Voor de Kinderen VOOR DE VROUWEN. BABBELUURTJE OVER MODE. Ons Kinderverhaal. van den eersten x Vreemdelingen ln Amerika. Het kleinste kwaad. In de Vereenigde Staten wonen: 21/, mil- Hij was bijzonder op zijn tuin lioen Etoffelschen ruim 2'/» millioen Duit- maar buurman s kippen kwamen maar al X.A! millto.» Ku^n bttia 2 mjl- >e <Uta«te «ÜJ«.SS lioen Oostenrijkers en Hongaren, lV« mU- ging hij naar zijn buurman met een pakje Uom Italianen, IV. miraoen Nederlaadera aaad.^ BppMi en ruim 1 nulhoen Franachen. 'boeven ze niet meer ije moeite te doen om het in mijn tuin te komen halen. De Aarde en haar Volken. Geluk. Gelukkig zijn, dat is de onrust van het ongeluk te boven zijn. v. Maeterlinck. Zekere dwaasheid. Zoodra iemand begint van iets zeker te zijn, begint hij dwaas te worden. Merkwaardig trio. Christiana is, met Cettinje en Konstan- tinopel, de eenige hoofdstad in Europa zonder armenhuis. Cornhill Magazine. Gevaren der beeldspraak. Toen wij vanmorgen tegen negenen even op de veemarkt waren, stonden de koeien mannetje aan mannetje vanaf de Predikheerenstraat tot aan het IJzeren Hek. Utrechtsch Dagblad. Achtenswaardige schurken. In het Italiaansche Parlement zijn de leden verplicht, elkander in de debatten aan te spreken met achtbaar. Het behoort niet tot de zeldzaamheden dat men het eene lid het andere hoort toeschreeuwen: De achtbare heer Spaghetti is een schurk of de gewetenlooze achtbare vorige spreker liegt dat het gedrukt staat. Petit Parisien. Gering geestelijk bezit Volgens mijn meening is het eenige geestelijke bezit van de Amerikaansche natie, zijn de eenige, werkelijk spiritueele dingen, voortgebracht door de Amerika nen als natie en die zullen blijven in de herinnering van menschen van later ge slachten: Poe's „Annabel Lee" en de mu ziek van de plantageliedjes van de Ame rikaansche negers. Amerik. dorrespond. N. R. Crt. Beste jongens en meisjes! 't Is Donderdagmiddag en nu ga ik jullie briefjes beantwoorden, 't Is hier erg warm in de drukkerij en er is erg veel leven om me heen, van al de machines, die maar draaien en draaien, zoo'n heelen dag door, tot je er zelf een beetje draaierig van wordt, vooral als het zoo warm is als J Tl_ trOio] Humor opa, om iets te maken van zijn tachtigsten ver jaardag. Jij hebt een massa over hem geschre ven, hoor, en je zusje heeft je daarbij trouw geholpen, hé. Nu, dag hoor. Tot mijn spijt wenden de raadsels van Jansje en Piet Willemse, van Rika Goebert en Beppy Zwierstra Woensdagavond na 6 uur op kan toor bezorgd. Jullie hebt niet meegedaan bij d.e verloting, daar deze Woensdagavond reeds ZOMERJURKEN VAN BEDRUKT MATERIAAL. Als men al die snoezige bedrukte stofjes ln de etalages ziet, zou men allicht tot de gedachte kunnen komen „O, er worden bepaald geen effen jurken dit seizoen ge dragen, want wat je ziet 't is alles be drukt". Al is dit nu niet heelemaal de waarheid, er ver van af zijn wij toch niet. Want voor de gewone makkelijke wasch- bare zomerjurk zal heel veel bedrukt materiaal gebruikt worden. De mama en het jonge meisje die al reeds aan 't inkoo- pen is geweest, zal dan ook bemerken dat ze eigenlijk onbewust van de vijf zomer jurken er vier bedrukt gekozen heeft. En 't blijft bovendien niet hij de „wasch"-stof- jes, ook de foulard en kunstzijde-mate rialen zijn bijna zonder uitzondering be drukt. Als men zich daarvan bewust wordt en bedenkt dat effen stofjes toch ook altijd gedistingeerd en prettig kunnen staan, dan is men er min of meer verwonderd over en vraagt men zich af waarom! Maar 't schijnt „in-de-lucht-te-hangen". Dames die eigenlijk nooit gebloemde of stof-met- patroontje gedragen hebben, aarzelen nu geen moment om er twee of drie van dat soort te nemen. Massa-suggestie, hoogst waarschijnlijk. Maar aangezien het nogal een. prettige fleurige kwaal is, zullen we ons er maar niet tegen laten inenten, in tegendeel we nemen lustig ook een paar vroolijke bloemen jurkjes. Er is een overvloed van keuze en soms zóó goedkoop dat je van schrik vier ja ponnen te gelijk koopt. Het naai-lessen nemen komt er al meer en meer in, zoodat vele huisvrouwen in staat zijn om hun eigen eenvoudige jurken en die voor de kinderen zelf te maken. De mooie geklee- de japon en mantel komen nog steeds van buiten af in huis, want dat moet vakwerk zijn wil het mooi zijn. Maar 't is een ge not om voor weinig geld de meeste klee ding goedkoop en smaakvol zelf te kun nen vervaardigen. Dat een goed patroon dan een groote rol speelt hoeft geen be toog, maar ook die zijn met goed opletten wel te krijgen. Maar vóór 't zelf maken en 't patroon uit gaat 't modelletje en de kleur en de teekening der stof. Dit zijn ook drie niet weg te cijferen factoren om goed gekleed te zijn, zelfs met het een voudigste katoentje. Men diene goed op te letten of iets ons niet te rood, te bleek, te mager of te dik doet schijnen. Voor een teer uitziende figuur is b.v. het eerste model een veel beter japon dan die er naast staat. Een fijne lijnteekening, een zachte kleurcombinatie, iets geestigs in het model, dat alles doet' de teere figuur geen kwaad, integendeel vult aan. De tweede japon met haar dikke krach tige figuren vraagt om een gezond uit ziend, sterk persoonlijkheidje, die daar door zelf blijft domineeren. Een zwakker uiterlijk krijgt door zóó'n krachtig pa troon een bepaald ziek uiterlijk. Zoo zijn er natuurlijk verscheidene opmerkingen te maften en het is natuurlijk goed als men die zelf weet te realiseeren. Het is niet altijd het groot en klein zijn, of het dik en dun wat 't 'm doet. Ons uiterlijk, de huidkleur, het meer of minder gezond zijn; alles telt mee. De groote teekening laat duidelijk zien, hoe één en dezelfde figuur met verschil lende type kleedingstukken een zeer vari- eerend effect kan opleveren. Het affen visitekleedje met bedrukt mousseline de soie gegarneerd geeft een slank elegant vrouwtje, het bedrukt mousseline kleedje met effen materiaal-garneering maakt dat zelfde vrouwtje tot een mollig stevig vandaag. Ik Z0<u nu eigenlijk veel liever i plaats had en ik je raadsels eerst Donderdag naar buiten gaan, waar de zon schijnt, ontving, waar nu in den zomer alles zoo mooi is, waar de vogels zingen. Heb jullie ze al ge hoord? Je moet eens vragen of vader of moeder op een Woensdag-, een Zaterdag- of een Zondagmiddag mee 'gaan naar de duinen. Het is daar nu zoo heerlijk. Er zijn zooveel vogels en die hebben zoo'n pret met het mooie weer, dat ze den heelen dag zingen. Doen jullie dat ook, nu alles buiten zoo mooi is? Zondagavond wandel de ik in duin en rits wipte er een konijn weg, zoo vlug z'n pootjes hem dragen konden en toen vloog er weer een koekoek weg en een massa leeuweriken dat er zon gen. Het was een lietve lust. Ga ze maar eens hooren. Nu moet ik nog tien briefjes van jullie beantwoorden en dan ga ik gauw naar huis. Van de week heeft de verloting weer plaats gehad en zie eens wie de prijzen ge wonnen hebben. Ik geloof niet dat er een van dit viertal al eerder een prijs gewon nen had. Dat is fijn. Zaterdagmiddag vóór vijf uur kunnen jullie je prijs op kantoor komen halen. Ik feliciteer jullie er mee, hoor. Albert Klik. Jij wilde graas weten hoe je vlinders, op moet zetten. De beste manier is om een groote flesch (een zuurtjes of inmaak- flesch) te nemen, die je omgclceerd op een vlakke plaat zet, op de tafel of rechtbank kan wel. Je brengt daar de vlinder in, zonder hem onnoodig aan te raken, waardoor hij natuur lijk beschadigt. Vooraf heb je bij den drogist een dubbeltje aether gekocht, waarvan je een kleine hoeveelheid' op een dekseltje strooit en dat onder de flesch zet, in de opening dus, die op tafel staat. De aether verdampt spoedig en de vlinder is heel gauw dood, zonder dat het diertje pijn heeft gehad. Wacht vooral met het wegnemen tot het diertje absoluut geen tee kenen van leven meer geeft. Dan neem je het voorzichtig onder de flesch vandaan, en prikt het met een speld, die je in het midden van het lijfje steekt, op een plank. Nu neem je een voor een voorzichtig de vleugels en prikt die ook met een speld op het plankje. Zoo laat je net diertje een dag of vijf zitten, waarna je de spelden van de vleugels kunt wegnemen. V/11 je de vlinders mooi houden dan moet je zé daarna in een stofvrije kast zetten. Ik wil je echter aanraden, doe het niet en ga liever met vader of moeder de vrije natuur in, waarin je de dieren kunt bewonderen als ze in leven zijn en dat is veel mooier. Ik houd niet van vogeltjes in kooitjes of vlinders op plankjes. Laat de dieren hun vrijheid en ga daar van ze genieten. Kindervriend. Beste mijnheer. Mijn moeder zet de thee op tijd Mijn zuster is een malle meid Zaden zaait men om te malen Met smeden kan men een natte rug halen En is het ijzer dan eenmaal heet Dan worden er onderdeelen van een trein mee gesmeed Hard loopen kan een haas Met een s ben ik het raadsel baas. En ik ben nu niet ver mis Want men moet ijzer smeden als het heet is. Als men een moor wascht in een heet bad Dan wordt hij net als ik een beetje nat Of anders wordt hij schoon maar toch blijft hij zwart. DIRK SCHOT. Mijnheer. Ik zal de raadsels maar weer eens op rijm probeeren, Op een heerlijk kopje thee kan men iedereen tracteereni, Van 't liefhebben eener moeder zal niemand krijgen spijt, Hetgeen dat snel voorbij gaat is de tijd Als men bloemen kweeken wil, moet men zaden zaaien, Door een molen kan men het Koren malen, Het smeden is voor velen een zwaar werk, Onze kanarie heet Piet en die heeft maar één vlerk, Morgen maak ik een schoolreisje met den trein, Een haas is heel wat vlugger tfan een konijn, De medeklinker en laatste letter is de s. Het geheel (Men moet het ijzer smeden als heet is). Als men een moor wascht met warm water, wordt hij nat of schoon, Aan zulke fopraadsels ben ik niet gewoon. GITA SPAANS. hief zijn gouden stafje op en zei zaïhtle.. „Regen, regen, regen ruisch, 8' Blijf tot de zon schijnt in je huis" Ja, en toen konden de wolkjes hUn druppels niet laten vallen, omdat ze een poos betooverd waren. De kabouters en elfjes vierden feest tot de eerste zonnestralen hen kwamen ver- jagen. Toen was ook de betoovering ver broken, maar zóó vroeg in den ochtend" toen er nog haast geen mensch buiten' was, hadden de wolkjes geen zin, om uit te regenen. Ze besloten te wachten tot er haast niemand meer thuis was. Maar och hè ze hadden niet op wind en zon ge rekend, die samenspanden, om het weer- bericht niet in de war te sturen. De zon ging uit alle macht schijnen en trok de wolken al hooger en hooger op door haar warmte en de wind zond eenige harde vlagen uit, die de wolken tot ver boven de zee wegdreef. Daar mochten ze gerust uitregenen, als ze zin hadden 1 Zoo kwam het, dat ook de menschen een heerlijk Pinksterfeest konden vieren! En ik hoop dat de radio ook dit jaar een schit terend weerbericht zal uitzenden en dat zon en wind zullen helpen, om het waar te maken! RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels: L het Ijzer smeden ais het HET WEERBERICHT OP PINKSTER J Joh. Geerligs. Ja, dat vind ik aardig, Joh. als je iets van jullie schoolreisje vertelt. Joh. Jimmink. De zetter heeft het weer ge daan, Joh. jij stond de vorige week wel bij de goede oplossers, maar je naam stond verkeerd, en je hebt dusi ook deze maand meegedaan met de verloting.... en nu eens niets gewonnen,. Wilhelmus en Comeli.a Agatha Franse. Alle menschen wat een mooie naam hebben jullie. Dus dat is voor het laatst dat ik jullie schrijf en je je raadsels ingestuurd hebt? Nu, ik ge loof het eigenlijk niet, want dat je geen tijd hebt is natuurlijk maar een smoesje en je doet toch ook niet alleen' met het oplossen van de raadsels mee. om een prijs te winnen? Je doet het toch ook wel omdat je het leuk vindt aan jullie eigen hoekje mee te werken en daar om weet ik zeker dat ik je binnenkort weer terug zie. Nu, dag hoor. Ties Pluyter. Alweer een briefje voor je schrift om op te plakken. Ik heb je gezien van de week, toen je de raadsels bracht, ik stond juist op kantoor en nu heb ik meteen aan je gezicht gezien, dat je 'n ondeugende jongen bent typetje er het sportieve jurk van twee ien'ik wil je wel zeggen dat ik het met je moe- kleuren linnen geeft haar een lenig jon gensachtig uiterlijk. U ziet 't dus Corry Brens. der eens ben, dat een jongen best ondeugend mag zijn, als hij maar geen leelijke dingen doet. Je zal eens zien hoe gauw de tijd om is van je vader en hij staat dan voor jullie neus voor je er erg in hebt. Ik heb ook. familie in Indië, voor vier jaar, en die komen ook alweer gauw terug, en het is omgevlogen. En jouw vader blijft maar twee jaar weg. Betsy Kerkhof. Weet je nog wat ik de vo rige week aan Ties Pluyter geschreven heb, Betsy, dat alle jongens ondeugende rakkers zijn? Nu zie je toch wel dat het waar is, aan dat broertje van je, die je zoo heerlijk gefopt heeft toen hij de vorige week in de gang riep, dat je een prijs gewonnen had. Ik geloof toch, dat je niet boos op hem geweest bent, is het wel? J. v. d. Veen. Ben jij zoo'n grappenmaker, dat je kwinkslagen in wil sturen. Nu, ik vind het uitstekend, hoor, stuur maar in, ais ze goed zijn, zal ik ze in 't Juttertje zetten. Annie Remelink. Dat ingezonden raadsel van je was te gemakkelijk, hoor. Liza Horsman. Dat was een mooi rapport, Liza, dat jij van school hebt, het was nu wel aardig geweest als je meteen een prijs gewon nen had, als een soort belooning, maar er zijn van de maand andere gelukkigen. Jij mis schien een volgenden keer. Blijf op school maar flink je best doen, zoodat je niet achter uit gaat, want dat zou jammer zijn. Grietje Staalman. Jij stond de vorige week wel bij de goede oplossers, Grietje. Het was weer een zetfout. En nu heb je een prijs ge wonnen. Fijn, hé? In gedachte geef ik je een hand en feliciteer je nog met je verjaardag. Lee hoor, je bent nog niet te oud om mee te doen. Veertien jaar pas. Stuur de raadsels maar trouw in. Gita Spaans. Als ik even tijd heb, kom ik a.s. Dinsdag om ongeveer twee Jullie weten misschien wel, dat iedere avond door de radio verteld wórdt, hoe het weer den volgenden dag waarschijnlijk zijn zal. Altijd zijn er een massa men schen, die naar dat weerbericht luisteren, maar nooit is er zóóveel belangstelling als de Zaterdagavond vóór Paschen en vóór Pinksteren. Iedereen wil op die feest dagen graag naar buiten, om te wande len, te fietsen, te roeien of zeilen, om bui ten te pic-nicken en te genieten van' zon neschijn, vogelgezang en bloemenschoon- heid. Maar weet je, wie ook meeluisteren op een Zaterdag vóór Pinkster. Dat waren de regenwolken, heel hoog in de lucht. Zij hoorden vertellen, dat het mooi warm zou zijn, zonder regen. Een paar groote wolken zeiden: „Gelukkig, dat we nog een paar dagen hier rustig voortdrijven kunnen en onze druppelkindertjes bij ons kunnen houden", maar een klein ondeu gend wolkje riep uit: „Ik zou het veel leu- lftr vinden, om eens een flinke regenbui omlaag te sturen, als iedereen buiten is. Het is om je slap te lachen, zooals ieder een dan holt, om ergens onder dak te komen. We zouden vannacht wel kunnen beginhen met het feest van de elfen en kabouters in de war te sturen!" >>J&, ja", riepen een paar andere wolk jes. „Ik weet precies waar ze feestvieren Om twaalfuur vannacht begint het en een half uur later zal ik mijn droppels laten vallen recht boven het boschweitje. Kom jullie kijken?" „Ja, leuk, eenig", riepen een paar wol ken. „We kijken allemaal hier in de buurt en morgen zoeken wij plekjes op, waar veel menschen zijn, om onze druppels leeg te schudden!" De grootere wolken vermaanden het kleine goed nog wel, dat ze zich aan het weerbericht moesten houden, doch nu hiel den de rakkers zich doof. Wie echter niet doof was, dat was de wind. Hij hield zich wel schuil in een veilig wolkenhoekie maar hij had de ondeugden wel geffrd en hy besloot alles te vertellen aan de diphnnvi ;1 en de Z0n samen zouden Dochhn»™'an?e" dan wel verhinderen. ik lmoest bet nu met het elfen- en kabouterfeest. Hij, de wind, kon de wol ken wel wegjagen, als hij heel hard ging b azen, maar dan zou hij de kleine fS Tri ^schrikken en wegjagen, kon W 8 ï°n wel den kabouter- na?ht was W6n' Z00dra het midder" Zoo gedacht, zoo gedaan. Toen de toren klokken overal twaalf uur hadden gesla gen was het boschweitje plotseling over stroomd met een menigte kabouters en elfjes, allemaal met hun mooiste kleedies feldPT zweefden en dansten en bui telden ze rond, terwijl zilveren lachies mfivi68 opkl?nken. Daar kwam een nauw merkbaar windvleugje over het wcitn SSST' sp.eelda om bet hoofd van den kabouterkoning en fluisterde deze in- „I as op voor de regenwolkjes!" L" verrast Men moet heet is. Thee moeder tijd! zaden malen smeden heet trein haaa s. IL nat of schoon. Goede oplossingen van beide raadsel» ontvangen van: J. A„ H. A„ P. v. B„ M. B., A. B., J. 0„ W. en O. F., J. G., J. G. G., L. H„ J. D. J, J. E K„ A. en T. K., M. K., T. P., T. Pi., A. R„ D. en M. S., G. S„ K. J. S., G. St, J. K. S., A. T., J. v. d. V., M. v. Z. De prijzen zijn, na loting, ten deel ge- vallen aan: Henk Aberson, Piót Heinstraat 60. Mon Bonte. Grietje Staalman, Binnenhaven. Joh. Karei Schendelaar, Parallelweg 6. Nieuwe raadsels. Welk spreekwoord staat hier? -e- i- g-e- r-e-e- s-ij-e- v-n a-d-r-a-s -e-r. II. -e- Ingez. door Kees A. X X X X x. vX XXXXXXXXXXXXX x x x x X Op de staande ea liggende kruisjes- lijn komt een deel der krant te staan waar wij 't eerst in lezen. Op de eerste rij een medeklinker. tweede een deel van je gezicht. derde de naam van mijn vriendinnetje. Op de vierde rij een fort in Den Helder. vijfde een stad in N.-Holland. zesde iets wat in dit jaargetij steeds afwisselend is. Op de zevende rij 't gevraagde woord. achtste rij een St. Bernliard is een negende rij een welriekende bloem. Op de tiende rij een roofvogel. elfde een prachtig dorp in de Prov. Utrecht. Op de twaalfde rij een kleedingstuk. dertiende een medeklinker. Ingez. door Jeantje O. De oplossingen van de raadsels moeten w oensdagsavonds vóór 6 uur op ons kan* toor bezorgd worden. De naam van de(n) inzender(ster) moet voluit vermeld wor* den. hoog. En ja daar zag hij ze nnri Ou die whisky. Philip Mc. Carthy te New-York, werd gearresteerd omdat hij in zijn broekzak een flesch met whisky had. Hij werd even- ^btsvervolging ontslagen op zijn bewering dat hy de flesch reeds bij zich 1voor New-Yoxk werd drooggelegd. World. Bolo ls nog aangesloten. het nieuwe telefoonboek van Parijs <a nog altijd de naam van Bolo-pacha uïieovu nn te Vinoennes werd gefu- i ,een vari ons zijn nummer op- ,®e£ bij na een poosje wachten de eehng; de abonneé antwoordt niet Matin. Na dó fuif. 2eg, weet jij' ook waar Hendrik Smits woont? Nou zeg, jljl bent toch Hendrik Smits zelf! TT yraaf? je niet of je weet wie Hen- nk Smits is, maar alleen waar hij woont In Artls. Mammie lijkt die aap nou net niet op Oome Jan? Sst, ventje, dat mag je niet zeggen! Och mammie, die aap hoort 't immers toch niet!

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10