E VIERDE EN LAATSTE BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 5 JUNI 1930 De burgeroorlog in China. De onrust in Britsch-lndië. Oost-lndlö. Provinciale Staten van Noord-Holland. LUCHTVAART. Amy Johnson. De G iraf Zeppelin op den terugweg. De brand te Papendrecht. Drama in het Paleis van Justitie te Parijs. FRANKRIJKS NATIONALE UITRUSTING. De regeering heeft nieuwe kredieten voor de uitvoering van het program be treffende de z.g. nationale uitrusting aan gewezen. Deze bedragen nu in het geheel zeventien milliard. De nieuwe kredieten zijn in 't bijzonder bedoeld voor de lucht- koopvaardij en den bouw van snelle stoomschepen voor de verbinding met Algerië. DE PARLEMENTAIRE CRISIS IN POLEN. Actie In het regeeringsblok tegen dé antl-Se]mpolltlek. Een besluit van 22 afgevaardigden van het regeeringsblok, behoorende tot de zoogenaamde groep der Yereeniging van Stad en Land, heeft groot opzien gebaard. Deze 22 afgevaardigden hebben namelijk een oproep gericht tot de voornaamste regeeringskringen, om met het oog op den moeilijken oeconomischen toestand van Polen hun strijd tegen het Sejm op te geven en met het Sejm in opbouwen- den zin samen te werken teneinde te trachten, de oeconomische crisis te over winnen. DE GEWEZEN KROONPRINS VAN ROEMENIE. De Boekarester bladen melden, dat de gewezen kroonprins Karei van Roemenië zich definitief laat scheiden van mevrouw Lupescu. Blijkens een bericht uit Peking, zouden bij Kweilo de Noordelijken 5000 man van de tegenpartij hebben gevangen genomen. Bovendien maakten zij 29.000 geweren buit, 18 machinegeweren en 12 gevechts vliegtuigen. Een succes voor de Noordelijken. Ten Zuiden en Westen van Tsjangsa zijn gevechten begonnen tus9chen de troepen uit Honan en communisten, die zich zelf de „ironsides" noemen en die in opmarsch zijn uit Kwangsi naar Hankou om daar den „christen-generaal" Tsjeng-Ju-siang te gaan bijstaan, die zich met Jen Ji-sjan heeft vereenigd tegen Tsjie-^ Kai-sjek en de nationalistische regeering te Nan king. Men verwacht dat de „ironsides" een belangrijke invloed zullen hebben op den toestand, die op het oogenblik wat was vastgeloopen, daar de nationalistische re geering niet bij machte is spoed te zetten achter de krijgsoperaties in Noord-Honan. Sympathle-betooglngen van Mohammedanen voor GandhL Dinsdagavond zijn te Bombay sympa thie-betoogingen van Mohammedanen voor de beweging van Gandhi gehouden. Een stoet van 1V» Kilometer lang trok door de straten der stad. Onwettige zoutbereldlng. Bij opstootjes in verband met onwettige zoutbereiding heeft de politie te Pratap- dighi in Contai (oen arrondissement van Midnapore) twee lieden gedood en ver scheidene gewond. Van de 800 vrijwilligers, die wegens de aanvallen op het zoutdepot te Wadala gearresteerd zijn, zijn 182 tot 8 maanden dwangarbeid veroordeeld. hem in het huwelijksbootje te i itappen, en dan een paar dagen later tot de ont dekking kwamen, dat ze hun bezit en bun man kwijt waren. De eerste vrouw, die hij op dezt beetnam was al een bejaarde vrou vertelde haar, dat hij een gepe neerd korporaal was, en zijn onder ding was haar een bewijs. Zijn ve ging verder, dat hij rechercheur w£ zij geloofde het. Het goud dat ze had, bracht ze naa pandhuis. Ze kreeg er 23 gulden i Geld moest hij n.1. hebben om naar dorpsgeestelijke te gaan. Een paar da later verdween hij. Een tweede en derde vrouw trof 1 zelfde lot. Ze trouwden met hem, di zijn huwelijkstrouw duurde slechts en. Ie dagen. Hij zal worden vervolgd wegens 1 drog. In de dagvaarding zal wel it komen te staan, vermoedt de „Deli Crt. over listige kunstgrepen en over et samenweefsel van verdichtselen 9 wijze w. Hij nsion- schei- irhaal is, en r het /oor. den igen iiet- och ke ie rts ft f m CHINEESCHE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Het stoomschip „Plancius", van de K. P.M. heeft twee Chineesche communisten aangebracht, afkomstig van Singapore, die onmiddellijk na aankomst werden ge arresteerd. Zij maken hoogst waarschijn lijk deel uit van de groep naar Ned.-Indië gezonden propagandisten, waarvan reeds verscheidene deelnemers o.a. in den Riouwarchipel en te Palembang werden gearresteerd. GOEDGELOOVIGE VROUWTJES. Boor de politie te Medan is een Javaan aangehouden, die parmantig rondliep met een eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven in Atjeh. Daar de man nooit sol- Keweest, was hij ook niet ge matigd zich met een dergelijk versier- sei te vertoonen, en daarom werd hij in den kraag gevat. aartgbedrieg. Week' dat deze man een SALARISACTIE VAN RIJKSPERSONEEL. Voor herziening van loonregeling. Maandag kwam het bestuur van het Moderne Comité ter Behartiging van de algemeene belangen van het overheids personeel (A.O.O.P.) te Amsterdam in ver gadering bijeen, voornamelijk ter bespre king van de te voeren salarisactie voor het rijkspersoneel. Waar besloten was in Juni of Juli een beperkt aantal openbare vergaderingen te houden, werd nu in ver band met verschillende omstandigheden overeengekomen, die uit te stellen tot Sep tember en het aantal vergaderingen uit te breiden tot een zestiental en deze op één dag, n.1. 20 September, in verschillen de plaateen des lands te houden. In elke vergadering zullen twee sprekers namens het comité de noodzakelijkheid van een algemeene herziening van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren en overige loonregelingen van het rijks personeel aantoonen. In de vacature van penningmeester van het A.C.O.P. werd voorzien door de verkiezing van den heer N. Vijlbrief, vertegenwoordiger van den Centr. Ned. Amjbtenaarsbond in het comité. EEN NIEUW REDDINGSPISTOOL. Aan boord van het stoomschip Koningin der Nederlanden van de Stoomvaartmij „Nederland" is Dinsdag een nieuw red dingspistool voor het overschieten van een lijn beproefd, hetwelk berust op het raket-stelsel. D.w.z., dat de patroon, welke de lijn, die die gawenisohte verbinding moet tot stand brengen, overbrengt, verder draagt dan een gewonie patroon, doordat zij tijdens het afleggen van1 haar baan door de lucht door explosies vani chemische gassen wordt voortgedreven. Op deze wijze kan men lijnen overschieten over afstan den tot 150 M., 350 en ^elfs 500 M. De uitvinder, de heer Sander, verwachl van dit raket-ljjnpistool dat het meren van .schepen, het redden van drenkelingen in volle zee, en vooral het verbinding krij gen met in de branding gestrande sche pen belangrijk vergemakkelijken zal. Van de „Koningin der Nederlanden" heeft hi, Dinsdag drie lijnen weggeschoten over den kabel, die de masttoppen van een op 60 M. afstands liggend ander schip met elkander verbindt. De belangstellenden konden zich ervan overtuigen, dat de lij nen ongeveer midden in het breede vaar water neerkwamen; de lijnen waren ech ter niet geheel gevierd, doordat zoo hoog geschoten moest worden. JDe inspecteur voor de scheepvaart en verschillende ambtenaren der Stoom, vaartmjj. „Nederland" toonden voel be langstelling voor de proefneming. HET WEER. van het ,1n„_ ia. Want het onderzoek daden «e toonde aan> dat zijn euvele het nrnni- n uitsluitend beperkten tot j^e aigemeene weerscoesiai heeft andermans veeren. Hij zooals reeds werd opgemerkt deze rmd' '1U! .jloor gebruikmaking van aard, dat hij1 weinig of geen a tuin peiofa^i K' vrouwen om den geeft, waarop verdere vooruitzichten zou- a' üie zelfs zoover gingen, met den kunnen worden gegrond. Ongunstig De weerkundige medewerker Vad. schrijft: Hoewel over het algemeen bij ona geen bijzondere weersverschijnselen zijn voor gekomen en ook niet in uitzicht zijn, is liet niet zonder belang den al genieenen weerstoestand in het kort na te gaan. In ieder geval trekt de zeer vlakke luoht- drukverdeeling over een groot gedeelte van Europa de aandacht aer meteorolo gen omdat deze zich kan ontwikkelen tot een bijzondere luchtdrukverdeeling, waar van het karakter moeilijk of in het ge heel niet te voorzien is, zoodat het ook niet doenlijk is te zeggen hoe cfe weers gesteldheid de eerstvolgende dagen zal zijn. Over het algemeen kan men zeggen, dat ook in Zuid-Europa de luchtdrukverdee ling gunstig is voor de ontwikkeling van een onweerstoestand aan de Oostelijke zijde van luchtdruk minima boven de Golf van Biskaye en West-Frankrijk. Of deze onweerstoestand, voorafgegaan door hooge temperatuur, zich spoedig over ons land zal uitbreiden, is twijfelachtig ge worden sedert achter de naar het Oosten wegtrekkende kleine depressie, welke Zondag boven Engeland lag, een niet krachtige inval van koudelucht heeft plaats gehad, die Maandag bij ons veel afkoeling bracht. Het is niet zeker, dat deze koude- invasie zich sterk ontwikkelen zal. De tijd van het jaar is ook welhaast voorbij, dat zulke invasies van koude lucht uit het Noorden die beteekenis krijgen, welke zij vroeg in de lente kunnen hebben. Be algemeene weerstoestand Is dus van dien aanwijzingen is hij echter niet, zij het dan ook, dat de kleine depressies nu en dan eenige sto ring veroorzaken, die niet van langen duur is. Gedeputeerde Staten stellen voor: le. aan de r.k. vereeniging tot ver schaffing en bevordering van opvoeding en onderwijs ten behoeve van den land en tuinbouwenden stand in het bisdom Haarlem eene bijdrage te verleenen ten behoeve van de stichting te Beverwijk van eene tuinbouwwinterschool ten be drage van een derde gedeelte van de stichtingskosten tot een maximum van f 19.000; 2e. aan de vereeniging proef- en school tuin Kennemerland te Alkmaar voor het jaar 1929 eene bijdrage te verleenen van ten hoogste f 500 in het tekort op de gewone exploitatie, op den grondslag van de rekening over dat jaar, met dien verstande, dat de bijdrage ten hoogste zal bedragen 2/s gedeelte van de bijdrage van het Rijk en in ieder geval niet meer van de som der bijdragen van belang hebbenden 3e. met de vereeniging der Broeders van Liefde te Venray eene overeenkomst te sluiten, waarbij de overeenkomst, ge sloten op 4—17 April 1928 betreffende de opneming en verpleging van mannelijke crankzinnigen uit Noord-Holland in het H. Bavogesticht te Noordwijkerhout, ?ordt gewijzigd in dien zin, dat de ver- leegprijs per patiënt per jaar met in- ang van 1 Januari 1980, voorshands lor den duur van 5 jaren en zoo noodig 'k daarna wordt gesteld op f 730 met an verstande, dat in onderling overleg nchen Gedeputeerde Staten en het ituur der Vereeniging daarin wijziging l worden gebracht, zoowel door ver ging wegens onvoorziene omstandig- en als door verlaging, zoodra de ex- tatie-uitkomst over eenig jaar daartoe eiding geeft; et de vereeniging Congregatie der iders van Onze Lieve Vrouw van •des te Bongen een overeenkomst te sn betreffende de opneming en ver- ng van een in onderling overleg hen Gedeputeerde Staten en het ur der Vereeniging te bepalen aan- annelijke krankzinnigen uit Noord- nd in het St. Willibrordusgesticht jiloo tegen een verpleegprijs per it per jaar van niet meer dan f800; goed te keuren een tweede supple- begrooting van inkomsten en uit- van het provinciaal waterleiding- van Noord-Holland voor 1930, ten ;e van in totaal f 369.500 vooruit- ig van magazijn- en bergruimte bijkantoren te Zaandam en te Pur- 1, uitbreiding van plaatselijke bui ten en voor den watertoren te P g< V( 00 dit tut bet kaï hoo hed ploi aanl mi Brot Loui sluiti plegi tussc bestu tal m Holla te Ht patiër. 4e. toire gaven bedrijl bedrag breidiz bij de meren< zenneti Laren j 5e. begroo voor ht van N< drage t van div Oterleel en als den boi centrale joed te keuren een eerste suppl. ting van inkomsten en uitgaven }t Provinciaal Electriciteitsbedrijf lord-Holland voor 1930, ten be- /an f 3.915.700, voor het uitvoeren •erse uitbreidingswerken, o.m. te k, Alkmaar, Uitgeest, Velsen, etc. derde termijn aangevraagd voor uw van de nieuwe provinciale i te lJmuiden. KINGSFORD SMITH. in Kingsford Smith is gisteren beide gezellen van Croydon naar ertrokken ter voorbereiding van 'tocht over den Oceaan. Dhnson is, volgens een telegram y, gisterenochtend om 5 uur op /eld van Mascot geland, vliegveld waren bij de verwel- an de jonge vliegster door de 75.000 menschen aanwezig. I vervolgens in een open auto ocht door de straten waar het :hen krioelde, naar het regee s waar zij gast is. Kapite met zijn Bublin v zijn vlie^ Amy Ji uit Sydne het vliegi Op het koming v regeering Amy deec een zeget van mensc ringspaleii Boren de Azoren. Gisterem nlddag om 12 uur M. E. T. is Graf Zeppe lin over die stad Horta gevlo gen. Het lu ohtschip nam daama koers naar het 0< isten. Aan boord schijnt alles wel te zijn. Angra (A: ?oren), 4 Juni. De Graf Zep pelin is hiei om 15 uur gepasseerd. Wia arschUnlijk heden te Sevilla. brandstof bad om den omweg over Cuba te imaken, doch het feit, dat men toch alle vijf motoren liet draaien en een zeer snelle reis deed, is hiermede niet in overeenstemming. De Spaansche passa giers aanvaardden de uitlegging van den leider van het luchtschip niet en betoog den, dat Havanna in het reisplan uitdruk kelijk als landingsplaats was genoemd. Kapitein Flemming verergerde dén toe stand door eenvoudig de deur van zijn hut dicht te gooien. Verscheidene passa giers deelden mede, dat zij vergoeding zouden eischen. Zy beweerden, dat alle officieren, uitgezonderd kapitein Leh- mann, steeds verklaard hebben, dat zij wenschten spoedig weer te Friedrichs- hafen terug te zijn. Ook de bemanning, waarvoor deze tocht veel zwaarder is ge weest, dan de reis om de wereld verleden jaar, verlangde sterk naar huis. De pas sagiers beweerden, dat de bemanning voor Pinksteren weer thuis wilde zijn. Het luchtschip heeft den afstand van Friedrich'Shafen tot Lakehurst, 20,793 K.M., in 212 uur afgelegd; de 7818 K.M. van Pernambuoo naar Lakehurst heeft het in 69 uur gedaan. De grootste snel heid werd bij Marseille gehaald, n.1. 198 KJd. per uur. Na de landing te Lakehurst had de Graf Zeppelin in het geheel 150,000 K.M gevlogen; alleen op dezen tocht hebber 'de motoren 660 millioen omwentelingen gedaan en dag en nacht In eenzelfde rhytme een grandioos slaaplied gezongen. EEN VLIEGTUIGONGELUK. De bekende Dultsche oorlogsvlieger Paul Garten die 4n dienst was van de Canadian Aviation Company, is omge komen toen zijn vliegtuig gisteren bi het landen te Port Arthur, in Ontario, ii een onweersbui omsloeg. Binnenland. Van boord Berlijn het v Itomen: Lam gen, Friedrlc dagmorgen. W« te Ht Een Duitscl van de Graf geseind, dat t uchtschip va xurst de pass testeerd tegei ner, om niet 1 jassagiers hat ïeugd, na twi tervlakte te hi het panorama toen van de b richt kwam. N ner o.a. als red van de Graf Zeppelin is te olgende telegram binnenge- ling Sevilla Donderdagmor- hshafen waarschijnlijk Vrij- i'aroim de Graf Zeppelin niet tvanna is geland. ti verslaggever aan boord Zeppelin heeft aan zijn blad tijdens den tocht van het in Pernambuoo naar Lake- agiers hevig hebben gepro- het besluit van dr. Ecke- ;e Havanna te landen. De Iden zich er al reeds op ver- ae dagen lang over de wa- ebben gevlogen, om spoedig van het mooie Cuba te zien, rug het ontgoochelende be- aar men weet gaf dr. Ecke- len op dat hij niet voldoende MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT TE 'S GRAVENHAGE. Vonnis Haagsch gerechtshof: twintig Jaar. Het Haagsche Gerechtshof heeft, even als de Haagsche Rechtbank, den verdach te van den moord aan den Bezuidenhout- sohenweg te 's-Gravenhage wegens dood' slag jp mevr. Odem en poging tot dood slag op haar huishoudster veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Drie hulzen afgebrand. Te Papendrecht heeft Dinsdagnacht omstreeks half drie een hevige brand gewoed. In het perceel Oosteinde no. 20, bewoond door de familie Bezemer, brak door tot nu onbekende oorzaak, brand uit. Het vuur greep snel om zich heen en tastte ook de belendende perceelen B 19 en B 21 aan. De brandweer van Papen- dreoht was met de motorspuit spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat de drie huizen afbrandden. De heer C. Baan Hofman, die in het perceel B 21 woonde, kon slechts met moeite door een venster gered worden. De inboedels gingen ook verloren. TWEE VROUWEN AANGERAND. De dader gegrepen. Uit Montfoort wordt aan het Utr. DgbL gemeld: De boerenarbeider S. Br. te Benschop vervoegde zich Dinsdagmorgen daar ter plaatse aan de woning van dien heer A. de V. Deze was echter afwezig, waarop de man de nog jonge vrouw aanviel om met haar niet nader te noemen handelingen te plegen. De vrouw verweerde zich hef tig, waarop de bruut haar met een bezeim zware mishandelingen toebracht. Op bet hulpgeroep kwam de moeder der vrouw, die echter van den aanrander een klap met een klomp op het hoofd kreeg, waarop zij in zwijm viel Het bloed spoot uit een gapende wonde aan het voorhoofd, Daarop verliet hij de woning en vluchtte het land) in. Met gehavend© kleeren en van top tot teen bemodderd, kwam hij te Mont foort aan en begaf zich direct naar heit bureau van politie, imet de mededeeling, dat hij een moord had begaan. De politie sloot hem achter slot en gren del en toog op onderzoek uit. Na dit on derzoek werd hij op transpon gesteld naar Polsbroek, waar hij in verzekerde bewa ring wordt gehouden. •De toestand der jonge vrouw was Dins dagmiddag goed, die der oudere vrouw minder gunstig. DIERENMISHANDELING TE STEIN (L.). Bok op een kermis op beest achtige wijze gemarteld en afge maakt. De arrondissements-rechtbank te Maastricht had Maandag een geval van gruwelijk© dierenmishandeling te behan delen. In het om zijn drank- en vechtpartijen beruchte dorpje Stein, is het de gewoonte om bij gelegenheid van de kermis een bok of geit te slachten, nadat het beest van kroeg tot kroeg is rondgezeuld. Op 11 Nov. 1929 was het wederom ker mis en kreeg men weer dezelfde vertoo ning. Een bok werd medegenomen van kroeg tot kroeg en moest allerlei kunsten ver toonen. De arbeiders W. K., H. S. en J. W. H. tilden het beest herhaaldelijk r.et de voorpooten omhoog en goten de keel vol bier. Den volgenden dag herhaalde zich het zelfde tooneel, tot omstreeks vier uur de drie „begeleiders" waren toen stom dronken het dier op walgelijke wijze werd afgemaakt. K. sneed den bok met een zakmes her haaldelijk over de keel. Voor het dier dood was, sleepte men het naar een hon denkar, waarin het werd neergekwakt. K, en S. staken het reeds gemartelde dier met hun vingers herhaaldelijk in de oogen. Toen de bok zich kermende van pijn er tegen verzette, werd het beest bij de horens gegrepen en met den kop op den scherpen zijkant van den wagen ge slagen. Met de handen rukten de beulen vervolgens de wonde aan den hals nog meer open, totdat de dood een eind maak te aan zijn martelingen. Maandag hadden de drie dierenbeulen zich over deze beestachtige wreedheid te verantwoorden. Elke mishandeling ontkenden zij. Op normale wijze zou K. den bok hebben geslaoht, aldus verklaarde hij. Talrijke getuigen legden echter bezwa rende verklaringen af. Het O.M. achtte het bewijs geleverd en stelde den maximum-eisch, dien hijzelf veel te laag vond, n.1. zes maanden ge vangenisstraf. Uitspraak op 16 Juni a.s. (De Tel.). Buitenland DOODELIJK ONGEVAL. Twee studenten ln het gebergte verongelukt Uit Kufstein wordt geimeld, dat Zondag dri© Duiteche studenten een uitstapje maakten naar het Kaisergebergte, om de Karlspitze te beklimmen. De studenten verdwaalden en twee hun ner, de 20-jarige Kurt Fleischman en de 21-jarige Rudolf Eicbhorn, stortten van den zuidelijken bergwand naar beneden en bleven diood liggen. De derde student bracht den nacht in een ellendlgen toe stand door en werd Maandag gered. ERNSTIGE BRAND TE DELHL Gisterennacht is te Delhi in het hart van de handelswijk brand uitgebroken. Het gebouw van de Indische Bank en eenige belendende winkels zijn verwoest. De schade wordt op' meer dan 100.000 geraamd. De oorzaak van den brand is onbekend. DE SPOORWEGRAMP BIJ MONTEREAU. Sabotage de oorzaak. Volgens de Matin zouden de officieele, door bet parket aangewezen deskundi gen, die moeten uitmaken wat de oorzaak is geweest van de spoorwegramp bij Montereau, eenstemmig tot de conclusie zijn gekomen, dat een daad van sabotage als de oorzaak moet worden beschouwd. DE STERFGEVALLEN TE LÜBECK. Dinsdag zijn weer twee kinderen ge storven, zoodat het aantal dooden nu tot 28 is gestegen. INCIDENT TE CARACAS. Te Caracas, de hoofdstad van Vene zuela, is een poging gedaan het Engel- sche consulaat-generaal in brand te steken, maar de brandweer kon het vuur bedwingen voordat het ernstige schade had aangericht. Uit manifesten, die aan de muren bleken aangeplakt te zijn, kon men afleiden dat de aanslag bedoeld was als een protest tegen de Engelsche poli tiek in Indië. NIEUWE ZELFBESCHULDIGING VAN DEN MOORDENAAR VAN DUSSELDORP. Kürten zet zijn bekentenissen voort. Hij heeft gisteren beweerd in 1926 een jong meisje te hebben willen ombrengen. Hij is nu hedèn met dit meisje geconfron teerd, dat ook inderdaad in hem haar aan rander heeft herkend. MOORD OP TWEE VROUWEN. In 't dorp Obenlinzwieler bij St. Wen- del, zijn gisterenmiddag de 67-j. vrouw Manica Colle en haar 16-jarlge dochter Helene in haar woning vermoord gevon den. Een arbeider, die sinds een jaar bij vrouw Colle inwoonde, maar nu ver dwenen is, wordt van de daad verdacht Revolverschoten op zijn echt- genoote gelost. Een opzienbarend drama heeft zich gis teren in het Parysche Paleis van Justitie afgespeeld. Een jong echtpaar was voor den rechter verschenen om echtscheiding te verkrijgen. De rechter deed do gebrui kelijke poging om de echtgenooten te verzoenen, welke poging echter op niets uitliep. De 29-jarige man verliet het eerst de kamer. Toen de vrouw eenigen tijd later vertrok, vloog de man, met een re volver gewapend, op haar af. Er volgde een wilde jacht door de gangen van het Paleis van Justitie. Eindelijk haalde de man zijn vrouw in en loste vier schoten die alle doel troffen. Terwijl beambten zich met de vrouw bezig hielden, schoot de man zich door het hoofd. In levensge vaarlijken toestand zijn beiden naar een ziekenhuis overgebraohk (V. D.).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13