deze vergadering, hier in Callantsoog, is veel en veel beter. Hierna volgen eenige korte mededeelin- gen, n.1., dat de ziekteverzekering van het personeel thans is ondergebracht bij den centralen bond van bedrijfsvereenigingen. Vroeger had die ziekteverzekering plaats in eigen beheer, maar door de inwerking treding der ziektewet, was dit niet langer mogelijk. In Winkel zal a.s. zomer een congres gehouden worden van den coöperatieven vrouwenbond. Vorig jaar was dit congres in Vlissingen, Dat het congres nu te Winkel gehouden wordt, is wel een be wijs, dat het coöperatieve leven daar sterk bloeit. Nu volgt bespreking jaarverslag. De heer J. Mooij vraagt naar de kosten van het autobedrijf. Is het niet goedkooper zelf een monteur te houden? De heer H. Beukman, bedrijfsleider van „De Tijdgeest", leest een rapport voor van de Handelskamer. Dit komt hierop neer. Het onderhoud van het autopark kost 5000 bij de firma Ketel en Schoorl te Winkel. Een eigen monteur kost pl. m. 1800. Tot nu toe krijgt de coöperatie een korting op de onderdeelen van pl. m. 10 De Handelskamer is in staat ge middeld pl. m. 30 te geven. In de a.s. ledenvergadering zal het voorstel van een eigen monteur besproken worden» Komt er een eigen monteur, dan zal er natuurlijk ook een eigen werkplaats moeten komen. En tevens nog een auto, die den monteur bii „verre" herstellingen kan gebruiken. De heer D. Breebaart vraagt of alle bestellers ook wel tevens goede chauffeurs ziin. De besteller voor de wijk Callantsoog is best, zegt hjj, maar als chauffeur vind ik hun wel wat vlug, vooral met het stop pen en wegrijden. Dit gaat alles met een schok, hetgeen natuurlijk niet bevorderlijk is voor de auto. De bedrijfsleider verzekert hierop, dat hü ervan overtuigd is, dat de besteller dezen wenk ter harte zal nemen. De voorz. verklaart, dat het hem veel genoegen doet, dat er zoo weinig kritiek is. De klanten zijn dus hier over de arti kelen en prijzen der coöperatie tevreden. Het eigenaardige is evenwel, dat de be steller toch wel eens thuis kwam met klachten, vooral over het brood. De heer Beukman zegt, dat het brood der coöperatie tegenwoordig goed is. Ge durende de jaren 1927—1929. De prijzen, vergeleken met de prijzen van het brood in plaatsen boven 10.000 inwoners, bleken bh de coöperatie het laagst te zijn. Met alle soorten brood was de ooöperatie per 100 K.G. het goedkoopst. Verder bespreekt de heer Beukman den vooruitgang van den omzet der verschil lende artikelen van de Handelskamer. Hij dringt er op aan, dat die coöperatoren voortaan de Haka-zeepproducten zullen verkiezen boven andere particuliere mer ken, daar ze minstens even best zijn als bijv! de producten' der Leverzeep-maat- schappij. Voorz. stelt nu aan de vergadering voor, dat „De Tijdgeest" voortaan alleen de Haka-zeepproducten zal verkoopen, en geen particuliere merken meer. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Mevr. Beukman declameert nu eenige gedichten, n.1.: „Mensch, durf te leven van Dirk Ditte, en „Een oude grappenma ker", van Speenhof. Hierna houdt de heer Van der Wal, de propagandist van „De Tijdgeest", een be toog, waarin hij nog eens goed de voordee- len van het coöperatieve leven op den voorgrond brengt. Dan weer declamatie door Mevr. Beuk man, n.1.: „Vrede", van Adama v. Schel- tema en „Kindergedachten". Rondvraag. De heer J. Mooii vraagt naar een be paald soort klompen, dat in Callantsoog zeer geliefd is. De klompen, die de coöpe ratie tegenwoordig heeft, noemt hij slecht; de koppen springen er steeds af,zegt hij. Daarom verkoopt die coöperatie zeker ook bandjes voor gesprongen klompen, merkt hü ironisch op. De heer Beukman verzekert, dat de klompen, die de heer Mooii bedoelt, nog in voorraad zijn. Het bestuur zal blij zijn als ze er af zijn, want zij vinden die klom pen juist niet best. De besteller zal ze echter meenemen, en zijn ze zoo in trek als-de heer Mooij zegt, dan zullen ze wor den ingeslagen. Verder vraagt men, waarom de kolen boer niet is geweest Oorzaak was het steenkolen lossen. Morgen komt hij. Nu volgt de verloting van een tweetal taarten, die gewonnen worden resp. door den heer S. Kooger en Mej. Baken. Vervolgens spreekt de voorz. de hoop uit, dat deze vergadering vruchtdragend blijkt te zijn en hij beveelt nog eens „De Tijdgeest" aan bil de leden. Zij strijden toch voor een eigen zaak. Hierna sluit de voorz. onder dankzeg ging voor de opkomst. Het jaarlijksch onderzoek voor verlof gangers van de lichtingen 1918 en 1921 voor de eemeente Callantsoog zal plaats vinden op 6 Juni a.s. te Schagen in de gemeentelijke bewaarschool aan het Rens- gars om 3.15 nan. SLUITING CURSUS EERST HULP BIJ ONGELUKKEN, Jl. Donderdagavond was het voor de laatste maal dat Dr. Beeker en mevrouw een cursusavond hielden. Na het beëindigen der les nam de heer Nan Kaar, het woord om namens alle cursisten Dr. Beeker en mevrouw har telijk dank te zeggen, voor de nuttige lessen, die zij beiden hadden gegeven. Spreker memoreerde in het kort van hoeveel nut het kan zijn, wanneer wij bij eventueele ongelukken weten hoe wij hebben te handelen, om zoodoende ten zegen der menschheid te zijn. Als blijk van waardeering werd namens de cursisten aan dokter en mevrouw een theeservies aangebodeu. Dr. Beeker dankte mede namens zijn vrouw voor het prachtige cadeau en zeide met zeer veel genoegen dezen cursus te hebben gegeven, waarna allen met een handdruk afscheid namen. JJ. Donderdag 8 Mei had in hotel Lont te Hippolytusihoef een vergadering plaats, welk© ten doel had de eventueele stichting eener zoetfabriek te Wieringen. Hiervoor was overgekomen de Rijkszuiverconsulent Dr. L. T. C. Scheij uit Hoorn, welke voor een flink bezette zaal zijn studie over de eventueele stichting uiteenzette. Nadat de voorzitter, de heer M. S. Bak ker, de vergadering had geopend, werd het woord gegeven aan Dr. Scheij, welke begon met zich af te vragen: Moet er voor Wieringen één moderne kaas- en boterfabriek gesticht worden. Al sinds geruimen tijd houdt de kwestie van den toekomstigen vorm der gemeenr schappelijke verwerking van de melk, op Wieringen geproduceerd, de gemoederen alhier bezig. Het-is dan ook een belang rijke zaak, die van alle kanten bekeken dient te worden, om tot een goed gemoti veerde beslissing te komen. Het gaat er om, of het wenschelijk is de vier kleine kaasfabrieken op te heffen en de ver werking van alle Wieringer melk te cenr traliseeren in één goed ingerichte coöpe ratieve kaas- en boterfabriek. De meendngen zijn thans verdeeld; er zijn veehouders, die op den ouden voet willen voortgaan, er zijn voorstanders van één zuivelfabriek voor Wieringen. Laat een ieder nu onbevooroordeeld rustig overwegen,, hetgeen ik thans als resultaat van het bestudeeren dezer kwestie u hoop mede te deelen, zegt spr. In het kort samengevat is de toestand der zuivelbereiding op Wieringen aldus: De Wieringer melk wordt in vier kleine fabrieken coöperatief op kaas en weiboter verwerkt, een deel der zuivelbereiding is op de boerderij gebleven, n.1. de boterbe- reiding uit den afgeschepten room van de avondmelk. De vereenigingsvorm is de burgerlijke maatschap; de melk wordt aan de fabrie- ranciers weer meegenomen. De 4 fabrie ken gebracht, de wei wordt door de leve- ken leverden .in 1929 samen 3.740.000 K.G. geroomde avond- en volle morgenmelk, waarvan fabriek A. leverde 1.546.000 K.G. of 41%; fabriek B. 1.147.000 K.G. of 31%; fabriek C. 565.000 K.G. of 15%en fabriek D. 482.000 K.G. of 13 Teneinde nu een' goed oordeel te krij gen over den bestaanden toestand was het noodzakelijk aan de 4 fabrieken verschil lende gegevens te vragen* welke mij door 3 fabrieken volledig en door 1 gedeelte lijk zijn verstrekt. Een woord van dank is hier op zijn plaats aan de boekhouders voor de moeite, welke zij zich hebben gegeven. Opbrengst aan Edammer kaas op de markt gewogen uit 100 K.G. verkaasde melk voor de fabrieken. behalve met met met randkaas randkaas randkaas randkaas 8 97 K.G. 8.86 K.G. 8.49 K.G. 8.79 K.G. of voor 2 K.G. kaas (waaggewicht) be- noodigd aan kaasmelk: 22.3 K.G. 22.6 K.G. 23.5 K.G. 22.8 K.G. Gemiddeld vochtgehalte der kaas: 48.76 46.57 48.06 48.03 Gemiddeld vetgehalte in de droge stof: 45.79 44.73 44.05 44.32 (De cijfers vochtgehalte der kaas en vet gehalte droge stof zijn verstrekt door het kaasoontrolestation). Bruto prijs per 50 K.G. kaas (met rand kaas er bij): f 43.59 43.83 43.95 Opbrengst aan weiboter uit 1000 K.G kaasmelk: 0.310 K.G. 0.382 K.G. 0.993 K.G. 0.160 K.G. Bruto opbrengst en onkosten per 100 K.G. geleverde melk: bruto 8.178 8.230 8.338 onkosten 0.754 0.988 0.785 netto 7.424 7.242 7.553 Uit deze cijfers blijkt, dat de 3 fabrie ken nagenoeg denzelfden prijs voor de kaas hebben gemaakt. Verder valt ons op het verschil in productie van weiboter, welke slechts bij één fabriek vrij goed is te noemen» Om nu een goed inzicht te krijgen, wat de boer voor zün melk maakt, moeten we nagaan, wat hij krijgt voor 100 K:G. volle melk, zooals hij die produceert, dus we moeten de gegevens hebben over de op» brengst van de producten, welke hij uit den thuis gehouden room verkrijgt, n.1. de melkroomboter en de karnemelk. Daar voor heb ik van 2 boerderijen alhier ge gevens ontvangen. Voor de eene boerderij gelden de vol gende cijfers: Van 100 K.G. volle melk komt 4.4 K.G. room, en men brengt 95.6 K.G. melk naar de fabriek. Voor deze melk kreeg men gemiddeld 7.27 cent per K.G., dus voor 100 K.G. volle melk: 95.6 K.G. kaasmelk 7.27 ct. 6.950 0.809 K.G. melkroomboter 2.20 1.780 5.7 liter karnemelk 4 ct. 0.228 8.958 bovendien dus de terugontvangen wei. Ik heb het percentage room op 4.4 gesteld, in verband met een vroeger door mij verricht onderzoek en de uitkomsten eener proef. Voor de 2e boerderij ontving men per 100 K.G. melk aan de fabriek gebracht 7.54. Men rekende voor botergeld 2. Deze leverancier heeft voor 100 K.G. volle melk 9.12 gemaakt, terwijl hij berekende 9.54, dus weer 0.4 cent te hoog. Het karnemelkgeld komt daar nog bij. Op hoeveel moeten we nu het boter- en karnemelkgeld per 100 K.G. kaasmelk stellen? Voor de boerderij op Wieringen van den heer E. G. Wonder was het bij benadering 2.1 cent, doch daar zijn door de ligging gunstige omstandigheden voor den boter- en kamemelkverkoop, en de hoeveelheid karnemelk is te hoog en de prijs flinik, dus die 2.1 cent is bepaald te hoog. Volgens de goed vastgestelde cijfers van de boerderij: aan de Kreil komt men op 1.8 cent. Laten we voor onze verdere beschou wing aannemen 2 cent en dan neem ik naar mijne overtuiging een cijfer, dat in geen geval ten nadeele van den bestaanden bedrijfsvorm is. Wij kunnen nu vaststel len, hoeveel een leverancier, die melk le vert van het gemiddeld gehalte voor 100 K.G. volle melk over 1929 heeft gemaakt. Ik zal het bedrag opgeven voor de drie fabrieken afzonderlijk. Wij krijgen dan: 9.133 9.009 8.835 bovendien ontvangt men geroomde wei terug. Nu moeten we niet vergeten* dat die leveranciers bii die melkprijzen zelf te zorgen hebben, dat de melk aan de fabriek komt, ze moeten de wei weer meenemen, ze moeten de avondmelk en den room ver zorgen, ze moeten karnen en 'botermaken, ze moeten die boter en karnemelk ver koopen. Behalve den arbeid komen de om kosten, vallend© op het onderhoud van het gereedschap in aanmerking. Het is mij onmogelijk om dit in een cijfer uit te drukken. Eerst bepalen we ons nog tot de verge lijking met het melkgeld van andere fa brieken. Nu zijn melkprijzen, door ver schillende coöperatieve fabrieken uitbe taald, slecht te vergelijken. Men moet precies alle omstandigheden weten, die invloed hebben gehad bij de vaststelling van den prijs. Maar zonder eenige ver gelijking kan ik u toch niet laten. En zoo heb ik het verslagjaar over 1929 (dus dat boekjaar valt met dat der 4 Wieringer fabrieken samen), van de kaas een boter fabriek „De Volharding" te Wieringer- waard nagegaan dat is dus uw naburige 10 pet. op den inventaris, dat er aan de reserve is toegevoegd e op het ledenkapitaal s gestort hetgeen duseigenlijk ook melkg'eld moet men in aanmerking nemen, leveranciers de bussen va" 1at de fa. gratis in bruikleen krijgen en dat de fa briek de bussen schoon op de boerde riien bezorgt. Wanneer we nu he k defde melkgeld per 100 K.G. vol e melk van de Wieringer fabrleken nemen, n.L 8.992, dan is dit per K.G. melk.0.822, du Va cent meer dan van de fabriek 1 Wieringerwaard, die daarvoor heel wat werk voor de leveranciers voor ha^r kekening neemt, terw^l bij een mekp, 4 9 cent de Wieringer boer heel wat werk zelf heeft te verrichten. Er zijn daarschijnlijk onder u, die me nen, dat de toestand hier kan blijven, zooals hij thans is, met de 4 kleine ia- brieken. Ik moet hen met nadruk er voo waarschuwen, dat zij de zaak niet goec inzien, dat zij de teekenen des tyds niet verstaan. Wat zijn er niet een massa la briekjes van dit type in de laatste jaren verdwenen, omdat ze nïet langer beant woordden aan de tegenwoordige eischen van het veehoudersbedrijf. De losse leve ranciers gingen van de fabriek weg en kozen een fabriek, die twee rnaal daags de volle melk van de boerderij liet halen. Men bedenke, dat van de 141'leveranciers aan uwe 4 fabrieken 34 veehouders, dus bijna V. deel, los zijn. U hebt wel begrepen, aan welke zijde ik mij na ernstige bestudeering der kwestie schaar, n.1. bij hen, die voorstan ders zijn van de oprichting eener nieuwe zuivelfabriek voor geheel Wieringen. Be halve de genoemde zijn er nog andere bezwaren tegen het voort laten bestaan van den ouden toestand, b.v. vereeni gingsvorm. Alle 4 fabrieken zijn burger lijke maatschappijen. Van een dezer heb ik de acte ter inzage gevraagd en het reglement op de melklevering. Die ver- vereenigingsvorm is allesbehalve ge schikt om zich aan te passen aan gewij zigde omstandigheden. Voortdurend dreigt hier het gevaar, dat er moeilijkheden ontstaan en die zul len niet uitblijven, nu de vennooten niet langer eensgezind zijn over den opzet van het gemeenschappelijk bedrijf. Wanneer een vennoot eens ging weigeren om al zijn melk te leveren, dan zou men al in de ellende zitten. Ik weet niet, wat de fa briek dan zou moeten doen. En dan die 25 pet. losse leveranciers; het is immers van het grootste belang voor een fabriek, •dat alle veehouders als leden aan de ver- eeniging zijn gebonden. De burgerlijke maatschappij leent zich niet daarvoor. Stel daar tegenover als vereenigings vorm de coöperatieve vereeniging, vol- ens de wet van 1876. Deze vereenigings vorm heeft al jaren van praktijk in tal van coöperatieve zuivelfabrieken doorge maakt; de opgedane ervaring is bij de laatste wetsherziening daarin verwerkt. Ze zit dus goed in elkaar en voorziet in alle gebeurlijkheden. Een tweede kwestie. Een kleine kaas- fabriek ontvangt de te verkamen melk; ze heeft het vetgehalte niet in haar hand. Het gemiddelde vetgehalte van de droge stof der kaas bedroeg voor de 4 fabrie ken 45.79; 44.73; 44.05 en 44.32 pet. Bij de eerste fabriek zie ik in het staatje van het kaasoontrolestation over 1929 eenige malen een gehalte van ongeveer 47 tot zelfs 47.5 pet. Voor de kaas heel best en voor het controlestation heel gemakkelijk, doch is het wel de bedoeling van deze fabriek om kaas met 47 pet. vet te merken met 40+? Nu het vetgehalte der'kaas een maal gestandaardiseerd is, moet een fa briek althans in staat zijn om de kaas van het vereischte gehalte te maken. De toe gift aan vet wordt in den kaasprijs ge woonlijk niet genoeg gewaardeerd, en dit vet komt in den vorm van boter tot zijn hoogste waarde. De fabrieken, die de melk vol ontvangen, hebben het vetge halte der kaasmelk in haar macht Zij werken in het algemeen op de grens van het vetgehalte en dat dit voordeelig is, blijkt wel uit het feit, dat zij er de risico van een flinke boete van het kaasoon trolestation voor over hebben. Verder wijst spr. op het verschil tus- schen de Wieringer fabrieken en de moderne, wat de productie der weiboter betreft. Bij den tegenwoordigen toestand heeft de kaasbereiding in de fabriek plaats en de boterbereiding op de vele boerderijen. Ook deze omstandigheid, welke door de stichting van èèn fabriek geheel zou ge wijzigd worden, moeten wij nader be schouwen. Door de goede werktuigen is de fabriek in staat een goede opbrengst aan boter van goede hoedanigheid te verkrij gen, er uit te halen, wat er uit te halen is. De botermaker zorgt er voor, dat het vochtgehalte normaal is, noch te hoog, noch te laag. Het vochtgehalte van boter met het Rijksmerk moet niet hooger zijn dan 15 pet. Door daar even onder te blij ven, heeft mén een flinke opbrengst aan boter, welke in een koele boterkelder be waard kan wonden en in een hygiënische verpakking, in stukjes van een half pond, 1 pond of 2 pond aan de klanten in de omgeving wordtafgeleverd of in vaten van 25 4 50 K.G. verzondèn. De toekomst is aa nde fabrieksboter. door haar gelijkmatigen goeden smaak en hare verpakking voor detailverkoop ik heb dezen winter eenige monster Stea!hbuer V^an 8 boerderiien alhier op etgehalte onderzocht en gevonden voor de eerste boerderij 11.3 en 13.4 pet., vooï de tweede 11.65 en 11.1 pct. en voor de ïlit l iM1" dHt is Bemidddeld 12.1 pct Uit dezelfde room zou een fabriek 3 pot' meer boter maken, enkel door het hnn gere vochtgehalte. Maar wegens het miS" 'd^H6,^1168 en de karnemelk mÏÏkt de fabriek nog meer. De karnemelk van de boerderijen is ln 't algemeen veel u hoog ln vetgehalte. Hoe is het nu met die karnemelk hier gesteld? Ik beb eenige monsters onder. zocht en gevonden voor het gehalte aan vetvrije droge stof 5.24 pct., nog eens 6.24 SS?8 pct., 7 32 pct, 6.4 pct en 7.56 Jg derhalve van de 6 monsters zijn er 4 on! voldoende, 1 is juist op de grens en j voldoet aan de eisohen van den keurings dienst. Deze gaat strenger optreden tegen te waterige karnemelk en de verkoop^ an karnemelk op de boerderij loopen steeds gevaar in moeilijkheden te komen De boterbereiding op de boerderij moest het overal in ons land afleggen tegen de boterfabriek; dat geschiedt thans in oord-Holland ook allerwege. Het zal hier ook geschieden. Zjj voldoet niet meer aan uen tisch. t I Het is voor de Wieringer veehouders ook mogelijk om hun 4 kaasfabrieken te centraliseeren in èèn modern ingerichte kaas- en boterfabriek, zooals 111 onze ua- -en een veelvuldig zich voordoend ver- sohiinsel is. Die fabriek zou dan direct beschikken over 3.900.000 K.G. volle melk afkomstig van 1200 koeien. Zij zou in staat zijn' melk te ontvangen uit de Wie. ringermeer. Het is immers de verwach ting, dat daar althans in de eerste jaren op de lichten grond van Afd. I grasland zal komen. De verbindingswegen niet Wieringen maken het transport der melk mogelijk. Meer melk aan de fabriek geeft verlaging van het onkostencijfer. Lij^ nelk moet onafgeroomd ontvangen wor. den, hetgeen de tegenwoordige fabrieken niet zouden kunnen doen en een andere fabriek tot zich trekken. Wanneer hier zoo'n fabriek tot stand komt (wat de grootte betreft, zoo ongeveer de fabriek te 't Zand), verkeert ge in een bevoor rechte positie; immers, ge hebt geen con- currenten en hebt een mooi afzetgebied voor consumptiemelk, kaas, boter, karne melk en gort, gekookt met karnemelk in flesschen. Door de Zuiderzeewerken en WIeringermeerwerken is en komt hier groote vraag naar die producten. De dag- fabrieken van thans hebben bij de melk levering voor de melklevering voor de consumptie de moeilijkheid, dat zij volle melk moeten leveren, terwijl zij de helft aan geroomde ontvangen. Hierna houdt spreker zich uitvoerig be zig met de eventueele plannen enz., welke noodig zijn voor oprichting. Hy geeft fa brieken te 't Zand en Ameland als voor beeld hoe daar gewerkt wordt. Het ge beurt wel, dat de fabriek door de schuld van weifelaars te klein opgezet moet wor den en dat zij komen aanzetten, wanneer de fabriek klaar is. De kosten van een moderne fabriek. En nu komt de kwestie, hoeveel een moderne fabriek voor geheel Wieringen zal kosten. Ik kan slechts een globale ra- i ming opmaken en maak gebruik van de gegevens der fabriek te 't Zand. Deze fa- f briek kostte 119.600.óf met een rond getal van 120.000.voor stichtings- i kosten. Laten we nu aannemen, dat de Wieringer fabriek hetzelfde zou kosten, dan komt de vraag, hoeveel druks dat op de onkostenberekening per 100 K.G. ge leverde melk aan rente en aflossing. Daarvoor nemen wij 10 dus 12.000. Er wordt geleverd 4 millioen K.G. melk, dat is dus per 100 K.G. 30 cent. Als men maar melk genoeg heeft vallen de on kosten per 100 K.G. mede. Wanneer ik nu tenslotte mijn advies uitbreng, dan doe ik dat, na de zaak goed overwogen te heb ben, zonder aarzeling, en het luidt aldus: De 4 burgelyke maatschappijen doen ver standig met ieder voor zichzelf te beslui ten tot ontbinding. De vennooten worden lid van de Coöperatieve Vereeniging, die een kaas- en boterfabriek sticht, en waar van zooveel mogelijk alle veehouders op Wieringen lid worden. De 4 burgerlijke maatschappijen gaan voort met de exploi tatie van haar kaasfabrieken, tot dus de nieuwe in werking treedt. Ieder liquideert haar eigen zaak. Sommigen zullen misschien van mee ning zijn, dat het nu geen tijd is om zoo'n fabriek te stichten, immers het is een on zekere tijd, we weten niet, of er ook de veehouders moeilijke jaren zullen komen. Maar dat zou juist een argument zijn om aaneen te sluiten en door een goede organisatie U krachtig te maken. De coöperatieve zuivelfabrieken zijn in Ne derland en ook in Denemarken juist in een moeilijken tijd tot stand gekomen. De Wieringer veehouders maken zich sterker door zich aaneen te sluiten in èèn fabriek, welke aan de neisch van dezen tijd vol doet. Het is thans geen dure tijd om een fabriek te stichten. Moge een ieder bij het nemen van een besluit, kleine persoonlijke belangen uit schakelen en medewerken tot het groote belang van de Wieringer boeren te zaroen voor de toekomst. Laten de tegenstanders toch voor alles bedenken, dat de toestand hier bij het oude niet kan blijven en dat, wanneer de nieuwe fabriek niet tot stand komt, er alle kans is, dat een gedeelte der leJinger melk over den dijk weggehaald wordt, waardoor de tegenwoordige ffl* brieken worden ondermijnd, en wat zei er dan komen? Dan zal men zeggen: wat jammer, dat wij niet de bakens verzet nebben toen het getij verliep. Ik hoop van harte dat Wieringen daarvoor gespaard nJ daverend applaus had de heer Scheij in ontvangst te nemen voor zijn keurige rede. og werd het woord gevoerd door den eer lvaan uit Wieringerwaard, welke eenige nadere gegevens verstrekte. Ver- er gaven zich ter vergadering reeds 20 'P^ren als lid op voor een eventueele op* richting. Verder zullen er door de vier Kaasfabrieken vergaderingen worden g0" louden en is het te wenschen, dat succes met uitblijft en de fabriek er komt. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 18