S. I. KMI i IK. SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. Nr. 6808. EERSTE BLAD DINSDAG 20 MEI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. De Ver. Staten van Ruropa. - Het plan Young in in werking getreden. - De ontruiming der derde Rijn landszone. - De hulp van het Oosten. - Tagore over de nationalistische beweging in Britsch-Indië. Wij BREIEN!!!!!!!!!! 10) Scherpe woorden van Mussoiini. VOLLEDIGE GARANTIEÜ Hy keek zyn vroegeren schonlkame raad vol genegenheid aan. Onder alle om standigheden zou hy blij zijn geweest om dien goeien ouden Brad re ontmoeten, maar nu was hy er buitengewoon ver heugd over. Zooals de heer Braddock zelf zou hebben gezegd, hy, was biyde, hy was Óen tes/agen tong HELDERSCHE COURANT bureau: Koningstraat 29 Telefoon: CO en 412 In ons overzicht van de vorige week Donderdag hebben wij reeds meegedeeld dat Briand dezer dagen de vragenlijsten over een nauwere samenwerking van de Buropeesche landen, voor de voorberei ding van een Buropeeschen sta tenbond, spoedig zou indienen. Zater dag j.1. is het memorandum gepubliceerd, en wij ontleenen aan deze publicatie het volgende: Het volledige memorandum vormt een omvangrijk document van tien bladzijden druks. In den aanhef er, van brengt de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken het feit in herinnering, dat op 9 April j.1. de vrtegenwoordigers der 27 Eu- ropee3ohe landen, die deel van den Vol kenbond uitmaken, overeen zijn gekomen, hun respectieve regeeringen te vragen, de kwestie eener overeenkomst tusschen de Europeesche volken ter verkrijging van een soort federatieve verhouding te on derzoeken. De vertegenwoordigers der 27 staten kwamen bij die gelegenheid een parig tot de erkenning, dat een dergelijk plan moest worden nagestreefd. Hierbij werd gedacht aan het scheppen van een organisatie, die gegrondvest zou zijn op een permanente solidariteit tusschen de Europeesche volkeren, welke hen in staat zou stellen onmiddellijk met elkaar in con tact te treden voor de bespreking en de regeling van alle kwesties, waarbij zij ge meenschappelijk betrokken zijn. Den Franschen vertegenwoordiger werd opdracht gegeven een memorandum over deze aangelegenheid op te stellen, als voorbereiding voor een nieuwe conferen tie der Europeesche staten, welke tijdens de aanstaande Septemberzitting. van den Volkenbond gehouden zou worden. Het voorstel, hetwelk thans den Buropeeschen regeeringen ter bestudeering wordt voor gelegd, wordt gewettigd door het gevoel van gemeenschappelijke verantwoordelijk heid tegenover het gevaar, dat den Euro- peeschen vrede bedreigt, als gevolg van economische en politieke onevenwichtig heid. Daarna volgen in extenso de diverse punten, ten aanzien waarvan de Fransche regeering het op prijs zou stellen, vóór 15 Juli a.s. de antwoorden der overige Euro peesche Volkenbondsleden te ontvangen. Nooit, zoo eindigt het memorandum, is het uur gunstiger of dringender geweest voor het aanvatten van een opbouwend werk in Europa. Het nieuwe Europa, dat weldra bevrijd zal zijn van de voornaam ste materieele en moreele problemen, welke uit den laatsten oorlog waren voort gesproten, zal onmiddellijk beschikbaar zijn voor een positieve daad, die aan de nieuwe orde beantwoordt. Zich te vereeni gen om te leven en te bloeien, ziedaar de strikte noodzakelijkheid, waarvoor de Europeesche naties zich thans zien ge plaatst. Omtrent de zitting van de oommissie van herstel, waarin het van kracht worden van het plan-Young ter kennis werd gebracht, is het volgende communiqué uitgegeven. WOLLEN BADCOSTUUMS, TENNISSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. FEUILLETON Uit het Engelsch door P. G. WODEBQU8E. Zij was echter niet heelemaal leeg. Wei- aanwezig, maar er was wel iets in, een aanwezg, maar er was wel iets in, een vuil stukje papier, waarop met potlood een paar woorden geschreven stonden. Hij las ze bij: hot licht, dat uit den winkel stroomde. „Beste Sam. Je zult zeker ver baasd zijn, Sam, te hooren, dat ik je geld geleend heb. Beste Saim, ik zend het morgenochtend prompt terug. Niets kan dit beestje slaan, Sam, dus ik heb het geld geleend. Ik hoop, dat je het goed maakt. Je onderdanige O. Tod- hunter." Sam stond met klapperendie kaken naar deze beleefde mededeeling te kijken. Een oogenblik was het hem niet heelemaal duidelijk, vooral het woord „beestje" was duister. Maar, in tegenstelling met het ver- jniste geld kwam alles weer bij hem terug in zijn herinnering. Het was nu niet meer zoo druk, het lawaai van een kwartiertje geleden was nu nog maar een zacht gegons. Het scheen, dat Londen met hem medevoelde en zijn stem dempte. En het was inder daad zoo matig geworden, dat da stam De Commissie van Herstel heeft heden onder voorzitterschap van den Franschen gedelegeerde, Senator Chapsal, in over eenstemming met den yoorzitter der Duitsche Kriegslastenkommission, Minis- terialdirektor dr. Ruppel, van het volgen de kennis genomen: lo. De ratificatie van de Haagsche over eenkomst door Duitschland en de afkon diging der desbetreffende Duitsche wet ten. 2o. de ratificatie der Haagsche overeen komst door België, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië. &o. Het oonstituteeren der Internatio nale Bank en de ovreneming der haar krachtens de Haagsche overeenkomst toe komende verplichtingen, alsmede de in ontvangstneming van het schuldencertifi caat der Duitsche regeering en van het certificaat der Rijksspoorwegmaatschap pij door de Internationale Bank. Hiermede wordt het plan-Young van kracht. Het wordt beschouwd als den 17en Mei in werking te treden. Deze vaststelling wordt ter kennis ge bracht van alle mogendheden, die de Haagsche overeenkomst onderteekend hebben. De betrekkingen der Commissie van Herstel tot Duitschland zijn met het van kracht worden van het plan-Young ten einde. Zaterdag hebben wij in ons overzicht mededeeling gedaan van het begin van de ontruiming van de derde R ij 111 a n d z o n e. De Fransche regee ring publiceerde nu Zaterdag het volgen de communiqué: Nadat de Commissie van Herstel in haar zitting van heden had vastgesteld, dat alle vereisohte voorwaarden voor het van kracht worden van het plan-Young vervuld zijn en dat vóór alles Duitsch land aan dé Internationale Bank het in de Haagsche overeenkomst vastgestelde certificaat der totale schulden heeft over handigd, heeft minister-president Tar- dieu, overeenkomst de verklaringen, welke de regeering in het parlement heeft afgelegd, het bevel gegeven de derde Rijnlandzone te ontruimen. De Duitsche rijksregeering zou waar schijnlijk Zaterdag, na een conferentie tusschen den rijkspresident en rijkskan selier, de politieke kwesties voor de rege ling van de hulp aan het Oosten onder oogen zien. Het gaat er in de eerste plaats om den gemeenschappolijken arbeid met Pruisen te waarborgen. Daartoe wil men volgens de „D. Allg. Ztg." den volgenden weg bewandelen: De leiding van de geheele hulpactie wil de rijkskanselier persoonlijk in han den houden. Beide regeeringen, zoowel de Pruisische als die van het rijk, zullen uit haar midden een commissaris benoe men, die zorgen moet voor het verband in de regeling. Voor de rijksregeering zal minister Previranus, voor de Pruisische regeering minister Hirtsiefer als zooda nig optreden. De bedoeling schijnt overi gens niet te zijn een afzonderlijk insti tuut voor de doorvoering van het Ooste lijk program in het leven te roepen. Tardieu, de Fransche ministerpresident, heeft gistermorgen von Hoesch, den Duit- schen ambassadeur, den minister van bui tenlandsche zaken, Briand, den minister van oorlog Maginot, Tirard president van van dJen straatzanger ineens veel duide lijker werd, en in wat hij zong, school een bittere waarheid, die Sam op het eerste hooren nog niet zoo beseft had. „Zeelui raaien er niet om," jubelde de zanger. „Zeelui analen er niet om. Dat komt door bet zout in het bloed, maar een zeeman die maalt er niet om." HOOFDSTUK IV. Scènes bij een fijne nachtkroeg. Degeestestoestand van een man, die zich nachts >om half twaalf plotseling zondier een cent op zak en zonder nacht verblijf midden in een groote stad be vindt, is zooals vanzelf spreekt, nogal verward. Sam's eerste geordende ge dachte was terug te gaan en te probeeren om dien daalder weer terug te vragen van den zwervenden minnestreel. Na een oogenblik nadenkens echter zal hij hier weer van af en oordeelde dit plan te fan tastisch voor practisohe uitvoering. Zijn kennismaking met den 'ander was welis waar kort geweest, maar nij scheen toch niet te beboeren, tot die zeldzame asceten, die daalders teruggeven. De troubadour was oud en gebrekkig, maar net zou nog heel wat jaren duren, eer hij aftandsch genoeg was om tot zooiebs te komen. Neen, de oplossing lag in een geheel an dere richting; en na eenig diep nadenken begx>n Saim zich langzaam in de richting van Oharing-Cross te bewegen. Hij was nog niet wanhopig. Integendeel zijn stemming kon nog optimistisch ge noemd; worden; want hij besefte, dat als deze ramp door het Noodlot van het begin af bepaald was en dat veronderstelde hïh ofschoon da waarzegster er niet over de geallieerde Rijniandoommissie en generaal Guillaumat, den commandant van de bezettingstroepen ontvangen, Tardieu deelde uen Duitschen ambassa deur mede, dat nu het plan-Young Zater dag in werking is getreden, aan de Fran sche troepen bevel is gegeven het Rijn land te ontruimen. Dit zal op 30 Juni ten uitvoer gebracht /Urn Het einde van de bezetting zal op dezen dag officieel wor den aangekondigd. De bekende Indische dichter Rabindra- nath Tagore, die op het oogenblik in En geland vertoeft, heeft tegenover de „Man chester Guardian" zijn meening gezegd over den huidigen toestand in zijn vader land. Dit interview is te meer merkwaar dig, omdat het zeker de meening geeft van de geheele intellectueele Britsch-Indische wereld, wij staan er daarom wat uitvoerig bij stil. Tagore zette eerst uiteen de bewonde ring van de Indische bevolking voor En geland en hoe hij zelf als jongeling in die bewondering deelde. Wij geloofden zoo zei de de dichter met al ons eenvoudig geloof, dat zelfs, als wij tegen vreemde heerschappij opkwamen, w;j de sympathie van het Westen zouden hebben. Wij voel den dat Engeand aan onze zjjde stond en wenschte dat wij onze vrijheid zouden krijgen. Tagore zette vervolgens uiteen, dat de werkelijke verhouding tusschen Indië en Engeland eer die van het geweld dan van de vrijheid bleek te zijn, waaronder de hooge denkbeelden omtrent de Engelsche heerschers aan hei. wankelen gingen. Wij maakten, zoo zeidè hij, van nabij kennis met de Westersche mentaliteit in haar meedoogenloos aspect van uitbuiting en dit bracht ons meer en meer in op stand. Met name sedert den Europeeschen oorlog schijnt dit euvel nog erger te zijn geworden en is de verbittering in ons hart toegenomen. Tagore verklaarde niet te gelooven in eenig uitwendig middel tot verbetering waar de innerlijke betrekkingen zoo diep zijn geroerd. Wat het meest noodig is, is meer een radicale wijziging van geest, wil en hart. Waar hij werkelijk in geloofde, dat was in een samenkomen van de beste geesten van het Oosten en het Westen, ten einde tot een openhartige en eervolle overeen stemming te komen. Als er eenmaal zulk een verbindingskanaal kan worden ge maakt, waardoor vrij en oprecht van ge dachten zou kunnen worden gewisseld, on belemmerd door wederzjjdsche naijver en achterdocht, eigenbelang of rassentrots, dan zou er een brug ter verzoening kun nen worden geslagen. Volgens Tagore zijn de thans in Indië opgelegd wordende straffen wreed en wil lekeurig en vormen zij onder het mom van handhaving van wet en orde de ernstigste inbreuken op de wet der menschelijkheid. DE ENGELSCHE PERS OVER HET MEMORANDUM VAN BRIAND. Het plan van Briand voor een Euro peeschen statenbond (men zie ons buiten landsch overzicht, Red. Held. Crt.) wekt weinige, zoo eenige geestdrift in de Lon- densche bladen. Verscheidene commenta ren twijfelen aan de wensohelijkheid van zulk een verbond, geen enkele bepleit Engeland's deelneming eraan. De Daily Telegraph zegt, dat alle wel daden van dit verbond met den bestaanden Volkenbond en zijn machinerie te berei- kqp zijn. De Europeesche naties z;jn niet rijp voor zulk een grootsche gedachte. De Times schenkt het plan eenigszins vaag haren zegen, maar geeft te verstaan, dat Engeland wel geen lid van het ver- bondzal worden. De Daily News oppert ernstigen twijfel aan de gezondheid van Briand's ideaal Duitsche persstemmen. De meeste Duitsche bladen van Zondag ochtend bevatten reeds beschouwingen over het Fransche memorandum inzake de Eiaopeesche federale Unie. De Germania (centrum) merkt op, dat de memorie den staten gelegenheid biedt het voor en tegen duidelijk uiteen te zet ten. 'Biji de te wachten internationale ge- daohteniwisseling zal men hebben te on derscheiden, tusschen den geest van het Fransche ontwerp en datgene wat bepaal de staten er in de praktijk van zouden willen maken. Dat het niet alleen op de fcrmuleering van beginselen aankomt, maar in hoofdzaak op de mannen, die ze hebben uit te voeren en de krachten die achter hen staan, heeft ons een tienjarige ervaring met den Volkenbond bewezen. Principieel heeft de Volkenbond onze volle sympathie, zonder dat wij hem in de practijk op alle punten kunnen volgen. De Vorwfirts (soc.) schrijft: Voor het eerst treedt het Dlan van een Europee schen Statenbond zoo tastbaar op den voorgrond, dat men mag rekenen op de mogelijkheid, binnen afzienbaren tijd een begin te maken met de verwezenlijking. Ofschoon de socialistische partij thans geen deel uitmaakt van de rijksregeering, mag zij verwachten, dat deze de gelegen heid niet zal laten voorbijgaan om het groote ideaal der Europeesche solidariteit te helpen verwezenlijken. In de Vossische Ztg. (dem.) noemt Georg Bernhard het in Briand's memoran dum gestelde doel zoo verheven en grootsch, dat allen die van goeden wille zijn, er aan moeten meewerken. Een rede te Florence. Mussoiini heeft van het balcon van het Palazzo Vecchio te Florence een rede ge houden, die door een enorme menigte werd toegejuicht Na gewezen te hebben op de binnen- landsche vijanden, die niet meer met open vizier durven spreken en op de talrijke vijanden van Italië in het buitenland, ver klaarde Mussoiini dat 'het nieuwe vloot- program ton voor ton uitgevoerd zal wor den. De 29 oorlogsschepen zullen overeen komstig den wil van het fascisme en on- danks alle moeilijkheden van stapel loopen. Mussoiini zeide vervolgens: Men heeft zich afgevraagd wat wij verstaan onder: „temperatuur van geestdrift van het Ita- liaansche volk". Ik antwoord daarop, dat er over de gren zen secten, groepen en partijen zijn, die TOBRALCO Komt Fobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHHN MOEILIJK TE VERSLIJTEN!!!! lel alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij zich thans aaneengesloten hebben tot ten coöperatie voor de exploitatie van de on sterfelijke beginselen (Gelach), d.w.z. de grooste, volmaakste oplichterij, die men heden ten dage ten nadeele des volks be gaat. Deze lieden meenen het fascistische Italië te kunnen isoleeren en zij zouden er niet voor terugschrikken, zelfs als het moest door tussohenkomst van anderen een oorlog te ontketenen. Wij zullen hen opwachten. Indien er iets dergelijks aan de grens zou gebeuren, zullen de zwarthemden op hun' plaats zijn, gedragen door een geiweldig élan. Morgen zult gij hier de revue zien van een indruk wekkend leger. Ik ben het die dat gewild heeft. Want woorden zijn wel zeer fraai, maar geweren mitrailleurs, oorlogssche pen, vliegtuigen eni kanonnen zijn nog veel schooner dingen. Het sterk gewapende Italië zal slechts de keus laten tusschen een kostbare vriendschap of een zeer scherpe vijand schap. DE UITVAART VAN FRIDTJOF NANSEN. De plechtigheid te Oslo. Gisteren, op den nationalen feestdag van Noorwegen's onafhankelijkheid, is het stoffelijk overschot van Fridtjof Nansen gesproken had dan zou het niet op een gelegener plaats hebben kunnen gebeu ren. Het Wrykyn Reunlstendiner was juist geëindigd, en dat beteekende, dat dit gedeelte van Londen wemelde van lui, die met hem op school geweest waren en die hem zeker dolgraag uit de perikelen zouden willen helpen met een tijdelijke leening. HIJ kon nu leder oogenblik een vriendelijk, ouden schoolkameraad tegen het lijf loopen. En dat gebeurde ook bijna onmiddellijk. Of liever, de oude schoolkameraad liep ham tegen bet lijf. Hij had het Vaude ville-Theater bereikt en was even blijven staan om met zich zelf te overleggen, of het raadzaam was om de straat over te steken en het jachtgebied aan den over kant te verkennen, toen hfj een stevigen duw ln den rug kreeg. „O pardon! Duizendmaal pardon! Par don, zeg!" Het was een stem, die Sam een paar jaar ln zijn leven gemist hadi, maar hij had haar herkend eer hij nog zijn even wicht herwonnen had. Hy draaide zich vergenoegd om nflar den stevigen, rood- wanglgen jongen man, die eenige rnoei- ïykheden ondervond ln zijn pogingen om „maar u ïykt buitengewoon veel op Iemand, dien lk vroeger gekend heb, J. W. Braddock." „Ik hen J. W. Braddock." „O," zeide Sam. „Daarom ïyk je er zoo op." verheugd, verrukt, gelukkig en meer dlan verbiyd. Willoughhy Braddock, die den woorden van de beide keurige jongelin gen recht deed, was biykbaar in een lichte wynstemming. Maar Sam was niet preutsch en het hinderde hem niets. Het geen omtrent den heer Braddock het meeste indruk op hem maakte, was, dat de man er zoo rijk uitzag. Hy had iets over zich en dat is altijd zoo prettig, alsof hy iemand zonder een oogenblik te aar zelen vyftig pop zou willen leenen. Willoughby Braddock had zyn hoed weer opgevisoht, en hij zette dien nu .eenigszins wonderiyk op zyn hoofd, zyn gelaat was vuurood en zyn oogen, die altrijd ietwat puilden, schenen uit de kas sen te springen, als by een slak. „Ikke splegt," zeide hy. „Wat zeg je?" zeide Sam: „Ik heb gespeecht." „Ja, dat heb ik gehoord." „Hoe heb je myn speech gehoord," zeide de heerr Braddock, biykbaar heele maal ln dé war gebracht. „Je was niet eens aan het diner." „Neen, maar. „Je kon niet aan het diner zyn," ging de heer Braddock voort, logisch redenee- rend, „want .avond-toilet was verplicht. Ik zal je eens wat zeggen, maar het blijft tusschen jou en nrij, ik weet werkeiyk niet, wie je bent." „Ken je me niet?" „Neen, ik ken je niet". „Denk nu eens even na, Brad. Be ben Sam Shotter." „Sham Shotter." „Precies." 'De heer Braddock bekeek hem eens nauwkeurig. „Zeg eens," zeide hy. „Ik zal je eens geve kinderen bij spijsverteringsstoornis sen de zeer «acht wer kende Poster s Maagpil- len. Zij helpen uitstekend, f 0.65 per flicon. iets vertellen, iets vertellen, iets dat je interesseeren zal erg interesseeren zaL jy bent Sam Shotter. „Precies." „We waren samen op school". „Zoo is het." „Die goeie, ouwe schooL" „Juist." Een diepe vreugde weerspiegelde zich op des heeren Braddocks trekken. Hy greep Sarns hand en drukte die hartelijk. „Hoe gaat het, ouwe kerel, hoe gaat het", riep hij uit. „Ouwe Sam Shotter. Groote goedheid! Denk eens aan. Goeden dag." En met een stralende glimlach sprong hy opeens den weg over en verdween ln de menigte. 'Zelfs het moedigste han kent zyn kleinmoedige oogenblikken. Sam voelde zich diep terneergeslagen. Er is geen grooter ellende, dan die van den man, die van plan is geweest om geld te leenen en bemerkt, dat hy zyn verzoek te lang heeft uitgesteld. Met gebogen rug ging hy ver der. Hy sloeg Charing-Oross Road in en ging langs Green Street naar Leicester Square. Hy drentelde lusteloos het plein over, toen hy opeens op dien muur de woorden Panton Street zag. Hij stond opeens stil. Die naam kwam hem bekend voor. Toen herinnerde hy zich weer. De Pikante Kaas, ere weelde- plek dat deftige oord, waar Bates en Thesidder heen waren, was Panton Street. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1