NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, (OIIIIH'S StHOUOERHAM S. i. KAHNEWASSER i IN. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT ALLEEN VRIJDAG 6 «JUNI Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. Nr. 6815. EERSTE BLAD DONDERDAG 5 JUNI 1930 58ste JAARGANG Hervorming van het Engelsche kabinet. - De kabi netsvorming in Zweden. - De Italiaansche minister Grandi over de ontwapeningskwestie. - De toestand in Britsch-Indië. - Een belangrijke Moskousche partij- conferentie. FEUILLETON De onrust in Brtsch-lndië. 00ST-INDIË. Komt To bral co aan het stuk zien VOLLEDIGE GARANTIE I! SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 LUCHTVAART. Een nieuw tijds- en afstands record voor vliegtuigen. In verband met de Pinksterdagen worden de wasschen GEHAALD enGEBRACHT De Noord-Holl. Stoomwasscherij v. S. KROM HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p, zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, f 0.70, f r.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekeniag No. 16066. ADVERTENTIE)!: 20 ct p. regel (galjard). Ing02. meded. (kolombreedte aU redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et. MacDonald heelt Dinsdagmiddag in het Engelsche Lagerhuis mee gedeeld, dat de splitsing der beide mi nisteries voor dominions en koloniën, die wel ieder een eigen onder-secretaris had den, maar onder een minister resorteer- den, noodig was gebleken. Minister Tho mas, die de portefeuille van dominions ook in 1924 had beheerd en die door zijn betrekkingen met de dominions een er kende specialiteit was, had zich bereid verklaard deze portefeuille te aanvaar den. Met het oog op de a.s. rijksconferen tie was deze beslissing van groot belang, want Thomas zou met de premiers der groote dominions de werkloosheidspoli- tiek der regeering blijven behandelen. Op het oogenblik heeft lord Passfield de portefèuille voor dominions en kolo niën in handen. Zes jaar geleden heeft het optreden van Thomas een zeer gun- stigen indruk achtergelaten. Maandagmorgen om kwart over negen werd op het Zweedsche koninklijke slot te Stockholm staatsraad gehouden en dienden de ministers hun verzoek om ontslag bij den koning in. De koning verzocht hen hun bezigheden ten depar- temente nog te blijven vervullen tot een nieuw ministerie gevormd zal zijn. Dinsdagmorgen heeft de koning den leider der liberalen, den heer O. G. Ek- man, met de vorming van het nieuwe kabinet belast. De koning legde daarbij den nadruk op de noodzakelijkheid om aan de nieuwe regeering een zoo breed mogelijke parlementaire basis te geven. S9t In den Italiaanschen Senaat is Dinsdag het debat over de begrooting van buitenlandsche zaken ten einde ge bracht. Minister Grandi heeft bij deze gelegenheid een rede gehouden, waarin hij met name twee punten ter sprake bracht: de ontwapening en de Volken bond. Hij bestreed, dat de eisch van pari teit met Frankrijk een zaak van politiek prestige was. Italië vervolgde de minister is naar Londen gegaan omdat het aan de oplossing van een der ernstigste vraag stukken, die thans de wereld bezig houdt, serieus wenschte mede te werken. De minister besloot dit deel van zijn rede met de woorden: „Men zou werkelijk aan het welslagen van het Europeesche herstel en aan de organisatie van den vrede moeten twijfelen, indien de opeen volgende internationale overeenkomsten mcohten leiden tot toestanden, die geen vermindering, doch vermeerdering van wapening zouden motiveeren". Grandi besprak vervolgens het overleg te Genève tusschen Briand en Hender- son. Daaromtrent zeide hij: Het vloot- program der Italiaansche regeering voor dit jaar beperkt zich tot navolging van het Fransche program. Italië is voor nemens sedert dit jaar pariteit met Frankrijk te handhaven. Het parool van Mussolini bestaat uit twee punten: pari- teit en vermindering. De Italiaansche regeering is mitsdien bereid, tijdens de onderhandelingen ov&r de kwesties, die in Londen niet zijn ge regeld, het bouwprogram voor 1980 tot later te verdagen, als de Fransche regee- ring bereid is desgelijks te doen. Uit de samenstelling en den huldigen toestand van beide vloten blijkt, dat een dergelijke maatregel voor de Italiaansche marine misschien meer bedenkingen kan hebben dan voor de Fransche. Wedgwood Benn, dt Engelsche minis ter voor Indië, heeft op de rijksperscon ferentie Dinsdag een rede gehouden over den toestand in Britsch- Indië, waarin hij zeide dat de meer derheid van de Indische bevolking uit den aard der zaak geen werkzaam aan deel in de campagne van Gandhi had ge nomen. Het is een taak van elke regee ring, zei Benn, om in een land als dit, met zoovele klassen en stammen, de orde te handhaven. Het is ongetwijfeld het moeilijkste pro bleem, dat zich in dit land heeft voorge daan. Daarbij treden een paar punten naar voren. Ten eerste, dat geweld geen oplossing kan geven. Wanneer de wet gehand haafd wordt, is dat in het belang van de Indiërs zelf en de sterke hand wordt niet gebruikt om de Engelschen te doen domi- neeren. De Engelsche politiek is niet van plan de Indische regeering te leiden met het principe verdeel en heersch. De Engel sche regeering heeft den ernstigen wensch tusschen de rassen een geest van sympathie en goede verstandhouding te kweeken. Het Engelsche volk is niet on gevoelig voor groote idealen. De Indi sche volken hebben een oude geschiede nis en onzelfzuchtige en edele instincten. Is het te veel, om te hopen dat de bitter heid van de tegenwoordige oneenigheid plaats zal maken voor een hernieuwing van verstandhouding en eerbied zoo vroeg de minister" tenslotte. De „oorlogsraad" van de congrespartij te Bombay heeft gisteren besloten, zich niet te bekommeren om de nieuwe veror dening van den onderkoning, die het pos ten verbiedt en strafbaar stelt. Het plaat selijke congresbestuur diende, zoo meen de men, aan het overige land een voor beeld te geven door het verbod te tarten. Dinsdag postten weer ruim 500 vrouwen voor winkels en deze maatregel zal nu uitgebreid worden tot tapperijen en slij terijen en winkels waar Britsche goede ren te koop zijn. Naar uit Moskou gemeld wordt, is daar Dinsdag de z.g. Moskousche partij conferentie geopend, waaraan ook door Stalin, Worosjilof, Rijkof en Boecharin wordt deelgenomen. Deze conferentie der Moskousche partijorganisaties is van groote beteekenis, met het oog op de toe nemende oppositie van den laatsten tijd. Stalin zal een groote rede houden over den politieken toestand in de Sowjet- Unie. Uit het Engelsch door P. G. WODEHOU8E. 17) „Wat zullen we nu eten''" informeerde Olaire. „Waar is Ogilvy Street"5" „Dien kant op, eerste weg links." „Dank je." „Tot uw dienst 1" Op het grintpad bleef hij even peinzend staan en keerde op zijn schreden terug. ,3ent u er alweer?" zeide Claire. „Zei je rechts of rechts?" „Links." „Dank u." „Niet te danken," zeide Claire. Nu daalde Sam met een sprong de stoep af, maar bij het hejf kwam er ineens iets bij hem op. „Bent u aan het trainen," informeerde Claire geduldig. „Het trof me opeens," legde Saim uit. „Dat ik geen cent heb". „Ja, wat wilt u, dat ik er aan zal doen?" „Die makelaars willen natuurlijk éen gedeelte vooruit betaald hebben." „Ja, dat klinkt heel waarschijnlijk. Gaat u een huis huren?" Onlusten te Warli. In de voorstad Warli bij Bombay zijn Dinsdag weer ernstige onlusten voorge vallen, nadat vrouwen getracht hadden Inlandsohe soldaten, die bezig waren het zoutdepot door draadversperring te ver sterken, van dat werk af te houden. De vrouwen werden door de politie terugge drongen, waarop honderden Congres- vrijwilligers aan kwamen stormen om de versperringen omver te halen. De politie heeft met hulp van soldaten tenslotte de benden, die driemaal afgeslagen waren en weer terugkwamen,kunnen verdrij ven, maar slechts door te schieten. Zeven Indiërs zijn hierbij gedood en 30 gewond. Ook in een dorpje bij Madras is de politie Dinsdag gesteenigd, maar hier schiet zij dadelijk terug en toen een doode en een zwaargewonde waren gevallen, was de rust spoedig hersteld. Acht en tachtig gewonden. Naar gemeld wordt, zijn bij den aanval op het zoutdepot te Warli 88 menschen gewond, waarvan 2 vrouwen. „Ik huur Mon Repos," zeide Sam. „En ik moet geld hebben. Waar is mijnheer Braddook?" „In bed1." „Waar is zijn kamer?" „Bovenste verdieping achter." „Dank u!" „Blij, u van dienst te kunnen zijn," zeide Olaire. Haar bewering, dat de gast des huizes in bed was, bleek juist. Toen Sam het aan geduide vertrek betrad, vond hij1 zijd ouden schoolkameraad op zijn rug liggen met open mond en verward haar. Hij snurkte rhythmisch. Op een stoel naast hem stond een blad met een trekpot, toast en een koud gepocheerd ei, dat er zoo taai en leerachtig uitzag, dat Sam, toen hij naar de toilettafel ging, vol afschuw zijn blikken afwendde. De toilettafel bood een veelbelovenden aanblik. Opgestapeld naast boord en haar borstels des heeren Braddook lag een bergje bankbiljetten en zilvergeld een bekorend schouwspel, terwijl de stralen der morgenzon er overheen stoeiden. Met bevende vingers, streek Saim alles op, en toen hij1 papier en potlood gevonden had, bleef hjj even peinzend staan, om naar woorden te zoeken. Het is dwaas om den stijl van den mees ter te willen verbeteren. Snert Todhunter had getoond, dat hij in dit soort literaire compositie ©en klasse beter was dan ieder ander, en Sam vergenoegde er zich mee, om'hem als voorbeeld te nemen. Hij sohreef: ,3este Brad. Je zult zeker wel verbaasd zijn, te hooren, dat ik je geld geleend heb. ASSISTENT-WEDONO IN HET HOOFD GESCHOTEN. Zondagmiddag is de assistent-wedono van Banjoeanjar, gelegen in het regent schap Kraksaan, op een feestje in de na bijheid van de suikerfabriek Djatiroto door den Europeaan Sleebos in het hoofd geschoten. Zwaar gewond is de assistent- wedono opgenomen i in de kliniek der suikeronderneming. Aanleiding tot het drama was het feit, dat de assistent- wedono te veel aandacht schonk aan een op het partijtje aanwezige Europeesche dame, waardoor Si. zich beleedigd ge voelde. DE AMOK OP DE „OP TEN NOORT". Batavia. De amokmaker van de „Op ten Noort" heeft een volledige bekentenis afgelegd en is thans volkomen normaal. Hij verklaarde „mataglap" te zijn gewor den, doordat een Chineesche schepeling hem een klap had toegediend, omdat hij met zijn vuile stokerskleeding tegen dien Chinees was aangeloopen. Daarbij zou den ook andere Chineezen getracht heb ben hem te lijf te gaan. Hij had geen be rouw over zijn daad. Het 3e slachtoffer, dat levensgevaarlijk werd gewond, maakt het iets beter. MENSCHELIJK. De regeering is in menig opzioht men schelijker, dan zelfs haar vrienden den ken, vindt de „Loc." Zij is alleen wel eens wat schuchter om haar humaniteit te toonen en daarom doet zij dat in de „Ja- vasche Courant" zoo nu en dan, onder strikt ambtelijk incognito. Zendt zij niet gouverneur L. H. W. van Sandick met een verlof van drie maanden naar Euro pa om met Z.Exc. den minister persoon lijk besprekingen te voeren over het wel en wee van Sumatra, een land waarin Nederland gemakkelijk en gezellig heen en weer kan tollen tusschen Koeta Radja en Telokbetong? En zij noemt dit een kort verlof: wegens gewichtige rede nen. En wat doet zij in die zelfde zeventien regels in de „Javasche Crt." van enkele dagen later? Zij verleent binnenlandsch verlof aan een drietal harer getrouwde ambtenares sen voor den tijd van twee, drie en vier maanden, opdat deze dames in de rust van het eigen thuis de hoogste en heilig ste roeping der vrouw kunnen vervullen en een man-en-echtgenoot verblijden met een stamhouder. En hoe noemt zij dit? Een kort verlof: wegens gewichtige redenen. Men kan echter hopen, dat de drie ambtenaressen zich in voorspoediger baby's zullen mogen verheugen dan het ambtelijk smartekind waarvoor gouver neur Van Sandick in consult komt: de be- stuurshervorming op Sumatra. TOBRALCO GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN III niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In SO patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bi] Volgens een officieele mededeeling zijn kapitein Maddalena en luitenant Cecco- ni zeven-en-zestig uur en vijftien minuten aan één stuk met hun vliegtuig in de lucht gebleven, waarbij zij een afstand van 8350 kilometer hebben afgelegd. Van dezen afstand kan echter slechts 8200 kilometer worden gehomologeerd, een cijfer, waarmede het bestaande record voor gesloten vlucht met 200 kilometer is verbeterd. De vliegers hebben bij hun vlucht van een Italiaansoh vliegtuig gebruik ge maakt. DE DELFTSCHE STUDENTEN IN „EEN PERCEEL AAN DEN DAM". Het Tweede Kamerlid van der Waer- den heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den Delftschen senaat uitge sproken uitsluiting van de studie aan de Technische Hoogeschool voor twee jaar ten aanzien van twee studenten, die op 11 Mei j.1., in feeststemming terug- keerend van de studenten-roeiwedstrij- den, een perceel, gelegen aan den Dam te Amsterdam, overmoedig, doch zonder kwade bedoelingen zijn bnnengedrongen, buiten de uren, waarop dit perceel voor de bezoekers te bezichtigen is, terwijl be kend was, dat de bewoners niet aanwezig waren. 2. Is de minister van oordeel, d#t het hier een vergrijp betreft, dat verband houdt met het onderwijs aan de Techni sche Hoogeschool en waarin de senaat aanleiding mag vinden tot het nemen van disciplinaire maatregelen? 3. Is de minister bereid, van zijn ver nietigingsrecht gebruik te maken ten aanzien van dit besluit, dat door de on evenredig zware straf, die het oplegt, des te schrijnender is, daar de studenten, die zich op dien zelfden dag in den trein ergerlijk misdroegen, tot dusver vrij uit gaan? Ik zal het je te gelegener tijd teruggeven. Intuisschen zooals Sir Philip Sydney tegen den gewonden soldaat zei: „Ik heb het meer noodig dan jij". Hopende, dat je het goed maakt, Je onderdanige S. Shotter." En toen hij' het epistel tegen de boor- dendoos had aangezet, ging hij. de kamer uit. Maar boven aan de trap scheen het hem plotseling toe, of hij iets vergeten had, een kleine liefdedaad. Hij keerde terug; naim het gepocheerde ei en legde het voor zichtig naast het hoofd van zijn vriend op het kussen. En toen hij dit gedaan had, ging hij welgemoed naar beneden en koos den koninklijken weg, die leidde naar het kantoor van de firima Matters en Corne- liue, makelaars in huizen, Ogilvy Street. HOOFDSTUK XI. Sam krijgt een huishouding. Wat de heer Matters wiel gedacht zou hebben van Sam, toen hij een paar minu ten later het kantoor binnenstormde, zul len we nimmer weten, want de heer Mat ters stierf in het jaar 1910. De heer Cornelius vond hem absomut beneden peil. Na een snellen taxeerend'en blik door zijn goud-gerande brilleglazen, ging hjj zoo ver om deze meening aan zijn be zoeker kenbaar te maken. „Ik geef niet aan de deur," zeide hij, Hij was een eerbiedwaardige oude man met een witten baard en borstelige wenk brauwen en hij sprak met iets in zijn toon alsof hij een priester der Druïden was, die eerst bij1 het altaar den dienst zong, eer hij zijh mes begroef in het lichaam van het menschen-slachtoffer. „Ik geloof niet in liefdadigheid zonder on derzoek." „Een anderen keer zullen we het wel eens over uw geloof hebben," zeide Sam. „Laten we nu eerst eens over huizen praten. Ik wil Mon Repos in Burberry Road huren." De Druïd was op het punt om de aloude rune te citeeren, die verwijst naar een politic-agent, toen hiji met niet geringe verbazing opmerkte, dat zijn Jeugdige bezoeker een belangrijke hoeveelheid con tanten op de tafel uitspreidde. Hij slikte eens. Het was voor cliënten in zijn bureau iets heel ongewoons om zaken te kounen doen, op een manier, die meer her innerde aan de wijze van handelen te Bagdad in de 1001 Nacht, dan aan die in een moderne Londensche voorstad. Hij had niet meer verbaasd kunnen zijn, als kameelen met schatten beladen, Ogilvy Street waren langs geschreden, „Wat is dat allemaal?" vroeg hij knip- oogend. „Geld," zeide Sam. „Waar heb je dat vandaan?" Hij keek Sam vragend aan. En Sam, wien bad, scheerpartij en ontbijt en het bezit van contanten naar het hoofd was gestegen, had weer eens vergeten, dat er iets zond-arlings in zijn uiterlijk was en kwam opeens tot het besef, dat er hier alweer iemand was, die hem niet op zijn woord geloofde op het eerste gezioht. „Oordeel mij niet naar imijn uiterlijken schijn," zeide hij. „Ik ?ie er wat schooie- rig uit. omdat ik veel heb doorgemaakt. Toen ik aan boord ging in New-York was ik zoo vief als een jonge man maar zijn kan. De menschen stootten elkaar aan, als ik voorbij kwam op de pier en zeiden: Wie is dat?" „Komt u uit Amerika?" „Uit Amerika." „O," zeide de heer Ooroeitus, alsof dat alles verklaarde. „Mijn oom," zeide Saim, die de wijzi ging in de atmosfeer onmiddellijk voelde en er zijn voordeel mee deed, „is John B. Pynsent, de vermogende millionair, van wien u wel 'eens gehoord zult hebben. Niet? Een van onze grootste industrieelen. Maakte zijn fortuin in bont." „In bont? Werkelijk?" „Kreeg een concessie om de slangen in de diergaarde van bonten petjes te voor zien en van dien tijd af, was hij binnen." „U verbaast me," zeide de heer Corne lius. „Heel belangwekkend." „Een roman van den handel," was Sam het eens. „En om nu op het huis terug te komen „Juist," zeide de heer Cornelius, en hij keek eens naar het geld' op de tafel, zijn stem klonk zacht en vriendelijk. Hij zag er nog altijd uit als een priester der Druïden, maar een priester, die een vrijen Zaterdagmiddag heeft. „Hoe lang zou u Mon Repos wel willen huren, Mijn heer e. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1