S. A. KANNEWASSER l ZN.' NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Nr. 6805. EERSTE BLAD DINSDAG 13 MEI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Buitenlandsch overzicht. Hen belangwekkende rede van den Italiaansche minister van buitenlandsche zaken. - De val van het Zweedsche kabinet aanstaande. - Leger en vloot in Duitschland. - De burgeroorlog in China. - De nationalistische be- weging in Britsch-Indië. - De opening der zitting van den Volkenbondsraad. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Grandi, heeft Vrijdag in de Kamer een belangwekkende redevoe ring gehouden over de buitenlandsche1 staatkunde van Italië en wel in het bizon der over de Haagsche conferentie, ter regeling van het vraagstuk der oorlogs vergoeding en de Londensche vlootcon- ferentie. Het „Hbl." schrijft over deze redevoe ring 0. m.: Zij leerde in de eerste plaat3 tevoren, dat Italië er prijs op stelt zich de vriend schap te Verzekeren van de in den groo- ten oorlog verslagen Oost-Europeesche landen. En in dit verband was ook de ver klaring van beteekenis, dat de fascistische regeering op het standpunt staat, dat ver dragen niet voor eeuwig- worden gesloten, maar slechts kunnen blijven gehandhaafd als men ze aan de nieuwe behoeften en omstandigheden aanpast. Natuurlijk had minister Grandi hier speciaal de vredes verdragen op het oog. En ook hier gevoelt men achter deze woorden de Fransch-Ita- liaansohe tegenstelling. Tegenover Frank rijk met zijn connecties met de Oost-Euro- peesche overwinnaarslanden, zoekt Italië naar toenadering met de verslagenen om het verbroken „evenwicht" te herstellen. Het voornaamste deel van Grandi's rede betrof echter meer rechtstreeksch die ver houding tusschen Italië en Frankrijk en de moeilijkheden, die tusschen beide lan den ter Londensche vlootconferentie wa ren gebleken. Zijn betoog moest dienen om toch vooral duidelijk te doen uitkomen, dat de mislukking van een vijfmogend- bedenverdrag niet aan Italië te wijten is, doch slechts aan de houding van Frank rijk, dat weigerde Italië's aanspraken op pariteit met de sterkste continentale zee mogendheid te erkennen. Hij deelde mede, dat Italië overtuigd, dat voor de oplossing van het vraagstuk der vlootbeperking evenals een Britsch-Amerikaansch accoord ook een Fransch-Italiaansche overeen stemming noodig was, zich tot Frankrijk had gewend, orn tot zulk een overeenstem ming te komen, Italië had zich daarop be reid verklaard, het laagst mogelijke cijfer voor de vlootbeperking te aanvaarden, mits slechts geen andere Europeesohe conti nentale mogendheid dus ook Frankrijk hoogere aanspraken zou doen gelden. Het blad' besluit met te zeggen: Overigens moet men bij de hooggestem de woorden over vrede en ontwapening, die Grandi in de Italiaansche Kamer sprak, wel met eenige onbehaaglijkheid Wij BREIEN!!!!!!!!!! FEUILLETON Uit hst fingelsoh door P. G. WODEHOUflE. 0 „Maar ik heb nu eens een nieuwe soep geprobeerd,'die misschien een vergoeding zal zijn. Ik heb het recept uit een boek eq het heet potage alla prinses. Wilt u nu neusoh geen nogakoekje, juffrouw Kay? Het zal u goed doen." „Neen heusch, dank je." „Nou dan niet; net zooals u wilt." Juffrouw Lippett liep het grasveld over en verdween, en een zalige rust heerschte in den tuin. Een paar minuten later ech ter, juist toen Kay begon te knikkebollen, klonk er plotseling door de stille zomer lucht uit een van de bovenvensters een schorre, krijschende stem, die even her innerde aan een koopman, die achter zijn handkar zijn Brusselsche spruiten aan prijst of aan een veeboer, die zijn koeien lokt. „Door een opmerking van onzen ge- achten president," brulde de stem, „word ik herinnerd aan een verhaaltje, dat voor velen van u misschien nieuw is. Het schijnt, dat een zekere Ier naar New York ging dat wil zeggen, hij was in New York en ging naar de dokken.en daar. en daar. De stem stierf weg. De longen waren denken aan de bevordering van den mili tairen geest, welke een der eerste zorgen van het fascistische regime schijnt te zijn. En die er zeker niet toe kan bijdragen het door Grandi bepleite internationale vertrouwen aan te wakkeren. De regeering, die slechts een conserva tieve minderheid achter zich heeft, ziet zich nu geplaatst tegenover een meerder heid, die vast van plan is haar protectio nistische plannen te dwarsboomen, en als in de laatste week van Mei de voorstellen in dien Rijksdag komen en afgestemd wor den, zal de regeering dus ten val worden gebracht. Een Wolf-bericht geeft uit Berlijn een interessant staatje betreffende de sterkte van het Leper en de Vloot in Duitschland. Wij laten hier de cijfers volgen. De totale sterkte van het leger bedraagt op het oogenblik 100.000 man, tegen 797.716 in 1916. Vobr de marine zijn de cijfers reep. 14.000 en 79.000. De kosten voor het leger 'bedroegen in 1914: 1.327.148.000 mark, in 1930: 503 mil- lioen, voor de marine resp. 454.420.000 en 194.334.000 mark. In verband met de publicatie dezer cij fers wijst Wolff er nog op, dat de verhoo ging der legerbegrooting 1929/30 in Frank rijk ca. 600 millioen mark bedroeg, welk bedrag de geheele Duitsohe legerbegroo ting vrij nabijkomt. Uit Sjanghai wordt aan de „Times" ge meld, dat op het oogenblik in China ern- stipe pevechten aan den gang zijn aan den spoorweg van Loenghai, in de nabijheid van de grens van Honan en Kiangsoe, waarin de gemeenschappelijke strijdkrach ten van de Koeomintsjoen en Sjansi strij den tegen de regeeringstroepen. Andere Noordelijke strijdkrachten' zijn de Gele Rivier bij Tsaotsjoufoe overge trokken en rukken op in de richting van Tsining. Een derde beweging der Noor delijken ontwikkelt zich in de richting van Soetsjau, ten Zuiden van Hsoetsjoufoe, terwijl een groote troepenmacht der Koeo mintsjoen zich langs den spoorweg Pe kingHankau voortbeweegt. In het alge meen komen de inlichtingen hierop neer, dat thans de vijandelijkheden in allen ernst zijn 'begonnen en dat de troepen uit Sjansi daarin een werkzaam aandeel nemen. De regeeringstroepen aan den spoorweg van Tientsin naar Poekau met hun cen trum te Hsoetsjaufoe hebben machtige verdedigingswerken opgeworpen, zoodat men verwacht, dat de Noordelijken zich niet aan fronitaamvallen zullen wagen, vooral omdat hun tegenstanders goed zijn uitgerust met modern wapentuig. Er is reden om aan te nemen, dat de ronde-tafel conferentie schrijft „De „Telegraaf" welke te Londen zal wor den gehouden ter bespreking van Indië's toekomstigen status, omstreeks 20 October a.s. zal worden bijeengeroepen. Deze inlichting heeft het blad geheel uit onofficieele 'bron en moet voorloopig, tot de regeering een officieel© verklaring heeft afgelegd, welke binnenkort kan worden tegemoet gezien, met zekere re serve worden aanvaard. Het is evenwel niet aan twijfel onderhevig, dat krachtige pogingen worden gedaan om de confe rentie in den as. herfst te doen plaats hebben en derÉalve is bovengenoemden datum waarschijnlijk niet ver van de waarheid af. Het is een betrekkelijk kalme week ge weest, sedert Gandhi is gearresteerd. Wat ook ten slotte moge gebeuren, het feit blijft bestaan, dat deze eerste week, welke als de kritieke periode werd beschouwd, kalmer is verloopen dan de meeste men- schen in Britsch-Indië hadden gedacht, al zal dit ongetwijfeld vreemd klinken in de ooren van den lezer, die met bezorgd heid iederen dag heeft vernomen van on geregeldheden, gewelddaden en moorden. Maar tevens moet worden toegegeven, dat men nog volstrekt niet aan het eind van de moeilijkheden is. De feiten hebben bewezen, dat de auto riteiten den toestand volkomen beheersch- ten, -toen het kritieke oogenblik daar was. De 59ste raadszitting van den Volken bond is gisteren onder TOOsafêSaSBiitkCS) van den Servischen minister van buiten landsche zaken Marinkowitsj geopend; zooals gewoonlijk ging een geheime zit ting aan de openbare vergadering vooraf. De raad nam in de geheime zitting kennis van het acooord van Parijs inzake het Roemeensch-Hongaarsche optantengesohil welk onderwerp op verzoek van de Hon- gaarsche en Roemeensche gedelegeerden van de agenda werd geshrapt onder voor behoud, dat de te Parijs gesloten overeen komst in werking treedt. In de openbare bijeenkomst kreeg on middellijk de Duitsohe minister van bui tenlandsche zaken dr. Ourtius het woord om zijn rapport over de douane-oonferen- ties voor te lezen. De discussie, die hierover verwacht werd, vooral met het oog op de tariefver- hooging, die sedert de conferentie in Duitschland heeft plaats gehad, bleef uit. blijkbaar wel gewillig, maar het geheugen zwak. Maar opeens schalde de stem er weer lustig op los: „Want de school, mijne heeren, onze goede, oude school, neeimt een plaats in ons hart in in ons hart in ons aller harten, heeren die door niets anders vervuld kan worden. Het vormt, als ik het zoo zeggen mag, mijnheer de voorzitter en heeren vormt vormt vormt een schakel, die de generaties aan elkaar schakelt. Of we nu vijftig zijn of veertig of dertig of twintig, toch zijn we allen min of meer tijdgenooten. En waarom? Omdat, heeren, wij allen eh aaneen geschakeld zijn door dien schakel. „Mooi zoo," mompelde Kay. „En daarom, mijnheer de president en geachte heeren, hoewel ik blij, verrukt, verheugd, gelukkig, .en eh dolblij ben, dat zo-ovelen van u gevolg gegeven j hebben aan den jaarlijkschen roep van [onze goede oude school, toch ben ik niet 1 verbaasd." Uit de keukendeur, een mes in de eenë hand en een half geschilde ul in de an dere kwam de stijve gestalte van Clara Lippett. Zij keek vertoornd naar boven. „Hel!" „Neen, niet verbaasd." „En nu we het over verbazing hebben, schiet me weer een geschiedenis te binnen, die enkelen' van u wellicht nog niet ge hoord hebben. Het schijnt, dat een zekere Ier. Van af de dagen, dat haar voormoeders de mannen van haar stam geholpon had den om de plunderende Noormannen te doen wenschen, dat ze imaar stilletjes in Denemarken gebleven waren, hadden de vrouwelijke leden van Qkra Lippetts ,Dfe lekkere J.ORUNO'5 ECHTE fRIESCME BAAI-TABAK De nationalistische beweging in Britsch-Indië. De verwoesting te Sholapur. Asmead-Bartlett beschrijft in een tele gram aan de „Daily Telegraph" de ver woesting die hij te Sholapur na de ern stige onlusten aanschouwd heeft. Toen hij er met de troepen binnenkwam, leek -het een doode stad, want de 120.000 inwoners schenen zich verscholen te hebben. In een klein politiebureau was alles kort en klein geslagen. Daar waren twee agenten vermoordl De een lag met inge slagen schedel, de ander was door het woedende gepeupel, zoo-als gemeld is, le vend verbrand. Vijf andere agenten waren ontkomen. Andere politie-bureaux waren ook ver nield, maar de agenten hadden hun lijf kunnen bergen. Daarna bezocht hij het gerechtsgebouw, dat uit vijf groote gebou wen bestond. Zij 'bevatten al de acten van de stad en district. Zij zijn volkomen uit gebrand, en nu een- smeulende puinhoop. De schade Is onherstelbaar, want alle eigendomspapieren, proces-acten, de re gisters van geboorte, sterfte en huwelijken zijn verbrand. In de wees- en momberka- mer der minderjarigen, waar de juweelen, kostbare bezittingen en eigendomsbewij zen van minderjarigen onder voogdij be waard werden is ook alles te loor gegaan. Alleen de -naakte muren zijn blijven staan. Volgens sommige berichten, ontstonden de bloedige onlusten te Sholapur onmid dellijk na het bekend worden van het be richt van Gandhi's inhechtenisneming. De stad is nu 'betrekkelijk rustig. De uitvoerige berichten, die Groot-Brit- tannië thans 'bereiken, zijn in enkele bij zonderheden heel gruwzaam. Het is nog een wonder dat niet meer politie-agenten het leven gelaten hebben, aangezien zij met een handjevol tegen een geweldige menigte van tienduizenden stonden. Er waren niet meer dan 'honderd gewapende politie-beambten en een dertigtal vrijwil ligers, en vóór de troepen, die op 120 mijl afstand -gestationneerd waren, de plaats bereikt-en, was er volgens den bij-zonderen correspondent van de „Daily Telegrap-h" geen enkele politieagent die niet gewond was. Een geliefkoosde manier om hen te doo- den scheen te zijn hen met petroleum te- begieten en- daarna levend' te laten ver branden. Dit schijnt zes agenten overko- Komt Tobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN HUI VOLLEDIGE GARANTIE!! In 50 patronen en 20 effen kleuren men te zijn, De waarschuwing van djn magistraat, een Engelschman, mocht niet baten en ook hij werd door een zwaren steen aan het hoofd getroffen. Van andere agenten wordt vermeld, dat hun de oogen werden uitgestoken en dat zij vervolgens in putten geworpen zijn. De correspondent van de „Daily Tele graph" beweert, dat de bevolking der stad nu zoo bang is, dat zij vlucht wanneer zij gewapende politie of soldaten in de gaten krijgt. Men vreest echter voor godsdienst troebelen. Te Sholapur zijn nu samenscholingen van meer dan viif mensohen verboden. Deze 'beperking is niet van toepassing op de Muzelmannen vanwege het BahrTdi- feest. familie zich altijd onderscheiden door de daad. Nadat ze tweemaal hei had gezegd, scheen hun twintigste eeuwsche afstam melinge te vinden, dat ze -gedaan had, wat redelijkerwijze van haar verwacht kon wo-rden- met wo-orden. Met -een bevalligen zwaai van haar rechterarm deed ze de ui door de lucht suizen. En zoo knap was dlit flinke meisje in het mikken1, dat de tuin vrucht door het o-pen raam naar binnen vloog, waaruit na een kort tijdsverloop zich de wit be overhemd© en wit-geda-ste romp van den heer Willoughby Braddock boog. Hij wreef zijn oor. „Hond uw mond een beetje, hè," zeide juffrouw Lippett. De heer Braddock keek gestreng naar beneden. Behalve, dat de rollen omge keerd waren en de toon van bet gesprek Ietwat anders, zou het de groote balkon- scène uit Romeo en Julia hebben- kunnen zijn. „Wat zei je?" „Ik zei: Houd uw mond een beetje. Hoe kan ze een dutje dloen, als u zoo'n lawaai maakt." „Clara," zeide de heer Braddock -gewich tig. „Claire," verbeterde het -meisje koeltjes, geen kamp gevend op een punt, waarvoor ze haar heel© leven gevochten had. De heer Braddock slikte eena „Ik zal.eh.ik zal het aan je moeder zeggen," zeide hij. Het was een loos dreigement en Claire toonde dat door minachtend en vernieti gend haar schouders op te halen, eer zij weer het huis in stapte met krijgsroem overladen. Zij wist, en de heer Braddock wist, dat zij wist dat klachten over haar lievelingsdochter neer koel door de oude juffrouw Lippett ontvangen werden. De heer Braddock trok zich van het raam terug en verscheen weldra In feest dos in den tuin. '„Maar Willoughby," zeide Kay bewon derend. „Je zl-et er prachtig uit!" Dit vriendelijk compliment werkte als balsem op de gekwetste .gevoelens des heeren Braddock. „Heusch waar?" zeide hij en hij voelde weer, wat hij al -zoo vaak te voren ge voeld had, dat Kay een meisje uit duizend was en als het idee van een huwelijk al leen al -een kerel niet zoo doodsbenauwd maakte, dan zou hij wel -een kansje wagen en eens zien, wat er gebeurde, als hij haar vroeg. „En de speech klonk goed." „Heusch? zie je, ik werd ineens bang, dat mijn stem niet ver genoeg zou dra gen." „Dat doet ze wel," verzekerde Kay hem. Maar de wolken, die door haar compli mentjes van het voorhoorfd des hoeren Braddock verjaagd waren, kwamen weer opzetten. „Zeg eens, Kay, er -mo-et to-ch iets met die Clara gedaan worden. Hetis een on mogelijk kind. Om me daar met uien te gooien." „Ooh, trek het j-e niet aan, tob er maar niet over, anders vergeet je je speech nog, Hoe lang moet je eigenlijk spreken?" „Tien minuten ongeveer. Zie je, dat maakt me nu gewoon gek." „Kom, je moet maar slooten Cham pagne drinken." „Ja maar, dan krijg ik vlekken." „Nu, krijg dan vlekken. Ik geef er niets om." De hee® Braddock overwoog dit. E f 0.65 p. flacom^»- FOSTER'SHAAGPILLEN „Ik doe het," zeide hiju „Het is oen goed idee. Nu, ik zal dan maar gaan." „Heb je den sleutel? Best. Je komt na tuurlijk pas laat terug. Ik zal Claire zeg gen om de deur niet op het nachtslot te doen." Toem Kay in de keuken kwam, bevond; ze, dat haar getrouwe schildknaap van „Romeo en Julia" overgegaan was naar Maobeth. Ze stond gebogen over een pot, en -gooide er van allerlei in. Het katje, dat nu zoo goed als droog was en ontvlaad, keek met levendige belangstelling van de aanrecht toe. „Dit is de nieuwe soep, juffrouw Kay," kondigde ze aan met bescheiden hoovaar- digheid. „Het riekt heerlijk," zeide Kay, even rilend, toen een sterk aangebrande geur haar neusgaten prikkelde. „Zeg, Claire, ik had liever, dat je geen uien naar mijn heer Braddock gooide." „O ik ben ze alweer boven gaan halen," stelde Claire haar gerust. „Ze zit nu in de soep." „Maar je komt zelf in de soep, als je je zoo gedraagt. Wat," vroeg Kay deugd zaam, „zullen de buren wel zeggen?" „Er zijn heelemaal geen buren," weer legde Claire. En er kwam Iets droevigs ln haar brutaal snuitje. „Ik wou, dat iemand nu maar eens gauw M-on Repos huurde," zeide ze. „Ik houdi er niet van, om geen naast-aan te hebben. Het is zoo saai voor een meisje om den heelen dag aan nie mand een woordje kwijt te kunnen.' „Ja, maar als je nu met mijnheer Brad dock praat, dan mag je niet zoo schreeu wen. Eens voor al, ik wil het niet hebben." (Wordt varvolgdi HELDERSCHE COURANT 4 Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. lndië p. zeepost a.io, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f o.jo, £0.70, f 0.70, 1. Modeblad resp. f 0.95, i-25, 1.25, 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16006. ADVERTENTIES: 20 ct p. regel (g&ljard). Ingeï. meded. (kolombreedte als redaatlon tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m S regels 40 ct.. elke regel meer lOet.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewljsno. 4 at. WOLLEN BADPAKKEN, TENNISSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Meeding, Kousen en ~-okken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. De val van het Zweedsche kabinet schijnt aanstaande, althans te oordeelen naar hetgeen men uit Stockholm schrijft aan de „N. Rott. Crt.", zou het tegenwoor dige kabinet zich niet langer dan eenige weken staande kunnen houden, tengevolge van de samenwerking van socialisten en vrijzinnigen, waardoor de tegenwoordige regeering een minderheid achter zich heeft gekregen- Jlan me nfets acbelerv eersf even m'n BAAl-TAÉAK halon! Laat hem maar/lullen. Daar han ih niet builen'" TOBRALGO iet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit Verkrijgbaar bij 2 ia die nare hoofdpijn, prikkel- baarheid en gedruktheid. Foster's Maagpillen 2S hebben naam gemaakt S als het laxeermiddel bij uitnemendheid.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1