S. I. Ml i IN. SAM EN ZIJN SCHAT liet zich foppen foster's maagpillen Buitenlandsch overzicht. LEIDT GIJ UTTEND LEVEN? Nr. 6811. EERSTE BLAD DINSDAG 27 MEI 1930 68sto JAARGANG Uitgave N.V. Drukkerij v/h 0. DE BOEIR JR. De plichten van den Duitschen soldaat. - Italië's deel neming aan den oorlog. - De politieke ontwapening in Oostenrijk - Anti-Poolsche betoogingen in Litauen. - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. - Een separatistische beweging in West-Australië. Wij BREIEN!!!!!!!!!! FEUILLETON Komt lobralco aan het stuk zien VOLLEDIGE GARANTIEÜ De heer Braddook gluurde eens voor zichtig over ï|jn Behouder. Weer een rede van Mussolini. De nationalistische beweging in Britsch-Indië. HOOFDSTUK VII. vertrek van zyn gastheer. Aan de credit- en daar had je er al een, levensgroot En (Wordt vervolgd1» HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 De Duitsche rijkspresident von Hin denburg heeft zijn goedkeuring gehecht aan de voorgestelde herziening van de in 1922 gepubliceerde „beroepsplichten van den Duitschen soldaat". Deze beroepsr plichten moeten terstond aan alle soldaten van de rijksweerbaarheid worden voorge lezen en de voorlezing zal tenminste een maal per jaar moeten worden herhaald. Bij de instructie zullen ze moeten worden toegelicht. De drie eerste artikelen der beroepsplichten luiden: De rijksweerbaarheid is het machts middel van het wettig gezag van het rijk. Ze beschermt de grenzen van het Duit sche rijk en zijn jpondgebled, zoowel naar buiten als naar binnen. Het Duitsche rijk is een republiek; de soldaten zweren trouw aan de grondwet. Het onwankelbare be houd van den aan het vaderland gezworen trouw is de voornaamste plicht van den soldaat. De rijksiweerbaarheid dient den staat en niet de partijen. Het is den soldaten verboden aan politiek te doen. De trouw gebiedt den soldaat in oorlog en vrede met al zijn krachten zijn plicht te doen en elk gevaar voor liet vaderland te helpen verdrijven. Wie een poging onderneemt de grond wet van het rijk of de landen met geweld te veranderen, pleegt hoogverraad. Wie zijn vaderland of de geheimen van zijn vaderland verraadt, maakt zich aan land verraad schuldig. Italië vierde Zaterdag den 15en verjaar dag van de deelneming van dit land aan den grooten oorlog. De „Giornale d'Italia" schreef Vrijdag, dat de mannen die den oorlog wilden, de mannen van het latere fascisme waren. De intrede in den oorlog en de verde diging van de resultaten van de overwin ning zijn twee opeenvolgende episoden van eenzelfde beweging. Dank zij deze op vatting, die onder het huidige regime ge meengoed van de bevolking geworden is, kan men inderdaad spreken van een vie ring van dezen verjaardag. Deze geschiedt dan ook het heele land door met groote plechtigheid. De hertog van Aosta, die bevelhebber is geweest van het derde leger in den oorlog, zou te Turijn een groote herdenkingsrede houden, welke door de radio werd verspreid. Te Milaan houdt Mussolini een groote wapenschouw, waaraan 15.000 man van het leger, de vloot, de luchtmacht en de nationale mili tie zullen deelnemen. Daarna houdt hij op het Domplein zijn reeds eerder aangekon digde groote redevoering. Het ministerie van oorlog heeft een spe ciaal staatsblad uitgegeven met de bevor dering van 6000 gepensionneerde officie ren van verschillenden rang en van vér- schillende wapens tot een hoogeren rang. Ware het niet beter geweest een rouw dag uit te schrijven, inplaats van een feestdag? WOLLEN BADCOSTUUMS, TENNISSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN .illesourten wollen Kleeding, Kousen en ->okken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op dtn galen winkel. - Telefoon 231. Het wetsontwerp op de ontwapening van de politieke organisatie in Oostenrijk is Vrijdag bij den Nationalen Raad inge diend. Wy lezen over de behandeling ervan in het „H'bl." 0. m.: De bondskanselier, dr. Schober, hield by deze gelegenheid een rede, waarin hy met grooten nadruk verklaarde, dat geen pressie van de Helmwchrleiders eenige wyziging kan brengen in zyn overtuiging, dat het ingediende wetsontwerp voor de handhaving van orde en rust noodzakeUjk is. De kanselier gaf vervolgens een over zicht van den inhoud van het wetsontwerp, dat o. a. in overeenstemming met de nieu we grondwet het toezicht en de contröle op het wapenbezit aan de verschillende landsregeeringen onttrekt en in handen legt van de bondsregeering. Dr. Schober deed verder uitkomen, dat dit wetsontwerp noodzakeiyk is ten einde het buitenland vertrouwen te geven in de Oostenryksche toestanden. Niet minder krachtige taal liet ook de minister van binnexüandsche zaken, de heer Schumy, hooren. Hy, die zelf tot Heimwehrorganisatie behoorde, maar nu deze een „fascistisch" karakter heeft aan genomen, zich hiervan losmaakte. Nadruk- keiyk wees hy den afgevaardigden, welke tot de Heimwehren behooren, op den eed, door hen op de grondwet afgelegd, en waarschuwde hy voor de consequenties, die uit de aanvaarding van een met de grondwet strijdende formule zouden voort vloeien. Het bezit en het gebruik van wapenen kan alleen worden toegestaan aan de or ganen van den staat. Tot zoover het „Hbl.". Uit wat tot dusverre bekend is gewor den, kan worden opgemaakt, dat ook de chr. sociale leider Vaugoin het met den bondskanselier over dit ontwepenings- voorstel eens is. In welingelichte kringen is men de meening toegedaan, dat de be handeling van het ontwerp niet met groote parlementaire moeiiykheden ge paard zal gaan. Men herinnert zich wellicht hoe de kwestie Wilna, een penibel vraagstuk tus- schen Polen en Litauen, ook den Volken bond de noodige zorg gebaard heeft, maar hoe deze kwestie tenslotte op minneiyke wyze is geschikt. Nu worden de laatste dagen verschil lende incidenten gemeld van de Poolsch- 1 Litausche grens. De Li'tauers stellen de Poolsche grenswacht hiervoor aansprake- lyk, terwyi van Poolsche zyde alle schuld op de Litausche grenswachters wordt ge schoven. Het is hetzelfde spelletje van voorheen, n.1. elkander de schuld geven. Men beweert te Warschau, dat de Li- tauers incidenten hebben uitgelokt om een nieuwe gedachtenwisseling over de Poolsch-Litausche grens in den Volken bond mogeiyk te maken. Te Köwno is in I verband met de incidenten een groote be- tooging gehouden; de minister-president sprak de menigte toe en zeide dat de re-' geering de Litauers van Wilna niet zou vergeten. In een Litausoh grensstadje zouden Poolsche soldaten een paar menschen, die daaraati een feest deelnamen, zoo hebben mishandeld, dat ze aan de gevolgen zyn overleden. Volgens de .Rytos", een te Kowno ver- schynend clericaal Litausch blad, zou een onderzoek wegens hoogverraad tegen Wolemaras zyn geopend. De toestand in Britsch-Indië wordt er nog maar steeds niet rooskleuriger op, niettegenstaande de strenge straffen en het gevangennemen van zoo goed als alle leiders en vooraanstaande personen in de naitonalistische beweging. De districtsmagistraat te Soerat heeft een order uitgevaardigd, waarby hy het dragen van stokken, lathis (bamboestaken) en andere wapens en samenscholingen van meer dan vier personen in de dorpen Oentadi en Doengsi verbiedt. De speciale correspondent van de „Daily Herald", te Bombay, heeft Vrijdag een telegram gezonden aan zyn blad, waarin een beeld wordt gegeven van de beweging in Bombay. Bombay heeft een bevolking van 1.250.000 inwoners, maar in de 23 dagen der maand, die reeds verloopen zyn, is vyf van de zes dagen in de zakenwyken niets te doen geweest. Schier iederen dag worden er optochten van zakenlieden en handelaars gehouden onder wie hon derden rijke werkgevers die banieren dragen met boycot- en andere leuzen, die thans gemeengoed zyn. Schier iederen avond is de groote open ruimte in het midden der stad, de Maidan het Hyde- park van Bombay die een oppervlakte van een halve myi in het vierkant in neemt, gevuld door een menigte van orde- ïyke, in het wit gekleede gestalten, met de bekende Gandlü-muts op, luisterend naar de redevoeringen door luidsprekers verspreid. Er is geen rumoerig gepeupel, hoewel de politie zich niet vertoont gedu rende deze bijeenkomsten. Congresvry- willigers regelen handig het verkeer en het congres zorgt er ook voor, dat de me nigte water kan drinken. Gandhi heeft volgens den correspondent bereikt (en het zou wel eens zyn grootste triomf kunnen biyken), dat de standen eendrachtig zyn en dat er een toenemende eenheid is onder dj» godsdienstige gemeen schappen by den gemeenschappeiyken wensoh om zelfregeering te verkrijgen. Te Perth is Zondag een veldtocht ge opend voor de afscheiding van den staat West-Australië van het Australische ge- meenebest. TOBRALCO GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJ I EN 11 let alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij Er heerschte veel geestdrift op een openbare by'eenkomst, onder voorzitting van den eerste-minister Collier. Ook de Lord Mayor en vele parlements leden waren aanwezig en de vergadering nam een besluit aan ten gunste van een beweging om West-Australië tot afzon- deiyk dominion te maken. Er werd op aan gedrongen dat het ministerie het volk de gelegenheid zou verschaffen om de zaak by referendum uit te maken. Ênteo werkeend merk ïn handen sloppen Wie mei volmaak! genot wil smoken moet natuurlek J. O RU tl O 'S ECHTE FfUESCHE rooken! Uit het Engelsch door 18) P. G. WODEHOUSE. De maaltyd gjng genoeglijk door. Sam had Willoughby Braddook altyd graag mogen hjden en die grandiose manier, waarop hy nu voortdurend harde eieren bestelde, bewees hem, dat die kinderlijke genegenheid niet misplaatst geweest was. Hy kreeg een behaagiyk gevoel over zich. De koffie was van de soort, waarvan je eerst een slokje neemt, dan dadelijk nog een om eens te proeven, of ze werkëljk zoo slecht is als je eerst dacht, maar zij was tenminste lekker warm. En weldra scheen de wereld Sam nog zoo'n kwade plaats niet toe. Hy werd bepaald joviaal. Hy luisterde met beleefde aandacht naar de langdradige beschrijving van de speech van het ruenlstendiner en was zelfs mild genoeg gestemd om een oiyftak te bieden aan den oman in uniform. „Het ziet er naar regen uit", zeide hÜ vriendeiyk. „Wie", vroeg de heer Braddock ver baasd. sprak tot den meneer achter je", zeide Sam. Snowden maakt school. Mussolini heeft gisteren op het Dom plein te Milaan een rede gehouden voor meer dan 300.000 menschen. Hy verklaarde er zeker van te zyn, dat de zwarthemden geen aanvulling ver wachtten van zyn redevoeringen te Flo rence en Livorno, waarover hij lang had nagedacht alvorens ze uit te spreken. Deze redevoeringen hadden ten doel, en hebben dit doel ook bereikt, te beletten, dat het Italiaansche volk insliep by het geblaat der lammeren, die echte wolven zyn en opdat het zich niet straks by het ontwa ken geplaatst ziet voor min of meer tragi sche verrassingen in zyn geschiedenis. Men heeft vergelijkingen gemaakt, aldus Mussolini, maar ik weet niet of ik ze grotesk of ridicuul moet noemen. Na er aan herinnerd te hebben, dat Italië vyftien jaar geleden tot den oorlog toetrad en na zijn verliezen in herinnering te hebben gebracht, zeide Mussolini, dat na veertig maanden van zeer harde be proevingen de overwinning kwam en niet alleen voor onszelf. Voor degenen, die dit in twijfel trekken, hebben wy zeer kost bare getuigenissen zelfs van degenen die wy bestreden. Wii herdenken, zoo ver volgde Mussolini, dien datum echter niet. „Ja maar, spreken we eigeniyk wel tegen hem?" vroeg hij ernstig. „Ik dacht. „O ja", zeide Sam lankmoedig. „Het is in den grond wel een goeie kerel, hy moet een beetje ontbolsterd worden". „Waarom vindt je, dat hy er naar regen uitziet", vroeg de heer Braddock vol belangstelling. De chauffeur van de taxi kwam zich nu by hun groepje voegen. Hy zeide, dat hy de plannen van den heer Braddock niet kende, maar dat hy naar bed verlangde. De heer Braddook klopte hem met stra lende goedmoedigheid op den schouder. „Dit", legde hij Sam uit, „is een aller- aardigste kerel. Ik weet alleen zyn naam niet meer". De chauffeur zei, dat hy Evans heette. „Evans, o, maar natuuriyk, Evans. Ik wist wel, dat het met een G begon. Dit is nu myn vriend Evans, Sam. Ik weet niet meer, waar we elkaar ontmoet hebben, maar hy brengt me nu naar huis". „Waar woon je, Brad?" „Waar woon ik, Evans?" „U hebt mij gezegd in Valley-Flelds", zei de chauffeur. „Waar woon jij, Sam?" „Nergens". „Hoe bedoel je, nergens?" „Ik heb geen thuis", zeide Sam vol pathos. „Ik wil er wel een voor je graven", zei de man in uniform. „Geen hu'is?" riep de heer Braddock diep geroerd uit. „Geen plaats om van nacht je hoofd neer te leggen? Zeg, luis ter eens, je moet absoluut met me mee. Evans, ouwe Jongen, zou er nog een plaats in die ouwe auto van jeu zyn. Want ik ben er buitengewoon op gesteld, dat deze ouwe Sam, om opnieuw haat te wekken, daar ons geheel en al en loyaal met onze vorige vyanden hebben verzoend en zelfs door oprechte vriendschap met sommigen hun ner verbonden zf1n, maar wy brengen dezen datum vooral ln herinnering, omdat in Mei 1915 de Italiaansche revolutie be gon, waardoor het volk ophield toeschou wer te zyn om tenslotte de eenige hoofd persoon te worden op het tooneel der ge schiedenis. Na herinnerd te hebben aan het begin van het fascisme, zeide Mussolini, dat het Italiaansche volk thans volkomen meester is van zijn lot. „Wy zijn volkomen zeker van onze toekomst en met dit doel scher pen wy al onze energie en organiseeren wij al onze krachten, omdat wy ons nooit door de gebeurtenissen zullen laten over vallen. „Wy zijn uit Versailles met een ver minkte overwinning thuisgekomen, maar de overwinning hebben wy nog in onze vuist. Zii werd verminkt in diplomatieke protocollen, maar Is het niet in onze armen en onze harten. Aan het slot van zyn rede gaf Mussolini allen op dezelfde plaats bescheid voor 28 October 1932 (tien jaar na den opmarsch der fascisten naar Rome, teekent de redac tie van het „Hbl.!' hierbij aan), „om aan allen te bewijzen, dat wy nog altijd zeker zijn van onze toekomst, de naaste zoowel als de verwijderde". Tijdens de rede van den duce klonken herhaaldeiyk toejuichingen en aan het eind werd hem een groote ovatie gebracht. Bomontploffing. Te Amritsar is, terwyi daar een bede vaart gehouden werd, Zondagavond een bom ontploft. Twintig menschen kregen kwetsuren, onder wie verscheidene kinderen. Nieuwe inhechtenisnemingen. Te Lucknow rijn Zondag dertien voor mannen van de congres-beweging in hechtenis gezet. Muzelmannen en Hindoe's. Te Dacca is de reeds heersohende span ning tusschen Muzelmannen en Hindoe's Zondag verergerd toen men het ïyk van een Muzelman op straat vond. De Moham medanen gaven den Hindoe's van zyn dood de schuld en trekken met het lijk door de straten. In de geheele stad kwamen gevallen van aanranding voor. Een Mohammedaan liep hierby een messteek op. Daarop vuurden de Mohammedanen en staken huizen van Hindoe's ln brand of plunderden ze. De Hindoe's èloegen hen met lathi's (bamboe-stokken) af. Later vielen uit een moskee komende Mohammedanen een Hindoesohen tempel aan en stichtten er brand. Een aantal Hindoe's en Muzelmannen zyn gewond in het ziekenhuis opgenomen. heer meegaat. Neen, goeie spreek nu maar niet tegen". „Dat zal ik niet doen". „Je kunt op de divan ln de zitkamer slapen. Ben Je klaar, Evans, ouwe kerel. Prachtig, dan kunnen we weg wezen". Van Phnlloo naar Burberry Road, Val ley-Fields, is een afstand van verscheide ne (kilometers, maar Sam scheen het maar een kort ritje toe. Deze illusie werd niet zoozeer gewekt door de boeiende gesprek ken van den heer Braddock, ofschoon deze aldoor aan het woord was, als wel door het feit, dta hy lichteiyk vermoeid na de beslommeringen van dien nacht, in sluimerde eer ze de rivier nog over waren. Hi1 schrikte wakker, toen de taxi stilhield bil een houten hek, dat een kort grindpaadje afsloot, dat naar een witge pleisterd huis voerde. By het zwakke schijnsel van een lantaarn was heel dui delijk de naam San Rafael te lezen. De heer Braddock betaalde den chauffeur en liet Sam het hek binnen. Hy haalde een sleutel te voorschijn na eerüg zoeken en beklom de stoep om de deur te openen. Sam trad een kleine flauw-verlichte ves tibule binnen. „Ga maar gerust naar binnen", zeide de heer Braddock. „Ik hen dadeiyk terug. Ik moet iemand spreken". „Wat moet je", zei Sam verbaasd. „Ik moet even^ iemand spreken. Een En hebt gij last met uw spijsvertering Gebruik dan Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel, hetwelk den stoelgang volkomen regelt. Alom ver- i&rfS M0baarfe,^\ flacon. zyde boekte hy, dat hy althans een dak boven zyn hoofd had, iets, wat hy een uur geleden niet verwachtte; maar hij wilde, dat zyn vriend' hem, eer hy ver trok tenminste op het spoor had geholpen van de divan in de zitkamer, waar hy den nacht zou doorbrengen. Maar een korte onderzoekingstocht zou ongetwijfeld de verborgen kamer wel aan het licht brengen. Misschien was het dat vertrek wel aan den overkant van de veS' tibule. Hij draaide den deurknop om met het plan om te zien of deze theorie waarheid bevatte, toen achter hem een stem klonk, zacht, maar nadrukkeiyk: „Handen om hoog". Onder aan de trap, haar grooten mond samengeklemd in een vastbesloten streep, haar wankleurig haar versierd met glim mende krulspelden, stond daar een jonge vrouw in een roee peignoir op pantoffels. In haar rechterhand hield ze een revol ver, dié ze op zyn hoofd gericht had. Sam1 in San Rafael. Het is niet ieder meisje gegeven, dat zij, als rij voorspellingen doet, deze binnen enkele uren bewaarheid riet worden; en de ontroering, die zich van Olaire Lippett meester maakte, toen ze Sam ln de vesti bule tegemoet trad, kon slechts verge leken worden met de emotie, van hem, die het paard, waarop hy gezet heeft, vele lengten voor de andere ziet of met het ge voel van iemand, die een kruiswooni- puzzle oplost Dien eigen middag had ze voorspeld, dat er Inbrekers zouden komen schoolkameraad, Evans heet hy. Ik kan er niet af". En met die slangachtige snelheid, die hedennacht al zyn bewegingen kenmerk te, sloeg Willoughby Braddook de voor deur dioht met een bons en verdween. Sam ondervond een gemengd gevoel van leed en vreugde bJJ dit impulsieve daarom vermengde zioh met haar toorn tegen dezen middemaohteiyken over treder een gevoel van dankbaarheid, dat hy er nu heusoh was. Ze voelde geen spoor van vrees en hanteerde het pistool met ferme hand. Alleen uit een oogpunt van technische nauwkeurigheid, was het ding eigenlijk een pistool te noemgn. Sam's verschrikte oogen beschouwen het als een jong kanonnetje, en hy werd er zoo door ln be slag genomen, dat zyn eerste opmerking dat wapen betrof in plaats dat hy tact vol zijn verontschuldigingen aanbood en een verklaring gaf van zijn binnendrin gen. „KaUn wat met dien houwitser", smeek te hij. „Wat zegt u?" vroeg Claire koel. ,Dat doodeiyk wapen, voorzichtig toch. Het wijst naar my. „Ik weet wel, dat het naar u wyst". „Nu, het doet er niet toe, als het maar by wijzen blijft", zeide Sam. Hij voelde zich grooteiyks gerust ge steld door de beheerschte kalmte van haar toon. Zy was gelukkig niet zoo'n over spannen, zenuwziek vrouwtje, dat met haar vingers op een meter afstand van een geweer nog niet te vertrouwen is. Even viel er eén stilte. Olaire, die het wapen nog altijd gericht hield, draaide het gas op. Waarop Sam, die wel voelde, dat hjj het gesprek aan den gang moest houden, opnieuw begon. „Ongetwijfeld bent u verbaasd", zeide 'hy, een blad uit Mr. Todhunters boek nemend, „mi1 hier te zien." „Neen, dat ben ik niet". ,3ent u dat niet?"

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1