1. J. Vossen Zomerbont Groote ssrteerinp PALMEN en VARENS D. I. BANSEMA Briewatarstraat 1G Derde Blad WESTSTRAAT 17 „DE LELIE" BUITENLAND. BINNENLAND. VAN ZA1EFDAG 10 IVSEI 1E30. EEN MISLUKKING DEB ENGELSOH- EGYPTI8CHE ONDERHANDELINGEN De Egyptische elachen. Naar de „Times" verneemt, zijn twee eiachen van de Egyptenaron afgestuit op oen opwrikbaren tegenstand van het Eoli sche kabinet. De eerste was de afschaffing van het recht van den gouverneur-generaal van Soedan, ten behoeve van Egyptena- ren, om de immigratie naar dat land te beperken. De tweede kwam neer op een formule, die beide partijen zou binden binnen een jaar na onderteekening van het tractaat onderhandelingen te openen over de overeenkomst van 1899 nonens Soedan in 'haar geheele strekking. Deze formule is Woensdag aan 'het kabinet voorgelegd en toen onaannemelijk verklaard. Persstemmen. Afgescheiden van de „Daily Herald" (arbeiderspartij) en de „Daily News" (libe raal), die er zich toe bepalen de misluk king der onderhandelingen met Egypte diep te betreuren, toonen de bladen zich in hun hoofdartikelen opgelucht over het feit, diat er geen tractaat tot stand is ge komen, Zij ziin echter voldaan dat nadruk gelegd kan worden op de vrienidschappe- lyka stemming waarin de conferentie uit een is gegaan. Alle bladen laten uitkomen, dat de Egyptische edschen nopens Soedan iets onmogeiyks waren. DE ZUIVERING VAN DE SOWJET- RUSSISCHE GEZANTSCHAPPEN. Volgens een bericht van de Daily Mail, zyn spionnen van de G. P. Oe te Londen aangekomen. Een deel van de leden van het Sowjet-gezantschap en de gezant zelf, wien biykbaar opportunisme wordt ver weten, zullen misschien naar Moskou te ruggeroepen worden. Een deel van de Sowjet-ambtenaren zyn echter van zins zich tegen het bevel tot terugkeer te verzetten en in Engeland te blyven. DE AMERIKAANSCHE OORLOGS VLOOT. De voorzitter van de commissie voor vlootaangelegenheden uit het Huis van Afgevaardigden heeft bijzonderheden meegedeeld over. een wetsontwerp, dat hy wil indienen. Naast den bouw van de schepen, waarvoor reeds een krediet 439,195,000 was toegestaan, wilde Briiten den Presipent machtigen gedurende de eerstvolgende acht jaar 73,550 ton aan lichte kruisers te laten bouwen 55,500 ton aan torpedojagers 42,100 ton aan duikbooten en 69,000 ton aan vliegtuig moederschepen. Do schepen zouden te zamen $499,308,000 kosten. Nieuwe arbeidsonlusten in Noorwegen. Communisten aan het werk. Naar gemeld wordt, is het te Gjövik onder leiding van een communistisch ad vocaat wederom tot onlusten gekomen. Een 500-tal communisten trachtte de ge vangenis te bestormen en de zich in ar rest bevindende communistische leiders te bevrijden. De politie slaagde erin, de menigte terug te dryven, die zich vervol gens verzamelde voor het redactiebureau van één der burgeriyke bladen. De com munisten dwongen de politie een arrestant los te laten. Een meerderheidssocialist, die de gemoederen wilde kalmeeren, werd te gen den grond geslagen. Uit Oslo zijn verscheidene vrachtauto's met politie naar de onrustige streek gezond-jn. Zy hebben de emplacementen der groots houtvlotte- Hien bezet. De houtvlottery, die Woens dag weder op gang was gebracht, ligt we derom stil. Een Noorsoh officier-vlieger zou de organisator van de communistische onlusten zyn. De nationalistische beweging in Britsch-lndië. Ernstige onlusten in het presidentschap Bombay. Te Sholapur, in het presidentschap Bombay, zyn Donderdagochtend ernstige gewelddaden gepleegd. By een gewapende botsing werden 25 menechen gedood en honderd gewond. Zi;s bureau'» van politie, het gerechts gebouw en alle eLijteryen werd in brand gestoken. Er is een afdeeling Britsahe troepen been gebonden. Shalapur is een stad van 120.000 inwo ners, in het district Deccan, en heeft een grooten bazaar, tempels, enz. Het ligt 260 K.M. ten Z.O. van Poona. De incidenten ln de provincie Boimbay. De onlusten te Sholapur begonnen, toen groepen vrywilligers belet werd, palm- boomem (waaruit men palmwyn' bereidt) om te hakken. Daardoor kwamen z;j in botsing met de politie. Toen de menigte weigerde zich, op sommatie van den ma gistraat, te verstrooien, vuurde de politie. Woensdag hadden de werklieden in de spinneryen een rouwdag afgekondigd en voor de slijterijen enz. gepost. De geheele stad verkeert in een chaoti- schen toestand. Er is een burgerwacht gevormd. Twee politie-agenten zijn vermoord. De politie drijft 'het grauw gaandeweg terug, nu zy van de ontboden troepen hulp heeft gekregen. Zes agenten vermoord. In het Bombaysche district Bardoli Ta- luka heeft de beweging om te weigeren, grondlasten te betalen* reeds een zee groo ten omvang aangenomen. De bevolking weigert om by de schat ting van de waarde van nieuwe grondbe zittingen met de autoriteiten en met de schatters samen te werken. De bloedige onlusten te Sholapur. Uit de mededeelingen van vluchtelin gen uit Sholapur fbldjkt, dat de botsingen te Sholapur van uiterst ernstigen aard zyn geweest. Volgens hun mededeelingen zouden zeven politiemannen door de me nigte zyn gegrepen en gedood terwtyl in andere berichten gesproken wordt van vier politiebeambten. Het aantal dooden wordt geschat op 50, het aantal gewonden op ongeveer 400. De autoriteiten hebben een oproep gericht tot de Europeanen te Talegnon, op 80 myi afstand van Poona, om de stad te ver laten. Donderdagnacht arriveerde een Europeesche familie te Poona, terwyi een andere Telegom heeft verlaten. Voorts heeft de politie maatregelen getroffen, opdat alle missionarissen het gebied zul len verlaten. Te Talegnon vreest de po litie speciale aanvallen op een daar staan de glasfabriek. Dertien vertegenwoordigers van de In- disohe handelsassociatie, waarby de Indi sche Kamer van Koophandel, de mynfede- ratie en de handelsassociatie van Marwari, hébben een brief aan den onderkoning ge richt, waarin zy „de politiek van algemeen terrorisme" van de regeering veroordeelen en eindiging daarvan vragen. In den brief wordt ook gezegd, dat er iets gedaan moet worden om het volk te verzoenen door vredes-onderhandelingen te voeren. De tegenwoordige atmosfeer zal leiden tot een j chaos in de zakenwereld, waardoor niet i alleen de Indische, maar ook de Engelsche kooplieden getroffen worden. Weigering om met de Brltsche autoriteiten samen te werken. B;i de onlusten te Sholapur zijn nog zes politie-agenten d'oor het gepeupel ver moord. Een lid van den staatsraad bedankt. Ratansi Norarji, lid vaA den staatsraad, heeft een brief aan den onderkoning ge schreven, waarin h;j mededeelt, zijn func tie neer te leggen als protest tegen de on- meedoogande maatregelen van de regee- ring, culmineerend in de interneering van Gandhi. Strenge straffen. Drie bekende yveraars voor de Congres- beweging die te Lahore wegens aanhit sing tot oproer terecht hebben gestaan, zyn tot strenge opsluiting van acht maan den tot drie jaar veroordeeld. U!T Dt WIJDE WERELD OE BESTE DINGEN VAN HET LEVEN. «Provoost (rector) van wiü!il' i 6 °P°"ing van een nieuwen j f! van de schoolgebouwen, een rede gvjouden, waarin hy zeide dat de beste vH"^®n.Van hft leven g en auto's, radio, gtuigen, motoirywielwedstryden op "(iiaschbanen of andere wedrennen wa ren, g, en vnetbalwedstryden of het na jagen van rykdom. De beste dingen werden vertegen woordigd door: TiPejnHomerus, Sèiakespeare, Hflndel en Dickens. De marmeren beelden van Elgin (door Lord Elgin in 1806 voor vernieling be hoed en uit Athene naar Engeland ge bracht, waar zy nu de prachtige verza meling van Grieksche beeldhouwkunst in het Britsche Museum vormen) en de kathedraal van Salisbury. Het open veld, de zee en de sterren. De kennis welke uit al deze dingen te vergaren is. Eerlijke spelen die men speelt en waar men niet alleen naar kijkt. EEN VERMANING. In de strafgevangenis te Eddyville ln den staat Kentuckie zullen op 18 Juni vyi misdadigers worden terecht gesteld. Het zyn vier negers en een blanke. De gouverneur van den Staat, Flem D. Sarnp- son, heeft thans een vermaning opgesteld welke tusschen nu en 13 Juni eenmaal ten minste per week in alle gevangenis sen van den staat imoet worden voorge lezen aan alle gevangenen, behalve dan waarschyniyk aan de vyf ongelukkige terdoodveroordeelden zelf. wy citeeren er de volgende passages uit: Hun lot is een les. Die les is bedoeld voor de levenden, want spoedig zal die voor henzelf van geen nut meer wezen. Daarom zal de vreeseiyke wraak van de wet tevergeefs zyn genomen, in dien de les niet wordt ter harte genomen door degenen, die gezondigd hebben tegen de wetten van Hem, die ons plech tig heeft vermaand, een beter en nuttiger leven te leiden, gedurende de rest van hun kort leven. Wanneer de vyf mannen den plechti- gen gang aanvaarden naar de kamer des doods, moge iederer gedetineerde in elke strafinrichting ja ieder burger van het gemeentebest het den grooten filosoof nazeggen: „Zonder Gods genade ware ik bet die daar ging". Dameskleedermaker Bontwerker Groots keuze en Afgepaste Kragen f 5.-- FREDERIK VAN EEDEN. Frederik van Eeden heeft van den mi nister van onderwas, kunsten en weten schappen bericht gekregen, dat hem een jaariyksche toelage van 600 wordt ver leend. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De spoorwegüjn Wleringen Schagen. Gedeputeerde Staten stellen aan de Staten voor, de exploitatie van de spoor- wegMjn WieringenSchagen te laten ge schieden door de Hollandsche IJzeren Spoorwegimaatschappijvolgens contract, door Gedeputeerde Staten goed te keuren. DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. De reis aanvaard. Gistermiddag half èèn heeft de „Johan van Oldenbarnevelt voor de tweede maal de uitreis van Amsterdam naar Indië aan vaard. Er was veel belangstelling op den kant. Op de gave zwarte scheepshuid blonk weer volledig de naam van het schip, en ook de ontbrekende patryspoort was weer aangebracht. Niets herinnerde eraan, dat een paar dagen geleden op deze plaats een groot gat was geweest. DE BANK VAN WISSELINK N.V. Alkmaar. ln de op 6 dezer gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders werd de Balans en Winst-en Verliesrekening per 31 December 1929, alsmede de voorge stelde winstverdeeling, onveranderd goed gekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 7 °/0, terwyi een bedrag van f 20.000.— aan het Reserve-fonds »<>-d toegevoegd. De aftredende Commissaris, de heer A. E. Meyer te Amsterdam, werd als zoodanig herkozen. DE TOLLEN. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van waterstaat gevraagd: Is het den minister bekend, dat in den laatsten tijd. veel moeilykheden ontstaan door het drukke wegverkeer, in verband met de tollen op de wegen? Is de minister bereid, de Kamer imede te doelen, welke maatregelen genomen worden om de tollen op de wegen op te heffen en welke tollen daarvoor, imet be hulp van Rykssteun, in de naaste toe komst in aanmerking komen? »Wat ga je daarmee doen, kameraad?* »Wat zou je denken. Een stukje breien (Everybody's Weekly, London.) ACHTERUITGANG DER BEVOLKING IN DUITSCHLAND. Dalend geboorte-overschot ln Pruisen. Het geboorte-overschot in Pruisen is in 1929 gedaald tot oirca 208.000 tegen 276.000 in 1928, d.w.z. dat in 1929 op elke 1000 inwoners een geboorte-overschot van 5.8 kwam, terwyi het in 1928 nog 7 be droeg. In de laatste jaren vóór den oorlog kwam in het toenmalige Prulslsohe ge bied op 1000 inwoners een geboorte-over schot van ongeveer 13 voor en omstreeks 1900 zelfs van 16. Te Beriyn overtrof ln 1929 het aantal sterfgevallen dat der geboorten met onge veer 10.600. DE BIJBEL. Een Engelschman heeft onlangs opge merkt, dat de bybel; nog altyd de „best seller" was, heit boek .dus dat bet meeste gaat. Op de 126ste jaariyksche vergade ring van het Britsche en buitenlandsche By Delgenootschappen, die te Londen ,ls gehouden, deelde de secretaris, ds. Wil- kinson, in zyn jaarverslag mede, dat in heit afgeloopen jaar vanwege het genoot schap 12.175.202 exemplareft verkocht zijn' namelijk 1.000.018 bijbel», 1.288.801 testamenten en 0.705.078 gedeelten van de EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 8 Met By de behandeling van het ontwerp tot goedkeuring van de toetreding tot de akte van September 1028 van Genève no pens vreedzame regeling tot internatio nale geschillen zegt de heerAnema (a.-r.) dit te willen aanvaarden als uitgangspunt voor een liggende toekomst. De heer Van Embdeu (v.-d. betreurt het, dat niet is opgenomen toetreding tot verplichte arbitrage ln alle internationale geschillen. Minister Beelaerts antwoordt den heer Van Embden, dat verplichte arbitrage in geschillen, die berusten op belangen en niet op recht, bezwaariyk is. Het ontwerp wordt z.h.s. aangenomen. By de Indische Begrooting vraagt de heer Mendels (s.-d.) of de regeering iets bekend is van de in een deel van de pers geopperde'sacnenwerkingtusschenBritsch Fransch- en Nederlandsch Indisch gebied. Voorts vraagt hy, welk doel de regeering zich inzake de Indische politiek voor oogen stelt. Van de erkenning van de rechten van de inlanders is nog niet te veel terecht gekomen, terwyi zy zware belaatingnn moeten betalen. Scherp hekelt hy de onlangs gehouden razzia, die een politie-terreur was zonder reohtsgevoel. In Indlë, eindigt spreker is noodig een politiek van breede allures, wyde horizon en diep perspectief. De heer De Savornin Lohman (c.-h.) wenscht een politiek ïynrecht tegenover die der S.D.A.P. Vergadering van Vrydag 9 Mei. Voortgezet worden de beschouwingen over de Indische begrooting. De heer Janssen (r.-k.), zegt, dat er geen aanleiding is om thans te spreken van liquidatie; men zou daarmee Indië prysgeven van Moskou. Spr. betoogt, dat de redevoeringen van den heer Steger in de Eerste Kamer en van den heer Feber in de Tweede Kamer beide in over eenstemming zyn met het roomscb-katho- liek program. De heer Fook (lib.)betoogt tegenover den heer Mendels, dat bezoeken van na burige bestuurders geen politieke be- teekenis hebben en dat aan spr. als gouverneur-generaal door den minister geen eischen zyn gesteld, die hy niet in het belang van Indië achtte. Hy ver dedigt verder uitvoerig zyn beleid als gouverneur-generaal. De heer A n e in a (a.-r.) houdt een plei dooi voor krachtige handhaving van de Zondagsrust in de arbeidswetgeving. De heer Kranenburg (v.-d.) houdt beschouwingen over den rechtsgrond van het koloniaal beleid, en sluit zich ten deze aan by de formuleering in de Vol- kenbondsacte. Minister de Graaff acht den rechts grond voor ons koloniaal beheer aanwezig in de bevordering van het materieel en geesteiyk welzyn der bevolking. Aange stuurd dient te worden op een geleidehjke staatkundige ontwikkeling van delndische bevolking. Met den heer Fock is spr. het eens, dat het financieel evenwicht in de begrooting verzekerd moet blyven. Spr. verklaart al het mogeiyke te zullen doen om in de gouvernements- en de particuliere bedryven zoo veel mogehjk het in acht nemen van Zondagsrust te bevorderen. Natuuriyk zal dit een proces van jaren zyn. De heer Mendels verzoekt den voorzitter thans de vergadering te ver dagen, ten einde Dinsdag te repliceeren. De Voorzitter heeft geen bezwaar aan dit verzoek te voldoen en verdaagt te 3.2 de vergadering tot Dinsdagmiddag half twee. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 8 Mei De Voorzitter stelt voor, niet toe te staan het verzoek van den heer De Visser (c.-p.) om te interpelleeren over de actie tegen de sovjet-republiek in verband met de zoogenaamde geloofsvervolging ge voerd en het daarmee samenhangende oorlogsgevaar, aangezien uit het antwoord van de regeering op de vragen van den heer De Visser is gebleken, dat haar houding ten opzichte van Rusland onge- wyzlgd is, en het hier niet de plaats is om de toestanden in een ander land te bespreken. Schrift. Het aantal talen, waarin het ge nootschap den bybel verspreidt, bedraagt nu 630, d.i. 12 meer dan in het vorige ver slagjaar. De hertog van Gloucester zeide, dat de meeste van de 12.175.292 deelen een voor een overhandigd waren met enkele woor den voor dengeen die het ontving. Het genootschap heeft een jaariyksch Inkomen van 488.918 en kon er zich op beroemen, dat het in de 126 jaar van zyn bestaan nooit schuld had gehad. Het aan tal van zyn vrienden neeimt nog steeds toe en Gloucester zeide, dat deze gestadige groei een aanwyzing was, dat er nog „grootere tyden" op komst zyn. VIER JAAR GEKOOID. De Pir Pagaro is een Muzelmansch hoofd te Karadhi en een geweldenaar van de oude soort. Hii staat op het oogenblik voor den magistraat te Sukkur terecht, omdat hy, volgens de aanklacht, een jon gen, Ibrahim geheeten, mishandeld en geknecht heeft en diens moeder Mariam, toen zy zich van het lot van haar zoon op de hoogte wilde stellen, heeft laten ver moorden. Ibrahim verklaarde Woensdag voor den magistraat, dat hy aan een machine ge werkt 'had en toen by ongeluk iets aan de smeerinrichting kapot had gemaakt. De Pir vu hierover in woede ontstoken, BLOEMENMAGAZIJN ontvangen. De heer De Viseer (c.-p.) dreigt met obstructie. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met 71 3temmen tegen 1 stem By de verdere behandeling van het ontwerp tot wyziging van de Gemeente wet verdedigt de heer Vliegen (s.-d.) een amendement om te voorkomen, dat over een heele begrooting beraadslaagd kan worden in geheime zitting. Minister Ruye de Beerenbrouck zegt, dat het voorstel slechts regulariseert het geen practyk is; het amendement gaat te ver. De heer Ketelaar (v.-d.) dient een amen dement in, waarin wordt genoemd de onderwerpen, waarover niet mag worden beraadslaagd of besloten in een geheime vergadering. Dit amendement zal worden gedrukt en rondgedeeld. De behandeling is aan gehouden. De Minister neemt over een amende mentvan den Bergh om op te heffen verschillende twyfelpunten ten aanzien van de voorwaarden, waaronder raadsbe sluiten tot stand moeten komen. De heer v. d. Bergh (s.-d.) ligt een amendement toe om aan vaste bestuurs commissies bepaalde bevoegdheden toe te kennen. De heer De Wilde (a.-r.) ziet hierin een poging om het scheppen van allerlei gemeentebedryven mogelyk te maken. De heer Van Hellenberg Hubar (r.-k.) acht het niet gewenscht, de verantwoor- deiykheid voor de bevoegdheid te splitsen. Hy bestrydt het amendement. De heer Vliegen (s.-d.) verdedigt het amendement en betoogt, dat de commis sies zich meer ln bepaalde zaken kunnen verdiepen dan de Raad. De heer Ketelaar (v.-d.) zegt, dat B. en W. kunnen zorgen dat de Raad alle noodige adviezen krygt. De Minister bestrydt het amendement. De heer v. d. Bergh (s.-d.) trekt het amendement in, Mejuffrouw Westerman (l.-p.) verdedigt een amendement om do vrouw benoem baar te maken tot burgemeester. Mejuffrouw Groeneweg (s.-d.) acht de benoembaarheid van de vrouw tot bur gemeester een belang voor de gemeen schap. Mevrouw Bakker—Nort (v.-d.) acht het in het belang van het land, de mogeiyk- heid te openen, dat de vrouw benoemd kar. worden. De heer De Wilde (a.-r.) zegt, dat de eere-promotie der vrouw niet ligt op het publieke terrein. De heer Kersten (s.-g.) vindt het amen dement in stryd met God's woord. DeMinisterzegt,sindsl923 van meening te zyn veranderd. De verschillends aan leg van de vrouw maakt haar niet ge schikt voor burgemeester, vooral niet voor de politie-taak. Het amendement wordt aangenomen met 4585 stemmen. LUCHTVAART. De vliegpostverbinding Neder- land--Java—Australië. Reuter meldt uit Canberra Sprekende over het Hollandsche plan tot uitbreiding van de luchtroute Neder land—Java tot Australië, heeft Scullin, de Australische eerste minister, verklaard dat de Nederlandsche consul met hem gesproken had over het vervoer van de post en andere dingen. Deze gedachten- wisseling werd voortgezet. Ten aanzien van de voorgestelde uit breiding van de luchtroute vandelmpe- rial Airways van Britsch-lndië naar Australië, zeide Scullin dat het Kabinet deze zaak nog niet overwogen had. Hy voegde er echter aan toe dat de Ingestelde informaties hem den indruk hadden ge geven dat de aan dit voorstel verbonden voorwaarden voor het Australische ge meentebest te kostbaar waren dan dat ze vooreeret in beweging kon nemen. schoor Ibrahim's oogharen af, maakte zyn gezicht zwart en zette hem geketend in een kooi. Later had Ibrahim kunnen ont snappen, maar hij werd door de volgelin gen van den Pir weer gegrepen en met geweld naar de citadel van den Pir terug gevoerd. Weer werd hy in ketens geklon ken en in de kooi geplaatst en daarin had h)1 vier jaar gezeten, tot hy door een po- litle-ambteniaar bevryd werd, wien hy ter sluiks al twee verzoekschriften had doen toekomen. Een derde verzoekschrift was den Pir in handen gevallen, die toen een waoht by Ibrahim geplaatst en hem en zyn moeder Mariam met den dood be dreigd had. Later is de moeder op weg naar de citadel gegaan, maar daar niet vandaan teruggekeerd. Men vond haar lijk, met sporen van geweld, in de buurt. Een vrouw, genaamd Emna, deelde bij het getuigenverhoor mede, dat de Pir haar naakt uitgekleed en met een bamboe-stok met een Uzeren punt had afgerost, tot zy in zwijm was gevallen. Den volgenden dag gelastte de Pir haar om mango-boomen te vellen en toen zy hiertegen protesteer de. omdat zy zoo zwak was, dreigde de Pir haar levend te zuilen verbranden. De zelfde getuige verklaarde, dat de Pir er tegenover haar voor was uitgekomen, dat hi1 de vrouw Mariam en twee andere men- schen, Mohmed en Nawazali, vermoord had en dat *tl gevaar liep, ln hun lot te dealen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9