Der ie Blad VAN DOKDERi7 G 5 JUNI 1930 SiAJSNltÜi/VS Gemeenteraad van Den Helder. Adverteeren doet verkoopen Wilt ge Uw omzet vergrooten, adver teer dan in de HELDERSCHE COURANT CONCERT STAFMUZIEKCORPS. Hedenavond van 810 concert van het Stafmuziekcorps vóór de Marineclub, Hoofdgracht. AANKOMST INDISCHE MAIL. De boottrein, aansluitende op het mail schip „Jan Pieterszoon Coen", van de maatschappij „Nederland", dat 7 dezer te Genua wordt verwacht, zal Zondag a.s. des morgens 11 uur aan het Station Staatsspoor in Den Haag aankomen. OPENSTELLING ROLBASCULE-BRUG Gisterenmorgen 10 u. is de Bolbasculë- brug over het Bassin voor het verkeer opengesteld. De openstelling had zonder eenige plechtigheid plaats. EEN JUBILARIS OP HET HAVENKANTOOR. Morgen (Vrijdag 6 Juni) zal het 20 jaar geleden zijn dat de heer C. Roetman, als Havenwachter in dienst kwam op het Ha venkantoor, alhier. Twee en twintig jaar had de heer R. toen reeds gediend bij de Marine, zoodat hij op dezen jubileumsdag 42 jaar in Rijksdienst is. De heer Roetman is hij de Marine-auto riteiten welbekend. Hij is een plichtsge trouw ambtenaar en het zal hem dan ook zeker niet aan belangstelling ontbreken. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Gedurende den winter 1929—'30 is door ongeveer 60 jongens deelgenomen aan den cursus in houtbewerking welke door het Nut gegeven is. Vrijdag 6 Juni a.s. des avonds van 7.309 uur zal op de bovenzaal van het Militair Tehuis in de Spoorstraat eene tentoonstelling worden gehouden van de door de jongens ver vaardigde voorwerpen en tevens eene prijsuitdeeling aan de beste leerlingen plaats hebben. Deze tentoonstelling is voor iedereen gratis te bezoeken en een bezoek meer dan waard. BOOTTOCHT NAAR SCHOORL EN ALKMAAR. Men schrijft ons: De tijd van uitgaan is weer aangebro ken en de gelegenheid om van een heer lijke boottocht en natuurschoon te genie ten wordt geboden door „ESONA", die met de beide Pinksterdagen de salonboot „Nieuwediep" naar Schoorl en Alkmaar laat varen. Zoo'n dag naar buiten, op het water en in de bosschen is heerlijk, gezond enzeer goedkoop. Blijkens in dit blad voorkomende advertentie zijn de retour- prijzen 0.75 en 0.50, zoodat de reis kosten voor niemand een bezwaar behoe ven te zijn. Wij gelooven dan ook, dat velen de gezellige drukte en de mooie bosschen van Bergen en Schoorl zullen opzoeken. MIE EN KO Men schrijft ons: A.s. Zaterdag en de beide Pinkster dagen geeft het gezelschap Mie en Ko weer drie voorstellingen in Casino. De beide eerste dagen geven zij de Jor- daanschets „Moederleed", een stuk waarin behalve de onmisbare lach ook vele roe rende tafereelen voorkomen en Maandag (2e Pinksterdag) wordt opgevoerd „De Groote Oceaanvlucht", een parodie op Heyermans „Op Hoop van Zegen", waarin Mie de rol vervult van „Kliertje" en Ko van „Vliegenier". Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie. CONCERT TOONKUNST. Dinsdag 8 Juni J.I., 's avonds te half negen, werd in „Casino" bet tweede con cert dezer vereeniging gegeven, dat tevens het laatste van dit seizoen is. Be eigenlijke tijd voor oonoerten is voorbij. Vandaar, dat de zaal minder be zet was dan bij het vorig concert, in Fe bruari gehouden. We kunnen beginnen met te ocmstatee- ren, dat de thuisblijvers ditmaal ongelijk hadden. De koorzang liet te duidelijkste imerken, dat er ernstig gewerkt is. Het eerste nummer van het program ma: „Das Slngentbal" van M. A. Brandts Buys, voerde ons terug in de sfeer der echte romantiek. Het is een vlot geschre ven ballade voor koor met orchest en bariton-solo. Frisch en pittig klonken de koren, hier en daar wel wat te forsch. In den aanvang scheen ons de bariton, de heer Jaap Stroomenbergh uit Amster dam, wat mat. Dit is niet te verwonde ren, aangezien hij nog nauwelijks van een keelontsteking hersteld was. Gaandeweg wist hij zich volkomen te herstellen. Hij beschikt over een zuiver geluid en hier en daar was het volume zijner stem meer dan voldoende. De voordracht had iets levendiger kunnen zijn, in verband met den inhoud van het lied. Het geheel maakte een goed© indruk. Het orchest kweet zich uitnemend van taak: d© pianopartij was bij imej. Hien Beuning in goede handen. Ter elf der ure was de heer Leeweng erin ge slaagd ook voor de orgelpartij een goede bezetting te vinden in den heer Feensfcra. Mej. Emma Kwast uit Utrecht trad op aLs soliste (sopraan) en vertolkte voor ons de bekende Aria uit „Alceste" van Gluck, vervolgens een Aria uit „Figaro's Hooh- zeit" van Mozart en tenslotte zong zij „Chanson Espagnole" van L. Dalibes. Om met dit laatste te beginnen: dit lied eisoht niet alleen een groote technische vaardigheid, wat het zingen betreft, diooh stelt ook hooge eisohen aan de voordracht. Mej. Kwast wist all© moeilijkheden schit terend te overwinnen. Zij bracht het pu bliek in extase, vooral met d© woorden uit het derde couplet: Jalouse! jalouse: quell'e sottisel, betgeen meesterlijk werd voorgedragen. Zij heeft een zeer krachtig geluld, be reikt gemakkelijk de grootste hoogten. In de opera zou zijn een goed figuur maken. De beid© Aria's bekoorden ten zeerste, wat ook te danken was aan de artistieke pianobegeleiding van mevrouw C. S. Olie- Reeders, aan wie een woord van dank toekomt. Schön Ellen door Max Bruch stond als derde nummer op hot program. Het is een ballade uit den riddertijd, waarin zich d© beide solisten deden hooren op ver dienstelijke wijze. Het koor had hier ©en zware taak te vervullen. Er is in hot werk een groote spanning. Met den dJood voor oogen ziet men naar hulp uit, die ten slotte opdaagt. De climax, hierdoor veroorzaakt, werd goed weergegeven, hoewel ons de forti wel eens wat te ruw in de ooren klonken. Vooral de sopranen moeten zorgen niet te hard van stapel te loopen. Toch wqren er goede momenten, o.a. het gedeelte: „Schön Ellen lehnt an des Felkï- stticks Rad" werd melodieus gezongen. Ook waar de salvo's weerklonken, toonde het koor zich in zijn volle kracht. Na de pauze kregen we enkele liederen van Joh. Brahms te hooren, gezongen door den solist, den heer Stroomenbergh. De melodieën, door Brahms gecompo neerd, hebben een aparte charme en staan muzikaal zeer hoog. Hoewel de liederen technisch juist gezongen werden, konden we ons ook hier niet onttrekken aan den indruk, dat het geheel wat mat en donker klonk. De twee liederen van Willem Pijper vermochten ons weinig te boeien. Tenslotte zong het geheel© koor: Zigeu- nerlleder" van Joh. Brahms. Ze zijn gees tig geschreven en doen ons bij wijze van spreken zwemmen in een soort romantiek, die in die dagen overheerschend was. Het koor slaagde erin de stemming dezer liederen juist te vertolken. Ze moeten niet te zwaar gezongen worden, met veel variatie. Vooral de tenor-partij was hier goed verzorgd. Het gevaar van te forsch werd vermeden. Alles tezamen genomen werd er goed en met entrain ge zongen, onder uitstekendie begeleiding. Een vereeniging, die, na korte voorbe reiding, gelijk de voorzitter, Dt. van Dalfsen, in zijn openingswoord meedeel de, zulk een resultaat weet te bereiken, Is waard door ons allen gesteund te worden. Toonkunst is een' integreerend deel van het muziekleven te diezer stede, wat wel eens te weinig bedacht wordt. Mocht on der het nieuwe bestuur het leden-aantal groeien! N.V. ZEEBAD HUISDUINEN. De algemeen© vergadering van aandeel houders vani de N.V. „Zeebad Huisdui nen" vond gisterenavond plaats in het badpaviljoen. De heer Biersteker opende de ver gadering. Hij deelde mede, dat de toestand van het bedrijf bevredigend was te noemen. Met eenige treffende woorden herdacht de heer Biersteker den overleden com missaris van de N.V., den heer C. de Boer Jr., en al het werk, wat hij voor Zeebad heeft gedaan en verzocht de aanwezigen even van hun stoel op te staan ter herin nering aan de nagedachtenis van den heer De Boer. Verder dankt spr. het gemeentebestuur voor de aangename samenwerking, die steeds tusschen beiden heeft bestaan. De heer Biersteker gaf gaarne een kort financieel overzicht, waaruit bleek, dat de toestand van de maatschappij innerlijk gezond en sterk is te noemen. Sinds de oprichting is totaal afgeschreven 87.000. De aflossingen op de leeningen van de gemeente hebben geregeld plaats, terwijl reeds 8500 aan rente daarop werd ultr gekeerd. Dit jaar werd een netto winst bereikt van 1516, waarmede alle achter stallige verliezen, die van 1924 en 1925 zijn afgeschreven en nog een klein bedrag resteerde, zoodat de gemeente niet de ge- heele 5 gegarandeerde rente-uitkeering behoeft bij te dragen. De notulen van de vorige algemeene vergadering worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Het tweede punt van de agenda bevatte het verslag van de directie omtrent het boekjaar, met het voorstel van commis sarissen tot goedkeuring van balans en verlies- en winstrekening. De heer Woud zegt, dat de post ar- beidsloonen hem wel wat hoog voorkomt. Z. i. komt 'dat omdat er tamelijk veel kell- ners intern in het bedrijf zijn. Men moet hier rekening houden met het weer. Op mooie dagen heeft men meer personeel noodig dan op minder mooie. Hü acht het beter, dat men maar een paar vaste kellners heeft en dat men voor de drukke dagen wel werkkrachten uit Den Helder kan betrekken. De heer Biersteker zegt, dat dit feit ook reeds de aandacht van commissa rissen heeft. Het volgend jaarverslag zal dit dan ook wel uitwijzen. De heer N ij p e 1 s zegt, dat de heer Woud over het algemeen gelijk heeft. De commissarissen stonden echter verleden jaar voor een moeilijkheid, die nog niet beoordeeld kon worden, 't was nog slechts een proef. Het wareni eigenlijk twee be drijven, het paviljoen en het hótel. De nieuwe bedrijfsleider stond ook op het standpunt, dat zoo min mogelijk intern personeel geëngageerd moest worden. De balans en verlies- en winstrekening worden hierna goedgekeurd, waarna de directie voor haar beheer gedéchargeerd wordt. In te vacature van commissaris, ont staan door het overlijden van den heer O. de Boer Jr., wordt de heer P. C. de Boer met op één na algemeene stemmen ge kozen, welke zijn benoeming aanvaardt. De heer Biersteker, welke periodiek moest aftreden, wordt weder herkozen. De verandering der statuten in verband met de nieuwe wet op de N.V., wordt tot de volgende vergadering op 18 Juni aan gehouden, daar het vereischte deel «van het kapitaal niet aanwezig is. Eenige mededeelingen volgden hierna. De consumptietent op het strand, kort weg de snoeptent genoemd, werd bij in schrijving verpacht. Aangenomen werd het bod van den hoogsten inschrijver, die het bedrag nog verhoogde, indien hem het voor drie jaar werd verpacht. Het dividend wordt vanaf 15 Juni be taalbaar gesteld biji de Nederlandsche Mid- denstandsbank, kantoor Den Helder, op dividendbewijs No. 9. Rondvraag. Burgemeester Driesaen dankt voor de samenwerking, welke tusschen de N.V. en de gemeente bestaat. Hij ver trouwt, dat deze zal blijven bestaan tot meerderen bloei van Den Helder en rele veert dan nog even, zonder het werk der anderen tekort te doen, het werk van de heeren Nijpels en Biersteker. Na eenige discussie over de verpachting vani de tent op het strand en de publicatie van berichten, weid de vergadering door den heer Biersteker gesloten. Hij beval de belangen van de maatschappij bij een ieder met warmte aan; en mocht het straks noodig zjjn om eventueel© uitbrei dingsplannen te* verwezenlijken, dan wordt od den steun van de aandeelhouders ge rekend. EEN NIEUWE KOELINRIOHTING. Voor het goed houden van worst, fijne vleeschwaren e.d. heeft de heer Van der Plaat in de Spoorstraat zich een koelin- richting aangeschaft, wat op dit gebied iets nieuws is. Deze koelinrichting wordt automatisch geregeld, zoodat ds vleeschwaren steeds in dezelfde temperatuur liggen. Zij zien er dan ook zeer versch uit, zelfs de meest delicate producten wor den hier langen tijd in goed gehouden. Vooral met deze warme dagen is deze inrichting van belang. Zelfs wanneer het vleesoh reeds eenigen tijd is gesneden, bemerkt men nog dat het uit de koelin richting komt, het voelt nog koud aan, en de artikelen zien er in den zomer even frisch uit als in den winter, en de gekoel de vleeschwaren zullen dan ook veel grager worden gekocht dan voor dien tijd het geval was. Wij wenschen den heer Van der Plaat veel succes met zijn nieuwe inrichting. Vergadering van Dinsdag 3 Juni. Afwezig de heer Borkert. De notulen van vorige vergaderingen worden, na eenige opmerkingen van de heeren van der Vaart, Monhemius en van Dam, goedgekeurd en vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen wor den een aantal stukken, alsmede drie brieven van Gedl Staten inzake de wet op de finantieele verhouding. Aan de orde is daarna: vaststelling dier vijfde wijzigingsbegrooting, dienst 1929, welke bij acclamate geschiedt. Uitbreidingsplan „Oost" en „West". Ook dit wordt z.h.s. en discussie goed gekeurd. De heer Monhemius betuigt zijn erkentelijkheid voor de verbreeding van den Middenweg. Verkoop grond F. D. Dienaar, enz. De heer Van Gessel wenscht een algemeene opmerking te maken. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat er tegenwoordig zooveel gebouwd wordt, maar er wordt te weinig reKening gehou den met meerdere slaapgelegenheden voor gezinnen met veel kinderen. De Voorzitter wijst er op, dat een woning wordt goedgekeurd, indien die aan de bouweischen voldoet. Achtereenvolgens worden "bij acclama tie aangenomen voorstellen tot uitgifte van grond in erfpacht aan W. A. Ran en N. Schutte, tot verhuren van weiland aan W. J. Hoogendijk, tot uitgifte van grond in erfpacht aan F. Wormisoecher, tot ver koop van grond aan H. van Pelt. Voorstel om afwijzend te beschik ken op verzoeken van J. Geurts om gronden ln erfpacht, omdat de ver zoeker niet dien dcor B. en W. vast- gestelden erfpachtscanon wil be talen. De heer Sohioeffe lento erg er is het met dit afwijzend prae-advies niet eens. Spr. vindt de vergelijking met an dere plaatsen in de gemeente (Kruger- straat) ten opzichte van de berekening van den erfpachtscanon niet in even redigheid, en stelt voor alsnog aan het verzoek te voldoen. De heer De Zwart antwoordt, dat de erfpacht wordt gevraagd van «en weg, die juist in de toekomst een belangrijke circulatie weg wordt in het nieuwe uit breidingsplan. En alleen op overweging, dat voorloopig van verwerkelijking van dit nieuwe plan niets komt en ook omdat het hier een eerst© bebouwing betreft, zijn B. en W. adressant tegemoetgekomen. De heer Geurts heeft later nog 45 cent aangeboden als erfpachtscanon, maar ook daar is het College niet op ingegaan. In dertijd heeft de heer Scnoeffelenberger zich ook tegen den op den Singel van de firma Smit gevraagden prijs verzet en ge tracht dien lager te krijgen, wat door den Raad werd verworpen, En daareven is het voorstel betreffende de firma Worms becher aangenomen, die wel den boegen prijs wil betalen. Door den prijs te hand haven, gaan wij het onderling speculee- ren van de aannemers met de arfpachts- gronden tegen. De heer Schoeffelenberger wijst er op, dat de firtma Wormsbecher hier met vreemd personeel komtt, terwijl de heer Geurts eigen personeel heeft. Tenslotte wordt het voorstel met die stem Schoeff. tegen, aangenomen. Bij het nu volgend voorstel tot verkoop van grond 'aan P. J. Sleper vraagt de heer Eylders of de eigenaren van bestaan de gebouwen schadevergoeding krijgen bij verbreeding van het terrein. Spr. zou categorisch in de vergunning willen vast leggen, dat men dadelijk het huis op de zelfde hoogte moet miaken van den weg. De heer Schoeffelenberger is het daarmede eens. Spr. heeft in de Cie. deze opmerking al gemaakt. De heer Terra meent, dat dit onmo gelijk is en dit ook uit de stukken blijkt. De heer De Zwart merkt op, dat de gemeente den eigenaar niet kan dwingen bedoeld huis op te vijzelen. Nu hier een stukje grond wordt verkocht, wordt deze verplichting tevens opgelegd. De heer Eylders repliceert en krijgt de toezegging, dat zal worden overwogen of bij de bouwverordening een dergelijke bepaling zal worden ingelascht. Aangenomen, evenals een nagekomen Bijlage (no. 89), tot verkoop van grond aan J. Geurts. Dit betreft het terrein aan Sluisdijkstraat en Ruyghweg, groot 2 M. en 183 M2„ welke grond onbebouwd is en bij aanvrager in erfpacht is. De prijs is deels 6.en deels f 4 per M2. Voorstel om aan de N.V, v/h J. Oort- gijisen Zoon een opslagterrein te huren. De heer Van Gessel vraagt hierom trent eenige nadere inlichtingen. De heer De Boer zou het jammer vinden als er onvoldoende speelterrein kwam voor de kinderen; de heer Eylders vindt den huurprijs wat te hoog. Aangenomen. Aangenomen worden achtereenvolgens: Voorstellen om de 8e Emmadwarsstraat over te nemen, tot het aanknopen van eenige peroeelen voormaligen militairen landsgrond, alsmede voorstel van B. en W. om den aanslag van J. Burger in het vergunnngsreoht te handhavèn. Daarna komt aan de orde de beslissing van Ged. Staten inzake de verlichting van de Gomeniusschool en voorstel van B. en W. om tegen die beslissing in be roep te gaan bij de Kroon. De heer De Boer wijst er op, dat het lekverlies, waarvan hier sprake is, aan de openbare scholen grooter is dan het ooit aan de Comeniusschool is geweest. Mocht de kroon van meening zijn, dat wij aan de Gomeniusschool moeten geven het geen zij vragen, dan moeten wij vooral onze eigen o.l. scholen niet vergeten. Geroep van B. en W.: Natuurlijk niet! Dat is ook de reden, dat wij' tegen dit voorstel zijn geweest! Bij: acolam'aitde conform voorstel aan genomen. Eveneens worden aldus aangenomen: Besluit van Ged. St. om aan het raads besluit van 16 April 1929 tot vaststelling van een verordening op bet grondbe drijf de goedkeuring te onthouden, met voorstel van B. en W. om van dit besluit in hooger beroep te gaan hij de Kroon, alsmede: Voorstel tot miijziging van de Salaris- verordening 1920 in verband met water voorziening in ambtswoningen. Daarna is aan die orde: Voorstel met betrekking tot het on bruikbaar maken van afgekeurd vleesch. vleesch. De heer Van Gessel gaat hiermede acoooord, zegt dat de bedoeling is bij sla gers bussen te plaatsen, waarin het vleesch wordt geworpen, welke afgeslo ten bussen eenimaal per week worden opgehaald. Hoe is het terugbrengen ge regeld van de, leege bussen? fin wie is de chauffeur van de auto? De V o o rz i 11 e r: Bij het ophalen dier volle worden de leege bussen terugge bracht. Chauffeur is de keurmeester. De heer Van Dam vraagt inlichtin gen over noodJachtingen en wethouder Smits licht hierover in. De heer De Boer wijst er op, dat we in de Reiniging een goed geoutilleerd be drijf hebben. Is het wel economisch, vraagt spr., op deze wijze dit te regelen? Kan de auto van de reiniging niet ©enigs zins aan het bedrijf worden aangepast. Wethouder Smits wijst er op, dat de wet hieromtrent bepaalde dingen voor schrijft, ook bepaalde bussen. De keur meester moet er geregeld met zijn auto komen, de reiniging zou er een aparten rit voor moeten maken. Aangenomen. Bij acclamatie worden aangenomen: Voorstel tot het verlengen van het dienst verband van pensioengerechtigde ambte naren en werklieden, terwijl dat betref fende wijziging van de alg. Politieveror dening (uit- en aankïeeden en rundloopen in het dorp in zwempakje) door B. en W. wordt aangehouden. Over dit laatste drukt de heer Eyl ders zijn leedwezen uit; hij vond het College juist vrij gelukkig inzake het re- digeeren van deze voordracht. Uit het antwoord blijkt, dat de groot© moelijkheid juist is reglementair deze kwestie te om lijnen. Wethouder Smits zou ook gaarne een termijn bepaald zien voor deze voordracht. Het is niet de weg zich er aldus af te maken, meent spr. De heer Biersteker protesteert er tegen, dat nu zelf van de bestuurstafel een verwijt kom aan den Raad, terwijl daar erkend wordt hoe moeilijk deze materie te regelen is. De Voorzitter hoopt ha de volgen de vergadering met nadere voorstellen te kunnen komen. Voorstel tot het aanleggen van een stuk straat nabij den spoorwegoverweg aan den Polderweg. De heer Eylders vraagt of deze zaak met de verwerping van het voorstel- Geurts van de baan is. De heer D e Zwart wijst op het gevaarlijke van het gelijktijdig opengaan van de beide hoo rnen, hetgeen gevaar oplevert zoowel voor kinderen als volwassenen. Kan dat niet veranderd worden? vraagt spr. De Voorzitter zal dit overwegen. Het is nog al kostbaar. Bezwaarschrift G. J. Jongman. Conform voorstel B. en W. bij acclamatie. Ter inzage. 1. Antwoord van den Wethouder P. A. Smits op de vraag van het lid van den Raad E. Woud nopens de verlichting van het Havenhoofd gedurende het haring- seizoen. De heer Woud dankt voor dit ant woord, waardoor voorzien is in betere verlichting door verplaatsing van een lantaarn. 2. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vraag van het hd van den Raad G. J. Eylders nopens even- tueele vestiging van Zuiderzeevisschers in deze gemeente. Het antwoord van B. en W. hebben wij hieromtrent reeds gepubliceerd. 3. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de door de leden van den Raad S. F. Monhemius en G. J. Eylders gestelde vragen in zake de te werkstel ling van wachtgelders bij de Water- en Lichtbedrijven. Uit de vragen en hun beantwoording nemen wij het volende over: 1. Is het juist, dat drie onlangs ontsla gen werklieden der gemeente-reiniging zeer spoedig werden te werk gesteld als „tijdelijk" personeel aan de gem. gasfa briek, terwijl zij recht verkregen of ver krijgen zullen op wachtgeld volgens de weinige weken geleden door den Ge meenteraad aangenomen, nog niet goed gekeurde, wachtgeldverordening der ge meente? Antwoord: De op wachtgeld gestelde werklieden der gem. reiniging W. Aland, F .Stark en C. J. Roodt werden te werk gesteld als losse werklieden. Overeen komstig de wachtgeldverordening geno ten zij aanvankelijk gedurende een half jaar hun laatste wedde als wachtgeld, terwijl daarop voor den tijd, dat zij in lossen dienst stonden in mindering is ge bracht de helft van hetgeen zij aan wachtgeld en loon samen meer zouden genieten dan hun laatstelijke genoten wedde bedroeg. 2. Is het juist, dat deze drie werklie den reeds weder zijn ontslagen uit den gem. dienst, nadat zij een zekere uitkee- ring hadden genoten? Is bekend welke uitkeering dat zal geweest zijn en hoe hoog de uitbetaalde bedrage waren? Antwoord: Aangezien bij het ontslag der genoemde werklieden de wachtgeld verordening nog niet was vastgesteld, werd aanvankelijk het oude loon uitge keerd. Daarna heeft, na het tot stand komen der verordening, een verrekening plaats gehad, waardoor natuurlijk een vrij hoog bedrag ineens moest worden uitgekeerd. Deze uitkeering bedroeg voor Aland 267.94, voor Stark 270.78, voor Roodt 192.28. Zij werden op 18 Jan. 1930 uit hun lossen dienst ontslagen en kwamen toen weder in het bezit van het volle wachtgeld. Een maand later, 18 Febr. 1930, werden zij opnieuw in lossen dienst bij de Water- en Lichtbedrijven te werk gesteld. 3. Is het juist, dat bovenbedoeld ont slag door den directeur der Water- en Lichtbedrijven is gegeven wegens „sterke" ontevredenheid onder het „vaste" personeel der fabriek? En waar om was de indruk daarvan anders blijk baar zoo sterk? Antwoord: Het ontslag schijnt inder daad blijkens het advies van den direc teur der Water- en Lichtbedrijven te zijn beïnvloed, doordat genoemde directeur meende een ontstemming onder het ove rige personeel waar te nemen. Naar onze meening kan deze ontstemming alleen toegeschreven worden aan onbekendheid met de bepalingen der wachtgeldveror dening en inzonderheid met de juiste be- teekenis der genoten uitkeering 'als boven bedoeld, die alleen In verband met het tijdstip van vaststelling der verordening wel tot een vrij hoog bedrag ineens moest oploopen. Het wil ons voorkomen, dat ook de directeur zelf, waar hij spreekt van „hooger loon", geen juiste voorstel ling heeft van de beteekenis van waoht- geld. De hoogere inkomsten, die de be trokkenen genoten, zijn bedoeld als com pensatie voor de ongunstige positie, waarin zij geraakt zijn. 4. Is Uw College eventueel van oor deel, dat de wachtgeldregeling geheel of ten deele de schuld kan zijn van een stij gende ontevredenheid van het personeel der gemeente en van de benadeeling der belangen van den gemeente als geheel? Antwoord: Wij schrijven, zooals ge zegd, de ontstemming niet toe aan de wachtgeldverordening als zoodanig, maar aan een verkeerd begrip omtrent toepas sing daarvan. Van stijgende ontevreden heid zal dan ook wel geen sprake zijn. Tenslotte deelen B. en W., in antwoord op verdere vragen, mede, dat maatrege len ter voorkoming van de beweerde ont-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9