S. A. KANNEWASSER ZN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT m TUefoJmaa&fllt Buiteniandsch overzicht. Nr. 8814. EERSTE BLAD DINSDAG 3 JUNI 1930 58ste JAARGANG De crisis in de Engelsche arbeiderspartij. - Italië en Frankrijk. - Een regeeringscrisis in Zweden. - Ver mindering van de Noorsche legerbegrooting. - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. - De bur geroorlog in'China, Wij BREIEN!!!!!!!!!! HET KANAAL ANTWERPEN—LUIK. foeicbenhegyjj. FEUILLETON J.GDUnO's ECHTE FRIE5CHE AAI TABAK De onrust in Brtsch-lndië. Zoutaanvallen op zoutdepot». Komt Tobralco aan het stuk zien VOLLEDIGE QARANTIEÜ FOSTER'S MAAGPILLEN ung: „w ,Nu voor den drommel, wie is datl" .Natuurlijk." (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, fo.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nog. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorokening No. 16066. ADVERTENTIE!!: 20 ct p. regel (galjard). Iage2. meded. (kolombreedte als redaation tekst) dubbele orijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huux)y. 1 t/m 9 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewijsno. 4 et. wijst alle aansprakelijkheid voor onlusten af en zegt dat hij zijn beginsel van slechts lijdelijk verzet, trouw blijft. Volgens de Indische bladen, zijn na Gandhi's inhechtenisneming ruim 5000 nationalisten gevangen genomen. Tusschen de 70 en 80 leden van de par lementaire arbeiderspartij hebben een brief gericht aan de regeering, met name aan MacDonald, Thomas en Snowden, waarin zij de regeering sommeeren plan nen te maken voor de bestrijding van de werkloosheid, in overeen stemming met het „Labour and the Nation"-program, waarop de arbeiders partij de algemeene verkiezingen heeft gewonnen. Vooral de kanselier Snowden wordt ervan beschuldigd eiken vooruit- strevenden maatregel tegen te houden. Onder de onderteekenaars van den brief zijn leden van alle fracties der par tijen in het Lagerhuis, vakvereenigings- leiders, de geheele linkervleugel eu voorts de intelligentia. Na de verschillende opruiende rede voeringen van Mussolini, in het bizon der tegen Frankrijk, doet het aangenaam aan eens een andere stem uit Italië te kunnen doen hooren, die van meer rust en gematigheid, van meer vre delievende gezindheid getuigt. In den Italiaanschen Senaat heeft Val- vassori Peroni bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsohe zaken ge sproken over de Fransch-Italiaansche betrekkingen en voorgesteld dit vraag stuk opnieuw in overweging te nemen. De spreker vroeg zich af waarom men geen aaneensluiting bewerkt tusschen Frankrijk, Italië, Engeland en Spanje om zich te weren tegen de Arabieren en waarom men niet tot een ernstig Fransch-Italiaansch vergelijk tracht te komen. Wat Tunis betreft, zei hij dat Italië de rechten en gevoelens van anderen wil eerbiedigen, maar ook wenscht dat zulks omgekeerd zal geschieden tegenover de Italianen in Tunis. Een Fransch-Itali aansch onderzoek van dit en andere vraagstukken zou evenwel toonen, dat er geen onoverkomelijke geschillen tusschen beide landen bestaan. Er is voor Frank rijk een waaraohtige veiligheid mogelijk, mits Italië Frankrijks vriend is en deze vriendschap dient wederkeerig te zijn. De tweedaagsche debatten in den Zweedschen Rijksdag over de hulpactie aan den landbouw zijn geëindigd met een nederlaag van de regee ring L i n d m a n. Minister Lindman, die herhaaldelijk ondubbelzinnig te kennen had gegeven, dat het Jot van zijn kabinet afhankelijk zou zijn van de aanvaarding der ver- WOLLEN BADCOSTUUMS, TENMSSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JA 4P SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. hoogde invoerrechten, zou Zondag het ontslag van het kabinet bij den koning indienen. De voorzitters der beide Ka mers van den Rijksdag, alsmede de par tijleiders waren tegen gisteren bij den koning ontboden. Waarschijnlijk zal aan den leider der grootste oppositiepartij (de sociaal-democraten), Per Albin Hans- son, de vorming eener nieuwe regeering worden opgedragen. Ook is het mogelijk, dat de vrijzinnigen met de regeerings- vormen zullen worden belast, doch men neemt aan, dat zij de opdracht slechts zullen aanvaarden, nadat de sociaal-de mocraten geweigerd hebben, de regee- ringsverantwoordelijkheid op zich te ne men. De Zweedsche regeering heeft giste ren bij den Koning haar ontslagaanvrage ingediend. Het Noorsche departement van verde diging zal aan het Storting een ontwerp doen toekomen, waardoor de legerbe grooting, die tot nu toe 46 millioen kronen bedroeg, met 14 millioen wordt verlaagd. In de motiveering van het voorstel wordt er op gewezen, dat een ge- isoleerde oorlog van Noorwegen tegen een andere mogendheid niet meer denk baar is. Dat de gebeurtenissen, welke zich in verschillende plaatsen in Britsch- Indië afspelen, een zeer ernstig karak ter dragen, blijkt uit een bericht uit Bom- bay aan de „Daily Express". Het zegt dat het aantal slachtoffers der onlusten van de laatste dagen te Rangoon 174 dooden en 1500 gewonden bedraagt. In de stra ten werd onder vrouwen en kinderen een verschrikkelijk bloedbad aangericht. Van de gewonden, die naar het ziekenhuis werden vervoerd, verkeeren nog onge veer tachtig in levensgevaar. Terwijl de president van de Indische Handelskamer besprekingen voerde met den Gouverneur van Bombay, teneinde te trachten tot overeenstemming te ge raken, kondigde het comité te Bombay van het Pan-Indische Congres een twee den aanval aan op het zoutdepot van Wadala. De aanval zou worden onderno men door vierduizend vrijwilligers, be staande zoowel uit Hindoe's als uit Mo hammedanen. Ook tot de arbeidersbevol king in het Noordelijk deel van Bombay is een oproep gericht om aan den aanval deel te nemen. De onderkoning van lndië, Lord Irwin, heeft twee nieuwe strafmaatregelen afge kondigd, waardoor met scherpe straffen wordt bedreigd, het volgen van personen of het posten voor gebouwen en het wei geren van het betalen der landrenten. Gandhi heetf een brief aan den onder koning geschreven, waarin hij zijn leed wezen uit over het uitbreken van onlus ten in Britsch-Indië, in verband met zijn propaganda voor lijdelijk verzet. Gandhi Betreffende de burgeroorlog in C h i na meldt het agentschap Indo- Pacifique uit PekingDe slag in de provincie Sjantoeng schijnt zich ten gunste van de Noordelijke troepen te ontwikkelen. Deze hebben de Gele rivier gepasseerd en zouden de stad Tsjinanfoe bedreigen. De officieel© inwijding van de werken door koning Albert Zatrdagimiddag omstreeks 12 uur zijn de werken van de directe kanaalverbinding AntwerpenLuik te Terna'aien op de j hoogvlakte, die de Maasvallei ten Zuiden van Maastricht beheerscht, door koning Albert ingewijd. Een groote (menigte be vond zich ter plaatse. De plechtigheid ving aan met de uitvoering van de Bra- banponne door een regimentskapel uit Luik, waarna Jaspar een Fransche rede hield en op de beteekenis wees van d!e werken, welke thans aanvangeh. Het gra- van van het Albertkanaal noemde de pre mier het grootste werk van openbaar nut sedert 1830 ondernomen. De naaim van het kanaal zelf is een symbool voor zijn toe komst Minister van Caeneghem sprak in het Nederlandsch en noemde deze inwij ding een historische gebeurtenis. Deze dag, zeide hij, is een zegedag en een toe- komstdag. Het Albertkanaal zal toelaten den thans tien dagen vergenden afstand AntwerpenLuik in 80 uren af te leggen. Luik is geroepen om te worden één de® grootste binnenhavens van Europa. Het kanaal zal er een zijn zonder kruisschans met ten hoogste 7 schutsluizen. Met den dag wordt ,het zeker, ",rt do werken zullen slagen. Tot slot naim ook koning Albert het woord, eerst in de Fransche taal, vervol gens in het Nederlandsch. Uit het Esgelsoh door P. G. WODEHOUSE. 16) ^Goeie genade," zei een stem. u •j^e^c 0,T1, ^ver de heining, die de afscheiding tusschen de beide buurtuinen vormde, gluurde een bekend gezichtje. Het was zijn gastvrouw van den vorigen avond. Maar tecrwjjl ze toen met kruipen nen versierd was en een peignoir droeg, was ze nu in een frisch katoenen japon- Je_ gekleed en had ze een flatteerend mutsje op. Bovendien werd haar gelaat, at den vorigen avond koel en afwijzend had gestaan, nu verzacht door een aller- uefsten breeden lach. „Goeien morgen," zei Saam. iiHoe komt u nu daar weer?" „Toen je me gisterenavond bulten de deur zette," zeide Sam verwijtend, „ben ik naast aan gaan schuilenl" „Zeg, het spijt me zoo," zei het meisje berouwvol. „Maar hoe kon ik nu ook weten, dat u de waarheid sprak." Ze lachte eens vroolijk. „Mijnheer Braddock kwam 'en half uur, nadat u was weggegaan, terug. En hij maakte zoo'n lawaai, dat ik maar weer neer beneden kwaim." xt 2?e,m overhoop schoot hoop ik. Neenl Dat was dan toch een vergissing." „Nu, toen vroeg hij, waar u was. Hij zeide, dat u Evans heette." „Hij was een beetje in de war. Ik heet Shotter. Ik had je toch gewaarschuwd, dat hij een beetje van de wijs was. En hoe ging het verder met hem?" „Hij ging naar bed. En ik heb hem juist zijn ontbijt boven gebracht, maar hij beeft er alleen maar naar gekeken en gekreund en deed toen zijn oogen weer dicht. Zeg hebt u eigenlijk al ontbeten?" „Kwel ime niet zool" ,Nu, klim de heining dan over. Dan baal ik wat." Sam kloon. De zon scheen nu ineens hel der en de vogels zongen mooier dan ooit. „Zou er ook nog een bad en een scheer mes op kunnen overschieten?" vroeg hij, terwijl ze naar het huis liepen. ,Het' scheergerei van mijnheer Wrenn is in de badkamer." „Is dit eigenlijk het gelukswoord?" zei de Sam. „Zal ik mijnheer Wrenn daar misschien ook vinden?" „O neen, hij en juffrouw Kay zijn al een half uur weg." „Prachtig! Waar Is die badkamer?" „Trap op, eerste deur links. Als u weer naar beneden komt, gaat u dan maar in die kamer, dan breng ik u uw ontbijt Het is de zitkamer, maar dé eetkamer is nog niet in orde." „Ik zal dolgraag eindelijk de zitkamer zien." Houdt u van eieren?" „Dol. En een heeleboel graag. Spek ook een hoop spek. En, o ja voegde Sam er bij, over de trapleuning buigend. „Ja?" Geroosterd brood en massa's geroos terd brood." fier> 3pannend boek voor feu. Dfe fraaie püp voor mu, Wie BAAI-TABAK var) GRUNO rootó Die Krijg! zb ar gratis bijl leb buitengewoons tegen zeer lagen prgs. DE VEREENIGDE STATEN EN DE VLOOTCONFERENTIE. Washington, 2 Juni. Na inzage te hebben gehad van de vertrouwelijke on derhandelingen tusschen de Ver. Staten en Engeland, welke het hoogtepunt hebben gevonden ter Londensche vlootconferentie, heeft de Senaatscommissie voor buiten- landsche aangelegenheden besloten de overweging van het verdrag te verdagen. Adams, de Amerikaansche minister van marine, heeft medegedeeld, dat 3 kruisers van 10.000 tön, waarvan de bouw korten tijd voor de vlootconferentie was uitge steld, binnenkort toch op stapel gezet zul len worden. TWEE LIBERALE BLADEN SAMENGESMOLTEN. Daily Chronlcle en Daily News. Gisterochtend is te Londen onverwacht bekend gemaakt dat de twee liberale bladen Daily Chronlcle en Daily News samengesmolten zijn tot één blad, dat den naam draagt van News Ohronicle. Dit is vanochtend voor het eerst uitge komen. De Daily Chronlcle was totdusver de spreekbuis van Lloyd George geweest, de Daily News was feitelijk eigendom van de cacao-firma Cadbury. De gezamenlijke oplage van de twee bladen bedroeg tot nog toe 1.600.000 ex., zoodat uit de fusie een groot liberaal blad is ontstaan met een verspreiding welke te vergelijken is met die van de grootste Engelsche volksbladen. NA DE GEBEURTENISSEN IN PALESTINA. Jeruzalem, 81 Mei De hooge commis saris beeft de doodstraf van 22 van de 25 ter dood veroordeelde Arabieren in le venslange gevangenisstraf gewijzigd, had te maken. Achmad Moeilo, zoo heet Zondag ii er weer een aanval in me nigte op de zoutkeet te Wadala (presi dentschap Bombay) gedaan. Naar schat ting, namen er ongeveei vijftienduizend menschen aan deel. Het cordon dat de politie eromheen had getrokken, werd verbroken. De po litie moest daarop een charge uitvoeren en met behulp van ,de troepen slaagde zij erin, de betoogers terug te drijven. Een aantal lieden werden in hechtenis genomen, onder wie eenige vrouwen. In het geheel werden ongeveer twin tig menschen licht gekwetst. Deze groote aanval op de zoutziederij te Vvadala wordt als de laatste van het seizoen beschouwd. Tijdens den moesson zijn de keten namelijk niet meer te ge naken. Te Dharasana zijn de aanvallen nog tot de helft van deze maand mogelijk. De bijzondere correspondent van de Daily Telegraaf te Bombay meldt, dat de Indische politie bij den aanval van gis teren te Wadala zeer apatisch was. Zij deed slechts halfhartige pogingen om de menigte in bedwang te houden, toen de Britsche onderofficieren haar daartoe I rft- TOBRALCO GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN III Iet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit Ia 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij „U kunt net zooveel krijgen, als u maar wilt." „Meen je dat? Toe vertel me eens," zeide Sam, „wiant ik breek er mijn hoofd allang over. Hoe krijg je die jurk over je vleugels heem?" HOOFDSTUK X. Saim vindt een photo. 1 Toen Sam twintig minuten later be neden kwam, was hij in meer dan roos kleurige stemming. De nacht was somber geweest, maar ongetwijfeld had de och tendstond vreugde gebracht. En de aan blik van het blad met een aanlokkelijk ontbijt op een klein tafeltje deed zijn goed humeur het hoogtepunt bereiken; en ge durende een langen tijd had hij geen ooren of oogen voor iets anders. En pas nadat hij alle eieren, spek, geroosterd brood, koffie en marmelade genuttigd had, gaf hij toe, aan wat giewoonlijk de eerste opwelling is, als mem zich in een vreemde kalmer bevindt en begon een onderzoekingstocht. En ongeveer een halve minuut later liet Claire Lippett in de eetkamer het boter vlootje vallen, zoo schrok ze van een kreet of gil, die scheen te komen uit de kamer, waar ze haar gast had gelaten. En toen ze kwam toesnellen, vondl ze hem in een aillervreemdsten gemoedstoe stand. Hij wees naar een portret op den schoorsteen en maakte de wildste ge baren. „Wie Is dat?" riep bij uit, zoodra ze binnen kwam. Zijn stembanden schenen eenigszins aangedaan. dwongen. Er is, volgens dezen corres pondent, reden om te gelooven dab de propaganda van de Ghandisten en de maatscbappelijken boycot op de Indische politie een demoraliseerende uitwerking begint te oefenen. r ffc.V. De toestand te Rangoon gunstig. Te Rangoon heerscht op het oogenblik volkomen rust De door de regeering be noemde verzoeningscommissie heeft haar werkzaamheden aangevangen. Het aantal bij de laatste onlusten gevallen dooden is gestegen tot 164. Vrijwillige troepen zijn te Dharasana aangekomen ter bescher ming van de toegangswegen tot het zout depot. Te Dharasana zelf was de politie gedwongen verscheidene malen in te grij pen, daar 2 afdeelingen vrijwilligers Gebrek aan eetlust, hartwa ter, spijsverteringsstoor nissen en ongeregelde stoelgang verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. £0.65 per flacon. at?" „Wat een taall" „Wie is dat Dat meisje Wie is dat Hoe heet zei" „U heeft niet zoo te schreeuwen," zeide Claire geërgerd. De photo, die den jongen man zoo op wond stond op den schoorstenmantel. Zij stelde een meisje in rijcostuum voor, naast haar paardl en het was Claire's lie velingsportret. Ze nam immer onmeedoo- gend stof af en had een ongeslagen record, wat betreft verbrijzeld porselein en glas, maar dit speciale kunststuk be handelde ze met de grootste voorzichtlgi- heid, die bijna tot teederheid groeide. „Dat", zeo.de ze. „Dat Is natuurlijk juf frouw Kay". Ze deed een stap naar voren en streek liefkoozend met haar Btofdoek langs het glas. „Dat werd in Midways genomen," zeide ze. „Ben jaar of twee, drie geleden, voor de oude kolonel zijn geld verloor. Ik was toen bij de juffrouw haar kamenier", voegde ze er vol trots bij. Ze bekeek de photo met iets treurigs in haar blik, want voor haar beteekende zij alle heerlijk heid en pracht uit 't verleden, beteekende ze de glorierijke dagen, toen er jachtrit- ten werden gehouden en ryoostuums voorhanden waren en mooie, oude schoor- steenen tegen een blauwe lucht en konij nen in het park en zonlicht op den vijver en allerlei dingen, die Midways en wel vaart beteekenden. „Ik herinner mij nog heel goed, dat die photo genomen werd. Zij werd in de oouranten afgedrukt, en nou u!" Sam bleef In een staat van koortsach tige opgewondenheid. „Juffrouw Kay? Wie Is juffrouw Kay." .Juffrouw Kay Derrick, het nichtje van mijnheer Wrenn." „Die woont hier, bedoel je." „Ja. Hy heeft juffrouw Kay een thuis aangeboden, toen de heeleboel in het honderd liep. Zoo ben ik hier gekomen. Ik had best kunnen biyven op Midways, als ik zin had gehad,vertelde ze. „De nieuwe menschen wouen me dolgraag hebben. Maar ik zei: Nee, zei ik. Ik ga mee met de juffrouw, zei lk. Ik laat haar niet alleen in het ongeluk, zei ik." Sam schrok zich dood. „Je wilt toch niet zeggen je kunt toch niet je wilt toch niet beweren, dat ze hier woont." ,J)at is nogal glad." „Toch niet hier hier, in dit huls." „Goeie help." Sam trilde als een espenblad. Een over weldigend idee had zich van hem meester gemaakt „Goeie help!" riep hy uit met puilen de oogen. Dan, zonder een woord meer want het was geen tyd voor praten, maar voor daden rende hy de kamer uit. De voordeur uit te snellen, de stoep af te hollen naar het verhuurbordje toe, was voor Sam het werk van een oogenblik. Onder de groote letters van: „Gemeubeld te huur," ontdekte hy kleine letters, waar in aan ieder, die daarin belang stelde werd medegedeeld, dat het alleraardigste villa- tje Mon Repos te bevragen was by de firma Mattere en Cornelius, makelaars in huizen Ogilvy Street Valley Fields S. E. Hy galoppeerde de stoep weer op en sloeg een roffel op de deur

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1